Connect with us

Etkinlikler

İklimlendirme sektöründen ihracat atağı

Yayın Tarihi:

on

2019’un ilk yarısında 2 milyar doların üzerinde ihracata imza atarak ekonomiye değer katmayı sürdüren iklimlendirme sektörü, Ekim ayında 14. Uluslararası “ISK-SODEX” Fuarı ile İstanbul TÜYAP’ta buluşacak. 2-5 Ekim Uluslararası “ISK-SODEX” 2019 Fuarı, AB ülkeleri başta olmak üzere Afrika ve Güney Amerika kıtasından satın alma heyetlerini de yeni ticari işbirlikleri için Türkiye’deki üreticilerle bir araya getirecek.

Klima sistemleri, havalandırma, yalıtım elemanları, tesisat ekipmanları ile ısıtma ve soğutma sistemlerini kapsayan iklimlendirme sektörü, 2019 yılında 5,5 milyar dolar ihracat hedefiyle ihracatta yeni pazarlarla yöneldi. 2-5 Ekim 2019 tarihleri arasında İstanbul TÜYAP Fuar Merkezi’nde düzenlenecek ISK-SODEX 2019, bu yıl da iklimlendirme sektörüne ihracatta yeni kapılar aralayacak. Dünyanın lider fuar organizasyon firmalarından Deutsche Messe’nin Türkiye ofisi Hannover Messe Sodeks Fuarcılık tarafından ISKAV, DOSİDER, İSKİD, İZODER,  TTMD, POMSAD, SOSİAD, ESSİAD, MTMD ve KBSB işbirliğiyle gerçekleştirilen ISK-SODEX 2019’da bu yıl, Almanya, Çin, Fransa, Hindistan, Hollanda, İtalya, Güney Kore, Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri, Lübnan, Pakistan, İspanya, İran, Rusya, Yunanistan, Amerika Birleşik Devletleri, Mısır, Tayvan ve Japonya gibi ülkelerden de katılımcılar yer alıyor.

Alım Heyeti kapsamında ISK-SODEX Fuarı İkili İş Görüşmeleri’ne tüm dünyadan HVAC&R sektör alıcıları katılacak. Ticaret Bakanlığı ve İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) desteği ile organize edilecek olan ISK-SODEX Fuarı kapsamındaki İkili İş Görüşmeleri 2 ve 3 Ekim tarihlerinde 13. Salon B2B Alanı’nda gerçekleştirilecek.

Türkiye iklimlendirme sektörünün dış pazarlarda ciddi bir rekabet üstünlüğü elde ettiğini belirten Hannover Messe Sodeks Fuarcılık Genel Müdürü Alexander Kühnel; yatırımcıların Türkiye’ye gelme noktasında artık çok daha istekli olduklarını belirterek şunları söyledi:
“İklimlendirme sektörü Türkiye sanayinde önemli ihracat alanı ve her geçen yıl büyüme rakamlarıyla yeni rekorlar kırıyor. Sektörün son yıllarda Ar-Ge ağırlıklı ileri teknoloji ürünlere odaklanması özellikle dış pazarlarda rekabet üstünlüğü kazandırırken; bu yatırımlar yabancıların da dikkatini çekiyor. Türkiye iklimlendirme sektörünün önde gelen üreticileri ile ticari iş birlikleri yapmak isteyen yabancı yatırımcıların sayısındaki artış hızla devam ediyor. Artan bu ilginin de etkisi ile sektör temsilcileriyle birlikte ISK-SODEX Fuarı hazırlık çalışmalarımız kapsamında; iklimlendirme sektörü ihracat hacminin yüksek olduğu pazarların yanı sıra; düşük hacimli yeni pazarlarda da ticaret hacmini pekiştirmeye yönelik çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor. Sektörün hedef pazarlarla ISK – SODEX’te bir araya gelmesi ve bu potansiyelini sergilemesi gerek Türkiye; gerekse Avrasya bölgesinde kendi alanında lider bir marka olan ISK – SODEX Fuarı için çok büyük önem taşıyor.”

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Etkinlikler

“İsraf yönetimi değil, kaynak yönetimi yapılmalı”

Yayın Tarihi:

on

Çevre teknolojileri ve sıfır atık alanında Avrasya’nın en büyük organizasyonu olma hedefi bulunan ENTECH – Geri Dönüşüm Çevre Teknolojileri ve Sıfır Atık Fuarı, 17-19 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da düzenlendi. Fuar ile eş zamanlı düzenlenen Sıfır Atık Forumu’nda konuşan Dünya Sıfır Atık Birliği Kurucusu Paul Connett, gelecek için daha iyi endüstriyel tasarımlara ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, israf yönetiminin değil, kaynak yönetiminin yapılması gerektiğini ifade etti.

CNR Holding kuruluşu Pozitif Fuarcılık tarafından düzenlenen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve KOSGEB tarafından da desteklenen ENTECH – Geri Dönüşüm Çevre Teknolojileri ve Sıfır Atık Fuarı, sıfır atık kavramının babası Dünya Sıfır Atık Birliği Kurucusu Paul Connett’ın da aralarında bulunduğu bilim insanları, akademisyenler ve bürokratların katıldığı Sıfır Atık Forumu’na da ev sahipliği yaptı.

Sıfır atık dünyanın gündem maddesi haline geldi

“Sıfır Atık Mümkün mü?”, “Atık Yönetiminin Küresel Etkisi”, “Endüstriyel Sürdürülebilirlik İçin Atık ve Kaynak Yönetimi” konu başlıklarının ele alındığı Sıfır Atık Forumu’nda konuşan Dünya Sıfır Atık Birliği Kurucusu Paul Connett, tüm dünyada bu konunun artık bir gündem maddesi haline geldiğini belirtti. Sıfır atığın toplumsal sorumluluk ve endüstriyel sorumluluk birleşimi ile var olduğunu kaydeden Paul Connett, bütün endüstrilerin artık işlem süreçlerini yeniden tasarlaması gerektiğine dikkat çekti. Gelecek için daha iyi endüstriyel tasarımlara ihtiyaç olduğunu da söyleyen Paul Connett, “Aynı anda herkes ayrıştırma yapabilir. İsraf yönetimi değil, kaynak yönetimi yapmalıyız” dedi.

Forumda ayrıca Avrupa Sıfır Atık Direktörü Joan Marc Simon ve Sıfır Atık Norveç Kurucusu Kristine Ullaland’ın da aralarında bulunduğu bilim insanları, akademisyenler ve bürokratlar forumda yaşanabilir gelecek için bilgi ve birikimlerini paylaşıyorlar.

Profesyonel alıcılar global ticarete katkı sağlıyor

Türkiye’de doğa için düzenlenen en büyük organizasyonlardan biri olan ENTECH Fuarı, 10 bin metrekarelik alanda Balkanlar, BDT Ülkeleri, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Uzadoğu, Batı Avrupa, Amerika ve Türkiye’den binlerce sektör profesyonelini ağırlıyor. Fuarda katı atık, su ve atık su teknolojileri, biyoenerji, atık toplama ve taşıma araçları; geri dönüşüm sistemleri; geri kazanım tesis ve ürünleri; kentsel çevre temizlik araçları; yenilenebilir ve solar enerji sektörlerinde faaliyet gösteren firmalar ürünlerini sergiliyorlar. ENTECH Fuarı rüzgâr; güneş ışığı; hidrogüç ve jeotermal enerji sektörlerine yönelik organize edilen “Yenilenebilir Enerji ve Solar Enerji Özel Bölümü’yle de ilgi çekiyor.

Fuara sektör paydaşlarından tam destek

Sektördeki en son gelişme ve yeniliklere ev sahipliği yapan ENTECH Fuarı; Türkiye Belediyeler Birliği’nin (TBB) yanı sıra Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP); Akümülatör ve Geri Kazanım Sanayicileri Derneği (AKÜDER); Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği (AGİD); Atık Kağıt ve Geridönüşümcüler Derneği (AGED); Bilişim Sanayiciler Derneği (TÜBİSAD); İstanbul Geri Dönüşümcüler Derneği (İGEDDER); Türkiye Enerji Vakfı (TENVA); Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) tarafından da destekleniyor.

Devamını Oku

Etkinlikler

Uğur Endüstri, ISK-Sodex’te ilgi odağı oldu

Yayın Tarihi:

on

ISK-Sodex 2019 katılımcı firmalarından Uğur Endüstri’nin standına konuk olduk ve Genel Müdür Serdar Günüşen’le bir görüşme gerçekleştirdik.

Tecrübeli bir ekip tarafından 2017 yılında kurulan Uğur Endüstri, bağlantı parçaları imalatı ve endüstriyel ürün ticareti alanında her geçen gün büyüme kaydeden bir firma. ISK-Sodex 2019’da sergilenen ürünler hakkında bilgi almak istediğimiz Serdar Günüşen, şunları söyledi: “Fuarda, daha çok büyük çapta ve özel sipariş üzerine imal edilmiş ürünler sergiliyoruz. Standımızda sergilediğimiz 1600 çaptaki flanş -ki bu ürünleri 5000 çapa kadar üretebiliyoruz- Bulgar bir müşterimiz için özel olarak üretilmiş olan bir üründür ve oldukça da dikkat çekiyor. Standımızın önünden geçen konuyla ilgili herkes bu ürünü gördükten sonra muhakkak gelip masalarımıza oturuyor ve bizden bilgi alıyor. Şahıs ve şirket olarak yoğun bir yabancı katılımcı ziyaret etti bu yıl standımızı.”

ISK-Sodex 2019’dan memnunuz

ISK-Sodex 2019 hakkındaki genel değerlendirmesini almak istediğimiz de ise Serdar Bey şunları belirtti: “Hem Türkiye’de hem de yurt dışında birçok fuara katıldım ben. ISK-Sodex 2019’da hiç tahmin etmediğim düzeyde katılımcı gördüm ve çok memnunuz fuardan. Birlikte çalıştığımız firmalara da ziyaretlerde bulundum ve onların da son derece memnun olduklarını öğrendim. Özellikle yabancı katılımcıdan memnunuz; Balkan ülkeleri, Fransa, İtalya, Polonya, Fas, Azerbaycan, Irak ve Mısır gibi dünyanın pek çok farklı coğrafyasından, farklı ülkelerden katılımcılarla görüştük. Bu sene ISK-Sodex çok iyi gitti bizim için.”

Sektöre ve rekabet ortamına ilişkin görüşlerini almak istediğimiz Uğur Endüstri Genel Müdürü Serdar Günüşen, bu konuda şunları belirtti: “Bizim sektörde birkaç kanalımız var. Ana kanal olan inşaat sektörü yaklaşık bir veya bir buçuk yıldır sıkıntıda. İnşaat sektörüne hizmet veren, bizim gibi tesisat malzemeleri üreten firmalar pek hoşnut değiller mevcut durumdan. Ancak biz, birkaç sektöre hizmet veriyoruz. İnşaatın dışında endüstri yönümüz var, tersanelerimiz var, petrol ve buhar tesisleri, sulama tesisleri var, bütün bu sektörlere de ürün verdiğimiz için biz memnunuz durumdan. Bu sıkıntılı dönemi bile büyüyerek aşmaya devam ediyoruz. Ben 3 tane kriz gördüm Türkiye’de. Krizlerden sonraki dönemler hep en iyi dönemler olmuştur. Tahmin ediyorum önümüzdeki yıldan itibaren biz ve sektördeki diğer
firmalar da çok iyi bir dönem geçirecektir.”

Son olarak yeni dönemde ne gibi yenilikler yapmayı planladıklarını sorduğumuz Serdar Bey’den şu bilgileri aldık: “Bizim kendi üretimimiz dışında takip ettiğimiz birkaç projemiz var. Sürpriz projeler bunlar. Önemli bir tesisat malzemesine üretici olarak katılım göstermek için çalışma yapıyoruz. Bu, eskiden beri takip ettiğimiz bir proje. İnşallah gerçekleşir ki çok yaklaştık. Bu projeyi yabancı bir partnerle birlikte planlıyoruz. Biz standart ürünlerin dışında müşteri talebine göre ürün üretiyoruz. Aynı çapta, birçok müşterinin farklı isteklerine cevap veriyoruz. Sürekli yatırım hâlinde olan bir firmayız. Bize teknik resim olarak gelen her malzemeyi üretebilme imkân ve kabiliyetine sahibiz. Yeni planlarımız arasında üretim tesisimizi daha geniş, daha büyük bir alana taşımak var. Yeni, geniş bir üretim alanı sağlamak ve büyümeye devam etmek ana hedefimiz gelecek dönemde.”

Devamını Oku

Etkinlikler

Ayvaz’dan KAÇUV’un 2. Aile Evi projesine destek

Yayın Tarihi:

on

Sosyal sorumluluk faaliyetlerine verdiği önemle öne çıkan Ayvaz’ın sıradaki durağı “Kanserli Çocuklara Umut Vakfı” oldu. Şirket kısa adı KAÇUV olan vakfın Pendik’teki 2. Aile Evi projesine yangın ürünleri bağışladı.

Sektöre kazandırdığı ilklerin yanı sıra sosyal sorumluluk faaliyetleriyle de öne çıkan Ayvaz’ın sıradaki durağı KAÇUV oldu. Şirket, Kayseri bayisi Asteknik’in sahibi Mustafa Kızıl’ın yönlendirmesiyle destek kararı alarak vakfın Pendik’teki 2. Aile Evi projesine yangın ürünleri bağışladı.

Konuyla ilgili bilgi veren Ayvaz İcra Kurulu Başkanı Serhan Alpagut, KAÇUV’un Pendik’teki bu anlamlı projesinden değerli bayisi Mustafa Kızıl sayesinde haberdar olduklarını ve gelen talebe hemen olumlu yanıt verdiklerini söyledi. Alpagut, “Asteknik’in sahibi Mustafa Kızıl’a bu anlamlı bağışa aracı oldukları için Ayvaz olarak gönülden teşekkür ediyoruz. KAÇUV’un el birliğiyle yürüttüğü 2. Aile Evi projesine tabiri caizse bir tuğla koyabildiğimiz için gurur duyuyoruz. Kanserle savaş konusunda devletimizin yanı sıra sivil toplum kuruluşlarına da büyük rol düşüyor. KAÇUV gibi değerli vakıflar bu önemli rolün üstesinden başarıyla geliyor ve yarınlar için umut veriyor” dedi. 

Projede kullanılmak üzere Ayvaz izleme anahtarlı kelebek vanalar, yükselen milli vanalar, akış anahtarları, çekvalfler ve sprinkler çeşitleri gibi ürünlerin bağış olarak verildiği bilgisini ileten İcra Kurulu Başkanı Alpagut, Ayvaz Satış Mühendisi Nurettin Bayar’a ve bağış süresince emeği geçen tüm çalışanlarına teşekkür etti. Ayvaz’ın sosyal sorumluluk faaliyetleriyle de sektöre örnek olmaya çalıştığını söyleyen Serhan Alpagut, “Yalnız pazarda değil, bu alanda da sektörümüzde bir rekabet ortamı oluşmasını arzuluyoruz. Daha güzel yarınlar için şirketlerin toplum faydasını gözeten işlerin de altına imza atması gerektiğini düşünüyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

KAÇUV tarafından, Avrupa yakasındaki I. Aile Evi’nin başarısı sonrasında, Anadolu yakasındaki yoğun talepleri karşılamak üzere II. Aile Evi projesi başlatıldı. İmkânları kısıtlı, özellikle Anadolu’dan İstanbul’a tedaviye gelen çocuklar ve aileleri için Pendik bölgesinde Vakıf kaynakları ile alınan arsa üzerine inşa edilen II. Aile Evi ile, tedavisi devam eden çocuklarımıza uygun bir yaşam alanı oluşturulması hedefleniyor.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com