Connect with us

Basınçlı Kap ve Kazan

Erensan makine ve kazan sektörünün “altın markası”

Yayın Tarihi:

on

Türkiye İtibar Akademisi ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Türkiye çapında yaptığı Ekonomiye Fayda Endeksi (EFE) sonuçlarına göre; Basınçlı Kap Sektörü’nün ülkemizdeki öncü markası Erensan, kazan ve makine sektöründen derecelendirmeye girmeyi başaran ve altın ligde yer alan tek marka oldu.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren Erensan Genel Müdürü Efkan Çeviker, “Şirketlerin birçok alanda fark yaratan performans alanlarını değerlendiren EFE raporu başta itibar, güvenilirlik sosyal fayda ve performans olmak üzere birçok alanda en iyileri ortaya çıkardı.  Kamuoyu nezdinde ülke ekonomisine ve topluma sağladığımız faydanın Basınçlı Kap ve Kazan Sektörü gibi niş bir alanda yer almamıza rağmen bu denli olumlu şekilde görülmesi bizi ayrıca mutlu etti” dedi.

Sonuçlar kamuoyu tarafından takdir gördüğümüzün en önemli kanıtıdır diye ekleyen Çeviker, “60 yıla yaklaşan tecrübesiyle, endüstri ve dünyadaki sembol yapıların ısıtma sistemlerinde tercih ettiği marka olan Erensan’ın EFE’de altın ligde yer alması, ürün, hizmet, yönetim anlayışı ve topluma sağladığı sosyal faydanın kamuoyu tarafından da takdir gördüğünün en önemli kanıtıdır” diye konuştu.

Makine sektöründen tek marka

Türkiye çapında yapılan Ekonomiye Fayda Endeksi (EFE) sonuçlarına göre Basınçlı Kap ve Kazan Sektörü’nün en önemli markalarından Erensan hem kendi sektöründen hem de makine sektöründen derecelendirmeye giren tek marka oldu.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Basınçlı Kap ve Kazan

HEPA filtreler Koronavirüs’ü yakalayabilir mi?

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) koronavirüsün hava ile yayıldığına dair bulguları olduğunu açıklamasının ardından, kapalı ortamlarda solunan havanın kalitesi daha da önem kazandı. COVID-19’a neden olan virüsten çok daha küçük boyuttaki partikülleri verimli bir şekilde yakalamasıyla öne çıkan HEPA filtreli hava temizleyicilerinin bulaşı riskini azaltıp azaltmadığı konusunda ise araştırmalar devam ediyor. Hava temizleme alanında 34 yıllık deneyimiyle öncü şirketlerden Bomaksan, sınıfının en yükseği olan H14 sınıfı HEPA filtre teknolojisi ile 1 mikron altı partiküllerin bile %99,995 verimlilikte yakalanabildiğine dikkat çekiyor.

Koronavirüsün hava yoluyla bulaşmasını önlemek amacıyla kapalı ortamlarda HEPA filtreli hava temizleme cihazlarına talep arttı. Son olarak Almanya’da Bavyera eyaleti, okullarda sınıflara yerleştirilmek üzere HEPA filtreli mobil hava temizleyiciler için 50 milyon Euro’luk hibe paketi açıkladı. Okullara sınıf başına 3.500 Euro’luk hava temizleme cihazı desteği veriliyor. Peki, HEPA filtreler havadaki virüs ve bakterileri yakalamada ne kadar efektif? COVID-19’a neden olan virüs yaklaşık 0.125 mikron (125 nanometre) çapında. NASA tarafından yapılan çalışmalar ve araştırmalara göre ise HEPA Filtreler göreceli olarak nano boyutlardaki partikülleri %100’e yakın bir oranda yakalayabiliyor.

En üst sınıf Hepa filtreler Koronavirüsü de yakalıyor

Avrupa Standardı EN 1822’deki tanıma göre HEPA filtrelerin partikül yakalama verimliliklerine göre farklı sınıflara ayrıldığını söyleyen Bomaksan Genel Müdürü R. Bora Boysan, Hepa filtrelerle ilgili şu bilgileri veriyor:En düşük partikül yakalama verimliliğine sahip HEPA filtre H10 sınıfı olarak tanımlanırken, mümkün olan en yüksek partikül yakalama verimliliğine sahip bir HEPA filtre H14 sınıfında yer almaktadır. Özellikle salgın dönemlerinde, hava yolu ile bulaşan virüs vb. zararlı patojenlerin soluduğumuz havadan etkin şekilde uzaklaştırılması adına HEPA filtreler en etkili çözümdür. Mümkün olan en üst düzeyde önlem alabilmek adına da H14 sınıfı HEPA filtreler ön plana çıkmaktadır. Çünkü H14 sınıfı HEPA filtreler, Koronavirüs gibi çok çok küçük boyutlardaki partiküller ve buna benzer nano boyutlu birçok partikülü yakalayabilecek liflere sahiptir.”

Bulaşı riskini azaltan temiz hava dolabı geliştirdi

Pandemi dönemi Ar-Ge çalışmaları sonucu H14 sınıfı HEPA filtreli portatif temiz hava dolapları tasarlayıp ürettiklerini söyleyen R. Bora Boysan, “Yapılan son araştırmalar sonucunda virüsün hava yoluyla da bulaşma riskinin olduğunu biliyoruz. Yani enfekte bir insanın bulunduğu ortamda bulunan havalandırma sistemi yetersizse, virüsü başka insanlara bulaştırma ihtimali var. Bulaşı riskini minimize etmek amacıyla geliştirdiğimiz temiz hava dolapları sınıfının en yoğun aktif karbon filtresi ile VOC’leri ve kötü kokuları filtrelerken, H14 sınıfı HEPA filtreler ile de virüs, bakteri gibi mikroorganizmalar ile PM2.5 partikülleri içerisinde hapsederek sürekli olarak temiz hava sağlıyor.” dedi.

Hava temizleme cihazı seçerken nelere dikkat edilmeli?

  1. Bora Boysan, hava temizleme cihazı seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair de önerilerini paylaştı: “Öncelikle ne kadarlık bir hava kapasitesine ihtiyacınız olduğunu saptamanız lazım. TTMD ve ASHRAE’nin bu konudaki tavsiyeleri, cihazın çalışacağı hacmi saatte minimum 5 kez değiştirmesi gerekliliğidir. Yani 3 metre yüksekliğe sahip 100 m² bir alanın havasını etkin bir şekilde temizleyebilmek için 1.500 m³/h’lik bir kapasiteye ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun yanı sıra UV lambalı sistemlerin düzgün tasarlanması çok kritiktir. Hesaplamalar düzgün bir şekilde yapılmazsa, UV lambalar mavi ışık olmaktan öteye maalesef geçemezler. UV lambalar HEPA filtrelerin önüne koyulduklarında ömürleri çok kısadır. Son olarak bu konuda öneriler listesi yayınlayan Alman Hijyen Komisyonu da hava temizleme cihazlarında Ozon ve UV-C kullanımını önermemektedir.”

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com