Connect with us

Borular

HAWLE boru bağlantılarındaki gelişim

Yayın Tarihi:

on

Hawle’nin tutkulu ve mucit kurucusu Engelbert Hawle 1948 yılında boruları birleştiren devrimci yolu bulana kadar, boru bağlantılarını yapmak büyük oranda çaba, enerji, zaman ve mekaniksel işlem gerektiriyordu. Şekil 1’de gösterilen döküm parça geleneksel boru bağlantı elemanı idi. İki boruyu bağlayabilmek için mühür ve kurşunlu bağlantı sistemi kullanılıyordu.

 

1948 yılında “Spar Flanş” ın icadıyla borularda herhangi bir ön hazırlık yapmadan boruları kolayca birleştirmek mümkün oldu.  Eksenel ve radyal kauçuk sızdırmazlık elemanı sayesinde flanş dışarı doğru çekildiğinde boruyu sürekli olarak kavramaya devam etmektedir. “Spar Flanş” ın düzgün bağlantısı sayesinde suyun dışarıya sızması imkansız olmaktadır. Çelik, döküm, asbest ve PVC boru tipleri için uygundur.  Şebeke hatlarında PE boruların kullanılmaya başlanmasıyla, 1961 yılında HAWLE “ISO-fitting”  olarak adlandırılan puşfiti icat etti. “ISO-fitting”in en büyük avantajı; montajı için sadece borunun pahlanıp, yağlanma gerektirmesidir. ISO-fitting içinde yer alan özel alanda PE boruya kenetlenmeyi sağlayan halka yer almaktadır ve basınçla birlikte  kenetleme halkası boruyu kavramaktadır. HAWLE çok farklı tiplerde ISO-fitting çözümü sunmaktadır, böylece abone bağlantılarının PE borulara yapılması kolaylaşmıştır.

Boru üreticileri müşteri taleplerine bağlı olarak ürün portföylerini geliştirdikleri için HAWLE de 1966 yılında farklı bağlantı elemanları geliştirme ihtiyacı duydu. Örneğin, tamir sırasında kolay değişim için vanalar geliştirildi. Bütün boru tiplerini birleşiminin yapılabilmesi için farklı flanş tiplerine de gereksinim duyuldu. Ulusal ve uluslararası boru üreticileri HAWLE’ ye başvurup, boruları için bağlantı çözümleri istediler. Bu boru üreticileri yüksek kaliteli vanalar ve kendi kaliteli boru sistemleri için uygun bağlantı elemanlarıyla ilgiliydiler. Böylece kendi paketlerini daha cazip hale getirmiş oldular.

1983 yılında markete BAIO sistemi tanıtıldı. Bu eşsiz vana ve bağlantı sistemleri korozyona karşı tamamen korumalıdır ve Bayonet mekanizmasına göre bağlantısı yapılmaktadır. Diğer bağlantı metotlarına göre deneyimi olmayan kişilerce bile BAIO sistemine sahip elemanların bağlantısı çok kısa sürelerde yapılmaktadır. BAIO sistemi tüm borulara uygundur.  PE ve PVC borulara ilk mekaniksel kenetlenmeyi sağlayan SİSTEM 2000 ailesini 1993 yılında Erwin Hawle piyasaya sundu. PE borularda kaynakların başlamasına rağmen, SİSTEM 2000 alternatif sunuyordu ve her türlü hava koşulunda uygulamayı mümkün kılıyordu.

SİSTEM 2000’nin kenetleme halkası pirinç alaşımdır ve üzerinde boruya zarar vermeyen özel işlenmiş dişler bulunmaktadır. Bu sistemin geliştirilmesinde altı buçuk yıllık AR-GE çalışması vardır. 2006 yılında HAWLE-FIT yeni “ISO-fitting” olarak tanıtıldı. HAWLE-FIT’in avantajı boruyu pahlamadan ve herhangi özel bir alete ihtiyaç duyulmadan boruya kolayca monte edilebilmesidir. 2008 yılında, HAWLE-VARIO esnek boru bağlantı elemanı olarak sunuldu. Bu tasarımın açık bir avantajı; açısal sapma olan veya flanş delikleri örtüşmeyen boruların kolayca bağlantılarının yapılmasını sağlamasıdır.  Bu nedenle HAWLE-VARIO “zaman kazandırıcı” olarak düşünülebilir. 2011 yılında “HAWLE-SYNOFLEX” ailesinin satışına başlanıldı. Patentli Hawle Synoflex ailesi su sistemlerinde kullanılmakta olan tüm boru tiplerinde kullanılabilmektedir ve yükse kaliteli; korozyona karşı dayanıklıdır.

Daha Detaylı Bilgi İçin;

Öz-Kan Makina

www.oz-kan.com.tr

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Borular

GF Hakan Plastik, HotelTech Antalya Fuarı’nda hijyenik su tesisatı sistemleri ile öne çıktı

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Bu yıl 7-10 Aralık 2022 tarihleri arasında ikincisi düzenlenen HotelTech Antalya – Otel Teknik Ekipman ve Malzemeleri Fuarı’na katılan GF Hakan Plastik, özellikle konaklama tesislerinin en çok ihtiyaç duyduğu hijyenik su tesisatı ve uygulamalarına yönelik ürünleri ile yer aldı.

Alt yapı, üst yapı ve endüstriyel ürün grupları ile inşaat sektörünün çözüm ortağı olan GF Hakan Plastik, hijyenik su tesisatlarına yönelik Hycleen Otomasyon Sistemi ile büyük ilgi gördü. GF Hakan Plastik yetkililerinin yanı sıra GF JRG İhracat Satış Müdürü Ciro Nigro’nun yer aldığı stantta otel zincirinin teknik müdürleri, mekanik tesisat firmaları, Akdeniz-Ege Bölgesi Otel Teknik Müdürleri Derneği ve Otel Satınalma Müdürleri Derneği gibi yetkili kişi, firma ve derneklere ürün ve çalışma sistemi hakkında detaylı bilgiler aktarıldı. Özellikle Ciro Nigro’nun simülasyon üzerinden sistem anlatımları beğeni topladı.

İçme suyu tesisatlarının otomasyonu için geliştirilen Hycleen Otomasyon Sistemi, oteller, hastaneler gibi büyük bina komplekslerinde kullanma ve içme suyu tesisatlarının planlanması, kurulumu, işletilmesi ve bakımını güvenilir ve basit bir şekilde destekleyerek tesisata giren suyun hijyenik ve sağlıklı kullanımına imkan sağlıyor.

Anfaş Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen fuarda GF Hakan Plastik ayrıca, üst yapı ve endüstriyel ürün gruplarına da yer verdi. Aquasytem ürünleri ile kurulan manifold sistem ile ürünler ve uygulama şekillerini sergiledi. Ayrıca endüstriyel uygulamalar için EcoFit, Sygef, Progef, Elgef boru sistemleri ile PVC-U boru sistemleri de stantta yer alan ürünler arasındaydı.

GF Hakan Plastik ilk kez katıldığı fuarda dört gün boyunca sektöre yönelik ürünlerini yakından tanıtarak başarılı bir fuar katılımı gerçekleştirdi.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Borular

GF Hakan Plastik, yangına karşı dayanıklı ürünleriyle gerekli değerleri garanti altına alıyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Her yıl 25 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında kutlanan Yangından Korunma Haftası, aslında önceliğimiz olan güvenliğin ne kadar önemli olduğunu hatırlamamıza, anlatmamıza ve alınabilecek önlemler konusunda adımlar atmamıza dikkat çeken bir hafta. Yangınla mücadelede amaç, yangına karşı güvenliğin artırılması ve yangın zararlarının azaltılması olarak ifade edilebilir. Bu nedenle yangına müdahale etkinliğinin artırılması kadar yangın oluşmadan önce alınacak önlemler üzerinde de durulması gerekiyor. Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik ile de yapılarda kullanılması gereken ürünler ve koşulların çerçevesi çiziliyor. Yapılarda kullanılan ve her mekanda farklılık gösteren yapı ürünlerinin yanması sonucu açığa çıkan gazların insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri biliniyor. Yapı ürünleri, çoğunlukla tasarım aşamasında belirleniyor. Ürünlerin doğru seçimi için proje tasarımcılarının bilinçli davranması bu nedenle önem arz ediyor. Yapılan araştırmalar yangın ölümlerinin büyük bir çoğunluğunun dumanla oluşan gaz zehirlenmeleri olduğunu gösteriyor. Avrupa’da her yıl, yangın nedeniyle oluşan gaz ve dumandan dolayı 30.000 kişi hayatını kaybediyor. Zehirli gazlardan ölenlerin, yanarak ölenlerin oranından iki kat fazla olduğu belirlenmiş bulunuyor.

Uzun yıllar bu konuda çalışmalar gerçekleştiren ve bu çalışmaları geliştirerek sürdüren GF Hakan Plastik, güvenli yapıların oluşturulmasına katkı sağlıyor. Firmanın yangına karşı dayanıklı olarak geliştirdiği ilk ürünü olan Silenta FR ve son ürünü olan Silenta Extreme; EN 13501 standardına göre, B-s1; d0 değerleri ile yönetmelikte belirtilen şartlar doğrultusunda geliştirdiği ürünleri oluşturuyor.

Burada;

B, çok zor tutuşan,

s1, çok az miktarda duman oluşturan, 

d0 ise, damlacık oluşturmayan bir yapıya sahip olduğunu gösteren değerlerdir. 

GF Hakan Plastik, Silenta FR ve Silenta Extreme Boru Sistemleri ile yapılar için gerekli bu değerleri garanti ediyor. Ayrıca halojen içermeyen bir yapıya sahip olan Silenta Extreme ile bir yangın anında zehirli ve öldürücü gaz salınımının önüne geçilmesini de sağlayabiliyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Borular

Antalya Serbest Bölgesi’nin altyapı yenilemesine GF Hakan Plastik imzası

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Uluslararası normlarda üretilen GF Hakan Plastik altyapı boru sistemleri, altyapı projelerinin güvenli ve verimli şekilde oluşturulmasında önemli katkılar sağlıyor. Antalya Serbest Bölgesi’nin altyapı yenileme projesinin tercihi de bu özellikleri ile GF Hakan Plastik ürünleri oldu.

Türkiye’nin en önemli serbest bölgelerinden biri olan Antalya Serbest Bölgesi

, ülkemizde kurulan ilk iki serbest bölgeden biri olma özelliğini taşıyor. 782.482 metrekarelik alana kurulu olan bölge ayrıca, Antalya-Kemer karayolu güzergahında, Antalya Limanı’nın hemen bitişinde, şehir merkezi ve havalimanına ulaşım kolaylığı ile de ön plana çıkıyor. 

1987 yılında hizmete giren ve işletmesi Antalya Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş. (ASBAŞ) tarafından yürütülen ve tekstilden tarıma, kimyadan yat işletmeciliğine kadar 84 firmanın faaliyet gösterdiği bölgenin kanalizasyon, içme suyu ve yangın hatları, gelişen şartları karşılamak ve hizmet kalitesini artırmak amacıyla yenileniyor. Altyapı yenileme projesinde ise GF Hakan Plastik PE100 sistem çözümleri kullanılıyor.

PE100 sistem çözümü, basınçlı içme suyu şebekesi, doğal gaz şebekesi, atık su deşarj ve atık su pompalama hatları, sulama sistemleri, denizaltı geçiş hatları ve derin deniz deşarjları, toprakaltı yangın söndürme sistemleri (hidrant hatları), soğutma suyu sistemleri, telekomünikasyon sistemleri ve madencilik gibi alanlarda kullanılabiliyor. 

Korozyona uğramayan, esnek, yüksek mukavemetli, kimyasallara dayanıklı yapısıyla PE100 sistemi, kırılma veya bozulma riskini en aza indirerek güvenilir çözümler sunuyor. GF Hakan Plastik markalı olarak d20 mm – d630 mm, GF marka olarak d20 mm -d2000 mm çap aralığında ürün gamına sahip olan sistem, birleştirme konusunda da uygulama kolaylığı sunuyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com