Connect with us

Vanalar

Çift flanşlı, çift eksantrik vanalar ve kullanımına dair notlar

Yayın Tarihi:

on

 

Kelebek vanalar klape veya disk olarak tanımlanan kapama elemanın gövde içerisinde döndürülmesi ile akışkanı kontrol eden vanalardır. Dönüş hareketi 90°’dir. Kelebek vanalar çok geniş bir kavram olup, değişik kriterlere göre alt gruplara ayrılır. Örneğin, bağlantı şekillerine göre, klapenin gövde içerisindeki yataklanmasına göre ve tahrik şekillerine göre.

 

Bağlantı şekillerine göre; wafer tip, lugtip ve çift flanşlı tip olarak gruplandırılabilirken, klapenin gövde içinde yataklanma şekline göre eş eksenli, eksantrik, çift eksantrik ve üç eksantrikolarak gruplandırabiliriz. Kelebek vananın en büyük avantajlarından biri diğer vana tiplerine göre boyutları daha küçüktür. Dolayısıyla ağırlıklarıdaha azdır ve montajları daha kolaydır.

Öz-Kan Makina olarak 1985 yılındaüretimine başladığımız kelebek vanalar, bugün ana ürünümüzdür. Çift flanşlı,çift eksantrik dizaynında;  DN150 –DN2500 (isteğe ve projeye göre farklı çaplar için de çalışılabilir) çaplarında;PN10, PN16, PN25, PN40 basınç sınıflarında üretim yapmaktayız.

Öz-Kan Makina kelebek vanalarının gövdeleri akışa uyumludur ve pürüzsüz gövde tasarımı sayesinde akışa minimum direnç gösterir. Akışa uyumlu şekillendirilen klape akış kapasitesini arttırır.Çift eksantrik dizayn sızdırmazlık ringinin aşınmasını ve tork değerlerini azaltır.

Sit yüzeyindeki sızdırmazlık, klape kenarında çevresel olarak baskı çemberi ile tespit edilen T kesitli kauçuk sızdırmazlık ringi tarafından temin edilir. Klapenin kapalı pozisyonunda sızdırmazlık ringi konik işlenmiş gövde sitine basar ve her iki yönde kesin sızdırmazlık sağlanır. Klapenin açık pozisyonunda, sızdırmazlık ringi çift eksantrik dizayn nedeniyle tamamen serbest durumdadır.Tek parça olarak imal edilen baskı çemberi, sızdırmazlık ringinin yerinden çıkmasını engeller. Sızdırmazlık ringi, şantiye koşullarında özel birtakım gereksinimi olmadan ve klapenin sökülmesine gerek kalmadan değiştirilebilir. Bunlara ek olarak iki parçalı mil dizaynı vana içerisindeki geçiş kesitinin artmasını sağlar. Vana mili klapeye güçlü kama bağlantısı ile monte edilir. Kendinden yağlamalı yatak burçları yatak sürtünmesi ve momenti azaltır.Bu yataklar aynı zamanda klapeyi merkezler ve eksenel hareketi engeller. ÇiftO-ringli mil sızdırmazlık sistemi, ömür boyu bakımsız çalışmayı sağlar.

Üretimimizdeki tüm kelebek vanalar aktuatör montajına uygun ISO 5210 standardında aktuatör bağlantı flanşına sahiptir. Ayrıca, paslanmaz kaynak dolgu yapılan ve hassas olarak işlenen sit yüzeyi aşınma ve korozyona dirençlidir.

Öz-Kan Makina gerek kalitesiyle, gerek referansları ve tecrübesiyle kelebek vanalardaki güçlü dizaynını ispat etmiştir. Üretimimiz olan kelebek vanaların dişli kutuları fabrika ayarlı olarak teslim edilir ve 90° harekete olanak verir. TK sınıfı sonsuz vida dişli kutuları, kelebek vanalarda kullanılmak üzere özel olarak geliştirilmiştir.Sonsuz vida dişli kutuları, kelebek vanalar tarafından gerek duyulan çeyrek tur(90º) hareketi sağlar ve vana klapesinin hareketi açık ve kapalı pozisyonlarda gezer somun sistemi ile durdurulur.

Sonsuz vida milinin alt tarafına diş çekilmiştir ve ayar somunu bu diş çekilmiş kısım üzerinde yukarı-aşağı hareket eder. Dişli kutusu, dolayısıyla vana açık veya kapalı yönde hareket ettirildiğinde, gezer somun da aynı yönde hareket eder ve klapenin ayarlanmış olan tam kapalı – tam açık pozisyonlarda durdurulmasını sağlar.

Kendinden kilitlemeli ve geri dönüşsüz dişli dizaynı, ÖZ-KAN kelebek vanalarının tam çalışmasını ve sızdırmazlığını garanti eder. Dokuz tipten oluşan dişli kutuları, tüm kelebek vana programının tork gereksinimini karşılamaktadır. Sonsuz vida ve sonsuz vida /düz dişli kutuları, kelebek vanaların bir kişi tarafından kumanda edilebilmesini sağlayacak şekilde boyutlandırılmıştır.

Öz-Kan kelebek vanaların gövde malzeme standart olarak dökümdür ancak Öz-Kan Makina özel üretimleri ile paslanmaz çelik gövde, duplex ve süper duplex gibi özel malzemeler ile deniz suyu ve benzeri korozif akışkan uygulamaları için kauçuk kaplı vanalarda üretmektedir.Klape malzemesi ve mil malzemesi de uygulamaya göre değişiklikler gösterebilir.

Kelebek vanaları kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı kritik noktalar bulunmaktadır. Kelebek vanalar ayar ve kontrol amacıyla kullanılabilirler, ancak kelebek vanalar ile kısma yapılmamalıdır. Kısma operasyonunda oluşan su jetleri kauçuk sızdırmazlık ringine hasar vermektedir ve böylece vanalar sızdırmazlık özelliklerini kaybetmektedir.

Kısma gerektiren durumlarda bu açıkça tanımlanmalı ve firmamız tarafından bu koşullara uygun dizayn yapılmalıdır. Diğer bir hata ise kelebek vanaların deşarj amaçlı kullanılmasıdır. Tahliye esnasındaki yüksek akış hızı,standart üretilmiş bir kelebek vananın belli bir derecenin üzerinde açılması veya kapanması için uygun olmayacaktır. Tahliye amaçlı konik veya iğne vanalar kullanılmalıdır. Son olarak kelebek vanalar; yüksek çevrim oranlı düşlü kutuları ile çalıştırıldığı için sızdırmazlığı sağlamak için vanalar zorlanmamalıdır. Kapalı konuma gelen vananın zorlanması sızdırmazlığı arttırmayacak aksine düşlü kutusunda hasarlara neden olacaktır.

Öz-Kan kelebek vanalar pompa istasyonlarında, arıtma tesislerinde, depolarda, bor hatlarında, güç santrallerinde (soğutma suyu devreleri), deniz suyu uygulamalarında ve özel imalat olarak endüstriyel uygulamalarda kullanılabilir. Her türlü sorunuz ve talebiniz için Öz-Kan Makina ile irtibata geçebilirsiniz.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Vanalar

Neway, 96” Aktüatörlü Üçlü Ofset Kelebek Vana’yı piyasaya sürüyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Sektörün talep ve gereksinimlerini karşılamak için eksiksiz bir valf çözümü sunan ve gelişmiş valf tesisi ile önde gelen üreticilerinden biri olan Neway, 88” sürgülü vana ve 56” tam kaynaklı küresel vananın ardından, şimdiye kadar ürettiği en büyük üçlü ofset kelebek vana olan 96” aktüatörlü üçlü ofset kelebek ile bir diğer devi piyasaya sürüyor.

Sıkı kalite kontrol süreciyle çift Yönlü GOST9544 kaçak oranı A testini geçen (test süresi boyunca görsel olarak tespit edilebilir sızıntı meydana gelmedi) 96” aktüatörlü üçlü ofset kelebek vana, Neway müşterileri tarafından da onaylandı. Sadece bu vana değil, siparişin tamamı tahrikli vanalardan meydana geliyor ve vana boyut aralığı 20 inç ila 96 inç arasında değişiyor. 

Neway Valve, büyük boy sürgülü vanalara yenilik getirdi

Güvenilir kalitede büyük boyutlu aktüatörlü vanalarda eksiksiz ürün portföyü sunan Neway, endüstriyel vanalar için komple çözümler sağlıyor. Denizaşırı petrol projelerinde 88 inç ve 72 inç gibi büyük boy sürgülü vana siparişleri alan Neway, bu siparişleri müşterilerine başarıyla teslim etti. Gelişmiş üretim yöntemi ve kalite kontrolü ile API598 testini geçen vanalarda, su ve gaz sızıntısı meydana gelmedi. Bu projeler Neway’ın, kullanıcıların olumlu olarak tanınmasını sağlayan ürün yeniliği ve kalite kontrolü üzerindeki gücünü gösteriyor.

Kaynak: www.newayvalve.com

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Vanalar

Enerji santralindeki püskürtme kontrolü sorunlarına 100DLC DRAG® Valf çözümü

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

IMI CCİ’nin enerji sektöründe kömüre dayalı bir termik santral işleten Hindistanlı müşterisi, süper ısıtıcı püskürtme kontrolü vanalarıyla ilgili sorunlar yaşıyor ve bu sorunlarda tesisin performansını ciddi şekilde etkiliyordu. Devreye alındığı 2015 yılından bu yana sorunlar yaşanan tesiste; vanalar, türbine giren buharın akış kontrolünü zayıflatan ve sıcaklık kontrolünün de azalmasına yol açan sızıntı ile birlikte, vana yuvasında erozyon sorunları yaşıyordu.

Tesisin operatörleri, türbin baypas sistemleri için önceden kurulmuş olan DRE, NBSE ve DRAG® vanalarının performansına dayalı bir çözüm için IMI CCİ’ye başvurdu. Süper ısıtıcı vanalardaki çeşitli sorunların temel nedenini belirlemek için müşteriyle yakın bir şekilde çalışan Valve Doctors® destekli IMI CCİ ekibi, sorunun bir kısmının, orijinal belirtilen parametrelerinin ötesinde çalıştırılması gereken mevcut vanalar olduğunu belirledi.

IMI CCI müşterisi için düşük akışlarda yüksek menzilin ve hassas kontrolün sağlanması için yeni belirlenen gereksinimlere dayanarak, pistonlu aktüatörlü 100DLC DRAG® vanalarını sundu. 100DLC vanalar; gerçek çalışma koşullarını karşılamak üzere 200kg/s’ye kadar inebilen kontrol edilebilir minimum debi, bakım sürecini basitleştirmek için kaynaklı koltuk yerine kelepçeli tip koltuk, kapatma işleminin sıkı olması için pnömatik pistonlu aktüatör gibi temel özellik sağlıyor. 100DLC tarafından sağlanan yüksek menzil, oturma alanına girerken akışkanın hızını sınırlayan ve aksi takdirde vananın kabiliyetini tehlikeye atacak aşındırıcı kuvvetleri en aza indiren DRAG® teknolojisi sayesinde mümkün hale geliyor. DRAG® teknolojisi, özel olarak karakterize edilmiş diskleri kullanarak, tüm proses koşulları için hassas kontrolü en üst düzeye çıkarırken menzili de artırabiliyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Vanalar

Karmaşık jikle valfi ihtiyaçlarına IMI Critical Engineering çözümü

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

IMI Critical Engineering, yeni bir müşterisinin yeni geliştirilen su enjeksiyonlu şok valfleri kullanımında ortaya çıkan bir dizi karmaşık ihtiyacın hızlı bir şekilde çözüm bulmasına yardımcı oldu. Petrol ve gaz endüstrisindeki IMI Critical Engineering müşterisi, sahip oldukları kurulu vanalarla güvenilirlik, gürültü ve kapasite ile ilgili önemli sorunlar yaşıyordu. Yükseklik ve alan sınırlamalarının var olduğu özel çalışma koşullarını karşılayacak olağanüstü performansta vanalara ihtiyacı olan müşteri, mevcut tedarikçilerinden aldığı vanaları değiştirmek için uygun bir çözüm bulamadı. Bu çözümsüzlük de vanaların operasyonel verimliliğini azaltıp arıza sürelerini artırdı. Müşterisinin tesislerini ziyaret ederek, ihtiyaçlarını değerlendiren IMI Critical Engineering ekibi, hızlı bir çözüm sundu. Vana uzmanları, müşterinin sekiz jikle vanasını, 100DWI su enjeksiyonlu jikle valflerle değiştirerek yükseltme yapmasını tavsiye etti.

Yeni vananın müşteriye sağladığı faydalar:

  • Vanaların dönüşü için plan dışında kapama işlemine duyulan ihtiyacı ortadan kaldıran iyileştirilmiş operasyonel güvenilirlik,
  • Toplam yaşam döngüsü maliyetlerinin %40’a kadar azaltılmasıyla gelen kar ve kapasite artışı,
  • Gürültü yönergelerine bağlı daha az gürültü seviyeleri,
  • Gelişmiş kavitasyon ve erozyon kontrol tasarımı sayesinde vananın kullanım ömründe %50’ye varan artış.

Konuyla ilgili açıklama yapan IMI CCİ Proje Müdürü Manuel Bader, şu ifadeleri kullandı: “Bu müşterinin yalnızca operasyonel sorunlarını çözmekle kalmayıp aynı zamanda yükseklik ve alan gereksinimlerini de karşılayan hızlı bir çözüm bulmasına yardımcı olmaktan mutluluk duyduk. Yüksek mühendislik yeteneklerimizi kullanarak verimliliklerini daha da artırmak ve arıza sürelerini azaltmak için gelecekte onlarla tekrar çalışmayı dört gözle bekliyoruz.”

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com