Connect with us

Pompalar

SİSDOZ’dan GRACO Husky havalı diyaframlı pompalar

Yayın Tarihi:

on

“1926 yılından günümüze sıvı transfer ve uygulama sitemleri üreten ABD ( Minneapolis) merkezli GRACO firması , konusunun dünya lideri şirketlerinden birisi olup 90 yıllık başarısında teknolojik mükemmelliğe olan kararlı bağlılığı, dünya kalitesinde üretimi, birinci sınıf müşteri hizmetleri ve distribütör yetkinliklerinin payı büyüktür.”

Havalı Diyaframlı Pompalar (AODP-Air Operated Diaphragm Pumps) günümüzde saf asitler, arıtma ve seramik çamurları, kimyasal madde çözeltileri, yağ, yakıt, solvent, alkol türevleri, gıda ve ilaç ham maddeleri başta olmak üzere geniş bir yelpazede, en zor ve en aşındırıcı akışkanların transferi, sirkülasyonu ve çok hassas olmayan dozaj uygulamaları, boya aplikasyonlarında sprey tabancası besleme gibi uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Pozitif deplasmanlı olan havalı diyaframlı pompalar basit ve güvenilir yapıları, kullanım, bakım kolaylıkları, düşük yatırım ve işletme maliyetleri dolayısıyla günden güne daha çok tercih edilmektedirler.

Genel Özellikleri:

Graco Husky Havalı Diyaframlı Pompaları, ortalama kuru olarak 5,5 m,  sıvı ile 9 m derinlikten emiş yapma, max 8,4 bar sıvı çıkış basıncına sahiptir. Pompa modelleri giriş-çıkış ve kapasite özelliklerine gore  ¼”– 19 lt/dk  ile  3”– 1130 lt/dk aralığında geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Akışkan ile temas eden malzeme alternatifleri ise:

Gövde için 316 Paslanmaz çelik, Aluminyum, Dökme Demir, Polipropilen, Asetal, PVDF İç komponentler için Teflon, Viton, Santopren, Hitrel, NBR, Geolast ‘tır.

Avantajları: 

– Elektrik motoru yerine hava tahrikli olması nedeni ile Ex-proof olması

– Salmastra, kaplin, keçe vb. sarf malzemeleri yoktur.

– Kuru çalışması durumunda hasara uğrama riski bulunmaması

– Basma hattının kapalı olması durumunda pompanın zarar görmeden kendiliğinden durması

– Hava besleme basıncının regülatör vasıtası ile ayarlanarak değişik debi ve basınç aralığında çalıştırılabilmesi

– Sıkı geçme, kayan ya da dönen parçası yoktur.

– Sökme-takma işlemi, bakımı çok kolaydır.

– Bakım maliyetleri, parça fiyatları ucuzdur.

– Diyafram, top valfler ve yatakları hariç conta, keçe vs. içermez.

– 100 dereceye kadar sıcaklıklarda çalışabilir.

– Küçük-kompakt oluşları dolayısıyla taşınabilir-portatif uygulamalarda kullanılabilir.

– Akışkan olan vizkoz ürünler, katı oranı yüksek sıvılar transfer edilebilir.

Kullanım Alanları :

• Kimya ve Petrol Sanayi: Tutkal, solvent, deterjan,  boya ve petrol ürünleri transferi,

• Atık su Arıtma tesisleri: Asit, kireç dozlamaları, filtre-pres uygulamaları, atık su ve çamur transferi

• İlaç ve Kozmetik Sanayi: Krem, pomat gibi yüksek kıvamlı malzemeler ile alkol transferi,

• Gıda Sanayi: Süt, ayran, yağ, krema, çikolata, meyve konsantresi transferi,

• Seramik ve Vitrifiye: Seramik çamuru ve sır transferi,

• Boya ve Tutkal Üreticileri: Her türlü kimyasal malzeme transferi,

• Tersaneler ve Gemi Sanayi: Sintine, raspa atığı vb. malzemelerin boşaltımı,

• Tekstil Sektörü: Kimyevi madde transferi, baskı makinalarına boya enjeksiyonu,

• Otomotiv Sektörü: Boyama kabinleri püskürtme atığı ve tortuların, atık yağların transferi

• Et-Balık İşletmeleri, Kesimhaneler: Balık yağı, kan ve diğer atıkların transferi ve daha birçok farklı uygulama alanlarında güvenle kullanılmaktadır.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Advertisement

Pompalar

Viskoz akışkanların transfer çözümleri

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Yavaş, kalın, viskoz veya yoğun? Bu kelimelerden herhangi biri yüksek viskoziteli bir akışkanın karakteristik tanımı olabilir. İster kalın yağlar ister yapışkan bal veya topaklanmış ahududu reçeli pompalıyor olun, sorunsuz bir üretim sürecinin sürdürülmesi için önemli talepler vardır.

Pompanın doğru kullanılması koşuluyla, viskoz akışkanların nasıl pompalanacağını ve işleneceğini bilmek çeşitli avantajlar sunar:

Daha az plansız duruş süresi, maliyet tasarrufu, daha uzun pompa ömrü, minimize edilmiş dökülme ve sızıntılar, enerji tasarrufu, geliştirilmiş ürün kapasitesi.

Bu avantajlar, akıllı bir seçim yapmanın yüksek kaliteli üretimle sonuçlanacağı anlamına gelir.

İşte nasıl düşünmeniz gerektiği: Konfigürasyon

Viskoz akışkanların genellikle ortak bir özelliği vardır: Yoğun olmaları. Bununla birlikte, farklı akışkanlar birçok açıdan çeşitlilik gösterebilir ve bu nedenle pompanın özelliklerinin akışkanın özelliklerine uyması gerekir. Örneğin reçel, diyaframlı bir pompanın işleyemeyeceği ancak loblu bir pompanın kolayca işleyebileceği partiküller içerebilir.

Pompaladığınız sıvının türüne bağlı olarak, pompanın özellikleri ve malzeme seçimi söz konusu olduğunda çeşitli faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Farklı akışkanlar arasında kontaminasyonu önlemek ve kullanımdan sonra temizliği kolaylaştırmak için pompanın kolay temizlenebilir olduğundan emin olmanız gerekir.

Pompanın kapasitesi belirli bir sıvıyı taşımak için yeterli olmalıdır. Bu, viskoz akışkanı etkili bir şekilde pompalamak için yeterince yüksek basınç, hız veya güce sahip bir pompa seçmeniz gerektiği anlamına gelir.

Pompa yapısında kullanılan malzeme de viskoz akışkanların uygun maliyetli bir şekilde pompalanmasında temel bir faktördür. Örneğin, viskoz akışkanlar aşınma ve erozyona dirençli malzemeler gerektirir.

Başarılı bir üretim için özelleştirilmiş akış çözümleri gerektiren sadece viskoz akışkanlar değildir: Alkol veya süt gibi diğer daha az viskoz sıvılar da ATEX ortamı veya sıhhi malzemeden yapılmış bir pompa gibi başka uyarlanmış ortamlar veya özellikler gerektirir.

Yoğun sıvılarla kolaylıkla başa çıkın

Viskoz bir sıvıyı pompalamak için hangi pompayı  seçeceğinizi göz önünde bulundurmanız gerekir. İşte viskozite ile kolaylıkla başa çıkabilen pompalar:

Hortum pompası: Yüksek talepleri karşılarken akışkanın nazikçe taşınmasını istediğinizde yardımcınız.

Lob pompa: Yüksek akış kapasitesine, partiküllerle başa çıkma becerisine ve pürüzsüz bir akışa ihtiyaç duyanlar için.

Diyaframlı pompa: Kendinden emişli, aşınmaya dayanıklı, esnek malzemeden üretilmiş ve temizlenmesi kolay pompa.

Diyaframlı pompa: Kendinden emişli, büyük partikülleri ve lifleri işlemek için geniş geçişli ve akışı değiştirebilen bir pompa isteyenler için mükemmel bir seçim.

Çift vidalı pompa: Pürüzsüz ve titreşimsiz pompalama sağlayan çok sektörlü bir pompa.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

Öz-kan Makina, Project Pearl Fabrikası’nın 1. yılını kutluyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Pompa&vana sektörünün global markaları arasında yer alan Öz-kan Makina, 2022’nin Eylül ayında devreye aldığı dünyanın en modern kelebek vana tesisi Project Pearl Fabrikası’nın 1. yılını kutluyor.

Kelebek vana başta olmak üzere, iğne vana, çek vana, vantuz ve demontaj parçası gibi fonksiyonel vana sistemleri alanında küresel ölçekte tanınan markalardan biri olan Öz-kan Makina, iki fabrikasına ek olarak temellerini 2019 yılında attığı 7.000 metrekarelik Project Pearl Fabrikası’nın 1. yılını kutluyor. 20 milyon euroluk yatırım değerine sahip İnci Projesi ile birlikte istihdamını 250’ye çıkaran Öz-kan Makina, bu dev yatırımla beraber kapasitesini de %100 oranında artırmayı hedefliyor.

Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en gelişmiş vana üretim tesislerinden biri olduğunu her geçen gün kanıtlamaya devam eden fabrikada, son teknoloji multi-proses makineler yer alıyor ve hassas işçilikler kolaylıkla yapılabiliyor. Birçok alanda tek olma özelliği taşıyan tesis, Türkiye’de olmayan ve dünyada sayılı bulunan bir makine yatırımını da içerisinde barındırıyor. Bunun yanı sıra, Türkiye’de tek olan Quality Assurance Association for Heavy-Duty Corrosion Protection of Valves and Fittings with Powder Coating (GSK) onaylı boyahane tesisini de içinde barındıran fabrika, Öz-kan Makina’nın kalitesini daha da artırıyor. Firma, boyahane test laboratuvarında yapılan testlerle birlikte içme suyu onaylı vanalarını müşterilerine güvenle sunuyor.

Son teknoloji makinelerle donatılan fabrikada kelebek vana, demontaj parçalar, hidrolik frenli çekvalfler, sürgülü vanalar, tilting çekvalfler, iğne vanalar ve vantuz gibi ürünler imal edilirken; Ar Ge merkeziyle sadece mevcut ürünler geliştirilmekle kalmıyor, yeni ürünler için de araştırmalar ve testler yapılıyor.

1983 yılında başladığı üretimine 2011 yılından bu yana Hawle Avusturya Grubu çatısı altında sürdüren ÖZKAN Makina, İnci Projesi isimli yeni fabrikasında üretime son hız devam ederken,
her geçen gün daha güçlü bir ekiple sektördeki yenliklere liderlik etmeyi sürdürüyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

İstanbul Finans Merkezi projelerinde Lowara imzası

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

İstanbul’un küresel bir finans merkezi olması hedefiyle yapımı tamamlanan Türkiye’nin en önemli ve stratejik projelerinden İstanbul Finans Merkezi’nde yer alan BDDK Binası, Halk Bank Ofis Kuleleri, İlbank Binası ve Sarphan Finanspark Projelerinin tercihi, Lowara pompa ve hidrofor sistemleri oldu. Türkiye ekonomisinin büyümesinde önemli katkılar sağlayacak projelerin ısıtma ve soğutma hatlarında, yüksek verimli Lowara sirkülasyon pompaları hizmet vermektedir. Toplam 3,4 milyon m2 alan üzerine kurulan İstanbul Finans Merkezi ofis alanları, alışveriş merkezi, konferans merkezi ve 5 yıldızlı oteli ile iş dünyasının tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. İstanbul Finans Merkezi’nde yer alan en önemli 4 projenin konforlu su temini Lowara hidrofor sistemleri ile sağlanmaktadır. Ayrıca projelerin atık su ve drenaj hatlarında da Lowara pompalar hizmet vermektedir. Su döngüsünün her aşamasında eksiksiz çözümler sunan Lowara, önemli projelerin tercihi olmaya devam ediyor.

 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com