Connect with us

Pompalar

Pompalarda enerji tasarruf çözümü : Coating (kaplama)

Yayın Tarihi:

on

Pompalarda Enerji Tasarruf Çözümü : Coating (kaplama)

 

Pompalar

Pompalar, dünyada tüketilen elektrik enerjisinin %10’unu tek başına tüketen ekipmanlardır. (1) Ve 1100 TWh tüketim ile dünyada en çok enerji tüketen ekipmanlardır. (1.100.000 GWh) (2), Bu nedenle işletmelerin enerji tüketim maliyetlerinde çoğunlukla ilk sıralarda yer alırlar. Enerji verimliliği politikaları oluşturan ve bu doğrultuda projeler üreten kuruluşlar için pompalar, ilk iyileştirme yapılması gereken ekipmanlar olmalıdır. Euro Pump&hydrolic institue’sine göre pompaların tükettiği enerjinin %20 ile %50 si tasarruf edilebilir potansiyele sahiptir.

 

“Sanayide 7/24 saat çalışan bir pompada elde edilecek 1 kW/saat tasarruf işletmenin enerji maliyetinden 1.000 Dolar/yıl azaltır.”

Polimer Kompozit Teknolojisi ve Kaplama Ürünleri

Pompa Kaplama (Coating) Teknolojisi: Henkel  LOCTITE® NORDBAK®  Teknolojisi ile  pompa iç yüzeylerinde pürüzsüz, sürtünme kayıplarını minimize eden, pompalarda verimlilik artışı sağlayan polimer kompozit ürünler ile kaplama işlemidir. Kompozit polimer LOCTITE® NORDBAK®   slika karbür dolgulu, seramik (alumina) bazlı, hidrofobik etkiye sahip özel bir teknolojik kaplama ürünüdür.

 

Kaplama (Coating) Pompalarda Nasıl Verimlilik Sağlar?

Akışkanlar dinamiğinde su molekülleri pompa yüzeylerinde durağan haldedir. Pompa fanı dönmeye başladığında su moleküllerinin temas ettiği tüm yüzeylerde sürtünme ortaya çıkar. Bu sürtünme pompa içinde kayıplara neden olur. Bu kayıplar doğrudan pompa verimliliğini etkilemektedir. Bu sürtünme ne kadar az olursa pompa o kadar verimli çalışır.

 

       

 

LOCTITE® NORDBAK®  Seramik kaplama ürünleri bu yüzeyleri pürüzsüz hale getirerek su moleküllerinin sürtünme katsayılarını ve türbülans oluşumunu azaltır. Pompa yüzeylerinde hidrofobik bir etki oluşturur. Pompa içi (fan ve difüzör ) sürtünme kayıplarının azalması doğrudan verim artışı sağlar. Pompa debisi, basma yüksekliği (basınç) değerleri bu durumdan pozitif etkilenir. Enerji tüketim değerleri ise azalır.

 • Debi ve basınç artar
 • Hidrolik verim ve elektriksel verim artar
 • Enerji tüketimi azalır.
 • Yedek parça ihtiyacı azalır.

 

 

“Yapılan uygulamaların  sonuçlarına göre, LOCTITE® NORDBAK Seramik kaplamaları ile Yeni pompalarda % 3 ile % 9,eski kullanılmış pompalarda %5 ile % 25  arasında enerji tasarrufu sağladığı tespit edilmiştir. (yüzey pürüzlülüğü ve pompa yapısına göre bu oran değişmektedir)”

İleri bakım teknolojisine sahip Henkel LOCTITE® NORDBAK®  Seramik kaplama ürünlerinin genel özellikleri aşağıdaki gibidir;

 • Pürüzsüz, düzgün ve parlak bir yüzey oluşturur
 • Kendiliğinden yüzeylere yayılır
 • Mevcut sürtünme kayıplarını minimize eder, akışı laminar hale getirir
 • Kimyasal Korozyon, Kavitasyon ve Abrazyon Dayanımı yüksektir
 • Kolay uygulanabilir
 • Yedek parça maliyetlerini azaltır
 • Duruş sürelerini azaltır
 • Uygun maliyetli bir verimlilik artış yöntemidir.

 

      

 

“LOCTITE® NORDBAK®  Seramik ile kaplanan döküm yüzey eski haline göre 166 kat daha az sürtünme faktörüne sahiptir”.

Henkel Pompa Verimlilik Programı (PVP)

 

Pompa Verimillik Programı (PVP) , Enerji maliyetlerini azaltmak isteyen, enerji verimliliğini işletme politikası haline getiren ve verimliliklerini optimum seviyeye yükseltmek isteyen tüm işletmelere yönelik geliştirilmiş özel  bir hizmettir.

 

İşletmelere, verimlilik eğitimleri,pompalara yönelik enerji tasarruf  potansiyellerinin belirlenmesi, fizibilite çalışmaları, uygulama desteği ve detaylı raporlama hizmetlerini içeren hizmetler verilmektedir.

İşletmenizde, pompalara yönelik  Pompa Verimlilik Programı (PVP) faliyetlerini başlatmak istiyorsanız Henkel müşteri temsilciniz ile görüşebilir, konunun uzmanlarından detaylı bilgi alabilirsiniz.

Pompalarda Coating (Kaplama) İşleminin Aşamaları:

 

 

Örnek Uygulama (Endustri)  % 16,1 Enerji Tasarrufu

“30 kw yatay santrifüj soğutma pompasında fan ve gövdeye  LOCTITE® NORDBAK  Seramik kaplama yapılmıştır. Uygulama sonrası ölçümlere göre LOCTITE® NORDBAK Seramik kaplamaları ile pompanın % 16,1 enerji tasarrufu sağladığı tespit edilmiştir. Yıllık 4.000 euro enerji maliyeti azalmış ve geri ödeme süresi 4 ay olarak gerçekleşmiştir. ”

 

         

 

Pompa Gövde Uygulama                                                            Pompa Fan Uygulama

 

Taylan KARAKAYA:  Recton- Henkel  Yetkili  Uygulama Merkezi(HCAC)- Pompa Verimlilik Uzmanı (tkarakaya@rectonenergy.com)

Tolga Çalışan: tolga.calisan@henkel.com, 05331625195

 

Kaynaklar:

(1)IEA Raporu 2009,IEA İstatistikleri, Akaryakıtların neden olduğu CO2 Salınımı

(2)BPMA (British Pump Manufacturers Association) 2007

 

 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Pompalar

Salmastrasız manyetik tahrik pompası nedir?

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Salmastrasız manyetik tahrikli pompa, pompa şaftının yalıtılmasında kullanılan dinamik salmastraya sahip olmayan konvansiyonel santrifüj pompadır. Bu dinamik salmastra, tamamen sızdırmaz bir taşıma birimi veya basınç sınırı oluşturmak için statik bir muhafaza ile değiştirilir. Endüstride 70 yıldır kullanılan manyetik tahrikli salmastrasız santrifüj pompalar, tesis mühendisliği müteahhitlerine ve operatörlerine; yüksek işletim güvenliği, düşük bakım maliyeti ve çevre standartlarına tavizsiz uyan %100 sızdırmasız bir pompa olarak geliyor. Kapatılması zor uygulamalar ve tehlikeli, uçucu ve agresif kimyasalların taşınmasında daha uygun maliyetli bir çözüm olduklarını kanıtlayan manyetik tahrikli pompalar, çift mekanik salmastralı santrifüj pompaların yerini alıyor.

Mekanik salmastralı pompa yerine salmastrasız manyetik tahrikli pompanın seçilme nedenleri

Ruhrpumpen Manyetik Tahrik Pompası ile yüksek verim, üstün performans

Pompa teknolojisi üretiminde 65 yıldan fazla deneyimi bulunan Ruhrpumpen, dünyanın en büyük şirketlerinin ağır kimyasal işleme uygulamalarında tercih ediliyor. 2010 yılından bu yana kimya endüstrisinde DIN EN ISO 2858, 15783 standartlarında ve petrokimya endüstrisinde API 685 standartlarında yüksek verimli ve eksiksiz manyetik tahrikli ağır hizmet tipi santrifüj pompa serisi üreten Ruhrpumpen’in manyetik tahrikli sızdırmaz pompa yelpazesi, 150’den fazla farklı kimyasalı ve ayrıca DIN/ISO ve API konfigürasyonlarında çok sayıda farklı karışımı işleyebiliyor. 

Kalıcı manyetik tahrikli tip CRP-M santrifüj pompalarını; 3D modelleme, sonlu eleman analizi ve CFD simülasyonu gibi en son mühendislik teknikleri ve araçları ile tasarlayarak üreten firmanın; manyetik tahrikli SCE-M proses pompası, API 610 muadili (bkz. SCE pompa serisi) kanıtlanmış bir tasarıma dayanıyor ve müşterilerin neredeyse tüm gereksinimlerini karşılamak için 130’dan fazla hidrolik kombinasyon sunuyor. Sızdırmaz manyetik tahrikli pompalar için yenilikçi tasarımların geliştirilmesi ve uygulanmasında çalışan endüstri uzmanlarından oluşan Ruhrpumpen mühendislik ekibi, şu ana kadar 9 patent aldı ve manyetik tahrikli standart pompa yapılarına dahil etti:

Dahili Akışlar ve Basınçlar (patent verildi)

Muylu Rulman Tasarımı (patent verildi)

Eksenel Tepki Dengesi

Zirkomyum Oksid Muhafaza Kaplaması Sabitlemesi (patent verildi)

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

​​Sulzer, genişlettiği PLR çamur pompası serisini pazara sunuyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Sulzer, yüksek katı içerikli akışkan işlemleri için tasarladığı PLR çamur pompası serisi, yüksek kalitedeki yapısıyla aşındırıcı akışkanların kullanıldığı tüm pompalama uygulamalarında aşınmaya karşı olağanüstü direnç sağlıyor.

Çamur pompalama piyasasında artan talebe yanıt olarak PLR çamur pompası gamını genişleten Sulzer, portföyüne kapasiteyi 3’900 m3/saate çıkaran 8 yeni boyutta pompa ekledi. Ek boyutların yanında, çıkarılabilir emme plakası ve yüzer flanşlar gibi yeni özellikler de bulunuyor.

PLR pompasının çok çeşitli seçeneklerle birleştirilen özel tasarımı; aşındırıcı çamur akışkanlar, amonyum nitrat ve ayrıca köpük pompalama ve kendinden regülasyonlu uygulamalar gibi oldukça zorlu sahalara uygun hale getiriyor.

Temel aşınma parçalarının geniş duvar kalınlığı ve optimize edilmiş biçimleri, daha uzun pompa ve yedek parça ömrü sağlarken, korozyon ve aşınma direncini artırıyor. Optimize edilmiş yapısı ve ağır tip hizmete özel rulman ünitesi sayesinde son derece güvenilir olan PLR pompa serisi, firmanın Fransa Saint-Quentin’deki fabrikasında üretiliyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

Wilo Türkiye, 30. yılını kutladı: Yeni hedef Türkiye’den global projelerde yer almak

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

İleri teknolojisi ile 150 yıldır tüm dünyada pompa sistemlerinin öncü markalarından biri olarak faaliyetlerini sürdüren Wilo, Türkiye’deki 30. yılını sektör paydaşları, çözüm ortakları ve sektörün önde gelen isimlerinin katılımıyla Esma Sultan Yalısı’nda düzenlenen gala davetiyle kutladı. Gecenin açılış konuşmasını yapan Wilo Türkiye Genel Müdürü Altuğ Arkaya, “Öncelikli hedefimiz Türkiye’den global projelerde yer almak” dedi. Gecede konuşan bir diğer isim olan Wilo Grup Kıdemli Başkan Yardımcısı Jens Dallendoerfer ise, “Wilo Türkiye’yi sadece Türkiye değil, çevre ülkelere de hizmet verebilecek bir üretim merkezine dönüştürmek için yatırımlarımızı artırmayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

1872 yılında Dortmund’da bakır ve pirinç fabrikası olarak kurulan, 1992 yılında ise Türkiye’deki faaliyetlerine başlayan Wilo, o tarihten bu yana Türkiye’de istikrarlı bir büyüme gerçekleştirerek sektörün lider markalarından biri haline geldi. İnşaat sektörünün içinde yer alan mekanik tesisat pazarında yenilikçi pompa sistemleri ile hizmet veren Wilo, Türkiye’de geçirdiği 30 yılı özel bir gala gecesiyle kutladı. Gecenin açılış konuşmasını yapan Wilo Türkiye Genel Müdürü Altuğ Arkaya, “Wilo, kurulduğu günden bu yana geçirdiği uzun ve başarılarla dolu süreçte yerel bir uzmanken dünya çapında bir oyuncu konumuna geldi. Bundan tam 30 sene önce, 23 Mart 1992’de, 300 m2’lik alanda 10-15 kişi ile Erenköy Ethemefendi’de başlayan Wilo Türkiye maceramız, her geçen gün daha da istikrarlı bir büyümeyle devam etti. Ufacık bir ekip ile başlayan yolculuğumuza, bugün 9.000 m2’lik alana kurulu merkez ofisimize bağlı olarak çalışan ekibimiz, yetkili satıcılarımız ve servislerimiz ile birlikte Türkiye genelinde yaklaşık 1.000 kişilik geniş bir aile ile devam ediyoruz. Ancak bunun yakın gelecekte bize yetmeyeceğini ve büyüme planlarını hızlandırmamız gerektiğini hissediyor ve görüyoruz.  Hoş bir tesadüftür ki bu sene Türkiye’de 30. yılımızı kutlarken dünyada 150. yılımıza girmiş bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Öncelikli hedefimiz Türkiye’den global projelerde yer almak

30 yılı geri bıraktıkları Türkiye pazarı için öncelikli hedeflerini paylaşan Arkaya, “Bulunmadığımız yeni iş alanlarına girmek ve Türkiye’nin global organizasyondaki yerini sağlamlaştıracak yatırımlar yapmak, yenilikçi ürün ve hizmetleri pazara sunmak en önemli hedeflerimizdir” dedi.

“Yüksek verimli pompalar ile dünyadaki toplam elektrik tüketimi yüzde 4 azaltılabilir”

Türkiye için 2022 stratejileri içerisinde özellikle değişim pazarına odaklandıklarını dile getiren Arkaya, “Wilo olarak müşterilerimizin bir yandan kısıtlı enerji kaynaklarını daha verimli kullanarak sürdürülebilir gelişime katkıda bulunmalarını sağlarken, bir yandan da tasarruf edebilmeleri için Wilo Enerji Çözümleri hizmetini sunuyoruz. Çünkü pompalar tüm dünyada enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 10’luk kısmına sebep oluyor. Mevcut durumdaki pompaların yüksek verimli pompalar ile değişimi sayesinde dünyadaki toplam elektrik tüketimi yüzde 4 azaltılabilir; bu oranın yaklaşık 1 milyar insanın evinde tükettiği elektriğe eş değer olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu.

 “Wilo Türkiye’yi üretim merkezine dönüştürmek için yatırımlarımızı artırmayı planlıyoruz”

Geceye uzaktan bağlantı yoluyla katılan Wilo Grup Kıdemli Başkan Yardımcısı Jens Dallendoerfer de önemli bir konuşma gerçekleştirdi. Türkiye’nin, Wilo Gruba bağlı en önemli ülkelerden biri olduğunu dile getiren Jens Dallendoerfer, şu ifadeleri kullandı: “Wilo Türkiye, Wilo Grubu’nun en önemli iştiraklerinden biri. Wilo Türkiye, geçtiğimiz 30 yıl içinde sürekli olarak gelişti ve yükselişini aralıksız sürdürdü 30. yılımızda da yeniden Türkiye’de sektör lideri konumuna geldi. Bu gelişim bize gösterdi ki, Wilo Türkiye yalnızca Türkiye pazarına hitap etmenin çok daha fazlasını yapabilir. Bu potansiyeli değerlendirmek, Wilo Türkiye’yi sadece Türkiye değil çevre ülkelere de hizmet verebilecek bir üretim merkezine dönüştürmek için yatırımlarımızı artırmayı planlıyoruz. Konumu sayesinde Türkiye her zaman önemli bir rol oynayacak ve biz de bundan yararlanmak istiyoruz. Böylece hem Türkiye hem de dünyada Wilo’nun büyük potansiyele sahip Türkiye’deki başarı öyküsünü devam ettireceğiz. Geçtiğimiz 30 yıl boyunca bu yolculukta bize eşlik etmiş olan ve bugün geleceği inşa etmek üzere bizimle çalışan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederim.”

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com