Connect with us

Vanalar

Sunsay’dan WEY yeni nesil bıçak sürgülü vanalar

Yayın Tarihi:

on

 

1964 yılında İsviçre’de kurulmuş olan SISTAG firması WEY markalı Bıçak Sürgülü Vana ve Penstock (Kanal) Vanaları üretim yelpazesi ile dünya genelinde 110 çalışanı ve 40’ın üzerinde distribütörü ile hizmet vermektedir.

 

Her ne kadar SISTAG olarak şirketin kurulması 1964 yılı olsa da şirket kurucularının 1908 yılından bu yana imalat sektöründe olması ve aslında ilk Bıçak Sürgülü vanayı 1951 yılı üretmiş olmaları bu alanda ne kadar eski olduklarını göstermektedir. Firma ise ana üretim kolu olan Bıçak Sürgülü vanaları günümüz son teknolojisinde üretebilmesinin altında bugüne kadar ki kazanımlarını AR-GE’ye yatırmalarına bağlamaktadır.

Maden, Arıtma, Gıda, Kimya ve Petrokimya, Biyokütle, Kağıt, Atık işleme, Demir Çelik, Cam vb. bir çok sektör ve endüstride, özellikle zorlu proses ve uygulamalarda kullanılan, “Rate A” diye sınıflandırılan “Sıfır Sızdırmaz” vana üretimlerini standart olarak PN10 basınç sınıfından PN100’e kadar ve DN50 çaptan DN2000’e kadar, Avrupa normlarında İsviçre’de, ANSI (Amerikan) normlarında ise USA’da yapmaktadır. Firmanın en güçlü özelliklerinden bir diğeri ise standart olan üretimleri dışında özel ölçülerde üretim yapabilmesidir.

 

Standart Opsiyonlar :

– Yıkama kanalları                            – Partiküllü akışkanlar için gövde koruma

– Gaz sızdırmaz kapakları                   bileziği

– Özel contalar                                 – Özel (sert yüzeyli) kaplama

– Daha büyük pnömatik silindirler      – PTFE kaplı gövde

– Nitrürlenmiş, sertleştirilmiş,            – Parlatılmış gövde

PTFE kaplı Bıçak                            – Kilitlenebilir /Asma kilit takılabilir

– Gövde contası                               – Koruyucu kapaklar

– Bıçağın hareketini                          – Çift transvers conta

kolaylaştıran kızak sistemi              – Tozlu akışkanlar için özel dizayn bıçak

– Farklı gövde & bıçak malzemeleri    – Akış regülasyonu için V şeklinde conta

– Ni-hard aşınma bileziği                   – Pozisyon endikatörü

 

Avantajları :

Vananın diğer vanalara göre üstün dizayn edilen özellikleri :

– Vana hat üzerindeyken ve basınç altındayken sökmeden ilave contalama

– Kendi kendini temizleme özelliğine sahip gövde dizaynı

– Tam strokta kılavuzlu bıçak (kanal içerisinde kolay hareket eden bıçak)

– Hiçbir şekilde sıkışma olmaması (her koşulda sıfır sızdırmazlık)

– Çift taraflı sızdırmaz, dayanıklı conta

 

 

KULLANIM ALANLARINDAN ÖRNEKLER ;

 

KAMUSAL HİZMET

İçme ve Kullanma Suyu Tesisleri, Atıksu Arıtma

Tesisleri, Atık Çamur Prosesleri vb İşletmeler.

 

KAĞIT HAMURU VE KAĞIT SANAYİ

Kağıt hamuru stok tankları giriş ve çıkış kontrolü, Atık/ham kağıt-su karışımı prosesleri vb partikül içeren viskoz akışkanlar.

 

ŞEKER ENDÜSTRİSİ

Pancar ve Şeker Kamışının ham madde olarak kullanıldığı şeker prosesleri, Sıvı şeker üretim prosesleri…

 

PROSES UYGULAMALARI

Viskoz, yapışkan, tanecikli, tozlu vb özellik gösteren akışkan prosesleri, Tekstil atık suları, Kimya sanayi atık suları vb proses uygulamaları

 

GIDA VE İÇECEK SANAYİ

Meyve posası, püre, atık hammadde çamuru uygulamaları

 

ENERJİ SANTRALLERİ VE MADEN

Haddehane uygulamaları, Kömür ve toz kömür transferleri, Maden işletme uygulamaları, Kireç ve çimento proses uygulamaları.

 

OPSİYONEL PARÇALAR

 

 

 

 

 

 

Partiküllü akışkanlar

için gövde/conta

koruma bileziği.

(Deflector Cone)

 

 
Debi ayarı için pozisyoner uygulaması
Manyetik şeritli pnomatik silindir ile vana açıklık/kapalılık bilgisi

 

 
Acil durumlar için el kumandalı pnömatik aktuatör

 

 

WEY’de bulunan eşşiz contalama dizaynları prosesinize özel olarak tasarlanmakta ve yüksek performansta çalışmaktadırlar.

Yüksek kalite standartlarında imal edilen WEY bıçaklı vanalar zaman içerisinde eşsiz tasarımıyla kendini kanıtlamıştır.

Çeşitli nedenlerle meydana gelen sızdırmalara karşı rakiplerine oranla daha fazla kullanım süresini garanti eder.

 

 

1) Sızdırmazlık işlevini yerine getiren conta, işlenerek pürüzsüz hale getirilmiş bıçak yan yüzeyi ile sıkı bir şekilde çalışır. Bıçak yan yüzeyinin işlenmiş olması daha fazla conta ömrü anlamına gelir. Gövdeye mekanik olarak hapsedilmiş conta sökülme problemine karşı da korunmuştur.

2) Bıçak klavuz yuvaları; açma-kapama işlemi sırasında bıçağın titreşimini önler ve böylece gürültüsüz bir çalışma sağlanmış olur. Ayrıca bu dizayn tüm basınç sınıflarında ve tüm conta tiplerinde (Seal Type) çift taraflı sızdırmazlığı garanti eder

 

 

3) Vana kapatma işlemi boyunca; keskinleştirilmiş bıçak ucu sayesinde birikmiş kalıntı maddeleri sıyırarak kendi kendini temizler.

4) Kapatma sırasında, özel bıçak geometrisi sayesinde birikmiş kalıntıları aşağıya doğru iterek genişletilmiş boşaltma köşelerinden atar ve böylece sıkışma ve yapışmaları engeller.

 

 

 

 

5) Benzersiz Transverse Seal yapısı ile geleneksel conta kutusu ortadan kalkar. Prosese özel seçilen conta tipleri verilen koşullarda sızdırmazlığı garanti eder. Conta tipleri (seal type) normal şartlar altında sızdırmazlığa ve aşınmalara karşı üstün performans sağlayacak şekilde diziliş gösterir.

6) Transvers seal (üst conta) ve akışkan geçiş bölgesi (port) arasındaki mesafe minimize edilmiştir. Bu durum gövde ve bıçak arasında partikül birikmesini engelleyerek bıçağın sıkışmasını/yapışmasını önler. Bu da daha düşük kapasiteli aktuatör seçimi ve daha düşük tork ihtiyacı anlamına gelir

 

 

7) Eşsiz sızdırmazlık vidaları (Packing Screws) kullanılarak; üretimi durdurmadan (hat basınç altındayken), kullanım sıklığına bağlı olarak yıpranan contaların neden olduğu sızdırma probleminin giderilmesi mümkündür. Böylece demonte işlemleri sırasında harcanan süre zarfında meydana gelen üretim kayıpları engellenmiş olur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Vanalar

LESER LNG POSV valfleriyle, sıvılaştırmada işletme verimliliğini artırıyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Rusya’nın Baltık Denizi kıyısındaki doğal gazı Batı Avrupa’ya taşıyan Kuzey Akımı boru hattının başlangıç ​​noktasında yer alan kompresör istasyonunda, sıvılaştırılmış doğal gazın üretimi, depolanması ve taşınmasında tesis kompleksinin lisanslayıcısı olan Linde, komplekste karşılaştığı güçlükleri LESER ile aştı.

Linde, yıllık üretim kapasitesi yaklaşık 1,5 milyon ton LNG olan, Rusya’nın Baltık Denizi kıyısındaki kompresör istasyonunda; sıvılaştırılmış doğal gazın üretimi, depolanması ve taşınmasında tesis kompleksinin lisanslayıcısı olarak görev alıyor. Tesiste gerekli olan kriyojenik ortam sıcaklıkları, münferit bileşenlerin teknik tasarımında güçlük çıkarıyor. Tedarikçilerinden teknik gereksinimleri çözmelerinin yanı sıra, teslimatlarını zamanında ve güvenilir bir biçimde yerine getirmelerini bekleyen Linde, çözüme LESER ile ulaşıyor.

LNG’nin ekonomik olarak sunulabilmesi için sıvılaştırma sürecinin verimli bir şekilde tasarlanması gerekiyor. -161 ila -164 °C’lik gerekli kriyojenik ortam sıcaklıkları, tesisteki münferit bileşenlerin teknik tasarımında güçlük çıkarıyor. Özellikle aşırı basınç durumlarında kriyojenik işlemde ve Rusya ortam sıcaklıklarında bile son koruma olarak güvenilir bir şekilde çalışması gereken emniyet valfleri için de aynı durum ortaya çıkıyor.

Doğal gaz sıvılaştırma tesislerinde kullanım için tüm gereksinimleri karşılayan ve kusursuz bir ürün yelpazesi sunan LESER, müşterisine LNG POSV valfleriyle sıvılaştırmada işletme verimliliğini artıracak bir çözüm sundu. Teknik gazlar alanında LESER ile uzun yıllardır çalışan Linde, sıvı helyum uygulamaları için sıcaklıkları -269 °C’ye kadar düşen projelerde, kriyojenik pazardaki LESER’in bilgi birikimine güvendi. Hava ayırma tesislerinin proje yönetimindeki ortak deneyim ve LESER’in tüm LNG ürün yelpazesi, özellikle PopAction versiyonundaki modüler Cryo-POSV, Linde için önem arz ediyor.

LESER çözümü

Emniyet valflerinin sızdırmazlığını gerçek koşullar altında -146 °C’nin altındaki ortam sıcaklıklarında kendi kriyojenik test tezgahında kanıtlayan LESER, hassas helyum sızıntı testi, DIN EN 13648-1 standardını esas alıyor. Tesis verimliliği, ilgili alanlarda Pilot Kumandalı Emniyet Valfleri’nin (POSV) kullanılmasıyla da destekleniyor. Bu çözüm, yaylı emniyet valflerinin aksine, tepki verene kadar sıkı olan ve böylece tesisin tepki basıncına göre daha yüksek çalışma basıncı gereksinimini karşılıyor. Altı POSV valfi, sıvılaştırma tesisinde LIMUM® teknolojisinin verimliliğini destekliyor. LESER LNG POSV, uzun yıllardır standart bir çözüm olarak kullanılarak LPG uygulamalarındaki kendini kanıtlayan tasarımı temel alıyor.

LESER, LNG’de düşük sıcaklık aralığı için ve ilgili proje gereksinimlerine uyarlama yapılabilmesi amacıyla tasarımı modüler olarak daha da geliştirdi: Rusya’daki tesiste, buharlaştırıcı kullanılmış ve pilotta gaz halinde bir ortam durumu sağlamak için pilot ana vanadan termal olarak ayrıldı. Ana valfteki pistonun sızdırmazlığı için sıcaklığa dayanıklı PTFE bileşiği, yaylı ağızlıklı keçenin -162 °C’ye kadar düşük çalışma sıcaklıklarında kullanılmasını sağlıyor. Ana valf, pistonun sızdırmazlığı için bir PTFE bileşiği ile donatıldı. Özel koltuk burcu tasarımı, ıslanan giriş alanında yumuşak bir conta gerektirmez. Kontrol pilot valfi, çeşitli gereksinimler için Pop Action ve ModuulateAction versiyonlarında düşük sıcaklığa dayanıklı yumuşak conta kullanılıyor.

Projelerin gereksinimleri için özel olarak tasarladığı ‘Proje Montajı’ üretim segmentiyle müşterilerine en uygun koşulları sağlayan LESER, proje departmanıyla ilk aşamadan projenin devreye alınmasına kadar Linde’ye destek verdi.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Vanalar

Süt tesislerinde bakım

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Süt tesislerinde bakım, her zaman, kesintisiz makine performansı, kesintisiz çalışma ve prosesler konularına kapsamlı bir yaklaşım sağlayan ihtiyaçların sürekli değerlendirilmesi ile karakterize edilmiştir. Uzun vadede giderlerin azalmasını ve gelirlerinin artmasını doğrudan etkilediği için  iyi yönetilen bir şirkette en önemli birimlerden biridir.

Günümüzde, hijyenik proses hatlarında meydana gelen problemler için sadece elektrik, mekanik veya teknik dokümantasyon okumada değil, aynı zamanda otomasyon, bilgisayar işletimi veya temel enerji analizinde de kapsamlı yetkinlik gerekmektedir.

Acil durumların karmaşıklığı, olası tüm senaryoları öngörmeyi ve üretim sürecini eski haline getirmek için gerekli tüm gerekli parça ve bileşenlerle önceden stoklamayı imkansız hale getirir. Tapflo Group Global Pazarlama Müdürü Mikolaj Laguna-Horodniczy, “Ek olarak, üretim tesislerinde çoğu zaman yeterince büyük bir yedek parça deposu yoktur ve yedek parçalara bütçe ayırmak ile ilgilenmezler. Bu nedenle, akış çözümleri tedarikçilerinin, hijyenik valfler gibi müşteriye anında teslim edebilecek, böylece arıza süresini en aza indirebilecek büyük bir yedek parça  stoğuna sahip olması önemlidir.” diyor. 

Bakım departmanında yüksek bir teknik seviye oluşturmak uzun vadeli bir süreçtir ve bazı şirketlerin belirli görevleri outsource etmesini gerektirir. Tapflo, acil durumlarda güvenilir ortağınız olmak için servis departmanının yetenek ve niteliklerinin geliştirilmesine yıllardır özel önem vermektedir. Tapflo Group Hijyenik Ürünler Uzmanı Paweł Równicki, “Talebinize hızlı yanıt vermeyi, çok çeşitli bakım hizmetlerini, özel endüstriyel otomasyonu ve kapsamlı tanılamayı garanti ediyoruz.” diyor.

Tapflo, ürün portföyünü başka bir birinci sınıf hijyenik vana markasıyla genişletiyor: Cipriani Harrison vanalar!

Valfler, hijyen endüstrisinde hayati bir sistem bileşeni olmuştur. Tapflo şirketi, 2020’den beri  Cipriani Harrison Valves hijyenik vanalarını müşterilerine sunmaktadır. Şu anda, 3000’den fazla çeşitli tipte vana (aseptik, flap, mantar, mixproof, vb.) doğrudan Tapflo deposundan temin edilebiliyor ve böylelikle teslimat zamanlarını maksimum kısaltma garantisi veriyor. 

Cipriani Harrison Valves, 30 yıldır dünyanın her yerinden müşterilere başarılı bir şekilde tedarik eden, ürünlerini Amerika, Asya veya Avrupa pazarında, kompleks teknolojik proseslerin işleyişini sağlayan hijyenik paslanmaz çelik vananın dünya standartlarında bir üreticisidir. Tapflo Group Türkiye Ülke Direktörü Cüneyt Başar, “Rekabetçi fiyat avantajı, sağlam tasarımı ve üstün kalitesi nedeniyle müşterilerimize Cipriani Harrison vanalarını tam bir güvenle sunuyoruz.” diyor.

Ürün özellikleri:

-Tüm bileşenler standart olarak FDA, 3A, EHEDG’ye göre tam hijyen sertifikasına ve ayrıca EN10204’e göre 3.1 malzeme sertifikasına sahiptir.

– Tüm vana tipleri 304L ve 316L’lik hijyenik paslanmaz çeliktendir.

– Gerekli ortama uyum sağlamak için kapsamlı bir salmastra seçeneği yelpazesi mevcuttur. 

– Farklı standartlara uygun tüm boyutlar için tüm seçenekler mevcuttur.

 Tapflo Group, bağımsız, İsveçli aile firması olup, havayla çalışan diyaframlı pompaların, santrifüj pompaların ve diğer endüstriyel proses ekipmanlarının üretici ve küresel tedarikçisidir.

Tapflo ürünleri ve hizmetleri 6 kıtada 75 ülkede mevcuttur. Tapflo olarak, müşterilerimizin rahatlığı için en yüksek Tapflo hizmet kalitesini garanti eden Tapflo Grup Şirketlerimiz ve özenle seçilmiş distribütörler tarafından dünya çapında temsil edilmekteyiz.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Sektör Haberleri

ÖZKAN Makina birçok alanda ilkleri barındıran 20 milyon euroluk yeni fabrikasını açtı

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Kelebek vana başta olmak üzere, iğne vana, çek vana, vantuz ve demontaj parçası gibi fonksiyonel vana sistemleri alanında lider üreticilerden biri olan ÖZKAN Makina, 20 milyon euroluk yatırım değerine sahip Project Pearl Fabrikası’nı hayata geçirdi. Temelleri 2019 yılında atılan ve ÖZKAN Makina’nın iki fabrikasına ek olarak inşa edilen 7.000 metrekarelik tesis, birçok alanda tek olma özelliği taşıyor.

1983 yılında üretime başlayan ve 2011 yılından bu yana tüm dünyada tanınan Hawle Avusturya Grubu çatısı altında faaliyetlerine devam eden ÖZKAN Makina, İzmir Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan iki fabrikasına ek olarak inşa edilen dünyanın en modern kelebek vana tesisi Project Pearl’in açılışını gerçekleştirdi. Hawle Avusturya Grup’un 20 milyon Euro yatırım yaparak son teknoloji makinelerle donattığı 7.000 metrekarelik tesis; Özkan Makina Genel Müdürü Alexey Kuznetsov, Özkan Makina Genel Müdürü Ümit Şevik ve Hawle Avusturya Grup Yönetimi’nden üst düzey isimlerin katıldığı törenle açıldı.

Hawle Avusturya Grup Yönetimi ve Özkan Makina Genel Müdürleri – DN2500 çaplı iki kelebek vananın önünde

Son teknolojiyle donatılan tesis, DN100’den DN2600 çapa kadar vana gövdelerinin işlenmesine olanak sağlarken, uzun yıllar korozyona karşı koruma anlamına gelen GSK kalite standartlarına göre boya yapılan Türkiye’deki tek tesis olma özelliğini taşıyor. Birçok ilki barındıran tesisteki üretimin tüm dünyaya ulaştırılması planlanırken; üretimden sonra tüm ürünler, EN standardı veya farklı ülkelerden talep edilen farklı standartlara göre basınç testlerine giriyor.

Açılış töreninde bando ekibinin gösterisi

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com