Connect with us

Bağlantı Elemanları

Enemac emniyet kaplinleri ile yüksek maliyetli onarımların önüne geçin

Yayın Tarihi:

on

 Üretim sürecinin artan bir biçimde otomasyonu kapsamında, üretim ve işleme merkezleri giderek daha karmaşık ve masraflı bir hale gelmektedir. Bu merkezlerde oluşabilecek kesintiler veya hasarlar, yüksek maliyetli işlemlerdir ve mutlaka önlenmeleri gerekir. Enemac emniyet kaplinleri, hassas devir sayısı sınırlaması (aşır yüklenme koruması) sayesinde, yüksek maliyetli onarımların ve kesinti sürelerinin önüne geçerler.

Enemac emniyet kaplinleri, on yıllar boyunca binlerce kez gerçekleştirilmiş ve kendini kanıtlamış uygulamalardan elde edilen deneyimin bir sonucudur. Mükemmelleştirilmiş bir tasarım prensibi, yüksek kaliteli malzeme seçimi, hassas üretim ve modüler prensip uyarınca neredeyse sınırsız varyasyon olanakları, uluslararası kaplin pazarında Enemac’ın kaliteli ürünlerine eşsiz bir konum sağlamaktadır.Acil kapatma sistemi olarak frekans dönüştürücülü servo sürücülerle kıyaslandığında da puanları emniyet kaplini toplamaktadır. Örneğin tahrik milinin bloke olması ya da aşırı yüklenmesi nedeniyle oluşan arıza durumunda, tahrip edici kitle kuvvetleri ve tork tepe değerlerinin bağlantısı güvenli bir biçimde kesilecek şekilde, hemen tahrik millerinin tamamen mekanik olarak ayrılması gerçekleşir. Burada Enemac’ın bir emniyet kaplini, yalnızca torkun azaltılmasını sağlayan ve tehlikeli kitle kuvvetlerini önleyemeyen bir elektrikli acil kapatma sistemine kıyasla, makinenize çok daha fazla güvenilir bir koruma sunmaktadır.

Arıza giderildikten sonra, 360° senkron kilitlenme sayesinde kaplin daha düşük devir sayısıyla tekrar yerine geçebilir ve hemen ayarlanan geri çekilme momentiyle çalışmaya hazırdır. Özel olarak dolum ve temizlik sistemlerinin ve ambalaj makinelerinin zincir ve dişli kayış tahriklerinde tork sınırlaması için, paslanmaz aşırı yük kaplinleri – ECI ve ECR tipleri – geliştirilmiştir. Bu kaplinler, gıda, ilaç ve tıp endüstrisinin son derece katı hijyen gerekliliklerini karşılamaktadırlar. ECI tipi, geniş dişli kayış disklerinin, zincir çarklarının veya dişli çarkların taşıma ve ambalaj sistemlerine montajını kolaylaştırmak üzere, ekstra geniş bir yatak yuvasıyla tasarlanmıştır. Hassas tork sınırlaması, kullanılan konik disk yaylar sayesinde garanti edilmekte, böylece konik disk yay değişimi gerekmeden, daha büyük ayar aralıkları da mümkün olmaktadır. Ayar aralıkları, 11 adet yapı büyüklüğünde 2 Nm’den 900 Nm’ye kadar uzanmaktadır. Buna karşılık ECR tipi, dar dişli kasnaklar, mafsallı miller ve bağlantı flanşına sahip parçalar gibi dar montaj parçaları için uygundur. Dıştan olduğu kadar iç taraftan da (konik disk yay) ECR tamamen paslanmaz çelikten üretilmiş olup, kilitleme bilyeleri, NSF tesciline uygun olarak kullanım ömrü boyunca yağlama özelliğiyle donatılmışlardır; öyle ki bu tipler 4 adet yapı büyüklüğü ve 50 – 240 Nm arası ayar aralıkları sayesinde, tıp ve ilaç endüstrisindeki steril odalar ile gıda branşı için son derece uygundurlar. Enemac, bu paslanmaz seçeneklerin yanı sıra, ayrıca neredeyse her türlü bağlantı için, otomasyon sistemleri, NC frez makineleri, ahşap işleme makineleri, endüstriyel robotlar, sac işleme makineleri, baskı makineleri ve tekstil makinelerindeki doğrudan ve dolaylı tahrikler için daha uygun fiyatlı emniyet ve aşırı yük kaplini seçenekleri de sunmaktadır. Enemac emniyet kaplinleri, boşluksuz, hassas tork aktarımları, maksimum performans yoğunlukları, kompakt boyutları, kademesiz olarak ayarlanabilen geri çekilme momentleri, otomatik tekrar yerleşme özellikleri ve oldukça büyük bir tip ve boyut seçenekleriyle ön plana çıkmaktadırlar.

Kaplinlere dair aradığınız tüm ürün çeşitleri tek adreste;

http://www.gucaktarim.com/kaplinler/

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Advertisement

Genleşme Körükleri

Valves Online’dan yeni ürün: Genleşme körükleri

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Ürün yelpazesini genişletme çabasının bir parçası olarak, en sonuncusu genişletme körüğü olmak üzere mevcut hatlarını geliştirmeye devam eden Valves Online, artık WRAS onaylı genleşme körükleri ve yüksek sıcaklık genleşme derzleri de olmak üzere çok sayıda uygulamaya müsait eksiksiz genleşme körüğü yelpazesi sunuyor.

Genleşme körükleri

Genleşme körükleri veya lastik körükler; pompalardan, soğutuculardan ve diğer lineer hareketli ekipmanlardan gelen gürültü ve titreşimi emmek için ideal bir çözümdür. 30 yılı aşkın bir süredir hizmette olduğu kanıtlanmış ürün yelpazesi, popüler EPDM ve nitril dahil olmak üzere çeşitli elastomer çeşitlerinde bulunabilir. Tüm montaj uzunlukları ve flanş delme işlemlerine uygun kapsamlı stoklar bulunduran Valves Online, tüm ürünleri teknik veri sayfaları ve kurulum talimatları ile destekler.

Kompansatörler

Genleşme derzleri, termal genleşme ile ilgili sorunları ortadan kaldırmak ve borunun doğal esnekliği kullanılarak genleşme sağlanamadığı durumlarda uygun maliyetli bir çözüm sağlamak için tasarlanmıştır. Genleşme körükleri, ısıl genleşmeye uygun olarak üretilir ve borunun doğal esnekliği kullanılarak genleşmenin sağlanamadığı durumlarda uygun maliyetli bir çözüm sağlar. Genleşme körükleri, Genleşme Derzi Üreticileri Derneği’ne (EJMA) uygun olarak üretilir ve hem standart stok üretimi hem de ısmarlama tasarımlar mevcuttur.

Boru tesisatı ankrajları ve kılavuzları

Boru tesisatı ankrajları ve kılavuzları, kuvvetleri karşılamak ve termal genleşmenin ürettiği hareketleri kontrol etmek için kısıtlamalar sağlamak üzere tasarlanmıştır. Mükemmel mühendislik tasarımı sağlayan genleşme derzlerini tamamlamak üzere tasarlanmıştır. Valves Online, genleşme derzleri ve boru sistemlerine yükledikleri yükler konusundaki engin bilgisiyle, kurulumlara ve bütçelere en uygun çözümü sağlayabilir.

Ortak uygulamalar

Kauçuk körükler, gürültü ve titreşimi azaltmada öncelikle pompalarda, soğutucularda ve diğer lineer hareketli makinelerde kullanılır. Titreşimle ilişkili sistem hareketlerini emmek için gerekli esnekliği sağlamaları dolayısıyla pompalama sistemlerinin kritik parçalarıdır. Kauçuk körükler aynı zamanda kauçuk genleşme körükleri olarak da bilinir. Eksenel, yanal ve açısal boru tesisatı hareketlerini küçük miktarlarda telafi etme kapasitesine sahiptir; bu da onları kurulumdaki küçük hizalama yanlışları gibi durumlar esas alındığında tercih edilir yapar. Termal boru hareketini telafi etmede kauçuk körükler bununla birlikte, metal genleşme derzi gibi kullanılmamalıdır ve bu tür uygulamalar için her zaman özel olarak tasarlanmış bir paslanmaz çelik genleşme derzi tavsiye edilir

Lastik körükler, ısıtma veya soğutulmuş su sistemlerinin önemli parçalarıdır. Bakım programının parçası olarak düzenli incelenmeli ve uzun süreli durma riskini azaltmak için çok sayıda yedek parça bulundurmaya özen gösterilmelidir.

Körüklerin özellikleri

Eksenel hareketleri (uzatma ve sıkıştırma) absorbe etme

Eksenel hareket, körüğün boyutsal uzunluğunun serbest uzunluğundan boylamasına eksenine paralel bir yönde değişmesidir.

Yanal hareketleri absorbe etme

Yanal hareket, körüğün bir ucunun diğer uca, boylamasına eksenine dik bir yönde nispi yer değiştirmesidir.

Hareketi absorbe etme

Hareket emilir ve körüğün dönme yer değiştirmesi ve körüğün bir ucunun bükülmesi azaltılır.

Titreşimi azaltma ve ekipmanı koruma

Kauçuk genleşme derzleri, ekipmanın neden olduğu titreşimi azaltır

Gürültüyü sönümleme

Kauçuk genleşme derzleri, bağlantıların ve eşleşen flanşların çelik-kauçuk arayüzü nedeniyle ses iletimini sönümleme eğilimindedir.

Uygulamalar

• Elektrik üretim istasyonları

• Petrol gazı

• Tuzdan arındırma

• Soğutma sistemleri

• Pompalar

• Kimyasal bitkiler

• Isıtma, havalandırma ve iklimlendirme

• Gemi yapımı

• Açık deniz uygulamaları

• Su arıtma tesisleri

• Kanalizasyon

• Sıhhi boru sistemleri

• Selüloz ve kağıt fabrikaları

• Soğutulmuş veya sıcak su için boru sistemleri

• Soğutma sistemleri enerji üretimi

 

Kaynak: valvesonline.com

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Bağlantı Elemanları

Tamir ekipmanlarının uzmanı BORTEK’ten vana montajını kolaylaştıran çözüm: Vana montaj – demontaj kelepçesi

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Kurulduğu 2000 yılından bu yana ileri teknoloji çözümleriyle endüstrinin ihtiyaç duyduğu tüm tamir ekipmanlarında etkili çözümler sunan BORTEK, Flex Montaj/Demontaj Kelepçesi’yle vana montajını çok daha kolay bir hale getiriyor.

Demontaj parçası yerine Flex Kelepçesi ile çok daha kısa sürede montaj yapmayı mümkün hale getiren ürün, esnek bağlantı yapılabilmesine de olanak sağlıyor. BORTEK tarafından vana montajının yapıldığı her alanda kullanıma uygun olarak üretilen Flex Kelepçesi; ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemleri, su arıtma ve dağıtım sistemleri, maden sanayi, gemi inşa ve sondaj tesisleri, kimyasal ve petrokimyasal tesisler, gıda ve kimya işletmeleri, petrol ve gaz prosesleri, yangın söndürme sistemleri gibi uygulama alanlarına montajı çok daha kolay hale getiren üstün bir çözüm sunuyor.

İki boru arasında hareket mesafesini akış yönünde maksimum +150mm/-150mm olarak hareket ettirerek vananın montajına olanak sağlayan kelepçe (L=500mm gövde genişliğinde kelepçe ile mümkündür), hatta oluşabilecek açısal saplamalara da özel açılı kelepçe ile maksimum +6/-6 dereceye kadar tolerans gösteriyor.

Nasıl uygulanır?

Canlı hattaki suyu kesmeden önce dışarda ön hazırlık işlemi yapılır. Vanaya flanşlı boru bağlantısı dışarıda yapılır ve vana montaja uygun hale gelir. Vana montaja uygun hale geldikten sonra hattaki su kesilerek montaj yapılacak noktadan boru parçası çıkartılır. Bundan sonraki süreçte kaynak veya demontaj parçasına gerek kalmadan, çok kısa süre içinde montaj tamamlanarak hatta vana eklenmiş olur. 

Ürünün özellikleri

Malzeme Yapısı

Sızdırmazlık elemanı: EPDM, NBR, viton, silikon vb.

Gövde: AISI 304 veya AISI 316 paslanmaz 

Cıvata ve miller: 500 dacromat kaplı çelik, AISI 304 veya AISI 316 paslanmaz 

Üretilebilir gövde genişlikleri: 105mm, 120mm, 210mm, 330mm, 420mm, 500mm 

*Çaplara göre gövde genişlikleri değişiklik gösterebilir. Detaylı bilgi için iletişime geçiniz.  

Üretim çapları: DN25’ten DN 4000’e kadar 

Basınç sınıfı: PN6’dan PN100’e kadar 

*Çaplara göre basınç sınıfları değişiklik gösterebilir. Detaylı bilgi için iletişime geçiniz. 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Bağlantı Elemanları

BERDAN CİVATA PATENTLERİ İLE FARK YARATIYOR

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Sunduğu Hizmetlerle Tek Bir Noktadan Müşterilerinin Çözüm Ortağı Olmaya Devam Ediyor.

Berdan Grup; Berdan Cıvata, Berdan Somun, Berdan Yüzey Kaplama, Berdan Isıl İşlem, Berdan Laboratuvar Hizmetleri ve Berdan ARGE şirketleri ile müşterilerine tek bir noktadan ihtiyaca özel hizmetler ve ürünler sunmaya devam ediyor. Türkiye’de Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde 33.000 metrekarelik bir alana kurulu şirketin tüm birimleri aynı çatı altında bulunuyor. Yurt dışı organizasyonunu kolaylaştırmak amacı ile Berdan Cıvata Almanya’daki Berdan GmbH şirketi ile uluslararası arenada etkinliğini arttırmaya başladı.

A) BERDAN CİVATA
A1) Sıcak Dövme Cıvata Üretimi: 1979’daki Kuruluşundan itibaren sıcak cıvata döverek üretim yapmaktadır.
A2) Soğuk Dövme Cıvata Üretimi: 2010 sonrasında soğuk dövme transfer presleri ile M12-M30 çaplarda soğuk cıvata üretimine de başladı.

B) BERDAN SOMUN
RÜZGAR Enerji Santralleri ve Çelik Yapı sektörüne kaliteli hizmet sunabilmek için cıvata-somun bağlantılarının standartlara uygun ve %100 güvenli olmaları gerekiyordu. Bunun için 2008 yılında Türkiye’de sektörün ilk CE Belgesini alarak ISO EN 14399 normuna uygun, çevreye ve canlılara duyarlı, %100 güvenli üretim yapmayı taahhüt etmiş oldu. Bu nedenle cıvataların yanında somunları da Berdan Cıvata Kampüsü içerisinde üretmeye başladı. DIN 934 ve ISO EN 14399-4 somunları, M42 çapa kadar sıcak somun tezgahlarında otomatik olarak üretilmeye başlandı.

C) BERDAN ISIL İŞLEM
CE Belgesini aldıktan sonra 10.9 ve 12.9 gibi yüksek mukavemetli, %100 güvenli, ISO EN 14399’a uygun cıvata-somunların yanında 3-4 metre boyunda RES ankeraj saplamalarının da üretimleri ve bunların ısıl işlemleri kampüs içerisinde yapılmalıydı. Bu operasyonu Berdan Grup bünyesinde çözümlemek üzere mevcut ısıl işlem tesisine ek 4 m derinlikte kuyu tipi bir sertleştirme tesisi kondu.

D) BERDAN YÜZEY KAPLAMA ve PATENTLERİ
D1) Galvaniz Kaplamalar: Berdan Cıvata Kampüsü dışında yaptırılan elektro galvaniz ve sıcak galvaniz kaplamalarında cıvata, somun ve saplamalarda kaplama kalınlığı ve hidrojen gevrekliği riski gibi sorunlar yaşanmaktaydı. Tesisler kampüs içerisinde kurularak bu işlemlerin de %100 güvenli ve sorunsuz üretilmesi sağlandı.

10.9 – 12.9 gibi yüksek mukavemetli ürünlerde temizleme sürecinde asit kullanımı kaldırılarak cıvata ve somunlarda hidrojen kırılganlığı riski tamamen bertaraf edildi. Bu sürecin patenti alındı. Böylece Berdan Grup bünyesinde, Hidrojen Kırılganlığı Riski Sıfır, % 100 güvenli daldırma galvanizli cıvata ve somun üretilmeye başlandı. Yaptığımız test cihazı sayesinde ürünleri kontrol ederek Hidrojen Kırılganlığı risk olmayan cıvata ürettiğimizi de raporlayabilmekteyiz.

D2) 3m boyda, M100 çapa kadar boydan boya diş açılmış çubuklara homojen kalınlıkta sıcak galvaniz kaplama yapmakla ilgili 2. patent başvurusu yapıldı.

D3) Üçüncü bir patent başvurusu ise; Akdeniz sahillerinden Kıbrıs’a, denizin 250 metre altından giden, 80 km boyda ve 1,6 metre çaptaki Barış Suyu Projesine yaptığımız cıvataların kaplanması ile ilgili yapıldı. Bu projedeki tüm cıvataların 150 – 200 yıl korozyona karşı dayanımlarını sağlamak üzere yaptığımız yüzey kaplama için Patent Enstitüsüne müracaat etmiş bulunuyoruz. Bu kaplamadan beklenen dayanım ise Tuz Püskürtme testine 6500 saat süreli bir korozyon dayanımdır.

E) BERDAN AKREDİTE BELGELİ LABORATUVAR
Berdan Cıvata Dünya’nın önde gelen Rüzgar Enerji Santral Üreticileri ile Çelik Yapı ve Rafineri sektörlerine tam donanımlı laboratuvarıyla da hizmet vermektedir. Türkiye’de, sektörün ISO EN 17025 Belgesini alarak laboratuvarını akredite hale getiren tek cıvata-somun üretici olmuştur.

Bu laboratuvarı benzerlerinden farklı kılan önemli cihazlardan bazıları şunlardır:
•500 ton kapasitesiyle Avrupa’nın en güçlü (Berdan Cıvata patentli) çekme testi cihazı
•25.000 Nm. kapasitesi ile Avrupa’nın en güçlü Tork Testi cihazı
• -150˚C gibi çok düşük sıcaklıklar için çentik darbe testi cihazı (Charpi)

F) BERDAN BEFESTIGUNGS GmbH
Avrupa’daki müşterilerine daha yakın hizmet verebilmek, onlarla daha sık temas sağlamak adına Almanya’da kurulmuş pazarlama şirketi olan Berdan Befestigungs GmbH geçtiğimiz yıl hizmete açılmıştır.

Berdan Grup tüm bu hizmetleri aynı çatı altında toplayarak kalite, zaman ve maliyet avantajı sağlamaktadır. Kalite standartlarının sürekliliğini sağlayarak Berdan Cıvata markasını dünya standartlarında fark yaratan bir marka haline getirmektedir.

 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com