Connect with us

Borular

Temiz su için en uygun çözüm: Plastik boru

Yayın Tarihi:

on

850 bin tonluk plastik boru üretiminin yüzde 40’ını ihraç ediyoruz

 

Bugün 7 milyara ulaşan dünyanüfusu ve iklim değişikliği doğal kaynakları eritmeye devam ediyor. Yakın birgelecekte tüm dünyanın susuz kalabileceği konuşulurken; mevcut suyun verimlikullanımı ve kaliteli bir şekilde insanlara ulaştırılması da önemli bir konuolarak karşımıza çıkıyor. Araştırmalar dünyada her gün yaklaşık 6 bin çocuğunsağlıksız ve kirli sular yüzünden öldüğünü ortaya koyuyor. Bir milyardan fazlainsan temiz içme suyuna erişemiyor.

Öte yandan Asya ve Afrikaülkelerindeki kuraklık çığ büyüyor.  İnsanlar, su kirliliği ile mücadelede enyüksek verimi sağlayacak ürünleri tercih ediyor. Bu doğrultuda yüksek enerjiverimliliği, maliyet avantajı, dayanıklılığı ve taşıma kolaylığı ile plastikborular alternatiflerine göre bir adım öne geçiyor. PAGEV tarafından Türkiye veAB plastik sektörüne kazandırılan plastik boru raporu, plastiğin hayatımızdakivazgeçilmezliğini bir kez daha gözler önüne seriyor.

 

Türk Plastik SanayicileriAraştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV), Avrupalı Plastik Derneklerinin başkan ve üst düzey yöneticileribuluşturduğu İstanbul Plastik Zirvesi’nde aldığı kararları uygulamaya başladı.Avrupa ve Türkiye’de plastiğin hayatımıza sağladığı faydaların kamuoyu ilepaylaşılması hedefinden yola çıkan PAGEV, Türkiyeve dünyada yoğun bir şekilde kullanılan plastik borular ile ilgili çarpıcıbilgilerin yer aldığı raporlar serisinin ilkini hazırladı. Türkiye ve AB’de paylaşılan“Plastik Boru ve Su” başlıklı rapora göre, özellikle Avrupa, NAFTA vegelişmekte olan Asya ülkelerindeki alt yapı yatırımları büyük bir plastik borupazarının oluşmasını sağladı. Bugün dünya plastik boru kullanımı yılda ortalamayüzde 6-7 oranında artıyor. Atık su, drenaj, doğal gaz dağıtım şebekelerininyenilenmesi ve inşaat sektöründeki gelişmeler plastik boru tüketimini olumluetkiliyor.

 

Dünyada su kaynaklarınıngiderek azalması ve bu kaynakların verimli kullanılmasına duyulan ihtiyaç, suyundağıtımı için yapılan çalışmaların önemini artırıyor.  Suyu sağlıklı ve hijyenik yollarla ulaştırmakamacıyla etkin iletişim ağlarının kurulma zorunluluğu plastik boru sektörününpazarını büyütüyor. Bu ihtiyaç ve gelişim, plastik boru üreten firmaların AR-GEçalışmalarını da artırıyor.

 

Türkiye, 2014 yılında 850 bin tonluk plastik boru üretti

Türkiye’de plastik boruüretim kapasitesi 1,1 milyon ton civarında. Bu kapasitenin yaklaşık yüzde60’ını yumuşak, yüzde 40’ını da sertborular oluşturuyor. Türkiye’de 2014 yılında 850 bin tonluk plastik boruüretildi. Aynı dönemde 23 bin tonluk ithalat yapılırken; 351 bin ton ihracatgerçekleştirildi. Yurtiçi plastik boru tüketimi ise aynı dönemde 522 bin tonolarak gerçekleşti. Buna göre Türkiye’nin toplam plastik boru üretiminin yüzde40’ından fazlası ihraç edilirken; yurtiçi tüketimin yüzde 4’ü ithalatla karşılandı.

Türkiye 125’in üzerindeülkeye plastik boru ihracatı yapıyor. En çok ihracat gerçekleştirilen ülkelersırasıyla; Irak, Rusya, Türkmenistan, Bulgaristan ve Azerbaycan.

 

Plastikboru ile yaşam kalitesini artırabiliriz

Plastik borular sayesinde milyarlarca litreiçme suyu tasarruf edilirken su, doğalgaz ve diğer günlük ihtiyaçlar daha ucuzasunulabiliyor. Su pompalarken harcanan elektrik azaltılabiliyor ve en önemlisitemiz suya ulaşılıyor, böylece yaşam kalitesi artırılıyor. Tarım sulamasistemlerine de uygun olan plastikler, kuraklığa alternatif çözüm üretiyor,sağlıklı ve doğal gıdalara ulaşmaya yardımcı oluyor.

 

PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, “Bugün dünyanüfusu 7 milyara ulaştı ve bu sayı giderek artıyor. Buna karşılık dünyanın sukaynakları yenilenemiyor ve dünya nüfusuna yetmiyor. Gelecek tahminlerindedünyanın en büyük sorununun yaşam kaynağı ‘su’ olacağı yer alıyor. Sukaynaklarının çeşitli nedenlerle yok olduğu günümüzde birçok sorunla karşıkarşıyayız. Susuzluk, kuraklık, açlık ve daha birçok sorun… Bu doğrultuda sukaynaklarının verimli kullanılması ve temiz suyun en kaliteli şekilde insanlaraulaştırılması hayati önem taşıyor. Plastik borular bu açıdan önemli bir görevüstleniyor. Plastik boru dünyada 55 yıldır kullanılıyor. Sağlam, esnek, çevreciolmaları, enerji verimliliği sağlamaları, maliyet avantajı, uzun sürelidayanıklılıkları ve taşıma kolaylığı gibi birçok avantaja sahip. Bu avantajlar sayesindeher sektörde kullanılabiliyor” dedi.

 

Eroğlu, “Türkiye’de kullanım alanları genişleyen ve farklılaşanplastik boruların; sahip oldukları avantajlar ile sadece içme suyuşebekelerinde değil, petrol ve doğal gaz şebekelerinden kanalizasyonsistemlerine, tarımsal sulamadan ısıtma sistemlerine kadar birçok sektördekullanımı giderek artıyor.”diyerek sözlerini bitirdi.

 

Peki, neden plastik boruları tercihetmeliyiz?

 

  • Plastik borular, esnemez demir borulara göre çok daha dayanıklıdır.
  • Plastik boru hafifliği sebebiyle nakliye, elleçleme ve döşeme esnasında enerji tasarrufu sağlar. Pürüzsüz yüzeyleri sayesinde su pompalamak için gereken enerji düşer.
  • Alternatiflerine göre uzun kullanım ömrüne sahip olan plastik borular, ayrıca geri dönüştürülebilme özelliğiyle de yüzlerce yıl devam edecek bir yüksek sürdürülebilirlik düzeyi sağlar.
  • Plastik borular paslanma, aşınma, kimyasallar ve darbelere karşı metal borulara oranla olağanüstü derecede dirençlidir.
  • Doğru koşullarda döşendiğinde 100 yıldan uzun bir süre kullanılabilir.
  • Esneklikleri ve düşük ağırlıkları sayesinde kolayca döşenebilirler, dayanıklılıkları nedeniyle az bakım gerektirirler. Bu nedenle plastik borular kullanıldığı her yerde düşük maliyetli çözümler sunar.
  • İçme suyuna yönelik tüm boru malzemeleri ve ürünleri CEN standartlarına uygun şekilde test edilerek onaylanır. Gönül rahatlığıyla içme suyunda kullanılabilir.
  • Plastik boru malzemelerinin ısı geçirgenliği düşüktür.
  • Plastik borular çamur tahliyesinde de mükemmel bir iş çıkarır.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Borular

GF Hakan Plastik, HotelTech Antalya Fuarı’nda hijyenik su tesisatı sistemleri ile öne çıktı

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Bu yıl 7-10 Aralık 2022 tarihleri arasında ikincisi düzenlenen HotelTech Antalya – Otel Teknik Ekipman ve Malzemeleri Fuarı’na katılan GF Hakan Plastik, özellikle konaklama tesislerinin en çok ihtiyaç duyduğu hijyenik su tesisatı ve uygulamalarına yönelik ürünleri ile yer aldı.

Alt yapı, üst yapı ve endüstriyel ürün grupları ile inşaat sektörünün çözüm ortağı olan GF Hakan Plastik, hijyenik su tesisatlarına yönelik Hycleen Otomasyon Sistemi ile büyük ilgi gördü. GF Hakan Plastik yetkililerinin yanı sıra GF JRG İhracat Satış Müdürü Ciro Nigro’nun yer aldığı stantta otel zincirinin teknik müdürleri, mekanik tesisat firmaları, Akdeniz-Ege Bölgesi Otel Teknik Müdürleri Derneği ve Otel Satınalma Müdürleri Derneği gibi yetkili kişi, firma ve derneklere ürün ve çalışma sistemi hakkında detaylı bilgiler aktarıldı. Özellikle Ciro Nigro’nun simülasyon üzerinden sistem anlatımları beğeni topladı.

İçme suyu tesisatlarının otomasyonu için geliştirilen Hycleen Otomasyon Sistemi, oteller, hastaneler gibi büyük bina komplekslerinde kullanma ve içme suyu tesisatlarının planlanması, kurulumu, işletilmesi ve bakımını güvenilir ve basit bir şekilde destekleyerek tesisata giren suyun hijyenik ve sağlıklı kullanımına imkan sağlıyor.

Anfaş Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen fuarda GF Hakan Plastik ayrıca, üst yapı ve endüstriyel ürün gruplarına da yer verdi. Aquasytem ürünleri ile kurulan manifold sistem ile ürünler ve uygulama şekillerini sergiledi. Ayrıca endüstriyel uygulamalar için EcoFit, Sygef, Progef, Elgef boru sistemleri ile PVC-U boru sistemleri de stantta yer alan ürünler arasındaydı.

GF Hakan Plastik ilk kez katıldığı fuarda dört gün boyunca sektöre yönelik ürünlerini yakından tanıtarak başarılı bir fuar katılımı gerçekleştirdi.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Borular

GF Hakan Plastik, yangına karşı dayanıklı ürünleriyle gerekli değerleri garanti altına alıyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Her yıl 25 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında kutlanan Yangından Korunma Haftası, aslında önceliğimiz olan güvenliğin ne kadar önemli olduğunu hatırlamamıza, anlatmamıza ve alınabilecek önlemler konusunda adımlar atmamıza dikkat çeken bir hafta. Yangınla mücadelede amaç, yangına karşı güvenliğin artırılması ve yangın zararlarının azaltılması olarak ifade edilebilir. Bu nedenle yangına müdahale etkinliğinin artırılması kadar yangın oluşmadan önce alınacak önlemler üzerinde de durulması gerekiyor. Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik ile de yapılarda kullanılması gereken ürünler ve koşulların çerçevesi çiziliyor. Yapılarda kullanılan ve her mekanda farklılık gösteren yapı ürünlerinin yanması sonucu açığa çıkan gazların insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri biliniyor. Yapı ürünleri, çoğunlukla tasarım aşamasında belirleniyor. Ürünlerin doğru seçimi için proje tasarımcılarının bilinçli davranması bu nedenle önem arz ediyor. Yapılan araştırmalar yangın ölümlerinin büyük bir çoğunluğunun dumanla oluşan gaz zehirlenmeleri olduğunu gösteriyor. Avrupa’da her yıl, yangın nedeniyle oluşan gaz ve dumandan dolayı 30.000 kişi hayatını kaybediyor. Zehirli gazlardan ölenlerin, yanarak ölenlerin oranından iki kat fazla olduğu belirlenmiş bulunuyor.

Uzun yıllar bu konuda çalışmalar gerçekleştiren ve bu çalışmaları geliştirerek sürdüren GF Hakan Plastik, güvenli yapıların oluşturulmasına katkı sağlıyor. Firmanın yangına karşı dayanıklı olarak geliştirdiği ilk ürünü olan Silenta FR ve son ürünü olan Silenta Extreme; EN 13501 standardına göre, B-s1; d0 değerleri ile yönetmelikte belirtilen şartlar doğrultusunda geliştirdiği ürünleri oluşturuyor.

Burada;

B, çok zor tutuşan,

s1, çok az miktarda duman oluşturan, 

d0 ise, damlacık oluşturmayan bir yapıya sahip olduğunu gösteren değerlerdir. 

GF Hakan Plastik, Silenta FR ve Silenta Extreme Boru Sistemleri ile yapılar için gerekli bu değerleri garanti ediyor. Ayrıca halojen içermeyen bir yapıya sahip olan Silenta Extreme ile bir yangın anında zehirli ve öldürücü gaz salınımının önüne geçilmesini de sağlayabiliyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Borular

Antalya Serbest Bölgesi’nin altyapı yenilemesine GF Hakan Plastik imzası

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Uluslararası normlarda üretilen GF Hakan Plastik altyapı boru sistemleri, altyapı projelerinin güvenli ve verimli şekilde oluşturulmasında önemli katkılar sağlıyor. Antalya Serbest Bölgesi’nin altyapı yenileme projesinin tercihi de bu özellikleri ile GF Hakan Plastik ürünleri oldu.

Türkiye’nin en önemli serbest bölgelerinden biri olan Antalya Serbest Bölgesi

, ülkemizde kurulan ilk iki serbest bölgeden biri olma özelliğini taşıyor. 782.482 metrekarelik alana kurulu olan bölge ayrıca, Antalya-Kemer karayolu güzergahında, Antalya Limanı’nın hemen bitişinde, şehir merkezi ve havalimanına ulaşım kolaylığı ile de ön plana çıkıyor. 

1987 yılında hizmete giren ve işletmesi Antalya Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş. (ASBAŞ) tarafından yürütülen ve tekstilden tarıma, kimyadan yat işletmeciliğine kadar 84 firmanın faaliyet gösterdiği bölgenin kanalizasyon, içme suyu ve yangın hatları, gelişen şartları karşılamak ve hizmet kalitesini artırmak amacıyla yenileniyor. Altyapı yenileme projesinde ise GF Hakan Plastik PE100 sistem çözümleri kullanılıyor.

PE100 sistem çözümü, basınçlı içme suyu şebekesi, doğal gaz şebekesi, atık su deşarj ve atık su pompalama hatları, sulama sistemleri, denizaltı geçiş hatları ve derin deniz deşarjları, toprakaltı yangın söndürme sistemleri (hidrant hatları), soğutma suyu sistemleri, telekomünikasyon sistemleri ve madencilik gibi alanlarda kullanılabiliyor. 

Korozyona uğramayan, esnek, yüksek mukavemetli, kimyasallara dayanıklı yapısıyla PE100 sistemi, kırılma veya bozulma riskini en aza indirerek güvenilir çözümler sunuyor. GF Hakan Plastik markalı olarak d20 mm – d630 mm, GF marka olarak d20 mm -d2000 mm çap aralığında ürün gamına sahip olan sistem, birleştirme konusunda da uygulama kolaylığı sunuyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com