Connect with us

Pompalar

Pompalarda enerji tasarruf çözümü : Coating (kaplama)

Yayın Tarihi:

on

Pompalarda Enerji Tasarruf Çözümü : Coating (kaplama)

 

Pompalar

Pompalar, dünyada tüketilen elektrik enerjisinin %10’unu tek başına tüketen ekipmanlardır. (1) Ve 1100 TWh tüketim ile dünyada en çok enerji tüketen ekipmanlardır. (1.100.000 GWh) (2), Bu nedenle işletmelerin enerji tüketim maliyetlerinde çoğunlukla ilk sıralarda yer alırlar. Enerji verimliliği politikaları oluşturan ve bu doğrultuda projeler üreten kuruluşlar için pompalar, ilk iyileştirme yapılması gereken ekipmanlar olmalıdır. Euro Pump&hydrolic institue’sine göre pompaların tükettiği enerjinin %20 ile %50 si tasarruf edilebilir potansiyele sahiptir.

 

“Sanayide 7/24 saat çalışan bir pompada elde edilecek 1 kW/saat tasarruf işletmenin enerji maliyetinden 1.000 Dolar/yıl azaltır.”

Polimer Kompozit Teknolojisi ve Kaplama Ürünleri

Pompa Kaplama (Coating) Teknolojisi: Henkel  LOCTITE® NORDBAK®  Teknolojisi ile  pompa iç yüzeylerinde pürüzsüz, sürtünme kayıplarını minimize eden, pompalarda verimlilik artışı sağlayan polimer kompozit ürünler ile kaplama işlemidir. Kompozit polimer LOCTITE® NORDBAK®   slika karbür dolgulu, seramik (alumina) bazlı, hidrofobik etkiye sahip özel bir teknolojik kaplama ürünüdür.

 

Kaplama (Coating) Pompalarda Nasıl Verimlilik Sağlar?

Akışkanlar dinamiğinde su molekülleri pompa yüzeylerinde durağan haldedir. Pompa fanı dönmeye başladığında su moleküllerinin temas ettiği tüm yüzeylerde sürtünme ortaya çıkar. Bu sürtünme pompa içinde kayıplara neden olur. Bu kayıplar doğrudan pompa verimliliğini etkilemektedir. Bu sürtünme ne kadar az olursa pompa o kadar verimli çalışır.

 

       

 

LOCTITE® NORDBAK®  Seramik kaplama ürünleri bu yüzeyleri pürüzsüz hale getirerek su moleküllerinin sürtünme katsayılarını ve türbülans oluşumunu azaltır. Pompa yüzeylerinde hidrofobik bir etki oluşturur. Pompa içi (fan ve difüzör ) sürtünme kayıplarının azalması doğrudan verim artışı sağlar. Pompa debisi, basma yüksekliği (basınç) değerleri bu durumdan pozitif etkilenir. Enerji tüketim değerleri ise azalır.

 • Debi ve basınç artar
 • Hidrolik verim ve elektriksel verim artar
 • Enerji tüketimi azalır.
 • Yedek parça ihtiyacı azalır.

 

 

“Yapılan uygulamaların  sonuçlarına göre, LOCTITE® NORDBAK Seramik kaplamaları ile Yeni pompalarda % 3 ile % 9,eski kullanılmış pompalarda %5 ile % 25  arasında enerji tasarrufu sağladığı tespit edilmiştir. (yüzey pürüzlülüğü ve pompa yapısına göre bu oran değişmektedir)”

İleri bakım teknolojisine sahip Henkel LOCTITE® NORDBAK®  Seramik kaplama ürünlerinin genel özellikleri aşağıdaki gibidir;

 • Pürüzsüz, düzgün ve parlak bir yüzey oluşturur
 • Kendiliğinden yüzeylere yayılır
 • Mevcut sürtünme kayıplarını minimize eder, akışı laminar hale getirir
 • Kimyasal Korozyon, Kavitasyon ve Abrazyon Dayanımı yüksektir
 • Kolay uygulanabilir
 • Yedek parça maliyetlerini azaltır
 • Duruş sürelerini azaltır
 • Uygun maliyetli bir verimlilik artış yöntemidir.

 

      

 

“LOCTITE® NORDBAK®  Seramik ile kaplanan döküm yüzey eski haline göre 166 kat daha az sürtünme faktörüne sahiptir”.

Henkel Pompa Verimlilik Programı (PVP)

 

Pompa Verimillik Programı (PVP) , Enerji maliyetlerini azaltmak isteyen, enerji verimliliğini işletme politikası haline getiren ve verimliliklerini optimum seviyeye yükseltmek isteyen tüm işletmelere yönelik geliştirilmiş özel  bir hizmettir.

 

İşletmelere, verimlilik eğitimleri,pompalara yönelik enerji tasarruf  potansiyellerinin belirlenmesi, fizibilite çalışmaları, uygulama desteği ve detaylı raporlama hizmetlerini içeren hizmetler verilmektedir.

İşletmenizde, pompalara yönelik  Pompa Verimlilik Programı (PVP) faliyetlerini başlatmak istiyorsanız Henkel müşteri temsilciniz ile görüşebilir, konunun uzmanlarından detaylı bilgi alabilirsiniz.

Pompalarda Coating (Kaplama) İşleminin Aşamaları:

 

 

Örnek Uygulama (Endustri)  % 16,1 Enerji Tasarrufu

“30 kw yatay santrifüj soğutma pompasında fan ve gövdeye  LOCTITE® NORDBAK  Seramik kaplama yapılmıştır. Uygulama sonrası ölçümlere göre LOCTITE® NORDBAK Seramik kaplamaları ile pompanın % 16,1 enerji tasarrufu sağladığı tespit edilmiştir. Yıllık 4.000 euro enerji maliyeti azalmış ve geri ödeme süresi 4 ay olarak gerçekleşmiştir. ”

 

         

 

Pompa Gövde Uygulama                                                            Pompa Fan Uygulama

 

Taylan KARAKAYA:  Recton- Henkel  Yetkili  Uygulama Merkezi(HCAC)- Pompa Verimlilik Uzmanı (tkarakaya@rectonenergy.com)

Tolga Çalışan: tolga.calisan@henkel.com, 05331625195

 

Kaynaklar:

(1)IEA Raporu 2009,IEA İstatistikleri, Akaryakıtların neden olduğu CO2 Salınımı

(2)BPMA (British Pump Manufacturers Association) 2007

 

 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Pompalar

Türkiye’nin en büyük su temini projesi Melen Projesi’nde, Türkiye’de üretilen en büyük çift emişli pompalar tercih edildi

Yayın Tarihi:

on

Melen Projesi, 1990’lı yıllarda yaşanan nüfus artışı sonrasında İstanbul’da ortaya çıkan içme suyu problemini Melen Çayı’ndan sağlanacak suyla karşılamayı amaçlayan Türkiye’nin en büyük su temini projesidir. 

Projede öncelikli olarak Melen-1 ve Melen-2 terfi istasyonları faaliyete girdi. 

Ardından, İstanbul’un günden güne artan su ihtiyacına karşı önlem amacıyla Melen-3’ün inşasına karar verildi. Yapımı hâlen sürmekte olan Melen-3 terfi istasyonu & hattı için Standart Pompa tarafından yedekleriyle birlikte 5 adet 1,7 m³/s, 196 m, 4500 kW, 1000 rpm çift emişli pompa teslim edildi. Böylece, İstanbul’un içme suyu problemini çözecek projede yer alan asıl ve yedek pompaların sayısı 21’e ulaşmış oldu. 

Projenin Melen-3 etabında tercih edilen, Ar-Ge’den üretime tüm Standart Pompa çalışanlarının değerli mesaileri neticesinde bugüne kadar Türkiye’de üretilen en büyük çift emişli pompalar olan SDS pompalar, özellikle büyük debilerde yüksek performansla 7/24 çalışabilmeleri ve dayanıklılıklarıyla biliniyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

PAKKENS, gıda ve sıhhi uygulamalara özel diyafram ayırıcılı sistemlerle fark yaratıyor

Yayın Tarihi:

on

47 yıldır ölçüm cihazları üretiminde sektörün öncü ismi olan PAKKENS, gıda endüstrisinin ihtiyaçları doğrultusunda da çözümler geliştirmekte ve yeni ürün tasarımlarına devam etmektedir. 

3A ve EHEDG Sertifikalarına sahip olan PAKKENS, yüksek hassasiyet ve hijyen gerektiren gıda üretim hatları, farmakolojik ve biyoteknolojik uygulamalarda aktif olarak kullanılan diyafram ayırıcılı sistemler üretmektedir. 

-1…24 bar ve 0…600 bar arasında geniş ölçüm aralıklarında üretim seçeneği sunan firma, çeşitli bağlantı tipleri ile de prosesinize kolaylıkla uyum sağlayan ürünler imal ediyor. 

Genel olarak incelendiğinde, Diyafram Ayırıcılı Sistemler, proses içinde bulunan akışkanın yüksek viskoziteli, kristalleşebilir ve katılaşabilir olduğu, aynı zamanda basınç ölçer ile temas etmesinin istenilmediği durumlarda kullanılır. Diyafram ayırıcının iki temel görevi bulunmaktadır. Basınç ölçer ile prosesi ayırmak ve proses basıncını ölçüm ekipmanına iletmek. Basınç iletimi, sistemin içinde bulunan doldurma sıvısının hidrolik bir sistem gibi çalışmasıyla gerçekleşir. Esnek olan AISI 316L malzemeden imal edilmiş diyafram, basınç etkisi altında esner ve basıncı doldurma sıvısı aracılığı ile basınç ölçere iletir. 

Gıda üretim hatları, farmakolojik ve biyoteknolojik uygulamalarda hijyen

Sektörün belirlediği standart yüzey pürüzlülüğü değerleri, diyafram ayırıcı üzerinde herhangi bir mikrobiyolojik yapının oluşmasını engellediği için büyük önem taşımakta. PAKKENS, sıhhi uygulamalar için üretmiş olduğu DS Serisi Diyafram Ayırıcılı Basınç Ölçerleri, endüstrinin uygun gördüğü yüzey pürüzlülüğü değerlerinde ileri teknolojik imkanlar ile imal edebiliyor.

PAKKENS’in 3A ve EHEDG sertifikalı ürünleri, hijyenik üretim hatlarındaki oluşabilecek sorunlarda nasıl fayda sağlıyor? 

Üretim hatlarında diyaframın zarar görebileceği durumlarda, diyafram ayırıcılı sistem içinde bulunan doldurma sıvısı gıda, farmakoloji ve biyoteknoloji uygulamalarına uyumlu, NSF (National Sanitation Foundation) tarafından H3 sınıfı sıvı olarak tanımlanmış olan bir ürün olduğu için doldurma sıvısının prosese karışması proses akışkanına ve prosesin işleyişine zarar vermeyerek üretimin sürekliğini sağlamaktadır.

PAKKENS, tecrübeli tasarım ve AR-GE ekibi ile gıda, farmakoloji ve biyoteknolojik uygulamalar dışında çeşitli endüstriyel uygulamalarda kullanılması amacıyla hassas, güvenilir, emniyetli ve dayanıklı ürünler tasarlayıp üretmeye devam ediyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

Endüstriyel mikserlerde Tapflo’nun sade ve güvenilir karıştırma çözümleri

Yayın Tarihi:

on

Endüstriyel ve hijyenik pompalar ile akış çözümlerinde küresel markalardan biri olan Tapflo, endüstriyel mikserlerde sunduğu sade ve güvenilir karıştırma çözümlerini, kullanıcı avantajı sağlayan birçok özellikle birleştiriyor. Endüstriyel mikserlerde sadelik, dayanıklılık, emniyet, yüksek kalite ve ergonomik tasarımı bir araya getiren Tapflo, kullanıcılara daha hızlı ve daha uygun maliyetli bir çözüm sunuyor.

IBC mikserler, varil mikserleri, pnömatik mikser, karıştırma ve pompalama istasyonu çözümleriyle endüstriyel mikserlerde eksiksiz portföy sunan Tapflo, birçok özellik ve kullanıcı avantajı barındıran tasarımlarıyla endüstrinin taleplerini karşılıyor.

IBC konteynerler ve standart variller, çeşitli sıvıları saklama ve taşımanın en kolay yolu olduğu için sektörde yaygın olarak kullanılır. Birçok sıvının proseste kullanılmadan önce karıştırılması gerektiğinden, çeşitli özel endüstriyel mikser ürünleri sunan Tapflo, geliştirdiği mikserlerinde sadelik, dayanıklılık, emniyet ve yüksek kaliteyi bir araya getirir. Tapflo’nun en yaygın endüstriyel uygulamalara yönelik tasarladığı ve konfigüre ettiği bu ürünler, doğrudan IBC konteyner veya varil içinde karıştırmaya imkan sunar. Kullanıcılar bu mikserler ile ara tanklardan kurtulabilir, süreci daha hızlı ve daha uygun maliyetli bir hale getirebilir.

Özellikler ve faydalar

Dayanıklı ve yüksek kaliteli tasarım: Uzun ömürlü güvenilir performans.

Güvenlik kilidi anahtarı dahildir: Emniyetli çalışma – çalışırken IBC konteynerden yanlışlıkla çıkarıldığında IBC mikseri durdurur.

IBC konteynerler, variller ve diğer konteynerler için özel uygun maliyetli çözümler: Ek depolama veya ara tanklara ihtiyaç yoktur.

Elektrik veya hava tahriklidir: Tüm şartlarda tahrik edilebilir.

Esnek konfigürasyon – mühendislik desteği: İsteğe uyarlanabilir veya özel üretim karıştırma sistemi olarak üretilebilir.

Standart mikserler Avrupa’da stoktan sunulmaktadır: Çok kısa teslimat süresi.

ATEX bölgelerine uygundur: Çok çeşitli akışkanlarda kullanılabilir.

Yaygın kullanılan tanklar için tam çözüm: IBC mikserler

IBC konteyner içinde ürün karıştırmanın en kolay ve güvenilir halini sunar. Tapflo’nun karıştırma çözümleriyle çalışmayı başlamak için ihtiyaç duyulan tüm bileşenleri içerir.

Özellikler ve avantajlar

Kullanıma hazır hafif şasili düzenek: Yalnızca iki adet manivelalı kelepçe ile sabitlenmektedir.

Güvenlik kilidi anahtarı dahildir: Sabitlenmediğinde mikseri durdurur.

Farklı pervane ve malzeme konfigürasyonları mevcuttur: Çok çeşitli uygulamalar için uygundur.

Varil mikserleri

Elektrik ve hava tahrikli olarak sunulan Tapflo Varil Mikseri, sıvıların varil içinde karıştırılmasına yönelik kompakt bir çözümdür. Doğrudan varile sabitlenebilir ve variller arasında kolayca taşınabilir. Mikser ayrıca varil üstündeki duvara sabitlenerek karıştırma için alçaltılabilir.

Özellikler ve avantajlar

En yaygın kullanılan varillerin birçoğu için uygundur (ör. 200 l): Normal beslemede tüm ürünlerin karıştırılmasında kullanılır.

Özel varil kapağı, kelepçe veya duvar desteği mevcuttur: Çeşitli tertibatlar için uygundur.

Hafif ve kolay taşınır: Farklı yerlerde kullanılabilir.

Pompalama ve karıştırma için 2’si 1 arada: Pnömatik mikser

Pnömatik mikser, tek bir cihazla pompalama ve karıştırma işlemlerinin yapılmasına imkan tanıyan bir Tapflo diyaframlı pompa ve mikser kombinasyonudur. Pompalama ve karıştırma modları arasında geçiş kolaydır ve manuel olarak veya uzaktan yapılabilmektedir. Pnömatik konfigürasyonu; sıvı akışı, basınç, malzemeler veya tank ebadına göre yapılabilir.

Özellikler ve avantajlar

Pompalama ve karıştırma çözümü: İşlemin her iki aşamasında da kullanılabilen tek cihaz.

Manuel veya uzaktan kontrol: Kolay kullanım.

Esnek konfigürasyon: Farklı konteyner ve akışkanlar için uygundur.

Karıştırma ve pompalama istasyonu ile anında seyrelme ve aktarma

Tapflo normal karıştırma ve pompalama istasyonu seyreltme ve aktarma işlemlerini çok daha kolaylaştırır. Bu çözüm gübre veya tozların seyreltilmesi gibi çeşitli uygulamalarda kullanılabilir. Modüler olan istasyon belirli ihtiyaçlara göre esnek bir biçimde konfigüre edilebilir.

Sistemin ana bileşenleri

 • Etkin karıştırma için takılabilir IBC mikser.
 • Gübre veya tozların kolayca eklenebilmesi için hazne ağzı.
 • Torba veya kova koyulabilecek destek rafı.
 • Işık göstergeli yerel kontrol kabini.
 • İkmal ağızlı 1000 l hacimli tank.
 • Karışımın hızlı aktarılması için santrifüj pompa.
 • Kolay çalıştırma için nozul ve vanalı çıkış hortumu.
 • Tapflo Group, bağımsız, İsveçli aile firması olup, havayla çalışan diyaframlı pompaların, santrifüj pompaların ve diğer endüstriyel proses ekipmanlarının üretici ve küresel tedarikçisidir.

Tapflo ürünleri ve hizmetleri 6 kıtada 75 ülkede mevcuttur. Tapflo olarak, müşterilerimizin rahatlığı için en yüksek Tapflo hizmet kalitesini garanti eden Tapflo Grup Şirketlerimiz ve özenle seçilmiş distribütörler tarafından dünya çapında temsil edilmekteyiz.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com