Connect with us

Pompalar

Domak Pompa’ya 50. yılında Maib’ den ”onur ödülü” verildi

Yayın Tarihi:

on

Üretimde yarım asrı aşan DOMAK Pompa Türkiye’nin Makinecileri Onur Ödülü’nün sahibi oldu

Merhaba değerli okurlarımız bu ay sizler için profesyonel, yenilikçi ve dinamik bir yapıda olan DOMAK Pompa’ nın Genel Müdürü Sayın Adem YILMAZ ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Kendilerine, DOMAK Pompa’ nın kuruluş sürecinden Türkiye’deki pompa sektörü hakkındaki görüşlerini aynı zamanda yeni ürünlerine yönelik bilgileri bulacağınız geniş kapsamlı sorularımızı sorduk. Bizleri aydınlattıkları için teşekkür ederiz. Şimdi sizleri bu güzel söyleşi ile baş başa bırakıyoruz.

 

1.Adem YILMAZ Kimdir?

 

1955 yılında Samsun’da doğdum. Orta öğretimimi Samsun’da tamamladıktan sonra yükseköğrenimimi İstanbul’da İktisadi ve Ticari ilimler akademisinde yaptım.  1964 yılında babam Mansur Yılmaz’ın yanında iş hayatına atıldım. Sırayla Doğan Makine A.Ş. ve Domak Pompanın Genel Müdürlüklerini yaptıktan sonra Halen Domak Pompanın Yönetim kurulu Başkanlığını yapmaktayım. 2 kızım 2 de kız torunum var.

 

 

2.Adem YILMAZ Kimdir?

 

1955 yılında Samsun’da doğmuş. Orta öğretimimi Samsun’da yaptıktan sonra yükseköğrenimini İstanbul’da İktisadi ve Ticari ilimler akademisinden tamamlamış. 1964 yılında babası Mansur Yılmaz’ın yanında iş hayatına başlamış. Sırayla Doğan Makine A.Ş. ve DOMAK Pompanın Genel Müdürlüklerini yaptıktan sonra Halen DOMAK Pompa’ nın Yönetim kurulu Başkanlığını yapmakta olan YILMAZ’ ın 2 kızı 2 de kız torunu var.

 

3.DOMAK’ ın 1962 yılında kurulmuş olan köklü bir marka olduğunu biliyoruz, DOMAK sektöre hangi hizmetleri veriyor, DOMAK hakkında daha fazla bilgi verir misiniz? 

 

DOMAK Pompanın kuruluşu 1962 yılına dayanmaktadır. Kurucumuz Mansur YILMAZ 50 m’2 lik dükkânda iş hayatına atılmış ve o zamanın beyaz eşyası sayılan radyo, dikiş makinesi, karyola gibi şeylerin yanı sıra elektrik tesisat malzemeleri, su tesisat malzemeleri gibi hırdavat malzemesinin satışını da yaparak iş hayatına devam ederken 60’li yılların sonunda benzinli ve dizel su pompaları satışına da el atmış ve böylece su pompaları ile tanışılmıştır. 1973 yılında Samsuna ikinci mağaza açılmış ve 1975 yılında elektrikle çalışan su pompası anlamına gelen Elektropomp üretimine başlamış ve böylece de sanayiye ilk adım atılmıştır. Bu gün Samsun Organize Sanayi bölgesinde 12.000 m2 arsa üzerinde 10.000 m2 kapalı alandaki fabrikada su pompaları ve hidroforları üretimi gerçekleştirmektedir.

 

 

4.DOMAK sektöre hangi hizmetleri veriyor?

 

Üretime başladığımız ilk günden bugüne geldiğimizde kaliteyi ürünlerimizle birlikte tüm ilişkilerimizde yaşadık ve yaşattık. Bu aslında bir markanın oluşumunun izlenebilir yolculuğuydu. Bugün yüzlerce model pompa ile tarım sulamalarından tutun endüstriyel kullanım alanlarına kadar, diğer bir tabirle canlının olduğu her yerdeki su ihtiyaçları için kullanılabilecek çeşitlerle teknolojinin ulaştığı son noktada aynı bakış açımızla üretimimize devam ediyoruz.

 

5.Yakın zamanda pazara sunduğunuz ya da sunacağınız yeni bir ürün bulunuyor mu? Varsa bu ürün hakkında değerlendirme yapar mısınız? Şayet ürün pazara çıktıysa ne zaman çıktı, özellikleri neler, satışlarınıza sağladığı katkı nedir?

 

Domak Pompa bütçesi oranında yeni tasarımlar yapmayı, yeni ürünler geliştirmeyi veya mevcutları revize ederek sektöründe öncü olmayı benimser ve uygular. Şuanda ar-ge departmanımız, mevcut pik döküm olan 2900 d/d 10 ve 15HP atık su pompamız üzerinde iyileştirmeler yaparak paslanmaz çelik gövde olarak daha portatif kolay taşınabilir hale getiriyor. Yine bu güçteki pompaların 1450 d/d olarak tasarlanması ile ilgili çalışmalarımız mevcut. Yüksek debili Salyangoz pompalarımıza yenileri eklenecek. Bunun yanında Kademeli pompa gruplarımızda yeni ürün çalışmalarımız devam ediyor.

 

6.Pompa kullanıcıları için özel tavsiyeleriniz var mıdır? Ürün seçimi konusunda nelere dikkat etmek gerekir?

Ürün seçimi konusunda en önemli husus enerji kaynaklarını doğru yönde kullanmaktır. Bir uygulama için pompa alınırken çok ihtiyatlı hareket etmek gerekmektedir. Ülkemizin elektrik tüketiminin % 20-25 arasındaki miktarını pompa uygulamaları yapmaktadır.

Pompa seçimi, yeni bir prosesin veya projenin; son değil, ilk adımıdır. Firmamızda doğru pompa tespiti için 8 mühendis bulunmaktadır. İlk seferde ve tek seferde doğru tespit çok önemlidir. Bir pompanın marka olması yeterli değildir, doğru noktada kullanılmadığı sürece çok etkili olamayacaktır.

 

7.2016 yılına ilişkin firmanızın büyüme, kapasite, yeni yatırım, yeni proje, yeni ürün, Ar-Ge çalışması, ek tesis yatırımı, yurtdışı pazar anlamında hedefleri nedir? Yatırımlarınıza ayırdığınız bütçe ile firmanıza yapacağı katkılar hakkında bilgi verir misiniz? 

 

Firma olarak her yıl kendimizi mutlaka yeniliyoruz, her yıl makine parkını ve model çeşitliliğini yeniliyoruz. Bu yıl ek olarak önce idari binamızı sonrasında sevkiyat ve depolama alanlarımızı da tadilattan geçirerek ek alanlar yaptık.

 

Yurtdışı pazarında atılım için 2017 ve 2018 yıllarını hedef belirledik. Önce yurtdışındaki fuarlara katılımcı olarak başlıyoruz. Ayrıca yine yurtdışı fuarlarında ziyaretçi olarak da gerçekleşmesini planladığımız projelerimiz var. Açıkçası yatırımlarımıza karımızın %80’nini ayırıyoruz. Paydaşlarımıza kar dağılımlarımızı yapmayarak büyümeye yatırım yapıyoruz.

 

8.Türkiye’deki pompa sektörü ile ilgili neler söylemek istersiniz? 

 

Sektörün gelişimi bir bütün gibi hareket etmekten geçmektedir. Türkiye’deki bütün vasıflı üreticiler birbirlerinden istifade ederek dünya pazarlarına Türkiye’de pompa sektörünün çok güçlü ve yenilikçi olduğunu hissettirmek ve kabul ettirmekle mesafe alabilirler. Hükümetin ithalat rejimini yeniden düzenleyerek kalitesiz ve vasıfsız ürünlerin ülkemize girişini zorlaştırması gerekmektedir.

 

Türkiye’deki pompa sektörü hızlı gelişmesine rağmen Avrupa ’da marka olmuş ürünler ile rekabet etmekte zorlanmaktadır. Hala pompa ithalat rakamları, ihracat rakamlarının çok üstünde seyretmektedir. Bunun önüne geçmek için sektörün daha fazla yatırım yapması gerekmektedir. Maliyet açısından ise girdilerin daha ucuza temin edilmesi gerekmektedir.

 

Türkiye’de pompa sektörü Avrupa ve Dünyaya göre çok yeni sayılır. Ülkemizdeki üreticiler her ne kadar yenilikçi ve hızlı olsalar da aradaki farkı kapatmak çok kolay olmayacaktır. Fakat Türkiye düne göre çok daha şanslı görünmektedir. Özellikle Türkiye bulunduğu coğrafyada çok hızlı talep almakta ve bu talepleri karşılayabilecek gibi görünmektedir.

 

Diğer bir konu ise sektörün sorunu diğer sektörlerden çok farklı değil. Vasıflı eleman, ara eleman sıkıntısı çekilmektedir. Bu konuda eğitim öğretim planlaması yapılması devletimizin bu konuyu öncelikle ele alması gerekmektedir.

 

9.Firma olarak 2016 yılını nasıl geçirdiniz? 2017 yılında yeni yatırımlarda bulunacak mısınız? Yatırımınızın içeriği, miktarı, ne zaman devreye gireceği ve yapacağı katkılarla ilgili ayrıntılı bilgi verir misiniz?

 

Yılın ilk ¾ lük kısmında geçen seneye göre ciro olarak %15 büyüme yakaladık lakin hedeflediğimiz satışı maalesef yakalayamadık. Değişmezseniz, büyümezseniz, yenilenmezseniz önce eskir sonra yok olursunuz. Sürekli yeni yatırımlar yapıyoruz yapmaya da devam edeceğiz. 2017 yılında makine parkımıza ilaveler yapıp boyahanemizi ve dökümhanemizi yenileyeceğiz. Ürün çeşitliğimizi arttırmanın yansıra paslanmaz pompalar konusunda ciddi yatırımlar yapmayı da hedefliyoruz. 2018 yılın ilk 6 ayında projelerimizin tamamını hayata geçirmiş olacağımıza inanıyorum.

 

10.Son olarak Yakın bir tarihte bir ONUR ÖDÜLÜ aldınız bundan biraz bahsedebilir misiniz?

29.11.2016 da Makine ihracatçıları birliği Türkiye makine sektöründe 50.yılını geride bırakan firmalar için bir gece düzenleyerek onur ödülü verdi.

Bende bu anlamlı gecede DOMAK Pompa’ yı bugünlere taşıyan başta Rahmetli babam Mansur YILMAZ, Onursal Başkanımız Musa SÜLEYMANOĞLU, yönetim kurulu üyelerimiz ve bugüne kadar emeği geçen tüm DOMAK çalışanları adına bu ödülü teslim almaktan dolayı çok büyük gurur duydum.

İnşallah DOMAK Pompayı üreten ve istihdam eden nesillere teslim edip nice nice daha 50 yıllar kutlamayı istiyoruz.

 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Pompalar

Salmastrasız manyetik tahrik pompası nedir?

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Salmastrasız manyetik tahrikli pompa, pompa şaftının yalıtılmasında kullanılan dinamik salmastraya sahip olmayan konvansiyonel santrifüj pompadır. Bu dinamik salmastra, tamamen sızdırmaz bir taşıma birimi veya basınç sınırı oluşturmak için statik bir muhafaza ile değiştirilir. Endüstride 70 yıldır kullanılan manyetik tahrikli salmastrasız santrifüj pompalar, tesis mühendisliği müteahhitlerine ve operatörlerine; yüksek işletim güvenliği, düşük bakım maliyeti ve çevre standartlarına tavizsiz uyan %100 sızdırmasız bir pompa olarak geliyor. Kapatılması zor uygulamalar ve tehlikeli, uçucu ve agresif kimyasalların taşınmasında daha uygun maliyetli bir çözüm olduklarını kanıtlayan manyetik tahrikli pompalar, çift mekanik salmastralı santrifüj pompaların yerini alıyor.

Mekanik salmastralı pompa yerine salmastrasız manyetik tahrikli pompanın seçilme nedenleri

Ruhrpumpen Manyetik Tahrik Pompası ile yüksek verim, üstün performans

Pompa teknolojisi üretiminde 65 yıldan fazla deneyimi bulunan Ruhrpumpen, dünyanın en büyük şirketlerinin ağır kimyasal işleme uygulamalarında tercih ediliyor. 2010 yılından bu yana kimya endüstrisinde DIN EN ISO 2858, 15783 standartlarında ve petrokimya endüstrisinde API 685 standartlarında yüksek verimli ve eksiksiz manyetik tahrikli ağır hizmet tipi santrifüj pompa serisi üreten Ruhrpumpen’in manyetik tahrikli sızdırmaz pompa yelpazesi, 150’den fazla farklı kimyasalı ve ayrıca DIN/ISO ve API konfigürasyonlarında çok sayıda farklı karışımı işleyebiliyor. 

Kalıcı manyetik tahrikli tip CRP-M santrifüj pompalarını; 3D modelleme, sonlu eleman analizi ve CFD simülasyonu gibi en son mühendislik teknikleri ve araçları ile tasarlayarak üreten firmanın; manyetik tahrikli SCE-M proses pompası, API 610 muadili (bkz. SCE pompa serisi) kanıtlanmış bir tasarıma dayanıyor ve müşterilerin neredeyse tüm gereksinimlerini karşılamak için 130’dan fazla hidrolik kombinasyon sunuyor. Sızdırmaz manyetik tahrikli pompalar için yenilikçi tasarımların geliştirilmesi ve uygulanmasında çalışan endüstri uzmanlarından oluşan Ruhrpumpen mühendislik ekibi, şu ana kadar 9 patent aldı ve manyetik tahrikli standart pompa yapılarına dahil etti:

Dahili Akışlar ve Basınçlar (patent verildi)

Muylu Rulman Tasarımı (patent verildi)

Eksenel Tepki Dengesi

Zirkomyum Oksid Muhafaza Kaplaması Sabitlemesi (patent verildi)

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

​​Sulzer, genişlettiği PLR çamur pompası serisini pazara sunuyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Sulzer, yüksek katı içerikli akışkan işlemleri için tasarladığı PLR çamur pompası serisi, yüksek kalitedeki yapısıyla aşındırıcı akışkanların kullanıldığı tüm pompalama uygulamalarında aşınmaya karşı olağanüstü direnç sağlıyor.

Çamur pompalama piyasasında artan talebe yanıt olarak PLR çamur pompası gamını genişleten Sulzer, portföyüne kapasiteyi 3’900 m3/saate çıkaran 8 yeni boyutta pompa ekledi. Ek boyutların yanında, çıkarılabilir emme plakası ve yüzer flanşlar gibi yeni özellikler de bulunuyor.

PLR pompasının çok çeşitli seçeneklerle birleştirilen özel tasarımı; aşındırıcı çamur akışkanlar, amonyum nitrat ve ayrıca köpük pompalama ve kendinden regülasyonlu uygulamalar gibi oldukça zorlu sahalara uygun hale getiriyor.

Temel aşınma parçalarının geniş duvar kalınlığı ve optimize edilmiş biçimleri, daha uzun pompa ve yedek parça ömrü sağlarken, korozyon ve aşınma direncini artırıyor. Optimize edilmiş yapısı ve ağır tip hizmete özel rulman ünitesi sayesinde son derece güvenilir olan PLR pompa serisi, firmanın Fransa Saint-Quentin’deki fabrikasında üretiliyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

Wilo Türkiye, 30. yılını kutladı: Yeni hedef Türkiye’den global projelerde yer almak

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

İleri teknolojisi ile 150 yıldır tüm dünyada pompa sistemlerinin öncü markalarından biri olarak faaliyetlerini sürdüren Wilo, Türkiye’deki 30. yılını sektör paydaşları, çözüm ortakları ve sektörün önde gelen isimlerinin katılımıyla Esma Sultan Yalısı’nda düzenlenen gala davetiyle kutladı. Gecenin açılış konuşmasını yapan Wilo Türkiye Genel Müdürü Altuğ Arkaya, “Öncelikli hedefimiz Türkiye’den global projelerde yer almak” dedi. Gecede konuşan bir diğer isim olan Wilo Grup Kıdemli Başkan Yardımcısı Jens Dallendoerfer ise, “Wilo Türkiye’yi sadece Türkiye değil, çevre ülkelere de hizmet verebilecek bir üretim merkezine dönüştürmek için yatırımlarımızı artırmayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

1872 yılında Dortmund’da bakır ve pirinç fabrikası olarak kurulan, 1992 yılında ise Türkiye’deki faaliyetlerine başlayan Wilo, o tarihten bu yana Türkiye’de istikrarlı bir büyüme gerçekleştirerek sektörün lider markalarından biri haline geldi. İnşaat sektörünün içinde yer alan mekanik tesisat pazarında yenilikçi pompa sistemleri ile hizmet veren Wilo, Türkiye’de geçirdiği 30 yılı özel bir gala gecesiyle kutladı. Gecenin açılış konuşmasını yapan Wilo Türkiye Genel Müdürü Altuğ Arkaya, “Wilo, kurulduğu günden bu yana geçirdiği uzun ve başarılarla dolu süreçte yerel bir uzmanken dünya çapında bir oyuncu konumuna geldi. Bundan tam 30 sene önce, 23 Mart 1992’de, 300 m2’lik alanda 10-15 kişi ile Erenköy Ethemefendi’de başlayan Wilo Türkiye maceramız, her geçen gün daha da istikrarlı bir büyümeyle devam etti. Ufacık bir ekip ile başlayan yolculuğumuza, bugün 9.000 m2’lik alana kurulu merkez ofisimize bağlı olarak çalışan ekibimiz, yetkili satıcılarımız ve servislerimiz ile birlikte Türkiye genelinde yaklaşık 1.000 kişilik geniş bir aile ile devam ediyoruz. Ancak bunun yakın gelecekte bize yetmeyeceğini ve büyüme planlarını hızlandırmamız gerektiğini hissediyor ve görüyoruz.  Hoş bir tesadüftür ki bu sene Türkiye’de 30. yılımızı kutlarken dünyada 150. yılımıza girmiş bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Öncelikli hedefimiz Türkiye’den global projelerde yer almak

30 yılı geri bıraktıkları Türkiye pazarı için öncelikli hedeflerini paylaşan Arkaya, “Bulunmadığımız yeni iş alanlarına girmek ve Türkiye’nin global organizasyondaki yerini sağlamlaştıracak yatırımlar yapmak, yenilikçi ürün ve hizmetleri pazara sunmak en önemli hedeflerimizdir” dedi.

“Yüksek verimli pompalar ile dünyadaki toplam elektrik tüketimi yüzde 4 azaltılabilir”

Türkiye için 2022 stratejileri içerisinde özellikle değişim pazarına odaklandıklarını dile getiren Arkaya, “Wilo olarak müşterilerimizin bir yandan kısıtlı enerji kaynaklarını daha verimli kullanarak sürdürülebilir gelişime katkıda bulunmalarını sağlarken, bir yandan da tasarruf edebilmeleri için Wilo Enerji Çözümleri hizmetini sunuyoruz. Çünkü pompalar tüm dünyada enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 10’luk kısmına sebep oluyor. Mevcut durumdaki pompaların yüksek verimli pompalar ile değişimi sayesinde dünyadaki toplam elektrik tüketimi yüzde 4 azaltılabilir; bu oranın yaklaşık 1 milyar insanın evinde tükettiği elektriğe eş değer olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu.

 “Wilo Türkiye’yi üretim merkezine dönüştürmek için yatırımlarımızı artırmayı planlıyoruz”

Geceye uzaktan bağlantı yoluyla katılan Wilo Grup Kıdemli Başkan Yardımcısı Jens Dallendoerfer de önemli bir konuşma gerçekleştirdi. Türkiye’nin, Wilo Gruba bağlı en önemli ülkelerden biri olduğunu dile getiren Jens Dallendoerfer, şu ifadeleri kullandı: “Wilo Türkiye, Wilo Grubu’nun en önemli iştiraklerinden biri. Wilo Türkiye, geçtiğimiz 30 yıl içinde sürekli olarak gelişti ve yükselişini aralıksız sürdürdü 30. yılımızda da yeniden Türkiye’de sektör lideri konumuna geldi. Bu gelişim bize gösterdi ki, Wilo Türkiye yalnızca Türkiye pazarına hitap etmenin çok daha fazlasını yapabilir. Bu potansiyeli değerlendirmek, Wilo Türkiye’yi sadece Türkiye değil çevre ülkelere de hizmet verebilecek bir üretim merkezine dönüştürmek için yatırımlarımızı artırmayı planlıyoruz. Konumu sayesinde Türkiye her zaman önemli bir rol oynayacak ve biz de bundan yararlanmak istiyoruz. Böylece hem Türkiye hem de dünyada Wilo’nun büyük potansiyele sahip Türkiye’deki başarı öyküsünü devam ettireceğiz. Geçtiğimiz 30 yıl boyunca bu yolculukta bize eşlik etmiş olan ve bugün geleceği inşa etmek üzere bizimle çalışan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederim.”

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com