Connect with us

Pompalar

Endüstrinin kalbi METRANS’la atıyor…

Yayın Tarihi:

on

METRANS Genel Koordinatörü Nezih Süzen: “Pompa, endüstrinin kalbi sayılır. Bir fabrikada pompa çalışmazsa hareket olmaz, hareket olmazsa proses olmaz ve proses olmazsa üretim olmaz.”

22 yıldır hizmet verdiği sektörün öncü firmalarından olan METRANS, sıvı akışkan transferi uygulamaları için endüstriyel pompalar ve diğer ekipmanlar konusunda faaliyet gösteriyor. Aynı zamanda METRANS, şu an Avrupa ve Amerika menşeli 20’den fazla firmanın Türkiye’deki tek temsilcisi/distribütörü ve satış sonrası hizmet sağlayıcısı. Ürettiği katma değeri artırmayı kendine misyon edinen METRANS firmasının Genel Koordinatörü Nezih Süzen ile yaptığımız keyifli röportajda METRANS’ın dünü, bugünü ve gelecek hedeflerini konuştuk.

Nezih Bey ilk olarak sizi tanıyabilir miyiz?

Ben METRANS da 6 senedir görev yapmaktayım. 1998 yılında bir proje bünyesinde METRANS’a katıldım. Aslında ben Elektrik Mühendisiyim. Yurt dışında Aachen Teknik Üniversitesi’nde Elektronik Bölümünde mastır yaptıktan sonra 22 yıl kadar uluslararası bir şirkette çalıştım. Daha sonrasında bir danışmanlık projesi kapsamında METRANS’ın kurucusu Vedat Bey’le bir araya geldik ve o günden bugüne 6 yıldır METRANS da çalışmaya büyük bir zevkle devam ediyorum.

Firmanız hakkında bilgi alabilir miyiz?

METRANS, 1991 yılında Ankara’da Bay Vedat Kirişçi tarafından kurulmuş bir firma. Başlangıçta Wilden, Lewa, Leistritz, Uraca, Viking ve Faudi firmalarının temsilciliklerini yaparak yola çıkan firmamızın, bugün 20’den fazla tedarikçisi vardır. Burada önemli olan nokta ise satışı yapılan ürünlerin birbirleriyle çakışan ürünler değil, aksine birbirlerini tamamlayan ürünler olmasıdır. Örneğin, bir dolum kolu alıyorsunuz arkasından filtre ve sayaç geliyor. Bunlar böyle zaman içinde gelişe gelişe,  22 yılda 20 üzerinde tedarikçi sayısına ulaşmış olduk.

Hizmet verdiğiniz sektörler hangileridir?

Hizmet verdiğimiz ana sektörler:  Akaryakıt/Enerji, Gıda ve Hijyen, Kimya-Proses, Madencilik ile Su ve Çevre sektörleridir. Bu ana sektörler de kendi içinde farklı alt sektörlere ayrılıyor. Örneğin Kimya-Proses sektörünün içinde petrokimya, rafineriler, demir çelik, yalıtım, gübre üretimi var. Gıda-Hijyen bölümümüzde yiyecek-içecek, kozmetik gibi alt sektörler bulunuyor. Madencilik sektörünün içinde de çok değişik uygulamalar olabiliyor. Örneğin bir tarafta bir madenden çıkan malzemeyi kırmak var, diğer taraftan bir cevherin bir yerden bir yere transferi var. Su ve Çevre sektörüne baktığımızda, isale hatlarında kullanılan çok büyük vanalar karşımıza çıkmakta. Diğer taraftan içme sularının klorlanması işi var. Ayrıca atık suların filtrelenmesinde kullanılan pompaların satışını başka bir etkinlik alanımız. Hizmet verdiğimiz çok sayıda sektör var. Bu nedenle ben bizim yaptığımız iş “kırkayaklık” diyorum. Birkaç bacağımız kırılsa da diğerleri bizi taşıyabiliyor.

Pompa, endüstrinin kalbi sayılır. Bir fabrikada pompa çalışmazsa hareket olmaz, hareket olmazsa proses olmaz ve proses olmazsa üretim olmaz.

Yurtdışından çalıştığınız firmalar hakkında bilgi alabilir miyiz?

Dediğim gibi 20’yi aşkın firmanın tek temsilcisi ve satış sonrası hizmet sağlayıcısıyız. Bizim firmalarımız Avrupa ve Amerika menşeli firmalardır ve kendi alanlarında dünya sıralamalarında ilk sıralarda yer alırlar. Ağırlıklı olarak Alman firmalarıdır, bunun nedeni ise Almanların pompa konusunda çok büyük deneyim ve uzmanlıklarının olmasıdır. Daha kaliteli ve genelde de her uygulamayla ilgili kendi alanında ilk üçe girmiş firmalardan biriyle çalışmayı tercih ediyoruz.

Müşterilerinize ne tür hizmetler veriyorsunuz? Bu alandaki faaliyetleriniz nelerdir?

Müşteri bize geliyor ve diyor ki; “Benim burada bir teneke balım var ve ben bu balı iki parmaklık bir borudan geçireceğim ve 300 metre ilerde 10 metre yükseklikteki bir tanka transfer edeceğim ve orada işlemeye devam edeceğim. Bana buna göre bir pompa verin”  Bu hesap ve mühendislik isteyen bir iştir. Öncelikle; Balın viskozitesi ne? Borunun üzerinde kaç tane dirsek var? Borunun yükseldiği yerde basınç ne? gibi soruların cevaplarını bilmek zorundasınız. Bu hesapları yanlış yaptığınızda o pompa çalışmaz.

Servis-bakım bizim firmamız için çok önemlidir. Türkiye’de eskiden firmalar yurt dışından kendi tedarik ettiği ürünü, yine fabrikasında kendi olanaklarıyla kurardı. Ama artık büyük firmalar bu işleri üzerlerinden atmaya çalışıyorlar. Bize bu ürünü hangi firma tedarik ettiyse servis ve bakımıyla da o firmanın ilgilenmesini istiyor. O zaman bizim gibi firmaların burada rolü ve önemi artıyor. Biz ürünü tedarik ettiğimiz firmadan almış olduğumuz eğitim sayesinde müşterilerimize gerekli hizmeti hızlı ve ekonomik bir biçimde sunuyoruz.

Ürün gamınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Çok geniş bir ürün yelpazemiz var. Bunların hepsini akışkan transferini sağlayan ürünler olarak tanımlayabiliriz. Bunun içinde pompalar, vanalar, valfler, sayaçlar, dolum kolları, filtreler, karıştırıcılar var. Bunlar içinde en çok talep edilen ürünlerimiz pompalar. Bunun dışında borular ve su pompaları bizim ürün gamımızın dışındalar.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Firmanızın vizyonu ve misyonu hakkında bilgi alabilir miyiz?

Firmamızın vizyonu, bizimle çalışmak isteyen herkesin birinci tercihi olmak. Yani tedarikçisi olduğumuz firmaların, hizmet verdiğimiz müşterilerimizin ve çalışanlarımızın da ilk tercihi olmak.

Misyonumuz ise, ülkemize teknoloji ve bilgi akışını sağlayarak sektörde katma değer yaratmak. Müşterilerimizin üretim süreçlerini daha etkin ve verimli düzeye çıkarmak. Bir tüccardan çok çözüm ortağı olmayı istiyoruz.

2013 yılının sonlarına geliyoruz. 2013 yılını firmanız açısından nasıl değerlendirirsiniz?

2013 yılı hedeflerimize zor ulaşabileceğimiz bir yıl olacak gibi görünüyor. Şu anda 2013 yılının en hızlı zamanına girdik. Ama 2013 yılının ilk ayları zor geçti. Tüm dünyadaki ve Türkiye’deki gelişmeler bu ilk ayların zor geçmesine neden oldular. Bu sadece bizde değil, diğer firmalarda da gözlemlediğim bir durum. Şu ana kadar 2013 yılı, 2012 yılına göre daha yavaş geçen bir yıl oldu.

İleriye dönük hedef ve planlarınız nelerdir?

2016 yılı için belirlediğimiz bir hedefimiz var. İş hacmi açısından finansal anlamda baktığımızda 50 milyon avroluk bir rakama ulaşmak istiyoruz. Bu da senede yüzde 25’lik bir büyümemize tekabül ediyor. 2023 için belirlediğimiz hedeflerimiz ise, iş hacmimizin 100 milyon avroya gelmesi ve Türkiye de yapılan cironun ise 100 milyon liranın üzerine çıkması. Bizim hedefimiz Türkiye’deki katma değeri ve mühendislik payımızı artırmak.

Firma olarak İstanbul’dan Kocaeli Dilovası’na taşındınız. Neden bu lokasyonu tercih ettiniz ve yatırım maliyetiniz ne kadar?

Buraya gelmemizin birkaç nedeni var. Birincisi, müşterilerimiz buraya gelemeye başladıkları için onlara daha yakın olmak adına burayı tercih ettik. Bir başka nokta ise ulaşım. Burası trafik açısından bir kesişme noktası gibi. Değişik yollardan buraya rahat bir ulaşım söz konusu. Ayrıca buranın örnek ve en yeni organize sanayi bölgesi olması bir avantaj. Burada alt yapı imkânlarımız çok iyi. Yollarımız alttan ısıtmalı, fiber internet kullanıyoruz. Buraya yaklaşık olarak 5 milyon liralık bir yatırım yaptık. Bu yatırım ile planlamış olduğumuz atılımların alt yapısını hazırlamış olduk.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Pompalar

Viskoz akışkanların transfer çözümleri

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Yavaş, kalın, viskoz veya yoğun? Bu kelimelerden herhangi biri yüksek viskoziteli bir akışkanın karakteristik tanımı olabilir. İster kalın yağlar ister yapışkan bal veya topaklanmış ahududu reçeli pompalıyor olun, sorunsuz bir üretim sürecinin sürdürülmesi için önemli talepler vardır.

Pompanın doğru kullanılması koşuluyla, viskoz akışkanların nasıl pompalanacağını ve işleneceğini bilmek çeşitli avantajlar sunar:

Daha az plansız duruş süresi, maliyet tasarrufu, daha uzun pompa ömrü, minimize edilmiş dökülme ve sızıntılar, enerji tasarrufu, geliştirilmiş ürün kapasitesi.

Bu avantajlar, akıllı bir seçim yapmanın yüksek kaliteli üretimle sonuçlanacağı anlamına gelir.

İşte nasıl düşünmeniz gerektiği: Konfigürasyon

Viskoz akışkanların genellikle ortak bir özelliği vardır: Yoğun olmaları. Bununla birlikte, farklı akışkanlar birçok açıdan çeşitlilik gösterebilir ve bu nedenle pompanın özelliklerinin akışkanın özelliklerine uyması gerekir. Örneğin reçel, diyaframlı bir pompanın işleyemeyeceği ancak loblu bir pompanın kolayca işleyebileceği partiküller içerebilir.

Pompaladığınız sıvının türüne bağlı olarak, pompanın özellikleri ve malzeme seçimi söz konusu olduğunda çeşitli faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Farklı akışkanlar arasında kontaminasyonu önlemek ve kullanımdan sonra temizliği kolaylaştırmak için pompanın kolay temizlenebilir olduğundan emin olmanız gerekir.

Pompanın kapasitesi belirli bir sıvıyı taşımak için yeterli olmalıdır. Bu, viskoz akışkanı etkili bir şekilde pompalamak için yeterince yüksek basınç, hız veya güce sahip bir pompa seçmeniz gerektiği anlamına gelir.

Pompa yapısında kullanılan malzeme de viskoz akışkanların uygun maliyetli bir şekilde pompalanmasında temel bir faktördür. Örneğin, viskoz akışkanlar aşınma ve erozyona dirençli malzemeler gerektirir.

Başarılı bir üretim için özelleştirilmiş akış çözümleri gerektiren sadece viskoz akışkanlar değildir: Alkol veya süt gibi diğer daha az viskoz sıvılar da ATEX ortamı veya sıhhi malzemeden yapılmış bir pompa gibi başka uyarlanmış ortamlar veya özellikler gerektirir.

Yoğun sıvılarla kolaylıkla başa çıkın

Viskoz bir sıvıyı pompalamak için hangi pompayı  seçeceğinizi göz önünde bulundurmanız gerekir. İşte viskozite ile kolaylıkla başa çıkabilen pompalar:

Hortum pompası: Yüksek talepleri karşılarken akışkanın nazikçe taşınmasını istediğinizde yardımcınız.

Lob pompa: Yüksek akış kapasitesine, partiküllerle başa çıkma becerisine ve pürüzsüz bir akışa ihtiyaç duyanlar için.

Diyaframlı pompa: Kendinden emişli, aşınmaya dayanıklı, esnek malzemeden üretilmiş ve temizlenmesi kolay pompa.

Diyaframlı pompa: Kendinden emişli, büyük partikülleri ve lifleri işlemek için geniş geçişli ve akışı değiştirebilen bir pompa isteyenler için mükemmel bir seçim.

Çift vidalı pompa: Pürüzsüz ve titreşimsiz pompalama sağlayan çok sektörlü bir pompa.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

Öz-kan Makina, Project Pearl Fabrikası’nın 1. yılını kutluyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Pompa&vana sektörünün global markaları arasında yer alan Öz-kan Makina, 2022’nin Eylül ayında devreye aldığı dünyanın en modern kelebek vana tesisi Project Pearl Fabrikası’nın 1. yılını kutluyor.

Kelebek vana başta olmak üzere, iğne vana, çek vana, vantuz ve demontaj parçası gibi fonksiyonel vana sistemleri alanında küresel ölçekte tanınan markalardan biri olan Öz-kan Makina, iki fabrikasına ek olarak temellerini 2019 yılında attığı 7.000 metrekarelik Project Pearl Fabrikası’nın 1. yılını kutluyor. 20 milyon euroluk yatırım değerine sahip İnci Projesi ile birlikte istihdamını 250’ye çıkaran Öz-kan Makina, bu dev yatırımla beraber kapasitesini de %100 oranında artırmayı hedefliyor.

Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en gelişmiş vana üretim tesislerinden biri olduğunu her geçen gün kanıtlamaya devam eden fabrikada, son teknoloji multi-proses makineler yer alıyor ve hassas işçilikler kolaylıkla yapılabiliyor. Birçok alanda tek olma özelliği taşıyan tesis, Türkiye’de olmayan ve dünyada sayılı bulunan bir makine yatırımını da içerisinde barındırıyor. Bunun yanı sıra, Türkiye’de tek olan Quality Assurance Association for Heavy-Duty Corrosion Protection of Valves and Fittings with Powder Coating (GSK) onaylı boyahane tesisini de içinde barındıran fabrika, Öz-kan Makina’nın kalitesini daha da artırıyor. Firma, boyahane test laboratuvarında yapılan testlerle birlikte içme suyu onaylı vanalarını müşterilerine güvenle sunuyor.

Son teknoloji makinelerle donatılan fabrikada kelebek vana, demontaj parçalar, hidrolik frenli çekvalfler, sürgülü vanalar, tilting çekvalfler, iğne vanalar ve vantuz gibi ürünler imal edilirken; Ar Ge merkeziyle sadece mevcut ürünler geliştirilmekle kalmıyor, yeni ürünler için de araştırmalar ve testler yapılıyor.

1983 yılında başladığı üretimine 2011 yılından bu yana Hawle Avusturya Grubu çatısı altında sürdüren ÖZKAN Makina, İnci Projesi isimli yeni fabrikasında üretime son hız devam ederken,
her geçen gün daha güçlü bir ekiple sektördeki yenliklere liderlik etmeyi sürdürüyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

İstanbul Finans Merkezi projelerinde Lowara imzası

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

İstanbul’un küresel bir finans merkezi olması hedefiyle yapımı tamamlanan Türkiye’nin en önemli ve stratejik projelerinden İstanbul Finans Merkezi’nde yer alan BDDK Binası, Halk Bank Ofis Kuleleri, İlbank Binası ve Sarphan Finanspark Projelerinin tercihi, Lowara pompa ve hidrofor sistemleri oldu. Türkiye ekonomisinin büyümesinde önemli katkılar sağlayacak projelerin ısıtma ve soğutma hatlarında, yüksek verimli Lowara sirkülasyon pompaları hizmet vermektedir. Toplam 3,4 milyon m2 alan üzerine kurulan İstanbul Finans Merkezi ofis alanları, alışveriş merkezi, konferans merkezi ve 5 yıldızlı oteli ile iş dünyasının tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. İstanbul Finans Merkezi’nde yer alan en önemli 4 projenin konforlu su temini Lowara hidrofor sistemleri ile sağlanmaktadır. Ayrıca projelerin atık su ve drenaj hatlarında da Lowara pompalar hizmet vermektedir. Su döngüsünün her aşamasında eksiksiz çözümler sunan Lowara, önemli projelerin tercihi olmaya devam ediyor.

 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com