Connect with us

Sızdırmazlık Elemanları

DUOFIT tamir kelepçeleri

Yayın Tarihi:

on

Handan Kaplan, Öz-Kan Makina Elemanları San. Tic. A.Ş. Proje ve Hawle Ürünleri Sorumlusu

Eskiyen hatlar, hatalı montajlar, vantuz kullanılmamasından kaynaklanan patlaklar ve muflu bağlantılardaki sızıntılar yüzünden yaşanan su kayıpları, su endüstrisinde yaşanan en büyük problemlerin başında gelmektedir. Sızıntıların ya da patlakların onarılması bazen günler sürebilmekte ve bu süre zarfında yaşanan su kesintileri ciddi sıkıntılar yaratabilmektedir. Özellikle, bir hatta yaşanan problem, domino etkisi yaratmaktadır ve su borularında yaşanan sıkıntılar birbirini izlemektedir. Hatlardaki patlakları onarmanın en kolay yolu tamir kelepçeleridir ancak tamir kelepçelerini kullanmak için de hattın boşaltılması gerekmektedir. Ayrıca, muflu bağlantılarda standart tamir kelepçeleri, kesin çözüm olmamaktadır ve belirli bir süre sonra sızıntılar tekrar yaşanmaktadır.

İtalyan firması Nova Siria üretimi olan DUOFIT tamir kelepçeleri; canlı boru hat üzerindeki çatlaklarda, muflu bağlantılardaki sızıntılarda, kelepçelerde yaşanan sızıntılarda ya da herhangi bir bağlantı elemanının şekline uygun olarak üretilmektedir. Tamirat yapılırken, boru hattı canlı (basınç altında) olabilir ve tüm boru tiplerine kısa sürede montajı yapılabilmektedir.

Tablo 1: DUOFIT üretim programı ve malzeme bilgisi

DUOFIT tamir kelepçelerinin karbon çelikten üretilen ve Rilsan kaplamalı alt ve üst olmak üzere iki ana gövdesi vardır. İki gövde arasında kare kesitli yan conta bulunmaktadır ve bu conta yan plakalara basmaktadır, böylece kelepçenin başından sonuna kadar hidrolik sızdırmazlık sağlanır. Gövdelerde bulunan üst ve alt çıkışlar sayesinde basınç düşürülür ve böylece DUOFIT tamir kelepçelerinin montajının yapılması sağlanır. Ayrıca montaj tamamlandıktan sonra kelepçenin sızdırmazlığı bu çıkışlar sayesinde test edilebilir.

Kelepçenin sızdırmazlığı sağlayan contanın konik yapısı sayesinde kaplinin ana gövdesi ile borunun dış yüzeyine tam oturacak şekildedir. 30 mm tolerans ile borunun dış çapında tam olarak hidrolik sızdırmazlık sağlanır. Rilsan kaplı karbon çelik sıkma halkaları, cıvatalarının sıkılması ile aktif hale gelir ve sızdırmazlık contasının boruya oturmasını sağlar.

DUOFIT’in 3 farklı versiyonu bulunmaktadır. Bunlardan D10 modeli uzun cıvatalı ve düz boruların tamiratı için kullanılmaktadır. Bu model uzun ve tek cıvatalı sistem olduğu için montajın kolay olabilmesi için genelde küçük çaplardaki boruların tamiratı için önermekteyiz. Üretim programı DN2000 çapa kadardır.

Tek cıvata sistemli düz DUOFIT D10 modeli görseli

D20 modeli, yine düz boruların tamiratı için kullanılmaktadır. Ancak, bu modelde tek ve uzun sıkma cıvata sistemi yerine daha kısa ve çift sistemli sıkma cıvataları kullanılmıştır. Böylece özellikle büyük çaplı boruların tamiratı sırasında montaj daha kolay olmaktadır.

D30 modeli ise asbest boruların zıvana sistemlerinde, DCI boruların soket/muflu geçişlerinde ya da PE elektro-kaynak gövdeli borular için kullanılabilen şekilli modeldir. Ayrıca D30 modeli mevcuttaki bir kaplinin ya da kelepçeyi dışarıdan saracak şekilde üretilebilir. Üretim tamamen terzi işidir. Teklif aşamasında, muflu ya da mevcuttaki kaplin ya da kelepçenin kalınlığı, uzunluğu bildirilmelidir ve sipariş aşamasında bu bilgiler doğrultusunda üretim yapılmaktadır.

Şekilli DUOFIT D30 modeli görseli

DUOFIT tamir kelepçelerinin avantajlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:
  • Daha küçük kazı alanları yeterlidir.
  • Suyu kesmeye gerek kalmaz.
  • Boruyu kesmeye gerek kalmaz.
  • Montaj maliyeti, standart çözümlere göre daha düşüktür.
  • Geniş ölçü aralıklarında üretim yapılmaktadır.
  • Tüm boru tipleri için uygundur.
  • Rilsan kaplama ile korozyona karşı tam koruma sağlanır.
  • Terzi işi üretim ile yaşanan sorunların boyutuna göre çözüm getirilir.

Detaylı bilgi ve uygulama örnekleri için Öz-Kan Makina ile irtibata geçebilirsiniz.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Advertisement

Sızdırmazlık Elemanları

Sektörde devrim yaratan yeşil contalar: KLINGERSIL

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

KLINGER’in sızdırmazlık teknolojisinde sürdürülebilirliğe olan bağlılığının bir kanıtı olan ‘orijinal yeşil’ conta KLINGERSIL, Akışkan kontrolünde enerji verimliliğine büyük bir potansiyel
sunuyor. İspanya’daki Tereos, pahalı buhar kaçaklarını bulmak için KLINGER’in uzman ekibine güveniyor. Endüstriyel sektörler için ayrılmaz ve gerekli olan, bunun yanı sıra daha büyük bir ekosisteme katkıda bulunan KLINGER contaları, çoğu endüstriyel bileşenin aksine bir adım daha ileri giderek, yaşadıkları ekosistemi korumak için çalışıyor. Çevre bilincinin arttığı bir çağda KLINGER Dichtungstechnik, endüstriyel sektörde sürdürülebilir uygulamalara geçişin öncülüğünü yapıyor. Bu yolculuk, sadece yüksek performanslı sızdırmazlık çözümleri üretme değil, aynı zamanda bunu sorumlu bir şekilde yapma taahhüdü ile tanımlanıyor.

1982 yılında icat edilen KLINGERSIL, sızdırmazlık teknolojisinin manzarasını daha yeşil bir geleceğe doğru değiştirdi. Eko-inovasyon sadece çevre dostu ürünler üretmekle ilgili değil, aynı zamanda şirketlerin çalışma şeklini yeniden tasarlamayı ve devrim yaratmayı da içeriyor. Bu nedenle KLINGER, uzun zaman önce araştırma ve geliştirmeye önemli kaynaklar ayırarak daha sürdürülebilir contaların üretiminde çığır açıyor.

Orijinal yeşil’in doğuşu

1982 yılında KLINGER, sızdırmazlık teknolojisinin manzarasını sonsuza dek değiştirecek çığır açan bir buluşu tanıttı: KLINGERSIL, ‘orijinal yeşil’ conta. Adından da anlaşılacağı gibi, belirgin
yeşil rengi sadece estetik bir seçimden daha fazlasını temsil ediyor. KLINGERSIL sızdırmazlık malzemeleri, sürdürülebilirlik ve yeni düzenlemelere olan bağlılığın bir sonucu olarak öne çıkıyor. Bu elyaf takviyeli sızdırmazlık malzemesi, olağanüstü mekanik mukavemet, kimyasal direnç ve termal stabilite sunarken çevreye duyarlı olmaya da devam ediyor. Contalar sadece üstün sızdırmazlık çözümleri sunmakla kalmıyor, aynı zamanda daha yeşil bir geleceğe katkıda bulunuyor:

Malzeme verimliliği: Mümkün olan her yerde sürdürülebilir ve geri dönüştürülebilir malzemelerin kullanılması. Amaç, atıkları en aza indirmek ve kaynakların sadece atılmakla kalmayıp yeniden kullanıldığı döngüsel bir ekonomiyi teşvik etmek.

Enerji tasarruflu üretim: Enerji tüketimini azaltmak için üretim süreçlerinin optimizasyonuna yatırım yapılması ve bunun sonucunda sera gazı emisyonlarının azaltılması.

Daha uzun kullanım ömrü: Daha uzun süre dayanacak şekilde tasarlanarak sık değiştirme ihtiyacını ve dolayısıyla israfı azaltması.

Sızıntı önleme: Çevreye potansiyel olarak zarar verebilecek sızıntıları önlemek için titiz tasarım.

Karbon ayak izinin azaltılması: Çevre dostu çözümlerin performanstan veya kaliteden ödün vermemesi gerekliliğini merkezine alan KLINGER ekibi, sürekli olarak sürdürülebilirliğin sınırlarını zorlamaya çalışıyor. Bu nedenle grubun Ar-Ge çalışmaları hem olağanüstü sızdırmazlık performansı hem de çevresel faydalar sağlayan contalar yaratmaya odaklanıyor. Eko-inovasyonun merkezinde sürekli iyileştirme arayışı yer alıyor.

Barbara Köfinger, KLINGER Dichtungstechnik ve KLINGER Almanya Genel Müdürü

KLINGER Dichtungstechnik Genel Müdürü Barbara Köfinger, konuyu şu ifadelerle özetliyor: “Vizyonumuz sadece en kaliteli sızdırmazlık çözümleri sunmanın ötesine geçiyor. Kendimizi
gezegenimizin sağlığını düşünen ürünler yaratmaya adadık. Bu, sektörümüzün geleceğidir ve KLINGER Dichtungstechnik bunun bir parçası olmaktan gurur duymaktadır.”

Sürdürülebilirlik taahhüdü

Eko-inovasyon yolculuğunu henüz bitirmeyen KLINGER, 2022 yılında KLINGERSIL’ın 40. yılını kutladı. Grup, ürün yelpazesine ve süreçlerine dahil etmek için daha sürdürülebilir uygulamaları ve teknolojileri keşfetmeye devam ederken, KLINGER Dichtungstechnik sadece yüksek performanslı contalar üretmekle kalmıyor; kalite ve sürdürülebilirlik taahhüdünü iç içe geçirerek gelecek nesiller için yeşil bir miras oluşturuyor.

Döngüsel ekonomi girişimleri

Yakın zamanda yapılan bir röportajda Genel Müdür Barbara Köfinger, KLINGER Dichtungstechnik’in ham madde kıtlığı ve yüksek enerji maliyetleri gibi zorlu koşulların üstesinden gelirken teslimat kapasitesini nasıl koruduğunu ve hatta üretimi nasıl artırdığını vurguluyor. Şirketin enerji izleme konusundaki kararlılığının altını çiziyor.

KLINGER Dichtungstechnik, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli sürdürülebilir üretim uygulamalarıyla çevresel sorumluluğa olan bağlılığını gösteriyor:

· Aktif palet geri dönüşümü
· Endüstriyel plastik atıkların ayrıştırılması ve geri dönüşümü
· Enerji tasarruflu bileşenlerle donatılmış kalenderler
· Kullanılmış makine yağlarının yüksek kaliteli baz yağlara dönüştürülmesi

Bu girişimler, KLINGER’in sürdürülebilirlik konusundaki proaktif yaklaşımını vurgulayarak, daha yeşil ve daha verimli bir üretim süreci sağlıyor.

Sahteciliğe karşı savaş

Kalite açısından öne çıkan, ekolojik anlamda sadece “yeşil” olmakla ilgili olmayan KLINGERSIL elyaf takviyeli conta serisi, orijinal, özgün ve sektörde standardı belirleyen contalar olarak
nitelendiriliyor. Uzmanlık, yenilik ve dürüstlüğün bir kanıtı olarak durarak, güvenilir KLINGER kalitesini somutlaştırıyor.

Çevresel zarardan kaçınmak

‘Daha yeşil’ bir üretim

Sahte ürünlerle dolu bir pazarda KLINGER Dichtungstechnik, orijinal KLINGER ürünlerinin kullanılmasının öneminin altını çiziyor. Sahte contalar yalnızca operasyonel sorunlara yol açmakla kalmıyor, aynı zamanda düşük kalite ve daha kısa kullanım ömürleri nedeniyle çevresel zarara da katkıda bulunuyor.

 

 

Orijinal yeşil, yüksek kaliteli performansı temsil eder.

Barbara Köfinger, konuyla ilgili şu ifadeleri kullanıyor: “Orijinal KLINGERSIL’i seçmek sadece en yüksek kalitede performans sağlamakla kalmaz, aynı zamanda daha sürdürülebilir ve sorumlu bir endüstriye yönelik çabalarımızı desteklediğinizin güvencesini de verir. ‘Orijinal yeşil’i tercih ettiğinizde özgünlük, performans ve çevresel sorumluluk anlamına gelen bir ürün seçmiş olursunuz.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Sızdırmazlık Elemanları

Akış kontrolü ile daha sürdürülebilir bir dünya

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

PNOSAN Group olarak 27 yıldır endüstriyel vana alanında faaliyet gösteriyoruz. Sektörde güçlü, dinamik bir yapıya sahip öncü şirketlerden biriyiz. Şirket olarak üretimin ilk aşamasından son safhasına değin sürecin tüm kontrolünü titizlikle yapmanın vermiş olduğu tecrübe ile yıllardır hem ülkemizde hem de dünyada sektöre öncülük etmekten onur duymaktayız. Çağımızın yeni üretim anlayışını bir adım daha öteye taşıyabilmek için alanında uzman ve eğitimli kadromuzla inovasyona yönelik uygulamalar ile sektörde belirgin bir şirket konumu yakaladık. Ürünlerimiz kullanıldığı her sektörde üstün performans sergileyerek bizi gururla temsil etmektedir.

Geleceğe yön veren markamız “Nst-Nordsteam” ile vana endüstrisinde kalıcı bir iz bırakmayı planlıyoruz. Yerli üretim, CE, ISO, TSE ve EAC sertifikalarına sahip geniş ürün yelpazemiz ile uluslararası test kuruluşlarından tam not alarak müşterilerimize kalite ve güven hissini sonuna kadar yaşatıyoruz. Bunun yanı sıra, tesisat ekipmanlarını ve her türlü teknik malzemeyi stoklarımızda her daim hazır bulundurmak, müşterilerimizin taleplerine hızlı geri dönüşler sağlayarak etkili iletişim kurmak bizim için çok önemli. Bu da bizim erişilebilirlik bakımından işimize olan bağlılığımızın en güzel kanıtlarından…

Değişen yeni dünya düzeni ile gelişen istek ve ihtiyaçlar üretime de farklı bir boyut kazandırmıştır. Bugün, kontrol işlemleri üretimin her aşamasına yayılmış enerji, verimlilik, tasarruf ve sürdürülebilirlik konuları ön plana çıkmıştır. Üretim tesislerinde (enerji, yiyecek-içecek, kimya, ilaç, kağıt, çimento, tekstil, petrokimya, yağ, su ve atık su vb.) akışkan kontrolü oldukça önemli bir paya sahiptir. Biz bu farkındalığın bilinciyle hareket ediyor, proses kontrolü sayesinde üretimin planlanmasını en iyi şekilde gerçekleştiriyoruz. 

Şirket olarak sürdürülebilir çevre politikamız ile üretimde minimum atık prensibini benimseyerek hassas bir yolculuk yürütüyoruz. Nst-Nordsteam ürünlerimiz ile daha az buhar kaybı ve sıvı sızdırmazlığı ile tesislerde enerji tasarrufu meselesine odaklanıyoruz. Markamızın öne çıkan ürünlerinden “Oransal Kontrol Vanaları” ile yakaladığımız bu başarı ile hedefimiz, ülkemiz ve dünya endüstrisinde kullanımda olan ya da kullanılması planlanan vana ürünlerini çevre dostu “NST” ürünlerimizle dönüştürmektir. Böylece, yarınlarımızı sürdürülebilir olarak inşa ederken şirket olarak bize düşen sorumluluğumuzu en iyi şekilde gerçekleştirme gayretindeyiz. Ürünlerimizle inovatif çözümler sunarak fabrikalarda daha verimli ve ekonomik üretim yapılabilmesi şirket misyonumuz açısından oldukça önemli…

Şirket olarak üretimdeki katkı payımızla maksimum seviyede verimlilik sağlamak, ürünlerimizle verimliliğini artırmak, kuruluşumuzdan bu yana benimsediğimiz “çevre dostu” politikamızı desteklemektedir. Gelecek nesillerimize “Daha yaşanabilir bir dünya’’ bırakabilmek için üzerimize düşeni yapmaktan onur ve gurur duyuyoruz. 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Sızdırmazlık Elemanları

Endüstriyel sızdırmazlığın çözüm ortağı EagleBurgmann Türkiye, 30. yılını kutluyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

136 yıllık tecrübesi ve sektörel birikimi ile endüstriyel sızdırmazlık teknolojisi alanında küresel çapta lider tedarikçilerden biri olan EagleBurgmann, “Dünyanın en güvenilir, müşteri odaklı sızdırmazlık çözümleri sağlayan firması olma” vizyonuyla çalışmalarına devam ediyor. Bu vizyonla 30 yıldır faaliyetlerini sürdüren EagleBurgmann Türkiye, Kuzey Afrika’dan Orta Asya’ya, Türki Cumhuriyetler’den Amerika’ya kadar geniş satış ağıyla müşterilerine hizmet veriyor.

Mekanik salmastralar, tampon sıvı sistemleri, manyetik kaplinler, karbon sızdırmazlık halkaları, kompansatörler, contalar, yumuşak salmastralar gibi geniş ürün yelpazesinin yanı sıra ana holding şirketi olan Freudenberg Viledon marka filtrelerin satış ve pazarlamasını da yapmakta. Tüm sektörlerin endüstriyel sızdırmazlıktaki çözüm ortağı olan EagleBurgmann, Türkiye’de, kuruluşunun 30. yılını kutluyor. 250’e yakın çalışanı ile İstanbul merkez tesislerinde gerçekleştirdiği üretimle sızdırmazlık alanında petrol-gaz endüstrisinden petrokimyaya, ilaç endüstrisinden gıdaya, enerji sektöründen madenciliğe kadar neredeyse tüm sektörlere etkin sızdırmazlık çözümü sunan EagleBurgmann Türkiye, İstanbul Tuzla’daki Global Kompansatör Üretim Merkezi, Mekanik Salmastra ve Tampon Sıvı Sistemleri için Global Ekspres Üretim Merkezi ile dünyanın birçok ülkesine satış yapıyor. Satış sonrası servis ve mühendislik hizmetleri de vererek Türkiye’ye önemli bir ihracat girdisi sağlayan firma, ayrıca EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) bölgesinde pompa mekanik salmastralar ve kompresör dry gas salmastralarının retrofit ve upgrade uygulamalarından da sorumlu.

Türkiye ve Azerbaycan’da bulunan 5 ayrı satış ofisi ve servisi ile müşterilerine daha yakın olmayı hedefleyen EagleBurgmann Türkiye, 7/24 hizmet veren servis merkezleri ve ekibiyle, müşterilerinin sızdırmazlık sorunlarına hızlı ve uygun çözümleri üretmeye devam ediyor. Duruş maliyetlerinin yüksek olduğu, güvenilirlik ve emniyetin öncelikli olduğu her yerde önemli bir ihtiyaca cevap veren firma, son yıllarda servis hizmetlerini geliştirerek planlı/önleyici bakım ve döner ekipman bakımı konularında çok ciddi gelişmeler sağlıyor. 

EagleBurgmann Türkiye, 30 yıldır endüstriye sunduğu yüksek kalitedeki sızdırmazlık ürünlerinin yanı sıra müşterilerine sağladığı çeşitli teknik eğitimler ve çevrenin korunmasına verdiği katkılarla da sanayi sektörünün örnek kuruluşlarından biri olmaya devam ediyor. 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com