Connect with us

Vanalar

Çekvalf arızasını önlemek için 3 etkili yöntem

Yayın Tarihi:

on

Çekvalfler, akışkan transferi için kullanılan boru tesisatında önemli bir bileşendir. Düzgün çalışan bir çekvalf sıvının bir yönde akmasını sağlayıp ters akışı önler. Çekvalflerin sağlıklı çalışabilmesi için uygun kurulum ve önleyici valf bakımı gereklidir.

Çekvalf akışkan transferi için kullanılan boru tesisatında önemli bir bileşendir

Kurulum sırasında, akış kapasitesini dikkate almak önemlidir. Performans sorunlarını önlemek için uygun bir valf kullanmak olmazsa olmaz bir kuraldır. Aşırı büyük bir tercih titreşim hasarına yol açabilir ve çekvalfin ömrünü kısaltır. Bununla birlikte, doğru boyutta bir çekvalf üzerinde rutin bakımı tamamlarsanız, sızıntıyı ve erken arızayı önleyebilirsiniz.

Yöntem 1: Önleyici bakım

Valf bakımındaki ilk adım, boru hattının ve valflerin temiz olduğundan emin olmaktır. Filtreler, yabancı maddelerin sisteme girmesini önlemenin basit ve etkili bir yoludur. Yabancı maddeler boruya girerse, birikmeyi en aza indirmek ve biriken artıkları gidermek için boruları yıkamak gerekebilir. Tüm çekvalflerde tutarlı bir bakım programı oluşturmak esastır.

Yöntem 2: Doğru çekvalf seçimi

Doğru çekvalf seçimi, sistemin işlevini ve ömrünü artırabilir. Boru hattının boyutuna değil, dikey veya yatay yönde, ortam tipine ve normal olarak beklenen akış koşuluna bağlı olarak uygun boyutta bir çekvalf seçilmelidir. Yanlış boyut seçimi pahalıya mal olabilir, akış hızını azaltabilir ve su darbesi gibi arızalara neden olabilir. Optimum performans için, vanaların doğru şekilde takılması ve üreticinin talimatlarında belirtildiği şekilde kullanılması gerekir.

Yöntem 3: Sızdırmazlığı muhafaza etmek için bakım

Sistem sızdırmazlığını muhafaza etmesi ve erken çekvalf arızasının önlenmesi için rutin denetimlere ihtiyaç vardır. Sistem içerisinde biriken yabancı maddeyi temizlemek sızdırmazlığın muhafaza edilmesine yardımcı olacaktır. Eğer bu yeterli olmamış, valfin sökülüp valf yuvası ve diskte çizikler olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir. Bu işlemin ardından, valfin tüm parçaları sistemde kullanılan temiz sıvı içinde yıkanmalıdır. Bu işlem sırasında çekvalfin korozyona maruz kalıp kalmadığını kontrol etmekte de fayda vardır. Korozyona maruz kalan çekvalfler değiştirilmelidir.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Vanalar

Özkan Makina, kelebek vana çözümleriyle fark yaratıyor

Yayın Tarihi:

on

40 yıla yaklaşan mazisiyle kelebek vana başta olmak üzere iğne vana, çekvalf, vantuz ve demontaj parçaları üretiminde öne çıkan Özkan Makina, “kalite” temel ilkesiyle hizmetlerini sürdürüyor. Firmanın kelebek vana çözümleri, bu alanda özel seçenekler sunuyor. 

Kelebek vana nedir?

Klape veya disk olarak tanımlanan kapama elemanının gövde içerisinde döndürülmesi ile akışkanı kontrol eden vanalardır. Dönüş hareketi 90 derecedir. Kelebek vanalar çok geniş bir kavram olup, değişik kriterlere göre alt gruplara ayrılır:

 • Bağlantı şekillerine göre
 • Klapenin gövde içerisindeki yataklanmasına göre
 • Tahrik şekillerine göre

Bağlantı şekillerine göre kelebek vanalar

Wafer Tip

                                       

Lug Tip

Çift Flanşlı Tip

Klapenin gövde içerisindeki yataklanmasına göre kelebek vanalar

Eş eksenli

Eksantrik

Çift Eksantrik

Eksantrik vanaların geliştirilmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Mil ekseni, vana ekseninden yukarı veya aşağı doğru kaçırılarak ikinci bir eksantrik oluşturulmuştur. Böylece vanaların açılması daha kolaydır. Lastik sürtünmesi ve aşınması azaltılmıştır. 

Tahrik şekillerine göre kelebek vanalar

Kol Kumandalı

Manuel Dişli Kutulu

Aktüatörlü

 Kelebek vanalar hangi projelerde yoğun olarak kullanılmaktadır?

Kelebek vanalar, şu sektörlerde ve uygulamalarda yoğun olarak kullanılırlar:

 • İçme suyu arıtma projeleri
 • Sulama projeleri
 • İsale hattı projeleri
 • Atık su arıtma projeleri
 • Pompa istasyonları projeleri
 • Türbin giriş projeleri
 • Türbin by-pass projeleri
 • Kum filtresi projeleri
 • Kum eleme tesisi projeleri
 • Çelikhane su temin projeleri
 • Haddehane su temin projeleri
 • Deniz suyu soğutma projeleri
 • Soğutma kulesi projeleri

Kelebek vana kullanımının avantajları nelerdir?

Diğer vana tiplerine göre boyutları daha küçük olan kelebek vanaların ağırlıkları da daha düşüktür. Montajları daha kolaydır. Dişli kutuları nedeni ile açma ve kapamaları da kolaydır. Sızdırmazlık ringi hasar görse bile herhangi bir özel takım ve deneyimli personel gerektirmeden sızdırmazlık elemanı değiştirilebilir. Büyük çaplarda vanayı hattan sökmeye gerek kalmaz. Bakım gerektirmezler! 

Sektörün güçlü temsilcisi

1983 yılından itibaren sektörün içinde olan Özkan Makina, 5 kıtada, 60’dan fazla ülkeye satış yapmaktadır. Firma, kaliteli ürün ve müşteri memnuniyeti hedefleri doğrultusunda ilerlemektedir. Özkan, son teknolojileri kullanılan Ar-Ge departmanı tarafından sunulan çözümler ve tecrübeli servis personeli ile müşterilerine en iyi desteği vermektedir.

Devamını Oku

Vanalar

Dijital konum kontrolörü 8694 modeli için IO-Link & büS

Yayın Tarihi:

on

AS arayüzlü versiyonun yanı sıra akıllı Bürkert 8694 modeli konum kontrolör, artık dijital iletişim arayüzü IO-Link ile veya Bürkert-Systembus versiyonu – büS olarak da temin edilebilmektedir. Bunun size sağlayacağı avantajları yazının devamında okuyacaksınız.

Akıllı saha cihazlarının dijital iletişimi ve proses, cihaz ve teşhis verilerinin aktarımı proses otomasyonunda gitgide daha fazla önem kazanmaktadır.

Vana teknolojisinde de bu gelişmenin rolü her geçen gün büyümektedir. Bu sayede akıllı kontrol vanaları daha kuvvetli bir ağ ile daha iyi denetlenebilmekte ve teşhis bilgileri sayesinde hem verimlilik hem de ürün kalitesi artırılabilmektedir.

IO-Link arayüzlü 8694 modeli dijital konum kontrolörü

Sisteme dahil edilen IO-Link arayüzü sayesinde, 8694 modeli konum kontrolörlerini Endüstri 4.0’ın gereksinimlerine bugünden hazırlıyor ve geleceğin teknolojisi ile donatıyoruz.

Parametre ve teşhis verilerinin aktarımı

Diğer iletişim standartları ile karşılaştırıldığında IO-Link hem döngüsel proses verilerinin hem de döngüsel olmayan parametre ve teşhis verilerinin vana ile üst düzey otomasyon sistemleri arasında aktarımını sağlamaktadır. Bu sayede, işletim devam ederken cihaz verilerine ulaşabilir ve proses durumunu daima gözünüzün önünde tutabilirsiniz.

Bakım zamanı kolayca planlanır

İşletim parametreleri için sınır değeri tanımlama ve etkin durum bildirimleri gibi gelişmiş teşhis fonksiyonları, tesisinizin bakım planlamalarının öngörülebilir olmasını ve tesis verimliliğinin artmasını sağlamaktadır.

Bir bakışta avantajlarınız

 • Parametre ayarları ve teşhis için geniş kapsamlı fonksiyonlar
 • Saha cihazlarının yönetim düzeyine kolayca bağlanması
 • Tesis bakımı ve serviste hızlı cihaz değişimi
 • Kolay işletime alma ve kablolama
 • Mevcut tesislere kolayca ilave edilebilir

Bürkert sistem veri yolu arayüzü ile de temin edilebilir

IO-Link ve AS arayüzünün yanı sıra 8694 modeli konum kontrolörleri, Bürkert sistem veri yolu (büS) ile de sunulmaktadır. Özellikle müşteriye özel sistem çözümlerinde büS, örneğin büS uyumlu Bürkert ürünlerinin kolayca bağlanması gibi avantajlar sağlamaktadır. Bu sayede, bu ürünler doğrudan Bürkert Communicator ile yapılandırılabilmekte ve parametre ayarları yapılabilmektedir.

Devamını Oku

Vanalar

Vakum direnci gerektiren vanalarla daha fazla güvenilirlik

Yayın Tarihi:

on

Tüm proses uygulamalarında doğru valfi kullanmak oldukça önemlidir. Kullanılacak malzemenin özellikleri, dalgalanma basıncı ve yüksek sıcaklıklar ile viskoziteler, vana mühendisliği için büyük talepler ortaya çıkarmaktadır. En uygun valf tipi, söz konusu faktörlere dayanarak ve alan kısıtlamaları dikkate alınarak seçilmelidir. Her ne kadar vanalar proses uygulamalarında en pahalı bileşen olmasa da, arızaları operasyonel süreçte kritik kesintilere neden olabilir.

Bu nedenle, operasyonel açıdan güvenilir ve sağlam vanalar seçmelisiniz.  Airpower Europe  “flucon    kelebek  vana 23/24 serisi ” sofistike tasarımı ile bu tür talepleri karşılayan bir üründür. Sitteki elastomerin (EPDM-H) ‘back-up ring’ diye tabir edilen, hammadesi fenolik reçine olan sert bir halka, üzerine vulkanize edilmiş olması vakum geçirmezlik sağlar, bu da vakum-gerektiren uygulamalar için çok önemlidir. Elastomer, vakum nedeniyle şişkinlik yapmaz. Ayrıca, sitin tamamen değiştirilebilir olması, uzun vadede ekonomik avantajlar sunuyor. ‘Flu-con Serie 23/24’ kelebek vanaları da sadece elastomer ve disk akışkan ile temas halindedir. Disk ise yüksek kaliteli CF8M paslanmaz çelikten oluşur. Elastomerin özelliği 130°C’ye kadar olan sıcaklıklara dayanıklı EPDM-H’den yapılmış olmasıdır. Dolaysıyla bazı proses uygulamarında 120°C’yi bile geçebilecek ısı dalgalanmalarında sağlam siti sayesinde geleneksel valflerde olağan olarak görülen deformasyon ve aşınmaya tabi değildir. Ayrıca, montaj sırasında sitin yapısından dolayı deforme edilemeyeceğini de belirtmek gerekir.

Sağlam ve üstün kaliteli “twin torque” pnömatik aktüatör ile birlikte sunulduğunda bu ikili, proses endüstrisindeki kritik uygulamalar için mükemmel otomasyon çözümleri sunar. Aktüatörün alüminyum gövdesi ve içi sert-anodize edilmiş ve dış kısmı toz boya ile kaplanmıştır. Böylece zorlu çalışma ortamlarında korozyona karşı ek koruma sağlanmaktadır. ‘Twin torque’ aktüatörler de SIL3 sertifikalıdır ve kritik endüstriler için güvenilir ürünler haline getirilmiştir.

Twintorque aktüatörler tek ve çift etkili tipler olarak mevcuttur.

Daha fazla bilgi için info@airpower-gmbh.com ile iletişime geçebilir veya www.airpower-gmbh.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.  

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com