Connect with us

Vanalar

Sunsay’dan WEY yeni nesil bıçak sürgülü vanalar

Yayın Tarihi:

on

 

1964 yılında İsviçre’de kurulmuş olan SISTAG firması WEY markalı Bıçak Sürgülü Vana ve Penstock (Kanal) Vanaları üretim yelpazesi ile dünya genelinde 110 çalışanı ve 40’ın üzerinde distribütörü ile hizmet vermektedir.

 

Her ne kadar SISTAG olarak şirketin kurulması 1964 yılı olsa da şirket kurucularının 1908 yılından bu yana imalat sektöründe olması ve aslında ilk Bıçak Sürgülü vanayı 1951 yılı üretmiş olmaları bu alanda ne kadar eski olduklarını göstermektedir. Firma ise ana üretim kolu olan Bıçak Sürgülü vanaları günümüz son teknolojisinde üretebilmesinin altında bugüne kadar ki kazanımlarını AR-GE’ye yatırmalarına bağlamaktadır.

Maden, Arıtma, Gıda, Kimya ve Petrokimya, Biyokütle, Kağıt, Atık işleme, Demir Çelik, Cam vb. bir çok sektör ve endüstride, özellikle zorlu proses ve uygulamalarda kullanılan, “Rate A” diye sınıflandırılan “Sıfır Sızdırmaz” vana üretimlerini standart olarak PN10 basınç sınıfından PN100’e kadar ve DN50 çaptan DN2000’e kadar, Avrupa normlarında İsviçre’de, ANSI (Amerikan) normlarında ise USA’da yapmaktadır. Firmanın en güçlü özelliklerinden bir diğeri ise standart olan üretimleri dışında özel ölçülerde üretim yapabilmesidir.

 

Standart Opsiyonlar :

– Yıkama kanalları                            – Partiküllü akışkanlar için gövde koruma

– Gaz sızdırmaz kapakları                   bileziği

– Özel contalar                                 – Özel (sert yüzeyli) kaplama

– Daha büyük pnömatik silindirler      – PTFE kaplı gövde

– Nitrürlenmiş, sertleştirilmiş,            – Parlatılmış gövde

PTFE kaplı Bıçak                            – Kilitlenebilir /Asma kilit takılabilir

– Gövde contası                               – Koruyucu kapaklar

– Bıçağın hareketini                          – Çift transvers conta

kolaylaştıran kızak sistemi              – Tozlu akışkanlar için özel dizayn bıçak

– Farklı gövde & bıçak malzemeleri    – Akış regülasyonu için V şeklinde conta

– Ni-hard aşınma bileziği                   – Pozisyon endikatörü

 

Avantajları :

Vananın diğer vanalara göre üstün dizayn edilen özellikleri :

– Vana hat üzerindeyken ve basınç altındayken sökmeden ilave contalama

– Kendi kendini temizleme özelliğine sahip gövde dizaynı

– Tam strokta kılavuzlu bıçak (kanal içerisinde kolay hareket eden bıçak)

– Hiçbir şekilde sıkışma olmaması (her koşulda sıfır sızdırmazlık)

– Çift taraflı sızdırmaz, dayanıklı conta

 

 

KULLANIM ALANLARINDAN ÖRNEKLER ;

 

KAMUSAL HİZMET

İçme ve Kullanma Suyu Tesisleri, Atıksu Arıtma

Tesisleri, Atık Çamur Prosesleri vb İşletmeler.

 

KAĞIT HAMURU VE KAĞIT SANAYİ

Kağıt hamuru stok tankları giriş ve çıkış kontrolü, Atık/ham kağıt-su karışımı prosesleri vb partikül içeren viskoz akışkanlar.

 

ŞEKER ENDÜSTRİSİ

Pancar ve Şeker Kamışının ham madde olarak kullanıldığı şeker prosesleri, Sıvı şeker üretim prosesleri…

 

PROSES UYGULAMALARI

Viskoz, yapışkan, tanecikli, tozlu vb özellik gösteren akışkan prosesleri, Tekstil atık suları, Kimya sanayi atık suları vb proses uygulamaları

 

GIDA VE İÇECEK SANAYİ

Meyve posası, püre, atık hammadde çamuru uygulamaları

 

ENERJİ SANTRALLERİ VE MADEN

Haddehane uygulamaları, Kömür ve toz kömür transferleri, Maden işletme uygulamaları, Kireç ve çimento proses uygulamaları.

 

OPSİYONEL PARÇALAR

 

 

 

 

 

 

Partiküllü akışkanlar

için gövde/conta

koruma bileziği.

(Deflector Cone)

 

 
Debi ayarı için pozisyoner uygulaması
Manyetik şeritli pnomatik silindir ile vana açıklık/kapalılık bilgisi

 

 
Acil durumlar için el kumandalı pnömatik aktuatör

 

 

WEY’de bulunan eşşiz contalama dizaynları prosesinize özel olarak tasarlanmakta ve yüksek performansta çalışmaktadırlar.

Yüksek kalite standartlarında imal edilen WEY bıçaklı vanalar zaman içerisinde eşsiz tasarımıyla kendini kanıtlamıştır.

Çeşitli nedenlerle meydana gelen sızdırmalara karşı rakiplerine oranla daha fazla kullanım süresini garanti eder.

 

 

1) Sızdırmazlık işlevini yerine getiren conta, işlenerek pürüzsüz hale getirilmiş bıçak yan yüzeyi ile sıkı bir şekilde çalışır. Bıçak yan yüzeyinin işlenmiş olması daha fazla conta ömrü anlamına gelir. Gövdeye mekanik olarak hapsedilmiş conta sökülme problemine karşı da korunmuştur.

2) Bıçak klavuz yuvaları; açma-kapama işlemi sırasında bıçağın titreşimini önler ve böylece gürültüsüz bir çalışma sağlanmış olur. Ayrıca bu dizayn tüm basınç sınıflarında ve tüm conta tiplerinde (Seal Type) çift taraflı sızdırmazlığı garanti eder

 

 

3) Vana kapatma işlemi boyunca; keskinleştirilmiş bıçak ucu sayesinde birikmiş kalıntı maddeleri sıyırarak kendi kendini temizler.

4) Kapatma sırasında, özel bıçak geometrisi sayesinde birikmiş kalıntıları aşağıya doğru iterek genişletilmiş boşaltma köşelerinden atar ve böylece sıkışma ve yapışmaları engeller.

 

 

 

 

5) Benzersiz Transverse Seal yapısı ile geleneksel conta kutusu ortadan kalkar. Prosese özel seçilen conta tipleri verilen koşullarda sızdırmazlığı garanti eder. Conta tipleri (seal type) normal şartlar altında sızdırmazlığa ve aşınmalara karşı üstün performans sağlayacak şekilde diziliş gösterir.

6) Transvers seal (üst conta) ve akışkan geçiş bölgesi (port) arasındaki mesafe minimize edilmiştir. Bu durum gövde ve bıçak arasında partikül birikmesini engelleyerek bıçağın sıkışmasını/yapışmasını önler. Bu da daha düşük kapasiteli aktuatör seçimi ve daha düşük tork ihtiyacı anlamına gelir

 

 

7) Eşsiz sızdırmazlık vidaları (Packing Screws) kullanılarak; üretimi durdurmadan (hat basınç altındayken), kullanım sıklığına bağlı olarak yıpranan contaların neden olduğu sızdırma probleminin giderilmesi mümkündür. Böylece demonte işlemleri sırasında harcanan süre zarfında meydana gelen üretim kayıpları engellenmiş olur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Vanalar

Emerson’un yeni valfleriyle bakım güvenliği ve en aza indirilmiş sızıntılar

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Emerson, inç kare başına 103.4 Megapaskala (MPa) kadar hidrojen uygulamaları için TESCOM™ Anderson Greenwood Instrumentation H2 Valf Serisi’ni piyasaya sürdü. Yeni çözüm, hidrojen yakıt istasyonları ve tüp römorklar gibi yüksek basınçlı gaz uygulamalarında proses basıncını güvenilir bir şekilde izole ederek kaçak emisyonları azaltıyor ve güvenliği artırıyor.

Tanktan pompaya hareket esnasında, hidrojen 103.4 MPa’ya kadar çıkan basınçlarda aktarılıyor. Personelin korunması ve sızıntıların önlenmesi için bu basıncın etkin bir şekilde kontrol ve izole edilmesi gerekiyor. Çift Blok Drenaj (DBB) valfinde yapılan pozitif çift blok düzenlemesi, cihaz bakımı sırasında bakım personelini iki katmanlı pozitif kapatma ile yüksek basınçtan koruyor. Modüler tasarımı, ortaya çıkabilecek sızıntı noktalarının sayısını azaltıyor ve sızdırmazlık teknolojisinin geliştirilmiş olması, yakıtın valf gövdesinden kaçma riskini en aza indiriyor.

Yenilenebilir kaynaklar söz konusu olduğunda en temiz tiplerden biri olarak, Yakıt Hücreli Elektrikli Araçlara (FCEV) güç sağlamak için sıkıştırılmış hidrojen gazı kullanılır. 2021’de 142 yeni hidrojen yakıt ikmal istasyonu faaliyete geçti, bu tek bir yıldaki en büyük artış oldu ve dünya çapında toplam aktif istasyon sayısı 685’e yükseldi. Ocak 2022’de Global Market Insights, FCEV pazarının 2027 yılına kadar 15 milyar doları aşacağını öngördü. Bu büyüme talebini karşılamak için yakıt istasyonu Orijinal Ekipman Üreticileri (OEM), genel ekipman etkinliğini ve istasyon güvenliğini sağlamak için güvenilir, yüksek performanslı bileşenler tedarik etmelidir. Konuyla ilgili konuşan Emerson Hassas Akışkan Kontrolü Küresel Pazarlama Müdürü Rob Lindquist, “Bu uygulamalarda hidrojenin maruz kaldığı basınçlar göz önüne alındığında, ekipmanın her seferinde güvenli bir şekilde çalışması önem taşıyor. Bu nedenle, müşterilerimizin sıkıştırılmış hidrojen gazını etkin bir şekilde depolamasına ve hassas bir şekilde kontrol etmesine yardımcı olmak için özel bileşenler geliştirmeye kararlıyız” diyor.

H2 Valf Serisi’ndeki el valflerinin ve çift blok ile boşaltma valflerinin elle çalıştırılan, bakım gerektirmeyen tasarımı; bakım ve arıza süresini en aza indiriyor. Düşük çalışma torku ve ayar gerektirmeyen conta teknolojisi ile bu valfler, kompakt çözüm ve düşük satın alma maliyeti sağlıyor. H2 Valf Serisi, operatörler için riskleri güvenli bir şekilde en aza indirmek isteyen OEM’ler için çeşitli güvenlik özellikleri sunuyor. Her valfte, operatörlerin bakım ve kurulum sırasında valfin özelliklerine hızlı bir şekilde erişmelerini sağlayan uygun bir QR kodu yer alıyor. Ürün ayrıca bakım sırasında yüksek basınçlı sıvı veya gazın açığa çıkmamasını sağlıyor. Valfler, ISO 19880-3 hidrojen yakıt doldurma standardına da uygun. Bu yeni 103.4 MPa ürün hattı ile Emerson, hidrojen yakıt istasyonlarının güvenli ve hassas çalışmasında kapsamlı bir TESCOM çözümleri portföyü sunuyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Vanalar

Yüksek karşı basınç için yeni Blockbody POSV

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Pilot Kontrollü Emniyet Valfleri (POSV), sadece valf girişindeki basınca tepki verir ve karşı basınçtan etkilenmez. POSV’nin maksimum karşı basıncı, standart olarak ayarlanan basıncın %70’ini oluşturur. Ancak geri basınç daha yüksekse ne yapılması gerekir?

LESER’in, bir müşterisinin enjeksiyon sistemini güvenceye almak için 207 Bar-g’lik bir ayar basıncında, 200 Bar-g tasarım geri basıncıyla işlemi güvenlik altına alabilecek POSV’ye ihtiyacı vardı. API 526’dan 4 kat daha fazla bir düzeyi gösteren bu standardı LESER mühendisleri, yüksek çıkış basıncına dayanabilen blok gövde tasarımı ile çözdü. Bunun nedeni, standart döküm gövdelerin bu yüksek karşı basınçlar için tasarlanmamış olmasıdır. İlk defa üretilen vana gövdelerinin yönetmeliklere uygunluğu için LESER su test ortamında ilgili testler yapıldı.

LESER bu yaklaşımla POSV portföyünü genişletiyor ve farklı gereksinimler için daha esnek hale getiriyor.

Test ortamında pilot değiştirme valfi kombinasyonu

Değiştirme valfi kombinasyonunda POSV ile yedekli aşırı basınç korumasını etkinleştirmek için POSV, ‘Uzaktan Algılama’ seçeneği ile desteklenmelidir. POSV çok yüksek bir kapasiteye sahiptir, bu da besleme hattı ve değiştirme valfi üzerinden giriş basıncı kayıplarına yol açar. ‘Uzaktan Algılama’ seçeneği ile basınç düşürme, değiştirme valfinin girişinde yapılır. Bu sayede tersinir vanada meydana gelen basınç kaybı bypass edilmiş olur. LESER, Hamburg’daki kendi test ortamında bu kombinasyonlar için işlev, performans ve anahtarlamayı doğrulama testleri gerçekleştirdi.

Pilot kumandalı emniyet valfleri:

  • Tüm serilerde en yüksek kapasite
  • Basıncın hassas ayarlanması
  • Ayar basıncının %96’sına kadar çalışma basınçları
  • Ayar basıncının %70’ine kadar karşı basınçlar
  • Standart bileşen olarak entegre edilmiş geri kaçma önleyici
  • Entegre borulamanın, hasarı ve donmayı önlemesi
  • Ek yükleme sistemi

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Vanalar

Neway, 96” Aktüatörlü Üçlü Ofset Kelebek Vana’yı piyasaya sürüyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Sektörün talep ve gereksinimlerini karşılamak için eksiksiz bir valf çözümü sunan ve gelişmiş valf tesisi ile önde gelen üreticilerinden biri olan Neway, 88” sürgülü vana ve 56” tam kaynaklı küresel vananın ardından, şimdiye kadar ürettiği en büyük üçlü ofset kelebek vana olan 96” aktüatörlü üçlü ofset kelebek ile bir diğer devi piyasaya sürüyor.

Sıkı kalite kontrol süreciyle çift Yönlü GOST9544 kaçak oranı A testini geçen (test süresi boyunca görsel olarak tespit edilebilir sızıntı meydana gelmedi) 96” aktüatörlü üçlü ofset kelebek vana, Neway müşterileri tarafından da onaylandı. Sadece bu vana değil, siparişin tamamı tahrikli vanalardan meydana geliyor ve vana boyut aralığı 20 inç ila 96 inç arasında değişiyor. 

Neway Valve, büyük boy sürgülü vanalara yenilik getirdi

Güvenilir kalitede büyük boyutlu aktüatörlü vanalarda eksiksiz ürün portföyü sunan Neway, endüstriyel vanalar için komple çözümler sağlıyor. Denizaşırı petrol projelerinde 88 inç ve 72 inç gibi büyük boy sürgülü vana siparişleri alan Neway, bu siparişleri müşterilerine başarıyla teslim etti. Gelişmiş üretim yöntemi ve kalite kontrolü ile API598 testini geçen vanalarda, su ve gaz sızıntısı meydana gelmedi. Bu projeler Neway’ın, kullanıcıların olumlu olarak tanınmasını sağlayan ürün yeniliği ve kalite kontrolü üzerindeki gücünü gösteriyor.

Kaynak: www.newayvalve.com

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com