Connect with us

Pompalar

Endüstrinin kalbi METRANS’la atıyor…

Yayın Tarihi:

on

METRANS Genel Koordinatörü Nezih Süzen: “Pompa, endüstrinin kalbi sayılır. Bir fabrikada pompa çalışmazsa hareket olmaz, hareket olmazsa proses olmaz ve proses olmazsa üretim olmaz.”

22 yıldır hizmet verdiği sektörün öncü firmalarından olan METRANS, sıvı akışkan transferi uygulamaları için endüstriyel pompalar ve diğer ekipmanlar konusunda faaliyet gösteriyor. Aynı zamanda METRANS, şu an Avrupa ve Amerika menşeli 20’den fazla firmanın Türkiye’deki tek temsilcisi/distribütörü ve satış sonrası hizmet sağlayıcısı. Ürettiği katma değeri artırmayı kendine misyon edinen METRANS firmasının Genel Koordinatörü Nezih Süzen ile yaptığımız keyifli röportajda METRANS’ın dünü, bugünü ve gelecek hedeflerini konuştuk.

Nezih Bey ilk olarak sizi tanıyabilir miyiz?

Ben METRANS da 6 senedir görev yapmaktayım. 1998 yılında bir proje bünyesinde METRANS’a katıldım. Aslında ben Elektrik Mühendisiyim. Yurt dışında Aachen Teknik Üniversitesi’nde Elektronik Bölümünde mastır yaptıktan sonra 22 yıl kadar uluslararası bir şirkette çalıştım. Daha sonrasında bir danışmanlık projesi kapsamında METRANS’ın kurucusu Vedat Bey’le bir araya geldik ve o günden bugüne 6 yıldır METRANS da çalışmaya büyük bir zevkle devam ediyorum.

Firmanız hakkında bilgi alabilir miyiz?

METRANS, 1991 yılında Ankara’da Bay Vedat Kirişçi tarafından kurulmuş bir firma. Başlangıçta Wilden, Lewa, Leistritz, Uraca, Viking ve Faudi firmalarının temsilciliklerini yaparak yola çıkan firmamızın, bugün 20’den fazla tedarikçisi vardır. Burada önemli olan nokta ise satışı yapılan ürünlerin birbirleriyle çakışan ürünler değil, aksine birbirlerini tamamlayan ürünler olmasıdır. Örneğin, bir dolum kolu alıyorsunuz arkasından filtre ve sayaç geliyor. Bunlar böyle zaman içinde gelişe gelişe,  22 yılda 20 üzerinde tedarikçi sayısına ulaşmış olduk.

Hizmet verdiğiniz sektörler hangileridir?

Hizmet verdiğimiz ana sektörler:  Akaryakıt/Enerji, Gıda ve Hijyen, Kimya-Proses, Madencilik ile Su ve Çevre sektörleridir. Bu ana sektörler de kendi içinde farklı alt sektörlere ayrılıyor. Örneğin Kimya-Proses sektörünün içinde petrokimya, rafineriler, demir çelik, yalıtım, gübre üretimi var. Gıda-Hijyen bölümümüzde yiyecek-içecek, kozmetik gibi alt sektörler bulunuyor. Madencilik sektörünün içinde de çok değişik uygulamalar olabiliyor. Örneğin bir tarafta bir madenden çıkan malzemeyi kırmak var, diğer taraftan bir cevherin bir yerden bir yere transferi var. Su ve Çevre sektörüne baktığımızda, isale hatlarında kullanılan çok büyük vanalar karşımıza çıkmakta. Diğer taraftan içme sularının klorlanması işi var. Ayrıca atık suların filtrelenmesinde kullanılan pompaların satışını başka bir etkinlik alanımız. Hizmet verdiğimiz çok sayıda sektör var. Bu nedenle ben bizim yaptığımız iş “kırkayaklık” diyorum. Birkaç bacağımız kırılsa da diğerleri bizi taşıyabiliyor.

Pompa, endüstrinin kalbi sayılır. Bir fabrikada pompa çalışmazsa hareket olmaz, hareket olmazsa proses olmaz ve proses olmazsa üretim olmaz.

Yurtdışından çalıştığınız firmalar hakkında bilgi alabilir miyiz?

Dediğim gibi 20’yi aşkın firmanın tek temsilcisi ve satış sonrası hizmet sağlayıcısıyız. Bizim firmalarımız Avrupa ve Amerika menşeli firmalardır ve kendi alanlarında dünya sıralamalarında ilk sıralarda yer alırlar. Ağırlıklı olarak Alman firmalarıdır, bunun nedeni ise Almanların pompa konusunda çok büyük deneyim ve uzmanlıklarının olmasıdır. Daha kaliteli ve genelde de her uygulamayla ilgili kendi alanında ilk üçe girmiş firmalardan biriyle çalışmayı tercih ediyoruz.

Müşterilerinize ne tür hizmetler veriyorsunuz? Bu alandaki faaliyetleriniz nelerdir?

Müşteri bize geliyor ve diyor ki; “Benim burada bir teneke balım var ve ben bu balı iki parmaklık bir borudan geçireceğim ve 300 metre ilerde 10 metre yükseklikteki bir tanka transfer edeceğim ve orada işlemeye devam edeceğim. Bana buna göre bir pompa verin”  Bu hesap ve mühendislik isteyen bir iştir. Öncelikle; Balın viskozitesi ne? Borunun üzerinde kaç tane dirsek var? Borunun yükseldiği yerde basınç ne? gibi soruların cevaplarını bilmek zorundasınız. Bu hesapları yanlış yaptığınızda o pompa çalışmaz.

Servis-bakım bizim firmamız için çok önemlidir. Türkiye’de eskiden firmalar yurt dışından kendi tedarik ettiği ürünü, yine fabrikasında kendi olanaklarıyla kurardı. Ama artık büyük firmalar bu işleri üzerlerinden atmaya çalışıyorlar. Bize bu ürünü hangi firma tedarik ettiyse servis ve bakımıyla da o firmanın ilgilenmesini istiyor. O zaman bizim gibi firmaların burada rolü ve önemi artıyor. Biz ürünü tedarik ettiğimiz firmadan almış olduğumuz eğitim sayesinde müşterilerimize gerekli hizmeti hızlı ve ekonomik bir biçimde sunuyoruz.

Ürün gamınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Çok geniş bir ürün yelpazemiz var. Bunların hepsini akışkan transferini sağlayan ürünler olarak tanımlayabiliriz. Bunun içinde pompalar, vanalar, valfler, sayaçlar, dolum kolları, filtreler, karıştırıcılar var. Bunlar içinde en çok talep edilen ürünlerimiz pompalar. Bunun dışında borular ve su pompaları bizim ürün gamımızın dışındalar.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Firmanızın vizyonu ve misyonu hakkında bilgi alabilir miyiz?

Firmamızın vizyonu, bizimle çalışmak isteyen herkesin birinci tercihi olmak. Yani tedarikçisi olduğumuz firmaların, hizmet verdiğimiz müşterilerimizin ve çalışanlarımızın da ilk tercihi olmak.

Misyonumuz ise, ülkemize teknoloji ve bilgi akışını sağlayarak sektörde katma değer yaratmak. Müşterilerimizin üretim süreçlerini daha etkin ve verimli düzeye çıkarmak. Bir tüccardan çok çözüm ortağı olmayı istiyoruz.

2013 yılının sonlarına geliyoruz. 2013 yılını firmanız açısından nasıl değerlendirirsiniz?

2013 yılı hedeflerimize zor ulaşabileceğimiz bir yıl olacak gibi görünüyor. Şu anda 2013 yılının en hızlı zamanına girdik. Ama 2013 yılının ilk ayları zor geçti. Tüm dünyadaki ve Türkiye’deki gelişmeler bu ilk ayların zor geçmesine neden oldular. Bu sadece bizde değil, diğer firmalarda da gözlemlediğim bir durum. Şu ana kadar 2013 yılı, 2012 yılına göre daha yavaş geçen bir yıl oldu.

İleriye dönük hedef ve planlarınız nelerdir?

2016 yılı için belirlediğimiz bir hedefimiz var. İş hacmi açısından finansal anlamda baktığımızda 50 milyon avroluk bir rakama ulaşmak istiyoruz. Bu da senede yüzde 25’lik bir büyümemize tekabül ediyor. 2023 için belirlediğimiz hedeflerimiz ise, iş hacmimizin 100 milyon avroya gelmesi ve Türkiye de yapılan cironun ise 100 milyon liranın üzerine çıkması. Bizim hedefimiz Türkiye’deki katma değeri ve mühendislik payımızı artırmak.

Firma olarak İstanbul’dan Kocaeli Dilovası’na taşındınız. Neden bu lokasyonu tercih ettiniz ve yatırım maliyetiniz ne kadar?

Buraya gelmemizin birkaç nedeni var. Birincisi, müşterilerimiz buraya gelemeye başladıkları için onlara daha yakın olmak adına burayı tercih ettik. Bir başka nokta ise ulaşım. Burası trafik açısından bir kesişme noktası gibi. Değişik yollardan buraya rahat bir ulaşım söz konusu. Ayrıca buranın örnek ve en yeni organize sanayi bölgesi olması bir avantaj. Burada alt yapı imkânlarımız çok iyi. Yollarımız alttan ısıtmalı, fiber internet kullanıyoruz. Buraya yaklaşık olarak 5 milyon liralık bir yatırım yaptık. Bu yatırım ile planlamış olduğumuz atılımların alt yapısını hazırlamış olduk.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Pompalar

Tapflo Havayla Çalışan Diyaframlı Pompalar: Piyasadaki en çok yönlü pompalar

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Tapflo Havayla Çalışan Diyaframlı Pompalar, basit çalışma prensipleri, kompakt ve güvenilir tasarımları sayesinde ağır endüstrinin tüm taleplerini karşılar.

• Pompalar az sayıda bileşenden yapıldığından arıza süresi ve bakım maliyetleri en aza iner.

• Pompalar sağlamdır, güçlüdür ve uzun ömürlüdür.

• Pompalar zarar görmeksizin kuru da çalışabilir.

• Koruyucu ekipmana gerek yoktur. Pompalar, valf kapalıyken hasar görmeden çalışabilir.

• Kurulumu özel eğitim gerektirmez ve kolaydır (kurulumda elektrik kullanılmaz).

Tapflo pompalarının kurulumu kolay olmanın yanı sıra esnektir. Giriş ve çıkış portları, boru hattınıza uyacak biçimde 180 dereceye kadar döndürülebilir (PE, PTFE ve Metal Serisi Pompalar). Hava dağıtım sistemi yağlamaya gerek kalmadan çalışma imkanı sağlar (çevre kirlenmesini önler). Pompalar esnektir ve ayarlanması kolaydır. Emme yüksekliği, boş emme borusunda 5 metreye kadar ve ıslak borudaysa 9 metreye kadardır. Tapflo pompaları akışkana daldırılabilir. Bununla birlikte, akışkan ile temas halinde olan tüm bileşenlerin kimyasal olarak uyumuna dikkat edilmelidir.  Zone 1 (ATEX, grup II, Kat. 2’ye göre) ve Zone 0 (ATEX, grup II, Kat. 1’e göre) için patlamaya dayanıklı modeller mevcuttur.

Pompalar; yanıcı, aşındırıcı ve kimyasal olarak agresif, yüksek ve düşük viskoziteli, aşındırıcı içeriği kapsayan çok geniş bir kimyasal yelpaze ile uyumludur.

Pompalar birçok uygulamada kullanılabilir:

• Yüzey şartlandırma

• Su arıtma

• Atık ve su endüstrisi

• Makine endüstrisi

• Boya, baskı ve vernik endüstrisi

• Kimya endüstrisi

CIP işlemlerinde Tapflo diyaframlı pompalar

Bursa bölgesindeki Tapflo müşterisi, CIP işlemlerinde T200 PTT-7PV Pompaları kullanıyor. Firma; süt, ayran ve yoğurt gibi süt ürünleri üreten bir işletme.

Uygulama örneğiyle ilgili konuşan Tapflo Ürün Müdürü Umut Kaya, “Bu işlemler için üç tank var ve 3 T200 PTT-7PV kullanılıyor. Pompalarımız her üretim sürecinden sonra kostik asidi tüm sisteme (boru hatları+pompalar+valfler ile) aktarıyor. Tapflo Diyaframlı Pompalar %48 kostik asit (NAOH)+%2 nitrik asit transfer ediyor. Bir yılı aşkın süredir etkin bir şekilde çalışıyorlar” diyor.

Müşteri, pompanın 3 ana özelliğinden dolayı bu modeli seçti:

• Aşındırıcı ve kimyasal agresif akışkanları transfer edebilir.

• Kuru çalışabilir ve hasar görmez.

• Güçlü kendinden emiş becerisi.

Tapflo Group, bağımsız, İsveçli aile firması olup, havayla çalışan diyaframlı pompaların, santrifüj pompaların ve diğer endüstriyel proses ekipmanlarının üretici ve küresel tedarikçisidir.

Tapflo ürünleri ve hizmetleri 6 kıtada 75 ülkede mevcuttur. Tapflo olarak, müşterilerimizin rahatlığı için en yüksek Tapflo hizmet kalitesini garanti eden Tapflo Grup Şirketlerimiz ve özenle seçilmiş distribütörler tarafından dünya çapında temsil edilmekteyiz.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

Salvatore Robuschı, ISO 5199 Normu “Kanal Çarklı” ağır hizmet pompaları

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Salvatore Robuschi markalı RB Serisi Kanal Çarklı Pompalar, ISO 2858-5199 normlarına uygun olarak üretilen; yüksek verimli, uzunömürlü, basit ve modüller tasarımı ile kullanıcı dostu ağır hizmet tipi endüstriyel proses pompalarıdır.

RB Serisi pompaların genel dizayn ve üretim özellikleri şu şekildedir:

 • 2400 m3/h’e kadar debi değeri
 • 70 m’ye kadar basma yüksekliği
 • 220 C’ye kadar yüksek akışkan sıcaklıklarına uygunluk
 • Pompaların üretiminde kullanılan standart malzemeler:
 • AISI316 Paslanmaz çelik döküm
 • SAF2507 Süper dubleks
 • GG25 Döküm demir

Pompaların üretiminde kullanılan diğer malzemeler:

 • AISI 904
 • Hasteloy
 • Monel

Salvatore Robuschi markalı RB Serisi pompaların sağladığı avantajlar:

 • Yüksek hidrolik verim
 • Uzun servis ömrü
 • Düşük yedek parça ihtiyacı
 • Kısa teslim süresi (“Ex-work Italya” olarak teslim süresi yaklaşık 30 gündür)
 • Düşük NPEY (NPSH) gereksinimi
 • Farklı salmastra yapıları ile kullanılabilme ve istendiği zaman bunlar arasında kolayca geçiş yapabilme imkânı

Pompalarda kullanılabilecek salmastra yapıları şunlardır:

 • Yumuşak salmastra
 • Tek mekanik salmastra
 • Çift mekanik salmastra
 • Kartuş tip mekanik salmastra

Üstün performans ve dizayn özellikleri ileSalvatore Robuschi markalı RB Serisi pompalar aşağıdaki sektör ve uygulamalar için uzun ömürlü ve güvenilir çözümler sunar:

 • Kimya endüstrisinde kullanılan korozif akışkanların transferinde ve basınçlandırılmasında.
 • Domates salçası ve meyve suyu üretim tesislerinde, vakum altında çalışan evaparatorlerde (32 brix değerine kadar domates salçası ve meyve püresi)
 • Petro-kimya endüstrisinde kullanılan yanıcı/patlayıcı kimyasalların ve akaryakıt türevlerinin transferinde ve basınçlandırılmasında.
 • Yanıcı / patlayıcı ortamlarda (ATEX Zone-1 ve Zone-2) ve zor çevre şartlarında.

Pompanın kendisi (elektriksel olmayan hidrolik gövdesi) ATEX sertifikasına sahiptir 

(II2G Ex h IIB T4 Gb) ve pompa etiketinde (motor etiketinden bağımsız olarak) ATEX markalaması bulunmaktadır.

Nihai ürün (skid) ise bir bütün olarak tekrar ATEX sertifikalandırması ile teslim edilmektedir.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

Zorlu talepler pnömatik motorlu varil pompasıyla karşılandı

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Castle Pumps, elektronik sağlık teşhis sistemleri üreticisi olan bir müşterisinin zorlu taleplerini karşıladı. Mürekkep kalıntısı olan kullanılmış yıkama akışkanının pompalanması uygulamasında; yanıcı solventleri güvenli bir şekilde kullanılabilmesi, çamur benzeri mürekkep kalıntılarını işlenebilmesi ve tankların boşaltılması için uygunluk gibi temel zorluklar, pnömatik motorlu varil pompasıyla giderildi.

Üretim tesislerinde kullanılan bir kimyasal transfer pompası için sağlık uzmanları tarafından kullanılmak üzere elektronik teşhis makineleri üreten bir firmadan talep alan Castle Pumps, müşterisinin prosesini inceledi: Müşterinin, her biri 35 litre temizleme solüsyonu alacak 4 yeni temizleme tankı takması gerekiyordu. Bu tanklarda su bazlı organik çözücülerin yanıcı bir karışımı aktarılıyordu. Bu temizleme akışkanı, pnömatik bir motor tarafından döndürüldükçe şablonlara püskürtülen ve tanka geri akan baskı şablonlarındaki mürekkepleri temizlemek için kullanılıyordu. Ay boyunca, ekranlardan yıkanarak tankın dibinde belirli bir seviyede mürekkep artığı birikebileceğinden, bu temizleme solüsyonunun tanktan aylık olarak boşaltılması ve temiz sıvı ile doldurulması gerekiyordu. Müşteri mevcut tankları boşaltmak için bir peristaltik pompa kullanıyordu; ancak tankların oldukça derin olması, emme hortumunu atmak ve almak için depoya eğilme anlamına geliyordu. Bu da firmanın mümkünse kaçınmak istediği bir durumdu.

Müşterinin mevcut pompasıyla yaşadığı zorlukları göz önüne alan Castle Pumps, ilk hedef olarak depoya eğilme ve yaslanma sorununu çözmeyi belirledi. IBC ve tank boşaltma için birçok model içeren varil pompası üreticisi Flux ile köklü bir ilişkisi olan Castle Pumps, Flux’un ürün yelpazesinden müşterinin tedarik ettiği tanka uygun ve MSDS sayfasında ayrıntıları verildiği üzere temizleme solüsyonundaki çözücülerin aşındırıcı doğasıyla uyumlu, 1500 mm paslanmaz çelik şaftlı bir F430 pompa seçti. Bu özel kimyasal pompa modeli, aynı zamanda mevcut mürekkep kalıntısı gibi aşındırıcıları minimum aşınma ile işlemek için tasarlanmıştı. Orta değişimli uygulamalara da uygundu. Kullanılan temizleme akışkanının viskozitesinin, tank boşaldıkça değişebileceği ve dipte daha fazla mürekkep çamuru içerdiği göz önüne alındığında, bu çok büyük bir avantaj anlamına geliyordu. Müşterisinin yıkama tanklarını yerinde besleyen basınçlı havası olduğundan, kimyasal pompayı elektrikli motor yerine pnömatik motorlu olarak belirleyen Castle Pumps, yanıcı solventlerin güvenli bir şekilde işlenmesini sağlamak için tehlikeli uygulamalarda kullanım için ATEX sertifikasına da sahip motor ve pompa sağladı.

Çalışmada kullanılan ekipman

Model: Flux F430 Varil Pompası

Modeli: F430 Paslanmaz Çelik

Akışkan: Mürekkep kalıntılı organik solvent bazlı yıkama sıvısı

Motor: Hız ayarı için F416 Basınçlı Hava c/w küresel vana

Daldırma uzunluğu: 1500mm

Bağlantılar: DN 25, G 1 ¼

Gövde: AISI 316

Şaft: AISI 316

Pervane: ETFE

Motor: EX II 2G Ex h IIC T6 Gb / Pompa: Ex II 1/2 G IIB T4

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com