Connect with us

Elektrik Motorları

Akıllı telefon, akıllı bina derken VEM Elektrik Motorlarından bir yenilik: AKILLI MOTOR!

Yayın Tarihi:

on

 

VEM Elektrik motorlarını artık akıllı motor (memory motor) olarak sipariş edebiliyorsunuz.

. RFID teknolojisi ile yakın mesafeden temassız veri alış-verişi yapmak üzere motorlara serçe parmağın tırnağı boyutlarında elektronik bir çip yerleştirilmektedir. Bu etiketin enerji ihtiyacı yoktur, yani, örneğin pili bitmez çünkü pil ile çalışmaz… Bu etiket için bir benzetme yapmak gerekirse, yakın bir mantıkla çalışan ve otoyollarımızda, köprülerimizde hızlı geçişe izin veren HGS sistemi verilebilir. İlgili veri yazma/okuma maksatlı el cihazı ile etikete depolanmış bilgiler okunabildiği gibi, kullanıcının kendine has verileri de yazması mümkündür. Durağan haldeyken enerji ihtiyacı olmayan bu elektronik etiketler, doğası gereği zor atmosferik şartlara da uyumludur.

Avantajlar:

  • Bu elektronik etikette ilgili motor ile ilgili tüm teknik bilgiler, yedek parça bilgileri, çizimleri gibi gelecekte faydalı olabilecek her tür veri saklanır.
  • Motor plakasına sığdırılabilen özet motor bilgilerinden çok daha fazlası bu etikete depolanır.
  • ID numarası ve VEM servis kontratı direkt olarak etiketten bilgi olarak çekilebilir.
  • Ana motor verilerine ilaveten performans parametreleri, test raporları, bakım notları ve müşteriye özel eklenmiş özellikler de bu etiketlerde depolanabilir.
  • Bilgiler kalıcıdır, silinmez ve pratik anlamda ömürleri sonsuzdur.
  • Rulman yağlama sıklıkları, rulman değişimi gibi rutin yapılması gereken işler ile ilgili kılavuz bilgilere bu etiketlerden ulaşılabilir.
  • Ve nihayet müşteri kendi istediği notları/bilgileri de bu etikete depolayabilir. Bu işletmenin motora verdiği bir ID numarası, arıza/değişim/bakım bilgisi yada örneğin proses ile alakalı anahtar öneme sahip bir bilgi de bu etiketlerde saklanabilir.

VEM Elektrik Motorlar RFID Çipler ile Donatılabilir:

VEM, gövde boyutu FS112 ile FS355 arası motorlarını opsiyonel olarak “memory motor” olarak da tedarik etmektedir. Bu opsiyona sahip motorların ürün kodlamasında “MM” kısa kodu ilave gelir. Bu RFID TAG (etiket) içerisinde motor plaka bilgileri, diğer teknik bilgiler, (seçilmiş) yedek parça bilgileri, motor bakım bilgileri ve gerekli ise kullanıcı özel bilgiler bulunur.

Bu RFID etiketleri okumak için PC ve akıllı cep telefonları ile iletişimi sağlamak üzere aşağıdaki arabirimlerden birisi kullanılabilir:

· PEN-USB M12 HA73.59.002 (RFID okuma/yazma kalemi. 13.56MHz, ilD-2000, ISO 15693, özelleştirilmiş arabirim: M12, USB 1.1)

· PEN-CFC K3 HA 74.74.002 (RFID okuma/yazma kalemi, Compact Flash Kart Typ-II ile birlikte. Sistem: 13.56MHz, ilD-2000, Anten: K3, ISO 15683 temel)

· ilD-PEN bt HB 78.72.001 (Bluetooth RFID okuma/yazma, LED göstergeli, tuş takımlı, çevrimiçi haberleşme. Sistem 13.56MHz, ilD-2000, ISO 15693 özelleştirilmiş)

Kullanılacak RFID okuma/yazma ekipmanı, tamamen müşterinin nasıl bir sistem ile haberleşmek istediğine göre özgürce seçilebilir.

İşletmenizdeki motorların AKILLI olma vakti gelmedi mi?

Her gün inanılmaz bir hızla daha fazla elektronik, daha fazla sayısal bir dünyada yaşıyoruz. Bu duruma paralel olarak da her gün daha az kağıt fakat daha çok sayısal bellek ve depolama alanı kullanır hale geliyoruz. Elbette sayısal ortamda tutabileceğimiz bilginin format zenginliği de bunun doğal bir teknolojik gerekçesi: Örneğin bir videoyu yada ses kaydını kağıtta tutamazsınız ama dijital ortamda çok kolaydır…

VEM Motorlarda da, motor plaka bilgilerinden çok daha fazlasını, teknik çizimlerden tutun da periyodik bakım tarihçesine kadar, sadece salt okunur değil, okunup yazılabilen bir elektronik medya olarak kullanılabilen bu “akıl” çiplerini (RFID etiketleri) kullanabiliriz. Bu sayede işletmelerimizde anahtar öneme sahip motor bilgilerine; hızlı, kaliteli, elektronik ortamlarda (akıllı telefon, PC, dizüstü bilgisayarı ve benzeri), bilgi kayıpsız, kirlenmeyen, buruşmayan, yırtılmayan, üzeri yağlanmayan ve hatta tamamen işletmeye özel önemli bilgileri ve notları da içerecek şekilde ulaşabiliriz, yazabiliriz.

Verimli günler dileriz!

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Advertisement

Elektrik Motorları

Vakum pompa enerji verimliliği

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Ülkemizde ve dünyada enerji verimliliği büyük önem arz etmektedir. Dünya ülkeleri, enerji politikalarında yenilenebilir enerji sistemlerine önem verdiği kadar, üretilen enerjinin verimli tüketilmesine ve enerji verimliliği hakkında toplumsal bilinç oluşturmaya da önem veriyor. Hem ülkemizde hem de dünyada okul öncesi eğitimden sanayiye kadar birçok alanda, enerji verimliliğini arttırmaya ve enerji verimliliği bilinci yaratmaya yönelik projeler yapılmaktadır. Türkiye ihtiyacı olan birincil enerjinin yaklaşık 4’te 3’ünü ithal etmektedir. Bu durum bizlerin enerji verimliliğine çok daha fazla önem vermemize sebep olan en önemli etkendir.

Gücüm Pompa olarak bizler bunun farkındayız ve bununla ilgili birçok proje geliştiriyoruz. Vakum pompalarında enerji verimliliği sağlanması için projelere özel olarak pompa seçilmesi gerekmektedir. Yanlış seçilen her bir pompa kullanıcılarımıza büyük kayıplar olarak geri dönmektedir. Bunun önüne geçebilmek için yerinde tespit yapıp, doğru ürün seçimi için sistemler gerçekleştiriyoruz.

Enerjide tasarruf sağlamanın en önemli yollarından biri, sanayinin neredeyse her alanında kullanılan elektrik motorlarındaki verimliliğe bağlıdır. Türkiye’deki elektrik tüketiminin yüzde 47’si sanayide gerçekleşir ve bunun da yüzde 67’si elektrik motorlarında kullanılmaktadır.

IE1 Sınıfı = Standart Motorlar

IE2 Sınıfı = Yüksek Verimli Motorlar

IE3 Sınıfı = Premium Verimli Motorlar

IE4 Sınıfı = Süper Premium Verimli Motorlar

Elektrik motorlarında verim arttıkça, kullanılan malzeme de arttığından ya da daha pahalı malzeme kullanıldığından motorun maliyeti ve dolayısıyla fiyatı artar. Eğer yatırım maliyeti düşünülmüyorsa her zaman en yüksek verimli motor tercih edilmelidir. Ancak yatırımın kendini amorti etmesi düşünülüyorsa (ki en doğru yol budur), o zaman elektrik motorunun günde kaç saat çalışacağı veya yılda kaç gün çalışacağı elektrik enerjisinin birim fiyatı ve verimli motorun sağlayacağı verim avantajı göz önünde bulundurulmalıdır.

Müşterilerimizin eski tip pompalarının enerji verimliliği düşük olduğu için yeni tip pompalarımızın firmalarına kazandıracağı amortisman sürelerini hesaplayıp kendilerine iletiyoruz. Yeni tip pompalarımızın enerji verimliliği ile birlikte tasarruflarını düşürüyoruz.

Gücüm Pompa Ailesi olarak, müşterilerimize doğru çözümler üretiyor, yenilikçi anlayış içerisinde enerji verimliliğinde katkılar sunuyoruz. Güçlü servis ve bayi ağımızla birlikte müşterilerimize her bir proje için çözüm üretiyoruz.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Elektrik Motorları

Ağır sanayinin ihtiyaçlarına kusursuz Omec Motor çözümleri

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Hem alçak gerilim hem de orta gerilim elektrik motorlarında çok geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Omec Motor, birçok sektöre sunduğu üstün fiyat-performans hizmetini Türkiye’nin ağır sanayisiyle de buluşturuyor. Firma, Türkiye’nin çimento sektörüne en yüksek kalite ve en uygun fiyat seviyesinde özel çözümler sunuyor.

56 gövdeden 560 gövdeye kadar sahip olduğu elektrik motoru üretim gücüyle tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ağır sanayinin hizmetine kusursuz çözümler sunan Omec Motor, Türkiye’ye 2021 yılında yaptığı ilk girişin hemen ardından özellikle maden ve termik santral sektörlerinde aldığı başarılı projelerden sonra, şimdi de Türkiye’nin demir-çelik ve çimento sektörlerinde.

Ürün serisinin en güçlü kollarından olan, özellikle döküm gövdeli ve büyük güçlü elektrik motorları ile Türkiye’nin ağır sanayisine hem yüksek performans hem de yüksek verimlilik sunan Omec Motor, büyük projelere büyük ürünler ve büyük performanslar sunarken, müşterilerine son derece uygun fiyatlar sunuyor.

Küresel ölçekte uzun yıllardan günümüze kadar elde ettiği başarılı projeler ve kazandığı tecrübeler eşliğinde Türkiye’ye giriş yapan Omec Motor, kısa süre içerisinde imza attığı referans projelerin sayısını artırmaya devam ediyor. Ağır sanayideki referans projelerin yanı sıra, özellikle bayilik ağının kurulması ve OEM’lerle çeşitli sektörlere yönelik birlikte çalışmalarda da çok kısa sürede önemli işlere imza atan Omec, Türkiye’deki proje çeşitliliğini artırmak adına sürekli yeni çalışmalar planlıyor. Bu çalışmalardan biri olarak; Ekim ayında çimento sektörünü Antalya’da bir araya getirecek olan seminere de katılacak olan Omec Motor, bu organizasyonda müşterileri ile yan yana gelip, ürün ve çözümlerini tüm sanayinin faydasına sunacak.

Çimento, seramik, maden, demir-çelik ve kağıt sektörlerinde sıklıkla tercih edilen ve kullanılan ürün gruplarını seminerde sergileyecek olan Omec Motor, 11kV ve 5MW’a kadar olan OMH Serisi OG Motorları ile 400V ve 690V beslemelerde 2MW’a kadar olan OMT1c Serisi AG Motorları’nı ön plana çıkaracak.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Elektrik Motorları

Elektrik motorlarının geniş üretim gücü OMEC Motor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Türkiye pazarına giren küresel elektrik motoru üreticisi OMEC Motor, çok geniş bir ürün yelpazesi sunuyor. PEJA Şirketler Grubu’nun elektrik motorundaki markası OMEC Motor; demir-çelik sektöründen petrol ve gaz endüstrisine, maden sektöründen su arıtmaya, ağaçtan kağıt sanayi ve kimya endüstrisine hatta eczacılıktan otomotive kadar birçok sektöre uygun elektrik motoru üretiyor. 

Hem alçak gerilimde hem de orta gerilimde çok geniş bir ürün yelpazesine sahip OMEC Motor Hollanda’nın Türkiye Ülke Müdürü Alkan Demircioğlu, “56 gövdeden 630 gövdeye kadar alçak gerilimde motor üretebiliyoruz. Alüminyumda üretimimiz 160 gövdeye kadar, dökümde üretimimiz ise 63 gövdeden başlıyor. Bu çok büyük bir üretim gücüdür” diyor. Özellikle demir-çelik sektörü için çok güçlü gövdeli, yüksek performanslı ve son derece rekabetçi fiyatlı motorlar sunduklarını aktaran Demircioğlu, “Orta gerilimde 11kV besleme gerilimine ve 5MW güce kadar motor üretebiliyoruz. OMEC olarak özellikle, orta gerilim motorlarımız ile müşterilerimize son derece rekabetçi uygun fiyatlar ve kısa teslim süreleri sunabiliyoruz” diye konuşuyor. Çok güçlü oldukları bir diğer ürün gruplarının hızlı üretim süreleri eşliğinde bilezikli motorlar olduğunu söyleyen Demircioğlu, “Bu yönde sanayimizden yeni yatırımlar doğrultusunda teklif taleplerini memnuniyetle bekliyoruz. OMEC Motor’un fiyatta en rekabetçi olduğu alanın özellikle büyük güçlü döküm gövde motorlarımız olduğunu söylemem gerekiyor. Son derece üstün performansa sahip, tüm verimlilik sınıflarında motorlarımız ile sanayimizin hizmetindeyiz” açıklamasında bulunuyor.

Geniş ürün portföylerinde yer alan exproof motorlara da dikkat çeken Alkan Demircioğlu, şöyle devam ediyor: “Bir diğer çok güçlü olduğumuz sektör ise exproof motorlarımızdır. Ülkemizin petrokimya sektörüne, Zone1 Ex d IIC T4 sıcaklık sınıfı exproof motorlarımız ile tüm desteğimizi vermek istiyoruz. Bir diğer çok iddialı olduğumuz motorlarımız da IP23 korumalı motorlarımız olacak. Bu motorlar özellikle vidalı kompresör uygulamalarında çok talep görmektedir. Fiyatta da cazip avantajlar sunabilmektedir. Sonuç itibarıyla OMEC Motor olarak, sahip olduğumuz son derece geniş ürün ağımızla, ülkemiz sanayisine gerek en doğru ürün seçimi gerek ürün ve sistem performansı ve gerekse de fiyat açısından en doğru hizmeti vermeyi kendimize hedef alıyoruz.”

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com