Connect with us

Pompalar

ARO EXP serisi hava operasyonlu diyafram pompaları

Yayın Tarihi:

on

Hava işletim pompaları, ARO® EXP Serisi diyaframlı pompalar standartların faydalarına ilaveten tüm önemli ek özellikler ve faydaları içerir.

 • Elektronik arayüz kabiliyeti, tutarlı akış hızları ve pinpoint ile kontrol
 • SimulShift™ Patentli Diğer pompalarla ilişkili duraklama sorunlarını önleyen “kararsız” hava balanslı valf tasarımı
 • Quick Dump™ çek valfler soğuk egzoz havasını buzlanmaya eğilimli bileşenlerden yönlendirir, bu da donma ve duruş sürelerini engeller.
 • Solenoid valf doğrudan pompa ana valfına kolayca monte edilir.

Hava hattında solenoid yerine hava valfinde solenoid bulundurmanın avantajı nedir?
Solenoid aktivasyon, hassas dönüş kontrolü sağlar ve standart pompalarla elde edilene göre strok başına daha verimli bir hava tüketimi sağlar. Ek olarak, solenoid kontrol sayesinde, geliştirilmiş tekrarlarlar için bütünüyle tamamlanmış dönüşler için uygundur.

EXP Serisi diyaframlı pompalarımız, soğuk egzoz havasını hava motorundan uzak tutarak buzlanmayı azaltan özel bir ARO® Quick Dump™ valfine sahiptir.
Bu patentli özellik, duruş süresini ve bakımı azaltmak için pompalarınızı yüksek hızlarda çalıştırırken güvenilirliği ve dayanıklılığı artırır.

EXP Otomasyona Hazır

Tüm EXP Serisi pompaları, elektronik arayüz kabiliyeti ile güçlendirilmiştir, elektronik olarak hassas bir şekilde dozajlama sağlar. Pompamızı ARO® Kontrol Ünitesi veya PLC veya PC tabanlı bir sistemle birleştirin ve hatalı, verimsiz manuel süreçlerden akıllı sıvı yönetimine geçin.

 • EXP neredeyse her türlü otomasyon sistemi ile uyumludur.
 • Elektronik Arayüzey Pompaları artık tehlikeli görev ortamları için mevcuttur (ATEX, NEC ve CEC sertifikaları)
 • ATEX / ve NEC / CEC konumlarında kullanılan kaçak tespit seçeneği sertifikası, maliyetli üretim kesinti sürelerini azaltmaya yardımcı olmak için diyafram arızasını algılar.
 • Dahili döngü sensörü ve strok sonu sinyalleri, strok sonu geribildirimini ve pompa verisini takip eder
 • Sorunsuz ve hatasız kurulum için montaj öncesi birleştirme 

  ARO® EXP, endüstride toplam sahip olma maliyetinde öncü
  Geleneksel bir diyafram pompasının satın alma fiyatı, toplam pompa maliyetinin en küçük parçasıdır. Üstelik kesinti maliyetleri, enerji maliyetleri, parça maliyetleri ve işçilik maliyetleri de vardır. EXP Serisi’nin benzersiz özellikleri, sektörde toplam sahip olma maliyetinde öncü olmak anlamına gelir.

  EXP (ARO®) Maliyetleri ve Rakip Karşılaştırması

  • Test Konuları: Santoprene elastomer ile 2”(port) alüminyum konstrüksiyon.
  • Pompa Çalışması: 4 saat, bir gün aralıklı/yılda 300 gün = 1200 saat.
  • Pompa Teslimatı: 150 GPM @ 25 PSI (arka basınç)
  • Enerji Maliyeti: 0.063 $ kilowatt/saat
  • EXP Air CFM avantajı: 37 @ 100 GPM

   

  EXP toplam sahip olma maliyetinde pompa başına maliyet tasarrufu: $742.00/sene

   

  Kesinti

  Satın Alma Fiyatı

  Enerji Maliyetleri

  Kurulum / Tamirat

  Yedekler Parça

Sanayideki uzmanlık kanıtlanmış pistonlu pompa teknolojileri ile birleşti

85 yılı aşkın bir süredir, Ingersoll Rand’un ARO® Fluid Products şirketi, 200’den fazla orijinal ekipman üreticisi ve distribütörü ile ortaklıklar geliştirdi ve birçok sektörün benzersiz pompalama ihtiyaçlarına daha iyi odaklanabildi. Bu durum, uzun yıllar süren olağanüstü pistonlu pompa tasarım ve inşa etme deneyimimizin yanı sıra, ortaklarımızın uygulamadaki uzmanlığının stratejik bir birleşmesidir.

Sadece çok yönlü

ARO pistonlu pompalar çok çeşitli viskoz akışkanları için kulanılma kapasitesine sahiptir.
Geniş basınç oranları ve deplasman oranları seçeneği ile ARO, özel uygulama ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek bir dizi pistonlu pompa paketi sunar. Tek gövdeli, iki gövdeli ve ağır hizmet tipi iki gövdeli de dahil olmak üzere çoklu konfigürasyonlarda sunulan pistonlu pompa paketlerimiz, aşağıdaki uygulamaların yanı sıra diğer uygulamalar için doğru çözümlere sahip olmanızı sağlar.

Ortaklığımız aşağıdaki konularda eşsiz uygulama uzmanlığı yaratır:

 • Cilalama
 • Kaplamalar
 • Mastikler ve Yapıştırıcılar
 • Yağlama
 • Dökme Malzeme Transferi ve Dolaşım
 • Yüksek Basınçlı Temizlik

 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Pompalar

Lobe pompa nedir?

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

MIT Lobe pompalar, 316 paslanmazdan imal edilmiş olup, viskoz akışkanların transferini sağlamak üzere dizayn edilen, endüstriyel sektörde kullanılan akışkan transfer ürünleridir. Bu pompalar 316 paslanmaz olmaları sebebiyle gıdaya uygun ürünlerdir.

MIT Lobe Pompa çalışma prensibi

Akışkanın geldiği hattan pompa girişine besleme yapılır. Pompa, girişine kendi akışı ile gelen ürünü içerisine alır ve pompanın kafa kısmında mile bağlı olan lobeların, dönüş hareketiyle birlikte lobelar birbirine ters yönde dönerek akışkanı basınçlandırıp basma hattından ürünün aktarılmak istendiği yere doğru gitmesini sağlar. Temel çalışma prensibinde pompanın kuruda kalmaması, yeteri kadar beslemenin yapılması ve sürekli bir beslemenin olması gerekmektedir. MIT lobe pompalar, motor redüktöre kaplin bağlantı ile bağlıdır. Lobeların hareketi ise, redüktör milinden gelen güç ile pompanın dişli kutusundaki çarklar dönmeye başlar ve çarkların hareketi ile lobelar hareket etmeye başlar. Bu pompalar kuruda çalışmaya uygun olmadığı için sürekli bir besleme yapılması gerekmektedir. Pompada sızdırmazlık elemanı olarak mekanik salmastra kullanılmaktadır. Lobe pompalarda iki adet mil olduğu için bir pompada iki adet salmastra bulunmaktadır. Bu pompalar, 150 derece sıcaklıklara kadar çalışabilmektedir.

Kullanım alanları

Endüstriyel üretim tesislerinde kullanılan bu pompalar; bal, reçel, pekmez, tahin, şampuan, kek hamuru, nar ekşisi, salça, deterjan gibi viskozitesi yüksek olan ve hijyenik çalışma koşulları gerektiren birçok akışkanda rahatlıkla kullanılmaktadır.

Pompa seçimi nasıl yapılır?

MIT lobe pompa seçimi yapılırken; müşteriden debi, basınç, viskozite, sıcaklık gibi bilgilerin alınması gerekmektedir. Bu bilgiler ışığında pompanın gövdesi, motor ve redüktör seçimi yapılmaktadır. Bu pompalar için kullanım yerlerinde, akışkanın rahatlıkla pompa girişine kadar gelmesi büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden hattın düzgün ve akışkanın belirli bir giriş basıncını sağlıyor olması gerekmektedir. Ayrıca kullanım yerinde eğer şerbet gibi yapışkan bir malzeme kullanılıyorsa, yıkamalı salmastra verilmelidir. Böylece salmastrada şerbetin yapışması, kuruması önlenmiş olacak ve salmastra kırılması ile karşılaşılmayacaktır. Ayrıca yine lobe pompalarda akışkanın belirli bir sıcaklıkta tutulması isteniyorsa ısıtma ceketi kullanılarak pompa içerisinde akışkanın sabit bir sıcaklıkta kalması ve kuruma donma gibi olayların önlenmesi sağlanabilmektedir.

MIT lobe pompaların işletmede kurulumunda dikkat edilmesi gerekenler

MIT lobe pompaları bir işletmeye kurarken, pompanın emiş hattı basma hattı ve pompanın konumlandığı yer çok önemlidir. Bir lobe pompayı sisteme bağlarken emiş ve basma hattının pompanın giriş çıkış çapı ile aynı ölçüde olması tavsiye edilmektedir. Pompa giriş hattı bağlanırken mümkün olduğunca, pompa girişinde dirsekten kaçınılması gerekmektedir. Böylece pompaya rahat bir besleme yapılması sağlanacaktır. Aynı zamanda pompanın giriş hattında yeteri kadar giriş basıncının oluşması için belli bir miktar ürünün, sürekli olarak pompaya akması gerekmektedir. Yani pompaya sürekli olarak besleme yapılmalıdır. Ekin Endüstriyel firması olarak pompanın çıkış hattına, emniyet ventili konulmasını önermekteyiz. Böylece pompa basınca girdiği zaman, kuruda kalması önlenecek ve pompa korunmuş olacaktır. Lobe pompalar, kaplin bağlantı ile birbirine bağlıdırlar ve bu sebepten herhangi bir sarsıntı veya ayar kaymasında lobelar kitlenebilir veya ön kapağa sürtme yapabilir, işte bunu önlemek için lobe pompa şasesinde bulunan deliklerden pompa bağlandığı yere sabitlenmesi gerekmektedir. Pompa sabitlendiğinde herhangi bir şekilde ayarı kaymayacak ve kullanım esnasında, sarsıntı sebebiyle bir hasar olmayacaktır. MIT lobe pompalar kullanılırken en çok dikkat edilmesi gereken bir başka konu da pompa kullanımı esnasında pompa içerisindeki akışkanın herhangi bir şekilde donmaması ve kurumamasıdır. Akışkanın donması veya kuruması halinde lobelarda ve/veya salmastralarda hasarlar meydana gelecektir. Bir başka dikkat edilmesi gereken durum ise lobe pompanın yağ seviyesidir. Standart lobe pompalarda dişli kutusunun üst tarafında bir tapa bulunmaktadır ve buradan dişli kutusunun yağlanması için gerekli olan yağ eklenir ve pompadaki gözetleme camı ile bu yağ seviyesi kontrol edilmektedir. Lobe pompalar standartlarının dışında yan çevrilebilmektedir. Böylece viskozitesi yüksek akışkanların pompaya girişi daha rahat olacaktır. 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

TP serisi toz pompaları

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Tapflo toz transfer pompası, birçok karmaşık ve büyük toz sistemleri ile aynı işi yapabilir. Toz, hermetik bir sistemin içine toz kabından prosesinize transfer edilir. Kompakt tasarım ayrıca üniteyi taşınabilir yapar. Yaygın tozların birkaç örneği; sinterleme tozu, karbon siyahı, reçineler ve silikonlardır.

Özellikleri ve faydaları

 • Diğer karmaşık toz sistemleriyle karşılaştırıldığında ekonomik bir çözümdür.
 • Manuel toz işlemeden daha kullanışlı ve güvenlidir.

Azaltılmış kontaminasyon

Toz, hermetik bir sistem içine toz kabından prosesinize aktarılır.

Ekonomik ve kompakt çözüm

Tapflo toz transfer pompası, birçok karmaşık ve büyük toz sistemiyle aynı işi yapabilir. Kompakt tasarım ayrıca üniteyi taşınabilir hale getirir.

Ne tür tozlar?

Toz transfer pompaları, özgül ağırlıkları 80 ile 720 kg/m3 kuru ağırlığa sahip farklı tipte proses tozlarını işleyebilmektedir. Genel olarak, toz elde sıkıldığında topaklanmıyorsa, Tapflo toz transfer pompası başarıyla kullanılabilir. Yaygın tozların birkaç örneği; sinterleme tozu, karbon siyahı, reçineler ve silikonlardır.

Kapasite

Toz transfer kapasitesi, yoğunluk, ağırlık  vb. kriterlere bağlı olarak bir tozdan diğerine son derece farklılık göstermektedir.

Çalışma prensibi 

Başlangıçta çalışma sorunu yoktur. Hava emiş sistemi, pompa çalıştırılırken toz birikmesi sorunlarını ortadan kaldırır.

Tozun difüzyonu için pompanın toz tarafına hava endüklenir. Optimum performans elde etmek için endüksiyon akışı bir iğneli valf vasıtasıyla manuel olarak ayarlanabilir.

Teknik veriler

 • Malzeme: PTFE Kaplı Alüminyum
 • Maks. basınç: 8 bar
 • Özellikler: Komple hava enduksiyon sistemi dahil
 • Patlamaya karşı koruma: IIG (gaz) / IID (toz), kategori 2’ye göre işaretlenmiş ATEX
 • Diyafram malzemesi: EPDM, NBR, PTFE
 • Valf topu: EPDM, NBR, AISI 316L, PU
 • Giriş/çıkış malzemesi: Paslanmaz çelik AISI 316L

Tapflo Group, bağımsız, İsveçli aile firması olup, havayla çalışan diyaframlı pompaların, santrifüj pompaların ve diğer endüstriyel proses ekipmanlarının üretici ve küresel tedarikçisidir.

Tapflo ürünleri ve hizmetleri 6 kıtada 75 ülkede mevcuttur. Tapflo olarak, müşterilerimizin rahatlığı için en yüksek Tapflo hizmet kalitesini garanti eden Tapflo Grup Şirketlerimiz ve özenle seçilmiş distribütörler tarafından dünya çapında temsil edilmekteyiz.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

Lowara e-HM Serisi Pompalar ile konforlu su temini

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Yatay milli, çok kademeli, paslanmaz çelik pompa serisi e-HM, tesisatlarda yüksek performans ve konforlu su temini sağlar. Akışkan ile temas eden tüm parçalarda AISI304 ve AISI316L paslanmaz çelik malzeme seçeneği mevcuttur.

Sıcaklık değeri -30 °C ile + 120 °C arasında olan akışkanların transferine imkan sağlayan seri; içme suyu, ters osmoz, ilaç ve gıda gibi sıhhi uygulamalarda güvenle kullanılabilir. WRAS ve ACS sertifikaları sayesinde içme suyu dolum makineleri ve kullanım suyu tesislerinde de kullanıma elverişlidir. 

Ayrıca sertleştirilmiş ara yatakları sayesinde endüstriyel agresif sıvılara da dayanım sağlayan Lowara e-HM Serisi, PN12 ve PN16 gövde dayanım sınıfları ile yüksek sıcaklık ve yüksek giriş basıncı gerektiren uygulamalarda da kullanılabilmektedir. Çok çeşitli uygulamalara hizmet veren seri, düşük çalışma ses seviyesi (<70 dB) ile bina sistemlerinde de ihtiyaçları karşılamaktadır.

Balanslı çark tasarımı ile hidrolik verimliliği artırılan seri, farklı uygulamalar için özel olarak tasarlanmış yapısı sayesinde dikey montaja da imkan sağlamaktadır. Özellikle makine imalatçılarının ihtiyaç duyduğu alan tasarrufu için dar bölümlere dikey ya da yatay olarak kolaylıkla montajlanabilir. 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com