Connect with us

Etkinlikler

Sağlıklı yapılaşmanın anahtarı: Suyu tasarlamak ve yönetmek

Yayın Tarihi:

on

“Yanlış tesisatlar nedeniyle 200 milyon insanın su ihtiyacını sadece bir günde kaybediyoruz.”

43. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul kapsamında GF Hakan Plastik sponsorluğunda ve Yapı Medya İletişim işbirliğiyle gerçekleştirilen Sağlıklı Yapılaşmanın Anahtarı: Suyu Tasarlamak ve Yönetmek başlıklı panelde iklim kriziyle mücadelede su yönetimi konusunda sanayi, kentsel planlama ve üstyapı alanlarında atılabilecek adımlar masaya yatırıldı.

Bu yıl 6-9 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen Yapı Fuarı Yapı Arena etkinlikleri kapsamında GF Hakan Plastik sponsorluğunda gerçekleşen panelde GF Hakan Plastik Ürün ve Pazarlama Direktörü Hüseyin Ünlüyol, İSKİ Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Prof. Dr. Tuğba Ölmez Hancı, Sabri Paşayiğit Architects bünyesinde Peyzaj Mimarı Nisa Kondak ve Akım Mühendislik kurucusu Süleyman Akım, sağlıklı ve sürdürülebilir bir yapılaşmada su yönetimi ve su hakkı farklı boyutlarıyla ele alındı.

GF Hakan Plastik Ürün ve Pazarlama Direktörü Hüseyin Ünlüyol, sanayi alanında yaptıkları çalışmalar ve geliştirilen ürünler konusunda bilgiler aktardı. Ünlüyol, su kayıp ve kaçaklarının %33’ünün eskimiş, yıpranmış, korozyona uğramış tesisatlardan ve doğru malzeme kullanılmayan altyapı hatalı uygulamalar, yanlış malzeme seçimi gibi nedenlerden kaynaklandığının altını çizdi. Yanlış tesisatlar nedeniyle 200 milyon insanın su ihtiyacını sadece bir günde kaybediliğini belirten Ünlüyol, suyun sağlıklı bir biçimde kullanıcılara ulaştırılabilmesi için geliştirdikleri çözümler üzerinde durdu. Yeni nesil malzemelerle geliştirlen PP-RCT ürünleri; halojen içermeyen B-s1;d0 sınıfında üretilen GF Silenta Extreme ve GF Cool Fit boru sistemleri hakkında kısa bilgiler aktaran Ünlüyol, bu ürünlerle karbon ayak izinin düşürülmesi ve yapılarda enerji verimliliği gibi konulara destek sağladıklarını ifade etti. Suyun sağlıklı kullanımının Covid-19 nedeniyle daha da önem kazandığını belirten Hüseyin Ünlüyol, GF tarafından geliştirilen Hycleen System’ın özellikle Lejyonella gibi su kaynaklı hastalıkların önüne geçilmesi yönünde önemli bir ürün olduğunu vurguladı.

Su açısından sınırlı kaynaklara sahip ülkemize, özellikle İstanbul nüfusunun temiz su ihtiyacının karşılanması yürütülen çalışmaları aktaran İSKİ Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Prof. Dr. Tuğba Ölmez Hancı, su hakkının bir insan hakkı olduğunu vurguladı. Her geçen yıl düşme eğilimi gösteren yağış miktarı ile gelecekte su sıkıntısı çekmemek adına alınması gereken bireysel ve kurumsal tedbirlere dikkat çekti. Su kaynaklarının %75’inin İstanbul’un Asya yakasında karşın nüfusun %65’inin ise Avrupa yakasında olması nedeniyle su kaynaklarının çok iyi ve dengeli biri şekilde yönetilmesi gerektiğine değindi. İSKi olarak İstanbul Master Planı’nı yürüttüklerini de belirten Hancı, 2053 yılına kadar olan su ihtiyacı için çeşitli senaryolar geliştirdiklerini söyledi: “3 farklı senaryo üzerinde duruyoruz. Birinci senaryo yıllara bağlı olarak kişi başı su tüketimin artması; ikinci senaryo su kullanımını azaltmak ve üçüncü senaryo da ise kişi başı su tüketimini yaklaşık 135 lt/nüfus-gün miktarlarına çekmek ki bunları da yapmak durumundayız. Çünkü su, sınırsız bir kaynak değil, suyu da korumak durumundayız.”

Sağlıklı bir yapılaşmada olmazsa olmaz açık alanlarda su yönteminin detaylarını aktaran Sabri Paşayiğit Architects’den Peyzaj Mimarı Nisa Kondak, bu alanların tasarımında gerekli olan bütüncül yaklaşıma dikkat çekti. Suyun akılcı kullanımı için geliştirilen sulama ve bitkilendirme yöntemlerinden bahsetti. Geçtiğimiz yıllarda su trendinin çok yüksek olduğunu; ancak su kıtlığı da göz önünde bulundurularak daha minimalist, doğala daha yakın ve işlevlendirerek kullanımına yönelim olduğunu söyledi. 

Akım Mühendislik kurucusu Süleyman Akım ise tarihsel bir perspektif ile su mitolojilerinden başlayarak suyun mühendislik bağlamında evcilleştirilme hikayesini aktardı. Ardından mühendislik pratiği kapsamında yapılaşmada su ve sanitasyon ilişkisine değinerek sürdürülebilir ve sağlıklı bir gelecek için temizlik ile ilgili standartların titizlikle uygulanmasının önemine dikkat çekti. Salgınların önüne geçilmesinde hayati olan bu uygulamalardan taviz verilmemesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Etkinlikler

HVAC&R sektörü, 29 Eylül-2 Ekim 2021 tarihlerinde ISK-SODEX’te buluşacak

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Avrasya Bölgesi’nin lider HVAC&R sektörü buluşma noktası olan ISKSODEX Fuarı, 29 Eylül-2 Ekim 2021 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde sektör profesyonellerini bir araya getirmeye hazırlanıyor. 2020 yılında toplam 4,6 milyar USD, sadece Haziran 2021’de 574.8 milyon USD ile aylık bazda tüm zamanların ihracat rekoruna ulaşan ve 2023 hedefleri doğrultusunda küresel pazar payını iki katına çıkarma hedefine emin adımlarla ilerleyen İklimlendirme Sanayii, ISK-SODEX sektör temsilcilerine yüzden fazla ülkeden gelecek katılımcılarla bir araya gelme ve iş birliği geliştirme fırsatı sunacak.

Hannover Messe Sodeks Fuarcılık tarafından, T.C. Ticaret Bakanlığı, KOSGEB ve İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) destekleriyle düzenlenen Avrasya Bölgesi’nin lider HVAC&R sektör buluşması ISK-SODEX Fuarı, bu sene 29 Eylül – 2 Ekim 2021 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. Isıtma, soğutma, klima, havalandırma, yalıtım, pompa, vana, tesisat, su arıtma, yangın, havuz ve güneş enerjisi sistemleri başta olmak üzere iklimlendirme sektörünün bütün bileşenlerini bir araya getiren ISK-SODEX Fuarı yüzden fazla ülkeden sektör temsilcilerini buluşturacak.

Tüm dünya COVID-19 salgını nedeniyle zor günler yaşıyorken, Türk HVAC&R sektörünün güçlü üreticileri sayesinde İklimlendirme Sanayii 2020 yılında 4,6 milyar USD ihracat rakamına ulaştı. Aralık 2019 ile karşılaştırıldığında, Aralık 2020’de yüzde 25,2 ihracat artışı kaydedildi. İklimlendirme sektörü, sadece Haziran 2021’de 574.8 milyon USD ile aylık bazda tüm zamanların ihracat rekoruna ulaştı. Sektör yetkilileri, ISK-SODEX 2021 Fuarı’nın, bu dönemde de hızlı büyümesini sürdüren Türk HVAC&R sektörü için önemli bir platform olduğunu vurguladı.

ISK-SODEX, destekleyici etkinliklerle zenginleştirilmiş bir fuar deneyimi sunacak

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, bu yıl da ISK-SODEX Fuarı farklı destekleyici etkinlikler ile zenginleştirildi. 55 ülkeden 950 sektör profesyonelinin davet edildiği, B2B İkili İş Görüşmeleri, İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) tarafından organize edilecek, sektörün en hızlı ustasının 1.’likle ödüllendirileceği Ustalar Ligi ve fuar katılımcı firmalarının ürün ve hizmetlerini detaylı sunumlar halinde anlatabilecekleri platform olan Forum Alanı da fuar kapsamında yer alacak.

Sektör derneklerinin gerçekleştirecekleri ve sektörel ajandaların takip edileceği ISK-SODEX Konferansları kapsamında ise şu ana kadar netleşen programlar Soğutma Sanayii İş İnsanları Derneği (SOSİAD) ve Kazan ve Basınçlı Kap Sanayicileri Birliği (KBSB)’ye ait. Konferans programı www.sodex.com.tr web sitesinden takip edilebilecek.

Bu yıl, ilk kez, ISK-SODEX ISTANBUL 2021 Ziyaretçi Kayıtları, sadece Online Kayıt Sistemi üzerinden yapılabilecek. Fuarı ziyaret etmek için kayıtlar www.sodex.com.tr adresi üzerinden ücretsiz olarak alınmaya başlandı.

Devamını Oku

Etkinlikler

Türkiye 1. Su Şurası, Su Verimliliği Çalışma Grubu’nun ikinci toplantısı 20 Mayıs 2021 tarihinde gerçekleşti

Yayın Tarihi:

on

Türkiye 1. Su Şurası, Su Verimliliği Çalışma Grubu’nun ikinci toplantısı 20 Mayıs 2021 tarihinde çevrimiçi olarak gerçekleştirildi. Zoom platformu üzerinden gerçekleştirilen toplantıda ARMATÜR Derneği, Sertifika ve Standardlar Komitesi Başkanı Yusuf KAYA tarafından temsil edilirken; ARMATÜR Derneği Genel Sekreteri Gamze TAŞPOLAT ALTINYAY da toplantıda gözlemci statüsü ile yer aldı.

Atatürk Üniversitesi, Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Bölüm Başkan Yardımcısı ve Su Verimliliği Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. İlker ANGIN moderatörlüğünde gerçekleşen toplantıda önce T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı, SYGM Araştırma ve Değerlendirme Daire Başkanı ve Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı Yusuf BAŞARAN tarafından haziruna kapsamlı bir sunum gerçekleştirildi.

Bunu takiben, daha önce Su Verimliliği Çalışma Grubu altında oluşturulan 8 Alt Çalışma Grubu konsolide edilerek 6 Alt Çalışma Grubu ile devam edilmesi kararı alındı.  Toplantı, Alt Çalışma Grubu başkan ve başkan yardımcılarının seçimi ile devam etti. Son olarak, katılımcıların sunum konularına ilişkin görüşlerinin alınması ile son buldu.

Alınan karar uyarınca Su Verimliliği konu başlığı altındaki çalışmalar, Kentsel Su Verimliliği, Tarımsal Sulamada Su Verimliliği, Endüstriyel Su Verimliliği, Suyun Yeniden Kullanımı ve Alternatif Su Kaynakları, Su Ayakizi ile Eğitim ve Farkındalık Çalışmaları alt çalışma grupları aracılığıyla yürütülecek.

ARMATÜR Derneği temsilcisi Yusuf KAYA da çalışmalara üye firmalardan aldığı görüşler ile Kentsel Su Verimliliği ve Endüstriyel Su Verimliliği alt çalışma grupları altında katkı sağlıyor olacak.

Devamını Oku

Etkinlikler

Maden sektörünün en kapsamlı fuarı Aralık’ta İstanbul’da

Yayın Tarihi:

on

Türkiye’nin maden sektöründeki en kapsamlı fuarı olan Maden Türkiye, Uluslararası Madencilik, Tünel İnşa, Makine Ekipmanları ve İş Makineleri Fuarı, yeni tarihinde sektörü buluşturmaya devam edecek. 9-12 Aralık 2021 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi, İstanbul’da gerçekleşecek olan fuar, sektörün yerli ve yabancı tüm paydaşlarının bir araya geldiği önemli bir ticaret platformu olma özelliğine devam edecek. 

Madencilik sektörü kritik sektör ilan edildi! 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez katıldığı Madencilik Şura Çalıştay telekonferansında, Pandemi sürecinde Türkiye dahil pek çok ülke madencilik sektörünü kritik sektörlerden biri ilan etti. Faaliyetlerin devamı için destek ve teşvik mekanizmalarını devreye soktu. Bu destek aslında madencilikle birlikte diğer yan sektörlerde de üretimin devamı açısından hayati bir rol üstlendi. Kasım sonunda geçen yıla göre toplamda sadece % 4’lük bir ihracat kaybı yaşandı. Kasım 2020 itibariyle altın hariç toplam 25 milyon ton maden ürünü ihraç edildi. Böylece maden ihracatında 2019 neredeyse yakalandı. Yılın ilk yarısında azalan ihracat miktarı yılın ikinci yarısında sektörün gösterdiği performansla geçen yılı yakaladı.” açıklamalarında bulundu. 

2021 yılı için maden varlıkları ekonomik kaldıraç olacak 

Türkiye küresel maden çeşitliliğinde 132 ülke arasında 10’uncu sırada yer alıyor, dünyada üretilen 90 çeşit ticari maden ve mineral kaynağının 60 çeşidi Türkiye’de üretiliyor. Toplam maden rezervi değeri 4 trilyon dolar olan Türkiye’de, maden sektörünün yıllık üretim değeri 2018 yılından bu yana 37,2 milyar lira seviyesinde gerçekleşiyor. 

Maden sektöründe elde edilen çıktılar, birçok sektörün hammaddesi olması özelliği ile ülkelerin sanayi üretimlerinde çok önemli bir konumda yer alıyor. Sanayi üretimine katkısı ile maden sektörü aynı zamanda ülkelerin ekonomilerinde de kaldıraç görevi görüyor. Türkiye maden varlıkları dolayısı ile en önemli ülkelerden birisi konumunda. 

Yeni pazarlara açılan kapı Maden Türkiye Fuarı 

Madenciliğin ülkelerin kalkınmasında büyük katkılarının olduğunun bilinci ile, sektörün gelişmesine ve büyümesine katkı sağlamak aynı zamanda ticareti arttırmak amacı ile 2004 yılından bu yana düzenlenen Maden Türkiye Fuarı, geniş kapsamı ile maden arama, çıkarma, işleme, cevher hazırlama ve zenginleştirme süreçlerinde kullanılan tüm makine ve ekipmanların bir arada yer aldığı bir ticaret platformu konumunda. 

İçinde bulunulan koşullara ayak uydurarak katılımcı ve ziyaretçilerini her yıl daha verimli bir fuar deneyimi yaşatmayı hedefleyen ve bu konudaki başarısını her fuarda bir kez daha ortaya koyan Maden Türkiye Fuarı, bu yıl da yine alıcı ve satıcıyı bir araya getirerek en verimli ticaret platformu olmaya devam edecek. Yeni pazarlara açılmanın yanı sıra katılımcılarına mevcut pazarlarını da büyütme imkanı verecek olan fuar sunduğu fırsatlar ile maden sektörünün geleceğine ışık tutacak ve güçlü sektörün yolunun güçlü fuardan geçtiğini bir kez daha tüm dünyaya gösterecek.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com