Connect with us

Genleşme Körükleri

Valves Online’dan yeni ürün: Genleşme körükleri

Yayın Tarihi:

on

Ürün yelpazesini genişletme çabasının bir parçası olarak, en sonuncusu genişletme körüğü olmak üzere mevcut hatlarını geliştirmeye devam eden Valves Online, artık WRAS onaylı genleşme körükleri ve yüksek sıcaklık genleşme derzleri de olmak üzere çok sayıda uygulamaya müsait eksiksiz genleşme körüğü yelpazesi sunuyor.

Genleşme körükleri

Genleşme körükleri veya lastik körükler; pompalardan, soğutuculardan ve diğer lineer hareketli ekipmanlardan gelen gürültü ve titreşimi emmek için ideal bir çözümdür. 30 yılı aşkın bir süredir hizmette olduğu kanıtlanmış ürün yelpazesi, popüler EPDM ve nitril dahil olmak üzere çeşitli elastomer çeşitlerinde bulunabilir. Tüm montaj uzunlukları ve flanş delme işlemlerine uygun kapsamlı stoklar bulunduran Valves Online, tüm ürünleri teknik veri sayfaları ve kurulum talimatları ile destekler.

Kompansatörler

Genleşme derzleri, termal genleşme ile ilgili sorunları ortadan kaldırmak ve borunun doğal esnekliği kullanılarak genleşme sağlanamadığı durumlarda uygun maliyetli bir çözüm sağlamak için tasarlanmıştır. Genleşme körükleri, ısıl genleşmeye uygun olarak üretilir ve borunun doğal esnekliği kullanılarak genleşmenin sağlanamadığı durumlarda uygun maliyetli bir çözüm sağlar. Genleşme körükleri, Genleşme Derzi Üreticileri Derneği’ne (EJMA) uygun olarak üretilir ve hem standart stok üretimi hem de ısmarlama tasarımlar mevcuttur.

Boru tesisatı ankrajları ve kılavuzları

Boru tesisatı ankrajları ve kılavuzları, kuvvetleri karşılamak ve termal genleşmenin ürettiği hareketleri kontrol etmek için kısıtlamalar sağlamak üzere tasarlanmıştır. Mükemmel mühendislik tasarımı sağlayan genleşme derzlerini tamamlamak üzere tasarlanmıştır. Valves Online, genleşme derzleri ve boru sistemlerine yükledikleri yükler konusundaki engin bilgisiyle, kurulumlara ve bütçelere en uygun çözümü sağlayabilir.

Ortak uygulamalar

Kauçuk körükler, gürültü ve titreşimi azaltmada öncelikle pompalarda, soğutucularda ve diğer lineer hareketli makinelerde kullanılır. Titreşimle ilişkili sistem hareketlerini emmek için gerekli esnekliği sağlamaları dolayısıyla pompalama sistemlerinin kritik parçalarıdır. Kauçuk körükler aynı zamanda kauçuk genleşme körükleri olarak da bilinir. Eksenel, yanal ve açısal boru tesisatı hareketlerini küçük miktarlarda telafi etme kapasitesine sahiptir; bu da onları kurulumdaki küçük hizalama yanlışları gibi durumlar esas alındığında tercih edilir yapar. Termal boru hareketini telafi etmede kauçuk körükler bununla birlikte, metal genleşme derzi gibi kullanılmamalıdır ve bu tür uygulamalar için her zaman özel olarak tasarlanmış bir paslanmaz çelik genleşme derzi tavsiye edilir

Lastik körükler, ısıtma veya soğutulmuş su sistemlerinin önemli parçalarıdır. Bakım programının parçası olarak düzenli incelenmeli ve uzun süreli durma riskini azaltmak için çok sayıda yedek parça bulundurmaya özen gösterilmelidir.

Körüklerin özellikleri

Eksenel hareketleri (uzatma ve sıkıştırma) absorbe etme

Eksenel hareket, körüğün boyutsal uzunluğunun serbest uzunluğundan boylamasına eksenine paralel bir yönde değişmesidir.

Yanal hareketleri absorbe etme

Yanal hareket, körüğün bir ucunun diğer uca, boylamasına eksenine dik bir yönde nispi yer değiştirmesidir.

Hareketi absorbe etme

Hareket emilir ve körüğün dönme yer değiştirmesi ve körüğün bir ucunun bükülmesi azaltılır.

Titreşimi azaltma ve ekipmanı koruma

Kauçuk genleşme derzleri, ekipmanın neden olduğu titreşimi azaltır

Gürültüyü sönümleme

Kauçuk genleşme derzleri, bağlantıların ve eşleşen flanşların çelik-kauçuk arayüzü nedeniyle ses iletimini sönümleme eğilimindedir.

Uygulamalar

• Elektrik üretim istasyonları

• Petrol gazı

• Tuzdan arındırma

• Soğutma sistemleri

• Pompalar

• Kimyasal bitkiler

• Isıtma, havalandırma ve iklimlendirme

• Gemi yapımı

• Açık deniz uygulamaları

• Su arıtma tesisleri

• Kanalizasyon

• Sıhhi boru sistemleri

• Selüloz ve kağıt fabrikaları

• Soğutulmuş veya sıcak su için boru sistemleri

• Soğutma sistemleri enerji üretimi

 

Kaynak: valvesonline.com

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku

Trendler

Pompa Vana ve Sistemleri Dergisi - Pump Valve and Systems Magazine sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et