Connect with us

GIDA İŞLEME ENDÜSTRİSİ

Doğayı ve insanlığı korumak istiyorsan “Dönüştür Gitsin”

Yayın Tarihi:

on

Dönüştür Gitsin, benim kendi dönüşümümün bir parçası olarak hayat bulmuş bir projedir ve toplum bilincini artırarak evlerde açığa çıkan gıda atıklarının dönüştürülmesini hedeflemektedir.

3 yıl evvel, kendi yarattığım gıda atıkları artık beni rahatsız etmeye başlayıp ve o rahatsızlıkla baş edemez olduğum anda verdiğim bir kararla gıda atıklarının dönüştürülmesi ile ilgili çalışmaya başladım.

Dünya genelinde üretilen gıda atıklarının 1/3’lik kısmının hiç tüketilmeden çöp sahalarına gittiğini öğrendiğimde kalbimin sızladığını hissettim. 

Kimin sızlamaz ki?

Gıda atıklarının bu kadar büyük ölçeklerde gerçekleşmesinin pek çok sebebi var, size çok kısa olarak bir kaç ana sebebi listeleyebilirim,

  • Tarlada, toplama sırasında ve taşıma sırasında oluşan kayıplar
  • Satış noktalarında görücüye çıkmadan evvel market, bakkal ve pazarlarda bozuk görüntülerinden veya şekillerinden ötürü ayrılan gıdalar
  • Gereğinden fazla satın alma yapıldığı için tüketilmeden buzdolabında bekleyerek (çoğunlukla da unutularak) çürüyen ya da son kullanım tarihi geçen gıdalar
  • Satış noktalarındaki gıdaların son kullanma tarihleri geçtikten sonra satıştan kaldırılıp imhaya gidiyor olması

Büyük kayıpların yaşandığı sahalarda yerel yönetimler, çevreci organizasyonlar, bakanlıklar önlemler almaya çabalıyor ve her geçen gün biraz daha ciddi tedbirler alınarak bu durum kontrol altına alınmaya çalışılıyor. 

Aynı ölçüde sorun teşkil eden ancak kimsenin üzerinde durmadığı çok daha önemli bir nokta var: Toplumu oluşturan bireylerin ev içinde yarattığı gıda atıkları(!) ve bunları ayrıştırmadan çöpe atmaları ile başlayan zararlı döngü! 

Gıda atıkları, evsel atıklar, kimyasal ve diğer atıklarla bir arada çöpe atılıyor, bu çöpler her ne kadar bazı işlemlerden geçse de eninde sonunda çöp sahalarında yolculukları son buluyor. Gıda atıkları bundan sonraki süreçte sıcaklığın etkisi ile çürüyerek atmosfer için çok zararlı olan metan gazı açığa çıkarıyor, bu da dünya ısısını artırırken yaşamın devamlılığını tehdit etmeye başlıyor.

Dönem dönem yaptığımız anket çalışmalarında gördük ki, aslında hepimiz gıda atıklarını ayrıştırmak ve dönüştürmek istiyoruz. Ancak nasıl yapacağımız konusunda neredeyse hiç fikrimiz yok.

Hayal kırıklığı yaratan bu anket sonuçları bizim için bir ışık yaktı ve gıda atıklarını nasıl ayrıştırıp dönüştürerek faydalı hale getirebileceğimizi dilimiz döndüğünce anlatmaya başladık. Zaman içinde bu çalışmalar evrilerek (onlar da kendi dönüşümlerini yaşadılar diyebiliriz) aşağıda aktaracağım profesyonel bilinçlendirme eğitimlerine dönüştüler.

Mevcutta, Dönüştür Gitsin olarak iki ana sahada eğitimler veriyor, uygulamalar yapıyoruz. 

  • Teknik Eğitim Modülleri
  • “Dönüşerek Dönüştür” Farkındalık Oluşturma Serisi

Teknik eğitim modülleri 

Bu eğitimlerin genellikle, okullar (ilköğretim ve lise) ile, toplu çalışma alanlarında, fabrika vs gibi yoğun gıda tüketiminin gerçekleştiği noktalarda verilmesi maksimum fayda sağlamaktadır.

  • Gıda Atıkları Farkındalık Eğitimi
  • Dünyayı Siyah Altın Kurtaracak 
  • Gıda Atıkları Yeni Dünyaya Yön Veriyor 

Dönüşerek dönüştür eğitim serisi

Dönüşüm, varoluştan bu yana süregelen doğal bir döngü iken (doğum, gelişim, diğer insanlarla etkileşim, ölüm) endüstri devrimi, teknolojik gelişmeler, metropollere göç, şehir hayatının karmaşası ve stresi altında bireylerin bu doğal döngüden koparak negatif enerjilerin etkisi ile rotasını şaşırması sonucu doğal döngü bozulmaya başladı. Güçlünün zayıfı ezerek varolduğu bir dünya düzeni yaratılırken bireylerin başka bireylerle yarışı içsel hesaplaşmaları unutturdu ve enerji akışını sağlayan kanalların tıkanmasına neden oldu. Bu nedenledir ki, pek çok durumda negatif enerji yüklü olarak etkileşimde bulunmaya başladık. Bireysel çıkarlarımız toplumsal değerlerin önüne geçmeye başladı, kendimize ve doğaya olan sorumluluklarımızı unutur olduk.

Günümüzde yapılan spiritüal çalışmalar, yoga, meditasyon egzersizleri, nefes ve frekans çalışmaları hep bu bozulmanın iyileştirilmesini hedefliyor.

Tabii bütün bu olumsuz gelişmeler doğanın kendi iç işleyişini de bozmaya başladı. Doğal kaynaklar çok hızlı ve gereğinden fazla şekilde tüketilirken, neticede açığa çıkan atıklar da dünyamıza zarar vermeye başladı.

Dönüştür Gitsin olarak bu eğitim serimizde hem bireyleri kendiler ile ilgili farkındalığa ulaştırırken hem de doğaya karşı görevlerini yapmalarını sağlayacak bir bilinç seviyesine ulaştırmayı hedefliyor.

Böylece, kendileri dönüşürken doğayı dönüştüren bireylerin güçlü enerjileri ile toplumu pozitif dönüştürmeyi hedefliyoruz.

Sizleri de aramızda görmekten mutlu oluruz.

Sevgiler,

Dönüştür Gitsin

GIDA İŞLEME ENDÜSTRİSİ

Isı eşanjörleri ile gıda işlemede yüksek verimlilik

Yayın Tarihi:

on

Herhangi bir viskoz gıda ürünülenirken; belirli bir miktarın kapların/kazanların içine ve boru hatlarına yapışması veya işlemden sonra ekipmanda kalması kaçınılmazdır. Özellikle büyük miktarlarda viskoz, bal, şurup ve püreler gibi değerli ürünler işlenirken; kaybedilen ürün sarfiyatı artabilir. 

Küresel olarak, insan tüketimi için üretilen gıdaların tahmini yüzde 30’u tedarik zincirinde bir yerde kayboluyor veya israf ediliyor. Tüm gıda atık formlarının inceleme altında olduğu bir zamanda; gıda zincirinin tüm kısımlarının mümkün olduğunca verimli kalması önemlidir.

Kayıpları en aza indirmek için iki yol

Ekipmandaki bu kayıpları en aza indirmenin iki yolu vardır: Birincisi, ürünün yüzeye yapışmasını önleyen ve sistemin içinden akmasına yardımcı olacak boru şeklindeki ısı eşanjörleri gibi donanımların tasarlanmasını içerir. İkincisi, işlemden sonra ürünü ekipmandan temizlemek ve kurtarmak için özel sistemlerin kullanılmasıdır. 

Birçok modern ısı eşanjörü; tortu oluşumunu önleyecek şekilde viskoz akışkanların işlenmesi için tasarlanır. Bazıları oluklu boru tasarımları kullanırken; bazıları da gerekli durumlarda boru yüzeyindeki kalıntıları; birikmeden önce sürekli olarak çıkarmak için kazıyıcıları kullanır. Bu ısı eşanjörleri, ısıtma ve soğutma; pişirme, konsantre; pastörizasyon ve sterilizasyon dahil olmak üzere pek çok işlem için kullanılabilir. 

Bu kendinden temizleme iki avantaj sağlar. İlk olarak, işlenmekte olan gıda maddesi hareket etmeye devam ettirildiğinden ve tüp yüzeyine yapışmadığından; işlem sırasından kayıplar en aza indirilir. İkincisi, birikinti oluşturulmadığından; ısı eşanjörünün optimum ısıl performansı; işlem verimliliğini artırarak enerji kullanımını ve işlem zamanlarınışürür. 

Isı eşanjörü, örneğin, tersten çalıştırılabilen bir dizi yüzey sıyırmalı ısı değiştiricisini seçerek temizleme işlemi başlamadan önce ürünün kendisini boşaltabilir.

Ürün akışını artırmak, tıkanmayı/tortulaşmayı/kalıntıyı önlemek ve basınç düşüşünü en aza indirmek için her bir iç tüpün içinde bir sıyırıcı çubuk içeren döner yüzey-sıyırmalı ısı eşanjörü idealdir.

Nasıl tasarlandıklarına bağlı olarak; bazı yüzey sıyırmalı ısı eşanjörleri uygun bir şekilde uyarlanabilir; sıyırıcı çubuğun yüksek hızda dönen sarmal bir vidaya/dönüşe sahip olduğu gibi. Doğru yapılandırıldığında; bu vida ürünün ısı eşanjör borularını; hasar vermeden; özelliklerini değiştirmeden etkili bir şekilde boşaltarak tersten çalıştırılabilir. Bu sistem; herhangi bir ürün kaybının ekonomik açıdan önemli olabileceği; bal, pekmez; muhallebi ve krema gibi çok değerli viskoz ürünler için uygundur. 

Isı eşanjörü, herhangi bir ek pompaya veya basınç sistemine ihtiyaç duyulmadan ürünün çoğunluğunu boşaltılmasını sağlayabilir. Bu hem sermaye hem de işletme maliyetleri açısından avantajlar sağlar.

Maksimum esneklik için; kullanıcılar hem yatay hem de dikey işlem için yapılandırılabilecek bir ünite seçmelidir. Böylece; yer çekimi de ürünün tüplerden geri kazanılmasına yardımcı olmak için kullanılabilir. Bu; daha büyük kapasiteli tesisler için birden fazla ünitenin birleştirilmesine olanak tanımaktadır. Tasarruf edilen ürün miktarından ötürü; ki ilave ürün kurtarma sistemlerinin kurulması genellikle gereksiz olduğundan; bu tür bir ısı eşanjörünün kullanımı kendi masrafını çıkarabilir.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com