Connect with us

Yalıtım Ürünleri

Su yalıtımına son nokta Fixkim’den geldi

Yayın Tarihi:

on

Fixkim Yapı Kimyasalları ve Yalıtım Sistemleri şirket Pazarlama ve Projeler Müdürü Sayın Baycan İlhan; yaşam kalitemizi etkileyen su izolasyonu ile ilgili değerli tespitlerini paylaşarak, şirketin AR-GE departmanı tarafından geliştirip kısa süre önce piyasaya sunulan, su yalıtımında çığır açan Çift Bileşenli Su Yalıtımı BT 2K ürünlerinin özellikleri hakkında bilgi verdi.

 

Fixkim Yapı Kimyasalları ve Yalıtım Sistemleri şirket Pazarlama ve Projeler Müdürü Sayın Baycan İlhan

“Doğru yalıtım ve doğru uygulama, enerji tasarrufu anlamına gelir.”

İnşaatlarda izolasyon veya yalıtım, mevcut yapının dışarıdan maruz kalabileceği her türlü yağmur, su, güneş, rüzgar gibi dış etkenlere karşı korunmasıdır. Yalıtım, inşaatlarda sağlıklı ve konforlu bir yaşam sunduğu gibi yapıların daha uzun ömürlü olarak ayakta kalmalarını da sağlar. Uygulanacak doğru yalıtım ve uygulama aynı anda enerji tasarrufu anlamına da gelir ki, bu ise daha az enerji tüketimi demektir. Dolaylı olarak da ülke ekonomisine yaptığı katkının büyüklüğü göz ardı edilemez.

Binaların uzun ömürlü olması için su yalıtımı şart

Su yalıtımı uygulanmamış ya da yanlış uygulanmış yapılarda, betona işleyen su, yapının içerisindeki tüm taşıyıcılarda bulunan donatılara ulaşarak korozyona uğramasına neden olur ki, bu da yapının taşıma kapasitesinin düşmesine yol açan en büyük etkenlerden biridir.

Su yalıtımı uygulaması, yapı için ne kadar önemli ise insanların konforlu yaşamı için de inşaatların vazgeçilmezi olmak zorundadır. Yanlış yapılan yalıtımlar veya hiç su yalıtımı uygulanmamış binaların tamamında rastladığımız küf, rutubet ve dayanılması oldukça güç olan kötü kokuların da tek nedeni budur. Bunların yanı sıra, maliyet açısından bakıldığında ise su yalıtımı, yapım aşamasındaki bir inşaat toplam maliyetinin % 2’si kadar bir bedel ile tamamlanabilmektedir. Fakat inşaat aşamasında yapılmayan, daha sonra karşılaşılan problemler sonrası yapılan su yalıtımında hafriyat, drenaj gibi durumları göz önüne alırsak, bunun daha maliyetli olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca yapım aşamasında uygulanan su yalıtımı kadar da performans gösteremez. Su yalıtımının gerekli olduğu yerleri; temeller, toprak ile temas halinde olan perde duvarlar, zemine oturan döşemeler, su basman seviyesi altında kalan tüm bölümler, balkon, teras, banyo, tuvalet olarak sıralayabiliriz. Uygulanacak su yalıtımlarında, sentetik ve polimer bitümlü örtüler ya da sürme esaslı olarak adlandırdığımız ürünler yalıtımda kullanılacak belli başlı ürünlerdir. Yalıtım için tercih edilecek malzeme, uygulanacak yerlere ve şartlara göre seçilmelidir.

Küfe ve neme kesin çözüm!

Son zamanlarda, su yalıtımı uygulama firmalarının ve müteahhitlerimizin birçoğunun tercihi olan Çift Bileşenli Su Yalıtımı BT 2K sayesinde gönül rahatlığıyla, yapılarda suya son diyebiliyoruz. İki bileşenli, esnek, su bazlı, elyaf takviyeli, polimer bitümlü su yalıtım malzemesi olan Çift Bileşenli Su Yalıtımı BT 2K,uygulanacak yüzeye olan çok kuvvetli aderans özelliği ve kürünü tamamen aldıktan sonra DIN 1048 normuna göre 7 bar suya dayanma gücü ile temel, perde, duvar ve bodrum gibi zemin altı uygulamalarında, su ve nem geçirmezlik malzemesi olarak, sızıntı suyuna, geçici ve sürekli su basıncına maruz kalan yapı ve yapı elemanlarının korunmasında ve izolasyonunda, teras, çatı, mutfak, banyo gibi kuru veya hafif nemli detaylarda su yalıtım malzemesi olarak, beton, taş, tuğla, biriket, sıva, şap gibi mineral yüzeylerin izolasyonunda, eski bitümlü membran asfalt gibi yalıtımların tamirinde, ısı yalıtım levhalarının yapıştırılmasında yalıtım filesi, tecrit bezi donatıyla birlikte, daha yüksek basınçlı suya dayanması gereken izolasyon uygulamalarında kesin çözüm olarak kullanılmaktadır. Hollanda, Suudi Arabistan, Nijerya ve Bulgaristan gibi 30 dan fazla ülkeye ihracatını yaptığımız Çift Bileşenli Su Yalıtımı BT 2K, iç piyasada da hak ettiği yeri kısa sürede almıştır.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku

Yalıtım Ürünleri

Su yalıtımı uygulaması ile depremlerde can ve mal kaybının önüne geçilebilir

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Türkiye, deprem hasarı açısından dünyada dördüncü, deprem sıklığı bakımından ise altıncı sırada yer alıyor. Depremlerin yol açtığı büyük yıkımların en önemli nedenlerinden biri korozyon olurken, herhangi bir yoldan binaya sızan suyun yol açtığı korozyonu önlemek ancak su yalıtımıyla mümkün olmaktadır. 

Yapı Grubu’ndaki Lineflex markasıyla yalıtım sektörünün Türkiye’deki en büyük pazar payına sahip olan Aktaş Holding’in CEO’su İskender Ulusay, deprem riskine karşı binalarda yalıtımın önemine vurgu yaparak, “Lineflex EPDM membranı, yapılarınızda tüm su izolasyonu yapılacak alanlarda kullanabilirsiniz. Lineflex EPDM ürünümüz etilen-propilen-dien monomer içerir.  Kolay uygulanabilir, yüksek verimli, uzun ömürlü, UV ışınlarına ve ozona dayanıklı ve çevre dostu bu ürünümüz ile yapılarınızı ve en önemlisi sevdiklerinizi depreme karşı koruyun” mesajını verdi.

Ülkemiz bir deprem ülkesi olup, bu gerçek ile yaşamayı öğrenmeli ve önlemlerimizi almalıyız. Deprem hasarı açısından dünya dördüncüsü olan Türkiye, deprem sıklığı bakımından da dünyada altıncı sırada yer alıyor. Bu yüzden de deprem riskine karşı binalarda gerekli önlemlerin alınması hayati önem taşıyor.

Depreme karşı alınması gereken birçok önlemler vardır. Bu önlemler içerisindeki en önemli konulardan birisi de su yalıtımıdır. Çünkü depremlerin yol açtığı büyük yıkımların en önemli nedenlerinden biri korozyondur. Herhangi bir yoldan binaya sızan suyun yol açtığı korozyonu önlemek, ancak su yalıtımıyla mümkündür.

Yapı Grubu’ndaki Lineflex markasıyla yalıtım sektörünün Türkiye’deki en büyük pazar payına sahip olan Aktaş Holding’in CEO’su İskender Ulusay, deprem riskine karşı binalarda yalıtımın önemine vurgu yaptı.

Depremde binalardaki su izolasyonu neden önemlidir? 

“Binalarımıza nüfuz eden su, yapımızın taşıyıcı kısımlarında yer alan demirlerin paslanmasına ve taşıma kapasitesinin düşmesine ve zayıflamasına yol açıyor” diyen Ulusay, “Su, aynı zamanda betonun çürümesine ve çatlamasına neden oluyor. Su yalıtımı ile yapı, başlangıç aşamasında tasarlandığı taşıma kapasitesini zamanla kaybetmiyor. Su yalıtımı yapılmış bu uzun ömürlü ve dayanıklı yapılar sayesinde, depremlerde can ve mal kaybının azalması sağlanıyor” diye konuştu.

Su yalıtımı nerelere ve nasıl uygulanır?

“Binalarınızda yapacağınız su izolasyonu maliyeti, toplam yapının yaklaşık olarak %3’ünü oluşturmaktadır” diyen Ulusay, “Su yalıtımı, yapınıza su girebilecek bütün alanlarda yapılmalıdır. Bu alanlar toprağa temas eden duvarlar, temeller, suyun birikebileceği ve su seviyesi altında kalan yapıların dış duvar bölgeleri, teraslar, çatılar vb. alanlardır.  Lineflex EPDM membranı, yapılarınızda tüm su izolasyonu yapılacak alanlarda kullanabilirsiniz. Lineflex EPDM ürünümüz etilen-propilen-dien monomer içerir.  Kolay uygulanabilir, yüksek verimli, uzun ömürlü, UV ışınlarına ve ozona dayanıklı ve çevre dostu bu ürünümüz ile yapılarınızı ve en önemlisi sevdiklerinizi depreme karşı koruyun” ifadelerini kullandı.

Sektörde ilklerin öncüsü

Faaliyet gösterdiği sektörlerde sahip olduğu markalar ile dünya liderleri arasında yer alan Aktaş Holding, Yapı Grubu’nda bulunan Lineflex markasıyla yalıtım sektörünün Türkiye’deki en büyük pazar payına sahip olup, kısa süre önce devreye aldığı kendinden yapışkanlı membran, renkli membran ve geotekstilli (keçeli) membran ürünleri ile sektörde büyük ses getirmişti.

Dünyada sayılı firmanın üretebildiği geotekstilli membranları, AR-GE çalışmaları sonucunda tamamen kendi öz kaynaklarıyla üretmeyi başaran şirket, Türk yalıtım sektöründe bu ürünü üreten ilk firma olarak, büyük bir başarıya daha imza atmıştı.

Devamını Oku

Yalıtım Ürünleri

ISIDEM Yalıtım’ın yeni ses yalıtım çözümü

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Yurt içi ve yurt dışı teknik yalıtım sektörünün önde gelen üreticilerinden olan ISIDEM Yalıtım, 2018 yılı ortasında piyasaya sunduğu Acusticool ses yalıtım levhası ile ürün yelpazesini genişletmeye devam ediyor.

ISIDEM Yalıtım’ın 2018 yılı ortasında piyasaya sunduğu Acusticool ses yalıtım levhası, poliüretan köpükten imal edilmiş açık hücreli ses yalıtım ve akustik düzenleme malzemesidir. Açık gözenekli hücre yapısı, esnek oluşu ve yanmazlık özelliği ile başlıca havalandırma kanallarında, jeneratör ve kompresör kabinlerinde, kumaş kaplı olarak iç mekânlarda, otomotiv sektöründe ses yalıtımı ve akustik düzenleme amaçlı kullanılır.

İki farklı varyasyonda tüketiciye sunulan ses yalıtım levhalarından yangın sınıfı “class 0” olan Acusticool Plus teknik özellikleri ile öne çıkarken, Acusticool ekonomik fiyatıyla dikkat çekiyor. Kumaş, kendinden yapışkanlı ve film kaplı gibi kaplama seçenekleri ile de her türlü kullanıma olanak sağlıyor.

Yenilikçi metotlarla sektörün geleceğine yön verdiklerini dile getiren ISIDEM Yalıtım Genel Müdürü Murat Erenoğlu sözlerine şu şekilde devam etti: “Önümüzdeki yıllarda ürün çeşitliliğimizi artırarak, ISIDEM Yalıtım’ın tek kaynaktan tüm teknik yalıtım ürünlerini karşılayabilmesi için çabalayacağız. Bunun yanında işlevsellikten uzaklaşmadan daha yaratıcı ve daha fonksiyonel ürünler üretmeye de devam edeceğiz.”

Devamını Oku

Yalıtım Ürünleri

ISIDEM Yalıtım “Coolflex PCS” ile sektöre bir ilk daha sunuyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Isıtma-soğutma-havalandırma sektöründe yurt içi ve yurt dışı pazarın önde gelen üreticilerinden olan ISIDEM Yalıtım, 2018 yılı başında piyasaya sunduğu Coolflex PCS elastomerik kauçuk köpüğü ile sektörde bir ilki daha gerçekleştirdi.

ISIDEM Yalıtım’ın 2018 yılında piyasaya sunduğu Coolflex PCS (Pre Cutting Sheet) elastomerik kauçuk köpüğü ürünleri büyük çaplı boru yalıtımı için ölçülendirilerek, 45 derecelik açıyla özel olarak kesilmiş ve paketlenmiş elastomerik kauçuk köpüğü levhalarıdır. Ayrıca μ (Mu) ≥   10.000 değeri ile üretilen Coolflex PCS ürünleri TSE tarafından tescillenmiş ürünler arasında sektörün en yüksek su buharı difüzyon direnç katsayısına sahip ürün olma özelliği de taşıyor.

Sektörde bir ilk olarak değerlendirilen Coolflex PCS ürünü tamamen uygulayıcı dostu olma özelliğiyle ön plana çıkıyor. Ürün tesisat yalıtımlarında fireleri ve işçilik maliyetlerini azaltarak, hızlı ve kolay uygulanıyor. “Ambalajından çıkar ve uygula” sloganıyla piyasaya arz edilen ürün, ustalara büyük kolaylık sağlıyor.

Yenilikçi metotlarla sektörün geleceğine yön verdiklerini dile getiren ISIDEM Yalıtım Genel Müdürü Murat Erenoğlu, şu açıklamayı yaptı: “Yenilikçilik konusunda sektörde öncü bir rol izlemeyi kendimize misyon edindik. Geçtiğimiz yıllarda da Halojen içermeyen (Coolflex HF) ve EPDM esaslı (Coolflex HT) elastomerik kauçuk köpüklerini ürettik. Coolflex HF ürünü Yılın En İyi Isı Yalıtım Ürünü ödülünün de sahibi olmuştu. Bu başarılar ISIDEM Yalıtım için ilk değil, son da olmayacak. İşlevsellikten uzaklaşmadan daha yaratıcı ve daha fonksiyonel ürünler üretmeye devam edeceğiz.”

Devamını Oku

Trendler