Connect with us

İklimlendirme

İç ortam iklimlendirme uygulamalarında uzay mekiği teknolojisi

Yayın Tarihi:

on

Dünyanın ilk iklimlendirme uygulamasını geliştiren Carrier; yeni Carrier AquaEdge 19DV Santrifüj Kompresörlü Soğutma Grubu ile üst düzey performansı, yüksek verimlilik seviyelerini ve gelişmiş çevresel sorumluluk anlayışını bir araya getiriyor. Yüksek performansları sebebiyle uzay mekiklerinde yer alan seramik rulmanların kullanıldığı AquaEdge 19DV cihazlar ile Carrier sektöre öncülük etmeyi sürdürüyor.

Geniş ölçekli binalarda daha konforlu iç ortam iklimlendirmesi için yüksek verimli ve dayanıklı santrifüj kompresörlü soğutma grupları tercih ediliyor. Projelerde, yüksek kapasite imkânı ve daha geniş yelpazede sunulan akıllı opsiyonlar sayesinde santrifüj kompresörlü cihazlar ideal çözümler haline geliyor. İklimlendirme sektörünün dünyadaki öncüsü Carrier, son teknolojiyle donatılmış yeni santrifüj kompresörlü soğutma grubu AquaEdge 19DV ile sektöre yön vermeye devam ediyor.

Özellikle yüksek ölçekli endüstriyel fabrikalar, veri merkezleri, hastaneler, yüksek kalite otel ve ofis projelerinin iklimlendirme çözümü olarak geliştirilen cihazlar, üst düzey performansıyla dikkat çekiyor. Carrier AquaEdge 19DV, değişken hızlı, 2 kademeli ekonomize soğutucu akışkan çevrimiyle tam yükte ve parçalı yüklerde maksimum verimlilik sağlıyor. 

Carrier, 19DV cihazlar için tasarlanan EquiDrive kompresörlerde sırt sırta impeller ve ikiz IGV (inlet guide vane) tasarımı kullanıyor. İçerisinde dişli parça bulunmayan EquiDrive impeller doğrudan yüksek hızlı motor ile tahrik ediliyor.

Hem ekonomik hem çevreci

Düşük küresel ısınma potansiyeline (GWP) sahip R1233zd(E) (GWP=1.34) soğutucu akışkan kullanılan ürün grupları, gerçek uygulama noktalarında sağlanan yüksek verimlilik değerleriyle çevreye gerek doğrudan gerek dolaylı olarak verilen zararın önemli oranlarda azaltılmasına yardımcı oluyor. Soğutma uygulaması, sabit hızlı uygulama ile karşılaştırıldığında %30’dan fazla maliyet düşüşü sağlıyor.

Cihazda kullanılan seramik rulmanlar, yüksek performansları sebebiyle uzay mekikleri de dâhil olmak üzere havacılık sektöründe de kullanılıyor. Soğutucu akışkan yağlamalı seramik rulmanlar, yağ kaçağı riskini sıfıra indirgiyor, yağ ile ilgili bakım gerekliliğini ortadan kaldırıyor. 

Akıllı kontrol imkânı

19DV AquaEdge, kullanıcı dostu yeni ara yüzü ve bina otomasyon sistemine hızlı bağlantı imkânı sunan SmartView™ kontrol sistemini kullanıyor.  SmartView™ kontrol sistemi; 10.4” renkli dokunmatik ekran, kolay ulaşılabilir menü tasarımı, 10 farklı dil seçeneği, gerçek zamanlı grafik performans trendi izleme, bina otomasyon sistemine hızlı bağlantı imkânı ve otomatik alarm gibi özellikleriyle öne çıkıyor. 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

İklimlendirme

İklimlendirme sektörü Mega Clima West Africa Hvacexpo’da boy gösterdi

Yayın Tarihi:

on

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) Nijerya’da düzenlenen Mega Clima 2019 Fuarı’na katıldı. Bu yıl 3. kez düzenlenen fuarda toplam 15 Türk firması yer aldı.

Lagos Eyalet Adalet Bakanlığı, ASHRAE Nijerya Bölümü, NACC (Nijerya Amerikan Ticaret Odası), NIME (Nijerya Makine Mühendisleri Enstitüsü), Lagos Su Birlikleri, APWEN (Nijerya’nın Profesyonel Kadın Mühendisleri Birliği) ve birçok Nijerya’nın önde gelen kurumlarının desteklediği fuar, katılımcıların ve ziyaretçilerin fuardan memnun ayrılmalarını sağladı.

HVAC+R sektörünün Türkiye lideri İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) de fuarda yer aldı. İklimlendirme sektörünün küresel pazarlarda tanınırlığının artması, rekabet gücünün gelişmesi ve ihracat pazarının genişlemesi amacı ile uzak pazarları hedef edinen İSİB, bu kapsamda Afrika’nın önemli fuar organizasyonu olan Mega Clima fuarında yerini aldı.

Su sistemleri, tesisat malzemeleri, soğutma sistemleri, klima ve havalandırma cihazlarını kapsayan fuara bu yıl 15 ülkeden 85 firma katılım sağladı. İSİB, Ankara Sanayi Odası ve Nijerya-Belçika Ticaret Odası’nın da ortak olduğu Avrupa İşletmeler Ağı desteğiyle firmalara Nijeryalı alıcılar ile ikili iş görüşmeleri yapabilme imkânı sundu.

Stant da Türk iklimlendirme sektörünü tanıtan aktivitelerde bulunan İSİB, hem Türk hem de yabancı sektör temsilcilerinin buluşma noktası oldu.

Afrika kıtasını hedef pazarlar arasına alarak yaptığı çalışmalar ile Afrika’da emin adımlarla ilerleyen İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği, ticari heyet organizasyonları; iklimlendirme tanıtım günleri ve fuar organizasyonlarına ağırlık vererek; pazarda etkin olmayı, kalıcı ve sağlam ilişkiler kurmayı ve Türk iklimlendirme firmalarına yeni pazarlar kazandırmayı hedefliyor.

West Africa Mega Clima ile eşzamanlı fuar ve workshop etkinliği

West Africa Mega Clima Fuarı, bu yıl 3. defa düzenlenen workshop programı ile katılımcı ve ziyaretçileri için önemli bir platform sağladı. 3 gün süren workshop etkinliklerine bakanlıklar; ticaret odaları, sektör derneklerinden gelen yetkililerin katılımları ile iklimlendirme sektörüne dair birçok konu tartışılarak ziyaretçilere sunumlar yapıldı.

Mega Clima, Nijerya fuarındaki başarısının ardından Türk firmalarını Irak ve Kenya pazarlarında yeni alıcılarla buluşturmak için çalışmalarına devam ediyor. Afrika ve Orta Doğu pazarlarındaki potansiyeli keşfetmek ve ihracat ağınızı alternatif pazarlara doğru genişletmek için sizde Mega Clima ailesine katılın! www.megaclimaexpo.com

Devamını Oku

İklimlendirme

LG HVAC çözümleri ile enerji tasarrufuna destek 

Yayın Tarihi:

on

LG Electronics’in yüksek verimlilik sunan benzersiz akıllı enerji çözümleri, özellikle sıcak iklimlerde ve kavurucu yaz aylarında öne çıkan yoğun enerji kullanımı sorununun çözümü için katkı sağlıyor. LG’nin HVAC çözümleri, akıllı enerji yönetimi konusunda bireysel ve kurumsal kullanıcılara destek olarak enerji tasarrufu yönünde katkı sağlıyor.  

Enerji ihtiyacı katlanarak artıyor

HVAC endüstrisinin lideri LG Electronics (LG), sunduğu sistemlerle akıllı enerji çözümlerinin öncüsü olarak konumlanıyor. Yapılan araştırmalar, sıcak iklimler başta olmak üzere, tüm dünyada enerji ihtiyacının her yıl katlanarak arttığını gösteriyor. Mordor Intelligence’e göre, MEA bölgesindeki enerji yönetim sistemi pazarının, 2021 yılına kadar yıllık yüzde 11.87 oranında artarak 3.76 milyar USD’ye ulaşması bekleniyor. Körfez ülkeleri enerji verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için 2030 yılına kadar enerji politikaları açıklamış durumda. Afrika’daki enerji talebinin 2030 yılına kadar 2 kat artması bekleniyor. Türkiye’nin yenilenebilir enerji toplam kurulu gücü 2017 yıl sonu itibariyle 39,11 GW miktarında. Elektrik üretiminin toplamına bakıldığında yaklaşık olarak yüzde 32’sinin yenilenebilir kaynaklar ile sağlandığı görülüyor. Ülkemizde, yenilenebilir kaynaklar kullanılarak elde edilen elektrik enerjisi 2002 yılında 34 milyar kWh iken, 2017 yılı sonunda bu rakam 69,4 milyar kWh’ye çıkmış durumda.  

Sıcak iklimlerde en yoğun enerji tüketim nedeni soğutma

Özellikle, Suudi Arabistan gibi sıcak iklimlerde, enerji tüketiminin yüzde 70’i soğutma için kullanılırken, bu oran Avrupa’da yüzde 48. Rakamlar, bölgede akıllı enerji yönetiminin sağlayacağı önemi açıkça ortaya koyuyor. Türkiye’de de enerji verimliliğine verilen önem son yıllarda daha da artmış durumda. Ülkemizde de toplam enerjinin büyük bir oranı ısıtma ve soğutma sistemleri için kullanılıyor. Özellikle, akıllı bina projeleriyle enerji verimliliğinin sağlanması amaçlanıyor. Bu nedenle, evlerde ve binalarda kullanılan sistemler çok daha önemli hale geliyor. 

Çözüm LG’den

Enerji tasarrufuna destek olmak amacıyla, yüksek verimli HVAC çözümleri sunan LG, özellikle VRF sistemli MULTI V ile ön plana çıkıyor. MULTI V, VRF’nin verimliliği için hayati öneme sahip olan LG’nin en güçlü invertör kompresörleri ile güçlü ve güvenilir bir çözüm sunuyor. LG invertör teknolojisi, her koşulda maksimum verim, geniş frekans aralığında çalışma imkânı ve gelişmiş bir kompresör güvenilirliği sağlıyor. 

LG BECON çözümleri ile enerji ihtiyacını önceden tahmin etmek mümkün

LG’nin akıllı enerji yönetimi misyonuyla sunduğu bir başka yenilik ise, IoT tabanlı bir platform olan BECON (Bina Enerji Kontrolü) Cloud Solution. BECON Cloud’daki sayısız sensör, uzaktan gerçek zamanlı izlemeyi, enerji verimliliği yönetimini ve enerji tasarrufunu sağlıyor. BECON çözümleri ile enerji talebini tahmin etmek ve bu tahmine dayanarak enerji arz ve talebini yönetmek için hava durumuna, bina tesis verilerine, işletme geçmişine vb. dayanarak enerji kullanımını modelleyen simülasyon verilebiliyor. 

Bu sistemin en güzel örneklerinden biri olarak ise, Dubai’de, Diamond Developers tarafından oluşturulan MEA’nın ilk sıfır enerji şehri, Sürdürülebilir Şehir gösteriliyor. Şehrin tüm soğutma ihtiyacı LG tarafından karşılanıyor. Ayrıca, LG’nin HVAC teknolojileriyle, akıllı enerji sektöründeki genişleyen ürün ve hizmet yelpazesi, Kore’deki Ar-Ge kompleksi LG Science Park’ta da gösteriliyor.

Devamını Oku

İklimlendirme

Perakende gıda uygulamaları için ADAP-KOOL soğutma kontrol sistemi

Yayın Tarihi:

on

ADAP-KOOL, Danfoss tarafından tüm perakende gıda uygulamaları için geliştirilmiş son teknolojiye sahip adaptif soğutma kontrolleri ailesindendir. Dünyadaki soğutucular, yönetmelikler ve teknoloji değiştiğinden Danfoss’ta her durumda sınıfının en iyi performansını sağlamak için bunlara adapte oldu.

ADAP-KOOL, optimize edilmiş soğutma performansını ve enerji verimliliğini sağlayarak işletim ortamındaki değişikliklere otomatik olarak uyum sağlar. Mağazalarınızın en iyi şekilde işlediğinden emin olmak için ileri düzeyde algoritmalar, merkezi denetim ve görüntüleme özelliklerini sağlarlar. Kurulumu ve kullanımı sırasında, sağlam ve güvenilir ADAP-KOOL, gıda güvenliği konusunda sizi temin eder ve kullanıcı dostu tasarımlar yaparak zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlar. İlk kez 1987 yılında bizlerle tanıştırılan Danfoss ADAP-KOOL ürünlerinin değişikliklere uyum sağlama konusunda uzun bir geçmişi var ve bu deneyim bizim endüstriyi kontrol etmede başı çekmemize sebep oluyor. Daimi evrimine rağmen, 30 yıldan daha uzun bir süre önce başarı elde eden işletme maliyetlerini düşürürken gıda güvenliğini güvence altına alan bugünkü ADAP-KOOL kuşağı hâlâ daha etkili enerji, sağlamlık ve adaptif kontrol değerlerini bünyesinde toplar.

Perakende gıda soğutmadaki işletim koşulları asla çeşitlenmiyorsa optimum işletim için bir soğutma çözümü oluşturmak çok daha kolay olacaktır. Ancak koşullar şu durumlarda değişebilir: Hava, alışveriş modelleri, depolama seviyeleri, ve ürün teklifleri. Yükleme koşulları değişir, elektrik oranları değişiklik gösterir (bazı lokasyonlarda bazen 1 saate, 1 dk ya da daha az bir süreye kadar) ve mağazaların konfigürasyonu, müşterinin değişen isteklerini ve ihtiyaçlarını gidermek üzere yapılmıştır. 

Tüm bunlar sürekli olarak sistem yüklerini dalgalandırmak anlamına gelir ve yalnızca gerçekten adaptif olan bir kontrol ürünü, optimal soğutma ve tüm bu koşullarda gıda güvenliğini sağlayabilir. ADAP-KOOL her durumla tamamen örtüşmeyen “herkese uyacak tek kalıp” yaklaşımından kaçınır.

ADAP-KOOL, farklı tipteki perakende gıda mağazaları için Danfoss’un tasarladığı bir soğutma kontrol sistemidir ve paket (raf) ve reyon kontrol cihazları, sistem yöneticileri, sensörler, valfler ve daha fazlasını içerir. Perakendecinin ihtiyaçları değiştikçe uyum sağlayıp büyüyebilecek esnek ve gelecekte olabilecek değişikliklerden etkilenmeyen bir pakette enerji tasarrufu, sağlam ve etkili soğutma ve gıda güvenliği sağlamak üzere tasarlanmış ve üretilmiştir.

“ADAP-KOOL”, “adaptive cooling” (adaptif soğutma) ifadesinin kısaltmasıdır ve zaten bu ifade ana fikri özetler niteliktedir. 

ADAP-KOOL’un ilk kuşağı 1987 yılında tanıtılmıştır ve elektronik genleşme valfi, aşırı ısı kontrolörleri ve sıcaklık sensörlerini içeriyordu. Elektronik kontrol cihazı, mikroişlemci kontrolünü içeren piyasadaki ilk soğutma çözümlerinden biriydi; soğutma bileşenlerinin önde gelen tedarikçisi tarafından geliştirilen devrimci bir fikir ve ileriye dönük bir hareket. Çatısının altında bulundurduğu tüm bu teknolojiye rağmen, ADAP-KOOL bu gücü kurulumu ve başlangıçtan itibaren kullanımı kolaylaştırmak için kullanmıştır. Kurucunun yalnızca sıcaklık ve diferansiyeli ayarlaması gerekir; bunun dışındaki (aşırı ısı kontrolü dahil) kontrolör tarafından halledilir. Sadece iki yıl sonra, dünyayı sadece yapım aşamasında olan veri değişimi ve uzaktan görüntüleme sistemlerine hazırlayarak Danfoss, harici veri iletişimi seçeneklerini orijinal ADAP-KOOL’a ekledi. Buradan ADAP-KOOL solution anno 1999’un önemini anlayabiliriz.

Değişikliklere durmadan uyum sağlıyor

ADAP-KOOL günümüzde 1987 yılında olduğundan daha fazla ürün ve çözüm içerse de ana fikir hâlâ değişmedi. Yerel veri iletişimi üzerinden durum bilgisi değişimi yapan reyon ve merkezi sistem kontrol cihazı, evaporatör, kompresörler, sensörler ve denetleme sistemi kendi içinde birbirine bağlıdır. Akıllı kontrol algoritmaları, sistemin işletim ortamındaki değişikliklere sürekli olarak uyum sağlamasına izin verir. Emme ve basma basıncı gerektiği şekilde düzenlenir ve evaporatör yüzeyini tamamen kullanmak ve super heat’i mümkün olduğunca azaltmak için enjeksiyon soğutucu doğru bir şekilde kontrol edilir. Sonuç: ADAP-KOOL sistem kontrolleri, reyonu ve soğuk oda sıcaklığını, ek kalibrasyon yapmadan ±1 santigrat dereceden (±1.8 Fahrenhayt) daha düşük toleransla kontrol edebilir. Kompresör ve evaporatör kullanımını optimize ederek, statik sistemlere kıyasla enerji tüketimini eş zamanlı olarak %33’e kadar azaltabilirler. Bu, enerji maliyetlerinden kısarak tasarruflarını iyileştirme yolları arayan perakendeciler için muhteşem bir haber.

ADAP-KOOL rail heat ve fan eko kontrolü, adaptif defrost, otomatik gece ayarı gibi kullanıcının hayatını kolaylaştıran ve servis maliyetlerini azaltmaya yardımcı olan bir dizi ek özellik sunuyor. Herhangi bir şey ters giderse, sistem kullanıcıyı hemen o an uyarır. Eklenmiş tüm bu değerli opsiyonlara rağmen, sistemi kurmak, bağlanmak, hizmete sokmak ve örneğin; Wizard fonksiyonuyla birlikte kullanmak, çevrimiçi eğitimler; uygulamalar ve araçlardan faydalanmak hâlâ kolaydır. 

Aynı temel değerlere sahip yeni olanaklar

Üzerinden 30 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen ADAP- KOOL; birçok pazarda yerleşmiş bir çözümdür. Yıllar içinde Danfoss, ADAP- KOOL’u güncellemek ve geliştirmek için Bluetooth cihaz bağlantısı gibi özelliklerle tanıştırma yolunu kullanarak teknolojik iyileştirmelerden avantaj sağlamaya devam etmektedir. Akıllı şebeke entegrasyonu; bulut-veri depolama ve mağaza zinciri düzeyinde örnek edinim yoluyla optimizasyon gibi iyileştirmeler; kullanıcılara 1987 yılında olmayan faydaları sağlar. Bunlar aynı zamanda kullanıcıların mevcut perakende gıda trendlerini takip etmelerine olanak sağlar. Örnek vermek gerekirse; gıda perakendesinde CO2 soğutma çözümlerinin artan popülaritesi; herhangi bir iklimde optimum evaporatör kullanımı ve enerji tasarrufu sağlayan ALC (Adaptif Sıvı Kontrolü) durum kontrol algoritmasının kullanılmasına neden oldu. 

Bu heyecan verici olanaklara ilaveten; ADAP-KOOL’un sahip olduğu temel değerler aynı kalarak değiştirilmemiştir. Sistem işletme maliyetlerini düşürürken; hâlâ daha enerji tasarruflu, sağlam; adaptif vitrin ve gıda güvenliğini sağlayan soğuk oda soğutması sunmaya devam ediyor. ADAP-KOOL soğutma kontrol sistemi bu değerleri içerir ve kullanıcıların karbon ayak izini azaltma; maksimum enerji verimliliği; optimize edilmiş gıda güvenliği ve optimize edilmiş operasyonlar gibi hedeflere yönelik çalışmalarına veri analizi yoluyla ulaşmalarına yardımcı olur.

Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com