Connect with us

Genleşme Depoları

Genleşme tankları için, yeni CE-PED ve şartname bilgilendirmesi

Yayın Tarihi:

on

 

 

Murat Toprak

Nema Winkelmann İş Geliştirme Müdürü

Bildiğiniz gibi genleşme tankları; ısıtma, soğutma, hidrofor ve sıcak kullanım suyu uygulamaları gibi suyun ve basıncın olduğu sistemlerde, önemli bir basınç dengeleyici olarak kullanılmaktadır. Genleşme tankları 25 bar basınçlara kadar üretiliyor, basınçlı kaplar sınıfında yer alıyor ve insan hayatını tehdit eden çok ciddi tehlikeler de içeriyor.

Bu tehlikeleri ortadan kaldırmak için, bir önceki yönetmelik olan PED   97/23 EC basınçlı ekipmanlar yönetmeliği, Avrupa Komitesi’nin 15 Mayıs 2014 tarihli kararıyla yenilenmiştir. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca, tüm basınçlı ekipman üreticilerinin 2014/68/EU yeni yönetmeliğine göre üretim yapması ve bu yönetmeliğe göre CE sertifikası alması zorunlu hale gelmiştir. Buna göre basınçlı ekipman üreticilerinin yeni yönetmeliğe geçişi ve sertifikalarını yenilemesi işlemlerini 20 Temmuz 2016 tarihine kadar tamamlamış olması gerekmektedir.

Bu değişiklikle kısaca; tank üretiminde kullanılacak olan malzemenin kalite sınıfı, et kalınlığı, tankın gerçek hacmi ve CE markalaması açıkça belirtilmiştir. Ürünlerin isim plakası üzerinde mutlaka CE markalaması ile beraber onaylı kuruluşun numarası olması da gerekiyor. Aksi halde eski yönetmeliğe göre onaylı olan bir kuruluşun numarası, yeni yönetmeliğe göre onaysız olabilir ki bu durumda tank üzerindeki CE geçersiz olacaktır. Bu sebeple kullanıcılar, aldıkları ürünün CE markalama ve numarasının yeni yönetmeliğe göre yetkilendirilmiş kuruluş tarafından verilip verilmediğine dikkat etmeli. Aksi halde yönetmeliğe uygun olmayan bir ürün satın almış olacaklar ki bunların geri toplatılması söz konusu. Bunun için tüketiciler ve firmalar çok dikkatli olmalı ve geçerli CE belgelerini mutlaka istemeliler.

Güvenliğiniz ve konforunuz için, yalnızca en son standartlara ve yönetmeliklere uygun tasarlanıp, testleri yapılmış ve sertifikalandırılmış güvenli ürünleri tercih ediniz.  Buna ilişkin son şartnameyi aşağıda bulabilirsiniz.

Genleşme Tankı Örnek Teknik Şartnamesi

 • TS EN 13831’e uygun tasarım yapılıp, imal edilmiş ve ilgili testleri yapılmış
 • 2014/68 EU basınçlı ekipmanlar yönetmeliğine uygun olarak akredite kuruluştan CE belgesi olan
 • 2014/68 EU basınçlı ekipmanlar yönetmeliğine uygun olarak CE işareti ile onay kuruluşunun numarasını içeren bir isim plakası ile tank gövdesine tanımlaması yapılmış
 • Tankta çalışma esnasında oluşabilecek hataların analizi için imalat ve malzeme kontrol süreçlerine kadar izlenebilirlik sağlayan, her bir tanka ait ayrı özel takip numarası
 • İşletme sıcaklığı max 120 °C ve sürekli çalışma sıcaklığı max. 70 °C olan
 • Çalışma basıncı opsiyonel olarak 6-10-16-25 bar olan
 • Max. çalışma basıncının 1,43 katında test edilmiş
 • DIN 4807-3 standardına uygun, değiştirilebilir EPDM ve opsiyonel olarak BUTYL membranlı
 • Manometreli, hava ventilli
 • Yüzey yıkama ve fosfatla kaplama sonrası, kurşun vb. zararlı element ihtiva etmeyen elektrostatik toz boyama ile yüzey koruması sağlanmış olmalıdır.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Genleşme Depoları

Kapalı genleşme tanklarının HVAC sistemlerindeki önemi

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Basit ancak bir o kadar da önemli bir ekipman olan genleşme tankının standartlarda, kaynak kitaplarda ve imalatçı kullanım kılavuzlarındaki büyük hataları ve yanlış anlaşılmaları birçoğunuz görmüşsünüzdür. Makalede bu konulara açıklık getirmek istedim.

Genleşme tankları aşağıdaki amaçları sağlamak için kapalı hidronik sistemlere bağlanmıştır: 

 • Sistemdeki su hacminde sıcaklıkla su yoğunluğu değişimleri oldukça, sistem basıncını, ekipman ve tesisat sistemi bileşenlerinin anma basınç limitlerinin altında tutmak için değişimleri dengeleme. 
 • Havanın sistemin içine sızmasını engellemek için sistemin bütün parçalarında pozitif bir gösterge basıncını sürdürme. 
 • Sistem tüm parçalarında, kontrol valfleri ve benzeri daralmalarda kavitasyon da dahil olmak üzere önlemek için yeterli basıncın sağlanması. 
 • Pompaların emişlerinde gerekli net pozitif emme yüksekliğini (NPSHR) sağlama. 

Son iki nokta genellikle yalnızca yüksek sıcaklık (yaklaşık olarak 99°C’den büyük) sıcak su sistemlerinde uygulanmaktadır. HVAC uygulamalarının birçoğu için sadece ilk iki nokta düşünülmelidir. 

Genleşme tanklarının dört temel tipi bulunmaktadır: 
 1. Açık çelik tanklar: Havalandırıldıkları için açık tanklar, sistemin en üst noktasına yerleştirilmelidir. Su sıcaklıkları 100°C’nin üstüne çıkamaz ve açık hava/su teması havanın sistemde sürekli çözünmesini sağlar, bu da korozyon meydana getirir. Bu sebeple bu tasarım artık neredeyse hiç kullanılmamaktadır. 
 2. Bazı üreticiler tarafından “düz çelik tanklar” veya “sıkıştırmalı tanklar” olarak da bilinen kapalı çelik tanklar: Bu tank yapısı havalandırmalı tank ile aynı yapıya sahiptir fakat havalandırma noktası kapatılmıştır. Bu durum, tankın sistemde herhangi bir yere yerleştirilmesine ve daha yüksek sıcaklıklarda çalışmasına olanak sağlar. Fakat halen hava/su teması olması nedeni ile korozyona açıktır ve bazen tanktan kademeli bir hava kaybı, hava suyun içinde absorbe edildikçe ortaya çıkar. Bu tip tanklar ön gaz basınçlı tanklara göre daha büyük olmak zorundadır. Bu sebeple bu tasarım artık neredeyse hiç kullanılmaktadır. 
 3. Diyafram tanklar: Bu tanklar, bir hava/su bariyeri (hava geçişini engellemek için bir esnek membran) içeren sıkıştırmalı bir tankın ilk tasarımıdır ve ön gaz basınçlı olarak tasarlanmıştır (tank boyutunu düşürmek için). Esnek diyafram, genellikle tankın yan yüzünde ortaya yakın bir bölgeye bağlanır ve kullanım yerinde değiştirilebilir değildir; eğer diyafram zedelenirse tank değiştirilmek zorundadır. 
 4. Membranlı tanklar: Membranlı tanklar genleşen suyu içine almak için bir balon benzeri yapı kullanmaktadır. Membranlar, membranın suyla dolu olması durumunda membranın zarar görmemesi için tüm tank hacmi için boyutlandırılabilir. Membranlar genellikle kullanım yerinde değiştirilebilir. Bu, şu anda büyük ticari genleşme tanklarının en yaygın tipidir.

Yukarıda anlatılan kapalı tip üç genleşme tankı, suyun artan sıcaklıkla genleşmesi sonucunda havanın su tarafından bir odada sıkıştırılması temeline dayanmaktadır. Sistem soğuk olduğunda ve tankın içindeki su minimum seviyede iken (belki de hiç su olmayabilir) tank basıncı ilk basıncında veya ön dolum basıncındadır, (Pi). Sıcaklıkta bir artışa bağlı olarak sistemdeki su genleşir, genleşen su tankın içine akar ve hava cebi sıkıştırılır, böylece hem hava hem de suyun sistem basıncı artırılır. Sistem en yüksek sıcaklığına geldiğinde ve tank su hacmi tasarım kapasitesine geldiğinde, ortaya çıkan hava ve su sistemi basıncı, maksimum tasarım basıncına (Pmax) eşit veya daha az olacaktır. Hem Pi hem de Pmax tasarımcı tarafından tank seçim sürecinin bir parçası olarak önceden belirlenmelidir.

Doğru genleşme tankı seçimi özellikle aşağıdakilerini içermelidir: 
 • Boru boyutları ve uzunluğuna göre tesisattaki toplam su hacminin hesaplanması 
 • Ekipman sınıflarına ve yüksekliğine göre kritik basınç noktasının belirlenmesi
 • Basınç tahliye valfi ayar noktasının belirlenmesi
 • Akışkan sıcaklığına göre buhar basıncı değerlerinin belirlenmesi
 • Uygulamaya göre yüksek ve düşük sıcaklık değerlerinin önerilmesi
 • Genleşen su hacminin ve toplam tank boyutunun hesaplanması 
Genleşme tankının son seçiminin yapılması için üretici kataloğu ya da belirtilmiş olan veriler gerekmektedir.

 Sonuç olarak genleşme tankları, tüm sistemde hem minimum hem de maksimum basıncı kontrol etmek için kapalı hidronik sistemlerin gerekli bir parçasıdır. Bunlar, basit parçalardan oluşan ekipmanlardır ancak Basınçlı Ekipmanlar Yönetmeliğine (PED 2014/68/EU) uygun olmayan ürünlerin; 25 bar basınçlara kadar üretildiğini düşünürsek, çevresinde bulunan insanlara ve yapılara çok ciddi zararlar verecek kadar patlama riskinin olduğu ve ciddi tehlikeler içerdiği unutulmamalıdır. Bu nedenle genleşme tankı satın alırken, üreticinin güvenilirliği ve standartlara uygunluğu birinci kriter olmalıdır. Kişiler ve işletmeler insanların hayatını ve ticari itibarlarını riske atmamalıdır. 

Murat Toprak
Winkelmann Türkiye İş Geliştirme Müdürü

 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com