Connect with us

Pompalar

Süspansiyon çökeltilerinin hidrolik transferi için Hermetik Sızdırmaz Çift Hortum-Diyafram Pompalar

Yayın Tarihi:

on

Çift Hortum-Diyafram Pompalar, pompa içinde sapmalar olmadan düzgün ve lineer bir akış sağlar. Çift hortum diyafram pompalar birimsel tasarımlara dayanır. Çok çeşitli redüktör boyutlarında, 0,1 ile 600 m3/h arasında, 320 bar operasyon basıncına kadar çalışan simplex, duplex, triplex, quadruplex ve sextuplex modelleri bulunmaktadır. Bu pompalar, aşırı basınçlara ve ağır operasyonlarda bile, istenmeyen emiş şartlarına karşı korumayı garanti eder.

Hidrolik katı transferi iki fazlı karışım gibidir. Su (akışkan), katıları ana kolondan geçiren hidrolik taşıyıcıdır. Daha küçük partiküller ise ikincil taşıyıcı olarak dikkate alınır ve akışkanın hızını düşürmeye katkıda bulunur. Transfer, homojen ve heterojen karışımlara göre farklılık gösterir. Kritik hızı da hesaba katmak gereklidir. Kritik hızın altına düşmek ekipmanı tehlikeye sokar, çıkışta kontrol edilemeyen aşırı debi oluşur. Bu nedenden dolayı hızın korunması gerekir. Sızdırmaz pompaların gelişimi bu temelden gelir. Bu pompaların performansları ve uygulama alanları genişletilmiştir ve böylece küçük boyutlu ölçme pompalarından, yüksek basınçlı proses pompalarına kadar muazzam çalıştırabilme gücü vardır. Bu pompalar sadece tehlikeli sızıntıları engellemez, aynı zamanda bakım-onarım maliyetlerini de ciddi oranda düşürür.  Hidrolik tahrikli tek veya çoklu diyaframlı pompalar 10 bar ve üzeri basınçlarda uygulanır. Diyafram, ıslak kısım ve hidrolik hazne arasındaki sızdırmazlık için bu kısımları ayırır.

Pompa emiş vanasında veya basma kısmında sedimentasyon oluşması durumunda, diyaframların aşırı sıkıştırılma riski olur ve böylece emiş ve basma hattındaki çekvalflere de baskı  yapabilir, hatta,bu durum diyaframların parçalanmasıyla sonuçlanabilir. Standart diyafram pompaların dezavantajları, bu pompalardaki diyaframları modifiye edip hortum diyafram pompaya çevirerek önlenir. Ürün hortum-diyaframın içinde lineer bir akış yolundadır ayrıca kontrol valfleri ile temas halindedir. Bu yeni diyafram pompalar; hermetic sızdırmaz, pozitif deplasmanlı pompaların tüm kriterlerini taşır ve,temizlenmesi kolay, düzgün bir pompa haznesi sunar.

Çalışma Prensibi

Pompa redüktörünün döner hareketi krank mekanizmasıyla piston başlığının ileri geri hareketine dönüştürülür. Kafalar piston bağlıdır. Hidrolik akışkan sayesinde piston, hem taşınan akışkanın lineer akışını sağlayan,hem de çift kat tam sızdırmazlık sağlayan 2 hortum-diyaframı da harekete geçirir.  Mekanik sürücülü peristaltic hortum pompaların aksine bu pompalardaki hortum-diyaframlar sıkıştırılmaz.   Tıpkı insan vücudundaki damarlar gibi piston strokuyla aynı ayarda yavaş bir hareket sağlanır.

Yüksek Operasyon Güvenliği 

Çift hortum diyafram pompaların özelliklerinden biri de, akışın lineer halde olmasıdır. Bu şekilde katı partikül içeren uygulamalarda, süspansiyon karışımlarda ve çamur uygulamalarında çalışabilir. Maksimum lineer akış çizgisiyle, hortum diyaframlar yüksek viskoziteye sahip çamurları ve diğer korozif ve erozif kimyasalları minimum aşınma ile kaldırabilir.

Ekonomik, Yüksek Kaliteli

Çift hortum diyafram pompalarda pompa seçimi, debi, operasyon basıncı gibi değerlere göre yapılır ama taşınan akışkanın dayanımına göre yapılmaz ve bu şekilde benzersiz ekonomiklik ve kalite sağlanır.  Pompanın, diğerlerine nazaran benzersiz emniyeti, akışkanın pompa kafasıyla ve hidrolik sürücü ile temas etmemesi sayesinde sağlanır. 

Kaset Dizaynında Emiş ve Basma Çekvalfleri

Konik, yuvarlak veya küresel vanalarda metal veya yumuşak sızdırmazlık, optimum adaptasyon şartları için uygundur. Yüksek basınç altında bile bu vanalar, koç darbesini engeller.  

Bu vanaların az aşınması nedeniyle, sızdırmazlık, uzun operasyonlardan sonra bile azaltılmıştır. Kaset dizaynı sayesinde, boru hattını demonte etmeden bile sökülüp takılması kolaydır.

Hataları Erken Tanılama Sistemi

Çift hortum diyafram pompaların dizaynı, ileri-geri hareket eden pompalar alanındaki tecrübelere ve kestirimci bakım yöntemlerine dayanır. Böylece, kalıcı kondisyon monitörlemesi, hortumlardaki ve çek valflerdeki sızıntıların kontrolü açısından çok önemlidir. Erken tanımlama, en küçük plansız sızıntıların engellenmesi ve bakımının yapılmasını sağlar.

Touch Panel & Enerji Verimliliği

Touch Panel ve tanılayıcı system sayesinde, kullanıcılara HMI (İnsan-makine ilişkisi) ile pompa tanılama sistemi   önerilir. Ölçüm sistemi, çekvalflere katı partikül gelmesi halinde oluşan kayıpların ve sızıntıların %1,5’in altında olması halinde bile uyarı verir. Bu, operatöre kestirimci bakım için yardımcı olur ve gerekli MTBR değerlerini vererek, bakım maliyetlerinin düşürülmesini sağlar.  Touch Paneller kontrol kabininin içindedir ve operatöre, strok, emiş basıncı, çıkış basıncı, nabızlar, hidrolik ve redüktör yağı sıcaklıkları ve bunlar dışında çek valfler, debi kaybı ve verim hakkında da bilgi verir. Enerji maliyetlerinin düşürülmesi konusunda da önemli katkılar sağlar.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Pompalar

Lowara e-SVI Serisi ile kusursuz sistem çözümleri

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Uzun ömürlü, güvenilir bir sistem sunmak üzere tasarlanan Lowara e-SVI Serisi, daldırılabilir tip çok kademeli pompalardan oluşur. IEC yüksek verimli motoru ve optimize edilmiş hidrolik tasarımı sayesinde sistemlerdeki enerji tüketimi ve işletme maliyetleri azaltılır.

Uzun ömürlü endüstriyel tezgah pompası e-SVI, maksimum 120 m3/h debi, 250 mss basma yüksekliği ve geniş boyut özellikleriyle endüstriyel, OEM ve ticari bina sistemlerinde çok çeşitli uygulamaların taleplerini eksiksiz şekilde karşılar. 

Geniş mekanik salmastra opsiyonu ve önceden monte edilmiş kartuşlu salmastrası ile yüksek verim ve zaman tasarrufu sağlar. 

Lowara’nın mikro işlemcili frekans kontrol cihazı Hydrovar® ve IE5 enerji verimliliğine sahip e-SM sürücüsü ile kullanılarak, serinin performansı daha da artırılabilir. 

Uygulamaya göre değiştirilebilir daldırma derinlikleri ile geniş kullanım alanı sağlayan seri, ayrıca azaltılmış eksenel basınç sayesinde piyasada bulunabilen motorlarla çalışmaya uyumludur.

Yüksek enerji verimliliği, çevre dostu özellikleri, geniş uygulama alanı ile Lowara e-SVI Serisi Daldırılabilir Tip Çok Kademeli Pompalar, sistemlere güvenli ve eksiksiz çözümler sunar. 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

ECO Seri Monopump Pompalar ile düşük işletme bakımı ve fiyat avantajı

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

30 yıllık tecrübesi ile zorlu akışkan transferinde birçok sektörün çözüm ortağı olab HAS-ER Makina’nın uzun yıllardır üretimini yaptığı yerli üretim Monopump pompaların kullanımı her geçen gün çeşitli alanlar ve sektörlere ulaşıyor. HAS-ER Makina’nın yeni geliştirdiği ECO Seri Monopump Pompalar, düşük işletme bakımı ve fiyat avantajı sağlıyor.

30 yıllık tecrübesi ile zorlu akışkan transferinde birçok sektörün çözüm ortağı olab HAS-ER Makina’nın uzun yıllardır üretimini yaptığı yerli üretim Monopump pompaların kullanımı her geçen gün çeşitli alanlar ve sektörlere ulaşıyor. HAS-ER Makina’nın yeni geliştirdiği ECO Seri Monopump Pompalar, düşük işletme bakımı ve fiyat avantajı sağlıyor.

Üretim çeşitliliği 

  • ECO Seri; minimum 500 litre / saat 1 BAR ve maksimum 50.000 litre / saat 12 BAR kapasitelerine kadar üretiliyor.
  • ECO Seri Pompalar; flanş, açık hazne, rekor ve manşon bağlantılı olarak üretiliyor.

Verimlilik 

HAS-ER Makine, üretmiş olduğu pompa ve ekipmanların uzun yıllar kullanılması ve arızaların en kısa sürede giderilmesi için pompa parçaları geliştiriyor ve Ür-Ge çalışmaları yapıyor. Hijyen şartları ve gıda üretimine uygun materyaller kullanarak, üretim güvenliğini ön planda tutuyor. 

Enerji

Elektrik motoru fabrika ortamlarına uygun enerji beslemesi ile çalışıyor, pompaların motor enerji tüketimi optimum seviyelerde seçiliyor. Örneğin 220V / 380V / 460V gibi alternatif seçenekler ile de müşterilerin taleplerine cevap veriliyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

Kazein transferi için diyafram pompalar

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Oluklu ambalaj üreticileri için diyaframlı pompalar, kazein tutkalının pompalanması için ilk tercih edilen çözümdür. Tapflo Diyaframlı Pompalar, dünyanın her yerinden çok sayıda müşterileri arasında saygın ve güvenilir bir marka olmuştur. Malzeme kalitesi ve çalışma esnasında güvenilirliği Tapflo pompalarını, oluklu ambalaj üretimi prosesinde ve karmaşık üretim sorunlarını çözmede en iyisi yapar.

Kazein tutkalı genellikle karton kutular, tüpler ve karton kılıfların üretiminde kullanılır. Oluklu ambalaj üretiminde tutkal büyük rol oynar. Nihai ürünün üretiminin tamamlanması için kazein yapıştırıcı en güvenilir ve uygun maliyetli şekilde teslim edilmelidir. Tutkal fabrikaya varillerde veya IBC tanklarında tedarik edilebilir. Tank boyutu ne olursa olsun, yapıştırıcı dışarı pompalanmalı ve proses banyosuna transfer edilmelidir.

Tutkalın viskozitesinin yüksek olduğu göz önüne alındığında (20 °C’lik bir sıcaklıkta viskozitesi 30 – 350 mPa*dır), bu da pompalama işlemini basit bir iş haline getirmez. Buna ilave olarak, kazein yapıştırıcısı yapı olarak, %30-45 kuru saf olamayan maddelerden oluşmaktadır. Bu yapıştırıcıyı verimli ve sorunsuz bir şekilde pompalamak için Tapflo, alüminyum gövdeli ve PTFE diyaframlı (politetrafloroetilen), diyafram pompalar sunar. Oluklu ambalaj için yapıştırıcıyı yalnızca diyafram pompalar verimli bir şekilde pompalayabilir. Pompanın yapısı, saf olmayan maddeler içeren viskoz sıvıları pompalamanıza ve kullanımdan sonra hızlı ve kolay bir şekilde bol su ile yıkanmasına olanak tanır.

Tapflo pompasının tüm malzemeleri, kullanışlı olması ve ekonomik özellikleri dikkate alınarak seçilmiştir. Alüminyum gövde pahalı değildir; ancak ürünle doğrudan temas halinde olan vana topları ve diyaframlar, parçaları aşınmaya karşı daha dayanıklı hale getiren bir PTFE tabakası ile kaplanmıştır. Tapflo felsefesine göre: “Basitik sanattır”. Üstün tasarımı sayesinde, pompanın hızlı bir şekilde ve özel aletler olmadan servis ve onarımı yapılır, bu da diğer üreticilerin pompalarına göre ek bir avantaj sağlar.

Kazein tutkalı yüksek viskozitesine rağmen Tapflo pompaları tarafından, uzun süredir dünyadaki birçok oluklu ambalaj üretim fabrikasında pompalamaktadır. Müşterilerimiz, Tapflo diyaframlı pompaların diğer avantajları olarak, pompanın tüm elemanlarının yüksek performansını, basit yapısını ve güvenilir olduğunu belirtmişlerdir.  

Havayla çalışan diyaframlı pompalar için tipik uygulamalar, metal serisi:

Baskı ve boya: Tutkal, katkı maddeleri, vernik, mürekkep, boya, lateks, asit, reçineler, pigmentler

İmalathane: Yağ, katı yağ, çözücüler, su, soğutma akışkanları, yağlayıcılar

Madencilik ve inşaat: Yapıştırıcılar, çamur, susuzlaştırma, kömür şlamı, macunlar

Seramik endüstrisi: Aşındırıcılar, sır, su, emayeler, kil

Kimya: Asitler, alkaliler, alkol, solventler, lateks, emülsiyonlar

Tapflo Group, bağımsız, İsveçli aile firması olup, havayla çalışan diyaframlı pompaların, santrifüj pompaların ve diğer endüstriyel proses ekipmanlarının üretici ve küresel tedarikçisidir.

Tapflo ürünleri ve hizmetleri 6 kıtada 75 ülkede mevcuttur. Tapflo olarak, müşterilerimizin rahatlığı için en yüksek Tapflo hizmet kalitesini garanti eden Tapflo Grup Şirketlerimiz ve özenle seçilmiş distribütörler tarafından dünya çapında temsil edilmekteyiz.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com