Connect with us

Etkinlikler

Dow Membranları 10 yılda 15 trilyon metreküp su işleyecek

Yayın Tarihi:

on

Dow Membranları 10 Yılda 15 Trilyon Metreküp Su İşleyecek

 

1993 yılından bu yana dünya, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kararıyla ülkelerin giderek büyüyen temiz su sorununa dikkat çekmek, içilebilir su kaynaklarının korunması ve çoğaltılması konusunda somut adımlar atılmasına teşvik olması amacıyla 22 Mart’ı, Dünya Su Günü olarakkutluyor.

 

Dünya Su Günü bu yıl, Dow Su ve Proses Çözümleri’ni sürdürülebilir teknolojiler geliştirme konusunda yönlendiren en önemli küresel sorunlardan biri olan ‘’Su ve Sürdürülebilir kalkınma’’ konusuna odaklanacak. Su-Gıda-Enerji üçlüsü olarak bilinen su, gıdave enerji arasındaki yapısal ilişki, kaynak açısından verimli su arıtma yöntemleri geliştirme ihtiyacını vurgular. Bu ihtiyaç özellikle, Orta Doğu’da kipek çok ülke dahil, kuraklığın ön planda olduğu bölgelerde belirgindir. Ayrıca,2030’a kadar dünya nüfusunun 7 milyardan 8,3 milyar insana ulaşması beklendiğinden uzmanlar, dünya genelinde %30 daha fazla su, %40 daha fazla enerji ve %50 daha fazla gıda ihtiyacı doğacağını öngörmektedir.

 

Dow Su ve Proses Çözümleri bu hayati ilişkinin yönetilmesindeki önemin farkındadır ve kendini daha düşük maliyetlerde daha sürdürülebilir üretim süreçleri sağlamak için yeni teknolojiler geliştirmeye adamıştır. Dow Su & Proses Çözümleri Orta Doğu,Afrika ve Türkiye Satış Direktörü Zakia Bahjou konuyla ilgili “Yakında Suudi Arabistan’da tamamlanacak olanve Dow standartları ile müşterlerimize sunacağımız Ters Ozmos (Reverse Osmosis)üretim tesisimiz ile modern deniz suyu arıtma ve suyu tekrar kullanma teknolojilerinde kapasitemizi artırak, su ihtiyacı olan bölgelerde Dow vaadini gerçekleştirecektir” dedi.

 

1940’lardan beri “Yaşanabilir ve Sürdürülebilir” bir dünya için temiz su ihtiyacının gerekliliğine inanan Dow, inovasyona dayalı su ve proses çözümleriyle insanlığın geleceğine katkıda bulunuyor. Dow Su ve Proses Çözümleri, suyu daha güvenli ve erişilebilir kılmak için gelişmekte olan ülkelerden en gelişmiş,endüstrileşmiş uluslara kadar dünyanın her köşesinde “berrak” bir etki yaratıyor. Dünyanın en önemli sorunlarının çözümü için kimya ve yeniliği birleştiren Dow, su ayrıştırma teknolojilerinde bir mucit olmuş ve su işleme için dünyanın ilk spiral sarımlı membran teknolojisi dahil endüstrideki birdizi ilke imza atmıştır.

 

Son yıllarda su çözümlerine ilişkin porföyünü daha da genişleten Dow,Ters Ozmos(RO) ve İyon Değiştirici Reçine (IER) teknolojilerinde dünya çapında bir lider haline gelmiştir.

 

Dow Suve Proses Çözümleri endüstriyel ve şehir suyu, kimyasal süreçler, eczacılık,beslenme, enerji, ev tipi içme ve atık su ile tekrar kullanım da dahil olmak üzere bir dizi büyük çaplı uygulama için Ultra Filtrasyon (UF), Ters Ozmos (RO)Membranlar, Reçine Teknolojileri ve Elektro-deiyonizasyon (EDI) ürünleri portföyü sunan tek üreticidir. Dow, aynı zamanda kalite ve güvenirlik bakımlarından da endüstri standartlarını belirlemeyi sürdürmektedir.

 

Dow Su ve Proses Çözümleri suyun giderek daha çok değer kazandığı dünyada dakikada 56 milyon litreden daha fazla su işlemektedir. FILMTEC™ ECO elementlerinin önümüzdeki 10 yılda, 6 milyon olimpik yüzme havuzuna eşdeğer 15 trilyon metreküp su üretmesi bekleniyor. Dünyanın en zorlu sorununa çığır açan bir çözüm olan FILMTEC™ ECO Ters Osmoz Elementleri üreticilerin daha az su ve enerji kullanımına önemli katkı sağlıyor.

 

“Dünya Su Günü” dolayısıyla temiz sve kullanılabilir suyun dünyanın gelecekteki en önemli ihtiyaçlarından biri olacağının altını çizen Dow Su ve Proses Çözümleri Türkiye Satış Müdürü Sanem Sünbül,  “mucidi olduğumuz membranlar vediğer su ayrıştırma çözümleri ile, başta atık su olmak üzere su kaynaklarını insanlık için kullanılabilir hale getiriyoruz. Ev ve iş yerlerinde kullandığımız sudan, endüstride ihtiyaç duyduğumuz suya kadar bir çok alanda müşterilerimiz eve dolayısıyla tüketiciye temiz su ve proses çözümleri sunuyoruz.” dedi.

 

  

DOW’INSU VE PROSES ÇÖZÜMLERİ

Dow Su ve Proses Çözümleri hem müşterileri hem de toplumun tamamının yararlanabilmesi amacıyla çözümler üretmek içinin ovasyonaistekli bilim insanları ve mühendisleri bünyesinde barındırıyor. Her yıl milyarlarca dolar ayrılan AR-GE çalışmalarıyla ortaya konan çözümler bugün bir çokülkede suyu ayrıştırıp içilebilir ve kullanılabilir hale getiriyor.

 

Katalizve Kimyasal İşleme: Dow’ın su çözümleri arasında yer alan yenilikçi polimerik katalizörler, kimyasal işlemeyi daha enerji verimli hale getirmeye yardımcı oluyor.

 

EndüstriyelSu: Ayrıştırma teknolojileri; elektronik, yarı iletken ve başka endüstrilerde üretim süreçleri için vazgeçilmez önemde olan ultra saf su üretiyor.

 

Yiyecek ve İçecek: Raf ömrünü uzatmaktan sodyum içeriğini azaltmaya kadar Dow Su ve Proses Çözümleri, daha güvenli, daha besleyici ve daha iyi tat veren gıda ürünlerinin üretilmesini kolaylaştırıyor.

 

Farmasötik:Dow yenilikleri, Kolesterol düşürücü haplardan nikotin sakızlarına ve ilaç biyo işlemine kadar şirketlerin tüm dünyada sağlık bakımını geliştirmelerine yardım eden iyon değiştirici reçine çözümleri sunuyor.

 

Enerji Üretimi: Ters Ozmos ve İyon Değiştirici Reçineler, dünyanın lider enerji şirketlerine enerji üretimi maliyetlerini ve çevresel ayak izini düşürmeye destek oluyor.

 

Belediye Suyu ve Tuz Giderme: Dow Su ve Proses Çözümleri’nin Ters Ozmos ve Ultra Filtrasyon teknolojileri, tüm dünyada tuz giderme ve diğer su işleme proseslerinin verimliliğini yükselterek, toplumların daha büyük miktarlarda daha hesaplı kullanılabilir su elde etmelerini sağlıyor.

 

Madencilikve Hidrometalürji: İyon Değiştirici Reçineler, membranlar ve proses teknolojileri, madencilik ve metalürji alanında suyun yeniden kullanılmasını kolaylaştırarak şirketlerin doğal kaynakları korumalarını sağlıyor.

 

Konutlar ve Ticari Binalar: Ters Ozmos ve İyon Değiştirici Reçineler, ev, restoran,otel, araba yıkama tesisi, çamaşırhane ve diğer ticari uygulamalarda şehir suyunu saflaştırmaya yönelik hesaplı ve çok yönlü çözümlere olan talebi karşılamaya yardım ediyor.

 

AtıkSu ve Yeniden Kullanım: Dow Su ve Proses Çözümleri ayrıştırma teknolojileri, global su kıtlığına yanıt vermeye yardım ederek toplumların ve endüstrilerin,geri dönüştürme prosesleriyle atık suyu değerli bir kaynak haline getirmelerini sağlıyor.

Dow

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Etkinlikler

İklimlendirme sektörünün buluşma noktası ISK – SODEX için yeni dönem hazırlıkları başladı

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

İki yılda bir iklimlendirme sektörünü tek çatı altında buluşturan ISK – SODEX’de, yeni dönem için hazırlıklar başladı. 2021 yılında 95 ülkeden 86 bin ziyaretçi ve 27 ülkeden 812 katılımcı firmayı ağırlayan fuar, 2023 yılında da ivmesini yükselterek dünyanın ilgisini çekmeye devam edecek. Yerli ve yabancı 90 bin ziyaretçi ve 1.000’in üzerinde firmanın katılması beklenen 2023 ISK – SODEX’de, ikili iş görüşmelerinin de katkısıyla 500 milyon dolarlık ticaret hacminin yakalanması hedefleniyor.

26 yıldır düzenlenen ve iklimlendirme sektörünün en güçlü fuarlarından biri olan ISK-SODEX – Uluslararası HVAC&R, Yalıtım, Pompa, Vana, Tesisat, Su arıtma, Yangın, Havuz ve Güneş Enerjisi Sistemleri Fuarı, her fuar sonrası gerçekleştirilen 500 milyon dolarlık ticaret hacmi ile dünyanın ilgi odağı haline geldi. 2021 yılında 95 ülkeden 12 bini yabancı olmak üzere toplam 86 bin ziyaretçiyi ağırlayan fuar, 27 ülkeden 812 katılımcı firmaya ev sahipliği yaptı. 53 ülkeden 300 profesyonel satın almacının katıldığı ikili iş görüşmelerine imkan sağlayan ISK-SODEX Fuarı, 2023 yılında da yükselişini sürdürecek. 25 – 28 Ekim 2023 tarihleri arasında yerli ve yabancı 90 bin ziyaretçi ve 1.000’in üzerinde firmanın katılması beklenen fuarın, 500 milyon dolarlık ticaret hacmi yaratması hedefleniyor.

İlk olarak 1997 yılında düzenlenmeye başlayan, yıllar içerisinde geldiği nokta ile Türkiye ihracatına büyük katkılar sağlayan ve 2021 yılında gerçekleşen versiyonuyla 2023 yılına kadar gerçekleştirilmek üzere 500 milyon dolarlık ticaret hacmi yakalayan ISK-SODEX Fuarı, geçmişten bugüne iklimlendirme sektörüne sağladığı katkıyı sürdürdü. Bugüne kadar binlerce katılımcı ve yüz binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapan ISK-SODEX, 2021 yılında 36.000 metrekarelik alanında 95 ülkeden 12 bini yabancı ziyaretçi olmak üzere, 2019 yılına kıyasla yüzde 27’lik artışla 86 bin ziyaretçiyi ağırlarken, 27 ülkeden 812 katılımcıya ev sahipliği yaptı. 53 ülkeden 300 profesyonel satın almacının katılımıyla ikili iş görüşmelerinin gerçekleştiği ISK-SODEX, milyonlarca dolarlık ihracat potansiyeli elde etti.

2023 yılı pazarın büyümesi için bir fırsat

Son yıllarda iklim değişikliğine paralel olarak sıcaklıkların da mevsimsel bazda çok sık değişiklik göstermesi ve mevcutta hissettiğimiz iklim krizinin etkilerinin gelecekte daha çok yükselecek olması sağlıklı iklimlendirme çözümlerinin önemini daha da artırdı. Pandeminin de bu konuya ilgiyi artırmasıyla birlikte yaşam alanları ve altyapılarda uygulanacak çözüm yöntemleri ve bunların sergilendiği fuarları öne çıkardı. Geçtiğimiz yıl 36.000 metrekarelik alanda düzenlenen fuar, 2023 yılında 42.000 metrekarelik alanı olan yenilenmiş İstanbul Fuar Merkezi’nde 25-28 Ekim 2023 tarihleri arasında ziyaretçilere açılacak. ‘Sağlıklı İklimlendirme Çözümleri’ mottosuyla gerçekleşmesi planlanan Uluslararası ISK-SODEX 2023 Fuarı’nda alternatif enerjiyle çalışabilecek ürünler, temiz ve konforlu iç hava kalitesinin oluşturulması, akıllı HVAC-R otomasyon sistemleri, daha az enerji tüketen, daha yüksek performanslı ve çok fonksiyonlu ürünlerin ön plana çıkması bekleniyor. Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’dan binden fazla katılımcı, dünya genelinden 90 bin ziyaretçinin gelmesi beklenen fuarda ayrıca T.C. Ticaret Bakanlığı destekleri ile İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) tarafından organize edilecek olan Sektörel Nitelikli Alım Heyeti kapsamında gerçekleştirilecek olan B2B ikili iş görüşmeleri aracılığıyla da sektörün ticaret hacmine büyük katkı sağlanması amaçlanıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Etkinlikler

GF Hakan Plastik, Özbekistan ve Nijerya’daki konumunu güçlendirdi

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

İhracat pazarında hedef ülkelere yönelik çalışmalarına devam eden GF Hakan Plastik, Özbekistan ve Nijerya’da bir kez daha güçlü duruşunu sergiledi. The Big 5 Construct Nigeria ve Aquatherm Tashkent 2022 fuarlarına katılan GF Hakan Plastik, iş birliklerini güçlendirirken Özbekistan’dan bir de ödülle döndü.

Nijerya/Lagos’ta düzenlenen Batı Afrika bölgesindeki fırsatlara odaklanan en büyük ve en etkili bina teknolojileri fuarı​ The Big 5 Construct Nigeria, 8.000’den fazla ziyaretçisi ve 25 ülkeden fazla katılımcısı ile 27-29 Eylül tarihleri arasında gerçekleşti. Üstyapı atık su/ temiz su ağırlıklı güncel ürün grupları ile Nijerya’daki güçlü varoluşunu pekiştirerek gerek ülke içi gerekse çevre ülkelerdeki proje ve pazar potansiyellerini değerlendiren GF Hakan Plastik, ziyaretçilerin sorularını cevaplayarak ürün ve firma hakkında sunumlar gerçekleştirdi.

Katılımcı portföyü genel olarak, Nijerya’da özel konut işi yapan yerli ve yabancı müteahhitler; okul, otel ve hastane projelerinin yüklenici firmaları; toptan ve perakende satış ile ilgilenen tüccarlardan oluştu. Bu potansiyellerin değerlendirilmesi için yeni bağlantılar kurarak portföyünü genişletmeyi amaçlayan GF Hakan Plastik, fuar organizasyonunun önemli bir parçası oldu.

En Yenilikçi HVAC Teknolojisi Ödülü

Bölgenin en büyük sektör fuarı olarak anılan Aquatherm Tashkent Fuarı ise, farklı ülkelerden çok sayıda firmanın katılımı ile 28-30 Eylül tarihleri arasında Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te gerçekleşti. Çözüm kolaylığı sunan üst kalite ürünleri ile Özbekistan’ın en prestijli projelerinde kullanılan GF Hakan Plastik ürünleri, fuar süresince ilgi odağı oldu. HVAC endüstrisi profesyonellerini buluşturan fuarda GF Hakan Plastik, teknoloji odaklı ve yenilikçi bakış açısı ile oldukça dikkat çekti.

Aquatherm Tashkent Fuarı‘nın 29 Eylül gecesinde 10. yılına özel düzenlenen gala gecesinde farklı ülkelerden, rakip katılımcıların ve firmaların da bulunduğu bir ödül töreni düzenlendi. Sahipleriyle buluşan ödüller arasında Silenta Extreme,’Best Innovative HVAC Technologies Ödülü’ne layık görüldü.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Etkinlikler

Xylem, 6. Su Kayıp ve Kaçakları Türkiye Forumu’nun altın sponsorluğunu üstlendi

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Küresel su teknolojisi şirketi Xylem, 2- 3 Kasım 2022 tarihlerinde gerçekleşecek olan 6. Su Kayıp ve Kaçakları Türkiye Forumu & Sergisi’nin altın sponsorluğunu üstleniyor. Kendisini dünya genelindeki en zorlu su sorunlarını çözmeye adayan lider su teknolojisi şirketi Xylem, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşecek olan 6. Su Kayıp ve Kaçakları Türkiye Forumu & Sergisi’nde su yönetimi ve yenilikçi çözümlerini anlatacak.

Su ile ilgili en zorlu sorunlara karşı yenilikçi çözümler geliştiren küresel su teknolojisi şirketi Xylem, 2- 3 Kasım 2022 tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşecek olan 6. Su Kayıp ve Kaçakları Türkiye Forumu & Sergisi’nde su yönetimi ve yenilikçi çözümlerini anlatacak. Bu yıl etkinliğin altın sponsoru olan şirket, sergi alanında B5/B numaralı standında su ile ilgili son teknoloji ürün ve sistemlerini de tanıtacak.

Xylem Türkiye Genel Müdürü Altuğ Bilgiç, etkinliğin ilk gününde “Su Yönetimi ve Yenilikçi Çözümler” panelinde Xylem’in bu yöndeki çalışmaları üzerine konuşma yapacak. Su Kayıp ve Kaçakları Türkiye Forumu & Sergisi; su kaynaklarının en etkin biçimde kullanılması, içme suyu temininde gelir getirmeyen su kayıplarının azaltılması, verimlilik iyileştirmeleri, entegre su yönetimi, başarılı örnek uygulamaların tanıtılması ve yaygınlaştırılmasının tartışıldığı ve sunulduğu önemli bir platform olarak sektörde öne çıkıyor. Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Derneği tarafından Tarım ve Orman Bakanlığı’nın himayesinde düzenlenen Forum & Sergi, 2014 yılından bugüne kadar 6000 ziyaretçisi ile su yönetimi profesyonelleri, yerel yönetimleri, üniversiteleri, sulama birliklerini, finans sektörünü bir araya getirip sektör dinamiklerine yön veriyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com