Connect with us

YAĞ, GAZ, PETROKİMYASALLAR VE KİMYASAL ENDÜSTRİLER

Petrol depolamada riskler, Senkox ile emniyet altında

Yayın Tarihi:

on

Petrol depolama haznelerinde her zaman var olan yangın riski, ısı takip ve algılama sistemlerinde benzersiz birçok gereksinimin karşılanmasını gerektirir. Hava koşullarının yarattığı kıvılcım, yüzer tavanın yarattığı sürtünme veya diğer koşullar, en küçük yangını bile felakete dönüştürme potansiyeline sahiptir.

Bu risklerin yer aldığı alanda faaliyet gösteren bir firmanın projesi için son kullanıcıya gerçek zamanlı ısı bilgisi sağlayabilen bir algılama sistemine ihtiyaç duyuluyordu. Bunun yanı sıra algılama sistemi, ayrıca güvenli olmasını gerektiren çok hassas bir ortamda yer alacaktı. Çok hızlı büyüyen küçük bir sıçrama riski nedeniyle güvenlik personelinin, ön alarm işlevinin olmasını gerektiren sıçrama meydana gelmeden önce, ısıda bir dalgalanma olduğunda uyarılması istendi. Sensörün yerleşim planı nedeniyle, çok dirençli ve UV hasarına dayanıklı bir sensöre ihtiyaçları vardı. Bu yakıt depolama tesisinde takip gerektiren birçok yakıt tankı da vardı, bu nedenle son kullanıcının gereksinimi; DAQ modüllerinden gelen tüm bilgileri tek DCS sistemine entegre etmenin bir yolunu bulmaktı.

Zamandan ve maliyetten tasarruf sağlayan emniyetli çözüm

Tüm bunları göz önünde bulunduran ve onlarca yıllık saha deneyimini kullanan Senkox, bu uygulama alanının gereksinimlerini ele alarak ısı takibi ve sıcak nokta tespiti için ideal bir sistem geliştirdi. Senkox HSD Sistemi, son kullanıcının tüm yakıt depolarının ısısını gerçek zamanlı olarak izlemesine olanak tanıdı ve felaket öncesi uyarı verilmesini sağladı. Sistemin dayanıklılığı nedeniyle tasarruf edilen bakım maliyetinin yanı sıra, son kullanıcı da çok memnun kaldı. Senkox çözümü zamandan ve onarım maliyetlerinden tasarruf sağlıyor, en önemlisi de hayatları emniyet altına alıyor.

Vakadaki kullanım

Sensör, sürtünmenin en fazla meydana geldiği sekonder contanın yakınına monte edildi. DAQ, ek güvenlik amacıyla izolasyon bariyerleri olan patlamaya dayanıklı muhafaza içinde konumlandırıldı. Sensör ve DAQ modülü bağlantısı için uzatma kabloları kullanıldı. Birden fazla DAQ modülü (256’ya kadar) tek RS485 iletişim portu üzerinden birbiriyle bağlantı halinde ve bağlantılar DCS sisteminde toplanıyor. Bu, personelin tanklara takılı tüm DAQ modüllerini takip etmesine olanak tanıyor.

Sistemin özellikleri

• Kendinden güvenlikli: Sensör içinde kıvılcım veya kısa devre oluşmasını önlemek için Senkox LHS Sensörü, çalışma için enerji gerektirmemektedir ve herhangi bir enerji depolamaz, bu da kendiliğinden güvenliğini sağlar.

 

Ön alarm özelliği: DAQ modülü, alarmı istenen herhangi bir ısıda tetiklenecek şekilde ayarlanabilir, bu da bir ön alarm kurmanıza ve afet vurmadan önce uyarılmanıza olanak tanır.

Ağ yapısı: DAQ modülü, kuru kontak röleleri kullanılarak herhangi bir mevcut alarm sistemine bağlanabilir. RS495 bağlantı portu, sistemin DCS’ye veya kontrol odasına entegre edilmesini sağlar.

Sensör dayanıklılığı: Teflon kaplı dış kılıf, sensöre dayanıklılık ve aynı zamanda esneklik sağlar. Sensör EMI, UV ışınlarının yanı sıra yağmur ve neme karşı da dayanıklıdır.

Kaynak: senkox.com

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku

Plastik Endüstrisi

Plastik atıklara geri dönüşüm çözümü

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Sulzer Chemtech, Encina’nın karma plastik katalitik dönüştürme işlemlerinde yüksek değerli petrokimyasalları geri kazanmak için SuRe™ BTX teknolojisini tedarik edecek.

Sulzer Chemtech, Encina Development Group LLC ile bir anlaşma imzaladı. Sulzer Chemtech, Encina’nın karma plastikten aromatiklere katalitik dönüştürme platformundan elde edilen atık petrol ürünlerinden, yüksek saflıkta aromatiklerin geri kazanılması için teknoloji sunacak. Encina’nın günde 1000 ton atık plastiği geri dönüştürecek tesisi, Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeydoğusunda yer alacak ve 2024’te faaliyete geçecek.

Encina, yüksek seviyelerde aromatik ve diğer değerli yan ürünleri içeren ve atıkları kapsayan katalitik bir platform geliştirdi. Sulzer Chemtech, yüksek saflıktaki, geri dönüşebilen benzen ve tolueni geri kazanmak için hidro-işleme ve aromatik özütleme teknolojisi olan SuRe™ BTX’i tedarik edecek.

Sulzer Chemtech’in amiral gemisi aromatik ekstraksiyon teknolojisi GT-BTX, küresel ölçekte 70’ten fazla lisansla reformat ve nafta parçalı pirolizden aromatik geri kazanım için kullanılıyor. Bu, küresel bir çevre sorununun çözülmesine yardımcı olmak için atık plastiklerin geri dönüşümlü bir kimyasal çözüm içinde ham madde olarak kullanıldığı teknolojinin ilk ticari uygulamasını oluşturuyor.

Anlaşmayla ilgili açıklama yapan Encina Mühendislik ve Teknoloji Kıdemli Başkan Yardımcısı Carlo Badiola, “Firmanın aromatik ekstraksiyondaki uzmanlığına dayanarak Sulzer Chemtech ve SuRe™ BTX teknolojisini seçtik. Sulzer Chemtech’in teknolojisi, katalitik olarak yüksek kaliteli geri dönüşümlü aromatikler üretmemizi sağlayacak. Bu iş birliği, endüstrideki sürdürülebilir uygulamaların artmasına ivme kazandıracak” dedi.

İş birliğiyle ilgili konuşan bir diğer isim olan Sulzer Chemtech Küresel Teknoloji İş Birimi Yöneticisi Sander van Donk ise, “Encina’nın katalitik dönüşüm sürecinde SuRe™ BTX teknolojimiz ile plastikte döngüyü sağlama misyonunu desteklemekten memnuniyet duyuyoruz. Bu yeni değer zinciri, Sulzer Chemtech’in döngüselliğe bağlılık ile atık plastiklerden üretilen ultra saf benzen ve toluen için tamamen yeni bir pazar açıyor” açıklamasında bulundu.

Devamını Oku

Lpg Lng Sistemleri

TÜV Austria Turk LPG tank kontrolünde yeni bir dönemin kapısını araladı

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Gözetim, denetim, eğitim ve sertifikalandırma alanında gerçekleştirdiği çalışmalarla sektöre liderlik eden TÜV Austria Turk, büyük bir başarının daha altına imzasını attı. LPG tankları artık yerinden demontaj edilerek, gaz firmalarının kendi tesislerinde hidrostatik test yaptıktan sonra tekrar geri montaj edilmesine gerek kalmadan ileri tahribatsız muayene yöntemiyle yerinde kontrol ediliyor. TÜV Austria Turk Ülke Müdürü Yankı Ünal, “Türkiye’ye getirdiğimiz akustik emisyon testlerinin yanında yetkili personel de yetiştirerek istihdama katkıda bulunuyoruz” dedi.

Ulusal ve uluslararası yetkilerini kullanarak, Türkiye’de gözetim, denetim, eğitim ve sertifikalandırma alanında faaliyet gösteren TÜV Austria Turk, akustik emisyon test alanındaki çalışmalarıyla dikkat çekiyor. 2008 yılında Türkiye’ye getirdiği akustik emisyon testleriyle yeni bir dönemin kapısını aralayan şirket, alanında uzman mühendis ve teknik ekiplerle çalışıyor. Akustik emisyon alanında dünyadaki üç şirketten biri olan TÜV Austria Turk, servisteki ya da servis dışı basınçlı tanklara ve depolama tanklarına; çatlak, kaçak, korozyon ve kaynak hatalarının belirlenmesine yönelik akustik emisyon testleriyle Avrupa standartlarında güvenli bir çalışma ortamının oluşmasına katkı sağlıyor.

LPG tankları için yüzde 98’lik pazar payı ile sektör lideriyiz

TÜV Austria Turk Ülke Müdürü Yankı Ünal, konu ile ilgili açıklamasında, “Akustik emisyon testinin temel amacı, malzeme içindeki hataları bulmak ve yerlerini tespit etmektir. Tecrübeli ekibimiz ile ülke çapında her noktada endüstriye destek oluyoruz. LPG tankları için yüzde 98’lik pazar payı ile sektör lideri pozisyonumuzu korumak ve yeni pazarlarda yer almak için çalışmalarımızı TÜV Austria ile eş zamanlı olarak yürütüyoruz. Müşteri portföyümüz içinde İpragaz, Petrol Ofisi Gaz, Aygaz, Güzel Enerji Akaryakıt, Erdemir, İsdemir, Petgaz, BP Gaz, Linde Gaz, TÜPRAŞ gibi sektördeki önemli firmalar yer alıyor” dedi.

LPG tankları yerinden çıkarmadan kontrol ediliyor

Türkiye’ye ilk akustik emisyon testlerini 2008 yılında TÜV Austria Turk’ün getirdiğini belirten Ünal, “Akustik emisyon testlerinde ultrasonik sinyal parametlerinin kaydedilmesi, izlenmesi ve değerlendirilmesi neticesinde kusurlu bölümlerin olup olmadığı tespit ediliyor. Akustik emisyon yöntemi diğer ultrasonik muayene yöntemlerinden farklı olarak kontrol edilecek malzemenin üzerine ultsasonik ses sinyalleri gönderiyor. Bu sinyaller gerilim altındaki malzemede oluşan ses sinyallerini kayıt edip değerlendirme yapıyor. LPG tanklarının Türkiye’deki yönetmeliklere uygun olarak yılda 1 kez test edilme zorunluluğu bulunuyor. Geçmiş yıllarda yapılan testlerde her sene mevcut LPG tankı yerinden sökülerek kontrol amacıyla ilgili gaz şirketinin merkezlerine hidrostatik test için gönderiliyordu. Mevcut tankın yerine yedek tank takılarak istasyonlarda işlemlerin devam edilmesi sağlanıyordu. Kontrol edilen tanklar onay alırsa tekrar yedek tank yerinden sökülüp ana tank yerine monte ediliyordu. Bu hem zaman açısından uzun hem de masraflı bir durumdu. 2008 yılında Türkiye’ye getirdiğimiz akustik emisyon testiyle bu külfetli durumu ortadan kaldırdık. İşletme sahipleri hem maddi hem de zor geçen bu sürecin ardından rahat bir nefes aldılar, ileri tahribatsız yöntemiyle güvene kavuştular” diye konuştu.

“Hem yerli hem yabancı akustik emisyon personeli yetiştiriyoruz”

Akustik emisyon test ve raporlama faaliyetlerini hem TÜV Austria GMBH hem de TÜRKAK Akreditasyon destekli TÜV Austria Turk olarak yurt içinde toplamda 3 ekip ile birlikte yürüttüklerini belirten Ünal, “Bölümümüz TÜV Austria GMBH firmasının Türkiye pazarına girişte kullandığı anahtar bölüm olup, yıllar içinde değişen yasal düzenlemelere uyum sağlayarak piyasada önemli bir konuma sahiptir. Türkiye’de akustik emisyon alanında AT Level 1, Level 2 ve Level 3 seviyelerinde personellerimizle, bu konuda akreditasyonu olan firma olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ayrıca, Türk Akreditasyon Kurumu’dan Akustik Emisyon Personeli Belgelendirme konusunda akreditasyon belgemiz bulunmaktadır. Bunun sonucunda hem Türk hem de yabancı personellere, akustik emisyon personel belgelendirme sertifikası veriyoruz. Böylece istihdama da katkılarımızı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku

Pompalar

Kimyasal proses pompaları: ISO 5199 ve ANSI B73.1

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Kimya endüstrisinde kullanılan proses pompaları genellikle iki yaygın endüstriyel standarda uygun olarak tasarlanmış ve üretilmiştir: ISO 5199 veya ANSI B73.1

Bununla birlikte her iki standart da kimyasal proses uygulamaları dışında bile, santrifüj pompaların kullanıldığı farklı projeler için dünya çapında yaygın olarak referans alınmaktadır.

Standartlar gerek endüstriyel ve gerekse ticari projelerin son derece önemli bir parçasıdır. Proje ve dizayn ekipleri; kullanacakları pompa ve diğer endüstriyel ürünler için uluslararası standartları tanımlayarak, projenin başından sonuna kadar; kullanılacak ürünlerin önemli performans ve güvenlik gereksinimlerini karşılayacağından emin olabilirler. 

Genel bir değerlendirme olarak ISO 5199 veya ANSI B73.1 tam olarak eşdeğer değildir ve temel fark, bölgesel hâkim elektrik güç frekansına bağlı olarak; ANSI B73.1’e uygun pompaların 60 Hz ve ISO 5199’a uygun pompaların 50 Hz hızında çalışmasıdır. Bununla birlikte, özellikle değişken devirli sürücülerin daha yaygın ve kolay elde edilebilir hale gelmesi ile; çalışma frekanslarının farklı olması, günümüz projeleri açısından eskisi kadar problem olmamaktadır.

İki standart için ortak dizayn detayları ise şu şekildedir: “Uçtan emiş, merkezden ve emiş eksenine dik çıkış, gövde-mil-çark yerleşimi ve şase üzerine montaj şekli.”

ANSI B73.1

Bu standart, kurulumu kolaylaştırmak ve pompa ünitesinin güvenilirliğini ve güvenliğini artırmak için pompa üreticileri için boyutsal değiştirilebilirlik gereksinimlerini, konfigürasyon ve tasarım özelliklerini belirtir. Ayrıca, bu standartlar proses pompalarının bakımıyla ilgili yönergeleri ve önerilen uygulamaları belirler.

 • Boyutlar: 27
 • Flanş bağlantı normu: CL150
 • Rulman ömrü: 17.500 saat
 • Hidrostatik test basıncı: 150%
 • İzin verilen maksimum çalışma basıncı (10 dakika )
 • Titreşim seviyesi: 4.8 mm/saniye < 200 kW – 5.6 mm/saniye >= 200 kW
 • Korozyon payı: Minimum 3 mm
 • Milin salınımı: Maximum 0.13 mm
 • Dönüş yönü: Saat yönünde (CW)

ISO 5199 ve 2858

Bu iki standart, ANSI B73.1 ile aynı tip endüstriyel pompaları kapsar. Bununla birlikte eski ISO 2858 dış boyutlara ve montaj detaylarına odaklanırken, ISO 5199 ayrıca çeşitli performans gereksinimlerini (örneğin minimum rulman ömrü) ve imalat özelliklerini (örneğin genel düzen, sızdırmazlık konfigürasyonları) belirtir.

 • Boyutlar: 34
 • Flanş bağlantı normu: PN16
 • Rulman ömrü: 17.500 saat
 • Hidrostatik test basıncı: 150%
 • İzin verilen maksimum çalışma basıncı (10 dakika)
 • Titreşim seviyesi: 3.0 mm/saniye <= 225 mm – 4.5 mm/saniye > 225
 • Korozyon payı: minimum 3 mm
 • Milin salınımı: Maximum 0.05 mm
 • Dönüş yönü: Saat yönünde (CW)

  Genel olarak, ISO 5199 standardını karşılamak için üretilen pompalar performans, güvenilirlik, servis edilebilirlik ve uzun ömür açısından ANSI B73.1 gereksinimlerini karşılayacak veya aşacaktır.

Bununla birlikte ISO 5199 pompaları ANSI B73.1’in doğrudan yerine kullanılamaz. Ancak, sadece ANSI standart ürünlerini takip etmek müşterinin tercih edebileceği uygun ve eşdeğer alternatifleri önemli ölçüde sınırlar. Oysaki ISO sertifikalı ürünlerin çoğu, ANSI benzerlerinde bulunmayan etkileyici yeni enerji tasarruflu teknolojilerine sahiptir.

Petrol endüstrisinde ise; tüm uygulamalar, yani petrol ve gaz üretimi ve taşımacılığı (Upstream) ve hidrokarbon İşleme (Downstream) ISO 13709’a (API 610) göre tasarlanmış yüksek basınç ve yüksek sıcaklık pompaları gerektirmez.

Petrol endüstrisinde birçok uygulama ISO 5199/ASME B73.1 pompa tasarım standartlarına uygundur:

 • Separasyon prosesleri
 • Tuzdan arındırma ve susuzlaştırma
 • Su arıtma
 • Atık arıtma ve geri kazanımı
 • Yakıt, su ve kimyasal sirkülasyonu
 • Tank dolumu ve boşaltımı
 • Genel yardımcı tesisler

Birçok yardımcı ve tehlikeli olmayan uygulama; API 610’a göre daha düşük basınç ve sıcaklık aralıkları için tasarlanmış sağlam, güvenilir ISO 5199 normunda pompalarla servis edilebilirken; kapalı çarklı, açık çarklı, kanal çarklı, vorteks çarklı pompaları ve ATEX Zone-1 ortamına uygun ürün çözümleri ile Salvatore Robuschi C & S.r.l. tüm bu uygulamalara hitap edecek geniş bir ürün portföyü sunmaktadır.

Devamını Oku

Trendler

Pompa Vana ve Sistemleri Dergisi - Pump Valve and Systems Magazine sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et