Connect with us

GIDA İŞLEME ENDÜSTRİSİ

Doğayı ve insanlığı korumak istiyorsan “Dönüştür Gitsin”

Yayın Tarihi:

on

Dönüştür Gitsin, benim kendi dönüşümümün bir parçası olarak hayat bulmuş bir projedir ve toplum bilincini artırarak evlerde açığa çıkan gıda atıklarının dönüştürülmesini hedeflemektedir.

3 yıl evvel, kendi yarattığım gıda atıkları artık beni rahatsız etmeye başlayıp ve o rahatsızlıkla baş edemez olduğum anda verdiğim bir kararla gıda atıklarının dönüştürülmesi ile ilgili çalışmaya başladım.

Dünya genelinde üretilen gıda atıklarının 1/3’lik kısmının hiç tüketilmeden çöp sahalarına gittiğini öğrendiğimde kalbimin sızladığını hissettim. 

Kimin sızlamaz ki?

Gıda atıklarının bu kadar büyük ölçeklerde gerçekleşmesinin pek çok sebebi var, size çok kısa olarak bir kaç ana sebebi listeleyebilirim,

  • Tarlada, toplama sırasında ve taşıma sırasında oluşan kayıplar
  • Satış noktalarında görücüye çıkmadan evvel market, bakkal ve pazarlarda bozuk görüntülerinden veya şekillerinden ötürü ayrılan gıdalar
  • Gereğinden fazla satın alma yapıldığı için tüketilmeden buzdolabında bekleyerek (çoğunlukla da unutularak) çürüyen ya da son kullanım tarihi geçen gıdalar
  • Satış noktalarındaki gıdaların son kullanma tarihleri geçtikten sonra satıştan kaldırılıp imhaya gidiyor olması

Büyük kayıpların yaşandığı sahalarda yerel yönetimler, çevreci organizasyonlar, bakanlıklar önlemler almaya çabalıyor ve her geçen gün biraz daha ciddi tedbirler alınarak bu durum kontrol altına alınmaya çalışılıyor. 

Aynı ölçüde sorun teşkil eden ancak kimsenin üzerinde durmadığı çok daha önemli bir nokta var: Toplumu oluşturan bireylerin ev içinde yarattığı gıda atıkları(!) ve bunları ayrıştırmadan çöpe atmaları ile başlayan zararlı döngü! 

Gıda atıkları, evsel atıklar, kimyasal ve diğer atıklarla bir arada çöpe atılıyor, bu çöpler her ne kadar bazı işlemlerden geçse de eninde sonunda çöp sahalarında yolculukları son buluyor. Gıda atıkları bundan sonraki süreçte sıcaklığın etkisi ile çürüyerek atmosfer için çok zararlı olan metan gazı açığa çıkarıyor, bu da dünya ısısını artırırken yaşamın devamlılığını tehdit etmeye başlıyor.

Dönem dönem yaptığımız anket çalışmalarında gördük ki, aslında hepimiz gıda atıklarını ayrıştırmak ve dönüştürmek istiyoruz. Ancak nasıl yapacağımız konusunda neredeyse hiç fikrimiz yok.

Hayal kırıklığı yaratan bu anket sonuçları bizim için bir ışık yaktı ve gıda atıklarını nasıl ayrıştırıp dönüştürerek faydalı hale getirebileceğimizi dilimiz döndüğünce anlatmaya başladık. Zaman içinde bu çalışmalar evrilerek (onlar da kendi dönüşümlerini yaşadılar diyebiliriz) aşağıda aktaracağım profesyonel bilinçlendirme eğitimlerine dönüştüler.

Mevcutta, Dönüştür Gitsin olarak iki ana sahada eğitimler veriyor, uygulamalar yapıyoruz. 

  • Teknik Eğitim Modülleri
  • “Dönüşerek Dönüştür” Farkındalık Oluşturma Serisi

Teknik eğitim modülleri 

Bu eğitimlerin genellikle, okullar (ilköğretim ve lise) ile, toplu çalışma alanlarında, fabrika vs gibi yoğun gıda tüketiminin gerçekleştiği noktalarda verilmesi maksimum fayda sağlamaktadır.

  • Gıda Atıkları Farkındalık Eğitimi
  • Dünyayı Siyah Altın Kurtaracak 
  • Gıda Atıkları Yeni Dünyaya Yön Veriyor 

Dönüşerek dönüştür eğitim serisi

Dönüşüm, varoluştan bu yana süregelen doğal bir döngü iken (doğum, gelişim, diğer insanlarla etkileşim, ölüm) endüstri devrimi, teknolojik gelişmeler, metropollere göç, şehir hayatının karmaşası ve stresi altında bireylerin bu doğal döngüden koparak negatif enerjilerin etkisi ile rotasını şaşırması sonucu doğal döngü bozulmaya başladı. Güçlünün zayıfı ezerek varolduğu bir dünya düzeni yaratılırken bireylerin başka bireylerle yarışı içsel hesaplaşmaları unutturdu ve enerji akışını sağlayan kanalların tıkanmasına neden oldu. Bu nedenledir ki, pek çok durumda negatif enerji yüklü olarak etkileşimde bulunmaya başladık. Bireysel çıkarlarımız toplumsal değerlerin önüne geçmeye başladı, kendimize ve doğaya olan sorumluluklarımızı unutur olduk.

Günümüzde yapılan spiritüal çalışmalar, yoga, meditasyon egzersizleri, nefes ve frekans çalışmaları hep bu bozulmanın iyileştirilmesini hedefliyor.

Tabii bütün bu olumsuz gelişmeler doğanın kendi iç işleyişini de bozmaya başladı. Doğal kaynaklar çok hızlı ve gereğinden fazla şekilde tüketilirken, neticede açığa çıkan atıklar da dünyamıza zarar vermeye başladı.

Dönüştür Gitsin olarak bu eğitim serimizde hem bireyleri kendiler ile ilgili farkındalığa ulaştırırken hem de doğaya karşı görevlerini yapmalarını sağlayacak bir bilinç seviyesine ulaştırmayı hedefliyor.

Böylece, kendileri dönüşürken doğayı dönüştüren bireylerin güçlü enerjileri ile toplumu pozitif dönüştürmeyi hedefliyoruz.

Sizleri de aramızda görmekten mutlu oluruz.

Sevgiler,

Dönüştür Gitsin

GIDA İŞLEME ENDÜSTRİSİ

Tapflo yeni yüksek performanslı santrifüj pompa serisi CTX’i piyasaya sürüyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Tapflo, sağlam tasarımları ve üstün operasyonel güvenilirliği ve uygulama esnekliği ile karakterize edilmiş tamamen yeni, birinci sınıf yüksek performanslı Santrifüj Pompa serisi olan CTX’i sunuyor.

Tapflo’nun CTX yüksek performanslı santrifüj pompa tasarımı, serinin çok sayıda uygulamaya ve proses koşullarına uyarlanabilmesini sağlar. Aynı zamanda hızlı ve kolay yükseltme seçenekleriyle daha fazla esneklik sağlayarak, parçaların pompa tipleri ve boyutları arasında değiştirilebilirliğini sağlayarak bakım kolaylığını artırır.

Tapflo CTX tasarımının temel bir özelliği, viskoz ürünleri ve özellikle de katı içeriği yüksek olanları transfer etme kabiliyetini korurken, her ortama ve uygulamaya uyacak şekilde optimize edilebilen çok yönlü açık çarktır. Diğer bir önemli özelliği ise pompalanan sıvı ile teması olmayan ve bir bariyer akışkanı ile yağlanan çift mekanik salmastra seçeneğidir. Bariyer sayesinde, pompalanan ortamdan atmosfere kuru çalışma veya sızıntı riski yoktur.

“CTX pompa tasarımı üzerinde çalışmaya başladık çünkü son kullanıcılar, mükemmel kalite-fiyat oranına sahip yüksek verimlilik ve sağlam yapıya sahip birinci sınıf bir santrifüj pompasından yoksundu. Bu talebi karşılamak için yüksek performanslı CTX pompayı geliştirdik. Pompa, düşük gürültü ve titreşim, kolay bakım ve sağlam yapıya sahiptir. Bu CTX pompasını geliştirirken, bu son iki faktör ile beraber alanındaki en üstün performansa sahip olması, ana tasarım ilkelerimizdi. CTX, normal çalışması için beklenenden daha sağlam olacak şekilde “zamanın ötesinde tasarlanmıştır”. Bizim bakış açımıza göre, birinci sınıf ürünlerde dayanıklılık ve performans kritiktir. Aksam parça yerine güvenilirlikten kazanmak istiyoruz ”, diye açıklıyor Tapflo Global Pazarlama Müdürü Mikołaj Laguna-Horodniczy Grup

Tapflo’nun CTX pompaları Hijyenik (CTX H) ve Endüstriyel uygulamalarda (CTX I) mevcuttur. Pompalar, çeşitli endüstriler için çok çeşitli çalışma koşullarında yüksek verimli performans için optimize edilmiştir. Tapflo CTX, süt ve yoğurt aktarımı gibi tipik süt ürünleri uygulamaları için mükemmel bir çözümdür. CTX ayrıca, kimyasalların ve hazır ürünlerin depolama tanklarından, kaplarından ve banyolardan taşınması gibi zorlu kimyasal ve farmasötik uygulamaları için de önde gelen bir seçenektir. CTX pompanın, en uygun olduğu diğer bir uygulama ise yemeklik yağ, aroma ve meyve suyu gibi çeşitli bileşen ve ürünlerin transferi olduğu gibi temizleme akışkanların ve suyun transferi gibi, birçok yardımcı işlemlerdir.

“Tapflo CTX H, son derece hijyenik ve sterilize edilmiş bir santrifüj pompadır çünkü mil salmastrası herhangi bir sıvı ile doğrudan temas halinde değildir. Temizlemesi kolaydır ve aktarılan sıvı kontamine olmaz. CTX, piyasadaki diğer benzer pompalardan daha iyi performansa ve verimliliğe sahiptir ve düşük ve son derece rekabetçi bir fiyata sahiptir. Diğer tüm Tapflo pompaları gibi, CTX’i doğrudan kendi fabrikamızdan ve dünya çapındaki şubelerimizden teslim edebiliyoruz, kısa teslimat süreleri misyonumuzun bir parçası ”. – Tapflo Group CCO’su (Baş Ticaret Sorumlusu) Håkan Ekstrand

Devamını Oku

GIDA İŞLEME ENDÜSTRİSİ

Geri dönüşüm tesisi, NSK monteli rulmanlar ile yıllık 50.000 euroluk tasarruf sağladı

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Optik ayrıştırma makinesinin konveyörüne monte edilen rulmanlarda sürekli arızalar yaşayan bir geri dönüşüm tesisi, NSKHPS oynak makaralı rulmanlarla donatılan NSK SNN serisi plummer bloklarına geçtikten sonra büyük kazançlar elde etmiştir. Rulman, arıza ve bakım maliyetlerindeki azalma sayesinde tesis yıllık 51.174 Euro tasarruf sağlamıştır. Geri dönüşüm tesisindeki sorun, kurulumun hemen ardından kendini gösterdi. Sadece üç ay içinde beş adet rulman arıza kaydı girildi. Tamir ve arıza giderme süreci giderek daha pahalıya mal olduğundan, tesis yönetimi bu sorunu bir an önce çözüme kavuşturmak amacıyla NSK’yı kapsamlı bir araştırma yapmak üzere tesise davet etti.

AIP Değer Katma Programı kapsamında NSK’nın uzman mühendislerden oluşan ekibi, erken dönem arızasına yol açan nedenlerin titreşim ve yağlama sorunları olduğunu kısa sürede tespit etti. Özellikle de uygulama sırasındaki titreşim, saplama vidaların gevşemesine ve dolayısıyla rulmanın iç bileziğindeki milin dönmesine neden olmaktaydı. Aynı zamanda kullanılan monte ünite türünün de yağ boşaltma yoluna sahip olmadığı ve bunun yağ birikimine ve yüksek ısılara yol açtığı tespit edildi.

Bu gözlemlerin ardından NSK, SNN plummer blok yatağı içindeki adaptör manşonuna monte edilen NSKHPS (Yüksek Performans Standardı) oynak makaralı rulman kullanımını önermiştir. Adaptör manşon kilit metodu sayesinde titreşim olsa dahi mil üzerindeki rulman gevşemeyecektir. Ayrıca, NSK SNN plummer blokları yağ boşaltma deliğine sahip olduğu için fazla yağ birikimi de önlenmektedir. NSK bu çözümü uyguladığından beri herhangi bir rulman arızası yaşanmamıştır.

NSK, modüler SNN serisi ile geri dönüşüm, taş ocağı, çelik üretimi ve tarım endüstrilerindeki konveyör bantlar gibi zorlu koşullarda kullanılmak üzere geliştirilen plummer blokları sunmaktadır. Önemli bir nokta da, pinleri konumlandırmada optimal tutuşu sağlayan sağlam köşeleri ve basit hizalamaya yarayan orta nokta işareti gibi tasarım detayları ile bu parçaların montajının kolay olmasıdır. Kolay rulman değişimi sağlamak üzere tasarlanan bölünmüş yatağı, parçaların bakımını oldukça kolaylaştırır. Yeniden yağlama işlemi iki delikten gerçekleştirilebilir.

SNN serisi plummer blokların diğer avantajları arasında yüksek rijitlik (rulman yuvasının deformasyonunu azaltmak için), iyi ısı yayılımı ve tüm ihtiyaçları karşılayacak çeşitlilikte sızdırmazlık seçenekleri sayılabilir. Ek olarak aynı yatak, çift sıra oynak makaralı rulman ya da çift sıra oynak bilyalı rulmanlarla kullanılabilir. SNN serilerine monte birimler 20 ila 140 mm. arasındaki mil çaplarına uygun olarak sunulmaktadır. 

Geri dönüşüm tesisinde kullanılan NSKHPS oynak makaralı rulmanlar yüksek hız ve yük için uygundur. Çelik ya da pirinç kafesle sunulan ürün özellikleri arasında optimum yuvarlanma yolu tasarımı ve yüzey işlemi yanı sıra 200°C’a varan sıcaklık kararlılığı da bulunur. NSKHPS rulmanları, %25 daha fazla dinamik yük kapasitesine, %20’ye varan oranda daha fazla limit hıza ve neredeyse iki kat daha uzun çalışma ömrüne sahiptir.

SNN serisi plummer blokları ile eşleştirilen NSKHPS rulmanları sayesinde geri dönüşüm tesisinde herhangi bir arıza sorunu ile karşılaşılmamıştır.

NSK Europe Ltd., Japonya´da 1916´da kurulan ve bugün dünya çapındaki operasyonlarında yaklaşık 31.000 eleman istihdam eden Tokyo merkezli rulman üreticisi NSK´nın Avrupa organizasyonudur. Endüstri ve otomotiv tedarikçisi NSK´nın ürün ve çözümleri, nesnelerin hareket ettiği her yerde görülebilir. Şirketin portföyünde, neredeyse tüm rulman tiplerine ek olarak yataklı rulmanlar, lineer teknoloji, tekerlek rulman üniteleri, transmisyon ve motor rulmanları ve direksiyon sistemleri de vardır. Bütün iş faaliyetlerinde mükemmele odaklanan NSK´nın amacı, sektöründe kalite önderliğini elinde bulundurmaktır. Şirket bu bakımdan, sürekli bir geliştirme süreci sağlamaya, mükemmel ürün geliştirme stratejileri oluşturmaya, üretim süreçlerini optimize etmeye ve müşteri odaklı hizmetler sunmaya yönelik olarak çalışır. 

Devamını Oku

GIDA İŞLEME ENDÜSTRİSİ

Isı eşanjörleri ile gıda işlemede yüksek verimlilik

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Herhangi bir viskoz gıda ürünülenirken; belirli bir miktarın kapların/kazanların içine ve boru hatlarına yapışması veya işlemden sonra ekipmanda kalması kaçınılmazdır. Özellikle büyük miktarlarda viskoz, bal, şurup ve püreler gibi değerli ürünler işlenirken; kaybedilen ürün sarfiyatı artabilir. 

Küresel olarak, insan tüketimi için üretilen gıdaların tahmini yüzde 30’u tedarik zincirinde bir yerde kayboluyor veya israf ediliyor. Tüm gıda atık formlarının inceleme altında olduğu bir zamanda; gıda zincirinin tüm kısımlarının mümkün olduğunca verimli kalması önemlidir.

Kayıpları en aza indirmek için iki yol

Ekipmandaki bu kayıpları en aza indirmenin iki yolu vardır: Birincisi, ürünün yüzeye yapışmasını önleyen ve sistemin içinden akmasına yardımcı olacak boru şeklindeki ısı eşanjörleri gibi donanımların tasarlanmasını içerir. İkincisi, işlemden sonra ürünü ekipmandan temizlemek ve kurtarmak için özel sistemlerin kullanılmasıdır. 

Birçok modern ısı eşanjörü; tortu oluşumunu önleyecek şekilde viskoz akışkanların işlenmesi için tasarlanır. Bazıları oluklu boru tasarımları kullanırken; bazıları da gerekli durumlarda boru yüzeyindeki kalıntıları; birikmeden önce sürekli olarak çıkarmak için kazıyıcıları kullanır. Bu ısı eşanjörleri, ısıtma ve soğutma; pişirme, konsantre; pastörizasyon ve sterilizasyon dahil olmak üzere pek çok işlem için kullanılabilir. 

Bu kendinden temizleme iki avantaj sağlar. İlk olarak, işlenmekte olan gıda maddesi hareket etmeye devam ettirildiğinden ve tüp yüzeyine yapışmadığından; işlem sırasından kayıplar en aza indirilir. İkincisi, birikinti oluşturulmadığından; ısı eşanjörünün optimum ısıl performansı; işlem verimliliğini artırarak enerji kullanımını ve işlem zamanlarınışürür. 

Isı eşanjörü, örneğin, tersten çalıştırılabilen bir dizi yüzey sıyırmalı ısı değiştiricisini seçerek temizleme işlemi başlamadan önce ürünün kendisini boşaltabilir.

Ürün akışını artırmak, tıkanmayı/tortulaşmayı/kalıntıyı önlemek ve basınç düşüşünü en aza indirmek için her bir iç tüpün içinde bir sıyırıcı çubuk içeren döner yüzey-sıyırmalı ısı eşanjörü idealdir.

Nasıl tasarlandıklarına bağlı olarak; bazı yüzey sıyırmalı ısı eşanjörleri uygun bir şekilde uyarlanabilir; sıyırıcı çubuğun yüksek hızda dönen sarmal bir vidaya/dönüşe sahip olduğu gibi. Doğru yapılandırıldığında; bu vida ürünün ısı eşanjör borularını; hasar vermeden; özelliklerini değiştirmeden etkili bir şekilde boşaltarak tersten çalıştırılabilir. Bu sistem; herhangi bir ürün kaybının ekonomik açıdan önemli olabileceği; bal, pekmez; muhallebi ve krema gibi çok değerli viskoz ürünler için uygundur. 

Isı eşanjörü, herhangi bir ek pompaya veya basınç sistemine ihtiyaç duyulmadan ürünün çoğunluğunu boşaltılmasını sağlayabilir. Bu hem sermaye hem de işletme maliyetleri açısından avantajlar sağlar.

Maksimum esneklik için; kullanıcılar hem yatay hem de dikey işlem için yapılandırılabilecek bir ünite seçmelidir. Böylece; yer çekimi de ürünün tüplerden geri kazanılmasına yardımcı olmak için kullanılabilir. Bu; daha büyük kapasiteli tesisler için birden fazla ünitenin birleştirilmesine olanak tanımaktadır. Tasarruf edilen ürün miktarından ötürü; ki ilave ürün kurtarma sistemlerinin kurulması genellikle gereksiz olduğundan; bu tür bir ısı eşanjörünün kullanımı kendi masrafını çıkarabilir.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com