Connect with us

Pompalar

Domak Pompa’ya 50. yılında Maib’ den ”onur ödülü” verildi

Yayın Tarihi:

on

Üretimde yarım asrı aşan DOMAK Pompa Türkiye’nin Makinecileri Onur Ödülü’nün sahibi oldu

Merhaba değerli okurlarımız bu ay sizler için profesyonel, yenilikçi ve dinamik bir yapıda olan DOMAK Pompa’ nın Genel Müdürü Sayın Adem YILMAZ ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Kendilerine, DOMAK Pompa’ nın kuruluş sürecinden Türkiye’deki pompa sektörü hakkındaki görüşlerini aynı zamanda yeni ürünlerine yönelik bilgileri bulacağınız geniş kapsamlı sorularımızı sorduk. Bizleri aydınlattıkları için teşekkür ederiz. Şimdi sizleri bu güzel söyleşi ile baş başa bırakıyoruz.

 

1.Adem YILMAZ Kimdir?

 

1955 yılında Samsun’da doğdum. Orta öğretimimi Samsun’da tamamladıktan sonra yükseköğrenimimi İstanbul’da İktisadi ve Ticari ilimler akademisinde yaptım.  1964 yılında babam Mansur Yılmaz’ın yanında iş hayatına atıldım. Sırayla Doğan Makine A.Ş. ve Domak Pompanın Genel Müdürlüklerini yaptıktan sonra Halen Domak Pompanın Yönetim kurulu Başkanlığını yapmaktayım. 2 kızım 2 de kız torunum var.

 

 

2.Adem YILMAZ Kimdir?

 

1955 yılında Samsun’da doğmuş. Orta öğretimimi Samsun’da yaptıktan sonra yükseköğrenimini İstanbul’da İktisadi ve Ticari ilimler akademisinden tamamlamış. 1964 yılında babası Mansur Yılmaz’ın yanında iş hayatına başlamış. Sırayla Doğan Makine A.Ş. ve DOMAK Pompanın Genel Müdürlüklerini yaptıktan sonra Halen DOMAK Pompa’ nın Yönetim kurulu Başkanlığını yapmakta olan YILMAZ’ ın 2 kızı 2 de kız torunu var.

 

3.DOMAK’ ın 1962 yılında kurulmuş olan köklü bir marka olduğunu biliyoruz, DOMAK sektöre hangi hizmetleri veriyor, DOMAK hakkında daha fazla bilgi verir misiniz? 

 

DOMAK Pompanın kuruluşu 1962 yılına dayanmaktadır. Kurucumuz Mansur YILMAZ 50 m’2 lik dükkânda iş hayatına atılmış ve o zamanın beyaz eşyası sayılan radyo, dikiş makinesi, karyola gibi şeylerin yanı sıra elektrik tesisat malzemeleri, su tesisat malzemeleri gibi hırdavat malzemesinin satışını da yaparak iş hayatına devam ederken 60’li yılların sonunda benzinli ve dizel su pompaları satışına da el atmış ve böylece su pompaları ile tanışılmıştır. 1973 yılında Samsuna ikinci mağaza açılmış ve 1975 yılında elektrikle çalışan su pompası anlamına gelen Elektropomp üretimine başlamış ve böylece de sanayiye ilk adım atılmıştır. Bu gün Samsun Organize Sanayi bölgesinde 12.000 m2 arsa üzerinde 10.000 m2 kapalı alandaki fabrikada su pompaları ve hidroforları üretimi gerçekleştirmektedir.

 

 

4.DOMAK sektöre hangi hizmetleri veriyor?

 

Üretime başladığımız ilk günden bugüne geldiğimizde kaliteyi ürünlerimizle birlikte tüm ilişkilerimizde yaşadık ve yaşattık. Bu aslında bir markanın oluşumunun izlenebilir yolculuğuydu. Bugün yüzlerce model pompa ile tarım sulamalarından tutun endüstriyel kullanım alanlarına kadar, diğer bir tabirle canlının olduğu her yerdeki su ihtiyaçları için kullanılabilecek çeşitlerle teknolojinin ulaştığı son noktada aynı bakış açımızla üretimimize devam ediyoruz.

 

5.Yakın zamanda pazara sunduğunuz ya da sunacağınız yeni bir ürün bulunuyor mu? Varsa bu ürün hakkında değerlendirme yapar mısınız? Şayet ürün pazara çıktıysa ne zaman çıktı, özellikleri neler, satışlarınıza sağladığı katkı nedir?

 

Domak Pompa bütçesi oranında yeni tasarımlar yapmayı, yeni ürünler geliştirmeyi veya mevcutları revize ederek sektöründe öncü olmayı benimser ve uygular. Şuanda ar-ge departmanımız, mevcut pik döküm olan 2900 d/d 10 ve 15HP atık su pompamız üzerinde iyileştirmeler yaparak paslanmaz çelik gövde olarak daha portatif kolay taşınabilir hale getiriyor. Yine bu güçteki pompaların 1450 d/d olarak tasarlanması ile ilgili çalışmalarımız mevcut. Yüksek debili Salyangoz pompalarımıza yenileri eklenecek. Bunun yanında Kademeli pompa gruplarımızda yeni ürün çalışmalarımız devam ediyor.

 

6.Pompa kullanıcıları için özel tavsiyeleriniz var mıdır? Ürün seçimi konusunda nelere dikkat etmek gerekir?

Ürün seçimi konusunda en önemli husus enerji kaynaklarını doğru yönde kullanmaktır. Bir uygulama için pompa alınırken çok ihtiyatlı hareket etmek gerekmektedir. Ülkemizin elektrik tüketiminin % 20-25 arasındaki miktarını pompa uygulamaları yapmaktadır.

Pompa seçimi, yeni bir prosesin veya projenin; son değil, ilk adımıdır. Firmamızda doğru pompa tespiti için 8 mühendis bulunmaktadır. İlk seferde ve tek seferde doğru tespit çok önemlidir. Bir pompanın marka olması yeterli değildir, doğru noktada kullanılmadığı sürece çok etkili olamayacaktır.

 

7.2016 yılına ilişkin firmanızın büyüme, kapasite, yeni yatırım, yeni proje, yeni ürün, Ar-Ge çalışması, ek tesis yatırımı, yurtdışı pazar anlamında hedefleri nedir? Yatırımlarınıza ayırdığınız bütçe ile firmanıza yapacağı katkılar hakkında bilgi verir misiniz? 

 

Firma olarak her yıl kendimizi mutlaka yeniliyoruz, her yıl makine parkını ve model çeşitliliğini yeniliyoruz. Bu yıl ek olarak önce idari binamızı sonrasında sevkiyat ve depolama alanlarımızı da tadilattan geçirerek ek alanlar yaptık.

 

Yurtdışı pazarında atılım için 2017 ve 2018 yıllarını hedef belirledik. Önce yurtdışındaki fuarlara katılımcı olarak başlıyoruz. Ayrıca yine yurtdışı fuarlarında ziyaretçi olarak da gerçekleşmesini planladığımız projelerimiz var. Açıkçası yatırımlarımıza karımızın %80’nini ayırıyoruz. Paydaşlarımıza kar dağılımlarımızı yapmayarak büyümeye yatırım yapıyoruz.

 

8.Türkiye’deki pompa sektörü ile ilgili neler söylemek istersiniz? 

 

Sektörün gelişimi bir bütün gibi hareket etmekten geçmektedir. Türkiye’deki bütün vasıflı üreticiler birbirlerinden istifade ederek dünya pazarlarına Türkiye’de pompa sektörünün çok güçlü ve yenilikçi olduğunu hissettirmek ve kabul ettirmekle mesafe alabilirler. Hükümetin ithalat rejimini yeniden düzenleyerek kalitesiz ve vasıfsız ürünlerin ülkemize girişini zorlaştırması gerekmektedir.

 

Türkiye’deki pompa sektörü hızlı gelişmesine rağmen Avrupa ’da marka olmuş ürünler ile rekabet etmekte zorlanmaktadır. Hala pompa ithalat rakamları, ihracat rakamlarının çok üstünde seyretmektedir. Bunun önüne geçmek için sektörün daha fazla yatırım yapması gerekmektedir. Maliyet açısından ise girdilerin daha ucuza temin edilmesi gerekmektedir.

 

Türkiye’de pompa sektörü Avrupa ve Dünyaya göre çok yeni sayılır. Ülkemizdeki üreticiler her ne kadar yenilikçi ve hızlı olsalar da aradaki farkı kapatmak çok kolay olmayacaktır. Fakat Türkiye düne göre çok daha şanslı görünmektedir. Özellikle Türkiye bulunduğu coğrafyada çok hızlı talep almakta ve bu talepleri karşılayabilecek gibi görünmektedir.

 

Diğer bir konu ise sektörün sorunu diğer sektörlerden çok farklı değil. Vasıflı eleman, ara eleman sıkıntısı çekilmektedir. Bu konuda eğitim öğretim planlaması yapılması devletimizin bu konuyu öncelikle ele alması gerekmektedir.

 

9.Firma olarak 2016 yılını nasıl geçirdiniz? 2017 yılında yeni yatırımlarda bulunacak mısınız? Yatırımınızın içeriği, miktarı, ne zaman devreye gireceği ve yapacağı katkılarla ilgili ayrıntılı bilgi verir misiniz?

 

Yılın ilk ¾ lük kısmında geçen seneye göre ciro olarak %15 büyüme yakaladık lakin hedeflediğimiz satışı maalesef yakalayamadık. Değişmezseniz, büyümezseniz, yenilenmezseniz önce eskir sonra yok olursunuz. Sürekli yeni yatırımlar yapıyoruz yapmaya da devam edeceğiz. 2017 yılında makine parkımıza ilaveler yapıp boyahanemizi ve dökümhanemizi yenileyeceğiz. Ürün çeşitliğimizi arttırmanın yansıra paslanmaz pompalar konusunda ciddi yatırımlar yapmayı da hedefliyoruz. 2018 yılın ilk 6 ayında projelerimizin tamamını hayata geçirmiş olacağımıza inanıyorum.

 

10.Son olarak Yakın bir tarihte bir ONUR ÖDÜLÜ aldınız bundan biraz bahsedebilir misiniz?

29.11.2016 da Makine ihracatçıları birliği Türkiye makine sektöründe 50.yılını geride bırakan firmalar için bir gece düzenleyerek onur ödülü verdi.

Bende bu anlamlı gecede DOMAK Pompa’ yı bugünlere taşıyan başta Rahmetli babam Mansur YILMAZ, Onursal Başkanımız Musa SÜLEYMANOĞLU, yönetim kurulu üyelerimiz ve bugüne kadar emeği geçen tüm DOMAK çalışanları adına bu ödülü teslim almaktan dolayı çok büyük gurur duydum.

İnşallah DOMAK Pompayı üreten ve istihdam eden nesillere teslim edip nice nice daha 50 yıllar kutlamayı istiyoruz.

 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Pompalar

Tapflo Santrifüj Manyetik Kaplinli Pompalar: Kimyasal olarak aşındırıcı ve toksik akışkanlar ile mükemmel çalışır

Yayın Tarihi:

on

CTM, OEM kurulumlarında olduğu gibi küçük alanlarda servis için mükemmel olan kompakt kısa kaplinli pompadır. Tapflo CTM Manyetik Kaplinli Pompalar, motordan gelen gücün bir manyetik kaplin vasıtasıyla çarka iletildiği santrifüj pompalardır. CTM pompaları, yüzey işleme endüstrisinde kimyasalların transferi ve sirkülasyonu için tasarlanmış ve üretilmişlerdir.

Tüm Tapflo CTM pompaları BSP dişli, flanşlı veya hortum bağlantılı olarak mevcuttur. Pompalar, kimyasal olarak aşındırıcı ve toksik akışkanların yanı sıra saf kimyasallar, asitler ve alkaliler gibi temiz ve ince sıvılar için kullanılabilir çünkü ıslanan bileşenler mükemmel korozyon direnci sağlayan metalik olmayan enjeksiyon kalıplı termoplastiklerdir.

Özellikler: Sızıntı yok, manyetik güç aktarımı, sızdırmaz pompa, hermetik sistem, ekonomik çalışma.

CTM PP – polipropilen uygulama:

90 °C’ye kadar sıcaklık direnci

Üstün kimyasal direnç

 CTM PVDF – poliviniliden florür uygulaması

70 °C’ye kadar sıcaklık direnci

Mükemmel mekanik mukavemet sağlar

Çalışma prensibi: Motordan gelen güç, manyetik bir kaplin vasıtasıyla çarka iletilir. Tahrik mıknatısı ve çark mıknatısı arasındaki izolasyon kabuğu, sıvı tarafı tahrikten ayırır.

Tapflo CTM pompaları, zorlu koşullar altında da üstün güce sahip, benzersiz mıknatıs kafes sistemli NdFeB (neodimiyum-demir-bor) mıknatıslı kaplinleri ile donatılmıştır. Sürücüden gelen güç, yüksek sıcaklıklarda ve yüksek özgül ağırlıklı sıvılarda bile iletilir. Ayrıca, harici mıknatıs için sağlam çelik çerçeve, mıknatıs gücünü artırır ve pompanın yumuşak bir şekilde başlatılmasını sağlar.

Tapflo Ürün Mühendisi Jakub Zduńczyk’nin açıklamasına göre: “Mıknatıslar, reçine ve yapıştırıcı kullanımını önleyen benzersiz sistemle kafesleri içinde tamamen kapsüllenmiştir. Bu özelliği, yüksek sıcaklıklarda daha iyi performansa sahip güvenli bir sistem sağlar. Ayrıca çark enjeksiyonla kalıplanmıştır; bu da mükemmel performans sağlar ve hiçbir zayıf nokta yoktur.”

Tapflo Pazarlama Mikolaj Laguna-Horodniczy’nin açıklamasına göre: ’Manyetik pompalarımızı benzer çözümler sunan diğer tedarikçilerden ayıran şey, şaftsız güvenilir tasarımdır. Mıknatıslı çark tertibatı çok güçlü burçlar ile tasarlanmıştır. Bu özelliği sayesinde bunun sonucunda daha az parçaya sahip ve serviste çok güvenilir bir pompa ortaya çıkmıştır.”

Tapflo Group, bağımsız, İsveçli aile firması olup, havayla çalışan diyaframlı pompaların, santrifüj pompaların ve diğer endüstriyel proses ekipmanlarının üretici ve küresel tedarikçisidir. Tapflo ürünleri ve hizmetleri 6 kıtada 75 ülkede mevcuttur. Tapflo olarak, müşterilerimizin rahatlığı için en yüksek Tapflo hizmet kalitesini garanti eden Tapflo Grup Şirketlerimiz ve özenle seçilmiş distribütörler tarafından dünya çapında temsil edilmekteyiz.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

Vakum pompalarının yerli uzmanı, dünyanın tercihi oluyor: Gücüm Pompa 40’tan fazla ülkeye ihracat yapıyor

Yayın Tarihi:

on

Vakum pompaları üretiminde yarım asrı aşan tecrübesiyle kalite, dayanıklılık ve yüksek performansı bir araya getiren Gücüm Pompa, vakum pompalarındaki uzmanlığıyla dünyanın tercihi oluyor. Sulu ve yağlı tip vakum pompaları ve sistemlerinde 60’tan fazla çeşit sunan Gücüm markası, 40’tan fazla ülkeye ihracat yapıyor.

1970 yılında bir atölye olarak kurulan ve geliştirdiği ürün çeşitliliğiyle Türkiye’de alanında öncü bir marka olan Gücüm Pompa, vakum pompalarındaki uzmanlığıyla küresel ölçekte büyümeye devam ediyor. Alanında 50 yılı aşan tecrübesiyle 15 ila 4200 m3/h kapasite aralığında 60’tan fazla çeşit vakum pompası üreten Gücüm Pompa, sulu ve yağlı tip vakum pompaları ve sistemlerinde sunduğu eksiksiz bir portföy ile dünyanın tercih ettiği bir marka oluyor. Teknoloji odağında dünya standartlarında gerçekleştirdiği üretimiyle kalite açısından ilgili Avrupa Normlarına uygunluğu Türk Standartları Enstitüsü tarafından belgelenen Gücüm Pompa, Gebze-Dilovası’ndaki en son teknolojiyle donatılan fabrikasında gerçekleştirdiği üretiminin %50’sini; başta Almanya, Avusturya, İtalya, İspanya, İngiltere, Polonya, Romanya, Ukrayna, Rusya, Azerbaycan, Irak, Mısır, Fas ve Hong Kong olmak üzere 40′ tan fazla ülkeye ihraç ediyor.

Kalite, güç, dayanıklılık ve yüksek performansı bir araya getirdiği vakum pompalarında 60’tan fazla çeşit ile eksiksiz bir portföy sunan markanın ürün yelpazesinde; kullanıcılarına birçok avantaj sunan monoblok vakum pompaları, iki kademeli vakum pompaları, tek kademeli vakum pompaları, paletli vakum pompaları ve vakum üniteleri yer alıyor. Vakum pompalarının kaliteli yapısı ve yüksek performanslı tasarımıyla, çeşitli endüstriyel uygulamalarda ve onlarca sektörde uzun yıllardır büyük verimler sağlayan Gücüm markası, üretimiyle başta gıda, kimya, plastik, tekstil, cam-seramik, sağlık, kağıt ve deri sektörleri olmak üzere endüstrinin birçok alanına eşsiz çözümler sunuyor. 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

Xylem’den doğaya sahip çıkan teknolojiler: Su gibi bir gelecek için sürdürülebilirliği esas alıyor

Yayın Tarihi:

on

2025 yılına kadar 16,5 milyar metreküpten fazla su tasarrufu yapmayı hedefleyen Xylem, sürdürülebilir bir dünya için temiz suya ve güvenli sanitasyona erişimin önemine inanıyor. 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Xylem Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü İbrahim Ünal, şirketin sürdürülebilirlik anlayışını ve yürüttükleri çalışmaları anlattı. 

Küresel ısınma ve iklim krizinin etkilerinin giderek arttığı dünyada gelecek nesillere daha sürdürülebilir bir dünya bırakmak için ekolojik dengenin ve hayatın kaynağını oluşturan suyun korunması şart. Bu bilinçle suyu daha erişilebilir ve uygun fiyatlı, su sistemlerini ise daha esnek hale getiren teknolojiler ve çözümler hayata geçiren Xylem, çevre dostu kurumsal bir vatandaş olarak sorumluluklarını yerine getirme kararlığını her daim gösteriyor. Yeşil bir şirket olma felsefesinin ışığında çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade eden Xylem Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü İbrahim Ünal, binlerce yıldır tüm canlılara yuva olan dünyanın korunmasında çevreyi koruyan politikaların bir seçenek olmaktan çıkarak zorunluluğa dönüştüğünün altını çizdi. 

12 saha ile saha proses suyunun yüzde 100’ünü geri dönüştürüyor

Suyun doğada olduğu gibi en ideal şekilde taşınması fikrinden yola çıkan Xylem, odak noktasında su bulunan çalışmalarıyla doğayı ve enerji kaynaklarını koruyan önemli çıktılar elde ediyor. Bu kapsamda 2020 yılında, susuzlaştırma ve dijital teknolojileri aracılığıyla 1,4 milyar metreküp kirli suyun yerel su kaynaklarına ve yerleşim yerlerine girmesinin önlenmesine katkıda bulunan Xylem, kurduğu arıtma çözümleri ile müşterilerinin 4,3 milyar metreküp suyu yeniden kullanmalarına olanak tanıdı. Buna ek olarak gelir getirmeyen suyu 0,5 milyar metreküp azaltmayı başaran şirketin 22 büyük tesisinden 10 tanesi şu anda yüzde 100 yenilenebilir enerjiyle çalışıyor ve iki tanesi projelerinin devam ettiği 12 saha ile saha proses suyunun yüzde 100’ünü geri dönüştürüyor. Bu tesislerdeki genel su yoğunluğunu 2014 yılına göre yaklaşık yüzde 30 oranında düşürmeyi başaran Xylem, 2020 yılında su kullanımını bir önceki yıla göre yüzde 19 oranında azalttı. Toplam GHG Net Emisyon yoğunluğunu 2019 yılına göre yüzde 7’den fazla azaltan Xylem, küresel filosunu elektrikli ve hibrit araçlara taşımaya odaklanan Sürdürülebilir Filo Stratejisini de uygulamaya başladı. Faaliyetlerini 2013 yılından bu yana CDP’ye (Carbon Disclosure Project-Karbon Saydamlık Projesi) raporlayan şirket hem iklim değişikliği hem de su kıtlığı alanlarında liderlik bandında bir puan olan A puanı alarak önemli bir başarıya daha imza attı.

2050 yılından önce değer zincirinde net sıfır karbon emisyonu elde etmeyi hedefliyor

Dünyanın en zorlu su ve atık su problemlerine odaklanarak yerel çözümler sunabilmeyi hedefleyen Xylem, sürdürülebilir bir dünya için iddialı hedefler ortaya koyuyor. Buna göre 2025 yılına kadar 16,5 milyar metreküpten fazla su tasarrufu yapmayı hedefleyen Xylem, yılda 55 milyonu aşkın kişinin evsel su kullanım ihtiyacına eş değer olan 3,5 milyar metreküpün üzerinde gelir getirmeyen suyu azaltmayı amaçlıyor. Yılda 197 milyondan fazla kişinin evsel su kullanım ihtiyacına eş değer olan 13 milyar metreküp suyu yeniden kullanım için arıtmayı da öngören şirket, 7 milyar metreküpten fazla kirli suyun yerel su kaynaklarına veya yerleşim yerlerine girmesini önlemeyi hedefliyor. Tesislerinde yüzde 100 yenilenebilir enerji ve yüzde 100 proses suyu geri dönüşümü kullanma hedefi olan Xylem, 2050 yılından önce değer zincirinde net sıfır karbon emisyonu elde etme taahhüdünde bulunuyor. En önemlisi de küresel ekonomik piramidin tabanında yaşayan en az 20 milyon insanın temiz su çözümlerine erişimini sağlamayı hedefliyor. 

Suya sahip çıkan teknolojileriyle doğayı ve geleceği koruyor

5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Xylem Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü İbrahim Ünal herkes için su açısından daha güvenli, adil bir dünya oluşturma hedefinin özünde sürdürülebilirlik olduğunu vurguladı ve şunları söyledi: “Dünyanın temiz su ihtiyacını sağlamada yaratıcı çözümler üreten lider bir küresel su teknolojisi şirketi olarak sürdürülebilirliği yaptığımız işin temel esası olarak kabul ediyoruz.  Özellikle de suyun güvenliğinin yaşam ve daha sürdürülebilir bir dünya yaratmak için kritik öneme sahip olduğuna inanıyor, artan su sorunlarının çözülmesine yardımcı olmak için sorumluluklarımızı alıyoruz. Bize binlerce yıldır yuva olan gezegenimizi korumak, doğaya ve suya sahip çıkmayı kurumsal bir vatandaş olarak görev ediniyoruz. Bünyemizdeki yüksek verimli su teknolojileri, endüstriyel pompaları ve uygulama çözümleri ile yalnızca daha az enerji kullanmak ve yaşam döngüsü maliyetlerini azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda sürdürülebilirliği de destekliyoruz.  Su yönetimini dönüştürmek, güçlü su, enerji ve maliyet tasarrufu sağlamak için veri analizinin gücünden yararlanıyoruz. Temiz suya erişimi optimize etmek, suyun daha verimli bir şekilde kullanılması, korunması ve yeniden kullanılması için yeni yollar geliştiriyoruz.  Farkındalığın bu yolculuktaki önemine inanıyor, eğitimler düzenleyip iş arkadaşlarımızın ve gönüllü paydaşlarımızın suyla ilgili sorunlara zaman ayırma tutkusundan yararlanarak sosyal değer yaratıyoruz. Kurumsal Sosyal Yatırım programımız olan Xylem Watermark, sürdürülebilirlik çabalarımızın önemli bir parçasını oluşturuyor. Xylem Watermark ile faaliyette bulunduğumuz toplulukları güçlendiriyoruz. 2021 yılında 113 bin saat gönüllü çalışmış dünyanın dört bir yanındaki Xylem çalışanları su sorunu yaşayan toplulukların karşılaştığı tehditleri gün yüzüne çıkarıyor.” 

Çevre konusunda en sorumlu 499 şirket listesinde 17. sırada yer aldı

Dünya çapında kişi başına günde 77 litre su kaybı oluştuğunu ve tüm kaçak suların atmosferde meydana getirdiği karbondioksit salımını bertaraf etmek için Brezilya’nın toplam dörtte biri kadar yeni ormanlara ihtiyacımız olduğunu söyleyen İbrahim Ünal, “Artık erteleyecek zamanımız olmadığı aşikâr. Biz bu sorunun ancak çalışanlarımız, müşterilerimiz, tedarikçilerimiz ve tüm dünya ile hep birlikte bir ekosistem içinde çözebileceğimize inanıyoruz. Attığımız adımlarla da hassasiyetimizi ortaya koyuyoruz. Örneğin geçen yıl, Newsweek ve Statista ortaklığı ile oluşturulan, Amerika Birleşik Devletleri’nin çevre ve sosyal sorumluluk alanında en sorumlu 499 şirketi listesi içerisinde 17. sırada yer aldık. Bu noktada ‘Let’s solve water.’ misyonumuz ışığında daha güvenli bir dünya ve daha sağlıklı bir çevre yaratmaya kendimizi adamaya devam edeceğiz” dedi. 

 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com