Connect with us

Sektör Haberleri

Güvenli ve sürdürülebilir bir gelecek: BERICAP’tan çevre dostu ve kullanışlı kapak çözümleri

Yayın Tarihi:

on

Önde gelen plastik ve alüminyum kapak üreticisi BERICAP, güvenli ve sürdürülebilir bir geleceğe giden yolu temsil eden yenilikçi çözümlerini sunmaya hazırlanıyor. Çevreye, kullanıcılara ve güvenliğe her zamankinden daha fazla odaklanan bir gelecek için sahteciliğe karşı da korumaya sahip olan yeni seri, sürdürülebilir tasarımlarla kalmıyor, aynı zamanda son derece özelleştirilebilen ve kirlenmeye karşı dayanım gösteren özellikleriyle dikkat çekiyor.

Sürdürülebilir ve hafif tasarımlar olumsuz çevresel etkileri azaltıyor

Uzun vadeli daha düşük malzeme kullanımı stratejisine bağlı kalmaya devam eden ve tüm kategorilerdeki ürünlerini mümkün olan en yüksek seviyede hafifleştiren BERICAP, PCO 1810 ve PCO 1881 standartlarının yeni GME 30.40’a evriminin yanı sıra, ilgili kapak çözümlerinin geliştirilmesinde de yer alıyor. Karbon ayak izini azaltmak ve kapalı malzeme döngülerini ilerletmek için geri dönüştürülmüş malzemelerin (PCR = Tüketici Sonrası Reçine) kullanımına kendini adayan bir firma olan BERICAP, termoplastik elastomer bazlı (TPE) bir geliştirme olan BERICAPValve ile ürünler için kapaklarda sıklıkla kullanılan silikon valflere bir alternatif sunuyor ve geri dönüşüm zincirinin silikon ile kirlenmesini önlüyor. Belirgin geri dönüşüm avantajlarına sahip olan tamamen silikonsuz valf, INTERSEROH Enstitüsü’nün sertifikasyon denetiminde mükemmel sonuçlar elde etti ve 2020’de ‘Geri Dönüştürülebilir Ambalaj’ kategorisinde Packaging Europe Sürdürülebilirlik Ödülü’nü kazandı.

AB Yönergeleri uyarınca daha kolay geri dönüşüm

BERICAP ClipAside, plastik kapakların Temmuz 2024’ten itibaren açıldıktan sonra şişeye takılı kalmasını şart koşan 2019/904 AB Direktifi ile uyumluluk için geliştirilmiş bir kapak çözümüdür. BERICAP, ClipAside’yi müşterilerin mevcut TE bant geometrisi ile kapakları üretmeye devam ederken bağlı kapaklara hızlı ve basit bir geçişe hazırlanmalarına olanak sağlamak için tasarladı. ClipAside’ye erken geçiş, ürünlerin marka çekiciliğini de artırıyor. Bağlı kapaklarla ilgili tüketici anketleri, tüketicilerin çoğunluğunun ClipAside kapaklarını sezgisel kullanım ve hijyen avantajları nedeniyle beğendiğini ve geleneksel kapaklardan daha olumlu değerlendirdiğini ortaya koyuyor.

CTS sayesinde çevre ve kullanıcı güvenliği için faydalar

BERICAP’ın Securalink kapalı transfer sistemi (CTS), çevrenin korunmasına ve tarım endüstrisi kullanıcılarının güvenliğine katkıda bulunuyor. Bitki koruma ürünleri için kapalı dağıtım sistemi, kullanıcıları ve çevreyi içeriklerine maruz kalmaktan korur. Avrupa’da, CTS dağıtımının başlangıç olarak Hollanda, Belçika ve Danimarka’da en geç 2024 yılına kadar yapılması planlanıyor. Securalink, BERICAP’in çözüm odaklı bir kapatma sağlayıcısı olarak en son trendlerle temas halinde olduğunu daha fazla teyit ediyor.

Kirlenmeye ve kurcalamaya karşı etkili koruma

Her zaman ürün ve kalitenin korunmasını odağına alan BERICAP’ın Halkalı Soyma Astarı; kolay, aletsiz açma, temiz çalışma ve sızıntısız tekrar kapama sağlayan kurcalanmaya karşı belirgin bir çözüm sunuyor. BERICAP Ring Peel Liner, müşteri markasını desteklemek ve sahteciliği önlemek için ayrı ayrı da basılabilir. Birçok alanda etkin avantajlar sunan BERICAP, ürünlerin bütünlüğünü ve kalitesini garanti eden yeni kapak çözümleri ve teknolojileri geliştirmeye de devam ediyor. 

Alüminyumdan plastiğe kadar kapsamlı bir ürün yelpazesi

MALA Verschluss-Systeme GmbH, 2021 yılından bu yana BERICAP Grubu’nun bir parçası olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Bu genişlemenin bir sonucu olarak BERICAP, bireysel müşteri gereksinimlerine ve tercihlerine daha fazla hassasiyetle hitap etmesini sağlayan benzersiz bir kapsamlı kapak yelpazesine sahip. Ayrıca firma, seri üretim bazında ve de küçük üretim partilerinde mümkün olan kapaklar için ihtiyaca yönelik çok sayıda dekorasyon ve tasarım çözümleri sunabiliyor.

Konuyla ilgili konuşan BERICAP Satış Müdürü Waldemar Schmidt, “Müşterilerimizin giderek daha sıkı hale gelen çevre ve kullanıcı koruma gereksinimlerine uymalarına, hijyen standartlarını sürdürmelerine ve sahteciliği önlemelerine yardımcı oluyoruz. Başarının anahtarı, sürekli olarak çözüme odaklanmamızdır. Yıllar boyunca FACHPACK, yenilikçi kapatma çözümlerimizi sunmanın yanı sıra potansiyel gereksinimleri ve olası uygulamaları tartışmak için bize ideal bir fırsat sundu. Ticaret fuarında ürünlerimizi ve çözümlerimizi derinlemesine tartışmak için sabırsızlanıyoruz” açıklamasında bulunuyor.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Sektör Haberleri

Su Kaynaklarını Koruma Yolunda TOFAŞ’tan Önemli Başarı

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Tofaş, Küresel İklim Platformu CDP’nin (Carbon Disclosure Project) “Su programı” 2023 derecelendirmesinde ülkemizdeki en yüksek skoru elde ederek, A- derecelendirme notuyla “Liderlik” seviyesine giren şirketler arasında yer aldı.

Tofaş, iklim değişikliği ile mücadele kapsamındaki faaliyetleri ve suyun verimli kullanımı konusunda yürütüğü çalışmalarla doğal kaynakları koruma performansını sürekli iyileştirmeye devam ediyor.

Tofaş, dünyanın en büyük iklim değişikliği verisine sahip olan, yatırımcıların, şirketlerin, şehirlerin ve bölgelerin çevresel etkilerini yönetmeleri için küresel bilgilendirme sistemini yürüten CDP’nin (Carbon Disclosure Project – Karbon Saydamlık Projesi) derecelendirmesinde önemli bir başarı elde etti.

2014 yılında CDP listesine Türkiye’den giren ilk otomotiv şirketi olan Tofaş, suyun verimli kullanımı konusunda yürüttüğü çalışmalarla, Karbon Saydamlık Projesi’nin (Carbon Disclosure Project – CDP) “Su programı” 2023 yılı derecelendirmesinde ülkemizdeki en yüksek skoru elde etti ve “A-derecelendirme notu” ile liderlik seviyesine giren şirketler arasında yer aldı.

Sürdürülebilir üretim için su ve atık su sistemlerini hassasiyetle yöneten ve su kullanım miktarını sürekli iyileştiren Tofaş, üretim operasyonlarında oluşan atık suyu modern arıtma ünitelerinde arıtıyor. Atık suların uygun ortama deşarjını gerçekleştirerek, her yıl yaklaşık 60 milyon metreküp yani 1.000 kişinin bir yıllık tüketimine tekabul eden su miktarının tekrar kullanımını sağlıyor. Tofaş son beş yılda araç başına taze su tüketiminde de yüzde 30’luk bir iyileşme oranını yakaladı ve 2023 yılında bir araç için 2,6 metreküp seviyesine düşürdü.

Otomotiv sektöründe tüm süreçlerde sürdürülebilirliklik anlayışıyla öncü olmayı hedefleyen Tofaş, Kapsam 1 ve 2 toplamında 2030’a kadar yüzde 50 karbon azaltımı, 2050 yılında ise net sıfır karbon olma hedefi doğrultusunda enerji verimliliği projeleri, güneş enerjisi üretimi ve kullanımına yönelik projeler yürütmekte; tüm üretim süreçlerinde doğal kaynak kullanımında verimliliği arttırmak üzere 5R (Refuse, Reduce, Reuse, Recycle, Recover – Reddet, Azalt, Tekrar Kullan, Geri Dönüştür, Geri Kazan) sürekli iyileştirme faaliyetlerini sürdürmektedir.

Devamını Oku

Etkinlikler

Türkiye, suyun yüzde 40’ını şebekelerde kaybediyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Türkiye’de suyun yüzde 40’ı fiziki sebeplerden dolayı kullanıcılara ulaşmadan şebekelerde kaybediliyor. Bu da yaklaşık 2 milyar m³ temiz suya yani yaklaşık 30 milyon kişinin bir yıllık su ihtiyacına karşılık geliyor.

22 Mart Dünya Su Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Masdaf Genel Müdürü Vahdettin Yırtmaç, Türkiye’de su kaynaklarının sürdürülebilirliğini sağlamak için yüzde 40’ı şebekelerde kaybedilen suyun kazanılması için yapılması gerekenlere dikkat çekti.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından hazırlanan rapora göre Türkiye, yılda kişi başına düşen 1.519 m³’lük su miktarı ile ‘su sıkıntısı çeken’ bir ülke. Pompa sektörünün yarım asırlık lider firması Masdaf’ın Genel Müdürü Vahdettin Yırtmaç, Türkiye’de su kaynaklarının sürdürülebilirliğini sağlamak için yüzde 40’ı şebekelerde kaybedilen suyun kazanılması konusunda yapılması gerekenleri açıkladı:

Suyun yüzde 40’ı şebekelerde kaybediliyor

“Barajlarda bulunan ham su, iletim hattıyla arıtma tesislerine oradan haznelere ve şebekeler yardımıyla da evlerimize ulaşıyor. Ancak Türkiye’de suyun yüzde 40’ı fiziki sebeplerden dolayı şebekelerde kaybediliyor. Bu da yaklaşık 2 milyar m³ temiz suya yani yaklaşık 30 milyon kişinin bir yıllık su ihtiyacına karşılık geliyor.

Su kaynaklarını doğru yönetmek ve suyun kullanıcılara ulaşmadan kaybolmasını önlemek konusunda yerel yönetimlere önemli roller düşüyor. Çünkü yerel yönetimler, suyu evlere taşıyan şehir şebekelerini doğru sistemler ile yöneterek bu kayıpların önüne geçebilir. Bu kapsamda şebeke suyunu basınçlandırmak için kullanılan pompalar ile suyu taşıyan boruları doğru seçmek ve bakımlarını ihmal etmemek gerekiyor.

Eski pompalar yüzde 40 daha fazla enerji tüketiyor

İdeal verimlilik seviyesinin yüzde 20 altında çalışan eski ve yıpranmış pompalar su israfının yanı sıra enerji israfına da neden oluyor. Çünkü aynı hacimde su pompalamak için yüzde 40 daha fazla enerji tüketiyor. Bu nedenle eski pompa sistemlerini, yüksek verimli ve elektronik olarak kontrol edilen yeni pompalarla değiştirmek gerekiyor. Yenilenen sistem hem iki yıl içinde kendini amorti ediyor hem de yüzde 40 daha az enerji tüketiyor.

Şehir şebekelerinde kullanılan borulara dikkat!

Şehir şebekelerindeki kayıpları önlemek için yalnızca akıllı pompa teknolojileri ile suyu basınçlandırmak da yeterli değil, bir diğer önemli parametrenin de şehir şebekelerinde kullanılan borular olduğunu söyleyebiliriz. Eğer sistemdeki borular eski ve yıpranmış ise patlama veya delinme gibi sorunlar yaşanabiliyor.

Akıllı pompa teknolojileri ile doğru basınçlandırma yapılmalı

Borularda yaşanan patlama veya delinmenin nedenlerinden bir diğeri ise uzun boru hatlarındaki kayıpları karşılamak amacıyla şebekenin çıkış noktalarına yerleştirilen pompalardaki basınçların yüksek tutulması oluyor. Bu nedenle alt yapı sistemlerini bir bütün olarak değerlendirip, mühendislik hesaplamalarını doğru yapmak gerekiyor.

Kullanım ömrü 10 yılı aşan pompaları, akıllı pompa teknolojileri ile yenileyerek doğru basınçlandırma yapmak, kaçakları tesit edip boruları yenilemek şebekelerden kaynaklı su israfını önleyecek bir çözüm olacaktır.” dedi.

Devamını Oku

Etkinlikler

Dünya, yaşamın temel kaynağını hızla tüketiyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

1993 yılından bu yana her yıl 22 Mart tarihinde kutlanan; küresel ısınma kaynaklı yağış azlığı, aşırı buharlaşma, hızlı tüketim ve kirlilikle, diğer yandan vahşi sulama ve bilinçsiz su tüketimiyle anlamı her yıl artan Dünya Su Günü, 2024 yılında “Barış için sudan faydalanmak” temasıyla gerçekleştiriliyor. Suyun küresel barış, istikrar ve refah üzerindeki hayati rolünü öne çıkaran tema, aynı zamanda su kıtlığı, kirliliği ve suya eşit olmayan erişim gibi sorunların toplumlar ve ülkeler arasındaki gerilimleri artırabileceğini vurguluyor.

Konuyla ilgili küresel araştırmalar ise dünyada 785 milyon insanın suya erişemediğini ortaya koyarken, 2050′ye kadar her 4 kişiden en az birinin kronik veya tekrarlayan tatlı su kıtlığından etkilenen bir ülkede yaşayacağını öngörüyor. Farklı bir araştırmada ise, dünya nüfusunun yüzde 40’ından fazlasının su kıtlığı çektiği, bu durumun önümüzdeki yıllarda artarak 2050 yılında 4 milyar insanı etkileyeceğini bildiriyor. 2023 yılının Kasım ayında yayınlanan son UNICEF raporuna göre, her 3 çocuktan 1’i (739 milyon) şiddetli veya çok şiddetli su kıtlığı olan bölgelerde yaşıyor ve iklim değişikliği bu durumun daha da kötüleşmesine yol açıyor.

Küresel su tüketimi sektör bazında incelendiğinde temiz suyun;

  • %69’u gıda ve tarım,
  • %21’i enerji ve endüstriyel,
  • %12’si içme suyu ve evsel tüketimde kullanılıyor.

Türkiye’de durum ne?

Dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye’de ise, artan nüfusla birlikte kişi başına düşen kullanılabilir yıllık su miktarının 2030 yılında 1.200 metreküpe, 2040 yılında 1.116 metreküpe, 2050 yılında ise 1.069 metreküpe kadar düşmesi bekleniyor. Bu rakamlar, Türkiye’nin su kıtlığı çeken bir ülke durumuna geleceğini gösteriyor. World Rescue Institute’nin (WRI) 2040 yılına dair oluşturduğu Su Stresi Haritası’na bakıldığında ise, ülkemizin su stresi seviyesinin artarak, 2040 yılında büyük bir bölümünün Yüksek Su Stresi ve Su Kıtlığı kategorilerinde yer aldığı görülüyor. Haritaya göre, Türkiye dünyada su stresi yaşayan 50 ülke arasında 32. sırada yer alıyor.

Yetkililer ise, son yıllarda bu duruma ilişkin önlemler almaya çalışıyor. 2023 yılının Kasım ayında su kaynaklarının etkin yönetimi ve verimli kullanımı amacıyla üst düzeyde koordinasyon ve iş birliği sağlaması için oluşturulan Ulusal Su Kurulu, 2024 yılının Ocak ayında Tarım ve Orman Bakanlığı’nın öncülüğünde ilk toplantısını gerçekleştiriyor. Toplantıda konuşan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, su kullanımı ve iklim değişikliği etkilerinin bu şekilde artarak giderse; 6 yıl sonra nüfusun yüzde 49’unun, tarım alanlarının ise yüzde 78’inin su yetersizliği riskiyle karşı karşıya kalacağını söyleyerek, “Bu durumla yüzleşmemek için riski krize dönüşmeden yönetmemiz gerekiyor” açıklamasında bulunuyor.

Su Verimliliği Seferberliği başta olmak üzere, son yıllarda su kaynaklarının etkin ve verimli kullanımı için birçok yatırım ve önemli düzenlemeleri hayata geçiren Türkiye, Ulusal Su Kurulu ile sektörel su tahsislerinin de değerlendirileceği su arzına ilişkin kısa ve uzun vadeli plan, politika ve stratejiler oluşturmayı hedefliyor.

“Su vatandır” vizyonu ve sloganıyla yürütülen bilinçlendirme çalışmalarını destekliyor, geleceğimiz için bu denli önemli bir alanda faaliyet gösteren tüm sektör paydaşlarımızın Dünya Su Günü’nü kutluyoruz.

Devamını Oku

Trendler

Pompa Vana ve Sistemleri Dergisi - Pump Valve and Systems Magazine sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et