Connect with us

Pompalar

Enerji tüketiminin %20’sinden sorumlu eski pompaları, devlet desteği ile yenilemek mümkün

Yayın Tarihi:

on

Bugün pompalar, dünya genelindeki enerji tüketiminin yüzde 20’sinden sorumlu. Eski pompaların, yüksek verimli pompa sistemleri ile değişimi ise pompaların dünyadaki elektrik tüketimindeki payını yüzde 40’lara varan oranlarda düşürüyor. Üstelik eski pompaları, verimlilik artırıcı projeler kapsamında ve devlet desteği ile yenilemek mümkün.

Masdaf Satış Müdürü Cem Hanedanoğlu, iklim krizi ile mücadelede pompa sistemlerinin rolüne dikkat çekerek, renovasyon kapsamında sağlanacak avantajlara değiniyor.

Nüfus artışı, kentleşme ve sanayileşme ile birlikte dünyada enerji tüketimi hızla artıyor. Artan enerji tüketimine paralel olarak binalardan endüstrilere birçok alanda enerji tasarrufu sağlayan, verimli sistemlere geçiş yapmak büyük önem taşıyor. Pompa sektörü de enerji verimliliği yüksek olan sektörler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Binalarda ve endüstrideki ısıtma, soğutma, havalandırma sistemlerinde; altyapı, su temini ve atık su uygulamalarında kullanılan eski pompalardan kaynaklı enerji tüketimi, dünya genelindeki enerji tüketiminin yüzde 20’sine denk geliyor. 

Masdaf’tan renovasyon projelerine ücretsiz keşif

Pompa sektörünün öncü şirketlerinden Masdaf, enerjiyi verimli ve etkin kullanan pompa sistemleri ile pompalardaki verimliliği maksimize ediyor. Aynı zamanda renovasyon projelerine ücretsiz keşif hizmeti de sunan Masdaf, ‘enerjide tasarruf seferberliği’ni de destekliyor.

Kullanım ömrünü tamamlayan pompaların zamanla aşınarak, basma yüksekliklerinin düştüğünü ve buna bağlı olarak enerji sarfiyatının arttığını belirten Masdaf Satış Müdürü Cem Hanedanoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Eski pompaların, yüksek verimli pompa sistemleri ile değişimi, pompaların dünyadaki elektrik tüketimindeki payını yüzde 40’lara varan oranlarda düşürüyor. Bu nedenle kullanım ömrünü tamamlayan pompa sistemlerinin renovasyon kapsamında yenilenmesini öneriyoruz. Renovasyon projeleri için devlet destekleri de bulunuyor. Bu kapsamda; 18/4/2007 tarihinde yürürlüğe giren 5627 sayılı ‘Enerji Verimliliği Kanunu” ile 27/10/2011 tarihli ve 28097 sayılı ‘Enerji Kaynaklarının ve Enerjinin Kullanımında Verimliliğin Artırılması’na dair yönetmelik, endüstriyel tesislerde ‘Verimlilik Artırıcı Proje’lerin (VAP) uygulanmasını destekliyor. Endüstriyel işletmelerde; enerji etüt çalışması ile belirlenen önlemlerin uygulanması ve enerji tasarruf potansiyelinin geri kazanılması için hazırlanan projeler, “Verimlilik Artırıcı Proje” olarak kabul ediliyor. 2011 yılından bugüne kadar 571 işletme, bu destekten yararlanarak hem kendi ekonomisine hem de ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Masdaf olarak, renovasyon projelerine verimliliği maksimize eden ürün ve hizmetler sunuyoruz. Bu kapsamda projelere, ücretsiz keşif hizmeti vererek, mevcuttaki pompaların enerji verimliliğini ölçüyoruz. Aynı zamanda pompanın ‘ömür boyu yaşam maliyeti’ analizlerini rapor olarak sunuyoruz.”

İşletmede yüzde 40, bakımda yüzde 70 tasarruf

Projeye özel ve yüksek verimli pompa seçimi ile endüstrilerin pompalardan kaynaklı işletme giderlerinden yüzde 40’lara varan oranlarda, bakım giderlerinden ise yüzde 70’lere varan oranlarda tasarruf etmelerini sağladıklarını belirten Hanedanoğlu, “Ayrıca sağlanan sistem verimliliği ile yatırım, 1 ila 3 yıl kadar kısa bir sürede kendini amorti ediyor. Örneğin; terfi merkezleri, soğutma ve iklimlendirme sistemleri ile kazan suyu tedariki gibi yüksek basınç gerektiren sistemlerde, yatay kademeli döküm pompaların yerine yeni nesil inline tip dik milli kademeli HEXA serisi pompaları öneriyoruz. AISI 304 kalite paslanmaz malzemeden imal ettiğimiz HEXA serisi pompalarımız, yatay kademeli döküm pompalara göre yüksek verim avantajı sunuyor. Böylece işletme maliyetlerinin yanı sıra bakım maliyetlerinden de tasarruf sağlanıyor” şeklinde konuştu.

CO2 emisyonunu düşürüyor

Cem Hanedanoğlu, “Yenilenen pompa sistemleri ile binalarda ve işletmelerdeki elektrik tüketiminin azaltılması, CO2 emisyonunun düşürülmesine de katkı sağlayarak, iklim kriziyle mücadelede önemli rol oynuyor” dedi.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Pompalar

ECO-SYS Akıllı Sıvı Halkalı Vakum Pompalar

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Full otomasyon ile entegre edilerek; arıza tespit bildirimi, otomatik arıza bildirimi, kullanıcı dostu arayüz, yüksek enerji verimliliği ile birlikte daha birçok özellik sayesinde tak-çalıştır olarak üretilen ECO-SYS, sistemler ile uyum içerisinde çalışır. Kabin sayesinde dışardan gelen etkenlere karşı sistem içerisinde oluşabilecek arızaları en aza indiren ECO-SYS, enerji verimliliğini sağlamak için sistemlerin ihtiyacı kadar çalışır.

Tak-çalıştır

Sistemle bağlantısı yapıldıktan sonraki tüm işlemleri kendisi yapan ECO-SYS Serisi Akıllı Sıvı Halkalı Vakum Sistemi, tasarımı ile kullanım kolaylığı sağlar.

Enerji verimliliği

Tamamen enerji verimliliği üzerine tasarlanan ECO-SYS, yenilikçi anlayış içerisinde enerji verimliliğine katkıda bulunur.

Scada sistemine entegrasyon

Sistem içerisindeki bilgileri scada ile bağlantı sağlar.

Otomatik arıza bildirimi

ECO-SYS’nin arıza durumunda hareketli aksamları ile ilgili arıza bildirim ekranı, kendi sisteminde entegre durumlarda arıza paylaşma fonksiyonu ile kolaylık sunar.

Kullanıcı dostu arayüz

Vakum sistemler için tasarlanan dokunmatik ekran sayesinde, her şey daha kolay!

Sektörler

ECO-SYS; kimya, gıda, plastik, tekstil, cam, seramik, sağlık, kağıt, şeker, deri, maden, orman endüstrisi, vakumla kaldırma, yer altı suları, enerji santralleri, seramik ve savunma sanayi sektörleri için uygundur.

Bakım

Bakım gerektirmeden uzun süre yüksek verimle çalışır.

Devamını Oku

Elektrik Motorları

Başarı hikayelerinin çözüm ortağı VEK Motor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

17’den fazla ülkeyle iş birliği içerisinde 8 markayı Türkiye’nin imalat sanayisiyle buluşturan VEK, yarım asra yaklaşan sektör birikimi, mühendislik alanında uzman kadrosu ve müşterilerinin ürettiği ürünler konusundaki tecrübesiyle önemli projelerin çözüm ortağı konumunda yer alıyor. Güçlü iş ortaklıkları sayesinde dünyanın lider markalarını tek kaynaktan sunan VEK, sektörde yetişen ve ihtiyaçlara göre çözümler geliştiren mühendis ağırlıklı çalışan yapısıyla bu markaların kalitesini; mühendislik, sahada elde edilmiş tecrübe, imalat sanayisindeki bilgi-birikim, satış öncesi ve sonrası hizmetlerle buluşturuyor.

Elektrik motorlarında WEG, AEMOT, WAT-TEE, NİDEC, Rotor NL, Marathon; inverter ve test sistemlerinde KISTLER, KOSTAL, Danfoss, LS Electric; redüktör grubunda ise Yılmaz Redüktör’ü geniş ürün yelpazesinde barındıran VEK; doğru ürün, doğru teknoloji ve doğru sistem tasarımı ile daha verimli, daha çevreci, daha kompakt ve uygun fiyatlı çözümler sunuyor.

Müşterilerinin ürettiği pompa, kompresör vb. ürünler hakkında da bilgi sahibi olan VEK; su ve atık su uygulamalarından petrol ve doğal gaz endüstrisine, inşaat ve altyapıdan denizcilik sektörüne, tarım endüstrisinden enerji üretimine kadar 15’ten fazla sektörün ihtiyaçlarını eksiksiz bir şekilde karşılıyor.

Referansları arasında Tüpraş, TAV, Standart Pompa, Vansan, Procyon Elektrik, İSKİ, DSİ, TCDD, ASKİ, Tüpraş, TAV, Standart Pompa, Vansan, EMCEKARE, Masdaf, Olgun, Netafim, EBARA, MSP gibi kurum ve kuruluşların yer aldığı VEK, pek çok önemli projenin çözüm ortağı oluyor.

Firmanın tamamladığı referans projeler arasında şunlar yer alıyor:

İSKİ Kazandere Terfi Merkezi 1.6 MW OG motor tedarik edilmesi ve kurulumu.

DSİ Akpazar Ovası Sulama Projesi kapsamında 800 kW orta gerilim motorun tedarik edilmesi ve kurulumu.

DSİ Denizli Tavas Projesi kapsamında 500kw AG motor tedariki ve kurulumu.

İSKİ Büyükçekmece Hamsu Pompa İstasyonu Projesi’nde 355kw OG motor tedarik ve kurulumu.

BM destekli Etiyopya Sulama Projesi kapsamında 14 adet AG ve 23 adet OG motor tedarik ve kurulumu (toplam kurulu güç 25.000 kW).

DSİ Boztepe Projesi kapsamında 800kW AG motor tedarik ve kurulumu.

Özbekistan Enerji Santral Projesi kapsamında 7 adet OG motor değişimi.

İSKİ Anadolu Terfii Merkezlerinde IE4 yüksek verimli motor değişim projesi.

BM destekli Tanzanya ve Ruanda Sulama Projeleri kapsamında muhtelif güçlerde toplamda 18 adet AG motor (toplam kurulu güç 4.800 kW).

Adana Adliyesi Soğutma Ünitesi 800kw değişken hız sürücülü pano.

Konya Organize Sanayi Arıtma Tesisi Projesi kapsamında muhtelif güçlerde toplam kurulu gücü 6.000 kw AG motor.

DSİ Edirne Çakmak IE4 yüksek verimli motor projesi.

DSİ Isparta Atabey Pompa İstasyonu 1.5 MW OG motor projesi.

İSKİ Terkos 1.1 MW OG motor projesi.

Azerbaycan 1.2 MW OG Motor Projesi.

Devamını Oku

Pompalar

Modern endüstrilerin talepleri Tapflo CTI ve CTH Serisi Santrifüj Pompalar ile karşılanıyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

CT pompaları, açık veya yarı açık tek kademeli santrifüj pompalardır. Yüksek kaliteli ve mekanik olarak güçlü paslanmaz çelik AISI 316L’den üretilirler. CT pompalarının, hijyenik (CTH) ve endüstriyel (CTI) olmak üzere uygulamaları da mevcuttur.

Endüstriyel CTI pompaları; kimya, petrol-gaz, madencilik, ambalaj, matbaa, atık-su ve otomotiv sektörlerinde etkin bir şekilde kullanılmaktadır. CTI Serisi, cam püskürtmeli pompa gövdesi ile tasarlanmıştır. Çoğu endüstriyel görevi yerine getirmek için çeşitli bağlantı türleri, mekanik salmastra seçenekleri ve diğer uygulamaları mevcuttur.

Hijyenik CTH pompaları, çok çeşitli gıda, içecek ve tıbbi uygulamalarında kullanılmaktadır. ATEX sertifikalı oldukları için tehlikeli zonlarda da kullanılabilirler. Yemeklik yağ, tatlandırıcılar, alkol, süt ürünleri ve meyve suyu, transfer edilebilecek malzeme ve ürünlerden sadece birkaçıdır. Bir ısıtma ceketinin eklenmesiyle margarin, parafin ve hatta çikolata pompalanması gibi birçok seçenek daha sunabilmektedir. 

Hijyenik uygulama, elektro polisajlı pompa gövdesi ve iç aksamları ile sağlanmaktadır. Bu seri, temizlenebilirliğin ve tahliye edilebilirliğin önemli faktörler olduğu gıda, içecek ve ilaç endüstrilerindeki hijyenik görevler için özel olarak tasarlanmıştır. 

Tapflo Depo ve Servis Sorumlusu Mesut Şahin, “Bakım için gereken özen gösterildiğinde, CT pompaları daha uzun süre verimli ve sorunsuz çalışma sağlayacaktır.” diyor. 

CT pompaları çeşitli seçeneklerle sunulmaktadır:

Yağlanmış salmastra: Potansiyel bir kuru çalışma riski veya ürünün katılaşma veya kristalleşme eğilimi gösterdiği durumlarda harika bir seçenektir. Mekanik salmastra haznesine bir yağ deposu bağlanmıştır.

Yıkanmış salmastra: Aşındırıcı veya yapışkan partiküller mevcut olduğunda, yıkanmış salmastra sisteminin kullanılması önerilir.

Isıtma/soğutma ceketi: Ürünün katılaşma riskinin olduğu durumlarda mekanik salmastra için mükemmel koruma sağlar. Isıtma ceketi, pompalanan ürünün yüksek veya düşük belirli bir sıcaklığı muhafaza etmesi gereken durumlarda da kullanılmaktadır.

Hijyenik muhafaza: Opsiyonel motor muhafazası mevcuttur. Paslanmaz çelikten yapılmıştır ve elektrik motoru için kolay temizlik ve sıçrama koruması sağlar. Pompa standart olarak ayaklarla donatılmıştır.

Pompa tahliyesi: Kolay tahliye sağlamak için pompa gövdesi bir tahliye ve tahliye tapası ile tasarlanabilir.

Uzun akuple uygulaması: Yağ gibi 180°C’ye kadar sıcak ürünlerin pompalanmasında, mükemmel bir çözümdür. Komple pompa ünitesi kaplin, yatak ve muhafaza ile taban plakasına monte edilmiştir. Ek yatak kullanımı da pompa ünitesinin daha stabil çalışmasını sağlar.

Yarı-açık çark; güçlendirilmiş çark: Bu seçenek, daha stabil çalışma, daha düşük gürültü, daha düşük titreşim sağlar. Pompalanan akışkanda sert katılar mevcut olduğunda müşterilerimize yarı açık çark kullanmalarını şiddetle tavsiye etmekteyiz.

Tapflo Ülke Müdürü Cüneyt Başar, “Tapflo olarak çok çeşitli endüstrilerin taleplerini karşılayacak eksiksiz CT ürün grubuna sahibiz. Müşterilerimize tüm ihtiyaçlarını karşılayacak CTH veya CTI olsun, bir CT pompasını vermeyi garanti ediyoruz.” diyor.

Tapflo Group, bağımsız, İsveçli aile firması olup, havayla çalışan diyaframlı pompaların, santrifüj pompaların ve diğer endüstriyel proses ekipmanlarının üretici ve küresel tedarikçisidir.

Tapflo ürünleri ve hizmetleri 6 kıtada 75 ülkede mevcuttur. Tapflo olarak, müşterilerimizin rahatlığı için en yüksek Tapflo hizmet kalitesini garanti eden Tapflo Grup Şirketlerimiz ve özenle seçilmiş distribütörler tarafından dünya çapında temsil edilmekteyiz.

Devamını Oku

Trendler

Pompa Vana ve Sistemleri Dergisi - Pump Valve and Systems Magazine sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et