Connect with us

Bağlantı Elemanları

Enemac emniyet kaplinleri ile yüksek maliyetli onarımların önüne geçin

Yayın Tarihi:

on

 Üretim sürecinin artan bir biçimde otomasyonu kapsamında, üretim ve işleme merkezleri giderek daha karmaşık ve masraflı bir hale gelmektedir. Bu merkezlerde oluşabilecek kesintiler veya hasarlar, yüksek maliyetli işlemlerdir ve mutlaka önlenmeleri gerekir. Enemac emniyet kaplinleri, hassas devir sayısı sınırlaması (aşır yüklenme koruması) sayesinde, yüksek maliyetli onarımların ve kesinti sürelerinin önüne geçerler.

Enemac emniyet kaplinleri, on yıllar boyunca binlerce kez gerçekleştirilmiş ve kendini kanıtlamış uygulamalardan elde edilen deneyimin bir sonucudur. Mükemmelleştirilmiş bir tasarım prensibi, yüksek kaliteli malzeme seçimi, hassas üretim ve modüler prensip uyarınca neredeyse sınırsız varyasyon olanakları, uluslararası kaplin pazarında Enemac’ın kaliteli ürünlerine eşsiz bir konum sağlamaktadır.Acil kapatma sistemi olarak frekans dönüştürücülü servo sürücülerle kıyaslandığında da puanları emniyet kaplini toplamaktadır. Örneğin tahrik milinin bloke olması ya da aşırı yüklenmesi nedeniyle oluşan arıza durumunda, tahrip edici kitle kuvvetleri ve tork tepe değerlerinin bağlantısı güvenli bir biçimde kesilecek şekilde, hemen tahrik millerinin tamamen mekanik olarak ayrılması gerçekleşir. Burada Enemac’ın bir emniyet kaplini, yalnızca torkun azaltılmasını sağlayan ve tehlikeli kitle kuvvetlerini önleyemeyen bir elektrikli acil kapatma sistemine kıyasla, makinenize çok daha fazla güvenilir bir koruma sunmaktadır.

Arıza giderildikten sonra, 360° senkron kilitlenme sayesinde kaplin daha düşük devir sayısıyla tekrar yerine geçebilir ve hemen ayarlanan geri çekilme momentiyle çalışmaya hazırdır. Özel olarak dolum ve temizlik sistemlerinin ve ambalaj makinelerinin zincir ve dişli kayış tahriklerinde tork sınırlaması için, paslanmaz aşırı yük kaplinleri – ECI ve ECR tipleri – geliştirilmiştir. Bu kaplinler, gıda, ilaç ve tıp endüstrisinin son derece katı hijyen gerekliliklerini karşılamaktadırlar. ECI tipi, geniş dişli kayış disklerinin, zincir çarklarının veya dişli çarkların taşıma ve ambalaj sistemlerine montajını kolaylaştırmak üzere, ekstra geniş bir yatak yuvasıyla tasarlanmıştır. Hassas tork sınırlaması, kullanılan konik disk yaylar sayesinde garanti edilmekte, böylece konik disk yay değişimi gerekmeden, daha büyük ayar aralıkları da mümkün olmaktadır. Ayar aralıkları, 11 adet yapı büyüklüğünde 2 Nm’den 900 Nm’ye kadar uzanmaktadır. Buna karşılık ECR tipi, dar dişli kasnaklar, mafsallı miller ve bağlantı flanşına sahip parçalar gibi dar montaj parçaları için uygundur. Dıştan olduğu kadar iç taraftan da (konik disk yay) ECR tamamen paslanmaz çelikten üretilmiş olup, kilitleme bilyeleri, NSF tesciline uygun olarak kullanım ömrü boyunca yağlama özelliğiyle donatılmışlardır; öyle ki bu tipler 4 adet yapı büyüklüğü ve 50 – 240 Nm arası ayar aralıkları sayesinde, tıp ve ilaç endüstrisindeki steril odalar ile gıda branşı için son derece uygundurlar. Enemac, bu paslanmaz seçeneklerin yanı sıra, ayrıca neredeyse her türlü bağlantı için, otomasyon sistemleri, NC frez makineleri, ahşap işleme makineleri, endüstriyel robotlar, sac işleme makineleri, baskı makineleri ve tekstil makinelerindeki doğrudan ve dolaylı tahrikler için daha uygun fiyatlı emniyet ve aşırı yük kaplini seçenekleri de sunmaktadır. Enemac emniyet kaplinleri, boşluksuz, hassas tork aktarımları, maksimum performans yoğunlukları, kompakt boyutları, kademesiz olarak ayarlanabilen geri çekilme momentleri, otomatik tekrar yerleşme özellikleri ve oldukça büyük bir tip ve boyut seçenekleriyle ön plana çıkmaktadırlar.

Kaplinlere dair aradığınız tüm ürün çeşitleri tek adreste;

http://www.gucaktarim.com/kaplinler/

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Bağlantı Elemanları

Tamir ekipmanlarının uzmanı BORTEK’ten vana montajını kolaylaştıran çözüm: Vana montaj – demontaj kelepçesi

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Kurulduğu 2000 yılından bu yana ileri teknoloji çözümleriyle endüstrinin ihtiyaç duyduğu tüm tamir ekipmanlarında etkili çözümler sunan BORTEK, Flex Montaj/Demontaj Kelepçesi’yle vana montajını çok daha kolay bir hale getiriyor.

Demontaj parçası yerine Flex Kelepçesi ile çok daha kısa sürede montaj yapmayı mümkün hale getiren ürün, esnek bağlantı yapılabilmesine de olanak sağlıyor. BORTEK tarafından vana montajının yapıldığı her alanda kullanıma uygun olarak üretilen Flex Kelepçesi; ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemleri, su arıtma ve dağıtım sistemleri, maden sanayi, gemi inşa ve sondaj tesisleri, kimyasal ve petrokimyasal tesisler, gıda ve kimya işletmeleri, petrol ve gaz prosesleri, yangın söndürme sistemleri gibi uygulama alanlarına montajı çok daha kolay hale getiren üstün bir çözüm sunuyor.

İki boru arasında hareket mesafesini akış yönünde maksimum +150mm/-150mm olarak hareket ettirerek vananın montajına olanak sağlayan kelepçe (L=500mm gövde genişliğinde kelepçe ile mümkündür), hatta oluşabilecek açısal saplamalara da özel açılı kelepçe ile maksimum +6/-6 dereceye kadar tolerans gösteriyor.

Nasıl uygulanır?

Canlı hattaki suyu kesmeden önce dışarda ön hazırlık işlemi yapılır. Vanaya flanşlı boru bağlantısı dışarıda yapılır ve vana montaja uygun hale gelir. Vana montaja uygun hale geldikten sonra hattaki su kesilerek montaj yapılacak noktadan boru parçası çıkartılır. Bundan sonraki süreçte kaynak veya demontaj parçasına gerek kalmadan, çok kısa süre içinde montaj tamamlanarak hatta vana eklenmiş olur. 

Ürünün özellikleri

Malzeme Yapısı

Sızdırmazlık elemanı: EPDM, NBR, viton, silikon vb.

Gövde: AISI 304 veya AISI 316 paslanmaz 

Cıvata ve miller: 500 dacromat kaplı çelik, AISI 304 veya AISI 316 paslanmaz 

Üretilebilir gövde genişlikleri: 105mm, 120mm, 210mm, 330mm, 420mm, 500mm 

*Çaplara göre gövde genişlikleri değişiklik gösterebilir. Detaylı bilgi için iletişime geçiniz.  

Üretim çapları: DN25’ten DN 4000’e kadar 

Basınç sınıfı: PN6’dan PN100’e kadar 

*Çaplara göre basınç sınıfları değişiklik gösterebilir. Detaylı bilgi için iletişime geçiniz. 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Bağlantı Elemanları

BERDAN CİVATA PATENTLERİ İLE FARK YARATIYOR

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Sunduğu Hizmetlerle Tek Bir Noktadan Müşterilerinin Çözüm Ortağı Olmaya Devam Ediyor.

Berdan Grup; Berdan Cıvata, Berdan Somun, Berdan Yüzey Kaplama, Berdan Isıl İşlem, Berdan Laboratuvar Hizmetleri ve Berdan ARGE şirketleri ile müşterilerine tek bir noktadan ihtiyaca özel hizmetler ve ürünler sunmaya devam ediyor. Türkiye’de Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde 33.000 metrekarelik bir alana kurulu şirketin tüm birimleri aynı çatı altında bulunuyor. Yurt dışı organizasyonunu kolaylaştırmak amacı ile Berdan Cıvata Almanya’daki Berdan GmbH şirketi ile uluslararası arenada etkinliğini arttırmaya başladı.

A) BERDAN CİVATA
A1) Sıcak Dövme Cıvata Üretimi: 1979’daki Kuruluşundan itibaren sıcak cıvata döverek üretim yapmaktadır.
A2) Soğuk Dövme Cıvata Üretimi: 2010 sonrasında soğuk dövme transfer presleri ile M12-M30 çaplarda soğuk cıvata üretimine de başladı.

B) BERDAN SOMUN
RÜZGAR Enerji Santralleri ve Çelik Yapı sektörüne kaliteli hizmet sunabilmek için cıvata-somun bağlantılarının standartlara uygun ve %100 güvenli olmaları gerekiyordu. Bunun için 2008 yılında Türkiye’de sektörün ilk CE Belgesini alarak ISO EN 14399 normuna uygun, çevreye ve canlılara duyarlı, %100 güvenli üretim yapmayı taahhüt etmiş oldu. Bu nedenle cıvataların yanında somunları da Berdan Cıvata Kampüsü içerisinde üretmeye başladı. DIN 934 ve ISO EN 14399-4 somunları, M42 çapa kadar sıcak somun tezgahlarında otomatik olarak üretilmeye başlandı.

C) BERDAN ISIL İŞLEM
CE Belgesini aldıktan sonra 10.9 ve 12.9 gibi yüksek mukavemetli, %100 güvenli, ISO EN 14399’a uygun cıvata-somunların yanında 3-4 metre boyunda RES ankeraj saplamalarının da üretimleri ve bunların ısıl işlemleri kampüs içerisinde yapılmalıydı. Bu operasyonu Berdan Grup bünyesinde çözümlemek üzere mevcut ısıl işlem tesisine ek 4 m derinlikte kuyu tipi bir sertleştirme tesisi kondu.

D) BERDAN YÜZEY KAPLAMA ve PATENTLERİ
D1) Galvaniz Kaplamalar: Berdan Cıvata Kampüsü dışında yaptırılan elektro galvaniz ve sıcak galvaniz kaplamalarında cıvata, somun ve saplamalarda kaplama kalınlığı ve hidrojen gevrekliği riski gibi sorunlar yaşanmaktaydı. Tesisler kampüs içerisinde kurularak bu işlemlerin de %100 güvenli ve sorunsuz üretilmesi sağlandı.

10.9 – 12.9 gibi yüksek mukavemetli ürünlerde temizleme sürecinde asit kullanımı kaldırılarak cıvata ve somunlarda hidrojen kırılganlığı riski tamamen bertaraf edildi. Bu sürecin patenti alındı. Böylece Berdan Grup bünyesinde, Hidrojen Kırılganlığı Riski Sıfır, % 100 güvenli daldırma galvanizli cıvata ve somun üretilmeye başlandı. Yaptığımız test cihazı sayesinde ürünleri kontrol ederek Hidrojen Kırılganlığı risk olmayan cıvata ürettiğimizi de raporlayabilmekteyiz.

D2) 3m boyda, M100 çapa kadar boydan boya diş açılmış çubuklara homojen kalınlıkta sıcak galvaniz kaplama yapmakla ilgili 2. patent başvurusu yapıldı.

D3) Üçüncü bir patent başvurusu ise; Akdeniz sahillerinden Kıbrıs’a, denizin 250 metre altından giden, 80 km boyda ve 1,6 metre çaptaki Barış Suyu Projesine yaptığımız cıvataların kaplanması ile ilgili yapıldı. Bu projedeki tüm cıvataların 150 – 200 yıl korozyona karşı dayanımlarını sağlamak üzere yaptığımız yüzey kaplama için Patent Enstitüsüne müracaat etmiş bulunuyoruz. Bu kaplamadan beklenen dayanım ise Tuz Püskürtme testine 6500 saat süreli bir korozyon dayanımdır.

E) BERDAN AKREDİTE BELGELİ LABORATUVAR
Berdan Cıvata Dünya’nın önde gelen Rüzgar Enerji Santral Üreticileri ile Çelik Yapı ve Rafineri sektörlerine tam donanımlı laboratuvarıyla da hizmet vermektedir. Türkiye’de, sektörün ISO EN 17025 Belgesini alarak laboratuvarını akredite hale getiren tek cıvata-somun üretici olmuştur.

Bu laboratuvarı benzerlerinden farklı kılan önemli cihazlardan bazıları şunlardır:
•500 ton kapasitesiyle Avrupa’nın en güçlü (Berdan Cıvata patentli) çekme testi cihazı
•25.000 Nm. kapasitesi ile Avrupa’nın en güçlü Tork Testi cihazı
• -150˚C gibi çok düşük sıcaklıklar için çentik darbe testi cihazı (Charpi)

F) BERDAN BEFESTIGUNGS GmbH
Avrupa’daki müşterilerine daha yakın hizmet verebilmek, onlarla daha sık temas sağlamak adına Almanya’da kurulmuş pazarlama şirketi olan Berdan Befestigungs GmbH geçtiğimiz yıl hizmete açılmıştır.

Berdan Grup tüm bu hizmetleri aynı çatı altında toplayarak kalite, zaman ve maliyet avantajı sağlamaktadır. Kalite standartlarının sürekliliğini sağlayarak Berdan Cıvata markasını dünya standartlarında fark yaratan bir marka haline getirmektedir.

 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Bağlantı Elemanları

Presleme takımları için bağlama elemanları

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

 

Enemac GmbH’nin otomotiv ve beyaz eşya endüstrisindeki presleme takımları için bağlama elemanları, cazip fiyatlar karşılığında esnek ve güvenilir bağlama teknolojileri sunmaktadır.

Enemac_manset_pvsd

Esneklik, daha kısa kurulum ve üretim süreleri, işletme güvenliğinin ve verimliliğin artırılması – küreselleşen üretim tekniğindeki çerçeve koşullar ve talepler, giderek daha karmaşık hale gelmektedir. Aynı zamanda kullanıcılar ekonomik ve rekabet edebilir bir üretim yapmaya devam edebilmek için, basit ve uygun maliyetli çözümler aramaktadırlar.

Tork sınırlaması ve mil bağlantıları konusunda bir uzman olan Almanya’daki Enemac GmbH şirketi, presleme takımlarının güç takviyeli ve emniyetli bir şekilde bağlanması için, bu alanda hedefe yönelik çözümler geliştirmiştir.Kraftspannschraube_ESS_Werkzeugspannung_Pressen_315x270

ENEMAC, mekanik ve hidromekanik bağlama elemanları alanında çok çeşitli güç takviye sistemleri ve hidromekanik yay germeli sistemlerle, cazip fiyatlar karşılığında esnek ve güvenilir bağlama teknolojileri sunmaktadır.

ENEMAC’da kontrollü germe işleminin bant genişliği, 40 kN’a kadar nominal germe kuvvetiyle ESBS/ESBT tork tutamağı ile germeden, 40 kN ile 250 kN arası germe kuvvetlerine sahip ESS kuvvet germeli cıvata teknolojisine, 200 kN’a kadar ESB//ESD kuvvet germeli somunlara ve 350 kN’a kadar germe kuvvetleri üretebilen hidromekanik ESZS yay germeli silindire kadar uzanmaktadır.Kraftspannschraube_ESS_Schnittfoto_129x270

Hidromekanik yay germeli sistemlerde, her şeyden önce yüksek işletme güvenliğinin ve uygun işletme maliyetlerinin vurgulanması gerekir. Hidrolik basınca yalnızca çözme işlemi için gereksinim duyulurken, germe kuvveti, kaçak yapmayacak şekilde bir konik disk yay paketi tarafından uygulanır. Bu şekilde, yay germeli silindir veya yay basınçlı silindir gibi oldukça kompakt, sağlam ve güvenilir germe elemanları sunulabilmektedir. Elemanlar, manivelalı ya da vidalı pompa aracılığıyla manuel kullanıma olduğu kadar, hidrolik grubu aracılığıyla otomatik işletime de uygundur.

Mekanik güç takviyeli germe elemanları, kolay kullanımları sayesinde manuel işletim için ve aynı zamanda çok yüksek germe kuvvetleri için tasarlanmışlardır. Germe kuvveti kontrolü için manuel sıkma momentinden yararlanılmaktadır. Güç takviyesi için kama sistemi ya da planet redüktör gibi çeşitli germe mekanizmaları kullanılmaktadır.

ESS tipi kuvvet germeli cıvatada, entegre edilmiş güç takviye sistemi aracılığıyla, bir altıgen pim üzerinden iletilen görece düşük tork, yüksek eksenel kuvvete sahip bir eksenel stroka (maks. 2,5 mm’ye kadar) dönüştürülür.

Germe cıvatalarının standart serisi, 40 kN’dan 250 kN’a kadar germe kuvvetleri ve M 36 ile TR 100 arası dış dişlileriyle, 5 farklı yapı büyüklüğüne ayrılmaktadır. Kuvvet germeli cıvatalar, gerekli torku elde etmek için yeterli olan geleneksel çatal anahtarlarla kontrol edilirler. Ancak, tekrarlanabilir germe kuvvetleri için bu kontrol işlemi tork anahtarlarıyla yapılmalıdır. Dış dişli, kontra vidada kaba ayar yapılmasına yaramaktadır ve daha iyi bir kullanım sağlamak için uç kısmı altı köşeli olarak donatılmıştır.Kraftspannmutter_ESD_190x270

Sağlam tasarımı, kendi kendini kilitleme özelliği ve yüksek düzeyde aşırı yüklenebilirlik, bu germe elemanının maksimum işletme güvenliğini ve uzun bir kullanım ömrünü garanti etmektedir.

Bu yüzden ENEMAC germe teknolojisi, hem mengene ve kıskaç gibi basit germe araçlarına, hem de masraflı enerji besleme ve kontrol sistemleriyle birlikte yarı ve tam otomatik germe elemanlarına gerçek bir alternatif sunmaktadır.

Kurulum masraflarının olmaması, minimum işletme ve bakım maliyeti ve ayrıca orta düzeydeki tedarik fiyatı nedeniyle, bu germe elemanları genellikle en ekonomik çözümü oluşturmaktadırlar. ENEMAC kuvvetli germe sistemleri, makinelerin ilk kurulumu için olduğu kadar, preslerde ve zımbalarda takım bağlama için donanım ekleme elemanı olarak ve takım tezgâhlarına iş parçası bağlama, özel makine ve düzenek imalatı ile kalıp teknolojisi için de son derece uygundurlar.

Bu ürün Hakkında daha fazla bilgi almak için; http://www.enemac.org/

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com