Connect with us

SU VE ATIKSU YÖNETİMİ

Elektromanyetik debimetreler

Yayın Tarihi:

on

Elektromanyetik debimetreler su ve atık su uygulamalarında en iyi çözümü sunmaktadırlar. Aynı zamanda minimum 5μs/cm iletkenliği ile ilaç, gıda, içecek ve tüm sıvı akışkan proseslerinde kullanılabilmektedir. Sağlamlığı ve gücü su endüstrisi için önemli bir avantajdır.

Elektromanyetik debimetrelerin faydaları

Elektromanyetik debimetreler su, atık su, ilaç, gıda ve içecek sektörlerinde güvenle kullanılabilmektedir. 5 µS/cm’den büyük iletkenliğe sahip her türlü akışkanda viskoziteden ve yoğunluktan bağımsız ölçüm yapabilmektedir. DN3-DN500 bağlantı ölçüsü ve DN40-DN2000 dalma boyu ile kullanıcılara çok fazla seçenek sunmaktadır.

Ebonit, PTFE ve PVDF lineer malzemeleri ile AISI316L, Hastelloy C ve Titanyum elektrotları ile her türlü iletken akışkanda (su, asit, baz, süt, meyve suyu vb.) sorunsuz çalışma olanağı sunmaktadır. EN, ANSI, JIS flanş ve wafer bağlantı Sanitary (Gıda uygulamaları için, hijyenik sertifikalı) dişli, clamp ve kaynak uçlu olmak üzere değişik standartlarda bağlantı imkânı sağlamaktadır. 4-20mA analog çıkış, pulse çıkış, hızlı pulse sayma (batching için), röle çıkış ve HART protokol ile işletmelerinizdeki tüm PLC, SCADA ve diğer kontrol birimleri ile sorunsuz haberleşme ve kontrol imkânı sunmaktadır. Su (barajlar, belediyeler ve fabrikalar), atık su (arıtma tesisleri), gıda (süt, yoğurt, meyve suyu, şarap vb. gıda ürünleri), temizlik (şampuan, deterjan, vb.) gibi birçok sanayi kuruluşunun ihtiyaçlarına %0.5 ile %3.5 arası doğruluk sınıfı ile sorunsuz çalışma, yüksek performans, ekonomik fiyat ile işletmeleriniz için vazgeçilmez bir yardımcıdır. 

1985 yılında kurulan SMS-TORK alanında öncü ölçü kontrol firmalarının Türkiye temsilciliğini yapmaktadır. GHM Greisinger, Honsberg, Martens, Tecfluid, Aflowt, Beck, Bellofram, Atmi, Id Insert Deal, Valco ve Power Genex gibi sektöründe öncü ölçü kontrol firmalarının debi, basınç, seviye, sıcaklık, analiz cihazları, regülatör ve dijital gösterge ürünlerinde çözüm ortağınız olmaktadır.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Pompalar

Masdaf, akıllı pompa teknolojileriyle Emlak Konut GYO projelerinde

Yayın Tarihi:

on

Emlak Konut GYO tarafından Zeytinburnu Beştelsiz Mahallesi ve Güngören Tozkoparan Mahallesi’nde inşa edilen kentsel dönüşüm projelerinin; ısıtma-soğutma sistemleri, su temini, atık su yönetimi ve yangın güvenliği Masdaf’ın çevreci, verimli ve akıllı pompa teknolojileri tarafından sağlanacak.

Çevreci pompa teknolojileri ile çözüm ortağı olduğu projelerde enerji ve su kaynaklarının korunmasına katkıda bulunan Masdaf, Türkiye’nin prestijli projelerinin tercihi olmaya devam ediyor. Masdaf, bu kez de Emlak Konut GYO tarafından Zeytinburnu Beştelsiz Mahallesi ve Güngören Tozkoparan Mahallesi’nde inşa edilen kentsel dönüşüm projelerinin tercihi oldu.

Emlak Konut GYO, kentsel dönüşüm projeleri kapsamında; Zeytinburnu Beştelsiz Mahallesi’nde afet riski altındaki konutları yıkarak yerine 88’i iş yeri olmak üzere toplamda 369 konut, Güngören Tozkoparan Mahallesi’nde ise 1.137 riskli konutu yıkarak, 62 dükkân ve 1.438 konut inşa ediyor.

Masdaf, Emlak Konut GYO’nun Zeytinburnu Beştelsiz ve Güngören Tozkoparan kentsel dönüşüm projelerine; “Motor üstü sürücülü kuru rotorlu Genio INM pompaları, ıslak rotorlu Modul A pompaları, motor üstü sürücülü komple paslanmaz Genio Multi Hexa hidrofor grupları, Enduro atık su pompaları ve NFPA20’ye uygun YNM yangın pompaları”  ile hizmet verecek.

Projelerin basınçlı su ihtiyacını karşılayacak su basınçlandırma sistemlerinde “Genio MultiHexa” serisi akıllı hidroforlar tercih edildi. MultiHexa serisi hidroforlarda kullanılan

GenIO Motor Üstü Frekans İnvertörleri ile sistem değişken debili tüketim şartlarında pompaların daha verimli çalışmasını ve basıncın sürekliliğini sağlayacak. Ayrıca Mod-Bus haberleşme protokolü ile dış ünitelere anlık erişim imkânı sağlanarak, kontrol avantajı sunulacak. Böylece sistemin ihtiyacı doğrultusunda çalışan akıllı pompa teknolojileri ile konutlarda ve dükkânlarda hem sistem verimliliği hem de enerji tasarrufu sağlanacak.

Projelerde kullanılan bir diğer Masdaf teknolojisi ise kirli ve atık suların transferinde etkili çözümler sunan ve çevreci bir teknoloji olarak bilinen “ENDURO Dalgıç Pompa”lar oldu. Atık suların taşınması işlemi sırasında oluşabilecek koku, sıvı sızdırma ve tıkanma sorununu da ortadan kaldıran dalgıç pompalar, üstün teknolojisiyle projelere, yüksek konfor ve uzun bir çalışma ömrü sunacak.

Projelerin yangın güvenliği de Masdaf’ın NFPA20’ye uygun yangın pompaları ile sağlanacak. Yangın pompaları, proje kapsamında inşa edilen konutların ve dükkânların kullanım ömrü boyunca oluşabilecek yangın felaketine karşı zamanında müdahale imkânı sunacak.

Masdaf, ERP prensiplerine uygun üretilen çevreci teknolojileri, kısa termin süreleri ve satış öncesinde olduğu kadar satış sonrasında da sunduğu hizmet kalitesi ile prestijli projelerin çözüm ortağı olmaya devam edecek.

Devamını Oku

Atıksu yönetimi

Atık su terfi istasyonlarında yüksek verim

Yayın Tarihi:

on

İçerdikleri maddeler nedeniyle, atık suların terfi edilmesi insan sağlığı ve çevre temizliği açısından büyük önem taşıyor. Atık sularda bulunan katı maddeler, WC atıkları, atık yağlar ve homojen olmayan katı atıklar dolayısıyla, terfi için özel ekipmanlar gerektiriyor. Baymak’ın teknoloji çözüm ortağı DAB firmasının Fekabox ve Fekafos atık su terfi istasyonları hem kaliteli hem kullanıcı dostu olacak şekilde tasarlandı. Alternatifli giriş çıkış bağlantıları ve bu noktalara işaretlenen semboloji sayesinde, Fekabox ve Fekafos kullanım kolaylığı sağlıyor. Tüm bağlantı noktalarında koku ve hijyen koşullarını karşılayacak sızdırmazlık ekipmanları bulunuyor.

Fekabox ve Fekafos atık su terfi istasyonları ortalama 8 mm kalınlığında geri dönüştürülebilir polietilen malzemeden üretildiği için düşük taşıma ve kurulum maliyetlerine sahip. Koku problemine yol açmayan istasyonlar korozyon ve mekanik yorulmaya karşı da dayanıklı.

Baymak güvencesiyle sunulan atık su terfi istasyonları; Fekabox 110, 200, Fekafos 280, 280 Double, 550 Double, 1200, 1700, 2200 ve 3600 modelleri ile geniş bir yelpazeye sahip. İstasyonlar ihtiyaç duyulabilecek aksesuarlar ile beraber tedarik ediliyor, ayrıca uygun pompalar ve pano uygulama seçilip cihaza ekleniyor. Baymak bu sayede kullanıcılara esnek bir sistem ve uygulama alanı sunuyor.

Türkiye iklimlendirme sektörünün öncü markası Baymak, Fekabox ve Fekafos ürünleri ile sunduğu verimlilik, düşük enerji tüketimi, bakım maliyeti, kolay kurulum ve uygulama, korozyonun tamamen engellenmesi, işçi sağlığı ve yaygın servis ağı gibi avantajlarla sektörde fark yaratmayı sürdürüyor. 

Devamını Oku

Su Toplama

Binalarda yağmur suyu hasadı zorunlu hale getirildi

Yayın Tarihi:

on

Küresel iklim krizinin etkilerinin tüm dünyada çarpıcı boyutlarda hissedildiği günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı binalarda yağmur suyu hasadı uygulamasını zorunlu hale getiren yeni bir yönetmelik yayınladı.

Küresel iklim krizi ve kaynakların tükenmesi tüm insanlığın ortak ve en büyük sorunları arasında. Türkiye’de barajlardaki doluluk oranları ve yer altı sularının tükenmeye başlaması gibi sebeplerle gündeme gelen bu konu, büyük bir bilinç ve mücadele gerektiriyor. 

Resmi Gazete’nin 23 Ocak 2021 tarihli 31373 sayılı nüshasında Çevre ve Şehircilik Bakanlı tarafından yayınlanan “Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile yapılara ilişkin birtakım yeni esas getirildi.

2.000 metrekareden büyük parsellerde yağmur suyu hasadı zorunlu

Bakanlığın yaptığı yeni düzenlemeye göre 2.000 metrekarenin üstündeki parsellerde inşa edilecek yapılarda yağmur suyu hasadı yapmak artık zorunlu. 3 Temmuz 2017 tarih ve 30113 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği 22. Maddesinde yer alan ilgili fıkrada yapılan değişiklik şu şekilde:

“Madde 5 – Aynı Yönetmeliğin 57. maddesinin yedinci fıkrasına aşağıdaki (a) bendi eklenmiştir.

1. a) 2000 m²’den büyük parsellerde yapılacak yapılarda mekanik tesisat projesine; çatı yüzeyi yağmur sularının, tabii zemin altında tesis edilecek yağmursuyu toplama tankında toplanması, gerekmesi halinde filtre edilerek yeniden kullanılması amacıyla yağmursuyu toplama sistemi projesi de eklenir. İlgili idarelerce daha küçük parsellere ilişkin de zorunluluk getirilebilir. Yağmursuyu toplama tankı, parselin yan, arka veya parsel sınırına 3 m.den fazla yaklaşmamak kaydı ile ön bahçe zemini altında konumlandırılır. Toplama tankı tahliye hattı varsa yağmursuyu şebekesine bağlanır, atık su şebekesine bağlanamaz.”

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com