Connect with us

Pompalar

Tarihi rezervuardaki su pompalarını Belzona tamir etti

Yayın Tarihi:

on

Tarihi Rezervuardaki Su Pompalarını Belzona Tamir Etti

 

Her gün, Queen Mary Rezervuarı 910,000,000 litre su tutmaktadır. Rezervuar, dünyanın en kalabalık şehirlerinden birineyeterli miktarda temiz su vermek için öncelikle suyu Thames Nehri’nden beslenen kanalla içeri alır.

Neredeyse yüzyıllık aktiviteden sonra, yıllarca makine ve

ekipmanda gerçekleştirilen birçok yenilemeden sonra, sentrifüj

pompa sistemi, büyük bir gelişmeye hazırdır.

  Belzonauygulamasından sonra pompa gövdesi 

Projenin Geçmişi

Pompalar,   1924’te   devreye    alındı ve doğru akım buhar motorlarıyla çalıştırıldı. Rezervuarlar, 1925 yılında Kral V.George ve Kraliçe Mary tarafından resmi bir şekilde açıldıktan sonra makineler birçok kez geliştirildi, pompalar şimdi elektrikmotorlarıyla çalışmaktadır. Rezervuar’ın bulunduğu yer olan Littleton, Saxon yer ismi olan, ‘küçük yerleşim’ anlamına geldiğihalde rezervuarın kendisi yerleşim yerine nazaran farklılık içermektedir. Su alanı 723 dönüm kaplarken, çevresi kabaca 4mildir. Bittiği zaman, dünyadaki en büyük rezervuardı ve o günden itibaren çevre ülkelere olduğu kadar Londra’nın büyük birkısmına da su temin etmeye devam etmektedir.

 

  Şiddetli korozyona maruz kalmış pompa gövdesi                         Bloklarla tutturulmuş pompa gövdesi

Uygulama Durumu

Yıllarca sık kullanımdan dolayı, pompa ekipman sisteminin bazı yerlerinde kavitasyon hasarı oluşmuştur. Bu da, pompasisteminin verimliliğine ciddi şekilde engel olmaktadır. Bu durum, acilen çözülmelidir ve hidrolik profilin ayarlanmasınıkapsayan ayrıntılı muayeneye tabi tutulmalıdır.

Pompa gövdesinin üst kısmının ağırlığından ve fiziksel boyutundan dolayı gövdeyi baş aşağı çevirmek pratik  değildir. Busebeple, gövde bloklarla tutturulmuştur (venlik sebebiyle vinçle desteklenmiştir) ve alt tarafından taranmıştır. Bu muayenesüresince, her bir gövdede Pas Derecesi D’ye kadar Yüzey Korozyonu teşhis edilmiştir. Bu, skaladaki korozyonderecelendirmesindeki en yüksek seviyedir. Dökme demir ve aşınmanın şiddetli pasa maruz kaldığını göstermektedir. (ISO-8501-1).

 

Üstgövdenin hidrolik profili                                    Kompresörçark kanadının hidrolik profili

Hidrolik profilin ve ekipman taramasının bitiminden sonra kıvrık tulumbaların üçünde, toplam yüzey alanı 282 m2 olacak şekilde

birkaç yenileme uygulamasının yapılmasına karar verilmiştir.

Hasarın büyüklüğüne göre (kıvrık  pompaların bazı alanlarında %50 korozyongözlenmiştir) koruma kaplamasıyla takip edilen

komple metal onarımları belirlenmiştir. Yeniden yapılandırma ve koruma, ağırkorozyona uğramış dökme demir yüzeyini tamir

etmek için gerekmektedir ki böylece, pompa en yüksek verimliliğinde çalışmaya devam edebilsin.

Her biri 44,5 m2 yüzey alanına sahip çarkları gözden geçirdikten sonra hepsinin temizliğe tabi tutulmasına karar verilmiştir. Bu şekilde, daha sonra düzgün çalışmaya devam edebilirler.

 

                  Belzona 1111’le onarılan yüzey                                        Belzona 1111’le onarılan yüzey

Uygulama Yöntemi

Öncelikle tüm işlenmiş yüzler, üst ve altgövdede kumlama ekipmanı kullanılmadan koruma altına alınır. Bu, öncekikaplamayı çıkartmak için kullanılır. Yüzey temizliği en az SA 2 ½ olan ve yüzeyprofili en az 75µm olan profil oluşturulur. Sonra, uygulama alanı vakumlanır vebütün raspalama alanının temizlendiğine, tozdan arındırılmış olduğuna eminolunur.

Yüzey tuz kirliliği için test edilirken,uygulama alanları Belzona 1111 (Super Metal) uygulaması için hazır halegetirildi.  Belzona 1111, ondülasyon veaşınma hasarı olan alanları onarmak için uygulama yapılır. Silikon çelikalaşımıyla güçlendirilmiş çözgensiz epoksi reçine tamir kompoziti, dayanıklıkorozyon direnci sağlar, aşındırıcı malzeme ile temas ettiğinde bile yüzeyinkorunmasını garanti eder.

 

Kumlamadansonra pompa yüzeyi                                    Bitmiş uygulama                                              Bitmiş uygulama

Belzona 1111‘in kürlenmesinden ve ikisaatlik kaplama penceresinde sonra, gri renkte olan Belzona 1341’in(Supermetalglide) ilk katı fırça ile uygulanır. Bunu, toplam 400 mikron kurufilm kalınlığı elde etmek için mavi renk olan ikinci katın uygulanması takipeder.

Bu kaplamanın özelliği, ekipmana uzun süreli erozyon ve korozyon korumasısağlaması ve pompa verimliliğini arttırmasıdır. Belzona 1341‘in verimliliğiyeni ekipmanda % 7, onarılmış ekipmanda da % 20 arttırdığı kanıtlanmıştır. Bunu,işlem sıvılarını iten ve türbülanslı akışı azaltan hidrofobik teknolojikullanarak gerçekleştirir. Kürlendiğinde, kaplanmış yüzey herhangi bir kaçak yada pinhol olup olmadığını görmek için kontrol edilir.

Modern polimer teknolojisi kullanılarak Belzona,santrifüj pompa ekipmanını yenilemiştir. Böylece, tarihi Queen Mary Rezervuarımümkün olduğunca verimli ve sorunsuz olarak çalışmaya devam etmektedir. 

Referans: http://www.maintenanceonline.org/article.asp?id=9229

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Pompalar

Tapflo Havayla Çalışan Diyaframlı Pompalar: Piyasadaki en çok yönlü pompalar

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Tapflo Havayla Çalışan Diyaframlı Pompalar, basit çalışma prensipleri, kompakt ve güvenilir tasarımları sayesinde ağır endüstrinin tüm taleplerini karşılar.

• Pompalar az sayıda bileşenden yapıldığından arıza süresi ve bakım maliyetleri en aza iner.

• Pompalar sağlamdır, güçlüdür ve uzun ömürlüdür.

• Pompalar zarar görmeksizin kuru da çalışabilir.

• Koruyucu ekipmana gerek yoktur. Pompalar, valf kapalıyken hasar görmeden çalışabilir.

• Kurulumu özel eğitim gerektirmez ve kolaydır (kurulumda elektrik kullanılmaz).

Tapflo pompalarının kurulumu kolay olmanın yanı sıra esnektir. Giriş ve çıkış portları, boru hattınıza uyacak biçimde 180 dereceye kadar döndürülebilir (PE, PTFE ve Metal Serisi Pompalar). Hava dağıtım sistemi yağlamaya gerek kalmadan çalışma imkanı sağlar (çevre kirlenmesini önler). Pompalar esnektir ve ayarlanması kolaydır. Emme yüksekliği, boş emme borusunda 5 metreye kadar ve ıslak borudaysa 9 metreye kadardır. Tapflo pompaları akışkana daldırılabilir. Bununla birlikte, akışkan ile temas halinde olan tüm bileşenlerin kimyasal olarak uyumuna dikkat edilmelidir.  Zone 1 (ATEX, grup II, Kat. 2’ye göre) ve Zone 0 (ATEX, grup II, Kat. 1’e göre) için patlamaya dayanıklı modeller mevcuttur.

Pompalar; yanıcı, aşındırıcı ve kimyasal olarak agresif, yüksek ve düşük viskoziteli, aşındırıcı içeriği kapsayan çok geniş bir kimyasal yelpaze ile uyumludur.

Pompalar birçok uygulamada kullanılabilir:

• Yüzey şartlandırma

• Su arıtma

• Atık ve su endüstrisi

• Makine endüstrisi

• Boya, baskı ve vernik endüstrisi

• Kimya endüstrisi

CIP işlemlerinde Tapflo diyaframlı pompalar

Bursa bölgesindeki Tapflo müşterisi, CIP işlemlerinde T200 PTT-7PV Pompaları kullanıyor. Firma; süt, ayran ve yoğurt gibi süt ürünleri üreten bir işletme.

Uygulama örneğiyle ilgili konuşan Tapflo Ürün Müdürü Umut Kaya, “Bu işlemler için üç tank var ve 3 T200 PTT-7PV kullanılıyor. Pompalarımız her üretim sürecinden sonra kostik asidi tüm sisteme (boru hatları+pompalar+valfler ile) aktarıyor. Tapflo Diyaframlı Pompalar %48 kostik asit (NAOH)+%2 nitrik asit transfer ediyor. Bir yılı aşkın süredir etkin bir şekilde çalışıyorlar” diyor.

Müşteri, pompanın 3 ana özelliğinden dolayı bu modeli seçti:

• Aşındırıcı ve kimyasal agresif akışkanları transfer edebilir.

• Kuru çalışabilir ve hasar görmez.

• Güçlü kendinden emiş becerisi.

Tapflo Group, bağımsız, İsveçli aile firması olup, havayla çalışan diyaframlı pompaların, santrifüj pompaların ve diğer endüstriyel proses ekipmanlarının üretici ve küresel tedarikçisidir.

Tapflo ürünleri ve hizmetleri 6 kıtada 75 ülkede mevcuttur. Tapflo olarak, müşterilerimizin rahatlığı için en yüksek Tapflo hizmet kalitesini garanti eden Tapflo Grup Şirketlerimiz ve özenle seçilmiş distribütörler tarafından dünya çapında temsil edilmekteyiz.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

Salvatore Robuschı, ISO 5199 Normu “Kanal Çarklı” ağır hizmet pompaları

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Salvatore Robuschi markalı RB Serisi Kanal Çarklı Pompalar, ISO 2858-5199 normlarına uygun olarak üretilen; yüksek verimli, uzunömürlü, basit ve modüller tasarımı ile kullanıcı dostu ağır hizmet tipi endüstriyel proses pompalarıdır.

RB Serisi pompaların genel dizayn ve üretim özellikleri şu şekildedir:

 • 2400 m3/h’e kadar debi değeri
 • 70 m’ye kadar basma yüksekliği
 • 220 C’ye kadar yüksek akışkan sıcaklıklarına uygunluk
 • Pompaların üretiminde kullanılan standart malzemeler:
 • AISI316 Paslanmaz çelik döküm
 • SAF2507 Süper dubleks
 • GG25 Döküm demir

Pompaların üretiminde kullanılan diğer malzemeler:

 • AISI 904
 • Hasteloy
 • Monel

Salvatore Robuschi markalı RB Serisi pompaların sağladığı avantajlar:

 • Yüksek hidrolik verim
 • Uzun servis ömrü
 • Düşük yedek parça ihtiyacı
 • Kısa teslim süresi (“Ex-work Italya” olarak teslim süresi yaklaşık 30 gündür)
 • Düşük NPEY (NPSH) gereksinimi
 • Farklı salmastra yapıları ile kullanılabilme ve istendiği zaman bunlar arasında kolayca geçiş yapabilme imkânı

Pompalarda kullanılabilecek salmastra yapıları şunlardır:

 • Yumuşak salmastra
 • Tek mekanik salmastra
 • Çift mekanik salmastra
 • Kartuş tip mekanik salmastra

Üstün performans ve dizayn özellikleri ileSalvatore Robuschi markalı RB Serisi pompalar aşağıdaki sektör ve uygulamalar için uzun ömürlü ve güvenilir çözümler sunar:

 • Kimya endüstrisinde kullanılan korozif akışkanların transferinde ve basınçlandırılmasında.
 • Domates salçası ve meyve suyu üretim tesislerinde, vakum altında çalışan evaparatorlerde (32 brix değerine kadar domates salçası ve meyve püresi)
 • Petro-kimya endüstrisinde kullanılan yanıcı/patlayıcı kimyasalların ve akaryakıt türevlerinin transferinde ve basınçlandırılmasında.
 • Yanıcı / patlayıcı ortamlarda (ATEX Zone-1 ve Zone-2) ve zor çevre şartlarında.

Pompanın kendisi (elektriksel olmayan hidrolik gövdesi) ATEX sertifikasına sahiptir 

(II2G Ex h IIB T4 Gb) ve pompa etiketinde (motor etiketinden bağımsız olarak) ATEX markalaması bulunmaktadır.

Nihai ürün (skid) ise bir bütün olarak tekrar ATEX sertifikalandırması ile teslim edilmektedir.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

Zorlu talepler pnömatik motorlu varil pompasıyla karşılandı

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Castle Pumps, elektronik sağlık teşhis sistemleri üreticisi olan bir müşterisinin zorlu taleplerini karşıladı. Mürekkep kalıntısı olan kullanılmış yıkama akışkanının pompalanması uygulamasında; yanıcı solventleri güvenli bir şekilde kullanılabilmesi, çamur benzeri mürekkep kalıntılarını işlenebilmesi ve tankların boşaltılması için uygunluk gibi temel zorluklar, pnömatik motorlu varil pompasıyla giderildi.

Üretim tesislerinde kullanılan bir kimyasal transfer pompası için sağlık uzmanları tarafından kullanılmak üzere elektronik teşhis makineleri üreten bir firmadan talep alan Castle Pumps, müşterisinin prosesini inceledi: Müşterinin, her biri 35 litre temizleme solüsyonu alacak 4 yeni temizleme tankı takması gerekiyordu. Bu tanklarda su bazlı organik çözücülerin yanıcı bir karışımı aktarılıyordu. Bu temizleme akışkanı, pnömatik bir motor tarafından döndürüldükçe şablonlara püskürtülen ve tanka geri akan baskı şablonlarındaki mürekkepleri temizlemek için kullanılıyordu. Ay boyunca, ekranlardan yıkanarak tankın dibinde belirli bir seviyede mürekkep artığı birikebileceğinden, bu temizleme solüsyonunun tanktan aylık olarak boşaltılması ve temiz sıvı ile doldurulması gerekiyordu. Müşteri mevcut tankları boşaltmak için bir peristaltik pompa kullanıyordu; ancak tankların oldukça derin olması, emme hortumunu atmak ve almak için depoya eğilme anlamına geliyordu. Bu da firmanın mümkünse kaçınmak istediği bir durumdu.

Müşterinin mevcut pompasıyla yaşadığı zorlukları göz önüne alan Castle Pumps, ilk hedef olarak depoya eğilme ve yaslanma sorununu çözmeyi belirledi. IBC ve tank boşaltma için birçok model içeren varil pompası üreticisi Flux ile köklü bir ilişkisi olan Castle Pumps, Flux’un ürün yelpazesinden müşterinin tedarik ettiği tanka uygun ve MSDS sayfasında ayrıntıları verildiği üzere temizleme solüsyonundaki çözücülerin aşındırıcı doğasıyla uyumlu, 1500 mm paslanmaz çelik şaftlı bir F430 pompa seçti. Bu özel kimyasal pompa modeli, aynı zamanda mevcut mürekkep kalıntısı gibi aşındırıcıları minimum aşınma ile işlemek için tasarlanmıştı. Orta değişimli uygulamalara da uygundu. Kullanılan temizleme akışkanının viskozitesinin, tank boşaldıkça değişebileceği ve dipte daha fazla mürekkep çamuru içerdiği göz önüne alındığında, bu çok büyük bir avantaj anlamına geliyordu. Müşterisinin yıkama tanklarını yerinde besleyen basınçlı havası olduğundan, kimyasal pompayı elektrikli motor yerine pnömatik motorlu olarak belirleyen Castle Pumps, yanıcı solventlerin güvenli bir şekilde işlenmesini sağlamak için tehlikeli uygulamalarda kullanım için ATEX sertifikasına da sahip motor ve pompa sağladı.

Çalışmada kullanılan ekipman

Model: Flux F430 Varil Pompası

Modeli: F430 Paslanmaz Çelik

Akışkan: Mürekkep kalıntılı organik solvent bazlı yıkama sıvısı

Motor: Hız ayarı için F416 Basınçlı Hava c/w küresel vana

Daldırma uzunluğu: 1500mm

Bağlantılar: DN 25, G 1 ¼

Gövde: AISI 316

Şaft: AISI 316

Pervane: ETFE

Motor: EX II 2G Ex h IIC T6 Gb / Pompa: Ex II 1/2 G IIB T4

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com