Connect with us

Pompalar

Mono pompa üretiminin yerli gücü Has-Er Monopump

Yayın Tarihi:

on

Has-Er Monopump Genel Müdür Yardımcısı Emre Yakışır ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Mono pompa üretimindeki uzmanlıklarıyla ilgili açıklamalar yapan Emre Bey, ihracat hedefleri hakkında da bilgiler sundu.

Has-Er Monopump’ın hikâyesini sizden dinleyebilir miyiz? Ürün gruplarınız nelerdir?

Firmamız üretimini ve tasarımlarını kendi bünyesinde yapmakta olduğu pozitif deplasmanlı pompa olan monopump üretimine hızla devam etmektedir. 

Gelişen teknolojimiz ve yatırımlarımız ile yeni ürünler geliştirilerek müşteri taleplerine cevap verilmektedir. Firmamız üretimine yeni ürünler eklemiş ve eklemeye de devam etmektedir (Lobepump, Shredder ve Rotacut).

Ürünlerimizin yanı sıra en önemlisi ve şirketimizin ilkelerinden birisi olan yedek parça stokları, müşterilerimizin mağdur olmaması ve olası sorunları çözmek için yedek parça stoklarını ve stok alanlarını sürekli yükseltmektedir.

Ağırlıklı olarak çözüm sunduğunuz ve hedeflediğiniz sektörler hangileridir?

Her geçen gün yenilenen teknolojiyi takip ederek, ürünlerimizi bu yeniliklere göre teknolojik olarak güçlendirmekteyiz. Elbette birçok sektöre çözüm sunmakla birlikte alternatif sektör ve pazar arayışımız sürmektedir. 

Firmamız ağırlığını ithal ürünlerin oluşturduğu atıksu arıtma ve biyogaz endüstrisine vermektedir. Hedef sektörlerimizin başında madencilik, petrol ve petrokimya endüstrisi gelmektedir, bu alanda da yüksek oranda ithal ürünler kullanılmaktadır. Sektörün ihtiyaçları doğrultusunda çeşitli ürünler geliştirilerek hizmet sağlanması hedeflenmektedir. 

Satış sonrası hizmetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Satış sonrası hizmetlerimiz kurulum, montaj ve servis olarak müşteri ihtiyaçları ve proje doğrultusunda desteklenmektedir. Fabrikadan satış ve bayilik sistemi ile çalışmaktayız. Ülkemizin birçok noktasına kısa sürede hizmet vermekteyiz.

Uzmanlık alanınız olan mono pompaların seçiminde nelere dikkat edilmelidir sizce?

Öncelikle dikkat edilmesi gereken en önemli özellikler akışkanın kimyasal ve fiziksel özellikleridir. Bu durum pompa seçiminde doğru uygulamayı yapabilmemiz için elzem önem taşımaktadır.

İhracat rakamlarınız ve hedefleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

İhracat, yerli üretici firmaların olmazsa olmazı durumuna gelmiştir. Her geçen gün değişen ekonomik ve küresel dengeler doğrultusunda firmamız da ağırlığını ihracata yöneltmiştir. Şu anda firmamız %30 kapasitesini ihracat için kullanmaktadır. 

Hedef pazarlarımız olan Rusya, Bulgaristan, Ukrayna, Romanya ve İtalya hâlihazırda ihracata devam ettiğimiz ülkelerdir. Kuzey Afrika ve Güney Afrika bölgelerini de hedeflerimiz içerisine almaktayız.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Firmamızın üretimi ve ürünleri ile ilgili bu hoş sohbetiniz için siz ve okurlarımıza teşekkür eder, sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Emre Yakışır kimdir?
Has-Er Monopump’ta Genel Müdür Yardımcısı olarak idari ve mali işler konusunda çalışmalarıma devam etmekteyim. Üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra 2014 yılından bu yana aile şirketimizde görevimi sürdürmekteyim.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Pompalar

Korozif ve aşındırıcı kimyasalların transferinde Boyser hortum pompalar

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Boyser, İspanya’da AB standartlarındaki tesislerinde üretim yapmaktadır.

Peristaltik pompa olarak da bilinen hortum pompalar korozif ve aşındırıcı kimyasalların transferine uygun olduğu gibi katı partikül içeren sıvıların ve yüksek viskoziteli akışkanların da transferine uygundur. Sıvı ile temas eden malzemeler hortum ve hortum bağlantı elemanıdır. Akışkana göre seçilen hortum ile, uygun pompa belirlenir. Pompalar kuru çalışabilir ve dönüş yönü değiştirilebilir. Sıkıştırmadan sonra hortumun eski formuna ulaşması, hortum içerisindeki tüm vakumu çeken hemen hemen tam bir vakum özelliği ortaya çıkarır. Böylece çok viskoz sıvılar, Boyser hortum pompalar kullanılarak problemsiz olarak transfer edilebilir.

Pompa gövdesi, hortumun servis süresini uzatmak, pompayı soğutmak ve yağlamak için özel olarak imal edilmiş yağ ile yarıya kadar doldurulmuştur. Akışkan döner parçalarla değil sadece hortum ile temas ettiğinden hortum pompa, aşındırıcı ve korozif uygulamalar için çok uygundur.

Avantajları

 • Salmastrasız dizayn
 • Kuru çalışma özelliği
 • Yüksek emiş gücü
 • Çift yönlü çalışma özelliği
 • Düşük bakım maliyeti

Ürün modelleri

 • DSM Serisi
 • AMP Serisi
 • FMP Serisi
 • RBT Serisi
Devamını Oku

Pompalar

Has-Er Monopump’tan Shredder parçalama makineleri

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Pompa sektörünün önemli markası Has-Er Monopump tarafından üretilen Shredder parçalama makineleri, motor ve redüktörden aldığı tahriki orta hareketli mile iletir. Bu hareketli mil üzerinde bulunan parçalayıcı bıçaklar birbirine ters dönüş ile ana gövde içerisinde hareket eder, aralarına sıkışan ürünü eşit oranda parçalar ve büyük parçaları daha küçük parçacıklar haline getirir. 

Shredder parçalama makinelerinin genel özellikleri

Ürünlerde aktarım için güçlü redüktör ve yekpare ana hareketli mil kullanılmaktadır. Bıçaklar sertleştirilmiş özel çeliklerden veya uygulama alanlarına göre paslanmaz malzemelerden üretilmektedir. Bıçak aralarında bulunan yan duvarlar hem bıçakların daha rahat çalışması hem de bıçakların aralarına dolanabilecek ürünlerin engellenmesi için dizayn edilmiştir. Yan duvarlar merkezlenme saplamaları ile ana gövdeye bağlantılıdır. 

Materyal seçenekleri

Materyal seçimi parçalanmak istenilen ürünün özelliğine göre veya müşteri talepleri doğrultusunda üretilmektedir. Üretilen bazı materyal seçenekleri aşağıda belirtilmiştir:

 • Bıçak malzemeleri: Alaşımlı çelik, dökme çelik, paslanmaz veya alüminyum 
 • Yan duvar malzemeleri: Alaşımlı çelik, paslanmaz 
 • Hareket milleri: Alaşımlı çelik, paslanmaz 
 • Ana gövde: Alaşımlı çelik, paslanmaz 

Kullanım amacı ve modeller 

Has-Er Monopump tarafından üretilen Shredder parçalayıcılar endüstriyel alanlarda, organik ve inorganik materyallerin bertaraf edilmesi, taşınması ve aktarılması için kullanılmaktadır. Kütlesel olarak büyük hacim kaplayan materyallerin daha küçük parçalara ayırılması ve geri dönüştürülmesi için üretilmiştir. 

Kullanım alanları

 • Atık su ve geri dönüşüm tesisleri
 • Biyogaz ve gübre tesisleri
 • Katı atık tesisleri
 • Yiyecek, içecek sanayileri ve tarım
 • Kimya ve petrokimya sanayii
 • Gıda ve ilaç sanayii
 • Hayvancılık ve balıkçılık
 • Madencilik
Devamını Oku

Pompalar

Steinle Filtre Pres Pompalar

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Tapflo Group, bir aile şirketi olup, pompa ve endüstriyel proses ekipmanı üreticisi ve küresel tedarikçisidir. 1980 yılında Kungälv, İsveç’te kurulan Tapflo, Havayla Çalışan Çift Diyaframlı Pompalar ile Santrifüj Pompalar tasarlamakta, üretmekte ve eksiksiz bir endüstriyel ekipman yelpazesi sunmaktadır. Tapflo Group, 6 kıtada 75 ülkede bulunan ürün ve hizmetlerle dünya çapında bir ağa sahiptir.

STEINLE Pompalar, hortumu diyafram olarak kullanan tek veya çift pistonlu diyafram pompasıdır. Filtre presine aktarılan akışkan, en yüksek performanslı pompaları gerektirir. Filtre presi doldurulurken, boş prese büyük miktarlarda akışkan ve filter pres dolduğunda ise yüksek basınçta küçük miktarlarda akışkan vermektedirler. Bu basınç uzun bir süre için muhafaza edilir. Bu Piston Diyaframlı Pompalar, ağır hizmet uygulamaları için tasarlanmıştır ve Avrupa’daki hemen her otomotiv üretim tesisinde, kimya ve kağıt endüstrisinde, filtre pres uygulamalarında, porselen, cam ve seramikte kullanılmaktadır.

Tapflo ve Steinle arasındaki bu uzun profesyonel ilişki, Steinle Industriepumpen GmbH’den Tapflo’ya bilgi ve üretim transferi ve antlaşma ile sonuçlanmıştır.

Tapflo Group Pazarlama Müdürü Mikołaj Laguna-Horodniczy, şunları ifade ediyor: “İsveçli üreticinin üretim kapasitesi ve üst düzey makine parkuru sayesinde, üretim hatlarının yeni bir ürünü destekleyecek şekilde adaptasyonu sorunsuz oldu.” 

Steinle Pompa, filtre presine aktarılan akışkanın yüksek verimli pompalar gerektirdiği zorlu uygulamalarda sağlam ve dayanıklı sistemlere olan ihtiyacı tam anlamı ile karşılamaktadır.

Tapflo Group Üretim Mühendisi Jakub Zduńczyk şu açıklamayı yapıyor: “Sulu çamur gibi akışkanın aşındırıcı ve kimyasal olarak agresif olduğu durumlar, yüksek düzeyde performans gerektirir. Pompa bu durumda zorlanır. Steinle Filtre Pres pompalar böyle zorlu uygulamalar için vazgeçilmez bir seçenektir.” 

Steinle Pompa büyük miktarlarda akışkanı boş prese ve küçük miktarlarda akışkanı yüksek basınç ile boş prese transfer etmektedir.  

Steinle pompasının tercih edilmesindeki en önemli neden, güvenilirliğinin yanı sıra giriş hava basıncının, çıkış hava basıncına transmisyon değerinin (1:3:3) yüksek olmasıdır. Filtre presteki yüksek basınç daha iyi bir filtreleme demektir. Bu özelliği sayesinde ekipmanın optimal kullanımı ile birlikte filtre çamurunun tahliyesi daha düşük maliyet ile ve daha kısa presleme ile gerçekleşir. 

Steinle pompaların diğer özellikler ve faydaları ise filtre pres uygulamalar için kendinden yağlamalı, düşük hava tüketimi, kullanım ömrü, kuru çalışma özelliği, harici elektronik hava valfi, uzun diyafram ömrü, zorlu uygulamalar için sağlam yapısıdır.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com