Connect with us

Vanalar

Kayıp kaçak problemleri için ÖZKAN Makina

Yayın Tarihi:

on

Küresel su dağılımına bakıldığında okyanuslar su dağılımın %97,4’ünü içerirken, buzullar %2, yeraltı suları (temiz su) %0,58 ve yüzey su, göller, nehirler %0,02 şeklinde ilerlemektedir. Bu değerler, insanoğlunun kolaylıkla yararlanabileceği elverişli tatlı su miktarının ne kadar az olduğunu göstermektedir. Bu yüzden süreçlerin doğru devam etmesi ve suyun idareli kullanılması git gide daha önemli hale gelmektedir.

Birleşmiş Milletler’in 2012 yılında yayınladığı rapora göre 2025 yılında 1,8 milyar insanın su kıtlığı, dünya nüfusunun üçte ikisinin ise su stresi yaşayacağı hesaplanmıştır. Yeni kaynakların araştırılması, geliştirilmesi ve suyun kullanılabilir hale getirilmesi büyük maliyetler getirmektedir. Su kaynaklarının boşa harcanmadan verimli bir şekilde halkın kullanıma sunulması suyun işletilmesinde en büyük amaçtır. Şebekelerdeki su kayıpları su kaynaklarının boşa harcanmasına neden olan faktörlerden biri olup, ülkemizde olduğu kadar diğer ülkelerde de üzerinde önemle durulan araştırma konularından biridir. Kayıplar, ekonomik kayıplara neden olmakla birlikte, fiziksel kaçaklar ise su kalitesinde bozulmalara da neden olmaktadır. Aşağıdaki tabloda 5 bar’daki kayıp su miktarı gösterilmiştir.

Tablo 1: 5 bar basınç altındaki su kayıp miktarları

Su kayıplarının başlıca nedenleri izleme ve kontrolü sağlanamayan şebekeler, kullanım ömrü tamamlamış ve/veya kalitesiz malzeme & ekipman kullanımı, yeterli bütçe ayrılamaması, altyapı sistemlerinde çalışmalar nedeni ile fiziksel hasarlar, kayıt dışı kullanımı, teknik bilgi eksikliği, bakım onarım çalışmalarının yetersizliği olarak sırlanabilir.

ÖZKAN Makina olarak üretimimizde olan ve tedarikini yaptığımız malzemeler ile fiziki kayıp kaçakların önlenmesi ve yaşanmaması için çözümler üretmekteyiz. Vanalar, boru hatlarında en zayıf noktalarından biridir. Ürünün kalitesi ve işlevselliği çok önemlidir. Kapanmayan ve sızdıran vanalar, fiziki kayıplara neden olmaktadır. Kaliteli ürünlerin ilk yatırım maliyeti yüksektir ama sonrasında yaşanan kayıplar göz önünde bulundurulmalıdır. %100 sızdırmaz ve sağlam ürünler ile çözümler sağlayabiliyoruz. Bir boru hattındaki her bağlantı tamamen sızdırmaz olmalı ve genellikle yüksek gerilme mukavemetine sahip olmalıdır.

Örnek olarak Hawle’nin ürettiği SİSTEM 2000 ailesi PE ve PVC borularda kaynaksız, her türlü hava koşulunda mekanik montaj imkânı sağlamaktadır. Böylece boru hattında kaynak işlemi olmadığı zayıf nokta oluşmaz ve sızıntı riski ortadan kaldırılmış olur. Ayrıca, ürünler yeni ve eski boru hatlarında birden çok kez kullanılabilir.

Fotoğraf 1: SİSTEM 2000 ailesi

Fotoğraf 2: ÖZKAN Makina & Hawle vantuz tipleri

Fiziki kaçakların en büyük nedenlerden biri boru hattında yaşanan patlamalardır. Boru patlaklarının oluşmasının başlıca sebebi ise havanın olması ve/veya havanın olmamasıdır. Bu yüzden isale hatlarında ve şebeke hatlarında vantuz kullanımı, fiziki kayıpların önüne geçilmesi için gereklidir. ÖZKAN ve Hawle olarak, uygulamaya göre farklı vantuz çözümleri sunabilmekteyiz.

Fotoğraf 3: Hawle 9240 Tamir Kelepçesi uygulama görseli

Büyük çaplardaki tamir kelepçesi gereksinimi olduğu takdirde İtalyan firma Nova Siria üretimi olan DUOFIT’ler sayesinde çözümler getirebiliyoruz. Basınç altında montajı yapılabilen bu tamir kelepçeleri, fiziki kayıpların su kesintisi olmadan önüne geçilebiliyor. Özellikle manşon üzerlerindeki standart tamir kelepçeleri belirli bir süre sonra kaçaklara tekrar neden olabiliyorlar. Detaylı bilgi için Öz-kan Makina Elm. San. ve Tic. A.Ş. ile irtibata geçebilirsiniz: www.oz-kan.com.tr

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Vanalar

Emerson’un yeni valfleriyle bakım güvenliği ve en aza indirilmiş sızıntılar

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Emerson, inç kare başına 103.4 Megapaskala (MPa) kadar hidrojen uygulamaları için TESCOM™ Anderson Greenwood Instrumentation H2 Valf Serisi’ni piyasaya sürdü. Yeni çözüm, hidrojen yakıt istasyonları ve tüp römorklar gibi yüksek basınçlı gaz uygulamalarında proses basıncını güvenilir bir şekilde izole ederek kaçak emisyonları azaltıyor ve güvenliği artırıyor.

Tanktan pompaya hareket esnasında, hidrojen 103.4 MPa’ya kadar çıkan basınçlarda aktarılıyor. Personelin korunması ve sızıntıların önlenmesi için bu basıncın etkin bir şekilde kontrol ve izole edilmesi gerekiyor. Çift Blok Drenaj (DBB) valfinde yapılan pozitif çift blok düzenlemesi, cihaz bakımı sırasında bakım personelini iki katmanlı pozitif kapatma ile yüksek basınçtan koruyor. Modüler tasarımı, ortaya çıkabilecek sızıntı noktalarının sayısını azaltıyor ve sızdırmazlık teknolojisinin geliştirilmiş olması, yakıtın valf gövdesinden kaçma riskini en aza indiriyor.

Yenilenebilir kaynaklar söz konusu olduğunda en temiz tiplerden biri olarak, Yakıt Hücreli Elektrikli Araçlara (FCEV) güç sağlamak için sıkıştırılmış hidrojen gazı kullanılır. 2021’de 142 yeni hidrojen yakıt ikmal istasyonu faaliyete geçti, bu tek bir yıldaki en büyük artış oldu ve dünya çapında toplam aktif istasyon sayısı 685’e yükseldi. Ocak 2022’de Global Market Insights, FCEV pazarının 2027 yılına kadar 15 milyar doları aşacağını öngördü. Bu büyüme talebini karşılamak için yakıt istasyonu Orijinal Ekipman Üreticileri (OEM), genel ekipman etkinliğini ve istasyon güvenliğini sağlamak için güvenilir, yüksek performanslı bileşenler tedarik etmelidir. Konuyla ilgili konuşan Emerson Hassas Akışkan Kontrolü Küresel Pazarlama Müdürü Rob Lindquist, “Bu uygulamalarda hidrojenin maruz kaldığı basınçlar göz önüne alındığında, ekipmanın her seferinde güvenli bir şekilde çalışması önem taşıyor. Bu nedenle, müşterilerimizin sıkıştırılmış hidrojen gazını etkin bir şekilde depolamasına ve hassas bir şekilde kontrol etmesine yardımcı olmak için özel bileşenler geliştirmeye kararlıyız” diyor.

H2 Valf Serisi’ndeki el valflerinin ve çift blok ile boşaltma valflerinin elle çalıştırılan, bakım gerektirmeyen tasarımı; bakım ve arıza süresini en aza indiriyor. Düşük çalışma torku ve ayar gerektirmeyen conta teknolojisi ile bu valfler, kompakt çözüm ve düşük satın alma maliyeti sağlıyor. H2 Valf Serisi, operatörler için riskleri güvenli bir şekilde en aza indirmek isteyen OEM’ler için çeşitli güvenlik özellikleri sunuyor. Her valfte, operatörlerin bakım ve kurulum sırasında valfin özelliklerine hızlı bir şekilde erişmelerini sağlayan uygun bir QR kodu yer alıyor. Ürün ayrıca bakım sırasında yüksek basınçlı sıvı veya gazın açığa çıkmamasını sağlıyor. Valfler, ISO 19880-3 hidrojen yakıt doldurma standardına da uygun. Bu yeni 103.4 MPa ürün hattı ile Emerson, hidrojen yakıt istasyonlarının güvenli ve hassas çalışmasında kapsamlı bir TESCOM çözümleri portföyü sunuyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Vanalar

Yüksek karşı basınç için yeni Blockbody POSV

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Pilot Kontrollü Emniyet Valfleri (POSV), sadece valf girişindeki basınca tepki verir ve karşı basınçtan etkilenmez. POSV’nin maksimum karşı basıncı, standart olarak ayarlanan basıncın %70’ini oluşturur. Ancak geri basınç daha yüksekse ne yapılması gerekir?

LESER’in, bir müşterisinin enjeksiyon sistemini güvenceye almak için 207 Bar-g’lik bir ayar basıncında, 200 Bar-g tasarım geri basıncıyla işlemi güvenlik altına alabilecek POSV’ye ihtiyacı vardı. API 526’dan 4 kat daha fazla bir düzeyi gösteren bu standardı LESER mühendisleri, yüksek çıkış basıncına dayanabilen blok gövde tasarımı ile çözdü. Bunun nedeni, standart döküm gövdelerin bu yüksek karşı basınçlar için tasarlanmamış olmasıdır. İlk defa üretilen vana gövdelerinin yönetmeliklere uygunluğu için LESER su test ortamında ilgili testler yapıldı.

LESER bu yaklaşımla POSV portföyünü genişletiyor ve farklı gereksinimler için daha esnek hale getiriyor.

Test ortamında pilot değiştirme valfi kombinasyonu

Değiştirme valfi kombinasyonunda POSV ile yedekli aşırı basınç korumasını etkinleştirmek için POSV, ‘Uzaktan Algılama’ seçeneği ile desteklenmelidir. POSV çok yüksek bir kapasiteye sahiptir, bu da besleme hattı ve değiştirme valfi üzerinden giriş basıncı kayıplarına yol açar. ‘Uzaktan Algılama’ seçeneği ile basınç düşürme, değiştirme valfinin girişinde yapılır. Bu sayede tersinir vanada meydana gelen basınç kaybı bypass edilmiş olur. LESER, Hamburg’daki kendi test ortamında bu kombinasyonlar için işlev, performans ve anahtarlamayı doğrulama testleri gerçekleştirdi.

Pilot kumandalı emniyet valfleri:

  • Tüm serilerde en yüksek kapasite
  • Basıncın hassas ayarlanması
  • Ayar basıncının %96’sına kadar çalışma basınçları
  • Ayar basıncının %70’ine kadar karşı basınçlar
  • Standart bileşen olarak entegre edilmiş geri kaçma önleyici
  • Entegre borulamanın, hasarı ve donmayı önlemesi
  • Ek yükleme sistemi

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Vanalar

Neway, 96” Aktüatörlü Üçlü Ofset Kelebek Vana’yı piyasaya sürüyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Sektörün talep ve gereksinimlerini karşılamak için eksiksiz bir valf çözümü sunan ve gelişmiş valf tesisi ile önde gelen üreticilerinden biri olan Neway, 88” sürgülü vana ve 56” tam kaynaklı küresel vananın ardından, şimdiye kadar ürettiği en büyük üçlü ofset kelebek vana olan 96” aktüatörlü üçlü ofset kelebek ile bir diğer devi piyasaya sürüyor.

Sıkı kalite kontrol süreciyle çift Yönlü GOST9544 kaçak oranı A testini geçen (test süresi boyunca görsel olarak tespit edilebilir sızıntı meydana gelmedi) 96” aktüatörlü üçlü ofset kelebek vana, Neway müşterileri tarafından da onaylandı. Sadece bu vana değil, siparişin tamamı tahrikli vanalardan meydana geliyor ve vana boyut aralığı 20 inç ila 96 inç arasında değişiyor. 

Neway Valve, büyük boy sürgülü vanalara yenilik getirdi

Güvenilir kalitede büyük boyutlu aktüatörlü vanalarda eksiksiz ürün portföyü sunan Neway, endüstriyel vanalar için komple çözümler sağlıyor. Denizaşırı petrol projelerinde 88 inç ve 72 inç gibi büyük boy sürgülü vana siparişleri alan Neway, bu siparişleri müşterilerine başarıyla teslim etti. Gelişmiş üretim yöntemi ve kalite kontrolü ile API598 testini geçen vanalarda, su ve gaz sızıntısı meydana gelmedi. Bu projeler Neway’ın, kullanıcıların olumlu olarak tanınmasını sağlayan ürün yeniliği ve kalite kontrolü üzerindeki gücünü gösteriyor.

Kaynak: www.newayvalve.com

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com