Connect with us

Elektrik Motorları

Enelsan Etrans-M elektromanyetik debimetre

Yayın Tarihi:

on

Enelsan Endüstriyel Elektronik Sanayi Anonim Şirketi ticari faaliyetlerinin yanı sıra geliştirdiği üretim ve sistem entegrasyonu faaliyetlerini 1976 dan beri Dilovası Organize Sanayi Bölgesindeki kendi fabrikasında sürdürmektedir.

 

Yıllar içinde oluşan bilgi birikimi ve dünyadaki teknolojik gelişimin takibi ile erişilen kazanç bugün Türkendüstrisine üstün yerli imalat olarak sunulmaktadır.

Türkiye’nin ilk ve tek yerli elektromanyetik debimetresi Etrans-M, belli bir iletkenliğe sahip sıvı akışkanların ölçümünde düşük hata payı ve maliyetiyle prosesteki doğruluğunuzuve kazancınızı maksimize etmenize yardımcı olur. Ölçümün yapılmadığı ya dadoğru yapılamadığı üretim, gereksiz maliyetlerin ve hatanın çok olduğuüretimdir. Ölçümün önemli olmadığının düşünüldüğü üretimlerde, örneğin gün başına 100 lt ürünün boşuna gitmesi aylık 3000 lt yapar. Elektromanyetik debimetre ile yapılan ölçümlerde boşa giden ürün miktarı belki de gün başına5-10 lt olacak ve bu miktar ürünün maliyetinin değerine bağlı üretimi 1-2 ayiçinde kara geçirecek. Başta gereksiz görünebilen ölçüm, biraz uzun vadedebakıldığında aslında hesaplı ve yararlı, bir o kadar da uygun maliyetli olduğugörülecektir.

Elektromanyetik debimetrelerFaraday’ın İndüksiyon Kanununa göre çalışır. Elektriksel iletkenliği olan birakışkan, elektriksel olarak izole edilmiş bir boruda manyetik alandan geçer.Manyetik alan oluşturmak için bir çift bobin kullanılır ve bu bobinlerüzerinden elektrik akımı geçirilir. Elektrotlar arasında sıvının akış hızı iledoğru orantılı bir voltaj oluşur. Oluşan bu voltaj debi (Q), akış hızı (v),gövde katsayısı olarak da bilinen geometrik düzeltme katsayısı (k), manyetikalan büyüklüğü (B) ve debimetre iç çapına (D) bağlı değişir.

Q=f(v,k,B,D)ve Q=v*(k*D*B)

Manyetikalan, iç çap ve gövde katsayısı sabit değerlerdir. Bu nedenle de eşitlik;

Q=v*(k*D*B)=v*K olarak ifade edilebilir ve akış hızı ile oluşan voltaj arasındalineer bir ilişki olduğu görülür. Elektrotlar ile algılanan voltaj sinyalleribir sinyal dönüştürücü ile anlaşılır hale getirilir.

Etrans-M Elektromanyetik Debimetre, içyapısıebonit ve teflon kaplama olarak kullanıma uygun farklı seçeneklerle sunulmaktadır.Atık su ve sıcaklığı yüksek olmayan akışkanların ölçümünde ebonit iç kaplamaseçeneği ön plana çıkmaktadır. Farklı kimyasal özelliğe sahip ve yükseksıcaklığa sahip akışkan ölçümünde ise teflon iç kaplama daha uygun olacaktır.Gıda tip bağlantı gerektiren uygulamalarda da teflon iç kaplamalı, paslanmazçelik gövdeli model mevcuttur. Ebonit iç kaplamaya sahip elektromanyetik debimetreninadı Etrans-M 210, teflon iç kaplamalı ürünün adı Etrans-M 410’dur. Ayrıca gıdatipi bağlantısı ve paslanmaz çelik dış gövdesi bulunan debimetrenin adı iseEtrans-M 610’dur.

Elektromanyetik debimetre, uygulamaalanı bakımından çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Su ve atık su endüstrisi,gıda ve içecek endüstrisi, ilaç ve kozmetik endüstrisi, petrol endüstrisi,kimya endüstrisi ve daha bir çok endüstri alanında kullanımına sıkçarastlanabilir ve ihtiyaç duyulduğunda bekleneneni kullanıcıya rahatlıklasunabilir.

Genel olarak teknik özellikleri, 16bit mikro işlemci kullanımı ile yüksek entegrasyon ve doğruluk sağlamaktadır.Tümü ile dijital işlem sayesinde gürültüye yüksek direnç ve güvenilir çözüm sunar. Yüksek çözünürlüklü arkadan aydınlatmalı LCD gösterge ile -20 ile +80 °Carasında çalışabilir. Düz ve ters olarak akış okuma yeteneğine sahiptir. 14400bps iletişim ile 2 km mesafeye kadar çalışabilir. Birbirinden bağımsız 10haneli üç toplayıcı ile sayaçlamaya ve faturalamaya uygun tasarlanmıştır. Direk gövde üzerinde elektronik ünite (kompakt) ya da elektronik ünite ayrı bir şekilde (ayrık) farklı tipleri vardır.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku

Elektrik Motorları

Başarı hikayelerinin çözüm ortağı VEK Motor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

17’den fazla ülkeyle iş birliği içerisinde 8 markayı Türkiye’nin imalat sanayisiyle buluşturan VEK, yarım asra yaklaşan sektör birikimi, mühendislik alanında uzman kadrosu ve müşterilerinin ürettiği ürünler konusundaki tecrübesiyle önemli projelerin çözüm ortağı konumunda yer alıyor. Güçlü iş ortaklıkları sayesinde dünyanın lider markalarını tek kaynaktan sunan VEK, sektörde yetişen ve ihtiyaçlara göre çözümler geliştiren mühendis ağırlıklı çalışan yapısıyla bu markaların kalitesini; mühendislik, sahada elde edilmiş tecrübe, imalat sanayisindeki bilgi-birikim, satış öncesi ve sonrası hizmetlerle buluşturuyor.

Elektrik motorlarında WEG, AEMOT, WAT-TEE, NİDEC, Rotor NL, Marathon; inverter ve test sistemlerinde KISTLER, KOSTAL, Danfoss, LS Electric; redüktör grubunda ise Yılmaz Redüktör’ü geniş ürün yelpazesinde barındıran VEK; doğru ürün, doğru teknoloji ve doğru sistem tasarımı ile daha verimli, daha çevreci, daha kompakt ve uygun fiyatlı çözümler sunuyor.

Müşterilerinin ürettiği pompa, kompresör vb. ürünler hakkında da bilgi sahibi olan VEK; su ve atık su uygulamalarından petrol ve doğal gaz endüstrisine, inşaat ve altyapıdan denizcilik sektörüne, tarım endüstrisinden enerji üretimine kadar 15’ten fazla sektörün ihtiyaçlarını eksiksiz bir şekilde karşılıyor.

Referansları arasında Tüpraş, TAV, Standart Pompa, Vansan, Procyon Elektrik, İSKİ, DSİ, TCDD, ASKİ, Tüpraş, TAV, Standart Pompa, Vansan, EMCEKARE, Masdaf, Olgun, Netafim, EBARA, MSP gibi kurum ve kuruluşların yer aldığı VEK, pek çok önemli projenin çözüm ortağı oluyor.

Firmanın tamamladığı referans projeler arasında şunlar yer alıyor:

İSKİ Kazandere Terfi Merkezi 1.6 MW OG motor tedarik edilmesi ve kurulumu.

DSİ Akpazar Ovası Sulama Projesi kapsamında 800 kW orta gerilim motorun tedarik edilmesi ve kurulumu.

DSİ Denizli Tavas Projesi kapsamında 500kw AG motor tedariki ve kurulumu.

İSKİ Büyükçekmece Hamsu Pompa İstasyonu Projesi’nde 355kw OG motor tedarik ve kurulumu.

BM destekli Etiyopya Sulama Projesi kapsamında 14 adet AG ve 23 adet OG motor tedarik ve kurulumu (toplam kurulu güç 25.000 kW).

DSİ Boztepe Projesi kapsamında 800kW AG motor tedarik ve kurulumu.

Özbekistan Enerji Santral Projesi kapsamında 7 adet OG motor değişimi.

İSKİ Anadolu Terfii Merkezlerinde IE4 yüksek verimli motor değişim projesi.

BM destekli Tanzanya ve Ruanda Sulama Projeleri kapsamında muhtelif güçlerde toplamda 18 adet AG motor (toplam kurulu güç 4.800 kW).

Adana Adliyesi Soğutma Ünitesi 800kw değişken hız sürücülü pano.

Konya Organize Sanayi Arıtma Tesisi Projesi kapsamında muhtelif güçlerde toplam kurulu gücü 6.000 kw AG motor.

DSİ Edirne Çakmak IE4 yüksek verimli motor projesi.

DSİ Isparta Atabey Pompa İstasyonu 1.5 MW OG motor projesi.

İSKİ Terkos 1.1 MW OG motor projesi.

Azerbaycan 1.2 MW OG Motor Projesi.

Devamını Oku

Elektrik Motorları

Vakum pompa enerji verimliliği

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Ülkemizde ve dünyada enerji verimliliği büyük önem arz etmektedir. Dünya ülkeleri, enerji politikalarında yenilenebilir enerji sistemlerine önem verdiği kadar, üretilen enerjinin verimli tüketilmesine ve enerji verimliliği hakkında toplumsal bilinç oluşturmaya da önem veriyor. Hem ülkemizde hem de dünyada okul öncesi eğitimden sanayiye kadar birçok alanda, enerji verimliliğini arttırmaya ve enerji verimliliği bilinci yaratmaya yönelik projeler yapılmaktadır. Türkiye ihtiyacı olan birincil enerjinin yaklaşık 4’te 3’ünü ithal etmektedir. Bu durum bizlerin enerji verimliliğine çok daha fazla önem vermemize sebep olan en önemli etkendir.

Gücüm Pompa olarak bizler bunun farkındayız ve bununla ilgili birçok proje geliştiriyoruz. Vakum pompalarında enerji verimliliği sağlanması için projelere özel olarak pompa seçilmesi gerekmektedir. Yanlış seçilen her bir pompa kullanıcılarımıza büyük kayıplar olarak geri dönmektedir. Bunun önüne geçebilmek için yerinde tespit yapıp, doğru ürün seçimi için sistemler gerçekleştiriyoruz.

Enerjide tasarruf sağlamanın en önemli yollarından biri, sanayinin neredeyse her alanında kullanılan elektrik motorlarındaki verimliliğe bağlıdır. Türkiye’deki elektrik tüketiminin yüzde 47’si sanayide gerçekleşir ve bunun da yüzde 67’si elektrik motorlarında kullanılmaktadır.

IE1 Sınıfı = Standart Motorlar

IE2 Sınıfı = Yüksek Verimli Motorlar

IE3 Sınıfı = Premium Verimli Motorlar

IE4 Sınıfı = Süper Premium Verimli Motorlar

Elektrik motorlarında verim arttıkça, kullanılan malzeme de arttığından ya da daha pahalı malzeme kullanıldığından motorun maliyeti ve dolayısıyla fiyatı artar. Eğer yatırım maliyeti düşünülmüyorsa her zaman en yüksek verimli motor tercih edilmelidir. Ancak yatırımın kendini amorti etmesi düşünülüyorsa (ki en doğru yol budur), o zaman elektrik motorunun günde kaç saat çalışacağı veya yılda kaç gün çalışacağı elektrik enerjisinin birim fiyatı ve verimli motorun sağlayacağı verim avantajı göz önünde bulundurulmalıdır.

Müşterilerimizin eski tip pompalarının enerji verimliliği düşük olduğu için yeni tip pompalarımızın firmalarına kazandıracağı amortisman sürelerini hesaplayıp kendilerine iletiyoruz. Yeni tip pompalarımızın enerji verimliliği ile birlikte tasarruflarını düşürüyoruz.

Gücüm Pompa Ailesi olarak, müşterilerimize doğru çözümler üretiyor, yenilikçi anlayış içerisinde enerji verimliliğinde katkılar sunuyoruz. Güçlü servis ve bayi ağımızla birlikte müşterilerimize her bir proje için çözüm üretiyoruz.

Devamını Oku

Elektrik Motorları

Ağır sanayinin ihtiyaçlarına kusursuz Omec Motor çözümleri

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Hem alçak gerilim hem de orta gerilim elektrik motorlarında çok geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Omec Motor, birçok sektöre sunduğu üstün fiyat-performans hizmetini Türkiye’nin ağır sanayisiyle de buluşturuyor. Firma, Türkiye’nin çimento sektörüne en yüksek kalite ve en uygun fiyat seviyesinde özel çözümler sunuyor.

56 gövdeden 560 gövdeye kadar sahip olduğu elektrik motoru üretim gücüyle tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ağır sanayinin hizmetine kusursuz çözümler sunan Omec Motor, Türkiye’ye 2021 yılında yaptığı ilk girişin hemen ardından özellikle maden ve termik santral sektörlerinde aldığı başarılı projelerden sonra, şimdi de Türkiye’nin demir-çelik ve çimento sektörlerinde.

Ürün serisinin en güçlü kollarından olan, özellikle döküm gövdeli ve büyük güçlü elektrik motorları ile Türkiye’nin ağır sanayisine hem yüksek performans hem de yüksek verimlilik sunan Omec Motor, büyük projelere büyük ürünler ve büyük performanslar sunarken, müşterilerine son derece uygun fiyatlar sunuyor.

Küresel ölçekte uzun yıllardan günümüze kadar elde ettiği başarılı projeler ve kazandığı tecrübeler eşliğinde Türkiye’ye giriş yapan Omec Motor, kısa süre içerisinde imza attığı referans projelerin sayısını artırmaya devam ediyor. Ağır sanayideki referans projelerin yanı sıra, özellikle bayilik ağının kurulması ve OEM’lerle çeşitli sektörlere yönelik birlikte çalışmalarda da çok kısa sürede önemli işlere imza atan Omec, Türkiye’deki proje çeşitliliğini artırmak adına sürekli yeni çalışmalar planlıyor. Bu çalışmalardan biri olarak; Ekim ayında çimento sektörünü Antalya’da bir araya getirecek olan seminere de katılacak olan Omec Motor, bu organizasyonda müşterileri ile yan yana gelip, ürün ve çözümlerini tüm sanayinin faydasına sunacak.

Çimento, seramik, maden, demir-çelik ve kağıt sektörlerinde sıklıkla tercih edilen ve kullanılan ürün gruplarını seminerde sergileyecek olan Omec Motor, 11kV ve 5MW’a kadar olan OMH Serisi OG Motorları ile 400V ve 690V beslemelerde 2MW’a kadar olan OMT1c Serisi AG Motorları’nı ön plana çıkaracak.

Devamını Oku

Trendler

Pompa Vana ve Sistemleri Dergisi - Pump Valve and Systems Magazine sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et