Connect with us

SU VE ATIKSU YÖNETİMİ

Elektromanyetik debimetreler

Yayın Tarihi:

on

Elektromanyetik debimetreler su ve atık su uygulamalarında en iyi çözümü sunmaktadırlar. Aynı zamanda minimum 5μs/cm iletkenliği ile ilaç, gıda, içecek ve tüm sıvı akışkan proseslerinde kullanılabilmektedir. Sağlamlığı ve gücü su endüstrisi için önemli bir avantajdır.

Elektromanyetik debimetrelerin faydaları

Elektromanyetik debimetreler su, atık su, ilaç, gıda ve içecek sektörlerinde güvenle kullanılabilmektedir. 5 µS/cm’den büyük iletkenliğe sahip her türlü akışkanda viskoziteden ve yoğunluktan bağımsız ölçüm yapabilmektedir. DN3-DN500 bağlantı ölçüsü ve DN40-DN2000 dalma boyu ile kullanıcılara çok fazla seçenek sunmaktadır.

Ebonit, PTFE ve PVDF lineer malzemeleri ile AISI316L, Hastelloy C ve Titanyum elektrotları ile her türlü iletken akışkanda (su, asit, baz, süt, meyve suyu vb.) sorunsuz çalışma olanağı sunmaktadır. EN, ANSI, JIS flanş ve wafer bağlantı Sanitary (Gıda uygulamaları için, hijyenik sertifikalı) dişli, clamp ve kaynak uçlu olmak üzere değişik standartlarda bağlantı imkânı sağlamaktadır. 4-20mA analog çıkış, pulse çıkış, hızlı pulse sayma (batching için), röle çıkış ve HART protokol ile işletmelerinizdeki tüm PLC, SCADA ve diğer kontrol birimleri ile sorunsuz haberleşme ve kontrol imkânı sunmaktadır. Su (barajlar, belediyeler ve fabrikalar), atık su (arıtma tesisleri), gıda (süt, yoğurt, meyve suyu, şarap vb. gıda ürünleri), temizlik (şampuan, deterjan, vb.) gibi birçok sanayi kuruluşunun ihtiyaçlarına %0.5 ile %3.5 arası doğruluk sınıfı ile sorunsuz çalışma, yüksek performans, ekonomik fiyat ile işletmeleriniz için vazgeçilmez bir yardımcıdır. 

1985 yılında kurulan SMS-TORK alanında öncü ölçü kontrol firmalarının Türkiye temsilciliğini yapmaktadır. GHM Greisinger, Honsberg, Martens, Tecfluid, Aflowt, Beck, Bellofram, Atmi, Id Insert Deal, Valco ve Power Genex gibi sektöründe öncü ölçü kontrol firmalarının debi, basınç, seviye, sıcaklık, analiz cihazları, regülatör ve dijital gösterge ürünlerinde çözüm ortağınız olmaktadır.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

SU VE ATIKSU YÖNETİMİ

22 Mart Dünya Su Günü’nden temel soru: Suyumuz bitiyor mu?

Yayın Tarihi:

on

1993 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda alınan bir kararla her yıl 22 Mart günü Dünya Su Günü olarak kutlanmaktadır.

Böyle bir gün belirlenmesindeki en büyük amaç giderek büyüyen temiz su sorununa dikkat çekmek, içilebilir su kaynaklarının korunması ve çoğaltılması için de somut adımların atılmasına ortam hazırlamaktı. Küresel iklim krizine bağlı etkiler canlı yaşamlarının üzerinde her geçen gün artan bir şekilde doğrudan etkiler yapıyor. Bunun yanı sıra nüfus artışı ve aşırı kâr hırsıyla sürdürülen ticari faaliyetler doğal kaynakların büyük bir hızla tahrip olmasına zemin hazırlayan etmenler arasında. Su kaynakları da bu süreçte büyük tehdit altında. Araştırmalar dünya nüfusunun yüzde 40’ının yakın gelecekte susuzluk ve kuraklık tehdidi altında olduğunu gösteriyor.  

Türkiye su fakiri olma yolunda

Dünya Doğal Kaynaklar Enstitüsü (WRI)  tarafından hazırlanan bir rapora göre Türkiye, su sıkıntısı çeken ülkeler sıralamasında 32. sırada bulunuyor. Kişi başına düşen su miktarının 1.519 metreküp olarak belirlendiği Türkiye, bu oranla “su sıkıntısı çeken” ülkeler kategorisinde yer alıyor. Su kaynaklarının hızlı bir şekilde tükendiği ve ülkenin nüfus artış hızı da dikkate alındığında, Türkiye’deki su sorununun giderek ağırlaşacağı ve çok uzak olmayan bir gelecekte “su fakiri” ülkeler sınıfına geçebileceği de öngörüler arasında.

Su kriziyle mücadelede pompaların önemi

Kuraklık ve su krizi tüm dünyayla birlikte Türkiye’de çok büyük bir sorun. Doğru pompa seçimi kaynakların etkin kullanımı açısından çok büyük önem taşıyor. Pompa üreticileri, gelişen teknolojiyle çok daha akıllı pompalar üretirken, verimlilik değerlerinde de etkin ürünler tasarlıyor. Hem sanayide hem de yapılardaki su kullanımında enerji ve su tasarrufu sunan yenilikçi pompa teknolojileri, iklim değişikliğiyle mücadelede de hayati öneme sahip. Yapılan araştırmalar her beş elektrik motorundan birinin bir pompa sistemine enerji sağladığını ortaya koyuyor. Verimli elektrik motorları ve pompaların kullanımı hem doğayla dost bir üretim süreci hem de tasarruf yapmak için anahtar konumunda.

Devamını Oku

SU VE ATIKSU YÖNETİMİ

Sürdürülebilir altyapı projeleri ile suyumuzu korumak

Yayın Tarihi:

on

Yağışsız geçen günler, barajlardaki su doluluk oranlarındaki düşüşler önümüzdeki yıllarda ciddi su sıkıntısı, kuraklık ile karşı karşıya kalınacağının göstergesi. Kullanılabilir su kaynağına erişim tüm dünyanın sorunu; Türkiye de aslında yılda kişi başına düşen bin 519 m3’lük su miktarı ile “su sıkıntısı çeken” bir ülke. Bu nedenle sahip olduğumuz temiz su kaynaklarının korunması, doğru planlaması, kullanımı ve atık suların değerlendirilmesi çevresel ve ekonomik açıdan avantajlar sağlayacak. GF Hakan Plastik Teknik Hizmetler ve Eğitim Müdürü Yasemin Arslan, alt yapı projelerinde kullanılacak sistemlerin bu konuda önemine değiniyor.

Bu konuda oluşturulmuş ve şartlar dahilinde düzenlemeler yapılan bir yönetmeliğimiz var. Bu Yönetmelik; halk sağlığı ve güvenliğini, çevrenin korunmasını, sistemin sürdürülebilir olmasını, içme suyu kaynaklarının suyla taşınan kirliliklerden korunmasını esas alarak kanalizasyon sistemlerinin planlanması, tasarımı ve projelendirilmesi ile yapımı ve işletilmesine ilişkin usul ve esasları belirlemek amacıyla hazırlanmış durumda. Suyun çıkarılması, taşınması, depolanması, dağıtılması ve yeniden yapılandırılması konusunda çalışmalar yürüten bir marka olarak, yıllardır altyapı projelerinde yer alıyoruz. Kendi ürün grubumuz açısından birkaç maddeye örnek sunmakta fayda görüyorum.

Kanalizasyon sistemlerinde bakım ve onarım işlemlerinin güvenli ve personel açısından sağlık riski oluşturmadan yürütülmesini sağlayacak şekilde, planlanması, istenmeyen kokuları veya zehirli, patlayıcı ve aşındırıcı gazları engelleyecek şekilde tasarlanması, inşa edilmesi, bakım ve onarımı sağlanarak işletilmesi üzerinde duruluyor.

Kanalizasyon sistemlerinde, düşük yoğunluk, düşük ısı iletkenliği, korozyona karşı yüksek direnç, kimyasal maddelere karşı yüksek direnç gibi faydalar plastik boruları tercih sebebi haline getirilmiş bulunuyor. TS EN 13476-3 standardına göre 1000 mm çapa kadar üretilen GF Hakan Koruge Boru Sistemleri, evsel atıkların yanı sıra endüstriyel atıkların ve istenmeyen tüm yeraltı ve yerüstü suların uzaklaştırılmasında da güvenle kullanılıyor.

Başka bir madde, kanalizasyon sisteminde kullanılan malzeme ve bunların yapım metotlarının, kaynak israfını en aza indirecek şekilde, bu bileşenlerin tasarım ömrünü, tekrar kullanımını ve geri dönüşümünün hesaba katılarak seçilmesinin önemi yönetmelikte vurgulanmış bulunuyor. Kendinden muflu ve manşonlu olarak üretilen GF Hakan Koruge Sistemleri, TS EN 681 standardına göre seçilmiş conta ile birleştiriliyor. Yönetmeliğe uygun projelendirilerek montajı yapıldığında çok uzun ömürlü sistemler kurulması mümkün hale geliyor.

Yine yönetmelikte kanalizasyon sistemi ve tüm bileşenlerinin, 35 yıllık tasarım ömrünü sağlayacak ve ömrünü tamamladıktan sonra çevre üzerindeki etkilerini en aza indirecek şekilde tasarlanması, inşa edilmesi, bakım ve onarımı sağlanarak işletilmesine de detaylı şekilde yer veriliyor.

Basınçlı çalışan atık su sistemleri konusunda da TS EN 12201-2 standardına göre 630 mm çapa kadar üretilen GF Hakan Polietilen (HDPE) boru sistemleri ile çözüm ortağı oluyoruz. Elektrofüzyon Kaynağı, Alın Kaynağı, Flanşlı Bağlantı, Push-Fit Bağlantı gibi montaj seçenekleri de borularımızın tercih edilme sebepleri arasında bulunuyor.

Tüm bu düzenlemeler ve kullanılan malzemelerin şartlara uygunluğu, sürdürülebilir altyapı projelerinin oluşturulmasında son derece önemli. GF Hakan Plastik olarak sorumlu üretim ilkesi ile hareket ediyoruz. Bu da ihtiyaçlara doğru ürünler sunmamızı, hatta ileriye yönelik çalışmalara yanıt verebilmemizi sağlıyor. Suyun çevresel etkilerden korunarak taşınması ve kullanıma sunulması, daha sonra tekrar kullanıma sunulabilmesi geleceğimizi koruma için son derece gerekli.”

Devamını Oku

SU VE ATIKSU YÖNETİMİ

“Covid-19 tüm dünyaya su temini ve sanitasyonun önemini de hatırlattı”

Yayın Tarihi:

on

GF Hakan Plastik, Covid-19 nedeniyle farkındalığın daha üst seviyelere taşındığı 11 Mart Dünya Tesisat Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

“Koronavirüs tüm dünyada bir yandan yayılmasını sürdürürken, bir yandan bu durumun sağlık, çevre ve ekonomi yönünden etkilerini de yaşıyoruz. Dünya Sıhhi Tesisat Konseyi’nin de belirttiği gibi kaliteli su tesisatı, çevresel sürdürülebilirlik, ekonomik refah ile halk sağlığı ve hijyen arasında her zamankinden daha fazla bağlantı kurulmasında hayati bir rol oynuyor. Dünya Sıhhi Tesisat Günü, bu bağlantıyı hatırlamanın ve vurgulamanın önemli bir yolu.

Salgınla mücadele etmenin en basit ama en etkili yollarından birinin el yıkamak olduğu üzerinde özellikle duruldu. Halkın temiz, güvenli içme suyuna ulaşması ve uygun sanitasyon sağlayabilmesi gerekiyor. Bu nedenle sıhhi tesisatların da maksimum özenle planlanıp uygulanması önemli hale geliyor. Bugün evlerde, okullarda, hastanelerde, iş yerlerinde, otellerde, vb. kurulan sistemlerde hijyen koşullarını sağlayan kaliteli malzemelerin tercih edilmesi, suya sağlıklı erişim açısından son derece gerekli.

Tesisatçılar da bu noktada öne çıkıyor. Çünkü işinin ustası tesisatçılar, doğru planlanan sistemler, kaliteli ürün ve uygulamalarla ile toplum sağlığını korumada rol alıyorlar.

Bu nedenle 11 Mart Dünya Sıhhi Tesisat Günü’nü ve tesisatçılarımızı kutluyoruz.”

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com