Connect with us

Dernekler ve İlgili Kurumlar

ARMATÜR Derneği, Türkiye 1. Su Şurası paydaşları arasındaki yerini aldı

Yayın Tarihi:

on

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın himayesinde, T.C. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir PAKDEMİRLİ’nin katılımıyla Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapımı tamamlanan 363 tesis, 29 Mart 2021 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen bir törenle hizmete alındı.

Aynı program kapsamında T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “TÜRKİYE 1. SU ŞURASI”nın lansmanı da yapıldı.

17 Mayıs 2019 tarih ve 30777 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Tarım Şurası Yönetmeliği ve T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı kısa, orta ve uzun dönem su ile ilgili stratejilerinin belirlenmesine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen “Türkiye 1. Su Şurası”nın ilgili bakanlıklar, belediyeler, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve sürece katkı sağlayabilecek diğer tüm paydaşları da kapsayan bir süreç olması; 7 ay sürmesi ve 2021 yılı Ekim ayı itibariyle de “Sonuç Raporu”nun açıklanması planlanıyor.

Suyun geleceğinin konuşulup hedeflerin ortaya konacağı Sonuç Raporu’nun sonrasında yol haritası niteliğinde bir Eylem Planı olarak uygulanması öngörülüyor. Bu kapsamda, su güvenliğinden tarımsal sulamaya, su kaynaklarının geliştirilmesinden iklim değişikliğine, su hukukundan havza bazında su yönetimine kadar tüm konulara yer verilmesi planlanıyor ve Cumhuriyet tarihinde bir ilk olarak değerlendiriliyor. Su Şurası’ndan çıkacak neticelerle Su Kanunu çıkarılması ve Kanun ile de suyun tahsisi ve yönetimine ilişkin konuların belirlenmesi hedefleniyor.

ARMATÜR Derneği de, Bakanlık tarafından yapılan davete icabet etmek suretiyle 5 Nisan 2021 tarihi itibariyle “Su Verimliliği Çalışma Grubu” altında sürece katılım ve katkı sağlamayı taahhüt ederek ilgili paydaşlar arasındaki yerini almış bulunuyor.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Dernekler ve İlgili Kurumlar

Türkiye 1. Su Şurası, Su Verimliliği Çalışma Grubu’nun ilk toplantısı yapıldı

Yayın Tarihi:

on

Türkiye 1. Su Şurası, Su Verimliliği Çalışma Grubu’nun ilk toplantısı 4 Mayıs 2021 tarihinde çevrimiçi olarak gerçekleşti. Toplantıda ARMATÜR Derneği, Sertifika ve Standartlar Komitesi Başkanı Yusuf KAYA tarafından temsil edildi.

Toplantının açılış konuşması, Şura Genel Sekreteri Mustafa UZUN tarafından yapıldı ve Su Verimliliği Çalışma Grubu kapsamında önümüzdeki 3 ay boyunca müzakere edilecek konu başlıkları ele alındı. Buna göre, Çalışma Grubu’nun temel çalışma konuları, içme ve kullanma suyu şebeke kayıpları, sanayide su verimliliği, tarımsal sulama verimliliği, hane halkı su verimliliği, su ayak izi, yeniden kullanım ve diğer alternatif su kaynakları (atık suların ve sulamadan dönen suların yeniden kullanımı, deniz suyu, acı su, yağmur sularının toplanması, gri su kullanımı, su hasadı), halkın katılımı/bilinçlendirilmesi ve karşılaşılan sorunlar, darboğazlar ve öneriler olarak belirlendi.

Toplantıda ayrıca, Şura Yönetmeliği gereğince Su Verimliliği Çalışma Grubu’nun Başkan, Başkan Yardımcısı, Raportör seçimleri de yapıldı. Çalışma Grubu Başkanı Atatürk Üniversitesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Bölümünden Prof. Dr. İlker ANGIN, Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı ise T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı, Su Yönetimi Genel Müdürlüğü (SGYM) Araştırma ve Değerlendirme Daire Başkanı Yusuf BAŞARAN oldu. Raportör olarak görevlendirilen üyeler ise, Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’nde görevli Uzman Asiye DÜŞÜNCELİ ve Mühendis Fatma Zişan TOKAÇ ile DSİ Genel Müdürlüğü Makine ve Elektrik Şube Müdürü Celil ŞAHBAZ olarak belirlendi.

Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. İlker ANGIN moderatörlüğünde devam eden tanışma toplantısında katılımcılar kendilerini tanıtarak açılacak alt gruplar hakkında önerilerde bulundu. Toplantıyı sonlandırırken Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı Yusuf BAŞARAN, kullanılmış suların yeniden kullanılması, yağmur suyu hasadı, eğitim ve farkındalık gibi bütün sektörlere etki eden hususları ayrı bir şekilde tartışması gerektiğine değindi.

Toplantı, içme ve kullanma maksatlı su kullanımında verimliliğin artırılması, tarımsal sulama maksatlı su kullanımında verimliliğin artırılması, endüstriyel maksatlı su kullanımında verimliliğin artırılması, hane halkı su kullanımında verimliliğin artırılması, arıtılmış atık suların ve diğer alternatif kaynakların geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması, sektörel bazlı su ayak izinin hesaplanması, eğitim ve farkındalık, su verimliliğini artıran yenilikçi ve düşük maliyetli teknolojiler ve enerji verimliliği gibi çalışma konuları özelinde daha detaylı çalışmalar yapacak alt gruplar oluşturulması kararının alınması ile son buldu.

Devamını Oku

Dernekler ve İlgili Kurumlar

ARMATÜR Derneği, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TSE ile sektördeki sorunları ve PGD faaliyetlerini masaya yatırdı

Yayın Tarihi:

on

ARMATÜR Derneği, 6 Nisan 2021 tarihinde T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Mesleki, Hizmetler Genel Müdürlüğü ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) yetkilileri ile bir araya geldi.

ARMATÜR Derneği tarafından çevrimiçi olarak organize edilen toplantıya kamu tarafında katılım sağlayan yetkililer T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Mesleki Hizmetler Genel Müdür Yardımcısı Atila ERENLER; Yapı Malzemeleri Dairesi Başkanlığı Piyasa Gözetimi ve Denetimi Şube Müdürü Şükrü BABACAN ve PGD Şubesi Mühendisi Zahide TOK, Onaylanmış Kuruluşlar Şube Müdürü Hülya ŞENTÜRK ÜNCÜ, TSE Makine Sektörü Müdürü Volkan GÜLEÇ ile Makine Laboratuvarı Akışkanlar Tek. Şefliği’nden Fatih AKKAŞ; ARMATÜR Derneği tarafında da Yönetim Kurulu Üyeleri, Genel Sekreterlik ve Komite Üyeleri oldu.

19 kişinin katılım sağladığı toplantıda sektörün belgelendirme, işaretleme ve güvenli ürün arzı ile ilgili sıkıntıları, dolayısıyla haksız rekabete yol açan unsurlar ve bu sıkıntıların aşılmasına yönelik olarak tesis edilebilecek muhtelif denetim mekanizmaları ve olası çözüm önerileri üzerinde görüşüldü.

Taraflar arasındaki toplantılara belirli aralıklar ile devam edilmesi öngörülüyor.

Devamını Oku

Dernekler ve İlgili Kurumlar

ARMATÜR Derneği, İTO Makine Sektörü İmalat Sanayii Çalıştayı’na katıldı

Yayın Tarihi:

on

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından çevrimiçi olarak düzenlenen Makine Sektörüne Yönelik İmalat Sanayii Çalıştayı, 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşti.

İTO Yönetim Kurulu Üyesi Adil COŞKUN, Meclis ve Komite Üyeleri ile sektör temsilcilerinin katılım sağladığı çalıştayda ARMATÜR Derneği de yer aldı. Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan TURHAN, Başkan Yardımcıları Adem TEKNECİ ve Erman AYVAZ’ın katılım sağladığı toplantıda, sektördeki KDV ve tevkifat uygulamaları ile ilgili sıkıntılar dile getirilerek bu konuda atılacak adımların ARMATÜR Derneği tarafından temsil edilen ve ciddi ihracat potansiyeli barındıran sektörlerin önünü açacağı yönünde görüşü bildirildi.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com