Connect with us

Sızdırmazlık Elemanları

Yerli Solunum Cihazına, Yerli Sızdırmazlık

Yayın Tarihi:

on

Korona virüs salgını ile birlikte giderek daha çok ihtiyaç duyulan yerli yoğun bakım solunum cihazının sızdırmazlık elemanlarının üretimi Kastaş tarafından gerçekleştirildi.

Sızdırmazlık teknolojilerinde Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen üreticilerinden Kastaş;  Ar-Ge, satış ve üretim mühendislerinin özverili çalışmaları ile solunum cihazının en kritik parçaları arasında yer alan 11 farklı sızdırmazlık elemanını kısa sürede üreterek teslimatını sağladı. Pnömatik sistemle çalışan cihazlardaki sızdırmazlık elemanları, entübe durumda olan hastalara, istenilen basınçta oksijenin sıfır hata ile verilmesini sağlıyor.

Projeye destek vermekten gurur duyduklarını belirten Kastaş Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Atılgan, bu zorlu süreçte, gece-gündüz demeden toplumun sağlığı için görev yapan tüm sağlık personeline teşekkür etti.

100 Bin Adet Parçayı Kastaş Üretecek

Salgının tedavisinde ön plana çıkan ve yoğun bakım hastalarına solunum desteği sağlanmasında kritik öneme sahip olan Mekanik Ventilatörlerin yerli kaynaklarla üretilmesinin önemine dikkat çeken Atılgan, şu değerlendirmeyi yaptı:

Hasta sayılarının arttığı ve ventilatör ihtiyacının tüm dünyada karşılanamaz noktaya ulaştığı bu dönemde cihazların yerli üretimi çok önemli. Mayıs ayı sonuna kadar 5 bin adet üretim hedeflenen ve geçen başında ilk 100 cihazın üretiminin tamamlandığı Yerli Solunum Cihazı Projesinde, Kastaş olarak sızdırmazlık elemanlarının tedariğini üstlenmekten gurur duyuyoruz. Biosys tarafından geliştirilen, prototip ve seri üretimini Arçelik’in üstlendiği, ASELSAN ve Baykar’ın Teknoloji ve mühendislik desteği sunduğu Yerli Mekanik Ventilatör Projesi’nin ilk aşamalarından itibaren sürece dahil olarak, cihazların ihtiyaç duyduğu 11 farklı tip sızdırmazlık elemanının tedariği ile bu projeye katkı sağlıyoruz. Çok kısa sürede geliştirilen ve üretilen ilk 100 adetlik serinin ihtiyaç duyduğu 3 bin adet Sızdırmazlık elemanını iki haftalık sürede teslim etmeyi başardık. Şimdi Mayıs ayı sonuna kadar üretilmesi planlanan 5 bin adet ventilatör için 100 bin adedin üzerinde özel karışım sızdırmazlık elemanını, Kastaş olarak sosyal sorumluluk bilinciyle, projeye hibe edeceğiz.

Devamını Oku

Sızdırmazlık Elemanları

Kastaş Sızdırmazlık Teknolojileri Genel Müdürlüğü’ne BİROL ASLANTAŞ atandı

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Sızdırmazlık teknolojileri sektöründe Türkiye’de lider ve dünyada önde gelen üreticiler arasında yer alan Kastaş’ın Genel Müdürlüğü’ne Birol Aslantaş atandı. Aslantaş, yirmi yıllık kariyerinde tedarik zinciri, üretim, yatırım ve proje yönetimi, fabrika müdürlüğü, uluslararası lokasyonlar dâhil olmak üzere Grup Teknik Operasyonlar Direktörlüğü ve tüm icradan sorumlu Grup Genel Müdür Yardımcılığı gibi farklı pozisyon ve disiplinlerde görev yaptı.

2021’de 40’ıncı yılını kutlamaya hazırlanan şirketin, son yıllarda kurumsallaşma yolunda adımlarını hızlandırdığını söyleyen Kastaş Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Atılgan, “Sürdürülebilir büyümeyi, rekabet gücümüzün en önemli faktörlerinden biri olarak görüyorum. Tüm süreçlerimizde verimliliği, kaliteyi, organizasyonel gelişimi, dijital dönüşüm ve teknolojik alt yapı yatırımı ile ARGE yeteneklerimizi geliştirmeyi öncelikli stratejik hedeflerimiz arasında değerlendiriyor ve tüm değer zincirine fayda sağlayacak şekilde devreye alıyoruz. Sürdürülebilir Kurumsal Yönetim modeline geçiş, kurumsal gücümüzün sürdürülebilir yapıya ulaşmasında, önemli kilometre taşlarından biri olacaktır. Organizasyonumuzu yeniden yapılandırmak, küresel hedeflerimizi destekleyen değişiklikleri tamamlayarak kurumsal yapımızı güçlendirmek bu adımlardan biridir” dedi.

Kastaş’ın Genel Müdürlüğü’ne atanan Birol Aslantaş, yüzde yüz yerli sermayeli olan şirketin, sektöründe dünyanın en önemli üreticileri arasında olduğunu hatırlatarak, şu değerlendirmeyi yaptı: “Sadece iç pazardaki liderliğimizi değil, küresel bir üretici olarak dış pazarlardaki güçlü konumumuzu nasıl geliştireceğimizi konuşmamız bana heyecan veriyor. Kastaş’ın, dünyanın ilk tercih edilen sızdırmazlık teknolojisi üreticisi olmak gibi müthiş bir vizyonu var. Ben ve takım arkadaşlarım bu vizyona ulaşmak için ana iş kolumuzda iç ve dış pazarda gelişen dinamikleri dikkate alarak marka bilinilirliğimizi çok daha üst seviyeye çıkarmak için çalışacağız. Kastaş, köklü bir kurumsal birikim ve çok deneyimli insan kaynağına sahip. İç ve dış çevre etkilerine daha duyarlı ve güçlü yönetişim modeli, sağlam bir kurum kültürü, sürdürülebilirlik anlamında güvenli bir iç dinamik yaratarak, tüm paydaşlarına kalıcı fayda ve çözümler sunabilen küresel bir şirket olacağımıza inanıyorum.”

Birol Aslantaş Kimdir?
Genel Müdür olarak aramıza katılan Birol Aslantaş, Çukurova Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra profesyonel iş yaşantısının yanında Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Üretim Yönetimi ve Ege Üniversitesi’nde Executive MBA yüksek lisans programlarıyla eğitimini tamamlamıştır.
20 yıla yaklaşan iş hayatında; tedarik zinciri, üretim, yatırım ve proje yönetimi, fabrika müdürlüğü ve uluslararası lokasyonlar dahil olmak üzere farklı pozisyon ve disiplinlerde görev almıştır. Aslantaş, Kastaş’a katılmadan önce tüm icradan sorumlu Grup Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütüyordu. Aslantaş, evli ve 2 çocuk babası…

Devamını Oku

Sızdırmazlık Elemanları

DUOFIT tamir kelepçeleri

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Handan Kaplan, Öz-Kan Makina Elemanları San. Tic. A.Ş. Proje ve Hawle Ürünleri Sorumlusu

Eskiyen hatlar, hatalı montajlar, vantuz kullanılmamasından kaynaklanan patlaklar ve muflu bağlantılardaki sızıntılar yüzünden yaşanan su kayıpları, su endüstrisinde yaşanan en büyük problemlerin başında gelmektedir. Sızıntıların ya da patlakların onarılması bazen günler sürebilmekte ve bu süre zarfında yaşanan su kesintileri ciddi sıkıntılar yaratabilmektedir. Özellikle, bir hatta yaşanan problem, domino etkisi yaratmaktadır ve su borularında yaşanan sıkıntılar birbirini izlemektedir. Hatlardaki patlakları onarmanın en kolay yolu tamir kelepçeleridir ancak tamir kelepçelerini kullanmak için de hattın boşaltılması gerekmektedir. Ayrıca, muflu bağlantılarda standart tamir kelepçeleri, kesin çözüm olmamaktadır ve belirli bir süre sonra sızıntılar tekrar yaşanmaktadır.

İtalyan firması Nova Siria üretimi olan DUOFIT tamir kelepçeleri; canlı boru hat üzerindeki çatlaklarda, muflu bağlantılardaki sızıntılarda, kelepçelerde yaşanan sızıntılarda ya da herhangi bir bağlantı elemanının şekline uygun olarak üretilmektedir. Tamirat yapılırken, boru hattı canlı (basınç altında) olabilir ve tüm boru tiplerine kısa sürede montajı yapılabilmektedir.

Tablo 1: DUOFIT üretim programı ve malzeme bilgisi

DUOFIT tamir kelepçelerinin karbon çelikten üretilen ve Rilsan kaplamalı alt ve üst olmak üzere iki ana gövdesi vardır. İki gövde arasında kare kesitli yan conta bulunmaktadır ve bu conta yan plakalara basmaktadır, böylece kelepçenin başından sonuna kadar hidrolik sızdırmazlık sağlanır. Gövdelerde bulunan üst ve alt çıkışlar sayesinde basınç düşürülür ve böylece DUOFIT tamir kelepçelerinin montajının yapılması sağlanır. Ayrıca montaj tamamlandıktan sonra kelepçenin sızdırmazlığı bu çıkışlar sayesinde test edilebilir.

Kelepçenin sızdırmazlığı sağlayan contanın konik yapısı sayesinde kaplinin ana gövdesi ile borunun dış yüzeyine tam oturacak şekildedir. 30 mm tolerans ile borunun dış çapında tam olarak hidrolik sızdırmazlık sağlanır. Rilsan kaplı karbon çelik sıkma halkaları, cıvatalarının sıkılması ile aktif hale gelir ve sızdırmazlık contasının boruya oturmasını sağlar.

DUOFIT’in 3 farklı versiyonu bulunmaktadır. Bunlardan D10 modeli uzun cıvatalı ve düz boruların tamiratı için kullanılmaktadır. Bu model uzun ve tek cıvatalı sistem olduğu için montajın kolay olabilmesi için genelde küçük çaplardaki boruların tamiratı için önermekteyiz. Üretim programı DN2000 çapa kadardır.

Tek cıvata sistemli düz DUOFIT D10 modeli görseli

D20 modeli, yine düz boruların tamiratı için kullanılmaktadır. Ancak, bu modelde tek ve uzun sıkma cıvata sistemi yerine daha kısa ve çift sistemli sıkma cıvataları kullanılmıştır. Böylece özellikle büyük çaplı boruların tamiratı sırasında montaj daha kolay olmaktadır.

D30 modeli ise asbest boruların zıvana sistemlerinde, DCI boruların soket/muflu geçişlerinde ya da PE elektro-kaynak gövdeli borular için kullanılabilen şekilli modeldir. Ayrıca D30 modeli mevcuttaki bir kaplinin ya da kelepçeyi dışarıdan saracak şekilde üretilebilir. Üretim tamamen terzi işidir. Teklif aşamasında, muflu ya da mevcuttaki kaplin ya da kelepçenin kalınlığı, uzunluğu bildirilmelidir ve sipariş aşamasında bu bilgiler doğrultusunda üretim yapılmaktadır.

Şekilli DUOFIT D30 modeli görseli

DUOFIT tamir kelepçelerinin avantajlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:
  • Daha küçük kazı alanları yeterlidir.
  • Suyu kesmeye gerek kalmaz.
  • Boruyu kesmeye gerek kalmaz.
  • Montaj maliyeti, standart çözümlere göre daha düşüktür.
  • Geniş ölçü aralıklarında üretim yapılmaktadır.
  • Tüm boru tipleri için uygundur.
  • Rilsan kaplama ile korozyona karşı tam koruma sağlanır.
  • Terzi işi üretim ile yaşanan sorunların boyutuna göre çözüm getirilir.

Detaylı bilgi ve uygulama örnekleri için Öz-Kan Makina ile irtibata geçebilirsiniz.

Devamını Oku

Sızdırmazlık Elemanları

Çevre dostu DURAMAX

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

 

Gf Hakan Plastik’in tescilli markası DURAMAX, sızdırmazlık özelliği ile yer altı su kaynaklarının korunmasında etkili oluyor.

 

Türkiye’nin ilk ve tek PP koruge boru üreticisi olan GF Hakan Plastik, tescilli markası DURAMAX boru sisteminin üstün özellikleri ile tüm drenaj sistemleri için güvenli ve ekonomik çözümler sunuyor.

 

Tüm yerüstü ve yeraltı boşaltma sistemleri,  kanalizasyon sistemleri, endüstriyel atık su drenaj sistemleri, yağmur suyu tahliye sistemleri, vb. alanlarda kullanıma uygun olarak geliştirilen DURAMAX çok katmanlı boru sistemi, TS EN 13476-3-A1 sistem standartlarına göre HDPE’ den (Yüksek Yoğunlukta Polietilen) ve PP’ den (Polipropilen) üretiliyor.

Hem hafif, hem güvenli

 

Beton borulara oranla 30 kat daha hafif olan DURAMAX, nakliye, kurulum ve kullanım konularında kolaylıklar sağlıyor. Çift katmanlı yapısı ile sızdırmazlık; sağlam ve kırılmaz fiziksel özellikleri ile dayanıklılık; yüksek kimyasal direnci ile atık sulardaki aşındırıcı kimyasallara karşı direnç özellikleri ile suların güvenli şekilde transfer edilmesine imkan sunuyor.

Aşınmalara karşı dayanıklılık gösteren sistem, PP malzemeden üretildiğinde 60-65 °C kadar, HDPE malzemeden üretildiğinde 30-35 °C sıcaklıklara kadar sıvı transferine imkan tanıyor.

 

150mm’den 1000mm’ye kadar muflu veya mufsuz borular ve ek parçalardan oluşan sistem, sızdırmazlık özelliği ile boru içindeki atık suların yer altı su kaynaklarına karışmasını önlüyor. Bu özelliği ile çevrenin korunmasına katkı sağlayan DURAMAX, ayrıca geri dönüşebilir olma özelliği ile de çevre dostu bir ürün olduğunu kanıtlıyor.

 

Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com