Connect with us

YAĞ, GAZ, PETROKİMYASALLAR VE KİMYASAL ENDÜSTRİLER

Doğanın mavi enerjisi: Biyogaz

Yayın Tarihi:

on

Her geçen gün daha da artan metan gazı seviyesindeki artış ve global enerji ihtiyacını karşılamak için fosil yakıt kullanımı geleceğimizi ciddi anlamda tehdit etmekte. Bu tehditle başa çıkmak için de alternatif enerji kaynakları arayışına girilmektedir. Bunlardan en popüler olanı ise Biyogaz.

Peki nedir bu biyogaz?

Biyogaz en basit tanımı ile organik atıkların ayrıştırılması sonucu doğal olarak üretilen bir biyo-yakıt çeşididir. Hayvan gübresi, yiyecek atıkları, atık su ve kanalizasyon suyu gibi organik atıklar anaerobik ortamda parçalanırken çoğunlukla metan ve karbondioksit barındıran gaz karışımlarını ortaya çıkarırlar. Bu ayrışma Arkea grubundaki Metanojen adı verilen mikroorganizmalar tarafından, anaerobik ortamda (oksijensiz ortam) gerçekleştiği için aynı zamanda anaerobik sindirim olarak da adlandırılmakta. Anaerobik sindirimi tanım olarak ele alacak olursak, organik maddelerin parçalanması için fermantasyon prosesini kullanan atıktan enerji üretiminin doğal formu olarak nitelendirebiliriz.

Mavi alevin sırrına gelince; biyogazın yanıcı özelliği aslında içindeki yüksek değerdeki metandan kaynaklı. Bu yüzden yoğun mavi renkte bir alev üretir ve enerji kaynağı olarak kullanılır.

Biyogaz; sanılanın aksine sadece doğal bir enerji kaynağı değildir. Örneğin atık su arıtma tesislerinde toksik kimyasalların kullanılmasını önler ve atıkları yerinde ayrıştırarak maliyet, enerji ve malzeme tasarrufu sağlar. Ayrıca biyogaz kullanımı, enerji üretmek için ekstra bir fosil yakıt ihtiyacını ortadan kaldırır. Metan gazının karbondioksite göre daha fazla ısıyı hapsetme kapasitesi olduğundan çürüyen bir somun ekmek biyogaza dönüştüğünde çevreye olan etkisi, bir çöplükte çürümeye bırakılmasına kıyasla yaklaşık 10 kat daha az etkili olacağı anlamına gelmektedir.

Biyogaz sistemleri

Biyogaz üretim sistemleri; metan gazının atmosfere salınmasına olanak vermeden, atıkları biyogaza dönüştüren ve ardından bu biyogazı kanalize ederek enerjinin verimli bir şekilde kullanılmasını sağlayan sistemlerdir. Biyogazın verimli kullanılması için tasarlanmış birkaç tür biyogaz sistemi ve tesisi vardır. Her sistem; girdi, çıktı, boyut ve türe göre farklılık gösterse de organik atıkları biyogaza dönüştüren biyolojik süreç tek tiptir. Biyogaz çürütücüler, bir sindirim odasında ayrışan organik maddeyi alır. Sindirim odası tamamen su ile doludur, bu da ortamı anaerobik (oksijensiz) bir ortam haline getirir. Anaerobik ortam, mikroorganizmaların organik materyali parçalamasına ve onu biyogaza dönüştürmesini sağlar.

Anaerobik fermantasyon prosesi içerisinde Polat Makina santrifüj teknolojilerinin kullanılması; yüksek performans/fiyat oranı sunması sayesinde biyogaz üretiminde en iyi sonucu vermektedir.

Polat Makina Dekantörleri, yenilenebilir enerji kaynaklarının geri kazanılması proseslerinde en verimli sonucu almak üzere özel olarak tasarlanmıştır. Üretmiş olduğu otomatik, güvenilir, kesintisiz çalışabilen, sorunsuz proses kontrolü sağlayan santrifüj ekipmanları; minimum enerji ve su tüketiminin yanı sıra yüksek performans/fiyat oranı ile en uygun seçenek haline gelmektedir.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Pompalar

Kimyasal proses pompaları: ISO 5199 ve ANSI B73.1

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Kimya endüstrisinde kullanılan proses pompaları genellikle iki yaygın endüstriyel standarda uygun olarak tasarlanmış ve üretilmiştir: ISO 5199 veya ANSI B73.1

Bununla birlikte her iki standart da kimyasal proses uygulamaları dışında bile, santrifüj pompaların kullanıldığı farklı projeler için dünya çapında yaygın olarak referans alınmaktadır.

Standartlar gerek endüstriyel ve gerekse ticari projelerin son derece önemli bir parçasıdır. Proje ve dizayn ekipleri; kullanacakları pompa ve diğer endüstriyel ürünler için uluslararası standartları tanımlayarak, projenin başından sonuna kadar; kullanılacak ürünlerin önemli performans ve güvenlik gereksinimlerini karşılayacağından emin olabilirler. 

Genel bir değerlendirme olarak ISO 5199 veya ANSI B73.1 tam olarak eşdeğer değildir ve temel fark, bölgesel hâkim elektrik güç frekansına bağlı olarak; ANSI B73.1’e uygun pompaların 60 Hz ve ISO 5199’a uygun pompaların 50 Hz hızında çalışmasıdır. Bununla birlikte, özellikle değişken devirli sürücülerin daha yaygın ve kolay elde edilebilir hale gelmesi ile; çalışma frekanslarının farklı olması, günümüz projeleri açısından eskisi kadar problem olmamaktadır.

İki standart için ortak dizayn detayları ise şu şekildedir: “Uçtan emiş, merkezden ve emiş eksenine dik çıkış, gövde-mil-çark yerleşimi ve şase üzerine montaj şekli.”

ANSI B73.1

Bu standart, kurulumu kolaylaştırmak ve pompa ünitesinin güvenilirliğini ve güvenliğini artırmak için pompa üreticileri için boyutsal değiştirilebilirlik gereksinimlerini, konfigürasyon ve tasarım özelliklerini belirtir. Ayrıca, bu standartlar proses pompalarının bakımıyla ilgili yönergeleri ve önerilen uygulamaları belirler.

 • Boyutlar: 27
 • Flanş bağlantı normu: CL150
 • Rulman ömrü: 17.500 saat
 • Hidrostatik test basıncı: 150%
 • İzin verilen maksimum çalışma basıncı (10 dakika )
 • Titreşim seviyesi: 4.8 mm/saniye < 200 kW – 5.6 mm/saniye >= 200 kW
 • Korozyon payı: Minimum 3 mm
 • Milin salınımı: Maximum 0.13 mm
 • Dönüş yönü: Saat yönünde (CW)

ISO 5199 ve 2858

Bu iki standart, ANSI B73.1 ile aynı tip endüstriyel pompaları kapsar. Bununla birlikte eski ISO 2858 dış boyutlara ve montaj detaylarına odaklanırken, ISO 5199 ayrıca çeşitli performans gereksinimlerini (örneğin minimum rulman ömrü) ve imalat özelliklerini (örneğin genel düzen, sızdırmazlık konfigürasyonları) belirtir.

 • Boyutlar: 34
 • Flanş bağlantı normu: PN16
 • Rulman ömrü: 17.500 saat
 • Hidrostatik test basıncı: 150%
 • İzin verilen maksimum çalışma basıncı (10 dakika)
 • Titreşim seviyesi: 3.0 mm/saniye <= 225 mm – 4.5 mm/saniye > 225
 • Korozyon payı: minimum 3 mm
 • Milin salınımı: Maximum 0.05 mm
 • Dönüş yönü: Saat yönünde (CW)

  Genel olarak, ISO 5199 standardını karşılamak için üretilen pompalar performans, güvenilirlik, servis edilebilirlik ve uzun ömür açısından ANSI B73.1 gereksinimlerini karşılayacak veya aşacaktır.

Bununla birlikte ISO 5199 pompaları ANSI B73.1’in doğrudan yerine kullanılamaz. Ancak, sadece ANSI standart ürünlerini takip etmek müşterinin tercih edebileceği uygun ve eşdeğer alternatifleri önemli ölçüde sınırlar. Oysaki ISO sertifikalı ürünlerin çoğu, ANSI benzerlerinde bulunmayan etkileyici yeni enerji tasarruflu teknolojilerine sahiptir.

Petrol endüstrisinde ise; tüm uygulamalar, yani petrol ve gaz üretimi ve taşımacılığı (Upstream) ve hidrokarbon İşleme (Downstream) ISO 13709’a (API 610) göre tasarlanmış yüksek basınç ve yüksek sıcaklık pompaları gerektirmez.

Petrol endüstrisinde birçok uygulama ISO 5199/ASME B73.1 pompa tasarım standartlarına uygundur:

 • Separasyon prosesleri
 • Tuzdan arındırma ve susuzlaştırma
 • Su arıtma
 • Atık arıtma ve geri kazanımı
 • Yakıt, su ve kimyasal sirkülasyonu
 • Tank dolumu ve boşaltımı
 • Genel yardımcı tesisler

Birçok yardımcı ve tehlikeli olmayan uygulama; API 610’a göre daha düşük basınç ve sıcaklık aralıkları için tasarlanmış sağlam, güvenilir ISO 5199 normunda pompalarla servis edilebilirken; kapalı çarklı, açık çarklı, kanal çarklı, vorteks çarklı pompaları ve ATEX Zone-1 ortamına uygun ürün çözümleri ile Salvatore Robuschi C & S.r.l. tüm bu uygulamalara hitap edecek geniş bir ürün portföyü sunmaktadır.

Devamını Oku

Petrol ve Gaz üretimi, Boru Hattı İnşaatı

Zorlu petrol sahalarının çözüm ortağı Standart Pompa

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Petrol sektörü özellikle pompa teknolojileri üreten firmalar için zorlu bir çalışma sahası. 1957’den bugüne deneyim ve uzmanlığıyla sektöre öncülük yapan Standart Pompa, ürünleriyle bu zorlu saha koşullarında da görev yapıyor.

Türkiye’nin milli petrol şirketi TPAO, Adıyaman, Batman Diyarbakır ve Trakya sahalarında yılda 14,7 milyon varil ham petrol üretiyor. 2019’daki toplam yatırım tutarı 1,6 Milyar Dolar’ı geçen TPAO, Türkiye dışında 5 ülkede daha faaliyet gösteriyor. 3700 kişiye istihdam sağlayan TPAO’nun son 10 yılda devlete kanuni yükümlülük olarak katkısı 6,7 Milyar Dolar’ı buluyor.
Dünyanın sayılı petrol şirketlerine çözümler üreten Standart Pompa, TPAO’nun ihtiyaç duyduğu pompaları da Türkiye’nin en geniş yerli üretim ürün gamıyla karşılıyor.

Standart Pompa’nın double cartex mekanik salmastralı, komple dublex paslanmaz özelliklerine sahip SCP Pompaları yer altından çıkarılan mayi sulu petrolü ayrıştırma tanklarına transfer ederken kullanılıyor.
Yüksek basınca dayanıklı özel mekanik salmastralı, komple dublex paslanmaz özelliklerine sahip SKM-K Pompaları ise ayrıştırma işleminden sonra mayi suyunu tekrar yer altına re-enjekte ediyor.

Uzun yıllardır süren bu güçlü iş birliğinin ardında, Standart Pompa’nın deneyim, uzmanlık ve ürün kalitesi yer alıyor. Gerçekleştirilen petrol üretiminin Türkiye için büyük önem taşıdığının bilincinde olan Standart Pompa, kesintisiz hizmet için devamlı saha ziyaretleri yapıyor ve sahadan aldığı geri bildirimlerle ürünlerini sürekli geliştiriyor. Sorunsuz yedek parça tedariki, eksiksiz teknik desteği, gerçekleştirdiği bakım ve servis eğitimleri ile de ürünlerinin tam randımanlı kullanılmasını sağlıyor.

Uluslararası standartlarda ürettiği ürünleriyle Standart Pompa, çeşitli sıvıların basınçlandırılmasında çözüm ortağı olarak petrol sektörüne başarıyla hizmet veriyor.

Devamını Oku

Petrol ve Gaz üretimi, Boru Hattı İnşaatı

Masdaf’tan petrokimya endüstrisinde yüksek verimlilik sağlayan “akıllı çözümler”

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Pompa sektöründe yarım asra yaklaşan tecrübesi ile müşterilerinin beklentilerini şekillendiren çözümler sunan Masdaf, petrokimya endüstrisinde enerjinin ortalama %30’unu tüketen pompaların tasarımı ve seçimi konusunda yatırımcı ve işletmecileri uyardı. Yüksek verimli pompa teknolojileri ile petrokimya endüstrisinin önde gelen firmalarının kurumsal tedarikçisi konumunda olan Masdaf, petrokimya endüstrisinde her prosese uygun doğru pompa seçimi yapmanın “sistem verimliliği sağladığını ve işletme maliyetlerini  olumlu yönde etkilediğini” açıkladı.

Pompa sektöründe yarım asra yaklaşan tecrübesi ve müşteri odaklı hizmet anlayışı ile prestijli projelerin çözüm ortağı olan Masdaf, petrokimya endüstrisinde doğru pompa seçimi konusunda yatırımcıları ve işletmeleri uyardı.

Sürdürülebilir çözümler sunuyor

Binalar, altyapı uygulamaları, tarım arazileri ve endüstrilere 100’ü aşkın ürün çeşidi ile hizmet veren Masdaf, sektöre özel ürün çeşitliliği ve alanında uzman mühendisleriyle müşterilerine, sürdürülebilir çözümler sunmaya devam ediyor.

Genel hizmet pompalarında sektörün lider markası

“Birçok endüstri dalında olduğu gibi petrokimya endüstrisi için de her prosese uygun doğru pompa seçimi yapmak, işletme maliyetlerini olumlu yönde etkiler” diyen Masdaf İş Geliştirme Müdürü Ahmet YILMAZ sözlerine şöyle devam etti: “Petrokimya endüstrisinde tercih edilen pompa türlerini üçe ayırıyoruz. Bunlardan birinci; ısıtma, soğutma, su hazırlama, atık su ve yangından korunma amacıyla kullanılan ve DIN 733 standartlarında üretilen “Genel Hizmet Pompaları”dır. Masdaf olarak bu alanda sektörün lider markası olduğumuzu söyleyebilirim. İkincisi, petrol ve türevi petrokimyasal akışkanları iletmek görevini üstlenen ISO EN 2858 serisi NME pompalarımızdır. Bu tür pompalarda doğru sistem seçimi yapmak; üretimin sorunsuz bir şekilde yapılması, enerji maliyetlerinin optimize edilmesi, bakım ve yedek parça süresinin ve maliyetlerinin düşürülmesi açısından büyük önem taşır. Üçüncü pompa türü ise petrokimya endüstrisinde “Upstream” olarak adlandırılan ve rafineri sektöründe API 610 standartlarında üretilmesi gereken pompalardır.  Bu konuda da AR-GE çalışmalarımız devam ediyor.

Doğru keşif ve projelendirme oldukça önemli

Pek çok endüstri dalında olduğu gibi petrokimyada sektöründe de pompa işlemi olmayan bir proses düşünülemez. Her prosese uygun pompa seçilmesi oldukça önemlidir. Doğru pompa yatırımı yapabilmek için transfer edilecek akışkanın özelliklerine uygun teknolojiler tercih edilmesi gerekir. Doğru tercih için de doğru keşif ve projelendirme yapılması oldukça önemlidir.

Pompanın çalışma periyodu yapılan yatırımda belirleyici kriterler arasında

Pompa sistemlerinin uygunluk ölçütünü sadece debi-basınç değerleri açısından değerlendirmek doğru olmaz. Yoğunluk, viskozite, pH değeri, sıcaklık, korozyon mukavemeti ve buna uygun pompa malzemesi seçimi, sistem basıncı, titreşim gibi pek çok parametrenin göz önünde bulundurulması gerekir. Örneğin pompanın çalışma periyodu, yapılan yatırımda belirleyici kriterler arasında yer alır.

Otomasyon sistemleri ile kontrol önemli

Ayrıca kontrol alternatifleri yani pompa teknolojilerinin, otomasyon sistemleri ile kontrolü de önemlidir. Pompanın sabit değerde mi yoksa proses değerlerine göre mi çalışacağı dikkate alınmalıdır. Pompalarda kullanılan frekans kontrol cihazları, Mod-Bus veya Bacnet haberleşme protokolü ile dış ünitelere (bina otomasyon sistemi) anlık erişim imkanı sağlayarak, kontrol avantajı sunuyor. Böylece sistemin ihtiyacı doğrultusunda verimli bir şekilde çalışan akıllı pompa teknolojileri ile hem sistem verimliliği hem de enerji tasarrufu sağlanıyor.

10-15 yıl sonra renovasyon kaçınılmaz oluyor

Petrokimya sektörü gibi zorlayıcı bir sektörde pompaların 10-15 yıl gibi bir ömrü vardır ve bu süreç tamamlandığında renovasyon kaçınılmaz olur. Kimi zaman proses teknolojisinde ortaya çıkan atılımlar da uzun bir ömrü olan pompa teknolojilerinin değişimini gündeme getirebilir.

Uluslararası normlara uygunluk

Petrokimya endüstrisinde kullanılacak pompa teknolojilerinin uluslararası normlara uygunluğu da pompa tercihi yaparken dikkate alınması gereken önemli kriterler arasında yer alıyor. Örneğin ATEX normları ve Ex-Proof özellikler petrokimya endüstrisi gibi patlayıcı ve yanıcı maddeleri kullanan endüstrilerde olmazsa olmazlar arasında sıralanabilir.

Lisans sahibi müteahhit firmaların görüş ve önerileri

Yatırımcıların ve işletmelerin marka tercihinde, lisans sahibi olan ve proses dizaynı yapan müteahhit firmaların görüş ve önerileri de bizim gibi standartlara uygun üretim yapan markalar açısından büyük bir rekabet avantajı, yatırımcılar için de doğru sistem seçiminin önemli bir çıktısı olan işletme maliyetleri açısından büyük önem taşıyor. Örneğin dış piyasadan TGE Gas Engineering, iç piyasadan da Ekip Mühendislik bu iş modeline iyi bir örnektir. Alanında öncü olan bu firmalar, petrokimya sektörüne girmek için anahtar rol oynuyor.

Bugün Masdaf olarak doğru ürün seçiminden devreye alma sürecine kadar her aşamada başarıyla hizmet verdiğimiz birçok işletmenin kurumsal tedarikçisi konumundayız. Petrol Ofisi, Aytemiz, Turkuaz, Ergaz, Total, Türkiye Petrolleri, Plastifay, Henkel, Likit Kimya ve TPPD gibi petrokimya segmentindeki markalara inovatif ve sürdürülebilir çözümler sunuyoruz.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com