Connect with us

Pompalar

NETZSCH çok vidalı pompanın yapısı

Yayın Tarihi:

on

NETZSCH kendinden emişli NOTOS® çok vidalı pompaların ana özelliklerini; esnek, verimli ve güvenilir olması oluşturuyor. Peki, çok vidalı pompa nasıl üretiliyor, avantajları nelerdir?

Çok vidalı bir pompa genellikle 4 merkezi bileşenden oluşur:

 1. Vidalar

Vidalar, çok vidalı pompa tasarımının temel parçalarıdır. Pompa, bir mahfaza içine alınmış rotor olarak da bilinen iki veya daha fazla ters yönde dönen vida içerir. Birbirine geçen vidalar düzenli, iplik benzeri bir profille tasarlanmıştır. Rotorlar ve mahfaza daha sonra ortam için taşıma boşlukları olarak hizmet eden bölmeleri ortaya çıkarır. Vidalar döndüğünde, bu hazneler sürekli olarak bir yönde hareket ederek ortamı emme tarafından boşaltma tarafına pompalar. Helisel tasarım nedeniyle, düz dişli pompalara kıyasla gürültü seviyesi önemli ölçüde düşüktür. NETZSCH, uygulamaya bağlı olarak çeşitli teknik ve malzemelerde vidaların tedarikini yapar. Gri dökme demirden krom-nikel çeliğe, dubleks, süper dubleks veya Hastelloy çeliğe kadar malzeme çeşitliliği kusursuzdur. Ayrıca Yüksek Verimli Benzersiz Tasarım (HEUD) sayesinde dengeli ve mükemmel emiş performansı sağlayan çok çeşitli helis varyantları mevcuttur. En son üretim teknolojisi optimize edilmiş ve patentli bir mil profili sayesinde kesin toleranslar bu konsepti karakterize eder. Rulmanları sökmeden mil değişimi bile mümkündür. Ayrıca, değişken adımlı aynı boyuttaki vidalar değiştirilebilir.

2. Çok vidalı bir pompanın yapısı: Isıtma veya soğutma ceketli gövde

Gövde, çok vidalı bir pompanın tasarlanmasında ikinci temel bileşendir. Vidalar gibi, çok çeşitli tasarımları bulunabilir. Bazı modellerde ek olarak değiştirilebilir astar ve isteğe bağlı olarak ısıtma veya soğutma ceketi bulunur. Bağımsız akışkan devresi beslemesini yapar. Akışkan ısıtılır veya soğutulur. Bu, pompalanan akışkanın sıcaklığının kolayca dengelenmesini sağlar. Üst/üst, yan/üst veya sıralı gibi çeşitli bağlantı yapılandırmaları mevcuttur. FSIP® tasarımındaki (yerinde tam servis) pompa gövdesi, pompanın boru hattından ayrılmadan hızlı ve kolay bir şekilde söküp takılabilmesine olanak tanır. Bu tasarım, ayaklı veya kendinden hizalamalı flanş olmak üzere iki versiyonda mevcuttur. Hijyenik uygulamalarda dahili ölü boşluk içermeyen pompa gövdesi de mevcuttur. Diğer bir deyişle, temizlemeyi zorlaştıracak (CIP – yerinde temizleme işlemi) ve de sterilizasyonu önleyecek (SIP – yerinde sterilizasyon işlemi) hiçbir engel yoktur. Çok vidalı pompanın yenilikçi tasarımı sayesinde en katı hijyen yönergelerine uygun olarak pompalama yapılabilir.

3. Çok vidalı pompanın yapısı: Tahrik mili

Çok vidalı pompanın tasarımındaki bir diğer unsur da redüktördür. Yönteme bağlı olarak çok vidalı pompalar, torku ince bir hidrodinamik film yoluyla birbirine geçen iki tahrik miline ileten bir mil tarafından veya redüktör kullanılarak tahrik edilir. Alın dişlisi, vidalar arasında sürtünmesiz tork aktarımını sağlar ve böylece pompa elemanlarının temassız çalışmasını güvence altına alır. NOTOS® çok vidalı pompalarda tork helisel dişliler tarafından aktarılır. Bu, titreşimleri ve gürültü oluşumunu önler.  Sessiz çalışma, ekipmanı ve boru hatlarını korur.

4. Çok vidalı pompanın yapısı: Salmastra

Düzgün çalışma için çok vidalı pompanın tasarımında salmastralar da vazgeçilmezdir. Bunlar, pompanın uygulamasına ve tasarımına bağlı olarak çok çeşitli varyantlarda mevcuttur. Örneğin hijyenik pompalarda salmastra, bakımı kolay kartuş mekanik salmastralar tarafından sağlanır. Basınçsız söndürme veya sızdırmazlık basıncı ile çalıştırılabilen tek etkili ve çift etkili varyantlar mevcuttur. Tüm varyantlar modüler muhafazaya sığar.

NETZSCH’nin çok vidalı pompa portföyü

NOTOS® çok vidalı pompaların yenilikçi tasarımı sayesinde, versiyona bağlı olarak çeşitli uygulamalara da imkan tanınır. Karmaşık akışkan yönetiminde küresel uzman olan NETZSCH, çeşitlilik bakımından zengin bir ürün portföyü sunar. Firma, hijyenik ve gıda uygulamalarında çok vidalı pompalardan kimya endüstrisinde kullanım için pompalara, petrol ve gaz pompalamaya kadar tekil uygulamalar için de en uygun vidalı pompalara sahip.

NOTOS® Çok Vidalı Pompa’nın eksiksiz ürün portföyü ve tasarımı:

· NOTOS® 2NSH Hijyenik İkiz Vidalı Pompa, FSIP® tasarımı

·  NOTOS® 4NS Dişli İkiz Vidalı Pompa

·  NOTOS® 2NSH Hijyenik İkiz Vidalı Pompa

·  NOTOS® 3NSH Üç Vidalı Pompa

·  NOTOS® 2NS İki Vidalı Pompa

·  NOTOS® 2NSH Pompası Boşaltma Sistemi

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Etkinlikler

Türkiye, suyun yüzde 40’ını şebekelerde kaybediyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Türkiye’de suyun yüzde 40’ı fiziki sebeplerden dolayı kullanıcılara ulaşmadan şebekelerde kaybediliyor. Bu da yaklaşık 2 milyar m³ temiz suya yani yaklaşık 30 milyon kişinin bir yıllık su ihtiyacına karşılık geliyor.

22 Mart Dünya Su Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Masdaf Genel Müdürü Vahdettin Yırtmaç, Türkiye’de su kaynaklarının sürdürülebilirliğini sağlamak için yüzde 40’ı şebekelerde kaybedilen suyun kazanılması için yapılması gerekenlere dikkat çekti.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından hazırlanan rapora göre Türkiye, yılda kişi başına düşen 1.519 m³’lük su miktarı ile ‘su sıkıntısı çeken’ bir ülke. Pompa sektörünün yarım asırlık lider firması Masdaf’ın Genel Müdürü Vahdettin Yırtmaç, Türkiye’de su kaynaklarının sürdürülebilirliğini sağlamak için yüzde 40’ı şebekelerde kaybedilen suyun kazanılması konusunda yapılması gerekenleri açıkladı:

Suyun yüzde 40’ı şebekelerde kaybediliyor

“Barajlarda bulunan ham su, iletim hattıyla arıtma tesislerine oradan haznelere ve şebekeler yardımıyla da evlerimize ulaşıyor. Ancak Türkiye’de suyun yüzde 40’ı fiziki sebeplerden dolayı şebekelerde kaybediliyor. Bu da yaklaşık 2 milyar m³ temiz suya yani yaklaşık 30 milyon kişinin bir yıllık su ihtiyacına karşılık geliyor.

Su kaynaklarını doğru yönetmek ve suyun kullanıcılara ulaşmadan kaybolmasını önlemek konusunda yerel yönetimlere önemli roller düşüyor. Çünkü yerel yönetimler, suyu evlere taşıyan şehir şebekelerini doğru sistemler ile yöneterek bu kayıpların önüne geçebilir. Bu kapsamda şebeke suyunu basınçlandırmak için kullanılan pompalar ile suyu taşıyan boruları doğru seçmek ve bakımlarını ihmal etmemek gerekiyor.

Eski pompalar yüzde 40 daha fazla enerji tüketiyor

İdeal verimlilik seviyesinin yüzde 20 altında çalışan eski ve yıpranmış pompalar su israfının yanı sıra enerji israfına da neden oluyor. Çünkü aynı hacimde su pompalamak için yüzde 40 daha fazla enerji tüketiyor. Bu nedenle eski pompa sistemlerini, yüksek verimli ve elektronik olarak kontrol edilen yeni pompalarla değiştirmek gerekiyor. Yenilenen sistem hem iki yıl içinde kendini amorti ediyor hem de yüzde 40 daha az enerji tüketiyor.

Şehir şebekelerinde kullanılan borulara dikkat!

Şehir şebekelerindeki kayıpları önlemek için yalnızca akıllı pompa teknolojileri ile suyu basınçlandırmak da yeterli değil, bir diğer önemli parametrenin de şehir şebekelerinde kullanılan borular olduğunu söyleyebiliriz. Eğer sistemdeki borular eski ve yıpranmış ise patlama veya delinme gibi sorunlar yaşanabiliyor.

Akıllı pompa teknolojileri ile doğru basınçlandırma yapılmalı

Borularda yaşanan patlama veya delinmenin nedenlerinden bir diğeri ise uzun boru hatlarındaki kayıpları karşılamak amacıyla şebekenin çıkış noktalarına yerleştirilen pompalardaki basınçların yüksek tutulması oluyor. Bu nedenle alt yapı sistemlerini bir bütün olarak değerlendirip, mühendislik hesaplamalarını doğru yapmak gerekiyor.

Kullanım ömrü 10 yılı aşan pompaları, akıllı pompa teknolojileri ile yenileyerek doğru basınçlandırma yapmak, kaçakları tesit edip boruları yenilemek şebekelerden kaynaklı su israfını önleyecek bir çözüm olacaktır.” dedi.

Devamını Oku

Pompalar

ECO-SYS Akıllı Sıvı Halkalı Vakum Pompalar

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Full otomasyon ile entegre edilerek; arıza tespit bildirimi, otomatik arıza bildirimi, kullanıcı dostu arayüz, yüksek enerji verimliliği ile birlikte daha birçok özellik sayesinde tak-çalıştır olarak üretilen ECO-SYS, sistemler ile uyum içerisinde çalışır. Kabin sayesinde dışardan gelen etkenlere karşı sistem içerisinde oluşabilecek arızaları en aza indiren ECO-SYS, enerji verimliliğini sağlamak için sistemlerin ihtiyacı kadar çalışır.

Tak-çalıştır

Sistemle bağlantısı yapıldıktan sonraki tüm işlemleri kendisi yapan ECO-SYS Serisi Akıllı Sıvı Halkalı Vakum Sistemi, tasarımı ile kullanım kolaylığı sağlar.

Enerji verimliliği

Tamamen enerji verimliliği üzerine tasarlanan ECO-SYS, yenilikçi anlayış içerisinde enerji verimliliğine katkıda bulunur.

Scada sistemine entegrasyon

Sistem içerisindeki bilgileri scada ile bağlantı sağlar.

Otomatik arıza bildirimi

ECO-SYS’nin arıza durumunda hareketli aksamları ile ilgili arıza bildirim ekranı, kendi sisteminde entegre durumlarda arıza paylaşma fonksiyonu ile kolaylık sunar.

Kullanıcı dostu arayüz

Vakum sistemler için tasarlanan dokunmatik ekran sayesinde, her şey daha kolay!

Sektörler

ECO-SYS; kimya, gıda, plastik, tekstil, cam, seramik, sağlık, kağıt, şeker, deri, maden, orman endüstrisi, vakumla kaldırma, yer altı suları, enerji santralleri, seramik ve savunma sanayi sektörleri için uygundur.

Bakım

Bakım gerektirmeden uzun süre yüksek verimle çalışır.

Devamını Oku

Elektrik Motorları

Başarı hikayelerinin çözüm ortağı VEK Motor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

17’den fazla ülkeyle iş birliği içerisinde 8 markayı Türkiye’nin imalat sanayisiyle buluşturan VEK, yarım asra yaklaşan sektör birikimi, mühendislik alanında uzman kadrosu ve müşterilerinin ürettiği ürünler konusundaki tecrübesiyle önemli projelerin çözüm ortağı konumunda yer alıyor. Güçlü iş ortaklıkları sayesinde dünyanın lider markalarını tek kaynaktan sunan VEK, sektörde yetişen ve ihtiyaçlara göre çözümler geliştiren mühendis ağırlıklı çalışan yapısıyla bu markaların kalitesini; mühendislik, sahada elde edilmiş tecrübe, imalat sanayisindeki bilgi-birikim, satış öncesi ve sonrası hizmetlerle buluşturuyor.

Elektrik motorlarında WEG, AEMOT, WAT-TEE, NİDEC, Rotor NL, Marathon; inverter ve test sistemlerinde KISTLER, KOSTAL, Danfoss, LS Electric; redüktör grubunda ise Yılmaz Redüktör’ü geniş ürün yelpazesinde barındıran VEK; doğru ürün, doğru teknoloji ve doğru sistem tasarımı ile daha verimli, daha çevreci, daha kompakt ve uygun fiyatlı çözümler sunuyor.

Müşterilerinin ürettiği pompa, kompresör vb. ürünler hakkında da bilgi sahibi olan VEK; su ve atık su uygulamalarından petrol ve doğal gaz endüstrisine, inşaat ve altyapıdan denizcilik sektörüne, tarım endüstrisinden enerji üretimine kadar 15’ten fazla sektörün ihtiyaçlarını eksiksiz bir şekilde karşılıyor.

Referansları arasında Tüpraş, TAV, Standart Pompa, Vansan, Procyon Elektrik, İSKİ, DSİ, TCDD, ASKİ, Tüpraş, TAV, Standart Pompa, Vansan, EMCEKARE, Masdaf, Olgun, Netafim, EBARA, MSP gibi kurum ve kuruluşların yer aldığı VEK, pek çok önemli projenin çözüm ortağı oluyor.

Firmanın tamamladığı referans projeler arasında şunlar yer alıyor:

İSKİ Kazandere Terfi Merkezi 1.6 MW OG motor tedarik edilmesi ve kurulumu.

DSİ Akpazar Ovası Sulama Projesi kapsamında 800 kW orta gerilim motorun tedarik edilmesi ve kurulumu.

DSİ Denizli Tavas Projesi kapsamında 500kw AG motor tedariki ve kurulumu.

İSKİ Büyükçekmece Hamsu Pompa İstasyonu Projesi’nde 355kw OG motor tedarik ve kurulumu.

BM destekli Etiyopya Sulama Projesi kapsamında 14 adet AG ve 23 adet OG motor tedarik ve kurulumu (toplam kurulu güç 25.000 kW).

DSİ Boztepe Projesi kapsamında 800kW AG motor tedarik ve kurulumu.

Özbekistan Enerji Santral Projesi kapsamında 7 adet OG motor değişimi.

İSKİ Anadolu Terfii Merkezlerinde IE4 yüksek verimli motor değişim projesi.

BM destekli Tanzanya ve Ruanda Sulama Projeleri kapsamında muhtelif güçlerde toplamda 18 adet AG motor (toplam kurulu güç 4.800 kW).

Adana Adliyesi Soğutma Ünitesi 800kw değişken hız sürücülü pano.

Konya Organize Sanayi Arıtma Tesisi Projesi kapsamında muhtelif güçlerde toplam kurulu gücü 6.000 kw AG motor.

DSİ Edirne Çakmak IE4 yüksek verimli motor projesi.

DSİ Isparta Atabey Pompa İstasyonu 1.5 MW OG motor projesi.

İSKİ Terkos 1.1 MW OG motor projesi.

Azerbaycan 1.2 MW OG Motor Projesi.

Devamını Oku

Trendler

Pompa Vana ve Sistemleri Dergisi - Pump Valve and Systems Magazine sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et