Connect with us

Lpg Lng Sistemleri

BOTAŞ’ın Marmara Denizi’ndeki doğal gaz boru hattının bakım çalışmaları Yapı ve Yapı İnşaat’a emanet

Yayın Tarihi:

on

Yapı ve Yapı İnşaat, BOTAŞ’ın İstanbul Ambarlı – Pendik kıyıları arasında, yaklaşık 100 metre derinde deniz tabanında bulunan 53 kilometrelik doğal gaz boru hattının bakım ve onarım faaliyetlerini Türkiye’de bir ilke imza atarak özel ekipmanlar ve sistemlerle donatılmış bilimsel operasyon gemisi, uzaman teknik personel kadrosu, özel eğitimli dalgıç ekibi ile gerçekleştirecek. Proje, 2023 yılı son çeyreğinde tamamlanacak.

Ulaşımdan altyapıya, konuttan ticaret merkezlerine kadar bugüne kadar gerçekleştirdiği projelere çevreci dokunuşlar yaparak değer katan Yapı ve Yapı İnşaat, Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi’nin (BOTAŞ) Ambarlı – Pendik arasındaki deniz tabanında bulunan doğal gaz boru hatlarının iyileştirilmesi projesini hayata geçiriyor. Geçen sene son çeyrekte başlayan projenin, 2023 yılı son çeyreğinde tamamlanması hedefleniyor.

100 metre derinde, özel eğitimli dalgıçlarla çalışılacak

Ulusal ve uluslararası yoğun bir gemicilik ve deniz ticareti faaliyetleri gerçekleştirilen Marmara Denizi’nin Ambarlı ile Pendik arasında Rusya – Türkiye Doğal Gaz Boru Hattı kapsamında BOTAŞ tarafından 1987 yılında deniz tabanına inşa edilen 30 inç çapında, toplam 53 kilometre uzunluğunda iki adet çelik doğal gaz boru hattı yer alıyor.

Bu hat üzerine yer alan gemicilik faaliyetleri nedeniyle borunun zarar görmesine neden olabilecek deplasmanları önlemek amacıyla yapılan iyileştirme projesi Yapı ve Yapı İnşaat tarafından hayata geçirilecek. Çalışma ile denizin yaklaşık 100 metre derinliğinde, tabanda bulunan ve Türkiye ile Rusya arasındaki doğal gaz transferinin bir parçası olan Ambarlı – Pendik hattının olası bir felaketten korunması amaçlanıyor.

Boru hattı üzerine hasır beton serilecek

Proje çerçevesinde bölgede profesyonel ekip ve sualtı robotu ile ön inceleme yapılacak. Ardından yaklaşık 100 metre derinliğe özel eğitimli dalgıç ve ekipmanlarla (sualtı görüntüleme robotu ROV) inilerek boru hattı üzerindeki mevcut durum görüntülenecektir. Böylece boru hattı üzerinde moloz temizliği yapılacak, hat boyunca botu hattının deniz tabanına göre askıda kalmasını engellenecek, hat üzerinden geçen İSKİ ye ait kablo özel koruma altına alınacak ve boru hattı ile ilişkisi kesilecek, kara şantiyesinde üretilen ACBM (prefabrik beton hasır örtüler) hat üzerine serilerek boru hattı dış etkenlerden koruma altına alınacak. Son çalışma olarak boru hattı özel sualtı görüntüleme robotu ROV ile taranacak ve yapılan imalatların kalitesi kontrol ve rapor altına alınacaktır.

Tamamlanacak bu proje ile Türkiye için hem ticari hem siyasi önem taşıyan Marmara Denizi’nin tabanında bulunan doğal gaz boru hattı koruma altına alınacak.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Lpg Lng Sistemleri

Albayrak: “Doğal Gazdaki Stratejik Pozisyonumuz Güçlenecek”

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

INGAS 2017’de konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “Bu kongrede alınan kararlar ülkemizin doğal gaz alanındaki stratejik pozisyonunu daha da güçlendirecek” dedi.

“7. Uluslararası Doğalgazaklar Bakanı Berat Albayrak, “INGAS 2017 hakikaten sektör noktasında şahsım adına ve bakanlığımız adına çok önemli bir program olarak anlam ifade ediyor. Birçok sektör temsilcisini bir araya getiren bu kongrede alınan kararların ülkemizin doğal gaz alanındaki stratejik pozisyonunu daha da güçlendireceğine yürekten inanıyorum” dedi.

“Doğal Gaz Daha da Ucuzlayacak”

Bakan Albayrak sözlerini şöyle sürdürdü: “Artık, satıcılardan ziyade alıcıların piyasayı domine ettiği bir yöne doğru gidiyoruz ve Türkiye, bu piyasada daha aktif oluyor. Gaz, inşallah daha da ucuzlayacak, şehirlerde hane halkı da sanayi de daha ucuz gaz kullanacak. Depolama alanında da tarihi, büyük adımlar atıyoruz. Kasım veya Aralık ayı gibi ikinci yüzer LNG santralini devreye alıyoruz. Tuz Gölü’nün ikinci fazı 2019’da bitiyor. 2021-22’de yıllık 10 milyar metreküpün üzerinde depolamayla Türkiye enerjide başka bir yere gidiyor.”

“Doğal Gaz Denince Akla İGDAŞ Gelir”

Açılışta konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, “Türkiye’de doğal gaz denilince ilk akla gelen İGDAŞ’tır. İstanbul’un havasının temizlenmesi ve şehirde daha konforlu bir yaşamın tesis edilmesi için büyük katkılar sağladı. İGDAŞ, hayata geçirdiği projelerle Türkiye’de ilkleri yapan, düzenlemiş olduğu kongreyle ve fuarla hep ilk adımları atan bir kuruluş olmaya devam edecek. Kongremizin İstanbul’umuza, ülkemize ve dünyaya hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

“Enerjide Merkez Ülke Stratejisine Sahip Çıkalım”

İGDAŞ Genel Müdürü Mehmet Çevik ise enerjide merkez ülke stratejisine vurgu yaparak, “Bu stratejiye sektördeki her kurum ve kuruluşun sahip çıkması, imkânları ve gücü çerçevesinde uygun hareket etmesi gerektiğine inanıyorum. Biz İGDAŞ olarak bu anlayışla çalışıyoruz. Bu çalışmalarımız sadece INGAS ile sınırlı değil. İGDAŞ olarak Balkanlarda, Kafkaslarda ve Ortadoğu’da doğal gaz dağıtımına geçmeyi planlayan mevcut altyapı yatırımını genişletme sürecinde olan büyük kentlere danışmanlık hizmeti sunuyoruz” dedi.

“3 Derecelik Düşüşle Yüzde 20 Tasarruf”

GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan, “Türkiye’nin 30 yıllık doğalgaz geçmişinde İGDAŞ’ın bir okul olarak ülkemize büyük katkıları var. Sadece 6 ilde doğal gaz kullanılırken son 15 yılda 75 il doğal gaza kavuştu. Ülke olarak büyük bir hamle yaptık” dedi. Arslan ayrıca doğal gaz kullanımında tasarruf için 3 derecelik düşüşle yüzde 20’lik enerji tasarrufu sağlanabileceğini de sözlerine ekledi.

Devamını Oku

Lpg Lng Sistemleri

LPG uygulamaları için yeni kompakt Coriolis akış ölçer

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

 

 

LPG (bütan ve propanı kapsayan, sıvılaştırılmış petrol gazı) hemen hemen her yerde kullanılabilen temiz ve kullanıma hazır bir enerji kaynağıdır. Dünya üzerinde milyonlarca insanın uzun seneler enerji ihtiyacını karşılayabilecek miktarda LPG kaynağı günümüzde mevcuttur.

 

Kolay bir şekilde sıvılaştırılabiliyor olması LPG’yi çok yönlü bir enerji alternatifi haline getirmiştir. Aynı şekilde çok çeşitli paketleme ve depolama imkanı sayesinde ortam ve su ısıtma, pişirme, aydınlatma, elektrik üretimi, endüstriyel işleme ve otomotiv yakıtı gibi sayısız uygulama alanı bulunur.

 

Coriolis akış ölçer ile basınç ve sıcaklıktan bağımsız olarak en yüksek hassasiyette kütlesel akış ölçülebilir. LPGmass Coriolis prensibi ile çalışan, zorlu uygulamalarda bile güvenilir ölçüm sonuçları sağlayan sağlam ve kompakt bir akış ölçerdir. Kompakt yapısı sayesinde herhangi bir dispenser içerisinde en dar alanlara dahi monte edilebilir. Giriş ve çıkış için düz boru mesafesine ihtiyacı bulunmamaktadır. İçerisinde hareketli hiçbir parça bulunmadığı için bakım ihtiyacı yoktur. DN8 ile DN50 arasında farklı çap opsiyonları mevcuttur.

 

 

Kusursuz sistem entegrasyonu

 

LPGmass yenilikçi ve çok yönlü bir ölçüm cihazıdır. Aynı zamanda kütlesel akış, ürün yoğunluğu ve ürün sıcaklığını ölçer. Entegre Modbus RS485 arayüzü üzerinden ölçüm verilerini dispenser kontrol ünitesine doğrudan iletebilir. Güvenli işletme için uygulamanın ihtiyacı doğrultusunda Ex-d kablolama ve IS kablolama için uygun opsiyonları bulunmaktadır. Ayrıca kütlesel akış ölçümünün yanında içerisinde gömülü bulunan API 53C Tablosuna göre yaptığı düzeltmiş hacim hesabı için de alım satım sertifikasına sahip tek Coriolis akış ölçerdir. Bu sayede ilave yoğunluk ve sıcaklık ölçüm cihazı ihtiyacını da ortadan kaldırmaktadır.

Devamını Oku

Lpg Lng Sistemleri

Mavi Koridor Projesi’nin ilk sabit LNG İstasyonları Türkiye’den Avrupa’ya gidiyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

 

Avrupa’nın temiz yakıt projesi Blue Corridor (Mavi Koridor) kapsamında kullanılacak LNG dolum istasyonlarının ilki Türkiye’de Karbonsan tarafından üretilerek test aşamasını tamamladı. Deniz, tren ve uzun karayolu taşımacılığında dizele alternatif yakıt olan LNG için özel tasarlanan istasyonlar, Türkiye’de ilk kez üretildi.

 

Avrupa Birliği tarafından geliştirilen temiz yakıt stratejisi doğrultusunda; artık karayollarında dizel yakıt yerine LNG ile çalışacak araçları kullanmak isteyen Avrupa ülkeleri, bu sayede egzoz gazı salınımını azaltarak doğayı korumak istiyor.
Bu doğrultuda kıtanın çeşitli noktalarına, araçların LNG ikmali yapmaları için sabit LNG dolum istasyonları konulacak. Her 400 kilometrede bir konumlandırılması planlanan sabit istasyonlarının ilki Türkiye’de Karbonsan’ın Orhangazi’deki tesislerinde üretildi.

Karbonsan’dan Çevreci Projeye Uygun İlk İstasyon Paris’e Gönderilecek

 

Türkiye’de ilk sabit LNG dolum sistemini üreten firma olan Karbonsan, çevreci Mavi Koridor projesi kapsamında ilk siparişinin üretimini tamamladı. Paris yakınlarında konumlandırılacak istasyonun tüm test aşamaları başarıyla tamamlandı. Üretilen istasyon, bu ay sonuna kadar Fransa’da olacak. Temmuz ayında da sistemin çalışmaya başlaması öngörülüyor. Özellikle karayolu nakliye taşımacılığında çalışan ağır tonajlı kamyonlar ve tırlar için; hem ekonomik, hem de çevreci bir yakıt olan LNG’nin yaygınlaşması adına tasarlanan bu dolum istasyonlarından, Karbonsan’ın Bursa Orhangazi’deki fabrikasında üretilmesi için 15 adet daha sipariş edildi.  

 

Sürücüler, Satış Görevlisi Olmadan LNG Dolumu Yapabilecek

 

Karbonsan Satış ve Pazarlama Müdürü Fatih Yılmaz; LNG’nin, Avrupa’da daha yaygın bir şekilde kullanımını sağlayabilmek adına belli noktalara sabit dolum istasyonları kurulacağını, bu istasyonları da, teknolojisi ile birlikte Avrupa ülkelerine ihraç edeceklerini belirtti. Fatih Yılmaz konuşmasında şu bilgileri de verdi : “kurulması planlanan 15 adet LNG dolum istasyonunun ilki başarıyla Fransızların denetiminden geçti. LNG dolum istasyonları herhangi bir personel çalıştırmadan, tüketicinin herhangi bir operatör ihtiyacı olmadan kendi dolum yapabileceği şekilde kurulacak. Avrupa’da LNG dolumu ile ilgili eleman çalıştırmadan satış yapılabilen, müşterinin kendisinin LNG aldığı ilk istasyon türlerinden biri olacak. Natürel sirkülasyonla beraber dizayn edilmiş, pompasız dolum yapabilen sistemin test aşaması tamamlandı. Bu sistem içerisinde kredi kartı ödeme kolaylığı sağlayan PLC otomasyon sistemi de mevcut. LNG’ye olan talebin çok olmamasından dolayı belli bir garajda, bir depolama alanında yahut büyük bir bekleme istasyonunda olmadığı, sadece gelen araçlara dolum yapılacağı için bir defada sadece tek araç dolum yapabiliyor. Sistem üzerine kurulan konteynerin 20 bin M3’lük bir depolama alanı mevcut. Bu kadar yakıt da 150 araca hizmet verebilir. Biz Karbonsan olarak hem mühendislik, hem de teknoloji ihracatı yapıyoruz.” diye ekledi.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com