Connect with us

Pompalar

Döner loblu pompa nasıl yapılır, ne işe yarar?

Yayın Tarihi:

on

NETZSCH portföyündeki diğer tüm pompalar gibi, döner loblu pompalar da dönen pozitif deplasmanlı pompalar grubuna aittir. Bir gövde ve içindeki döner loblardan oluşurlar. NETZSCH Pumps & Systems uzmanları, bir döner loblu pompanın nasıl yapıldığını ve ondan nasıl yararlanılacağını aktarıyor.

En önemli bileşenler:
· Gövde
· Giriş ve çıkış açıklıkları
· Döner loblar
· Contalar
· Sürücü

Döner loblu pompa yapısı: Gövde
Bir döner loblu pompanın yapımında çok önemli bir bileşen olan gövde, yani koruyucu muhafaza dahili bileşenleri çevreler, güvenli ve verimli çalışmayı sağlar. Her biri özel gereksinimlere ve uygulamalara göre uyarlanmış çeşitli tasarımlarda mevcut olan gövde, muhafaza metal alaşımlardan, plastikten veya seramikten yapılabilir. Seçim, optimum mukavemet, kimyasal maddelere karşı direnç ve aşınma direnci sağlamak için ortama dayanmaktadır. Muhafazanın şekli de değişebilir. NETZSCH, bireysel uygulamaya bağlı olarak kauçuk uçlu veya tamamen metal tasarımlı gövdeler sunar. Kauçuk loblu geleneksel döner loblu pompalarla karşılaştırıldığında, NETZSCH’in döner loblu pompalarındaki gövde ek parçası, sıcaklık etkilerinin neden olduğu olumsuz etkileri azaltır. İsteğe bağlı olarak, döner loblu pompalar değiştirilebilir, kimyasal olarak dirençli aşınma koruma plakaları ile de mevcuttur. Tamamen metal tasarım sayesinde iç kısımda ölü alan bulunmaz. Bu, döner loblu pompayı hijyenik uygulamalarda kullanım için ideal hale getirir. Bu sayede pompalanan malzemenin kirlenmesi önlenebilir. Pompanın kalıntısız temizliği için kendini kanıtlamış Cleaning-In-Place (CIP) işlemini ve ardından Sterilisation-In-Place (SIP) işlemi kullanılabilir.

Döner loblu pompa yapısının bir parçası olarak giriş ve çıkış açıklıkları

Sıvı akışını sağladıkları ve kontrol ettikleri için bir döner loblu pompanın yapısında çok önemli unsurlar olan giriş ve çıkış açıklıkları, uygulamaya ve gereksinimlere bağlı olarak, farklı şekillerde kullanılabilir. Farklı bağlantılara, flanşlara veya dişli bağlantılara sahip giriş ve çıkış açıklıkları sunan NETZSCH’in hijyenik uygulamalar portföyünde süt dişi (DIN 11851), Tri-Clamp veya SMS gibi varyantlar da bulunur. Uygun giriş ve çıkış açıklıklarının seçimi, taşınacak sıvının türü, istenen akış hızı, basınç ve mekansal koşullar dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır. Döner loblu pompa yapısındaki giriş ve çıkış açıklıklarının optimum şekilde yerleştirilmesi ve yapılandırılması, verimli sıvı akışı sağlar ve özel uygulamalarda döner loblu pompanın performansını en üst düzeye çıkarır. TORNADO® T1 Döner Loblu Pompalar, pompa haznesi ile dişli kutusu arasında yapısal bir ayrım olan GSS teknolojisi ile uyumludur.

Bir döner loblu pompanın yapısı: Döner loblar

İki, üç veya dört kanatlı, düz veya spiral döner loblar. Döner loblar, döner loblu pompanın yapısında önemli bir bileşendir ve farklı varyantlar ve tasarımlar yelpazesi geniştir. Rotor kanatlarının sayısına bağlı olarak her dönüşte 2 ila 6 boşluk dolgusu yer değiştirir. Döner lobların malzemesi ve tasarımı, ortamın benzersiz gereklilikleriyle eşleştirilir. Viskoz, aşındırıcı ve katı madde içeren ortamlar için uygun geometriye sahip döner loblar da mevcuttur. Ortama uyar anan malzemeler döner lobların direncini artırır ve hizmet ömrünü uzatır. NETZSCH, metal-kauçuk döner lobların yanı sıra tamamen metal döner loblar da sunar. Geometri nedeniyle, her bir rotor hem tamamen metal hem de metal-elastomer versiyonlarda bağımsız olarak takılıp çıkarılabilir. Döner loblar sadece birkaç adımda değiştirilebilir çünkü loblar mile vidalanmaz, kolayca erişilebilen sıkıştırma elemanlarıyla sabitlenir. Ayrıca, döner loblarda eksenel ayar çalışması gerekmez. FSIP® konsepti sayesinde sökmeden bakım yapmak da mümkündür. Pompa kapağının önüne monte edilen ayar göstergesinin yardımıyla, servis sonrasında döner loblar pahalı özel aletler olmadan kolayca konumlandırılabilir. Bu zaman ve dolayısıyla para tasarrufu sağlar. Pompa haznesinin temizlenebilirliği ve optimize edilmiş dış konturları sayesinde döner loblu pompa, 3A standardını karşılar.

Döner loblu pompa yapısının bir parçası olarak contalar

Döner loblu pompanın yapısındaki bir diğer bileşeni olan contalar, güvenilir ve sızdırmaz bir çalışma ortamı sağlarlar. Ayrıca, sıvıların sızmasını önler ve verimli çalışmayı sağlar. Uygulamaya ve gereksinimlere bağlı olarak farklı conta türleri kullanılabilir. Bunlar arasında statik contalar, dinamik contalar, boşluksuz contalar ve çift etkili contalar yer alır. Statik contalar gövde duvarları ile pompanın sabit parçaları arasına yerleştirilir. Bunlar genellikle oluklara veya özel olarak tasarlanmış oturma yüzeylerine yerleştirilen o-ringler veya düz contalardır. Statik contalar hareketli parçaların bulunmadığı alanlarda kullanılır. Dinamik contalar, döner loblu pompanın dönen veya hareketli parçaları ile gövde arasında kullanılır. Lobların veya şaftların hareket ettiği ve gövde duvarına karşı sızdırmazlığın gerekli olduğu yerlerde kullanılır. Dinamik salmastralara örnek olarak şaft salmastraları, mekanik salmastralar veya labirent salmastralar verilebilir. Öte yandan, boşluksuz contalar genellikle yüksek basınçlı uygulamalarda sıvı sızıntısını önlemek için kullanılır. Teflon veya metalik malzemelerden yapılır ve boşluksuz yüksek derecede sızdırmazlık sağlarlar. Çift etkili keçeler her iki yönde pompalama yapabilen pompalarda kullanılır. Hem girişi hem de çıkışı sızdırmaz hale getiren ve sıvı akışını etkin bir şekilde kontrol eden iki contadan oluşurlar. Uygun contaların seçimi, pompalanan sıvının türü, basınç, sıcaklık ve özel uygulama gereksinimleri gibi faktörlere bağlıdır. Yüksek kaliteli contalar güvenilir bir sızdırmazlık sağlar, sızıntıyı en aza indirir ve döner loblu pompanın verimliliğine ve uzun ömürlülüğüne katkıda bulunur.

Döner loblu pompa yapısı: Sürücü
NETZSCH, iki farklı tahrik versiyonu sunar. Biri senkronize dişli ve diğeri kayış tahrikli. Dünya çapında benzersiz GSS teknolojisi (dişli kutusu güvenlik sistemi) hem ortamın senkronize dişliye girmesini hem de dişli yağının pompa haznesine nüfuz etmesini önler. Bu şekilde ve kuru çalışmaya karşı direnç sayesinde, olası çalışma duruşları ve buna bağlı duruş maliyetleri
önlenir. Böylece bir TORNADO® kullanıldığında maksimum çalışma güvenilirliği her zaman garanti edilir. Kayış tahriki ise senkron dişlinin yerini alır ve tamamen yağsız çalışır. Ayrıca pompa
ünitesinin mümkün olan en sorunsuz şekilde çalışmasını sağlar. Bu, daha az titreşim ve tüm bileşenler üzerinde daha az stres ile sonuçlanır. Bu da döner loblu pompanızın hizmet ömrünü
önemli ölçüde artırır.

NETZSCH’in döner loblu pompa portföyü
NETZSCH TORNADO® Döner Loblu Pompaları’nda kompaktlık, sağlamlık ve gücü bir araya getirir. Bununla birlikte, bireysel uygulama için doğru pompayı seçmek çok önemlidir.    NETZSCH’in 6 farklı modeli arasından seçim yapılabilir:
• TORNADO T.Envi Döner Loblu Pompa
• TORNADO T1 Döner Loblu Pompa
• TORNADO Mobile
• TORNADO T.Proc Döner Loblu Pompa
• TORNADO T.Sano Tamamen Metal Döner Loblu Pompa
• TORNADO T.Sano Pürüzsüz Yüzeyli Döner Loblu Pompa

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Pompalar

Viskoz akışkanların transfer çözümleri

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Yavaş, kalın, viskoz veya yoğun? Bu kelimelerden herhangi biri yüksek viskoziteli bir akışkanın karakteristik tanımı olabilir. İster kalın yağlar ister yapışkan bal veya topaklanmış ahududu reçeli pompalıyor olun, sorunsuz bir üretim sürecinin sürdürülmesi için önemli talepler vardır.

Pompanın doğru kullanılması koşuluyla, viskoz akışkanların nasıl pompalanacağını ve işleneceğini bilmek çeşitli avantajlar sunar:

Daha az plansız duruş süresi, maliyet tasarrufu, daha uzun pompa ömrü, minimize edilmiş dökülme ve sızıntılar, enerji tasarrufu, geliştirilmiş ürün kapasitesi.

Bu avantajlar, akıllı bir seçim yapmanın yüksek kaliteli üretimle sonuçlanacağı anlamına gelir.

İşte nasıl düşünmeniz gerektiği: Konfigürasyon

Viskoz akışkanların genellikle ortak bir özelliği vardır: Yoğun olmaları. Bununla birlikte, farklı akışkanlar birçok açıdan çeşitlilik gösterebilir ve bu nedenle pompanın özelliklerinin akışkanın özelliklerine uyması gerekir. Örneğin reçel, diyaframlı bir pompanın işleyemeyeceği ancak loblu bir pompanın kolayca işleyebileceği partiküller içerebilir.

Pompaladığınız sıvının türüne bağlı olarak, pompanın özellikleri ve malzeme seçimi söz konusu olduğunda çeşitli faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Farklı akışkanlar arasında kontaminasyonu önlemek ve kullanımdan sonra temizliği kolaylaştırmak için pompanın kolay temizlenebilir olduğundan emin olmanız gerekir.

Pompanın kapasitesi belirli bir sıvıyı taşımak için yeterli olmalıdır. Bu, viskoz akışkanı etkili bir şekilde pompalamak için yeterince yüksek basınç, hız veya güce sahip bir pompa seçmeniz gerektiği anlamına gelir.

Pompa yapısında kullanılan malzeme de viskoz akışkanların uygun maliyetli bir şekilde pompalanmasında temel bir faktördür. Örneğin, viskoz akışkanlar aşınma ve erozyona dirençli malzemeler gerektirir.

Başarılı bir üretim için özelleştirilmiş akış çözümleri gerektiren sadece viskoz akışkanlar değildir: Alkol veya süt gibi diğer daha az viskoz sıvılar da ATEX ortamı veya sıhhi malzemeden yapılmış bir pompa gibi başka uyarlanmış ortamlar veya özellikler gerektirir.

Yoğun sıvılarla kolaylıkla başa çıkın

Viskoz bir sıvıyı pompalamak için hangi pompayı  seçeceğinizi göz önünde bulundurmanız gerekir. İşte viskozite ile kolaylıkla başa çıkabilen pompalar:

Hortum pompası: Yüksek talepleri karşılarken akışkanın nazikçe taşınmasını istediğinizde yardımcınız.

Lob pompa: Yüksek akış kapasitesine, partiküllerle başa çıkma becerisine ve pürüzsüz bir akışa ihtiyaç duyanlar için.

Diyaframlı pompa: Kendinden emişli, aşınmaya dayanıklı, esnek malzemeden üretilmiş ve temizlenmesi kolay pompa.

Diyaframlı pompa: Kendinden emişli, büyük partikülleri ve lifleri işlemek için geniş geçişli ve akışı değiştirebilen bir pompa isteyenler için mükemmel bir seçim.

Çift vidalı pompa: Pürüzsüz ve titreşimsiz pompalama sağlayan çok sektörlü bir pompa.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

Öz-kan Makina, Project Pearl Fabrikası’nın 1. yılını kutluyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Pompa&vana sektörünün global markaları arasında yer alan Öz-kan Makina, 2022’nin Eylül ayında devreye aldığı dünyanın en modern kelebek vana tesisi Project Pearl Fabrikası’nın 1. yılını kutluyor.

Kelebek vana başta olmak üzere, iğne vana, çek vana, vantuz ve demontaj parçası gibi fonksiyonel vana sistemleri alanında küresel ölçekte tanınan markalardan biri olan Öz-kan Makina, iki fabrikasına ek olarak temellerini 2019 yılında attığı 7.000 metrekarelik Project Pearl Fabrikası’nın 1. yılını kutluyor. 20 milyon euroluk yatırım değerine sahip İnci Projesi ile birlikte istihdamını 250’ye çıkaran Öz-kan Makina, bu dev yatırımla beraber kapasitesini de %100 oranında artırmayı hedefliyor.

Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en gelişmiş vana üretim tesislerinden biri olduğunu her geçen gün kanıtlamaya devam eden fabrikada, son teknoloji multi-proses makineler yer alıyor ve hassas işçilikler kolaylıkla yapılabiliyor. Birçok alanda tek olma özelliği taşıyan tesis, Türkiye’de olmayan ve dünyada sayılı bulunan bir makine yatırımını da içerisinde barındırıyor. Bunun yanı sıra, Türkiye’de tek olan Quality Assurance Association for Heavy-Duty Corrosion Protection of Valves and Fittings with Powder Coating (GSK) onaylı boyahane tesisini de içinde barındıran fabrika, Öz-kan Makina’nın kalitesini daha da artırıyor. Firma, boyahane test laboratuvarında yapılan testlerle birlikte içme suyu onaylı vanalarını müşterilerine güvenle sunuyor.

Son teknoloji makinelerle donatılan fabrikada kelebek vana, demontaj parçalar, hidrolik frenli çekvalfler, sürgülü vanalar, tilting çekvalfler, iğne vanalar ve vantuz gibi ürünler imal edilirken; Ar Ge merkeziyle sadece mevcut ürünler geliştirilmekle kalmıyor, yeni ürünler için de araştırmalar ve testler yapılıyor.

1983 yılında başladığı üretimine 2011 yılından bu yana Hawle Avusturya Grubu çatısı altında sürdüren ÖZKAN Makina, İnci Projesi isimli yeni fabrikasında üretime son hız devam ederken,
her geçen gün daha güçlü bir ekiple sektördeki yenliklere liderlik etmeyi sürdürüyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

İstanbul Finans Merkezi projelerinde Lowara imzası

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

İstanbul’un küresel bir finans merkezi olması hedefiyle yapımı tamamlanan Türkiye’nin en önemli ve stratejik projelerinden İstanbul Finans Merkezi’nde yer alan BDDK Binası, Halk Bank Ofis Kuleleri, İlbank Binası ve Sarphan Finanspark Projelerinin tercihi, Lowara pompa ve hidrofor sistemleri oldu. Türkiye ekonomisinin büyümesinde önemli katkılar sağlayacak projelerin ısıtma ve soğutma hatlarında, yüksek verimli Lowara sirkülasyon pompaları hizmet vermektedir. Toplam 3,4 milyon m2 alan üzerine kurulan İstanbul Finans Merkezi ofis alanları, alışveriş merkezi, konferans merkezi ve 5 yıldızlı oteli ile iş dünyasının tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. İstanbul Finans Merkezi’nde yer alan en önemli 4 projenin konforlu su temini Lowara hidrofor sistemleri ile sağlanmaktadır. Ayrıca projelerin atık su ve drenaj hatlarında da Lowara pompalar hizmet vermektedir. Su döngüsünün her aşamasında eksiksiz çözümler sunan Lowara, önemli projelerin tercihi olmaya devam ediyor.

 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com