Connect with us

Pompalar

Süspansiyon çökeltilerinin hidrolik transferi için Hermetik Sızdırmaz Çift Hortum-Diyafram Pompalar

Yayın Tarihi:

on

Çift Hortum-Diyafram Pompalar, pompa içinde sapmalar olmadan düzgün ve lineer bir akış sağlar. Çift hortum diyafram pompalar birimsel tasarımlara dayanır. Çok çeşitli redüktör boyutlarında, 0,1 ile 600 m3/h arasında, 320 bar operasyon basıncına kadar çalışan simplex, duplex, triplex, quadruplex ve sextuplex modelleri bulunmaktadır. Bu pompalar, aşırı basınçlara ve ağır operasyonlarda bile, istenmeyen emiş şartlarına karşı korumayı garanti eder.

Hidrolik katı transferi iki fazlı karışım gibidir. Su (akışkan), katıları ana kolondan geçiren hidrolik taşıyıcıdır. Daha küçük partiküller ise ikincil taşıyıcı olarak dikkate alınır ve akışkanın hızını düşürmeye katkıda bulunur. Transfer, homojen ve heterojen karışımlara göre farklılık gösterir. Kritik hızı da hesaba katmak gereklidir. Kritik hızın altına düşmek ekipmanı tehlikeye sokar, çıkışta kontrol edilemeyen aşırı debi oluşur. Bu nedenden dolayı hızın korunması gerekir. Sızdırmaz pompaların gelişimi bu temelden gelir. Bu pompaların performansları ve uygulama alanları genişletilmiştir ve böylece küçük boyutlu ölçme pompalarından, yüksek basınçlı proses pompalarına kadar muazzam çalıştırabilme gücü vardır. Bu pompalar sadece tehlikeli sızıntıları engellemez, aynı zamanda bakım-onarım maliyetlerini de ciddi oranda düşürür.  Hidrolik tahrikli tek veya çoklu diyaframlı pompalar 10 bar ve üzeri basınçlarda uygulanır. Diyafram, ıslak kısım ve hidrolik hazne arasındaki sızdırmazlık için bu kısımları ayırır.

Pompa emiş vanasında veya basma kısmında sedimentasyon oluşması durumunda, diyaframların aşırı sıkıştırılma riski olur ve böylece emiş ve basma hattındaki çekvalflere de baskı  yapabilir, hatta,bu durum diyaframların parçalanmasıyla sonuçlanabilir. Standart diyafram pompaların dezavantajları, bu pompalardaki diyaframları modifiye edip hortum diyafram pompaya çevirerek önlenir. Ürün hortum-diyaframın içinde lineer bir akış yolundadır ayrıca kontrol valfleri ile temas halindedir. Bu yeni diyafram pompalar; hermetic sızdırmaz, pozitif deplasmanlı pompaların tüm kriterlerini taşır ve,temizlenmesi kolay, düzgün bir pompa haznesi sunar.

Çalışma Prensibi

Pompa redüktörünün döner hareketi krank mekanizmasıyla piston başlığının ileri geri hareketine dönüştürülür. Kafalar piston bağlıdır. Hidrolik akışkan sayesinde piston, hem taşınan akışkanın lineer akışını sağlayan,hem de çift kat tam sızdırmazlık sağlayan 2 hortum-diyaframı da harekete geçirir.  Mekanik sürücülü peristaltic hortum pompaların aksine bu pompalardaki hortum-diyaframlar sıkıştırılmaz.   Tıpkı insan vücudundaki damarlar gibi piston strokuyla aynı ayarda yavaş bir hareket sağlanır.

Yüksek Operasyon Güvenliği 

Çift hortum diyafram pompaların özelliklerinden biri de, akışın lineer halde olmasıdır. Bu şekilde katı partikül içeren uygulamalarda, süspansiyon karışımlarda ve çamur uygulamalarında çalışabilir. Maksimum lineer akış çizgisiyle, hortum diyaframlar yüksek viskoziteye sahip çamurları ve diğer korozif ve erozif kimyasalları minimum aşınma ile kaldırabilir.

Ekonomik, Yüksek Kaliteli

Çift hortum diyafram pompalarda pompa seçimi, debi, operasyon basıncı gibi değerlere göre yapılır ama taşınan akışkanın dayanımına göre yapılmaz ve bu şekilde benzersiz ekonomiklik ve kalite sağlanır.  Pompanın, diğerlerine nazaran benzersiz emniyeti, akışkanın pompa kafasıyla ve hidrolik sürücü ile temas etmemesi sayesinde sağlanır. 

Kaset Dizaynında Emiş ve Basma Çekvalfleri

Konik, yuvarlak veya küresel vanalarda metal veya yumuşak sızdırmazlık, optimum adaptasyon şartları için uygundur. Yüksek basınç altında bile bu vanalar, koç darbesini engeller.  

Bu vanaların az aşınması nedeniyle, sızdırmazlık, uzun operasyonlardan sonra bile azaltılmıştır. Kaset dizaynı sayesinde, boru hattını demonte etmeden bile sökülüp takılması kolaydır.

Hataları Erken Tanılama Sistemi

Çift hortum diyafram pompaların dizaynı, ileri-geri hareket eden pompalar alanındaki tecrübelere ve kestirimci bakım yöntemlerine dayanır. Böylece, kalıcı kondisyon monitörlemesi, hortumlardaki ve çek valflerdeki sızıntıların kontrolü açısından çok önemlidir. Erken tanımlama, en küçük plansız sızıntıların engellenmesi ve bakımının yapılmasını sağlar.

Touch Panel & Enerji Verimliliği

Touch Panel ve tanılayıcı system sayesinde, kullanıcılara HMI (İnsan-makine ilişkisi) ile pompa tanılama sistemi   önerilir. Ölçüm sistemi, çekvalflere katı partikül gelmesi halinde oluşan kayıpların ve sızıntıların %1,5’in altında olması halinde bile uyarı verir. Bu, operatöre kestirimci bakım için yardımcı olur ve gerekli MTBR değerlerini vererek, bakım maliyetlerinin düşürülmesini sağlar.  Touch Paneller kontrol kabininin içindedir ve operatöre, strok, emiş basıncı, çıkış basıncı, nabızlar, hidrolik ve redüktör yağı sıcaklıkları ve bunlar dışında çek valfler, debi kaybı ve verim hakkında da bilgi verir. Enerji maliyetlerinin düşürülmesi konusunda da önemli katkılar sağlar.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Pompalar

KSB’nin bir yeniliği daha dünya pazarında: Yeni nesil yüksek verimli ısıtma sirkülasyon pompaları Calio Pro (Z)

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Kuruluşunun 150. yılını kutlayan KSB, üretimini Türkiye fabrikasında gerçekleştirdiği yeni nesil Calio Pro pompalarının piyasaya çıktığını duyurdu. Yeni motor tasarımıyla piyasaya çıkan ve ileri teknoloji yazılımlarla kontrol edilerek operasyonlarını uzun yıllar boyunca sürdürebilen Calio Pro pompalar, rakiplerinde olmayan DynamicControl özelliğiyle kullanıcılarının yerine düşünen akıllı bir pompa olma özelliği taşıyor.

KSB’nin yeni ve geliştirilmiş Calio Pro pompası, kendine özgü olan DynamicControl modu aktive edildiğinde dinamik bir akış kontrolü sağlıyor. Hangi basma yüksekliğinde ve akış hızında çalıştığını hesaplayarak gereksiz eforun önüne geçen pompa, kullanılmadığı zaman bunu algılıyor ve akış kontrolü yaparak gereksiz güç tüketimini engelliyor. Bu sayede yılda ortalama %40 daha fazla enerji tasarrufu yapılabiliyor.

Bu özellikleriyle büyük binalardaki kontrolsüz ısıtma pompalarının yerine iyi bir alternatif oluşturan Calio Pro; sade tasarımı, kullanıcı dostu arayüzü ile kolay kurulum ve devreye alma sağlıyor.

Fonksiyonları:

 • Oransal basınç kontrolü ∆pv
 • Sabit basınç kontrolü ∆pc
 • Dinamik olarak ayarlanmış fark basıncı DynamicControl
 • Sabit hızlı çalışma Boost modu
 • “Smart Change Over” fonksiyonu ile çift pompalı çalışma
 • Otomatik havalandırma işlevini başlat fonksiyonu
 • Deblokaj fonksiyonu
 • Yumuşak başlangıç
 • Pompa ve motor koruması
 • Ekranı kilitle / kilidini aç
 • Alarm rölesini kontrol etmek için test alarmı
 • Kolayca fabrika ayarına sıfırlama

Uygulama alanları: Isıtma, havalandırma ve klimalar

 • Tek borulu ve iki borulu sistemler
 • Yerden ısıtma
 • Kazan veya birincil devre
 • Depolama tankı şarj devresi
 • Güneş enerjisi sistemleri
 • Isı pompası

Çok yüksek enerji verimliliği

 • Optimize edilmiş enerji verimliliği düzenlemelerinin gereğinden fazla yerine getirilmesi sayesinde geleceğe hazırdır.
 • Yeni Dynamic Control özelliği sayesinde, oransal basınç kontrolüne kıyasla ortalama %40 ek enerji tasarrufu sağlar.

Basit montaj ve devreye alma

 • Pompanın bütün çalışma modları ve özellikleri pompa üzerindeki tuşlar ile çok kolay bir şekilde ayarlanabilir.
 • Pompanın çalıştırılması istenilen nokta metre cinsinden ayarlanabilir. 
 • Entegre ikiz pompa işlevi ve hava tahliye özelliği ile pompa içindeki havanın atılması.
 • Kontrol ünitesi kilitlenebilir.
 • Hata mesajının ekrandan görüntülenebilmesi.

Dynamic Control

 • Yüksek verim ve düşük enerji maliyeti sağlar.
 • Üç farklı basınç seviyesi için sadece bir model: PN6 / PN10 / PN16.
 • Büyük binalarda kontrolsüz eski pompalar yerine geçmek için idealdir.
 • Isıtma, havalandırma, iklimlendirme, soğutma ve genel sirkülasyon sistemleri için geniş uygulama yelpazesi.
 • Vidalı veya flanş bağlantılı sonsuz değişken ıslak çalışan pompa.
 • Standart olarak tekli pompalarla da entegre çift pompa çalışması.

*(Z): İkiz pompa uygulamasının varlığını ifade eder

Kaynak: www.ksb.com.tr

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

Salvatore Robuschi, ISO 5199 Normu “Vorteks Çarklı” ağır hizmet pompaları

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Salvatore Robuschi markalı RC Serisi Vortex Çarklı Pompalar, ISO 2858 -ISO 5199 normlarına uygun olarak üretilen; yüksek verimli, uzun ömürlü, basit ve modüller tasarımı ile kullanıcı dostu ağır hizmet tipi endüstriyel proses pompalarıdır.

RC serisi pompaların genel dizayn ve üretim özellikleri şu şekildedir:

800 m3/h’e kadar debi değeri

60 m’ye kadar basma yüksekliği

220 °C’ye kadar yüksek akışkan sıcaklıklarına uygunluk

Pompaların üretiminde kullanılan standart malzemeler:

AISI316 paslanmaz çelik döküm

SAF2507 süper dubleks

GG25 döküm demir

Pompaların üretiminde kullanılan diğer malzemeler:

AISI 904

Hasteloy

Salvatore Robuschi markalı RC Serisi Pompaların sağladığı avantajlar:

Pompa gövdesinin ekseninden kaçık konumlanmış çark yerleşimi ile transfer edilen akışkan ve içerisindeki katı partiküllerin %80’i çark ile temas etmeden, pompa gövdesi içinde oluşan vorteks ile transfer edilir.

Ağır hizmet şartlarına göre dizayn edilmiş şaft ve yataklar.

Kısa teslim süresi (“Ex-work Italya” olarak teslim süresi yaklaşık 30 gündür).

Farklı salmastra yapıları ile kullanılabilme ve istendiği zaman bunlar arasında kolayca geçiş yapabilme imkanı.

Üstün performans ve dizayn özellikleri ile Salvatore Robuschi markalı RC Serisi pompalar aşağıdaki sektör ve uygulamalar için uzun ömürlü ve güvenilir çözümler sunar:

Kimya ve petro-kimya endüstrisinde kullanılan kirli, lif içeren, organik ve inorganik akışkanlar ile aşındırıcı özelliği olmayan çamurların transferinde kullanılabilir.

Ayrıca gıda, kağıt ve şeker fabrikaları ile birlikte, deniz suyu arıtma sistemlerinde, atık su arıtma tesislerinde, enerji santrallerinde ve demir-çelik endüstrilerinde bulunan farklı proseslerde kullanılabilmektedir.

Yanıcı / patlayıcı ortamlarda ( ATEX Zone-1) ve zor çevre şartlarında.

Pompanın kendisi (elektriksel olmayan hidrolik gövdesi) ATEX sertifikasına sahiptir (II2G Ex h IIB T4 Gb) ve pompa etiketinde (motor etiketinden bağımsız olarak) ATEX markalaması bulunmaktadır.

Nihai ürün (skid) ise bir bütün olarak tekrar ATEX sertifikalandırması ile teslim edilmektedir.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

Waldkraiburg’taki yeni NEZTSCH Kampüsü’nde ilk pompa başarıyla monte edildi

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Waldkraiburg’taki yeni NEZTSCH Kampüsü’nde ilk pompa başarıyla monte edildi

Waldkraiburg yer alan yeni NEZTSCH Kampüsü’nün temel atma töreninden sadece iki yıl gibi kısa bir süre sonra ilk pompanın montajı gerçekleşti. Yıllarca süren yoğun planlamanın ve uygulamanın ardından 2023 yılının Ocak ayında ilk pompanın montajı tamamlandı ve nakliye departmanına teslim edildi.

NETZSCH Kampüsü’nden çıkan ilk pompa, gelecek için umut verici bir başlangıç sinyali oluşturuyor. Müşterilerin yanı sıra NETZSCH Pumps & Systems çalışanları da yeni binadan ve Waldkraiburg’taki tesisin konsolidasyonundan faydalanacak.

“NETZSCH tarihinde bir dönüm noktası”

Müşterilere odaklanan proje, küresel pazar liderliğini daha da genişletmek için yeni tesisi, işlevlerin konsolidasyonunu ve mevcut tüm proseslerin yeniden gözden geçirilmesini ve optimizasyonunu kapsıyor. Konuyla ilgili konuşan şirketin Genel Müdürü Jens Heidkötter, “Bugün NETZSCH Pumps & Systems tarihinde bir dönüm noktasıdır. Waldkraiburg’taki yeni sahamızda montajın başlamasıyla, dünyanın en verimli pozitif deplasmanlı pompa fabrikasını işletme hedefimize yaklaşıyoruz. Yeni bina, şirketin gelecekteki iddialı hedeflerine ulaşmasına katkıda bulunacak” dedi.

Waldkraiburg’taki 3 lokasyonun birleştirilmesiyle elde edilen NETZSCH sahası, müşterilerin de proseslere getirilecek optimizasyonlardan faydalanmasını sağladı. Konuyla ilgili konuşan şirketin CEO’su Felix Kleinert, “NETZSCH; müşteri hizmetleri, yenilik, teslimat performansı, ürün kalitesi ve çağdaş çalışan oryantasyonu açısından yeni standartlar belirliyor. Waldkraiburg’taki üç lokasyonun tek bir dev, modern tesiste birleştirilmesi, müşteri ve ürün odaklı bir yeniden yapılanma ile ilişkilidir ve bu nedenle küresel pompa endüstrisinde mihenk taşı bir projedir. NETZSCH müşteri hizmetleri, yenilik, teslimat konularında yeni standartları getiriyor” açıklamasında bulundu.

NETZSCH sahasında monte edilen ilk pompa

Netzsch-Mohnopumpen GmbH’nin kuruluşundan neredeyse tam 60 yıl sonra, NETZSCH sahasında ilk pompanın teslim edilmesi, karmaşık akışkan yönetiminde küresel uzmanlık için yeni bir çağın başlangıcını işaret ediyor. Geçtiğimiz on yıllarda, şirket tarafından dünya çapında 1.000.000’dan fazla pompa üretildi. NETZSCH sahasında monte edilen ilk pompa, tıpkı 1962’deki ilk pompa gibi bir NEMO ilerleyen hazneli pompaydı. Pompa çevre sektöründe İsveç’te konumlanan ve uzun süredir ortak olan Zander & Ingeström AB için çamur çıkaracak; ancak portföye ait diğer tüm pompa teknolojileri de gelecekte yeni montaj holünde monte edilecek.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com