Connect with us

Sektör Haberleri

Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi’nde başvuru süresi uzuyor

Yayın Tarihi:

on

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, daha önce son başvurular tarihi 22 Kasım olarak açıklanan Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı’nda başvuru süresini 15 gün daha uzatma kararı aldıklarını açıkladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sanayicilerin talebi üzerine Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı’nda başvuru süresini 15 gün uzatma kararı aldıklarını bildirdi.

Bakan Varank, Sanayicilerle İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Konya’nın Türkiye’nin tahıl deposu olmanın ötesine geçtiğini ve kentin sanayisiyle adından söz ettirdiğini söyledi.

Türkiye’nin kritik teknolojiler ve yüksek katma değerli ürünlerde vazgeçilmez bir küresel oyuncu olmasını istediklerini vurgulayan Varank, “Finansmana erişim konusunda ciddi iyileşmeler kaydediyoruz. Bakınız faiz oranları düşüyor, kredi muslukları kademeli bir şekilde tekrar açılıyor. Biz finansal sistemin, sanayi ve teknoloji girişimlerine daha fazla kaynak aktarmasını istiyoruz” diye konuştu.

Varank, alternatif finansman modellerinin de gündemlerinde olduğuna dikkati çekerek, kitle fonlaması, girişim ve risk sermayesi gibi uygulamaları yaygınlaştırmak için paydaşlarla beraber çalıştıklarını, öz kaynaklarıyla yatırım yapan firmalar için teşvik sisteminde destek enstrümanları geliştireceklerini anlattı.

“Sanayicimizin talebini cevapsız bırakmayız”

Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) uzun vadeli arsa ve bina kiralama modelleri oluşturmak için alternatifler üzerinde durduklarını aktaran Varank, enerji maliyetlerini düşürmek ve verimliliği daha da artırmak için çalıştıklarını dile getirdi.

Varank; yüksek katma değerli ürünlerin; yerli imkân ve kabiliyetlerle üretilmesini amaçladıkları Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı’na değinerek; şöyle konuştu: “Ön başvuru tarihi olarak 22 Kasım’ı ilan etmiştik. Sanayicimizin bir süre uzatım talebi var; biz de bunu cevapsız bırakmayız. Sizlerin talebi üzere başvuru süremizi 15 gün daha uzatma kararı almanın daha doğru olacağını düşünüyorum. Bu programdan ve sunduğu teşviklerden en iyi şekilde faydalanmanızı istiyoruz. Makine sektöründen sonra; diğer öncelikli sektörler ve ürün grupları için de çağrılara çıkacağız. Biz oldukça heyecanlıyız. Sizin de bu heyecanın bir parçası olmanızı ve tam ekonomik bağımsızlık yolunda bizimle birlikte hareket etmenizi istiyoruz.”

Konya’nın ihracatında ilk 10 ayda yüzde 14 artış

İmalat sanayisinde hızlı bir canlanma için “kolları sıvadıklarını” belirten Varank; kapasite kullanım oranıyla sanayi sektöründe siparişlerin arttığını; tüketici; üretici ve sektör bazlı güven göstergelerinin yukarı yönlü olduğunu dile getirdi.

Varank; yurt içi ve yurt dışı uçuşlar; hızlı tren seferleri; Mersin Limanı’na olan demir yolu bağlantısı ve uygun coğrafi koşullarıyla Konya’yı “müthiş” bir üretim merkezi olarak tanımladı.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku

Sektör Haberleri

2022’yi ödüllerle kapatan GF Hakan Plastik’in 2023 hedefi, daha fazla ihracat ve katma değerli proje

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

İnovatif ürünleriyle sektörün küresel liderleri arasında yer alan GF Hakan Plastik, ödüllerle geçirdiği 2022 yılının ardından, ihracat pazarlarını artırmayı ve katma değerli projelerde büyümeyi hedefliyor.

GF Hakan Plastik, iki yıllık pandemi sürecinin ardından sektör basını ile bir araya geldi. 2022 yılı değerlendirmesi ve 2023 yılına yönelik hedeflerinin aktarıldığı toplantının ardından düzenlenen kokteyl ile “Yeni Yıla Merhaba” denildi. GF Hakan Plastik Türkiye ve Ortadoğu Bölge Başkanı Batuhan Besler’in ev sahipliğinde gerçekleşen davette Pazarlama Grup Müdürü Elif Balaban, IK Direktörü Bengü Tuna, Sürdürülebilirlik ve Kalite Grup Müdürü Baran Bilgili de bulundu.

Konuşmasına 2022 yılının genel bir değerlendirmesi ile başlayan Batuhan Besler hem sektör hem de firma özelinde açıklamalarda bulundu. Son 10 yılın en hızlı büyüyen sektörlerinden biri olan inşaat sektörünün, 2018 yılından beri çeyrek bazında düşüşünü sürdürdüğünü; bu düşüşün etkilerinin 2022 yılında pandemi, genel tedarik sıkıntıları, ham madde dalgalanmaları ve sadece Türkiye‘de değil dünyada yaşanan ekonomik istikrarsızlıklar gibi nedenlerle daha da yoğun hissedildiğini söyledi. Yatırımlardan yeni projelere kadar tüm süreçleri öngörülemez kılan bu şartların tüm sanayicilere sancılı günler yaşattığına değindi.

2022 yılı yönetmesi zor bir yıl oldu

Yaşanan tüm dalgalanmalar nedeniyle daha proaktif, daha fazla detay düşünerek ilerlemek zorunda kalındığını belirten Besler, “2022 yılını, yönetmesi zor bir yıl olmasına rağmen, pazara olan yakınlığımız ve müşterilerimize özel çözümlerimiz sayesinde güzel geçirdik. 2022 yılında kendimizi daha da geliştirip farklılaştıracak projelere imza attık. Her alanda iyileşme ve gelişme artık iş modelimizin rutini haline geldi” dedi. GF ve GF Hakan Plastik’in gündeminin en önemli maddelerinden birinin sürdürülebilirlik konusu olduğunu belirten Besler, sürdürülebilirliği 3 ana başlıkta topladıklarını ve bu doğrultuda çalışmalarını şekillendiklerini kaydetti:

“2022 yılında çalışmalarımızı üç başlık altında topladık. Ürün portföyü, İklim ve Kaynaklar, İnsan ve Refah. Ürün Portföyü konusunda; GF Hakan Plastik’in oldukça zengin bir ürün gamı bulunuyor. GF kanalından da ürün çeşitliliğimizi güçlendiriyoruz. Bu ürünlerimizin geliştirilmesi yönünde çalışmalarımızı yürüttük. Üstyapı, altyapı ve endüstriyel alandaki ürün ve hizmet faaliyetlerimizdeki iyileştirme çalışmalarıyla müşteri şikayetlerinde %75 oranında bir azalma sağladık.

Ür-Ge ekibimiz tarafından geliştirilen Aquayststem PP-RCT boru sistemimiz ve Silenta Extreme boru sistemimiz doğaya dost, karbon ayak izi düşük inovatif ürünlerimiz. Her iki ürün grubumuz da EPD belgeleri ile takip edilebilir değerlere sahipler. 2022 yılında bu ürünlerimizin aldığı ödüller bizi motive eden gelişmeler oldu. Silenta Extreme ALTIN ÇEKÜL Uluslararası Yapı Kataloğu Ödülleri”nde Yapıda Yenilikçi Ürün Yapı Kataloğu Özel Ödülü’nü aldı. Yine yıl içerisinde katıldığımız Aquatherm Tashkent 2022 Fuarı’nda “Best Innovative HVAC Technologies Ödülü“ne layık görüldü.

2022 yılı içerisinde “Lead Free” projemiz üzerinde yoğun bir şekilde çalışıldı. Tüm süreçlerini tamamladığımız bu projemizle 2023 yılında PVC ürün gamımızın tümünü doğaya duyarlı olarak piyasaya sunuyor olacağız.

İklim ve Kaynaklar başlığımız altında yine başarılı çalışmalar yürüttük. Özellikle üretimde enerji verimliliği konusuna kaynak ayırarak fark yaratmaya başladık. Üretimde yaklaşık bir buçuk yıldır kullandığımız Yeşil Enerji ile karbon salınım değerlerimizde düşüş elde ettik. 2021 yılında Yeşil Enerji Kullanımı ile Kapsam 2 CO2e emisyonlarımızda %45 azalma elde etmiştik. 2022 yılında da Çerkezköy tesisimizde kullanılan %100 Yeşil Enerji ile emisyonlarımızın giderilmesini sağlandık.

2022 yılında enerji verimliliği yönünde çalışmalarımız farklı alanlarda sürdürülen yatırımlarla da minimize edilmeye çalışıldı. Örneğin Enerji Gemba çalışmalarımız. Yalın Üretim uygulamalarımızın temellerinden biri olan Enerji Gemba yürüyüşlerimiz “Git ve yerinde tespit et” tarzında bir yaklaşıma sahiptir. Tesislerimizde bunu her birimde düzenli aralıklarla uyguluyoruz. Endüstriyel tesislerde kritik enerji tüketim noktalarından birisi kompresörler ile basınçlı hava üretimidir. Normalde kaçaklar, hatların çalışmadığı günlerde tesiste dinleme yöntemiyle tespit edilir.  Biz temin ettiğimiz Sonik Endüstriyel Görüntüleme cihazı ile herhangi bir zamanda bölümlerdeki hava kaçaklarını tespit edip, kayıpların önüne geçtik. Bu çalışmamızla da yaklaşık 60k CHF’lık enerji tasarrufu sağlamış olduk.

Enerji verimliliği konusunda üretim hattında LED lamba kullanımı ile %60 tasarruf sağladık. Yine soğutulması gereken su miktarında %35 azaltmaya giderek enerji tasarrufu elde ettik.

Otomasyonda enjeksiyon makinalarında robot yatırımlarımız oldu ve halihazırda bu yatırımlarımıza devam ediyoruz. Robot projemizle çevrim süresinde iyileşme sağlıyor; aynı zamanda İSG risklerini de elimine ediyoruz.

Şanlıurfa tesisimize cam elyaf hattı yatırımı yaptık. ÜR-GE çalışmalarımız doğrultusunda hızlı prototip yapma ve fikirleri fiziki olarak gözlemlemeye olanak sağlayan 3D Printer yatırımımız gibi farklı yatırımlarla zaman, maliyet,  verimlilik, güvenlik, esneklik gibi konularda avantajlar yakaladık.

İnsan ve Refah yine ana başlıklarımızdan birini oluşturuyor. Fabrikalarımızdaki iş kazalarımızda yaşanan %85 oranında azalma; insana verdiğimiz değer ve ISG çalışmalarımızın en öncelikli ve çok hassas konular olmasının bir göstergesi diyebiliriz.

Yalın üretim felsefesini birçok alanda uyguluyoruz. Yalın Üretim departmanımızın yanı sıra ”BOB Ambasador” adını verdiğimiz gönüllü ekibimiz, tüm süreçlerdeki yalın faaliyetlerin yürütülmesine katkı sağlıyor.

GF’in 2025 Stratejisi’nde en az %15 kadın yönetici hedefimiz bulunuyor. GF Hakan Plastik olarak 2022 yılında biz bu hedefi %30 olarak tamamladık. Yine insan sağlığı ve motivasyon için 2022 yılında ”Ergoffice” projemiz devreye girdi. Tüm ofis çalışanları haftanın 3 günü 15 dakika uzman eşliğinde ofis egzersizi yapıyor. Hatta bu uygulamamız diğer GF ofisleri için de bir örnek uygulama oldu.”

2025 stratejimize uygun ilerleyişimiz devam edecek

2023’ü yenilenme ve sektörde ayrışacak işler ile var olma yılı olarak gördüklerini belirten GF Hakan Plastik Türkiye ve Ortadoğu Bölge Başkanı Batuhan Besler, 2023 yılının daha da zor geçeceğini öngörerek, yeni pazarlar ve mevcut pazarlardaki ürün yelpazesini geliştirerek büyümeyi hedeflediklerini ifade etti:

“2023 yılındaki farkımız, müşteri taleplerine özel inovasyonlar ve sistemler olacak. Daha fazla seyahat ederek ihtiyacı anlama noktasında proaktif davranacağız. Enerji krizi Avrupalı üreticilerin daha önce girmek için emek vermedikleri 3. Dünya ülkelerine atak yapmalarını, yeni pazarlar arayışına girmelerini sağlayacaktır. Biz Avrupa kalitesinde ürün üretip daha iyi servis vererek pazarlardaki payımızı artıracağız. Her ne kadar enerji krizi tüm dünya için olumsuz etkiler yaratsa da gücümüz sayesinde en az etkilenecek firma olarak, ihtiyacı karşılamaya devam edeceğiz. Aynı zamanda bu krizi ülke olarak fırsata çevirebileceğimiz durumlar da olacaktır.

2023 yılındaki ihracat hedefimiz yüksek. Hali hazırda bir GF şirketi olmanın verdiği güven ve farklılığımız ile mevcut pazarları geliştirmek, yeni pazarlara da açılma hedefinde olacağız. İhracat pazarında ürün portföyümüzü, ürün satışından sistem satışına evrilecek şekilde geliştirmeyi planlıyoruz. İç piyasa müşterilerimiz için de yine ayrışacak sistem uygulamaları ve hizmetleri 2023’ün ilk çeyreğinden itibaren görmeye başlayacağız. 2023 yılını proje pazarındaki mevcut lider konumunu koruyarak; perakende pazarında ise raf payını artıracak bir yıl olarak öngörüyoruz.”

GF Hakan Plastik’in, stratejisini en öncelikli ana başlıklar ile revize ettiğine değinen Besler, katma değerli projelerle büyümek, müşteri yakınlığını artırmak ve insan kaynağını geliştirmek ana başlıklarından oluşan stratejilerine uygun adımlar atacakları bir yıl hedeflediklerini sözlerine ekledi. Çerkezköy ve Şanlıurfa farikalarının üretim kapasitesinin GF tesisleri arasında ilk 5 içerisinde yer aldığını belirten Besler, 2023 yılında tesislerde kapasiteyi ihtiyaca göre farklılaştırmanın yanında; enerji ve ürün inovasyonuna uygun yatırım planlarının olduğunu söyledi.

Besler, planlanan diğer çalışmalarla ilgili kısa bilgiler aktardı: “2022 yılında tamamladığımız “Lead Free” projemizle tüm PVC ürünlerimizi 2023 yılında Ocak ayından itibaren kurşunsuz üretim yaparak satışa sunacağız. GF Hakan Plastik, Türkiye’de sektöründe her zaman inovatif bir marka olmuştur. Ayrıca biz bireysel olduğu kadar şirketlerin de dünyayı korumak için sorumlulukları olduğu bilinciyle üretimimizden insan kaynağımıza kadar daha yaşanır bir dünya için kendimizi değiştirmeye çalışıyoruz. Bu yaklaşımla kurşunsuz PVC ürünlerimizin ardından Bio ürün projemiz de 2023 için gündemimize aldığımız, önem verdiğimiz bir projemiz olacak. Üretiminde yatırımlarımız robotik sistemler, dijitalleşme ve kalite standardını yükseltecek projelere yönelik olacak. 2023 yılı için fabrikalarımızda tüm enerjimizi Yeşil Enerji‘den sağlayarak karbon ayak izimizi daha da düşürmeyi planlıyoruz.  Ayrıca TS EN ISO 50001:2018 Enerji Yönetim Sistemi’ni kurmak için de hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. 2023 yılında hem ürünlerimiz, hem verdiğimiz hizmet, hem de çalışan insan kalitemiz ile fark yaratmak istiyoruz. En iyiler ile her alanda olmak hedefindeyiz.”

Bünyelerinde oluşturdukları farkındalık eğitimleri sayesinde, birçok konuda çalışanlarını geliştirdiklerini ifade eden Besler, global bir şirket olmaları nedeni ile çalışanlara farklı seviyelerde İngilizce dil eğitimi başta olmak üzere, Yönetici Geliştirme Programı gibi insan kaynağının teknik  kalitesini artırıcı uzun soluklu  eğitimleri de devreye aldıklarını; strateji doğrultusunda eğitim ve gelişime ayrılan kaynağın da artarak devam edeceğini iletti.

Açıklamaların ardından düzenlenen Yeni Yıla Merhaba Kokteyli ile GF Hakan Plastik yetkilileri, ülkemiz ve dünya genelinde sağlıklı, huzurlu, dengeli ve istikrarlı bir yıl dileğinde bulundular.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Sektör Haberleri

Masdaf, yılın en iyi 8 yetkili servisini ödüllendirdi

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Masdaf Yılın Servisi Ödülleri sahiplerini buldu. Masdaf, yetkili servis firmalarının hizmet kalitesini ölçmek, geliştirmek ve ödüllendirmek amacıyla geliştirdiği “performans-karne sistemi” ile yılın en iyi 8 yetkili servis firmasını ödüllendirdi.

Pompa sektörünün öncü markası Masdaf, ileri teknoloji pompa sistemlerinin yanı sıra satış sonrası servis hizmetlerinde de yüksek müşteri memnuniyeti sunmaya devam ediyor. Masdaf, servislerinin hizmet kalitesini ölçmek, geliştirmek ve ödüllendirmek amacıyla 2021 yılının ilk çeyreğinde hayata geçirdiği “performans-karne sistemi” ile satış sonrası   hizmetlerdeki müşteri deneyimlerini yakından takip ediyor. Bu kapsamda yapılan değerlendirme neticesinde Masdaf’ın üst düzey performans sergileyen ve diğer meslektaşlarına da örnek olan 8 yetkili servis firması ‘yılın servisi ödülü’nü almaya hak kazandı.

Masdaf Tuzla Fabrikası’ndaki Özer Polatoğlu Oditoryumu’nda gerçekleşen ödül töreninde; “Ciro Başarı”, “Kurumsal İletişim”, “Hizmette Kalite ve Liyakat” kategorilerinde başarı göstererek, ödül almaya hak kazanan firmalara ödüllerini Masdaf Genel Müdürü Vahdettin Yırtmaç takdim etti. Masdaf Yılın Servisi Ödülleri kapsamında; yedek parça alımlarında merkezle çalışıp yüksek tutarda ciro yapan “İstanbul Kardeşler Teknik” ve “Adana Asil Hidrofor” firmaları “Ciro Başarı”; saha ve atölye donanımlarında, medya ve tüm mecralardaki iletişim dilinde kurumsal yapıya uygun davranarak, yüksek marka bağlılığı gösteren “İstanbul ERD Servis” ve “Antalya Aysu Tesisat” firmaları “Kurumsal İletişim”; karne notları yüksek, müşteri anketlerinde, eğitim ve gizli müşteri puanlamalarında üst düzey başarı göstermiş “Manisa Tasarım Teknik”, “İstanbul Astek Pompa”, “Ordu Türksan Teknik” ve “Eskişehir Erkan Bobinaj” firmaları ise “Hizmette Kalite ve Liyakat” kategorilerinde “Masdaf Yılın Servisi” ödülüne layık görüldü.

“Operasyonel sürekliliği sağlamak önemli”

Törende konuşma yapan Masdaf Satış Sonrası Hizmetler Müdürü Hüseyin İpekoğlu, “Müşterilerimize, Masdaf ürünlerini; sorunsuz, uzun ömürlü ve asgari maliyetle kullanma olanağı sunmak için elimizden geleni yapmak görevimiz. Olası sorunlarda; arızanın kaynağını araştırmak ya da sorun yaşatabilecek unsurları anlayıp, erkenden bertaraf ederek, operasyonel sürekliliği sağlamak önemli. Bunu alışkanlık haline getirmeyi başaran, ürüne ve müşteriye bir hekim gibi yaklaşabilen servislerimizin benzer ölçüde saygıyı hak ettiklerine de inanıyoruz. Bu anlamda örnek olabilecek iş ortaklarımıza ödüllerini vermekten mutluyuz” dedi.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Sektör Haberleri

Wilo, enerji tasarrufunda Ecolution dönemini başlattı: Ekonomi ve ekoloji bir arada

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Çevre dostu ve verimli ürünleriyle sürdürülebilirliğe katkı sağlamaya devam ederek yenilikçi teknolojiler ve enerji tasarruflu ürünler geliştiren, kaynakları ve bulunduğu çevreyi bütüncül olarak korumayı hedefleyen Wilo, enerji tasarrufunda Ecolution dönemini başlattı.

İnovatif teknolojileriyle 150 yıldır tüm dünyada, 30 yıldır Türkiye’de pompa sistemlerinin öncü markalarından biri olarak faaliyetlerini sürdüren Wilo, enerji fiyatlarındaki artışlar, değişen ekonomik şartlar ve enerji tasarruflu ürünlere yönelik farkındalığın artması nedeniyle, global arenada Ecolution kampanyası başlattı. Ecolution kelime kökeninde; ekonomi, inovasyon, ekoloji ve çözüm kelimelerinden meydana geliyor. Bu kelimeler kapsamında çözüm üretme amacıyla oluşturulan kampanya ile yeni nesil ve yüksek verimli ürünlerin öne çıkarılıp, maksimum enerji verimliliği ve tasarruf konusunda farkındalık oluşturulması hedefliyor. 

Tüm dünyada 2022 Haziran ayında başlatılan kampanya, 22 Avrupa ülkesinde yayınlanacak şekilde kurgulandı. Global arenada önemli bir yere sahip olan Ecolution kampanyası için Wilo; verimli pompa çözümlerindeki uzmanlığını öne çıkarmak için Türkiye’nin de projeye entegrasyonunu sağlayarak, duyurularını sosyal mecralardan gerçekleştirdi.

Ekonomi ve ekolojiyi barındıran yeni çözüm

Wilo verimli pompa çözümlerindeki uzmanlıklarını, çevreye değer katarak sağlamak ve Ecolution kampanyasıyla güçlendirmek için çalıştıklarını belirten Wilo Türkiye Pazarlama ve İş Geliştirme Müdürü Banu Kiper, “Son zamanlarda çevremizde ve dünyada oluşan gelişmelerden dolayı enerji alanında fiyatlar önemli düzeyde artmakta. Ecolution kampanyamızla, gittikçe artan bu enerji fiyatları artışlarının bizlere yansımasını en aza indirmeyi, aynı zamanda kaynakların verimli kullanımını sağlayarak çevreye olan katkımızı artırmayı hedefliyoruz. Kampanya kapsamında eski pompaları değiştirerek daha verimli ve enerji tasarruflu ürünlerimizle enerji tüketimini azaltmayı hedefliyoruz. En önemlisi de yüksek tasarruflu ürünlerimizle enerji kaynaklarının verimli kullanılmasını sağlayarak gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmayı amaçlıyoruz” dedi.

“Eski pompaları değiştirerek enerji tüketiminde, %80’e varan tasarruf sağlıyoruz”

Ecolution kampanyasında sağladıkları verimliliği vurgulayan Kiper, “Birçok farklı uygulama alanında yüksek verimli pompa teknolojilerinde öncüyüz. Ecolution kampanyamızda; eski ve akıllı kontrol sistemleri içermeyen pompaları, son teknoloji akıllı kontrol olanakları sunan yeni pompalarımızla değiştirerek, enerji tüketimi ve verimlilikte yüzde 80’e varan tasarruf oranı sağlıyoruz. Wilo Türkiye olarak böylece, ürünlerin verimliliğini artırıp, tasarruf sağlayarak sürdürülebilir bir gelecek için adım atmaya teşvik ediyoruz. Ecolution kampanyasıyla dünyamızı koruyor ve değişimi başlatmak için verimli çözümlerin altını çiziyoruz” açıklamasında bulundu.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com