Connect with us

Borular

Temiz su için en uygun çözüm: Plastik boru

Yayın Tarihi:

on

850 bin tonluk plastik boru üretiminin yüzde 40’ını ihraç ediyoruz

 

Bugün 7 milyara ulaşan dünyanüfusu ve iklim değişikliği doğal kaynakları eritmeye devam ediyor. Yakın birgelecekte tüm dünyanın susuz kalabileceği konuşulurken; mevcut suyun verimlikullanımı ve kaliteli bir şekilde insanlara ulaştırılması da önemli bir konuolarak karşımıza çıkıyor. Araştırmalar dünyada her gün yaklaşık 6 bin çocuğunsağlıksız ve kirli sular yüzünden öldüğünü ortaya koyuyor. Bir milyardan fazlainsan temiz içme suyuna erişemiyor.

Öte yandan Asya ve Afrikaülkelerindeki kuraklık çığ büyüyor.  İnsanlar, su kirliliği ile mücadelede enyüksek verimi sağlayacak ürünleri tercih ediyor. Bu doğrultuda yüksek enerjiverimliliği, maliyet avantajı, dayanıklılığı ve taşıma kolaylığı ile plastikborular alternatiflerine göre bir adım öne geçiyor. PAGEV tarafından Türkiye veAB plastik sektörüne kazandırılan plastik boru raporu, plastiğin hayatımızdakivazgeçilmezliğini bir kez daha gözler önüne seriyor.

 

Türk Plastik SanayicileriAraştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV), Avrupalı Plastik Derneklerinin başkan ve üst düzey yöneticileribuluşturduğu İstanbul Plastik Zirvesi’nde aldığı kararları uygulamaya başladı.Avrupa ve Türkiye’de plastiğin hayatımıza sağladığı faydaların kamuoyu ilepaylaşılması hedefinden yola çıkan PAGEV, Türkiyeve dünyada yoğun bir şekilde kullanılan plastik borular ile ilgili çarpıcıbilgilerin yer aldığı raporlar serisinin ilkini hazırladı. Türkiye ve AB’de paylaşılan“Plastik Boru ve Su” başlıklı rapora göre, özellikle Avrupa, NAFTA vegelişmekte olan Asya ülkelerindeki alt yapı yatırımları büyük bir plastik borupazarının oluşmasını sağladı. Bugün dünya plastik boru kullanımı yılda ortalamayüzde 6-7 oranında artıyor. Atık su, drenaj, doğal gaz dağıtım şebekelerininyenilenmesi ve inşaat sektöründeki gelişmeler plastik boru tüketimini olumluetkiliyor.

 

Dünyada su kaynaklarınıngiderek azalması ve bu kaynakların verimli kullanılmasına duyulan ihtiyaç, suyundağıtımı için yapılan çalışmaların önemini artırıyor.  Suyu sağlıklı ve hijyenik yollarla ulaştırmakamacıyla etkin iletişim ağlarının kurulma zorunluluğu plastik boru sektörününpazarını büyütüyor. Bu ihtiyaç ve gelişim, plastik boru üreten firmaların AR-GEçalışmalarını da artırıyor.

 

Türkiye, 2014 yılında 850 bin tonluk plastik boru üretti

Türkiye’de plastik boruüretim kapasitesi 1,1 milyon ton civarında. Bu kapasitenin yaklaşık yüzde60’ını yumuşak, yüzde 40’ını da sertborular oluşturuyor. Türkiye’de 2014 yılında 850 bin tonluk plastik boruüretildi. Aynı dönemde 23 bin tonluk ithalat yapılırken; 351 bin ton ihracatgerçekleştirildi. Yurtiçi plastik boru tüketimi ise aynı dönemde 522 bin tonolarak gerçekleşti. Buna göre Türkiye’nin toplam plastik boru üretiminin yüzde40’ından fazlası ihraç edilirken; yurtiçi tüketimin yüzde 4’ü ithalatla karşılandı.

Türkiye 125’in üzerindeülkeye plastik boru ihracatı yapıyor. En çok ihracat gerçekleştirilen ülkelersırasıyla; Irak, Rusya, Türkmenistan, Bulgaristan ve Azerbaycan.

 

Plastikboru ile yaşam kalitesini artırabiliriz

Plastik borular sayesinde milyarlarca litreiçme suyu tasarruf edilirken su, doğalgaz ve diğer günlük ihtiyaçlar daha ucuzasunulabiliyor. Su pompalarken harcanan elektrik azaltılabiliyor ve en önemlisitemiz suya ulaşılıyor, böylece yaşam kalitesi artırılıyor. Tarım sulamasistemlerine de uygun olan plastikler, kuraklığa alternatif çözüm üretiyor,sağlıklı ve doğal gıdalara ulaşmaya yardımcı oluyor.

 

PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, “Bugün dünyanüfusu 7 milyara ulaştı ve bu sayı giderek artıyor. Buna karşılık dünyanın sukaynakları yenilenemiyor ve dünya nüfusuna yetmiyor. Gelecek tahminlerindedünyanın en büyük sorununun yaşam kaynağı ‘su’ olacağı yer alıyor. Sukaynaklarının çeşitli nedenlerle yok olduğu günümüzde birçok sorunla karşıkarşıyayız. Susuzluk, kuraklık, açlık ve daha birçok sorun… Bu doğrultuda sukaynaklarının verimli kullanılması ve temiz suyun en kaliteli şekilde insanlaraulaştırılması hayati önem taşıyor. Plastik borular bu açıdan önemli bir görevüstleniyor. Plastik boru dünyada 55 yıldır kullanılıyor. Sağlam, esnek, çevreciolmaları, enerji verimliliği sağlamaları, maliyet avantajı, uzun sürelidayanıklılıkları ve taşıma kolaylığı gibi birçok avantaja sahip. Bu avantajlar sayesindeher sektörde kullanılabiliyor” dedi.

 

Eroğlu, “Türkiye’de kullanım alanları genişleyen ve farklılaşanplastik boruların; sahip oldukları avantajlar ile sadece içme suyuşebekelerinde değil, petrol ve doğal gaz şebekelerinden kanalizasyonsistemlerine, tarımsal sulamadan ısıtma sistemlerine kadar birçok sektördekullanımı giderek artıyor.”diyerek sözlerini bitirdi.

 

Peki, neden plastik boruları tercihetmeliyiz?

 

 • Plastik borular, esnemez demir borulara göre çok daha dayanıklıdır.
 • Plastik boru hafifliği sebebiyle nakliye, elleçleme ve döşeme esnasında enerji tasarrufu sağlar. Pürüzsüz yüzeyleri sayesinde su pompalamak için gereken enerji düşer.
 • Alternatiflerine göre uzun kullanım ömrüne sahip olan plastik borular, ayrıca geri dönüştürülebilme özelliğiyle de yüzlerce yıl devam edecek bir yüksek sürdürülebilirlik düzeyi sağlar.
 • Plastik borular paslanma, aşınma, kimyasallar ve darbelere karşı metal borulara oranla olağanüstü derecede dirençlidir.
 • Doğru koşullarda döşendiğinde 100 yıldan uzun bir süre kullanılabilir.
 • Esneklikleri ve düşük ağırlıkları sayesinde kolayca döşenebilirler, dayanıklılıkları nedeniyle az bakım gerektirirler. Bu nedenle plastik borular kullanıldığı her yerde düşük maliyetli çözümler sunar.
 • İçme suyuna yönelik tüm boru malzemeleri ve ürünleri CEN standartlarına uygun şekilde test edilerek onaylanır. Gönül rahatlığıyla içme suyunda kullanılabilir.
 • Plastik boru malzemelerinin ısı geçirgenliği düşüktür.
 • Plastik borular çamur tahliyesinde de mükemmel bir iş çıkarır.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Borular

Antalya Serbest Bölgesi’nin altyapı yenilemesine GF Hakan Plastik imzası

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Uluslararası normlarda üretilen GF Hakan Plastik altyapı boru sistemleri, altyapı projelerinin güvenli ve verimli şekilde oluşturulmasında önemli katkılar sağlıyor. Antalya Serbest Bölgesi’nin altyapı yenileme projesinin tercihi de bu özellikleri ile GF Hakan Plastik ürünleri oldu.

Türkiye’nin en önemli serbest bölgelerinden biri olan Antalya Serbest Bölgesi

, ülkemizde kurulan ilk iki serbest bölgeden biri olma özelliğini taşıyor. 782.482 metrekarelik alana kurulu olan bölge ayrıca, Antalya-Kemer karayolu güzergahında, Antalya Limanı’nın hemen bitişinde, şehir merkezi ve havalimanına ulaşım kolaylığı ile de ön plana çıkıyor. 

1987 yılında hizmete giren ve işletmesi Antalya Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş. (ASBAŞ) tarafından yürütülen ve tekstilden tarıma, kimyadan yat işletmeciliğine kadar 84 firmanın faaliyet gösterdiği bölgenin kanalizasyon, içme suyu ve yangın hatları, gelişen şartları karşılamak ve hizmet kalitesini artırmak amacıyla yenileniyor. Altyapı yenileme projesinde ise GF Hakan Plastik PE100 sistem çözümleri kullanılıyor.

PE100 sistem çözümü, basınçlı içme suyu şebekesi, doğal gaz şebekesi, atık su deşarj ve atık su pompalama hatları, sulama sistemleri, denizaltı geçiş hatları ve derin deniz deşarjları, toprakaltı yangın söndürme sistemleri (hidrant hatları), soğutma suyu sistemleri, telekomünikasyon sistemleri ve madencilik gibi alanlarda kullanılabiliyor. 

Korozyona uğramayan, esnek, yüksek mukavemetli, kimyasallara dayanıklı yapısıyla PE100 sistemi, kırılma veya bozulma riskini en aza indirerek güvenilir çözümler sunuyor. GF Hakan Plastik markalı olarak d20 mm – d630 mm, GF marka olarak d20 mm -d2000 mm çap aralığında ürün gamına sahip olan sistem, birleştirme konusunda da uygulama kolaylığı sunuyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Borular

Suyu geleceğe taşımak

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Suyun çıkarılması, taşınması, depolanması, dağıtılması ve yeniden yapılandırılması konusunda çalışmalar yürüten GF Piping Systems’ın bünyesinde bulunan GF Hakan Plastik, gerek üretim süreçleri ve ürünleri, gerekse su kaynaklarının korunması yönünde farkındalığı artırma çalışmalarına ağırlık veriyor.

Üretim tesislerinde 22 Mart Dünya Su Günü’ne özel etkinlikler düzenleyen GF Hakan Plastik’in Türkiye ve Ortadoğu Bölge Başkanı Batuhan Besler, güvenli içme suyu kaynaklarının azalmasının, küresel bir sorun olarak karşımızda durduğunu; konunun kısa vadeli çözümlerle değil, uzun vadeli bir yaklaşımda ele alınması gerektiğini vurguluyor.

“Su kaynaklarının önemine dikkat çekmek amacında olan Dünya Su Günü’nün, 2022 yılı teması “Yeraltı Suyunu Görünür Kılmak”. Yeraltı sularının kaynağının yağış olduğunu ve dünyadaki hayatın, yüzey sularına olduğu kadar yeraltı suyuna da bağlı olduğunu biliyoruz. Bunun için ağaçlandırma yaparak, doğal yeşil alanları genişletilmesine katkı sağlayarak ve yeraltı sularının kirlenmesini engelleyecek uygulamalarla suyumuzu geleceğe taşıyabiliriz.

Bunun için sürdürülebilir, uzun vadeli bir yaklaşımın benimsenmesi gerekiyor. GF Hakan Plastik olarak kaynaklarımızın etkin kullanılması adına üretim tesislerimizde sadece enerji tasarrufu değil, su tasarrufu konusunda da çalışmalar yürütüyoruz. GF’nin 2025 stratejisi doğrultusunda yıllık %4.5 su tasarrufu hedefliyoruz. Üstyapı boru sistemlerimizin yanı sıra  yerüstü ve yeraltı boşaltma sistemleri, kanalizasyon sistemleri, endüstriyel atık su drenaj sistemleri, yağmur suyu tahliye sistemleri gibi ürünlerimiz de yüksek standartlarda üretiliyor. Sularımızın temiz ve güvenilir kullanımını sağlamak için korozyona uğramayan, esnek, yüksek mukavemetli, kimyasallara dayanıklı ürünler, özellikle deprem kuşağında yer alan ülkemiz için önem taşıyor.

Toplumsal farkındalığın artması bir diğer önemli bir konu. 2021 yılında başlattığımız “Suyun Sonu Var” kampanyamızı 2022 yılında da sürdürüyoruz. Çerkezköy ve Şanlıurfa tesislerimizdeki su tasarrufu çalışmalarımıza ek olarak çalışanlarımızın farkındalığını desteklemek adına Dünya Su Günü özelinde birtakım etkinlikler düzenliyoruz. Hazırladığımız el broşürleri ile suyun hayatımızdaki önemini anlatıyor ve su tüketimini azaltmaya davet ediyoruz. 22 Mart-25 Mart tarihlerinde açık olacak standlarımızda yine günlük su tüketimimize dikkat çekiyoruz. Ayrıca etkinlik standlarından dağıtımını yaptığımız kartlarda, su kullanımına yapacağı katkıları ilgili haneye yazıp standa bırakan her bir kişiye özel, Suyun Sonu Var projesine katkılarından dolayı teşekkür yazısı ve etkinlik t-shirt’ü hediye edileceğiz. 2022 yılında toplumsal farkındalığı artırmak adına hazırladığımız radyo spotlarımızla da çeşitli kanallarda su tüketimi konusunda bilgilendirme yapmaya başladık. Çünkü suyun sonunun var olduğunu bilerek hareket etmek hepimizin görevi”.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Borular

CRANE RESISTOFLEX® üretimini 48” (DN1200) çapa yükseltti

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Sektörde vana ve pompa grubu başta olmak üzere ürünlerinin yüksek kalitesi ve performansı ile tanınan LEON TEKNİK, geniş ürün portföyünde yer alan RESISTOFLEX® ATL* Özel Teflon Kaplı Boru Hatları & Fittingsleri ile özellikle korozif etkisi yüksek akışkanların hatları için komple çözümler sunmaktadır. (*Advanced Technology Liner) 

Endüstrideki ihtiyaçlar dikkate alınarak üretim çapı 48” (DN1200)’e kadar artırılan RESISTOFLEX® teflon kaplı ürünler, özellikle saf fosfarik asit üretimi, deniz suyu uygulamaları, FGD üniteleri ve SO2 Scrubber kolonu gibi uygulamalarda söz konusu olan geniş çap ihtiyacını karşılayabilmekte ve geniş çaplı kompleks kolonları prosese özel olarak imal edebilmektedir.

Korozif ve zorlu uygulamalarda paslanmaz çeliğin dayanımının yetersiz olduğu noktalarda daha nitelikli ve dirençli malzemeler olan 904L, Duplex, Hastelloy, Alloy 20, Monel, Inconel vb. özel alaşım metaller yerine, bu özel alaşımlar ile aynı performansı sağlayan ve yaklaşık %75 oranında daha düşük yatırım gerektiren RESISTOFLEX® ürün grupları ile komple ve kalıcı çözümler sunmaktadır.

Boru hattı ve vana seçiminde korozif etkinin en önemli faktör olduğu uygulamaların başında sülfürik asit, hidroklorik asit, hidroflorik asit, hidrobromik asit, sıvı ya da gaz klor gibi akışkanlar gelmektedir.

LEON TEKNİK proseste kronik sorunlara, duruşlara ve periyodik bakım maliyetlerine sebep olan bu tür akışkanlarda tüm boru hattının ve bu hat üzerinde kullanılacak olan tüm vanaların ya da filtre, gözetleme camı, flexible hortum gibi ilave ekipmanların teflon kaplı olarak tedarikini sağlayarak, proses verimliliğine katkıda bulunmakta ve bakım-onarım maliyetlerinde tasarruf sağlamaktadır.

RESISTOFLEX® ATL Boru Hatları ve Fittingsleri 75 yılı aşan tecrübe ve patentli Thermalok® teknolojisi ile üretilmektedir. Thermalok® prosesi, karbon çelik ya da paslanmaz çelik boru hatlarının PTFE (Polytetrafluorethylen) veya PFA (Perfluoralcoxy) ile kaplanmasında kullanılmakta olan en gelişmiş teknolojidir. Bu teknoloji sayesinde PTFE ya da PFA Teflon kaplamanın geçirgenliği (permeation) minimum seviyeye indirilerek daha uzun ömürlü bir çözüm sunulmaktadır. Patentli bu teknoloji sayesinde diğer üretim yöntemleri ile karşılaştırıldığında yaklaşık %60 daha az geçirgenlik sağlanmaktadır.  

RESISTOFLEX® ATL teknolojisinin diğer avantajları:

 • Yekpare Fluorocarbon kaplama boru ve flanşları çevreleyerek kimyasalların metalle temasını ve korozyonu önlemesi.
 • Üstün kimyasal, fiziksel direnci ve çok uzun kullanım ömrüyle her fabrikada kullanılabilir olması.
 • Full vakum altında çalışabilme.
 • Fiziksel çarpmalardan, ani ısı şoklarından, düzensiz sıcaklık değişimlerinden basınç dalgalarından ve titreşimden etkilenmemesi.    
 • Dış yüzeyinin korozyona mukavm özel kaplamalı olması.
 • Esnek uygulama sıcaklığına sahip olması (-30°C‘den +260°C’ye kadar).
 • Çok pürüzsüz astar yüzeyine ve akışkanın PFA kaplamaya tutunamaması.
 • Elektriksel iletkenlik özelliğine sahip kaplama (Conductive PTFE) yapılabilmesi.
 • Gıda ve ilaçlarda kullanımının FDA tarafından resmi olarak onaylanmış olması.
 • Kimyasal ile tepkimeye girmemesi.
 • Titreşimleri sönümleme.
 • UV ışıklarından etkilenmeme.
 • Hava koşullarından etkilenmemesi.
 • Akışkanın doğasına zarar vermemesi. 

RESISTOFLEX® ATL Özel Teflon Kaplı Boru Hatları ve Fittingsleri müşterilerimizin göndermiş olduğu çizimler dikkate alınarak izometrik olarak da üretilebilmektedir. 500 mm’den 6.000 mm’ye kadar standart uzunluklarda üretilen boru hatlarının yanı sıra prosesin AutoCAD, Solidworks, CATIA gibi izometrik CAD çizimleri üzerinden talep edilen tüm uzunluklarda boru hattı üretimi de milimetrik hassasiyet ile yapılabilmektedir. 

Prosese özel olarak üretilen parçalar, montaj kolaylığı sağlamakla birlikte, gerektiğinde boru hattında kısmi revizyonlara ya da yeni hatlar çekilmesine de imkan vermektedir. Bu sayede montajı veya demontajı pratik olan, uzun vadeli ve güvenilir bir boru hattı prosese entegre edilebilmektedir. 

RESISTOFLEX® ATL Özel Teflon Kaplı Boru Hatları ile birlikte borulamada ihtiyaç olabilecek eşit ya da redüksiyon T parçalar, 45° dirsek, 90° dirsek, konsantrik ya da ekzantrik redüksiyonlar, ara parçalar, kör flanşlar gibi ilave bağlantı parçaları da standart olarak üretilmektedir. Müşteri taleplerine ve izometriye bağlı olarak özel tasarım redüksiyon, manifold ve “S” tipi bentler de teflon kaplı olarak üretilebilmektedir.  

Detaylı bilgi için lütfen temasa geçiniz:
info@leonteknik.com 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com