Connect with us

Pompalar

Büyük pompaların bakımı şimdi hiç olmadığı kadar kolay

Yayın Tarihi:

on

 SEEPEX’in rotor ve sürücü bağlantısına erişim sağlaması, standart büyük pompalarda bakım süresini %80 oranında kısaltıyor

SEEPEX, 2021 yılının ikinci çeyreğinin başında tam erişim hizmeti sundu. Yeni BNM gamındaki Rotor Bağlantısı Erişimi (RJA) ve Sürücü Bağlantısı Erişimi (DJA) ile Bottrop merkezli firma, bundan böyle, tekil bileşen ağırlığı 300 Kg’ye kadar olan standart büyük pompalarda bakım için tek bir anahtarın yeterli gelmesini sağladı. Büyük pompalarda, ebatlara bağlı olarak kontrol ve bakım, özel aletler gerekmesi, boru hattının sökülmesi hatta bazı durumlarda pompanın başka bir konuma taşınmasını gerektirdiğinden güç olabiliyordu.  Pompa uzmanlarının artık bir reçeteleri var: Standart büyük pompalar için RJA ve DJA, rotora ve sürücü taraflı bağlantıya erişeme imkan tanıyor. Demontajın zaman alması hatta bakım için tamamen söküm yapılması gibi işlemler mazide kalıyor.

Hoper pompalarındaki rotor bağlantısı ve sürücü bağlantısı erişimleri esin kaynağı

Büyük pompaların bileşenlerini her birinin ağırlığı çoğunlukla birkaç yüz kilograma ulaşıyor. Borulamadan basınç bölümüne, statörden emiş bölümüne pompanın neredeyse tamamının, “dev”lerin bakımı için sökülüp götürülmesi gerekiyordu. Hatta, sıklıkla atölyelere taşınmaları ihtiyacı ortaya çıkıyordu. Bakım, dolayısıyla günlerce sürebiliyordu; bu da yüksek maliyet ve sistem operatörü için yoğun iş yükü anlamına geliyordu.

SEEPEX BNM gamındaki RJA ve DJA, tekil bileşeni 300 kg ağırlığa kadar ulaşan büyük modellerde kullanıcı dostu ve maliyet azaltan bir çözüm getiriyor. Bakım çözümleri, hoper pompaların bakımını kolaylaştırıp bağlantı ve sızdırmazlık elemanlarına rahat erişim sağlayan daha önce geliştirilmiş Sürücü Bağlantısı ve Rotor Bağlantısı Erişimi çözümleri temelinde geliştirildi.

Bununla birlikte, büyük standart pompaların bakım çözümleri, hoper pompalarında olduğundan farklıdır. Hoper pompalarında , hoperin başı ve sonunda kayan iki gövde elemanı rotor veya sürücü tarafı bağlantıya erişime imkan tanır. Daha kısa blok pompalarda, RJA ve DJA, sadece rotor bağlantısında olmak üzere bir kayar eleman kullanılıyor. Sürücü tarafı bağlantıya ve sızdırmazlık elemanına erişim, emiş bölümüne eklenen bir ayakla mümkün hale geliyor. Dönen ünitenin tmamı, bu sayede sürücü tarafında ek bir kayar üniteye ihtiyaç duyulmaksızın sökülebiliyor.

Rotorun anahtarla gevşetilmesi

SEEPEX Mekanik Geliştirme ve Yenilik Stratejileri Bölümü Yöneticisi Jörg Brune, “RJA ve DJA, gelecekte mekanik tarafında işleri olağanüstü kolaylaştıracak. Profesyonel olmayanlar bile pompaların bakımını yapabilirler. Basit bir anahtarla, rotor ve statörün değiştirilmesi için dçner ünite gevşetilebilir” dedi. Rotor, statör ya da mekanik sızdırmazlık elemanı değişimi ile SEEPEX, gereken zamanda % 80 oranında ciddi bir düşüş bekliyor. Bunun sebebi de flanşların ve bağlantı elemanlarının monte biçimde kalması. Bu da, aşınan parçaların regüler, basit kontrolü ve bakımı, standart aletlerin sorunsuz operasyona imkan tanırken, işletim zamanını  artırıyor.

Benzersiz patentli çözümler

Önceden, standart pompalarda bileziklerin tespit edildiği bağlantıların kesilerek açılması ve bağlantı elemanının kontrol ve bakım için çıkarılması gerekiyordu. Tekrardan montajda, bağlantı parçalarının yeniden eklenmesi, bileziğin bağlantıya kuvvet harcanarak itilmesi ve arasının yağla doldurulması gerekiyordu. Yeni elemanlarda da özel bir araçla sıkılaştırma yapılması ihtiyacı doğuyordu. SEEPEX’in özel rotor bağlantısı, pompanın bağlantı elemanlarının, rotorun çıkarılması esnasında montajlı şekilde kalmasına imkan tanıyor. Çözüm benzersiz; şimdiye kadar, diğer üreticiler, ayırma işlemini bağlantı arkasında veya kaplin rodunun ortasında gerçekleştiriyordu, bu da rotorun değiştirilmesi için bağlantının sökülmesini gerektiriyordu. Standart büyük pompalar için, Almanya, Fransa, İngiltere ve Danimarka’da RJA ve DJA patentleri alındı.

Bakımda yenilik

2021 baharından itibaren kullanıma sunulacak bu çözümle SEEPEX bir kez daha yenilikçi bakım çözümleri alanında pazardaki liderliğinin altını çiziyor. Bu öncülük, 2008 yılında çıkarılan ve küçük standart proggresif kavitasyon pompalarında bakım standartlarını hala belirleyen Akıllı Taşıma Teknolojisini de (SCT) kapsıyor. RJA ve DJA, büyük pompalarda boru tipi statör temelli bakım çözümüyken, SCT iki statör esasında işler; bu da pompanın birkaç el hareketiyle, yerden tasarrufla montajının ve demontajının yapılmasını sağlar. SEEPEX, pompa teknolojisi sahasında Dünya’nın önde gelen uzmanlarından biridir. Ürün portfolyosu, progresif kavitasyon pompaları, pompa sistemleri ve dijital çözümlerden meydana gelir. SEEPEX ayrıca düşük ve yüksek viskoziteli agresif ve yapışkan akışkanların taşınması için de yenilikçi çözümler getiriyor. Firma 1972 yılında kurulmuştur; 423’ü Almanya Bottrop’taki merkezde olmak üzere, 70 ülkedeki konumlarda 800’den fazla çalışanı vardır

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Pompalar

Jessberger’den esnek bir acil durum seti: Diyaframlı pompalı sistem

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Güvenlik ve çevre kaynaklı nedenlerle yakıt veya diğer tehlikeli maddeler gerektiğinde dışarı pompalanmalıdır. Jessberger’in bu gibi durumlar için geliştirdiği esnek bir acil durum seti olan diyaframlı pompalı sistemde; gerekli tüm aksesuarları ile birlikte pratik, toz ve su geçirmez bir taşıma çantasına yerleştirilmiş uygun bir hava ile çalışan diyaframlı pompa bulunur.

Pompa, 200 bar veya 300 bar emisyon silindiri, kompresör veya basınçlı hava bağlantısı yardımıyla emniyetli bir şekilde çalıştırılır. 55 l/dk’ya kadar çıkış gücüyle bu pompa çoğu uygulama için yeterlidir.

Teslimat kapsamı:

 • 1 adet hava ile çalışan çift diyaframlı pompa.
 • 1 basınç hortumu 1/2 inç, paslanmaz çelik, 2 m uzunluğunda, Kamlock hızlı çözülüm.
 • 1 emme hortumu 1/2 inç, paslanmaz çelik, 2 m uzunluğunda, Kamlock çabuk açılma.
 • 1 adet ayrılabilir emisyon borusu, 1/2″, paslanmaz çelik.
 • Klipsli 1 adet topraklama kablosu.
 • 2 metre hızlı bağlanabilir basınçlı hava hortumu.
 • Akış hızının optimum şekilde ayarlanması için küresel vanalı 1 filtre regülatörü.
 • 1 Jessberger taşıma çantası.

Seçenekler: 

 • Genel basınçlı hava silindirleri için 300 bar basınç düşürücü.
 • Emme borusu için filtre.
 • Basınçlı hava bağlantısı için bağlantı adaptörü.
 • 5m uzatma hortumu 1/2 inç, paslanmaz çelik, kam kilitlemeli konnektörlü.

Özellikler:

 • Dökme alüminyumdan veya polipropilenden yapılmış hava ile çalışan çift diyaframlı pompa.
 • Çok sağlam ve hafif.
 • Esnek uygulama alanı.
 • Alkalilere ve asitlere karşı dayanıklılık (versiyona bağlı olarak şartlı olarak dayanıklıdır).
 • Bir emisyon şişesi ile 500-700 l pompalama kapasitesi.
 • Sıçramaya, toza ve darbeye dayanıklı plastik bir kutuda kullanıma hazır şekilde saklama.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

AODD pompa malzemesi seçiminde 4 faktör

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Çift diyaframlı pompa yapı malzemesi seçimi, güvenlik ve güvenilirlik açısından maksimum performansın elde edilmesinde temel bir faktördür. Uygun olmayan malzeme seçimi, pompanın performansını ve karlılığını düşürürken arıza süresinin artmasına neden olabilir.

Bu seçim sürecini optimize etmek için malzeme seçerken göz önünde bulundurulması gereken 4 ana husus vardır.

1. AODD pompasının kimyasal uyumluluk derecesi

Dikkate alınması gereken ilk faktör, yönetilecek akışkan ile onunla temas halinde olan pompa bileşenleri arasında var olan kimyasal uyumluluğun derecesidir. Bu bileşenler şunlardır:

 • Gövdeler ve manifoldlar
 • Membranlar
 • Küreler
 • Küre olukları
 • O-ringler ve contalar

Uyumluluk derecesini öğrenmek için taşınacak madde ile pompa malzemeleri arasında bir uyumluluk derecesi sağlayan DEBEM’in kimyasal uyumluluk kılavuzuna başvurmak mümkündür. Kimyasal olarak uyumlu malzemelerin kullanılması, pompanın performansını kesin olarak artırır.

2. Çift diyaframlı pompa ile taşınacak akışkanın türü

Akışkan türü, kimyasal uyumluluk derecesi ile yakından ilişkilidir. Bu durumda aşındırıcı maddelerin taşınması gerekiyorsa gövdeler ve manifoldlar için çelik, küreler veya membranlar için NBR gibi dayanıklı malzemelerin seçilmesi gerekir. Akışkanın viskozitesi de malzeme seçimiyle yakından bağlantılıdır. Yüksek viskoziteli maddelerin taşınması, paslanmaz çelik gibi ağır malzemelerin kullanılmasını gerektirir. İkincisi, küreler için daha hafif malzemelerden farklı olarak, akışkan içerisinde yüzme eğilimi göstermezler ve bu nedenle pompanın performans akışını olumsuz yönde etkilemez. Gıda uygulamalarında kullanılan pompaların temizlik ve sanitasyon koşullarına bağlı olarak pürüzsüzlük ve parlaklık açısından özel gereksinimleri vardır.

 3. AODD pompası kullanım ortamları

AODD pompaları basınçlı hava ile çalışır ve elektrik kullanımı gerektirmez. Bu pompalar, potansiyel olarak patlayıcı ortamlarda bile güvenli ve güvenilir bir şekilde kullanılabilir; ancak pompalama aşamaları sırasında statik elektrik birikimi, özellikle yanıcı sıvıların taşınmasına yönelik uygulamalarda veya tutuşma riski olan buharların bulunduğu alanlarda bazı risklere neden olabilir. Karbon fiberli iletken plastik malzemelerin kullanılması, pompanın güvenlik seviyesini artırır ve onu özellikle potansiyel olarak patlayıcı ortamlarda kullanım için uygun hale getirir. Dış mekan kurulumu durumunda, plastik malzemelere kıyasla güneş ışığına veya dış unsurlara karşı daha yüksek derecede dayanıklılığa sahip metal malzemelerin seçilmesi tavsiye edilir. Diğer bir seçim unsuru da pompanın sahip olması gereken sertifikalardır. Bunlara örnek; patlayıcı ortamlar için Atex Sertifikası veya gıda için FDA Sertifikası’dır.

4. Çift diyaframlı pompanın taşınabilirliği

AODD pompasının portatif bir uygulama içerisinde kullanılması durumunda hareket etmesine engel olmayan daha hafif malzemelere öncelik vermek gerekir. Özellikle AODD pompalarının manuel olarak hareket ettirildiği yer altı madenlerinde pompanın ağırlığı çok önemli bir faktördür. Bu durumda plastik veya alüminyum gibi hafif malzemelere yönelmek en iyi çözümdür.

AODD pompa için en iyi malzeme nasıl seçilir?

Yukarıda listelenen faktörler, bir çift diyaframlı pompanın malzemesini seçmeden önce göz önünde bulundurulması gereken ana hususları temsil eder. Daha fazla ihtiyaç olması durumunda, DEBEM ekibinin uygulama ihtiyaçları doğrultusunda en iyi seçimi yapmanızı sağlamak için gerekli tüm teknik bilgileri sağlayabileceğini ve böylece AODD pompalama teknolojisine yapılan ilk yatırımı optimize edebileceğini hatırlamak gerekir.

Kaynak: DEBEM

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

ANDRITZ, pompa kontrolü için esnek ve özel bir çözüm sunuyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Uluslararası teknoloji grubu ANDRITZ; sprinkler, atık su, kaldırma, basınç yükseltme ve yangın söndürme sistemlerinde ve su tedarik ağlarında birbirine bağlı pompalar için esnek ve bağımsız kontrol ünitesi olan ANDRITZ pompa kontrolörünü (APC) piyasaya sürüyor.

Kusursuz esnekliğe sahip APC, uzman personel gerektirmeden, tesisteki özel koşullara uyacak şekilde, hızlıca, sezgisel bir konfigürasyon arayüzü aracılığıyla kullanıcıların kendilerinin ayarlama yapmalarına olanak tanıyor. APC ile çalışma modları ve mevcut sensörler sadece birkaç tıklama ile sisteme entegre edilebiliyor. Serbestçe ayarlanabilen kontrol parametreleri tesis koşullarına otomatik ve optimum ayarlama sağlıyor, böylece yüksek çalışma güvenilirliğinin korunmasına ve dolayısıyla işlemin optimize edilmesine önemli bir katkı sağlıyor. APC ayrıca sisteme entegre pompalar ile optimum çalışma sağlayarak tesisin verimli ve mümkün olan en uzun hizmet ömrü ile çalışmasını sağlıyor.

Yenilikçi, uzaktan çözüm

Uzaktan izleme konsepti veya mevcut daha yüksek seviyeli sistemlere bağlantı gibi daha fazla pompa ve fonksiyon eklenerek herhangi bir zamanda genişletilebilen APC’ye; operatör, tablet veya akıllı telefon gibi mobil cihazlar aracılığıyla güvenli, uzak bir arabirim kullanarak dünyanın herhangi bir yerinden herhangi bir zamanda erişebiliyor.

ANDRITZ personeli tarafından verilen uzaktan destek ve bunun yanında çeşitli güncellemeler, müşterinin talebi üzerine IIoT işlevlerine de eklenebiliyor. Ek olarak, APC genişletme paketi, titreşim ve enerji tüketimini, çeşitli veri yolu sistemlerine bağlantıları ve ayrıca daha yüksek seviyeli sistemlere bağlantı için ek dijital ve analog giriş/çıkış sinyallerini dikkate alan modülleri içeriyor. Standart tasarımda APC, 6 adede kadar pompa için önceden tanımlanmış kontrol değişkenlerine (basınç, basma yüksekliği ve akış hızı) göre görüntüleme, çalıştırma, bildirim ve kontrol gibi çeşitli işlevler sağlıyor. Kontrol sistemi, pompaları açar ve kapatır, pompalar arasında optimum kullanım dağılımı için pompaları değiştirir, bir arıza durumunda pompaları değiştirir ve ayrıca kuru çalışma koruması, akış izleme ve sıkışma önleme gibi gerekli koruma fonksiyonlarını sağlar. Bu işlevlerin tümü otomatik olarak gerçekleştirilir.

Uluslararası teknoloji grubu ANDRITZ, kağıt hamuru ve kağıt endüstrisi, hidroelektrik sektörü, metal işleme endüstrisi, pompalar, belediye ve endüstriyel sektörlerde katı/sıvı ayrımı için geniş bir yenilikçi tesis, ekipman, sistem ve hizmet portföyü sunuyor. Küresel ürün ve hizmet portföyü, Metris markası altında sunulan elektrik üretimi, geri dönüşüm, nonwoven ve panel levha üretimi tesislerinin yanı sıra otomasyon ve dijital çözümlerle tamamlanıyor. Firmanın yaklaşık 28.400 çalışanı ve 40’tan fazla ülkede 280’den fazla lokasyonu bulunuyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com