Connect with us

Sızdırmazlık Elemanları

DUOFIT tamir kelepçeleri

Yayın Tarihi:

on

Handan Kaplan, Öz-Kan Makina Elemanları San. Tic. A.Ş. Proje ve Hawle Ürünleri Sorumlusu

Eskiyen hatlar, hatalı montajlar, vantuz kullanılmamasından kaynaklanan patlaklar ve muflu bağlantılardaki sızıntılar yüzünden yaşanan su kayıpları, su endüstrisinde yaşanan en büyük problemlerin başında gelmektedir. Sızıntıların ya da patlakların onarılması bazen günler sürebilmekte ve bu süre zarfında yaşanan su kesintileri ciddi sıkıntılar yaratabilmektedir. Özellikle, bir hatta yaşanan problem, domino etkisi yaratmaktadır ve su borularında yaşanan sıkıntılar birbirini izlemektedir. Hatlardaki patlakları onarmanın en kolay yolu tamir kelepçeleridir ancak tamir kelepçelerini kullanmak için de hattın boşaltılması gerekmektedir. Ayrıca, muflu bağlantılarda standart tamir kelepçeleri, kesin çözüm olmamaktadır ve belirli bir süre sonra sızıntılar tekrar yaşanmaktadır.

İtalyan firması Nova Siria üretimi olan DUOFIT tamir kelepçeleri; canlı boru hat üzerindeki çatlaklarda, muflu bağlantılardaki sızıntılarda, kelepçelerde yaşanan sızıntılarda ya da herhangi bir bağlantı elemanının şekline uygun olarak üretilmektedir. Tamirat yapılırken, boru hattı canlı (basınç altında) olabilir ve tüm boru tiplerine kısa sürede montajı yapılabilmektedir.

Tablo 1: DUOFIT üretim programı ve malzeme bilgisi

DUOFIT tamir kelepçelerinin karbon çelikten üretilen ve Rilsan kaplamalı alt ve üst olmak üzere iki ana gövdesi vardır. İki gövde arasında kare kesitli yan conta bulunmaktadır ve bu conta yan plakalara basmaktadır, böylece kelepçenin başından sonuna kadar hidrolik sızdırmazlık sağlanır. Gövdelerde bulunan üst ve alt çıkışlar sayesinde basınç düşürülür ve böylece DUOFIT tamir kelepçelerinin montajının yapılması sağlanır. Ayrıca montaj tamamlandıktan sonra kelepçenin sızdırmazlığı bu çıkışlar sayesinde test edilebilir.

Kelepçenin sızdırmazlığı sağlayan contanın konik yapısı sayesinde kaplinin ana gövdesi ile borunun dış yüzeyine tam oturacak şekildedir. 30 mm tolerans ile borunun dış çapında tam olarak hidrolik sızdırmazlık sağlanır. Rilsan kaplı karbon çelik sıkma halkaları, cıvatalarının sıkılması ile aktif hale gelir ve sızdırmazlık contasının boruya oturmasını sağlar.

DUOFIT’in 3 farklı versiyonu bulunmaktadır. Bunlardan D10 modeli uzun cıvatalı ve düz boruların tamiratı için kullanılmaktadır. Bu model uzun ve tek cıvatalı sistem olduğu için montajın kolay olabilmesi için genelde küçük çaplardaki boruların tamiratı için önermekteyiz. Üretim programı DN2000 çapa kadardır.

Tek cıvata sistemli düz DUOFIT D10 modeli görseli

D20 modeli, yine düz boruların tamiratı için kullanılmaktadır. Ancak, bu modelde tek ve uzun sıkma cıvata sistemi yerine daha kısa ve çift sistemli sıkma cıvataları kullanılmıştır. Böylece özellikle büyük çaplı boruların tamiratı sırasında montaj daha kolay olmaktadır.

D30 modeli ise asbest boruların zıvana sistemlerinde, DCI boruların soket/muflu geçişlerinde ya da PE elektro-kaynak gövdeli borular için kullanılabilen şekilli modeldir. Ayrıca D30 modeli mevcuttaki bir kaplinin ya da kelepçeyi dışarıdan saracak şekilde üretilebilir. Üretim tamamen terzi işidir. Teklif aşamasında, muflu ya da mevcuttaki kaplin ya da kelepçenin kalınlığı, uzunluğu bildirilmelidir ve sipariş aşamasında bu bilgiler doğrultusunda üretim yapılmaktadır.

Şekilli DUOFIT D30 modeli görseli

DUOFIT tamir kelepçelerinin avantajlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:
  • Daha küçük kazı alanları yeterlidir.
  • Suyu kesmeye gerek kalmaz.
  • Boruyu kesmeye gerek kalmaz.
  • Montaj maliyeti, standart çözümlere göre daha düşüktür.
  • Geniş ölçü aralıklarında üretim yapılmaktadır.
  • Tüm boru tipleri için uygundur.
  • Rilsan kaplama ile korozyona karşı tam koruma sağlanır.
  • Terzi işi üretim ile yaşanan sorunların boyutuna göre çözüm getirilir.

Detaylı bilgi ve uygulama örnekleri için Öz-Kan Makina ile irtibata geçebilirsiniz.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Sızdırmazlık Elemanları

Çevre dostu DURAMAX

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

 

Gf Hakan Plastik’in tescilli markası DURAMAX, sızdırmazlık özelliği ile yer altı su kaynaklarının korunmasında etkili oluyor.

 

Türkiye’nin ilk ve tek PP koruge boru üreticisi olan GF Hakan Plastik, tescilli markası DURAMAX boru sisteminin üstün özellikleri ile tüm drenaj sistemleri için güvenli ve ekonomik çözümler sunuyor.

 

Tüm yerüstü ve yeraltı boşaltma sistemleri,  kanalizasyon sistemleri, endüstriyel atık su drenaj sistemleri, yağmur suyu tahliye sistemleri, vb. alanlarda kullanıma uygun olarak geliştirilen DURAMAX çok katmanlı boru sistemi, TS EN 13476-3-A1 sistem standartlarına göre HDPE’ den (Yüksek Yoğunlukta Polietilen) ve PP’ den (Polipropilen) üretiliyor.

Hem hafif, hem güvenli

 

Beton borulara oranla 30 kat daha hafif olan DURAMAX, nakliye, kurulum ve kullanım konularında kolaylıklar sağlıyor. Çift katmanlı yapısı ile sızdırmazlık; sağlam ve kırılmaz fiziksel özellikleri ile dayanıklılık; yüksek kimyasal direnci ile atık sulardaki aşındırıcı kimyasallara karşı direnç özellikleri ile suların güvenli şekilde transfer edilmesine imkan sunuyor.

Aşınmalara karşı dayanıklılık gösteren sistem, PP malzemeden üretildiğinde 60-65 °C kadar, HDPE malzemeden üretildiğinde 30-35 °C sıcaklıklara kadar sıvı transferine imkan tanıyor.

 

150mm’den 1000mm’ye kadar muflu veya mufsuz borular ve ek parçalardan oluşan sistem, sızdırmazlık özelliği ile boru içindeki atık suların yer altı su kaynaklarına karışmasını önlüyor. Bu özelliği ile çevrenin korunmasına katkı sağlayan DURAMAX, ayrıca geri dönüşebilir olma özelliği ile de çevre dostu bir ürün olduğunu kanıtlıyor.

 

Devamını Oku

Sızdırmazlık Elemanları

EagleBurgmann Almanya’nın yeni CEO’su Dr. Andreas Raps oldu

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Freudenberg Holding’den yapılan resmi açıklamaya göre Merkezi Almanya Wolfrathausen’da bulunan EagleBurgmann Almanya’nın CEO’luk görevine Dr.Andreas Raps getirildi.

Dr. Andreas Raps, Freudenberg Holding bünyesinde bulunan Freudenberg Sealing Technologies’ de başarıyla yürüttüğü görevinden 29 Şubat 2016 tarihinde ayrılarak, 1 Mart 2016 tarihinde EagleBurgmann CEO’luk görevini Dr. Stefan Sacré’ den devraldı.  41 yaşında olan Dr. Raps, Freudenberg gruba katılmadan önce çalışma hayatı boyunca Boston, Münih ve Zürih’te yönetim danışmanlık firmalarında görev aldı.

Sektörün tecrübeli isimlerinden biri olan Dr. Andreas Raps, 2004 yılında gruba katıldıktan sonra holding içinde çeşitli yönetim kademelerinde görev yaptı.  2004 yılında Alman Freudenberg Grubu ve Japon Eagle Indusrty Grup şirketlerinin şemsiyesi altında birleşen EagleBurgmann, 130 yıllık geçmişi ile 60 ülkede, 131  servis merkezi, 162 satış ofisi ve yaklaşık 6 bin çalışanı ile dünyadaki lider sızdırmazlık üreticilerinden biridir.

 


Devamını Oku

Sızdırmazlık Elemanları

Henkel’den görüntü teknolojisine yatırım

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

 

Dünya çapında lider yapıştırıcı, sızdırmazlık malzemeleri ve fonksiyonel kaplama çözümleri sunan Henkel Yapıştırıcı Teknolojileri, inovasyon kapasitesini ve bu konudaki liderliğini geliştirmeye devam ediyor. İnovasyon stratejisinin parçası olarak, şirket teknik araştırmalarını sürekli olarak güçlendiriyor. Bu gelişimin en son halkası ise Amerika tabanlı Vitriflex Inc. ile imzalanan ortak gelişim sözleşmesi oldu.

 

Henkel_Vitriflex 3

Henkel, gelecekteki pazar ihtiyaçlarını ve uygulamalarını öngörmek amacıyla kapsamlı bir öngörü yönetimi oluşturarak, araştırma süreçlerini geliştirdi. O zamandan beri yeni iş fırsatlarının sistematik ve stratejik değerlendirilmesi, Henkel’in global inovasyon liderliğini sürdürmesinde önemli bir nokta oldu.

Henkel Yapıştırıcı Teknolojileri Kurumsal Kıdemli Başkan Yardımcısı ve İnovasyon & Yeni İş Geliştirme Başkanı Mike Olosky “İnovasyon, ufkumuzu genişletmemize, müşterilerimize gelecekte daha fazla değer yaratan öncü teknolojiler geliştirirken aynı zamanda müşterilere özel çözümler de sunmamıza olanak veriyor. Bu sürecin bir parçası da geleceğin teknolojilerine giriş yapabilmeyi sağlayan umut verici başlangıçların süregelen değerlendirmeleridir. Yeni pazar fırsatlarının yanında, kendi AR-GE ve ürün gelişimimize yatırım yaparak verimli bir büyüme sağlamaya odaklanmaya devam ediyoruz” dedi.

Esnek görüntü teknolojileri için başlangıç yatırımı

2010 yılında San Jose, California’da kurulan Vitriflex, kolay entegre edilebilir formda, yüksek performanslı bariyer film sunmak için patentli rulodan ruloya tekniğini kullanan eşsiz ultra-bariyer film teknolojisini geliştirmiştir. Bariyer filmler elektronik bileşenleri nem ve oksijen girişine karşı korur. Bu buluş, görüntü pazarı için ilk kez rekabetçi esnek bariyer film sunmuş oluyor. Henkel ile yapılan bu anlaşma ile ultra-bariyer film konusunda yenilikçi firma Vitriflex, esnek görüntüler için kişiselleştirilmiş ve entegre edilmiş bariyer film çözümlerini geliştirmek için Henkel teknoloji uzmanlarıyla birlikte çalışacak.

Henkel Elektronik Grubu Global Pazarlama Kurumsal Başkan Yardımcısı Mark Popovich “Bu yatırım ve iş birliği, heyecan verici gelecek fırsatları için kapı açacak. Vitriflex’in ultra-bariyer film tasarım ve üretimindeki köklü uzmanlığı ve Henkel’in yapıştırıcı formülasyon uzmanlığı ile pazar yakında yüksek hacimli esnek görüntü üretimi için ilk gerçek maliyet rekabetli kapsülleme ürününü tanıyabilir.” diyor. Vitriflex Başkan ve CEO’su David Parker ise “Son üç yılda Vitriflex esnek bariyer problemine çok farklılaştırılmış bir yaklaşım geliştirmiştir. Şu anda biz dikkatimizi görüntü üreticilerinin ihtiyaçlarını karşılayan entegre edilmiş çözümler sunmaya yönelttik. Henkel’le olan yeni ortaklığımız bu gelişimde atılan önemli bir adımdır” diye ekliyor.

Ultra-bariyer filmlerin elektronik uygulamalara olan entegrasyonu, çeşitli alt katmanlarla sağlam bir yapışma ve uygunluk göstermeyi gerektiriyor. Pazar lideri olarak Henkel, yeni teknolojinin piyasaya hızlıca sürülmesini sağlamak amacıyla global kaynaklar, dünya çapında AR-GE kapasitesi ve görüntü aygıtı üreticileri arasında güçlü bir ağın yanında yapıştırıcı formülasyonu hakkında da derin birikime sahip.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com