Connect with us

Pompalar

Üstünel Pompa’dan Paslanmaz Dalgıç Tip Pompa Ve Inline Pompalar

Yayın Tarihi:

on

ÜSTÜNEL POMPA’DAN PASLANMAZ DALGIÇ TİP POMPA VE INLINE POMPALAR

Üstünel Pompa ve Makine San.Tic. A.Ş., İzmir, Çiğli Atatürk Organize Sanayi bölgesinde 40 yılı aşkın süredir Dalgıç Pompa, Motor ve Hidrofor Pompa imalatı yapmakta olup, 1978 yılında şaft milli pompa üretimine başlamıştır. 1989 yılında ülkemizde Dalgıç Motor imalatını gerçekleştiren ilk firmalardan biri olarak, üretim adına ciddi bir adım atmış ve 2001 yılında, Türkiye`de ilk Paslanmaz Dalgıç Pompa`yı üretmiştir. Paslanmaz pompa & motor çalışmalarına ilaveten Üstünel Pompa ve Makine San.Tic. A.Ş., hidrofor sistemlerine yönelik te çalışmalarını detaylı bir şekilde sürdürmektedir.

Genel olarak hidroforlar, şebeke suyu basıncının yeterli olmadığı durumlarda devreye girerek, suyun basıncını arttırmaya yarayan pompa sistemleridir, hidroforlar bina yüksekliği ve daire sayısına göre istenilen basınç ve debi özelliklerine uygun olarak, bir yerde depolanmış suyu emiş yaparak çalışmaktadır.

TSE Kriterlerine Uygunluk Belgesi’ne (TSEK) sahip paslanmaz çelik hidroforlar, dikey milli, çok kademeli ve kaplinli tip pompalardan gruplandırılmıştır. Pompa alıcı-verici gövde ve motor alt kaidesi GG-25 döküm, çark ve difüzör AISI 304 paslanmaz çeliktir. İsteğe bağlı olarak pompa alıcı-verici gövde de AISI 304 paslanmaz çelik olarak üretilebilmektedir. Yüksek sıcaklıklara kadar, partikül içermeyen ve viskoz olmayan akışkanlarda kullanılabilirler. Sızdırmazlık kartuş mekanik salmastra ile sağlanmıştır.

Üstünel Pompa ve Makine San.Tic. A.Ş., hidrofor sistemleri içinde paslanmaz çelik olarak 110 m3/h kapasiteye kadar üretim çalışmalarını sürdürmektedir. Yüksek debi ve basınç gruplarında oluşan yüklerde genelde uygulanan punto kaynak ile birleştirilen Z tipi fan kanatları açılmakta ve hidrofor arızalanmaktadır. Bunu aşmanın yolu ise lazer dikiş kaynağı ile birleştirme işlemi yapılan I tip fan kanatlardır. Bu tip kanatlar fan üzerine doğrusal dikilir ve birleşme mukavemeti punto kaynağa göre çok daha yüksektir, ayrıca verimi daha yüksektir.

Hidroforlarda kullanılan pano eş yaşlandırma özelliğine sahiptir. Böylece çok pompalı hidroforlarda tüm pompalar aynı çalışma süresine sahip olacaktır. Ayrıca panolarda aşırı düşük akıma karşı koruma, faz hatası ve faz sırası hatasına karşı koruma, düşük ve yüksek gerilime karşı koruma standart olarak yer almaktadır.

Hidroforlar ile ilgili diğer kritik bir nokta da, pompaların susuz çalışmaya karşı korumasını sağlamak amacı ile hidroforlarda bulunan seviye flatörüdür. İhtiyaç halinde frekans invertörlü panolar ile motor hızları kontrol edilerek enerji tasarrufu sağlanabilir. Basma kollektörü üzerinde yer alan basınç algılayıcısı ile sistemdeki basınç ölçülmekte ve basınç sabit tutularak değişen debiye göre motor devri invertör tarafından ayarlanmaktadır. Uygun kapasitedeki hidroforlar otomatik test sistemi ve sesli-ışıklı alarm ile yangın hidroforu haline dönüştürülebilmektedir. Otomatik test sistemi belirli aralıklarla hidroforu devreye sokarak sistemde sorun olup olmadığını kontrol eder, ve eğer sistemde bir sorun varsa sesli olarak ikaz verir. Ayrıca yangın hidroforlarında selenoid vana bulunmaktadır. Test için hidrofor otomatik olarak çalışmaya başlayınca selenoid vana açılır. Selenoid vananın açılması ile ortaya çıkan suyun bir hat yardımı ile depoya iletilmesi tavsiye edilmektedir.

Üstünel Pompa ve Makine San.Tic. A.Ş., ürün gamının bir diğer ailesi olan Dalgıç Motor ve Pompa gruplarının tamamı yine Çiğli Fabrikasında üretilmektedir. 4’’,6’’,8’’,10’’ motor üretiminin tümü bu fabrikada yapılmaktadır. Üstünel motor grubunun dayanıklılığı, tasarım, parça işleme kalitesi ve malzeme kalitesi ile sağlanmaktadır.

Sürtünme kaynağında kullanılan AISI 420 ve AISI 304 ile birlikte, manyetik alandan oluşacak devir sayısı ve manyetik alan kalitesi maksimum seviyede tutulur. Rotor şaft ucunda AISI 304 kullanımı paslanma ve korozyona karşı dayanıklılık sağlanmaktadır. Motor, eksenel yatak kullanımı açısından değerlendirildiğinde, motorlarda kullanılan pirinç alaşım malzemenin dayanıklılığı, uzun ömürlülüğü ve yük kompanse etme özelliği yüksektir. Eksenel yatak içerisinde kullanılan üçgenlerin serbestlik derecesinin iki olması sebebiyle, yük dengeleme ve aşınmaya karşı korunmayı maksimum seviyede tutmaktadır. Fan üretiminde Z tipi kanat yapısından I kanat yapısına geçiş yapılmıştır. Böylelikle, üretimde kullanılan malzemenin azaltılması sağlanıp; motordan kullanılan gücün düşmesi ile yıl içerisinde aynı çalışma saatinde diğer pompalara göre daha az elektrik enerjisi ihtiyacı doğmaktadır. Lazer kaynağı kullanımı ile; fan içerisinde akışın sürekliliği, kaçak ve sirküle olan suyun azaltılması ve akışın daha iyi yönlenmesiyle birlikte basma yüksekliği ve debi miktarında artış olmakta ve böylelikle, pompa ve sistem veriminde iyileşme söz konusu olmaktadır.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Pompalar

Wilo Türkiye’nin yeni Genel Müdürü Altuğ Arkaya

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Birleşmiş Milletler’in seçtiği dünyadaki 50 Sürdürülebilirlik ve İklim Lideri arasında yer alan Wilo, 30 yıldır Türkiye’de çevre dostu faaliyetleri ve son teknoloji ürünleri ile fark yaratıyor. Enerji kaynaklarının akıllı ve verimli kullanıldığı bir dünya için çalışmalarını sürdüren Wilo Türkiye’nin yeni Genel Müdürü Wilo Grup’un deneyimli yöneticilerinden Altuğ Arkaya oldu. Arkaya, Wilo Gruptaki Gelişen Pazarlar Grup Başkan Yardımcılığı görevine ek olarak Wilo Türkiye Genel Müdürlüğü görevini de üstlenecek.

Bilkent Üniversitesi İşletme bölümünde lisans eğitimini tamamlayan Arkaya, iş hayatına KPMG şirketinde Denetim ve Danışmanlık Yöneticisi olarak başladı. Ardından farklı sektörlerde  Finans Yöneticiliği yapan Arkaya, 2014 yılında Wilo Grup Finanstan Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak göreve başladı.

İki çocuk babası olan ve Almanya’da yaşayan Altuğ Arkaya, Wilo Türkiye’nin çalışmalarına liderlik edecek.

Devamını Oku

Pompalar

Thompson Pump, yeni uzaktan kumandalı RECON kontrol panelini piyasaya sürüyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Thompson Pump’ın etkileşimli teknoloji barındıran gelişmiş işlevlere sahip yeni RECON2000T kontrol paneli, pompanın uzaktan kontrolüne ve izlenmesine olanak tanıyor. Aynı zamanda sahada gereken iş süresini ve iş gücünü azaltan yenilikçi kontrol paneli RECON2000T, pompayı çalıştırılıp akıllı telefon, dizüstü bilgisayar, masaüstü bilgisayar veya internet erişimi olan herhangi bir diğer cihazdan performansın denetlenmesine olanak tanıyor.

Thompson Pump yeni RECON kontrol panelini Las Vegas’taki son CONEXPO-Con/AGG’de, Thompson pompasının günlük canlı video akışıyla, yeni teknolojiyi gösteren canlı demolarla birlikte tanıttı. Kongre katılımcıları, kontrol panelinin sorunsuz çalışması ve etkileşimli teknolojinin uzaktan veri yönetimine olanak tanıması karşısında şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Thompson Pump Satış Müdürü Bobby Zitzka, “RECON2000T’de aldığımız tepki bizde heyecan uyandırdı. Müşterilerimizin değişen ihtiyaçlarını karşılamak için bu yeni paneli piyasaya sürdük. Thompson Pump, teknolojinin ön saflarında yer almak için yorulmadan çalışıyor. Bu, endüstrinin en iyisi olma taahhüdümüzün bir başka örneğini teşkil ediyor” açıklamasında bulundu.

RECON2000T, en uzak konumlarda bile güvenilir bağlantı için hücre ve uydu ağlarını kullanıyor. Ayrıca Wi-Fi ile kullanıma da hazır bir biçimde üretiliyor. Üniteyi uzaktan izleme, verileri kaydetme ve hızı değiştirme yeteneği ile operatörlere, pompa ünitesi üzerinde bilgi erişimi ve kontrol sağlıyor. Kontrol paneli, RECON2000T örneğinde de görüldüğü üzere tüm pompa ve motor verilerini görüntülüyor. Pompa veya motorla ilgili bir sorun ortaya çıktığında, RECON2000T, internet etkinleştirilmiş cihazlara bilgi aktaracak şekilde de ayarlanabiliyor.

Devamını Oku

Pompalar

Tsurumi patlama korumalı dalgıç drenaj pompaları

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Tsurumi Manufacturing, kurulduğu 1924 yılından bu yana dalgıç pompalar, çevreyle ilgili ekipmanlar olmak üzere çeşitli tipte pompaların üretimini ve satışını yapıyor. Tsurumi’nin patlamaya dayanıklı dalgıç pompaları; çamur için KRDX serisi pompalar ve drenaj için de HSX ve KTX serisi pompalar olmak üzere üç pompa serisini kendi içinde barındırıyor.

Patlamaya dayanıklı uygulamalar için tasarlanan bu pompalar, tehlikeli yanıcı gazların, buharların ya da yanıcı sıvıların bulunduğu ‘patlayıcı atmosfer’ altında kömür madenlerinde, petrol/gaz rafinerilerinde ve benzeri şantiyelerde drenaj/pompalama işlemlerine uygun bir yapıya sahip. KRDX-serisi pompalar, Uluslararası Elektroteknik Komisyonun Patlayıcı Ortamlarda Kullanıma Yönelik Ekipmanlara İlişkin Standartlar Sertifikasyonu (IECEx) ve 2014/34/EU Yönergesi tarafından potansiyel olarak kullanılması amaçlanan karıştırıcı donanımına sahip dalgıç çamur pompalarıdır. Yüksek kromlu dökme demirden imal çark, emme plakası, karıştırıcı ve sfero dökümden imal pompa gövdesi ve motor çerçevesi ile KRDX serisi pompalar, aşınma direnci bakımından yüksek performansa sahip. Bu nedenle tortu içeren çamurlu su drenajına uygun bir yapıda. Ayrıca KRDX serisi pompalar, 380 V ile 1.000 V arasındaki anma gerilimi özelliklerine göre imal edilebiliyor.

HSX ve KTX serisi pompalar (3,7 kW’a kadar motor gücü ile), IECEx/ATEX ile uyumlu olmasa da Teknoloji Enstitüsü tarafından patlamaya dayanıklı yapılı elektrikli makine tipi sertifikası ile tanınmış olan genel amaçlı drenaj pompalarıdır. Tek fazlı HSX ve üç fazlı KTX serisi pompalar, ağır hizmet tipi çalıştırmada aşınmaya son derece dayanıklı yüksek kromlu dökme demirden imal çarkların kullanılmasını gerektiren spesifikasyona göre üretilmiştir. Tsurumi’nin diğer standart özellikli dalgıç pompaları gibi patlamaya dayanıklı bu pompalar, anti-fitil kablosu, motor koruyucusu ve silikon karbür yüzeyli çift iç mekanik salmastra barındırıyor.

Tsurumi’nin ana tasarım hedefi, zorlu çalışma ortamlarında bile istikrarlı çalışma için yüksek dayanım ve bakım kolaylığını sağlayıp operasyon güvenliğini tesis ederek uzun süreler boyunca sorunsuz çalıştırmanın gerçekleşmesi. Pompaların ağır işlenebilirliğini gerektiren zorlu çalışma ortamlarıyla ilişkili inşaat ve madencilik pazarlarında ürünlerimizin dayanıklılığını ve sürdürülebilirliğini artırmak amacıyla Tsurumi, zorlu ortamlarda günlük deneyler ve saha testleri yoluyla teknoloji ve bilgi birikimi edinmiştir.

Uzun yıllara dayanan tecrübe ve bilgi birikimini en iyi şekilde kullanan Tsurumi aynı zamanda yüksek sıcaklıktaki akışkanların ve aşındırıcı sıvıların drenajı gibi zorlu uygulamalara dayanımlı ürünlerin yanı sıra 1000 V spesifikasyonuna göre imal edilmiş pompaları da bünyesinde barındırıyor.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com