Connect with us

Mühendislik

Kadın gibi mühendis olmak

Yayın Tarihi:

on

Bölüm tercihinden tutun da iş bulma yolundaki tüm adımlarda cinsiyet ayrımcılığı yaşayan öncelikle kadın sonrasında tüm meslektaşlarıma umut olması için bu yazıyı kaleme alıyorum. 

Kimimizin ailesinin “Mühendislik kız çocuğu için uygun değil, öğretmenlik yaz” görüşünü; çoğumuzun ise staj için firmalardan “erkek stajyer arıyoruz” gibi tepkileri aldığı çok aşikâr. Peki neden? Türkiye gibi cinsiyet eşitsizliğinin yaygın olduğu bir ülkede, kadın mühendisler de maalesef eşitsizlikten payını alıyor. 

Teknoloji ile ilgili sektörler ne yazık ki kadın ve erkeklere eşit haklar tanımıyor. Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından 2016-2017 yılında hazırlanan istatistiksel verilere göre; mühendislik ve mühendislik işleri sınıflaması altında yer alan alanlardaki toplam erkek öğrenci sayısı 219.590 iken kız öğrenci sayısı 61.861’dir. Kadın mühendislerin öğretim hayatındaki azınlık durumu çalışma hayatında da değişmiyor. Yapılan bir hata “kadın işte” ön yargısını getiriyor. Ya da başarılan bir işte “vay be, kadına bak” şaşkınlığını. Ve bundan dolayıdır ki profesyonel kimlik, bu cinsiyet algısı içerisinde yok olup gidiyor.

Herkes size “Mühendislik mezunu her yüz çalışanın sadece on beş tanesinin kadın olduğunu biliyor muydunuz?” sorusunu sorar ama ben “dünyanın ilk bilgisayar programcısı Ada Lovelace’i, elektrik enerjisi sistemi analizinde uzmanlaşmış ilk kadın elektrik mühendisi Edith Clarke’i veya Houston Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde öğrenciyken üye olduğu Amerikan Kadın Mühendisler Birliği Başkanlığı’na seçilen ilk Türk Sıddıka Demir Velipaşaoğlu’nu tanıyor musunuz?” diye sormak istiyorum. Peki ya “Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü doktora öğrencisi Binnur Görer’in yaptığı insansı robot NAO’yu biliyor musunuz?” Tüm zorluklara rağmen kadınlar, hayatın her alanında olduğu gibi mühendislik alanında da kendilerini var ediyorlar. 

Dünyada, 1900’lü gibi 100 seneyi aşkın bir süredir büyük başarılara imza atmış gurur duyacağımız onlarca kadın mühendis örneği var. Demek ki neymiş; kadın mühendis olurmuş! Eğer fırsat verilirse kadınlar her alanda çok başarılı işlere imza atabilirmiş. 

Peki, neden biz de başaramayalım?  

Bizlere ofis işini layık görenlere inat; giyelim tulumları, alalım tornavidaları, üstümüz başımız kirlensin ve inelim sahaya. Türk kadını yükseldikçe, Türkiye güçlenecektir. Ülkemizde; çağdaş, demokratik, özgürlükçü, eşitlikçi bir kadın politikasının yaşama geçirilmesinde Kadın Mühendislerin tarihsel bir rol üstleneceğine inanıyoruz.

Bu doğrultuda ilk hedefi toplumsal kadın algısını yıkmak ve yaşanan mesleki baskıları azaltmak olan bunun yanında da öğrencilere mühendislik alanında bilgiler vererek onların erken yaşta yaşadıkları toplum baskısını azaltmak için kurulan Kadın Komisyonu “sektörde cinsiyet eşitliği” adına çalışmalarını sürdürmektedir.

Peki, şu an neler yapıyoruz? Kadın üyelerimizin mesleki gelişimine katkı sağlayarak hukuki alanda da kadın mühendislerin yanında durmaya, aynı zamanda yaşanan problemleri gündeme getirerek onlara maddi ve manevi destek olmaya çalışıyoruz. 

Sesimizi duyurana kadar bu yolda yürümeye devam edeceğiz.

“Vazgeçmeyeceğiz. Varız ve hep olacağız.”

Yazan: Simge Ayşe Akan, Mekatronik Mühendisleri Derneği Kadın Komisyonu Başkanı

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Mühendislik

Standart Pompa uzmanlığıyla ORE, madencilik sektörünün hizmetinde

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Madencilik, tüm dünyada endüstrinin en zorlu çalışma sahalarından biri.  Ülkelerin refah ve teknolojik gelişmişlik düzeyinin de bir göstergesi olan madencilik, yer altı suyunun dışarı atılmasından cevherin kırılıp – işlenmesine, rafinasyondan kristalizasyon su tedarikine kadar birçok kritik aşama içeriyor. Zorlu şartlarda çalışan madencilik sektörü, her zaman yanında olacak güçlü ve uzman çözüm ortaklarına ihtiyaç duyuyor.

Bu ihtiyacın farkında olan ve 60 yılı aşan deneyimiyle madencilik sektörünün zorluklarını çok yakından bilen Standart Pompa, bu sektöre özel satış, iş geliştirme, teknik destek alt yapısı ile hizmet verebilmek için alanında uzman bir kadro ile yeni bir yapılanmaya gitti ve ORE Mühendislik ve Pazarlama A.Ş. kuruldu.

ORE Mühendislik ve Pazarlama A.Ş., güçlü bir mühendislik altyapısına sahip. İzmir merkezli kurulan firma, alanında yetkin satış ve pazarlama ekibiyle hizmet veriyor.

Dayanıklı, yedek parça temini hızlı, özel teknik (abrasif akışkan transferinde özel devir ve sıcaklıklarda çalışan) pompalardan oluşan ürün gamı, madenlerde yıllardır güvenle çalışan SKM ve C dalgıç pompalarının yanı sıra, Ar-Ge ve üretim çalışmaları 2020 yılında tamamlanan SSP ağır hizmet tipi çamur pompalarını içeriyor.

Bu ürünlerin yanı sıra saha ziyaretleri, hızlı yedek parça temini, güçlü servis, sonuç odaklı yaklaşım, mühendislik bakışı gibi artı özellikleriyle öne çıkan ORE Mühendislik ve Pazarlama A.Ş., Standart Pompa’nın üretim kalitesini ve deneyimini madencilik sektörüne güvenle sunuyor.

Devamını Oku

Mühendislik

Bilim nedir, nasıl yapılır, kimler yapar? (2)

Yayın Tarihi:

on

İkinci Perde: İşsiz Macellan

Batı kültürünün en takdir ettiğim yönü kayıt tutması ve bu kayıtları ulaşılabilir bir düzende-basitlikte saklamasıdır. 1500’lü yılların başlarında Güney Amerika kıyılarına giden kaptanlar, diğer kaptanlar gibi ayrıntılı seyir defterleri tutardı. Bugün bile meraklısının bulup okuyabileceği bu defterleri kahramanımız Macellan da işsiz kaldığı bir kış okumuştu. Özellikle Vasco Nunez’in keşfiyle, artık Amerika kıtasının öte yakasında olduğu kesinlik kazanan büyük denize Atlantik kıyısından bir geçit olması gerektiğine inanılıyordu. Bazı kaptanlar böyle bir geçit bulduklarını ama araştıracak vakitleri olmadığı için geri geldiklerini yazıyordu.

Zaten böyle bir keşifte bulunmak için yanıp tutuşan Macellan için bu kadar ipucu yeterliydi. İlham perisi gelmiş ve kulağına fısıldamıştı.

 Ama Macellan doğru duymuş muydu?

Portekizli bir denizci olan Macellan, Kralı ikna etmek için çok uğraştı fakat Kral, Macellan’ı hanedanın kendisine rakip kesimleriyle ilişkili bulduğu için ona hiç ilgi göstermedi.

Bugün Türkiye’de bilim yapmaya çalışırken adam kayırma, haksızlık, liyakate önem vermeme, ötekileştirme gibi nedenlerle önü kesilen, morali bozulan gençlerin Türkiye’ye küsüp şanslarını yurtdışında araması gibi Macellan da Portekiz’e küstü. Hizmetini Portekiz dışında bir ülkeye sunabilmek için Kral’dan izin istedi. Kral soğuk bir şekilde nereye isterse gidebileceğini söyleyip Macellan’ın âdet olduğu üzere teşekkür için elini öpmesine dahi izin vermeden arkasını dönüp salondan çıktı.

İşte Macellan yeteneklerini ve keşif yapma ateşini İspanya Sarayı’na sunmak üzere İspanya-Portekiz sınırını geçerken bu olayların doğurduğu duygularla yoğurulduğunu tahmin etmek zor değil.

Yazının devamını okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Devamını Oku

Mühendislik

ZF Aftermarket – yarının tarım teknolojisi hizmetleri için bugünden çalışıyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Almanya’da düzenlenen dünyanın önde gelen tarım makineleri fuarı Agritechnica 2019’da, geleceğe yönelik Otoyol Servis hizmet yelpazesini sunarken tarım ekipmanlarında gitgide artan dijitalleşmenin daha iyi hizmetler sunmaya yönelik çok sayıda imkânı beraberinde getirdiğini gösterdi. ZF Aftermarket, teknolojik gelişmeleri akıllıca kullanarak, klasik tamirhane ve yedek parça sektörünün ötesinde müşteri hizmetleri sunuyor.

ZF Aftermarket, araçları yeni dijital gelişmelerle bağlantılı kılan hizmetler üzerinde çalışıyor. Buna paralel olarak, gelecekte sunulacak servis hizmetleri daha kapsamlı; mekâna ve zamana ise daha az bağımlı olacak. Bulut tabanlı ve ağ bağlantılı çözümlerle, spesifik durumlarda gerekli bilgi birikimine sahip ZF uzmanları, dünyanın her yerinde aktif bir şekilde sorunlarla ilgilenebiliyor ve hızlı çözümler sunabiliyorlar. Tüm bu imkanlar, araçlar tarafından sağlanan verideki hacim artışı sayesinde geliştiriliyor. Bu bilgi zenginliği; veri kullanıcılarının, üreticilerinin ve servis sağlayıcılarının hizmetlerini planlarken veya filo yönetimi gibi işlemleri otomatize ederken daha stratejik bir şekilde çalışmalarını sağlıyor.

Openmatics ile optimum filo yönetimi

Genel iş değerlendirmesini ve süreç kontrolünü optimize etmek, özellikle çok sayıda makinenin bulunduğu büyük çiftlikler açısından önemlidir. Bu amaçla, ZF kendi geliştirdiği telematik platformu Openmatics’i bulut ile bağlantılı hale getirdi. Bu bağlamda telematik donanımını uzaktan güncellenebilir olarak sunuyor. Bu yaklaşım, makine filolarının (parkurlarının) optimum bir şekilde yönetilmesini, izlenmesini, kullanımını ve tahsisini sağlamaktadır. Örnek olarak, makine üstlenicileri tahsis işlemlerine ve fatura belgelerine ilişkin kayıtları kolayca ve basitçe oluşturabiliyorlar.

Hızlı, dijital ve konumdan bağımsız yardım

ZF Aftermarket, aynı zamanda belgelendirmeye yönelik akıllı bir çözüm üzerinde çalışıyor: Tech Docu 4.0 portalı, bir servis talebi için gerekli tüm teknik bilgileri istediğiniz zaman, istediğiniz yerde ve yapılandırılmış dijital formda sağlayan bir sistem. Tech Docu 4.0; kullanıcıya özel erişim, hızlı ve ücretsiz metin araması, sezgisel arama filtreleri ve sürekli güncellenen içerikler gibi özellikleri net ve özgün bir şekilde sunuyor.

ZF Aftermarket, sahadaki bir servis teknisyenin bireysel desteğe ihtiyaç duyduğu durumda video aracılığıyla uzaktan destek sağlayabiliyor. Uzman servis mühendisleri, görüntülü telefon konuşması üzerinden iletişim kurup teknik sorun çözümlerini gerçek zamanlı olarak, pahalı ve zaman alan iş seyahatlerine gerek kalmadan yapabiliyorlar. Bir kamera ile uzaktan görüşme bağlantısı yardımıyla dünyanın herhangi bir yerinde ve herhangi bir anında etkili destek sağlayabiliyorlar.

Uzun süreli akıllı diyagnostik ve durum gözetimi

ZF Aftermarket aralıklarla meydana gelen ve servis noktalarında tekrarlanamayan arızaların veya hataların nedenlerini belirlemek üzere dijital bir çözüm sunuyor. Bir veri kaydedici, aracı günlük kullanımı için uzun süre izliyor. Daha sonra değerlendirme ve kök neden analizi gerçekleştirmek için ilgili verileri kaydediyor. Bu çözüm, gereksiz kesinti sürelerini ve servis noktalarında uzun kontroller yapılmasını önlüyor.

Durum İzleme ve Tahmini/Önleyici Bakım gibi akıllı analiz araçları ve bulut teknolojisi yardımıyla filo operatörleri, şanzıman yağı veya debriyaj diskleri gibi önemli münferit aksamların mevcut durumunu izleyebiliyor. Sonuç olarak bakım, öngörüye dayalı planlanabiliyor. Araçların yolda kalma süreleri kısaltılabiliyor ve arızaların önüne geçilebiliyor. Bu yaklaşım maliyetleri düşürürken güç aktarma organı aksamlarının kullanım ömrü uzuyor. Durum izleme; aşınma, yıpranma ve tüketimi minimize etmek amacıyla sürüş davranışını optimize etmek için de kullanılabiliyor.

Benzersiz teklif 

ZF Aftermarket, bu akıllı hizmetleri ZF ürün portföyüyle birleştirdi. Hızlı ve orijinal parça tedariğinden teknik servis, danışmanlık ve eğitime kadar hızlı, doğrudan ve güvenilir hizmet sunuluyor.

Devamını Oku

Trendler

Pompa Vana ve Sistemleri Dergisi - Pump Valve and Systems Magazine sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et