Connect with us

Pompalar

Pompalarda enerji tasarruf çözümü : Coating (kaplama)

Yayın Tarihi:

on

Pompalarda Enerji Tasarruf Çözümü : Coating (kaplama)

 

Pompalar

Pompalar, dünyada tüketilen elektrik enerjisinin %10’unu tek başına tüketen ekipmanlardır. (1) Ve 1100 TWh tüketim ile dünyada en çok enerji tüketen ekipmanlardır. (1.100.000 GWh) (2), Bu nedenle işletmelerin enerji tüketim maliyetlerinde çoğunlukla ilk sıralarda yer alırlar. Enerji verimliliği politikaları oluşturan ve bu doğrultuda projeler üreten kuruluşlar için pompalar, ilk iyileştirme yapılması gereken ekipmanlar olmalıdır. Euro Pump&hydrolic institue’sine göre pompaların tükettiği enerjinin %20 ile %50 si tasarruf edilebilir potansiyele sahiptir.

 

“Sanayide 7/24 saat çalışan bir pompada elde edilecek 1 kW/saat tasarruf işletmenin enerji maliyetinden 1.000 Dolar/yıl azaltır.”

Polimer Kompozit Teknolojisi ve Kaplama Ürünleri

Pompa Kaplama (Coating) Teknolojisi: Henkel  LOCTITE® NORDBAK®  Teknolojisi ile  pompa iç yüzeylerinde pürüzsüz, sürtünme kayıplarını minimize eden, pompalarda verimlilik artışı sağlayan polimer kompozit ürünler ile kaplama işlemidir. Kompozit polimer LOCTITE® NORDBAK®   slika karbür dolgulu, seramik (alumina) bazlı, hidrofobik etkiye sahip özel bir teknolojik kaplama ürünüdür.

 

Kaplama (Coating) Pompalarda Nasıl Verimlilik Sağlar?

Akışkanlar dinamiğinde su molekülleri pompa yüzeylerinde durağan haldedir. Pompa fanı dönmeye başladığında su moleküllerinin temas ettiği tüm yüzeylerde sürtünme ortaya çıkar. Bu sürtünme pompa içinde kayıplara neden olur. Bu kayıplar doğrudan pompa verimliliğini etkilemektedir. Bu sürtünme ne kadar az olursa pompa o kadar verimli çalışır.

 

       

 

LOCTITE® NORDBAK®  Seramik kaplama ürünleri bu yüzeyleri pürüzsüz hale getirerek su moleküllerinin sürtünme katsayılarını ve türbülans oluşumunu azaltır. Pompa yüzeylerinde hidrofobik bir etki oluşturur. Pompa içi (fan ve difüzör ) sürtünme kayıplarının azalması doğrudan verim artışı sağlar. Pompa debisi, basma yüksekliği (basınç) değerleri bu durumdan pozitif etkilenir. Enerji tüketim değerleri ise azalır.

 • Debi ve basınç artar
 • Hidrolik verim ve elektriksel verim artar
 • Enerji tüketimi azalır.
 • Yedek parça ihtiyacı azalır.

 

 

“Yapılan uygulamaların  sonuçlarına göre, LOCTITE® NORDBAK Seramik kaplamaları ile Yeni pompalarda % 3 ile % 9,eski kullanılmış pompalarda %5 ile % 25  arasında enerji tasarrufu sağladığı tespit edilmiştir. (yüzey pürüzlülüğü ve pompa yapısına göre bu oran değişmektedir)”

İleri bakım teknolojisine sahip Henkel LOCTITE® NORDBAK®  Seramik kaplama ürünlerinin genel özellikleri aşağıdaki gibidir;

 • Pürüzsüz, düzgün ve parlak bir yüzey oluşturur
 • Kendiliğinden yüzeylere yayılır
 • Mevcut sürtünme kayıplarını minimize eder, akışı laminar hale getirir
 • Kimyasal Korozyon, Kavitasyon ve Abrazyon Dayanımı yüksektir
 • Kolay uygulanabilir
 • Yedek parça maliyetlerini azaltır
 • Duruş sürelerini azaltır
 • Uygun maliyetli bir verimlilik artış yöntemidir.

 

      

 

“LOCTITE® NORDBAK®  Seramik ile kaplanan döküm yüzey eski haline göre 166 kat daha az sürtünme faktörüne sahiptir”.

Henkel Pompa Verimlilik Programı (PVP)

 

Pompa Verimillik Programı (PVP) , Enerji maliyetlerini azaltmak isteyen, enerji verimliliğini işletme politikası haline getiren ve verimliliklerini optimum seviyeye yükseltmek isteyen tüm işletmelere yönelik geliştirilmiş özel  bir hizmettir.

 

İşletmelere, verimlilik eğitimleri,pompalara yönelik enerji tasarruf  potansiyellerinin belirlenmesi, fizibilite çalışmaları, uygulama desteği ve detaylı raporlama hizmetlerini içeren hizmetler verilmektedir.

İşletmenizde, pompalara yönelik  Pompa Verimlilik Programı (PVP) faliyetlerini başlatmak istiyorsanız Henkel müşteri temsilciniz ile görüşebilir, konunun uzmanlarından detaylı bilgi alabilirsiniz.

Pompalarda Coating (Kaplama) İşleminin Aşamaları:

 

 

Örnek Uygulama (Endustri)  % 16,1 Enerji Tasarrufu

“30 kw yatay santrifüj soğutma pompasında fan ve gövdeye  LOCTITE® NORDBAK  Seramik kaplama yapılmıştır. Uygulama sonrası ölçümlere göre LOCTITE® NORDBAK Seramik kaplamaları ile pompanın % 16,1 enerji tasarrufu sağladığı tespit edilmiştir. Yıllık 4.000 euro enerji maliyeti azalmış ve geri ödeme süresi 4 ay olarak gerçekleşmiştir. ”

 

         

 

Pompa Gövde Uygulama                                                            Pompa Fan Uygulama

 

Taylan KARAKAYA:  Recton- Henkel  Yetkili  Uygulama Merkezi(HCAC)- Pompa Verimlilik Uzmanı (tkarakaya@rectonenergy.com)

Tolga Çalışan: tolga.calisan@henkel.com, 05331625195

 

Kaynaklar:

(1)IEA Raporu 2009,IEA İstatistikleri, Akaryakıtların neden olduğu CO2 Salınımı

(2)BPMA (British Pump Manufacturers Association) 2007

 

 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Pompalar

Viskoz akışkanların transfer çözümleri

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Yavaş, kalın, viskoz veya yoğun? Bu kelimelerden herhangi biri yüksek viskoziteli bir akışkanın karakteristik tanımı olabilir. İster kalın yağlar ister yapışkan bal veya topaklanmış ahududu reçeli pompalıyor olun, sorunsuz bir üretim sürecinin sürdürülmesi için önemli talepler vardır.

Pompanın doğru kullanılması koşuluyla, viskoz akışkanların nasıl pompalanacağını ve işleneceğini bilmek çeşitli avantajlar sunar:

Daha az plansız duruş süresi, maliyet tasarrufu, daha uzun pompa ömrü, minimize edilmiş dökülme ve sızıntılar, enerji tasarrufu, geliştirilmiş ürün kapasitesi.

Bu avantajlar, akıllı bir seçim yapmanın yüksek kaliteli üretimle sonuçlanacağı anlamına gelir.

İşte nasıl düşünmeniz gerektiği: Konfigürasyon

Viskoz akışkanların genellikle ortak bir özelliği vardır: Yoğun olmaları. Bununla birlikte, farklı akışkanlar birçok açıdan çeşitlilik gösterebilir ve bu nedenle pompanın özelliklerinin akışkanın özelliklerine uyması gerekir. Örneğin reçel, diyaframlı bir pompanın işleyemeyeceği ancak loblu bir pompanın kolayca işleyebileceği partiküller içerebilir.

Pompaladığınız sıvının türüne bağlı olarak, pompanın özellikleri ve malzeme seçimi söz konusu olduğunda çeşitli faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Farklı akışkanlar arasında kontaminasyonu önlemek ve kullanımdan sonra temizliği kolaylaştırmak için pompanın kolay temizlenebilir olduğundan emin olmanız gerekir.

Pompanın kapasitesi belirli bir sıvıyı taşımak için yeterli olmalıdır. Bu, viskoz akışkanı etkili bir şekilde pompalamak için yeterince yüksek basınç, hız veya güce sahip bir pompa seçmeniz gerektiği anlamına gelir.

Pompa yapısında kullanılan malzeme de viskoz akışkanların uygun maliyetli bir şekilde pompalanmasında temel bir faktördür. Örneğin, viskoz akışkanlar aşınma ve erozyona dirençli malzemeler gerektirir.

Başarılı bir üretim için özelleştirilmiş akış çözümleri gerektiren sadece viskoz akışkanlar değildir: Alkol veya süt gibi diğer daha az viskoz sıvılar da ATEX ortamı veya sıhhi malzemeden yapılmış bir pompa gibi başka uyarlanmış ortamlar veya özellikler gerektirir.

Yoğun sıvılarla kolaylıkla başa çıkın

Viskoz bir sıvıyı pompalamak için hangi pompayı  seçeceğinizi göz önünde bulundurmanız gerekir. İşte viskozite ile kolaylıkla başa çıkabilen pompalar:

Hortum pompası: Yüksek talepleri karşılarken akışkanın nazikçe taşınmasını istediğinizde yardımcınız.

Lob pompa: Yüksek akış kapasitesine, partiküllerle başa çıkma becerisine ve pürüzsüz bir akışa ihtiyaç duyanlar için.

Diyaframlı pompa: Kendinden emişli, aşınmaya dayanıklı, esnek malzemeden üretilmiş ve temizlenmesi kolay pompa.

Diyaframlı pompa: Kendinden emişli, büyük partikülleri ve lifleri işlemek için geniş geçişli ve akışı değiştirebilen bir pompa isteyenler için mükemmel bir seçim.

Çift vidalı pompa: Pürüzsüz ve titreşimsiz pompalama sağlayan çok sektörlü bir pompa.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

Öz-kan Makina, Project Pearl Fabrikası’nın 1. yılını kutluyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Pompa&vana sektörünün global markaları arasında yer alan Öz-kan Makina, 2022’nin Eylül ayında devreye aldığı dünyanın en modern kelebek vana tesisi Project Pearl Fabrikası’nın 1. yılını kutluyor.

Kelebek vana başta olmak üzere, iğne vana, çek vana, vantuz ve demontaj parçası gibi fonksiyonel vana sistemleri alanında küresel ölçekte tanınan markalardan biri olan Öz-kan Makina, iki fabrikasına ek olarak temellerini 2019 yılında attığı 7.000 metrekarelik Project Pearl Fabrikası’nın 1. yılını kutluyor. 20 milyon euroluk yatırım değerine sahip İnci Projesi ile birlikte istihdamını 250’ye çıkaran Öz-kan Makina, bu dev yatırımla beraber kapasitesini de %100 oranında artırmayı hedefliyor.

Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en gelişmiş vana üretim tesislerinden biri olduğunu her geçen gün kanıtlamaya devam eden fabrikada, son teknoloji multi-proses makineler yer alıyor ve hassas işçilikler kolaylıkla yapılabiliyor. Birçok alanda tek olma özelliği taşıyan tesis, Türkiye’de olmayan ve dünyada sayılı bulunan bir makine yatırımını da içerisinde barındırıyor. Bunun yanı sıra, Türkiye’de tek olan Quality Assurance Association for Heavy-Duty Corrosion Protection of Valves and Fittings with Powder Coating (GSK) onaylı boyahane tesisini de içinde barındıran fabrika, Öz-kan Makina’nın kalitesini daha da artırıyor. Firma, boyahane test laboratuvarında yapılan testlerle birlikte içme suyu onaylı vanalarını müşterilerine güvenle sunuyor.

Son teknoloji makinelerle donatılan fabrikada kelebek vana, demontaj parçalar, hidrolik frenli çekvalfler, sürgülü vanalar, tilting çekvalfler, iğne vanalar ve vantuz gibi ürünler imal edilirken; Ar Ge merkeziyle sadece mevcut ürünler geliştirilmekle kalmıyor, yeni ürünler için de araştırmalar ve testler yapılıyor.

1983 yılında başladığı üretimine 2011 yılından bu yana Hawle Avusturya Grubu çatısı altında sürdüren ÖZKAN Makina, İnci Projesi isimli yeni fabrikasında üretime son hız devam ederken,
her geçen gün daha güçlü bir ekiple sektördeki yenliklere liderlik etmeyi sürdürüyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

İstanbul Finans Merkezi projelerinde Lowara imzası

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

İstanbul’un küresel bir finans merkezi olması hedefiyle yapımı tamamlanan Türkiye’nin en önemli ve stratejik projelerinden İstanbul Finans Merkezi’nde yer alan BDDK Binası, Halk Bank Ofis Kuleleri, İlbank Binası ve Sarphan Finanspark Projelerinin tercihi, Lowara pompa ve hidrofor sistemleri oldu. Türkiye ekonomisinin büyümesinde önemli katkılar sağlayacak projelerin ısıtma ve soğutma hatlarında, yüksek verimli Lowara sirkülasyon pompaları hizmet vermektedir. Toplam 3,4 milyon m2 alan üzerine kurulan İstanbul Finans Merkezi ofis alanları, alışveriş merkezi, konferans merkezi ve 5 yıldızlı oteli ile iş dünyasının tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. İstanbul Finans Merkezi’nde yer alan en önemli 4 projenin konforlu su temini Lowara hidrofor sistemleri ile sağlanmaktadır. Ayrıca projelerin atık su ve drenaj hatlarında da Lowara pompalar hizmet vermektedir. Su döngüsünün her aşamasında eksiksiz çözümler sunan Lowara, önemli projelerin tercihi olmaya devam ediyor.

 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com