Connect with us

Plakalı Isı Esanjörleri

Danfoss, merkezi sistemlerde kat istasyonu kullanmanın enerji tasarrufuna olumlu katkısını bir kez daha kanıtladı

Yayın Tarihi:

on

Danimarka’nın güneyinde bulunan Sønderborg kasabasında bir konut kooperatifi olan SAB’a ait 324 dairede kullanılan “Danfoss daire istasyonu”, ısıtma ve sıcak su sistemi daire başına yıllık ortalama %30 enerji tasarrufu sağladı.

 

Bu sonuç esasolarak iki borulu bir “Danfoss merkezi ısıtma daire istasyonu” sayesinde eldeedildi. 1964 yılında kurulan orijinal tek borulu sistemde su, dairelerin altınakurulan kazan dairesindeki merkezi binanın altında bulunan istasyonda ısıtılıyordu. Bugün ise su, lokal daire istasyonlarında ısıtılıyor ve kullanıcılar ne kadar enerji harcandığını görebiliyor.

 

Tüketimin farkında olmak tasarrufu arttırdı

Bu yeniliktenönce kooperatif sakinleri şahsi tüketimlerini takip edemiyordu. Bugün ise herdairede daire istasyonuna bağlı bir ısı ve sıcak su kullanım ölçerininbulunması kullanıcıların tüketim miktarının çok daha farkında olmasınısağlıyor. Eşi ve iki çocuğuyla birlikte 90m2 büyüklüğündeki dairesinde yaşayan Djafar Gazrani şöyle diyor:”Isı ve sıcak su tüketimine yenilemeden öncesine göre daha fazla dikkat ettiğimiz su götürmez bir gerçek. Daire istasyonumuza bağlanan ölçer sayesinde tam olarak ne kadar enerji tükettiğimizigörebiliyoruz. Bu da her radyatöre takılan termostatları sürekli kontrol ederek gereğinden fazla sıcak ya da soğuk su harcamamaya dikkat etmemizi sağlıyor.”

 

Ayrı ölçüm talebini karşılamak   

SAB bünyesindeyeni ısıtma ve sıcak su sisteminin kurulumundan sorumlu olan tesisat departmanıProje Müdürü Henning Christensen’e göre alternatif sistem çözümleri üzerinde dedüşünüldü. Fakat bu projede her kullanıcı için ayrı ölçüm talebi ve ayrı enerjitüketim bedeli nedeniyle en iyi çözümün daire istasyonu olduğuna kanaat getirildi.

Henning Christensen: ” Artık merkezi ısıtma santralinden doğruca kooperatif binalarınailetilen merkezi ısıtma ile ısı, iki borulu sistemle taşınıyor. Bu sayedemerkezi alt istasyon, sıcak su kazanları ve su arıtımı ve merkezi sirkülasyonsisteminin bakım masrafları ortadan kalkıyor. İptal edilen sıcak su dağıtım vesirkülasyon hatlarında meydana gelen ısı kaybı merkezi sirkülasyon pompasısistemi ile büyük ölçüde azaltılıyor, ayrıca elektrik tasarrufusağlanıyor” diyor.

Sirkülasyon pompalarının üç bloktanda kaldırılmasından bir yıl sonra 3,220 € tutarında bir elektrik tasarrufu sağlandı.

Düşük dönüş sıcaklığı, düşük masraf

 

İki borulu sistemin en büyükavantajlarından biri, kullanıcıdan yerel Sønderborg Merkezi Isıtma Şirketinedönen merkezi ısıtma suyu sıcaklığını azaltmasıdır. Kış mevsiminde alınan sıcaklık80°C civarında, yenilemeden önce 65°C olan dönüş sıcaklığı ise 40°C seviyesininaltındadır.

 

Düşük dönüş sıcaklığı, merkezi ısıtmaşirketinin merkezi ısıtma sistemine eskisinden daha az ısı göndermesi anlamınagelir, bu da tüketicilere daha düşük fatura gelmesini sağlar. Aynı zamandaSønderborg Merkezi Isıtma Şirketi, Danimarka parlamentosunun hem tüketici hemboru hattı sistemi seviyesinde uygulamaya koyduğu CO2 salınımını azaltmayükümlülüklerini yerine getirmiş oluyor.

 

Kurulum özeti

  • İki borulu merkezi ısıtma sisteminin kurulumu
  • 324 dairenin her birine daire istasyonlu EvoFlatsisteminin kurulumu

 

 

Daire istasyonu Hakkında

  • Daire İstasyonu çözümü, birden fazla ailenin yaşadığıbinalarda kazan dairesi gibi ortak bir ısıtma kaynağından beslenen dairedaire istasyonu, kullanım sıcak suyu ve ısıtmanın tüketimnoktasına mümkün olduğunca yakın bir yerde üretildiği merkezi olmayanbir prensibe dayanır. Bu enerji kullanımının önemli ölçüde azalmasını sağlar.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Trendler

Pompa Vana ve Sistemleri Dergisi - Pump Valve and Systems Magazine sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et