Connect with us

Vanalar

28 yıllık deneyimin adı; FAF Vana

Yayın Tarihi:

on

“Tasarımdan Ürüne Kalite” sloganıyla 1986 yılında yola çıkan FAF Vana, bugün ürünlerini 40’tan fazla ülkeye ihraç̧ ediyor.Uluslararası çalışma disiplinini ve kurumsal iş ahlakını tüm faaliyetlerine yansıtmayı ilke edinmiş FAF Vana, yerel sektörü̈ gelişmeye zorlayan itici güç̧ haline gelmiştir. 28 yıllık deneyim ve bilgi birikimine sahip olan FAF Vana San. Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Serdaroğlu ile FAF Vana’nın ürün gamından hizmetlerine, kalite politikasından müşteri memnuniyetine kadar birçok konu hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.
 
ADAD6A28-C19C-476C-8A12-3C1FE8F9A943Ali Bey, firmanızın yapılanması hakkında bilgi alabilir miyiz? Kısaca kuruluş hikâyeniz ve gelişiminiz hakkında neler söylersiniz?
1986 yılından itibaren tesisat sektöründe aktif olarak yer alan bir aile şirketiyiz. Tesisat sektöründeki satış, pazarlama birikimlerimiz bizi imalata da yönlendirdi ve ilk olarak Ankara’da Ostim Sanayi bölgesinde küresel vana imalatı ile üretime girdik. 1998 yılından itibaren Ankara Kazanda 5500 m2 kapalı 11.000 m2 açık alanda hizmet veren fabrikamızda ürün gamımızı ve kapasitemizi her geçen gün daha da geliştirerek hizmet vermekteyiz.Firmanızın kalite politikasından bahsedebilir misiniz?
Üretime başladığımızda standartlara sadık, kaliteli ve güvenilir bir marka oluşturmaktı hedefimiz. Hali hazırda bayilerimizden, yurt içi ve yurt dışı müşterilerimizden gelen geri dönüşler doğru yolda ilerlediğimizi bize teyit ediyor. Biz kalite politikamızı sürekli gelişime açık ve sürdürülebilir olmak üzere inşa ediyoruz.

FAF Vana olarak sahip olduğunuz sertifikalar ve kalite belgeleri nelerdir?
TSE belgelerimiz mevcut, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Sertifikası, CE Sertifikası, API 6D Monogram Yetki Belgesi, GOST-R Rusya Kalite Belgesi ve UKR-SEPRO.

Sektöre sunduğunuz hizmetler nelerdir?
FAF Vana olarak sektöre sunduğumuz hizmetleri dört ana başlık altında inceleyebiliriz;

Vana yedek parça ve malzeme desteği:
Üretim kapsamımız dâhilindeki tüm vana grubu için yedek parça desteği sağlanmaktadır. Yedek parça ve malzeme desteği vana içerisinde kullanılan tüm materyalleri kapsar. Vana kumanda sistemi değişimi, pnömatik aktüatör, elektrikli aktüatör, redüktör ve bağlantı ara elemanlarının temini ve montajı tarafımızdan yapılabilmektedir.

FAF Vana San. Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı 2

Saha üzerinde çözüm:
Tam donanımlı ve tecrübeli teknik ekibimiz ile herhangi bir istenmeyen durum karşısında, yerinde destek verilerek, arıza tespiti yapılır ve en hızlı şekilde çözüm gerçekleştirilir.

Vana test ve kullanılabilirlik:
Tarafımızdan ihtiyaç doğrultusunda, yüksek basınçta hidrostatik sızdırmazlık testi, gövde dayanım testi, düşük basınçta hava ile sızdırmazlık testi ISO ve API6D Standardına uygun olarak yapılır.

Trunnion küresel vanalar gibi ek donanımlı vanalarda, kendisinden gövde basınç boşaltma(self – relieving) testi, yangın emniyet testi API 6D standardına uygun olarak yapılır.

Eğitimler:
İstek doğrultusunda tarafımızdan valf tanıtım, temel bilgilendirme, kullanım ve bakım eğitimleri verilmektedir.

Ali Bey,ürün gamınızdaki ürünler hakkında neler söylersiniz?
Pik, sfero ve çelik malzemelerle üretim yapılmaktadır.

Üretim programımızda bulunan başlıca ürün grupları:
Kelebek Vana
Küresel Vana
Sürgülü Vana
Glob Vana
Çekvalf
Pislik Tutucu
Bıçaklı Vana
Hidrant

Ürünlerimizin kullanıldığı sektörler ve uygulamalar:
Isıtma-Soğutma & Havalandırma
Endüstriyel Uygulamalar
Altyapı Projeleri ve Dağıtım Hatları
Petrol & Gaz Uygulamaları
Atık Su ve Arıtma Tesisleri

Bildiğimiz kadarıyla FAF Vana olarak ürünlerinizi kendiniz üretiyorsunuz. Pompa-Vana sektöründe yerli üretim hakkında düşünceleriniz nelerdir?
Yerli üretimin önemine ve gücüne bir tek bizim sektörümüzde değil yurt genelinde inanıyor ve destekliyoruz. Katıldığımız yurtdışındaki fuarlarda Türk katılımcıların sayısının her geçen yıl arttığını görmek gurur veriyor. Kırktan fazla ülkeye ürünlerimizi ihraç ediyoruz fakat kat edilmesi gereken uzun bir yolumuz olduğunu düşünüyor ve sağlam, gerçekçi adımlarla ilerliyoruz. Katma değeri yüksek ürünler üretmenin hem yurt içi hem global pazarda kalıcı olmanın en önemli unsuru olduğuna da inanıyoruz.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Vanalar

Emerson’un yeni valfleriyle bakım güvenliği ve en aza indirilmiş sızıntılar

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Emerson, inç kare başına 103.4 Megapaskala (MPa) kadar hidrojen uygulamaları için TESCOM™ Anderson Greenwood Instrumentation H2 Valf Serisi’ni piyasaya sürdü. Yeni çözüm, hidrojen yakıt istasyonları ve tüp römorklar gibi yüksek basınçlı gaz uygulamalarında proses basıncını güvenilir bir şekilde izole ederek kaçak emisyonları azaltıyor ve güvenliği artırıyor.

Tanktan pompaya hareket esnasında, hidrojen 103.4 MPa’ya kadar çıkan basınçlarda aktarılıyor. Personelin korunması ve sızıntıların önlenmesi için bu basıncın etkin bir şekilde kontrol ve izole edilmesi gerekiyor. Çift Blok Drenaj (DBB) valfinde yapılan pozitif çift blok düzenlemesi, cihaz bakımı sırasında bakım personelini iki katmanlı pozitif kapatma ile yüksek basınçtan koruyor. Modüler tasarımı, ortaya çıkabilecek sızıntı noktalarının sayısını azaltıyor ve sızdırmazlık teknolojisinin geliştirilmiş olması, yakıtın valf gövdesinden kaçma riskini en aza indiriyor.

Yenilenebilir kaynaklar söz konusu olduğunda en temiz tiplerden biri olarak, Yakıt Hücreli Elektrikli Araçlara (FCEV) güç sağlamak için sıkıştırılmış hidrojen gazı kullanılır. 2021’de 142 yeni hidrojen yakıt ikmal istasyonu faaliyete geçti, bu tek bir yıldaki en büyük artış oldu ve dünya çapında toplam aktif istasyon sayısı 685’e yükseldi. Ocak 2022’de Global Market Insights, FCEV pazarının 2027 yılına kadar 15 milyar doları aşacağını öngördü. Bu büyüme talebini karşılamak için yakıt istasyonu Orijinal Ekipman Üreticileri (OEM), genel ekipman etkinliğini ve istasyon güvenliğini sağlamak için güvenilir, yüksek performanslı bileşenler tedarik etmelidir. Konuyla ilgili konuşan Emerson Hassas Akışkan Kontrolü Küresel Pazarlama Müdürü Rob Lindquist, “Bu uygulamalarda hidrojenin maruz kaldığı basınçlar göz önüne alındığında, ekipmanın her seferinde güvenli bir şekilde çalışması önem taşıyor. Bu nedenle, müşterilerimizin sıkıştırılmış hidrojen gazını etkin bir şekilde depolamasına ve hassas bir şekilde kontrol etmesine yardımcı olmak için özel bileşenler geliştirmeye kararlıyız” diyor.

H2 Valf Serisi’ndeki el valflerinin ve çift blok ile boşaltma valflerinin elle çalıştırılan, bakım gerektirmeyen tasarımı; bakım ve arıza süresini en aza indiriyor. Düşük çalışma torku ve ayar gerektirmeyen conta teknolojisi ile bu valfler, kompakt çözüm ve düşük satın alma maliyeti sağlıyor. H2 Valf Serisi, operatörler için riskleri güvenli bir şekilde en aza indirmek isteyen OEM’ler için çeşitli güvenlik özellikleri sunuyor. Her valfte, operatörlerin bakım ve kurulum sırasında valfin özelliklerine hızlı bir şekilde erişmelerini sağlayan uygun bir QR kodu yer alıyor. Ürün ayrıca bakım sırasında yüksek basınçlı sıvı veya gazın açığa çıkmamasını sağlıyor. Valfler, ISO 19880-3 hidrojen yakıt doldurma standardına da uygun. Bu yeni 103.4 MPa ürün hattı ile Emerson, hidrojen yakıt istasyonlarının güvenli ve hassas çalışmasında kapsamlı bir TESCOM çözümleri portföyü sunuyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Vanalar

Yüksek karşı basınç için yeni Blockbody POSV

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Pilot Kontrollü Emniyet Valfleri (POSV), sadece valf girişindeki basınca tepki verir ve karşı basınçtan etkilenmez. POSV’nin maksimum karşı basıncı, standart olarak ayarlanan basıncın %70’ini oluşturur. Ancak geri basınç daha yüksekse ne yapılması gerekir?

LESER’in, bir müşterisinin enjeksiyon sistemini güvenceye almak için 207 Bar-g’lik bir ayar basıncında, 200 Bar-g tasarım geri basıncıyla işlemi güvenlik altına alabilecek POSV’ye ihtiyacı vardı. API 526’dan 4 kat daha fazla bir düzeyi gösteren bu standardı LESER mühendisleri, yüksek çıkış basıncına dayanabilen blok gövde tasarımı ile çözdü. Bunun nedeni, standart döküm gövdelerin bu yüksek karşı basınçlar için tasarlanmamış olmasıdır. İlk defa üretilen vana gövdelerinin yönetmeliklere uygunluğu için LESER su test ortamında ilgili testler yapıldı.

LESER bu yaklaşımla POSV portföyünü genişletiyor ve farklı gereksinimler için daha esnek hale getiriyor.

Test ortamında pilot değiştirme valfi kombinasyonu

Değiştirme valfi kombinasyonunda POSV ile yedekli aşırı basınç korumasını etkinleştirmek için POSV, ‘Uzaktan Algılama’ seçeneği ile desteklenmelidir. POSV çok yüksek bir kapasiteye sahiptir, bu da besleme hattı ve değiştirme valfi üzerinden giriş basıncı kayıplarına yol açar. ‘Uzaktan Algılama’ seçeneği ile basınç düşürme, değiştirme valfinin girişinde yapılır. Bu sayede tersinir vanada meydana gelen basınç kaybı bypass edilmiş olur. LESER, Hamburg’daki kendi test ortamında bu kombinasyonlar için işlev, performans ve anahtarlamayı doğrulama testleri gerçekleştirdi.

Pilot kumandalı emniyet valfleri:

  • Tüm serilerde en yüksek kapasite
  • Basıncın hassas ayarlanması
  • Ayar basıncının %96’sına kadar çalışma basınçları
  • Ayar basıncının %70’ine kadar karşı basınçlar
  • Standart bileşen olarak entegre edilmiş geri kaçma önleyici
  • Entegre borulamanın, hasarı ve donmayı önlemesi
  • Ek yükleme sistemi

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Vanalar

Neway, 96” Aktüatörlü Üçlü Ofset Kelebek Vana’yı piyasaya sürüyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Sektörün talep ve gereksinimlerini karşılamak için eksiksiz bir valf çözümü sunan ve gelişmiş valf tesisi ile önde gelen üreticilerinden biri olan Neway, 88” sürgülü vana ve 56” tam kaynaklı küresel vananın ardından, şimdiye kadar ürettiği en büyük üçlü ofset kelebek vana olan 96” aktüatörlü üçlü ofset kelebek ile bir diğer devi piyasaya sürüyor.

Sıkı kalite kontrol süreciyle çift Yönlü GOST9544 kaçak oranı A testini geçen (test süresi boyunca görsel olarak tespit edilebilir sızıntı meydana gelmedi) 96” aktüatörlü üçlü ofset kelebek vana, Neway müşterileri tarafından da onaylandı. Sadece bu vana değil, siparişin tamamı tahrikli vanalardan meydana geliyor ve vana boyut aralığı 20 inç ila 96 inç arasında değişiyor. 

Neway Valve, büyük boy sürgülü vanalara yenilik getirdi

Güvenilir kalitede büyük boyutlu aktüatörlü vanalarda eksiksiz ürün portföyü sunan Neway, endüstriyel vanalar için komple çözümler sağlıyor. Denizaşırı petrol projelerinde 88 inç ve 72 inç gibi büyük boy sürgülü vana siparişleri alan Neway, bu siparişleri müşterilerine başarıyla teslim etti. Gelişmiş üretim yöntemi ve kalite kontrolü ile API598 testini geçen vanalarda, su ve gaz sızıntısı meydana gelmedi. Bu projeler Neway’ın, kullanıcıların olumlu olarak tanınmasını sağlayan ürün yeniliği ve kalite kontrolü üzerindeki gücünü gösteriyor.

Kaynak: www.newayvalve.com

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com