Connect with us

Pompalar

Döner loblu pompa nasıl yapılır, ne işe yarar?

Yayın Tarihi:

on

NETZSCH portföyündeki diğer tüm pompalar gibi, döner loblu pompalar da dönen pozitif deplasmanlı pompalar grubuna aittir. Bir gövde ve içindeki döner loblardan oluşurlar. NETZSCH Pumps & Systems uzmanları, bir döner loblu pompanın nasıl yapıldığını ve ondan nasıl yararlanılacağını aktarıyor.

En önemli bileşenler:
· Gövde
· Giriş ve çıkış açıklıkları
· Döner loblar
· Contalar
· Sürücü

Döner loblu pompa yapısı: Gövde
Bir döner loblu pompanın yapımında çok önemli bir bileşen olan gövde, yani koruyucu muhafaza dahili bileşenleri çevreler, güvenli ve verimli çalışmayı sağlar. Her biri özel gereksinimlere ve uygulamalara göre uyarlanmış çeşitli tasarımlarda mevcut olan gövde, muhafaza metal alaşımlardan, plastikten veya seramikten yapılabilir. Seçim, optimum mukavemet, kimyasal maddelere karşı direnç ve aşınma direnci sağlamak için ortama dayanmaktadır. Muhafazanın şekli de değişebilir. NETZSCH, bireysel uygulamaya bağlı olarak kauçuk uçlu veya tamamen metal tasarımlı gövdeler sunar. Kauçuk loblu geleneksel döner loblu pompalarla karşılaştırıldığında, NETZSCH’in döner loblu pompalarındaki gövde ek parçası, sıcaklık etkilerinin neden olduğu olumsuz etkileri azaltır. İsteğe bağlı olarak, döner loblu pompalar değiştirilebilir, kimyasal olarak dirençli aşınma koruma plakaları ile de mevcuttur. Tamamen metal tasarım sayesinde iç kısımda ölü alan bulunmaz. Bu, döner loblu pompayı hijyenik uygulamalarda kullanım için ideal hale getirir. Bu sayede pompalanan malzemenin kirlenmesi önlenebilir. Pompanın kalıntısız temizliği için kendini kanıtlamış Cleaning-In-Place (CIP) işlemini ve ardından Sterilisation-In-Place (SIP) işlemi kullanılabilir.

Döner loblu pompa yapısının bir parçası olarak giriş ve çıkış açıklıkları

Sıvı akışını sağladıkları ve kontrol ettikleri için bir döner loblu pompanın yapısında çok önemli unsurlar olan giriş ve çıkış açıklıkları, uygulamaya ve gereksinimlere bağlı olarak, farklı şekillerde kullanılabilir. Farklı bağlantılara, flanşlara veya dişli bağlantılara sahip giriş ve çıkış açıklıkları sunan NETZSCH’in hijyenik uygulamalar portföyünde süt dişi (DIN 11851), Tri-Clamp veya SMS gibi varyantlar da bulunur. Uygun giriş ve çıkış açıklıklarının seçimi, taşınacak sıvının türü, istenen akış hızı, basınç ve mekansal koşullar dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır. Döner loblu pompa yapısındaki giriş ve çıkış açıklıklarının optimum şekilde yerleştirilmesi ve yapılandırılması, verimli sıvı akışı sağlar ve özel uygulamalarda döner loblu pompanın performansını en üst düzeye çıkarır. TORNADO® T1 Döner Loblu Pompalar, pompa haznesi ile dişli kutusu arasında yapısal bir ayrım olan GSS teknolojisi ile uyumludur.

Bir döner loblu pompanın yapısı: Döner loblar

İki, üç veya dört kanatlı, düz veya spiral döner loblar. Döner loblar, döner loblu pompanın yapısında önemli bir bileşendir ve farklı varyantlar ve tasarımlar yelpazesi geniştir. Rotor kanatlarının sayısına bağlı olarak her dönüşte 2 ila 6 boşluk dolgusu yer değiştirir. Döner lobların malzemesi ve tasarımı, ortamın benzersiz gereklilikleriyle eşleştirilir. Viskoz, aşındırıcı ve katı madde içeren ortamlar için uygun geometriye sahip döner loblar da mevcuttur. Ortama uyar anan malzemeler döner lobların direncini artırır ve hizmet ömrünü uzatır. NETZSCH, metal-kauçuk döner lobların yanı sıra tamamen metal döner loblar da sunar. Geometri nedeniyle, her bir rotor hem tamamen metal hem de metal-elastomer versiyonlarda bağımsız olarak takılıp çıkarılabilir. Döner loblar sadece birkaç adımda değiştirilebilir çünkü loblar mile vidalanmaz, kolayca erişilebilen sıkıştırma elemanlarıyla sabitlenir. Ayrıca, döner loblarda eksenel ayar çalışması gerekmez. FSIP® konsepti sayesinde sökmeden bakım yapmak da mümkündür. Pompa kapağının önüne monte edilen ayar göstergesinin yardımıyla, servis sonrasında döner loblar pahalı özel aletler olmadan kolayca konumlandırılabilir. Bu zaman ve dolayısıyla para tasarrufu sağlar. Pompa haznesinin temizlenebilirliği ve optimize edilmiş dış konturları sayesinde döner loblu pompa, 3A standardını karşılar.

Döner loblu pompa yapısının bir parçası olarak contalar

Döner loblu pompanın yapısındaki bir diğer bileşeni olan contalar, güvenilir ve sızdırmaz bir çalışma ortamı sağlarlar. Ayrıca, sıvıların sızmasını önler ve verimli çalışmayı sağlar. Uygulamaya ve gereksinimlere bağlı olarak farklı conta türleri kullanılabilir. Bunlar arasında statik contalar, dinamik contalar, boşluksuz contalar ve çift etkili contalar yer alır. Statik contalar gövde duvarları ile pompanın sabit parçaları arasına yerleştirilir. Bunlar genellikle oluklara veya özel olarak tasarlanmış oturma yüzeylerine yerleştirilen o-ringler veya düz contalardır. Statik contalar hareketli parçaların bulunmadığı alanlarda kullanılır. Dinamik contalar, döner loblu pompanın dönen veya hareketli parçaları ile gövde arasında kullanılır. Lobların veya şaftların hareket ettiği ve gövde duvarına karşı sızdırmazlığın gerekli olduğu yerlerde kullanılır. Dinamik salmastralara örnek olarak şaft salmastraları, mekanik salmastralar veya labirent salmastralar verilebilir. Öte yandan, boşluksuz contalar genellikle yüksek basınçlı uygulamalarda sıvı sızıntısını önlemek için kullanılır. Teflon veya metalik malzemelerden yapılır ve boşluksuz yüksek derecede sızdırmazlık sağlarlar. Çift etkili keçeler her iki yönde pompalama yapabilen pompalarda kullanılır. Hem girişi hem de çıkışı sızdırmaz hale getiren ve sıvı akışını etkin bir şekilde kontrol eden iki contadan oluşurlar. Uygun contaların seçimi, pompalanan sıvının türü, basınç, sıcaklık ve özel uygulama gereksinimleri gibi faktörlere bağlıdır. Yüksek kaliteli contalar güvenilir bir sızdırmazlık sağlar, sızıntıyı en aza indirir ve döner loblu pompanın verimliliğine ve uzun ömürlülüğüne katkıda bulunur.

Döner loblu pompa yapısı: Sürücü
NETZSCH, iki farklı tahrik versiyonu sunar. Biri senkronize dişli ve diğeri kayış tahrikli. Dünya çapında benzersiz GSS teknolojisi (dişli kutusu güvenlik sistemi) hem ortamın senkronize dişliye girmesini hem de dişli yağının pompa haznesine nüfuz etmesini önler. Bu şekilde ve kuru çalışmaya karşı direnç sayesinde, olası çalışma duruşları ve buna bağlı duruş maliyetleri
önlenir. Böylece bir TORNADO® kullanıldığında maksimum çalışma güvenilirliği her zaman garanti edilir. Kayış tahriki ise senkron dişlinin yerini alır ve tamamen yağsız çalışır. Ayrıca pompa
ünitesinin mümkün olan en sorunsuz şekilde çalışmasını sağlar. Bu, daha az titreşim ve tüm bileşenler üzerinde daha az stres ile sonuçlanır. Bu da döner loblu pompanızın hizmet ömrünü
önemli ölçüde artırır.

NETZSCH’in döner loblu pompa portföyü
NETZSCH TORNADO® Döner Loblu Pompaları’nda kompaktlık, sağlamlık ve gücü bir araya getirir. Bununla birlikte, bireysel uygulama için doğru pompayı seçmek çok önemlidir.    NETZSCH’in 6 farklı modeli arasından seçim yapılabilir:
• TORNADO T.Envi Döner Loblu Pompa
• TORNADO T1 Döner Loblu Pompa
• TORNADO Mobile
• TORNADO T.Proc Döner Loblu Pompa
• TORNADO T.Sano Tamamen Metal Döner Loblu Pompa
• TORNADO T.Sano Pürüzsüz Yüzeyli Döner Loblu Pompa

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Etkinlikler

Türkiye, suyun yüzde 40’ını şebekelerde kaybediyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Türkiye’de suyun yüzde 40’ı fiziki sebeplerden dolayı kullanıcılara ulaşmadan şebekelerde kaybediliyor. Bu da yaklaşık 2 milyar m³ temiz suya yani yaklaşık 30 milyon kişinin bir yıllık su ihtiyacına karşılık geliyor.

22 Mart Dünya Su Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Masdaf Genel Müdürü Vahdettin Yırtmaç, Türkiye’de su kaynaklarının sürdürülebilirliğini sağlamak için yüzde 40’ı şebekelerde kaybedilen suyun kazanılması için yapılması gerekenlere dikkat çekti.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından hazırlanan rapora göre Türkiye, yılda kişi başına düşen 1.519 m³’lük su miktarı ile ‘su sıkıntısı çeken’ bir ülke. Pompa sektörünün yarım asırlık lider firması Masdaf’ın Genel Müdürü Vahdettin Yırtmaç, Türkiye’de su kaynaklarının sürdürülebilirliğini sağlamak için yüzde 40’ı şebekelerde kaybedilen suyun kazanılması konusunda yapılması gerekenleri açıkladı:

Suyun yüzde 40’ı şebekelerde kaybediliyor

“Barajlarda bulunan ham su, iletim hattıyla arıtma tesislerine oradan haznelere ve şebekeler yardımıyla da evlerimize ulaşıyor. Ancak Türkiye’de suyun yüzde 40’ı fiziki sebeplerden dolayı şebekelerde kaybediliyor. Bu da yaklaşık 2 milyar m³ temiz suya yani yaklaşık 30 milyon kişinin bir yıllık su ihtiyacına karşılık geliyor.

Su kaynaklarını doğru yönetmek ve suyun kullanıcılara ulaşmadan kaybolmasını önlemek konusunda yerel yönetimlere önemli roller düşüyor. Çünkü yerel yönetimler, suyu evlere taşıyan şehir şebekelerini doğru sistemler ile yöneterek bu kayıpların önüne geçebilir. Bu kapsamda şebeke suyunu basınçlandırmak için kullanılan pompalar ile suyu taşıyan boruları doğru seçmek ve bakımlarını ihmal etmemek gerekiyor.

Eski pompalar yüzde 40 daha fazla enerji tüketiyor

İdeal verimlilik seviyesinin yüzde 20 altında çalışan eski ve yıpranmış pompalar su israfının yanı sıra enerji israfına da neden oluyor. Çünkü aynı hacimde su pompalamak için yüzde 40 daha fazla enerji tüketiyor. Bu nedenle eski pompa sistemlerini, yüksek verimli ve elektronik olarak kontrol edilen yeni pompalarla değiştirmek gerekiyor. Yenilenen sistem hem iki yıl içinde kendini amorti ediyor hem de yüzde 40 daha az enerji tüketiyor.

Şehir şebekelerinde kullanılan borulara dikkat!

Şehir şebekelerindeki kayıpları önlemek için yalnızca akıllı pompa teknolojileri ile suyu basınçlandırmak da yeterli değil, bir diğer önemli parametrenin de şehir şebekelerinde kullanılan borular olduğunu söyleyebiliriz. Eğer sistemdeki borular eski ve yıpranmış ise patlama veya delinme gibi sorunlar yaşanabiliyor.

Akıllı pompa teknolojileri ile doğru basınçlandırma yapılmalı

Borularda yaşanan patlama veya delinmenin nedenlerinden bir diğeri ise uzun boru hatlarındaki kayıpları karşılamak amacıyla şebekenin çıkış noktalarına yerleştirilen pompalardaki basınçların yüksek tutulması oluyor. Bu nedenle alt yapı sistemlerini bir bütün olarak değerlendirip, mühendislik hesaplamalarını doğru yapmak gerekiyor.

Kullanım ömrü 10 yılı aşan pompaları, akıllı pompa teknolojileri ile yenileyerek doğru basınçlandırma yapmak, kaçakları tesit edip boruları yenilemek şebekelerden kaynaklı su israfını önleyecek bir çözüm olacaktır.” dedi.

Devamını Oku

Pompalar

ECO-SYS Akıllı Sıvı Halkalı Vakum Pompalar

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Full otomasyon ile entegre edilerek; arıza tespit bildirimi, otomatik arıza bildirimi, kullanıcı dostu arayüz, yüksek enerji verimliliği ile birlikte daha birçok özellik sayesinde tak-çalıştır olarak üretilen ECO-SYS, sistemler ile uyum içerisinde çalışır. Kabin sayesinde dışardan gelen etkenlere karşı sistem içerisinde oluşabilecek arızaları en aza indiren ECO-SYS, enerji verimliliğini sağlamak için sistemlerin ihtiyacı kadar çalışır.

Tak-çalıştır

Sistemle bağlantısı yapıldıktan sonraki tüm işlemleri kendisi yapan ECO-SYS Serisi Akıllı Sıvı Halkalı Vakum Sistemi, tasarımı ile kullanım kolaylığı sağlar.

Enerji verimliliği

Tamamen enerji verimliliği üzerine tasarlanan ECO-SYS, yenilikçi anlayış içerisinde enerji verimliliğine katkıda bulunur.

Scada sistemine entegrasyon

Sistem içerisindeki bilgileri scada ile bağlantı sağlar.

Otomatik arıza bildirimi

ECO-SYS’nin arıza durumunda hareketli aksamları ile ilgili arıza bildirim ekranı, kendi sisteminde entegre durumlarda arıza paylaşma fonksiyonu ile kolaylık sunar.

Kullanıcı dostu arayüz

Vakum sistemler için tasarlanan dokunmatik ekran sayesinde, her şey daha kolay!

Sektörler

ECO-SYS; kimya, gıda, plastik, tekstil, cam, seramik, sağlık, kağıt, şeker, deri, maden, orman endüstrisi, vakumla kaldırma, yer altı suları, enerji santralleri, seramik ve savunma sanayi sektörleri için uygundur.

Bakım

Bakım gerektirmeden uzun süre yüksek verimle çalışır.

Devamını Oku

Elektrik Motorları

Başarı hikayelerinin çözüm ortağı VEK Motor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

17’den fazla ülkeyle iş birliği içerisinde 8 markayı Türkiye’nin imalat sanayisiyle buluşturan VEK, yarım asra yaklaşan sektör birikimi, mühendislik alanında uzman kadrosu ve müşterilerinin ürettiği ürünler konusundaki tecrübesiyle önemli projelerin çözüm ortağı konumunda yer alıyor. Güçlü iş ortaklıkları sayesinde dünyanın lider markalarını tek kaynaktan sunan VEK, sektörde yetişen ve ihtiyaçlara göre çözümler geliştiren mühendis ağırlıklı çalışan yapısıyla bu markaların kalitesini; mühendislik, sahada elde edilmiş tecrübe, imalat sanayisindeki bilgi-birikim, satış öncesi ve sonrası hizmetlerle buluşturuyor.

Elektrik motorlarında WEG, AEMOT, WAT-TEE, NİDEC, Rotor NL, Marathon; inverter ve test sistemlerinde KISTLER, KOSTAL, Danfoss, LS Electric; redüktör grubunda ise Yılmaz Redüktör’ü geniş ürün yelpazesinde barındıran VEK; doğru ürün, doğru teknoloji ve doğru sistem tasarımı ile daha verimli, daha çevreci, daha kompakt ve uygun fiyatlı çözümler sunuyor.

Müşterilerinin ürettiği pompa, kompresör vb. ürünler hakkında da bilgi sahibi olan VEK; su ve atık su uygulamalarından petrol ve doğal gaz endüstrisine, inşaat ve altyapıdan denizcilik sektörüne, tarım endüstrisinden enerji üretimine kadar 15’ten fazla sektörün ihtiyaçlarını eksiksiz bir şekilde karşılıyor.

Referansları arasında Tüpraş, TAV, Standart Pompa, Vansan, Procyon Elektrik, İSKİ, DSİ, TCDD, ASKİ, Tüpraş, TAV, Standart Pompa, Vansan, EMCEKARE, Masdaf, Olgun, Netafim, EBARA, MSP gibi kurum ve kuruluşların yer aldığı VEK, pek çok önemli projenin çözüm ortağı oluyor.

Firmanın tamamladığı referans projeler arasında şunlar yer alıyor:

İSKİ Kazandere Terfi Merkezi 1.6 MW OG motor tedarik edilmesi ve kurulumu.

DSİ Akpazar Ovası Sulama Projesi kapsamında 800 kW orta gerilim motorun tedarik edilmesi ve kurulumu.

DSİ Denizli Tavas Projesi kapsamında 500kw AG motor tedariki ve kurulumu.

İSKİ Büyükçekmece Hamsu Pompa İstasyonu Projesi’nde 355kw OG motor tedarik ve kurulumu.

BM destekli Etiyopya Sulama Projesi kapsamında 14 adet AG ve 23 adet OG motor tedarik ve kurulumu (toplam kurulu güç 25.000 kW).

DSİ Boztepe Projesi kapsamında 800kW AG motor tedarik ve kurulumu.

Özbekistan Enerji Santral Projesi kapsamında 7 adet OG motor değişimi.

İSKİ Anadolu Terfii Merkezlerinde IE4 yüksek verimli motor değişim projesi.

BM destekli Tanzanya ve Ruanda Sulama Projeleri kapsamında muhtelif güçlerde toplamda 18 adet AG motor (toplam kurulu güç 4.800 kW).

Adana Adliyesi Soğutma Ünitesi 800kw değişken hız sürücülü pano.

Konya Organize Sanayi Arıtma Tesisi Projesi kapsamında muhtelif güçlerde toplam kurulu gücü 6.000 kw AG motor.

DSİ Edirne Çakmak IE4 yüksek verimli motor projesi.

DSİ Isparta Atabey Pompa İstasyonu 1.5 MW OG motor projesi.

İSKİ Terkos 1.1 MW OG motor projesi.

Azerbaycan 1.2 MW OG Motor Projesi.

Devamını Oku

Trendler