Connect with us

Pompalar

Endüstrinin kalbi METRANS’la atıyor…

Yayın Tarihi:

on

METRANS Genel Koordinatörü Nezih Süzen: “Pompa, endüstrinin kalbi sayılır. Bir fabrikada pompa çalışmazsa hareket olmaz, hareket olmazsa proses olmaz ve proses olmazsa üretim olmaz.”

22 yıldır hizmet verdiği sektörün öncü firmalarından olan METRANS, sıvı akışkan transferi uygulamaları için endüstriyel pompalar ve diğer ekipmanlar konusunda faaliyet gösteriyor. Aynı zamanda METRANS, şu an Avrupa ve Amerika menşeli 20’den fazla firmanın Türkiye’deki tek temsilcisi/distribütörü ve satış sonrası hizmet sağlayıcısı. Ürettiği katma değeri artırmayı kendine misyon edinen METRANS firmasının Genel Koordinatörü Nezih Süzen ile yaptığımız keyifli röportajda METRANS’ın dünü, bugünü ve gelecek hedeflerini konuştuk.

Nezih Bey ilk olarak sizi tanıyabilir miyiz?

Ben METRANS da 6 senedir görev yapmaktayım. 1998 yılında bir proje bünyesinde METRANS’a katıldım. Aslında ben Elektrik Mühendisiyim. Yurt dışında Aachen Teknik Üniversitesi’nde Elektronik Bölümünde mastır yaptıktan sonra 22 yıl kadar uluslararası bir şirkette çalıştım. Daha sonrasında bir danışmanlık projesi kapsamında METRANS’ın kurucusu Vedat Bey’le bir araya geldik ve o günden bugüne 6 yıldır METRANS da çalışmaya büyük bir zevkle devam ediyorum.

Firmanız hakkında bilgi alabilir miyiz?

METRANS, 1991 yılında Ankara’da Bay Vedat Kirişçi tarafından kurulmuş bir firma. Başlangıçta Wilden, Lewa, Leistritz, Uraca, Viking ve Faudi firmalarının temsilciliklerini yaparak yola çıkan firmamızın, bugün 20’den fazla tedarikçisi vardır. Burada önemli olan nokta ise satışı yapılan ürünlerin birbirleriyle çakışan ürünler değil, aksine birbirlerini tamamlayan ürünler olmasıdır. Örneğin, bir dolum kolu alıyorsunuz arkasından filtre ve sayaç geliyor. Bunlar böyle zaman içinde gelişe gelişe,  22 yılda 20 üzerinde tedarikçi sayısına ulaşmış olduk.

Hizmet verdiğiniz sektörler hangileridir?

Hizmet verdiğimiz ana sektörler:  Akaryakıt/Enerji, Gıda ve Hijyen, Kimya-Proses, Madencilik ile Su ve Çevre sektörleridir. Bu ana sektörler de kendi içinde farklı alt sektörlere ayrılıyor. Örneğin Kimya-Proses sektörünün içinde petrokimya, rafineriler, demir çelik, yalıtım, gübre üretimi var. Gıda-Hijyen bölümümüzde yiyecek-içecek, kozmetik gibi alt sektörler bulunuyor. Madencilik sektörünün içinde de çok değişik uygulamalar olabiliyor. Örneğin bir tarafta bir madenden çıkan malzemeyi kırmak var, diğer taraftan bir cevherin bir yerden bir yere transferi var. Su ve Çevre sektörüne baktığımızda, isale hatlarında kullanılan çok büyük vanalar karşımıza çıkmakta. Diğer taraftan içme sularının klorlanması işi var. Ayrıca atık suların filtrelenmesinde kullanılan pompaların satışını başka bir etkinlik alanımız. Hizmet verdiğimiz çok sayıda sektör var. Bu nedenle ben bizim yaptığımız iş “kırkayaklık” diyorum. Birkaç bacağımız kırılsa da diğerleri bizi taşıyabiliyor.

Pompa, endüstrinin kalbi sayılır. Bir fabrikada pompa çalışmazsa hareket olmaz, hareket olmazsa proses olmaz ve proses olmazsa üretim olmaz.

Yurtdışından çalıştığınız firmalar hakkında bilgi alabilir miyiz?

Dediğim gibi 20’yi aşkın firmanın tek temsilcisi ve satış sonrası hizmet sağlayıcısıyız. Bizim firmalarımız Avrupa ve Amerika menşeli firmalardır ve kendi alanlarında dünya sıralamalarında ilk sıralarda yer alırlar. Ağırlıklı olarak Alman firmalarıdır, bunun nedeni ise Almanların pompa konusunda çok büyük deneyim ve uzmanlıklarının olmasıdır. Daha kaliteli ve genelde de her uygulamayla ilgili kendi alanında ilk üçe girmiş firmalardan biriyle çalışmayı tercih ediyoruz.

Müşterilerinize ne tür hizmetler veriyorsunuz? Bu alandaki faaliyetleriniz nelerdir?

Müşteri bize geliyor ve diyor ki; “Benim burada bir teneke balım var ve ben bu balı iki parmaklık bir borudan geçireceğim ve 300 metre ilerde 10 metre yükseklikteki bir tanka transfer edeceğim ve orada işlemeye devam edeceğim. Bana buna göre bir pompa verin”  Bu hesap ve mühendislik isteyen bir iştir. Öncelikle; Balın viskozitesi ne? Borunun üzerinde kaç tane dirsek var? Borunun yükseldiği yerde basınç ne? gibi soruların cevaplarını bilmek zorundasınız. Bu hesapları yanlış yaptığınızda o pompa çalışmaz.

Servis-bakım bizim firmamız için çok önemlidir. Türkiye’de eskiden firmalar yurt dışından kendi tedarik ettiği ürünü, yine fabrikasında kendi olanaklarıyla kurardı. Ama artık büyük firmalar bu işleri üzerlerinden atmaya çalışıyorlar. Bize bu ürünü hangi firma tedarik ettiyse servis ve bakımıyla da o firmanın ilgilenmesini istiyor. O zaman bizim gibi firmaların burada rolü ve önemi artıyor. Biz ürünü tedarik ettiğimiz firmadan almış olduğumuz eğitim sayesinde müşterilerimize gerekli hizmeti hızlı ve ekonomik bir biçimde sunuyoruz.

Ürün gamınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Çok geniş bir ürün yelpazemiz var. Bunların hepsini akışkan transferini sağlayan ürünler olarak tanımlayabiliriz. Bunun içinde pompalar, vanalar, valfler, sayaçlar, dolum kolları, filtreler, karıştırıcılar var. Bunlar içinde en çok talep edilen ürünlerimiz pompalar. Bunun dışında borular ve su pompaları bizim ürün gamımızın dışındalar.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Firmanızın vizyonu ve misyonu hakkında bilgi alabilir miyiz?

Firmamızın vizyonu, bizimle çalışmak isteyen herkesin birinci tercihi olmak. Yani tedarikçisi olduğumuz firmaların, hizmet verdiğimiz müşterilerimizin ve çalışanlarımızın da ilk tercihi olmak.

Misyonumuz ise, ülkemize teknoloji ve bilgi akışını sağlayarak sektörde katma değer yaratmak. Müşterilerimizin üretim süreçlerini daha etkin ve verimli düzeye çıkarmak. Bir tüccardan çok çözüm ortağı olmayı istiyoruz.

2013 yılının sonlarına geliyoruz. 2013 yılını firmanız açısından nasıl değerlendirirsiniz?

2013 yılı hedeflerimize zor ulaşabileceğimiz bir yıl olacak gibi görünüyor. Şu anda 2013 yılının en hızlı zamanına girdik. Ama 2013 yılının ilk ayları zor geçti. Tüm dünyadaki ve Türkiye’deki gelişmeler bu ilk ayların zor geçmesine neden oldular. Bu sadece bizde değil, diğer firmalarda da gözlemlediğim bir durum. Şu ana kadar 2013 yılı, 2012 yılına göre daha yavaş geçen bir yıl oldu.

İleriye dönük hedef ve planlarınız nelerdir?

2016 yılı için belirlediğimiz bir hedefimiz var. İş hacmi açısından finansal anlamda baktığımızda 50 milyon avroluk bir rakama ulaşmak istiyoruz. Bu da senede yüzde 25’lik bir büyümemize tekabül ediyor. 2023 için belirlediğimiz hedeflerimiz ise, iş hacmimizin 100 milyon avroya gelmesi ve Türkiye de yapılan cironun ise 100 milyon liranın üzerine çıkması. Bizim hedefimiz Türkiye’deki katma değeri ve mühendislik payımızı artırmak.

Firma olarak İstanbul’dan Kocaeli Dilovası’na taşındınız. Neden bu lokasyonu tercih ettiniz ve yatırım maliyetiniz ne kadar?

Buraya gelmemizin birkaç nedeni var. Birincisi, müşterilerimiz buraya gelemeye başladıkları için onlara daha yakın olmak adına burayı tercih ettik. Bir başka nokta ise ulaşım. Burası trafik açısından bir kesişme noktası gibi. Değişik yollardan buraya rahat bir ulaşım söz konusu. Ayrıca buranın örnek ve en yeni organize sanayi bölgesi olması bir avantaj. Burada alt yapı imkânlarımız çok iyi. Yollarımız alttan ısıtmalı, fiber internet kullanıyoruz. Buraya yaklaşık olarak 5 milyon liralık bir yatırım yaptık. Bu yatırım ile planlamış olduğumuz atılımların alt yapısını hazırlamış olduk.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Pompalar

Salmastrasız manyetik tahrik pompası nedir?

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Salmastrasız manyetik tahrikli pompa, pompa şaftının yalıtılmasında kullanılan dinamik salmastraya sahip olmayan konvansiyonel santrifüj pompadır. Bu dinamik salmastra, tamamen sızdırmaz bir taşıma birimi veya basınç sınırı oluşturmak için statik bir muhafaza ile değiştirilir. Endüstride 70 yıldır kullanılan manyetik tahrikli salmastrasız santrifüj pompalar, tesis mühendisliği müteahhitlerine ve operatörlerine; yüksek işletim güvenliği, düşük bakım maliyeti ve çevre standartlarına tavizsiz uyan %100 sızdırmasız bir pompa olarak geliyor. Kapatılması zor uygulamalar ve tehlikeli, uçucu ve agresif kimyasalların taşınmasında daha uygun maliyetli bir çözüm olduklarını kanıtlayan manyetik tahrikli pompalar, çift mekanik salmastralı santrifüj pompaların yerini alıyor.

Mekanik salmastralı pompa yerine salmastrasız manyetik tahrikli pompanın seçilme nedenleri

Ruhrpumpen Manyetik Tahrik Pompası ile yüksek verim, üstün performans

Pompa teknolojisi üretiminde 65 yıldan fazla deneyimi bulunan Ruhrpumpen, dünyanın en büyük şirketlerinin ağır kimyasal işleme uygulamalarında tercih ediliyor. 2010 yılından bu yana kimya endüstrisinde DIN EN ISO 2858, 15783 standartlarında ve petrokimya endüstrisinde API 685 standartlarında yüksek verimli ve eksiksiz manyetik tahrikli ağır hizmet tipi santrifüj pompa serisi üreten Ruhrpumpen’in manyetik tahrikli sızdırmaz pompa yelpazesi, 150’den fazla farklı kimyasalı ve ayrıca DIN/ISO ve API konfigürasyonlarında çok sayıda farklı karışımı işleyebiliyor. 

Kalıcı manyetik tahrikli tip CRP-M santrifüj pompalarını; 3D modelleme, sonlu eleman analizi ve CFD simülasyonu gibi en son mühendislik teknikleri ve araçları ile tasarlayarak üreten firmanın; manyetik tahrikli SCE-M proses pompası, API 610 muadili (bkz. SCE pompa serisi) kanıtlanmış bir tasarıma dayanıyor ve müşterilerin neredeyse tüm gereksinimlerini karşılamak için 130’dan fazla hidrolik kombinasyon sunuyor. Sızdırmaz manyetik tahrikli pompalar için yenilikçi tasarımların geliştirilmesi ve uygulanmasında çalışan endüstri uzmanlarından oluşan Ruhrpumpen mühendislik ekibi, şu ana kadar 9 patent aldı ve manyetik tahrikli standart pompa yapılarına dahil etti:

Dahili Akışlar ve Basınçlar (patent verildi)

Muylu Rulman Tasarımı (patent verildi)

Eksenel Tepki Dengesi

Zirkomyum Oksid Muhafaza Kaplaması Sabitlemesi (patent verildi)

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

​​Sulzer, genişlettiği PLR çamur pompası serisini pazara sunuyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Sulzer, yüksek katı içerikli akışkan işlemleri için tasarladığı PLR çamur pompası serisi, yüksek kalitedeki yapısıyla aşındırıcı akışkanların kullanıldığı tüm pompalama uygulamalarında aşınmaya karşı olağanüstü direnç sağlıyor.

Çamur pompalama piyasasında artan talebe yanıt olarak PLR çamur pompası gamını genişleten Sulzer, portföyüne kapasiteyi 3’900 m3/saate çıkaran 8 yeni boyutta pompa ekledi. Ek boyutların yanında, çıkarılabilir emme plakası ve yüzer flanşlar gibi yeni özellikler de bulunuyor.

PLR pompasının çok çeşitli seçeneklerle birleştirilen özel tasarımı; aşındırıcı çamur akışkanlar, amonyum nitrat ve ayrıca köpük pompalama ve kendinden regülasyonlu uygulamalar gibi oldukça zorlu sahalara uygun hale getiriyor.

Temel aşınma parçalarının geniş duvar kalınlığı ve optimize edilmiş biçimleri, daha uzun pompa ve yedek parça ömrü sağlarken, korozyon ve aşınma direncini artırıyor. Optimize edilmiş yapısı ve ağır tip hizmete özel rulman ünitesi sayesinde son derece güvenilir olan PLR pompa serisi, firmanın Fransa Saint-Quentin’deki fabrikasında üretiliyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

Wilo Türkiye, 30. yılını kutladı: Yeni hedef Türkiye’den global projelerde yer almak

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

İleri teknolojisi ile 150 yıldır tüm dünyada pompa sistemlerinin öncü markalarından biri olarak faaliyetlerini sürdüren Wilo, Türkiye’deki 30. yılını sektör paydaşları, çözüm ortakları ve sektörün önde gelen isimlerinin katılımıyla Esma Sultan Yalısı’nda düzenlenen gala davetiyle kutladı. Gecenin açılış konuşmasını yapan Wilo Türkiye Genel Müdürü Altuğ Arkaya, “Öncelikli hedefimiz Türkiye’den global projelerde yer almak” dedi. Gecede konuşan bir diğer isim olan Wilo Grup Kıdemli Başkan Yardımcısı Jens Dallendoerfer ise, “Wilo Türkiye’yi sadece Türkiye değil, çevre ülkelere de hizmet verebilecek bir üretim merkezine dönüştürmek için yatırımlarımızı artırmayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

1872 yılında Dortmund’da bakır ve pirinç fabrikası olarak kurulan, 1992 yılında ise Türkiye’deki faaliyetlerine başlayan Wilo, o tarihten bu yana Türkiye’de istikrarlı bir büyüme gerçekleştirerek sektörün lider markalarından biri haline geldi. İnşaat sektörünün içinde yer alan mekanik tesisat pazarında yenilikçi pompa sistemleri ile hizmet veren Wilo, Türkiye’de geçirdiği 30 yılı özel bir gala gecesiyle kutladı. Gecenin açılış konuşmasını yapan Wilo Türkiye Genel Müdürü Altuğ Arkaya, “Wilo, kurulduğu günden bu yana geçirdiği uzun ve başarılarla dolu süreçte yerel bir uzmanken dünya çapında bir oyuncu konumuna geldi. Bundan tam 30 sene önce, 23 Mart 1992’de, 300 m2’lik alanda 10-15 kişi ile Erenköy Ethemefendi’de başlayan Wilo Türkiye maceramız, her geçen gün daha da istikrarlı bir büyümeyle devam etti. Ufacık bir ekip ile başlayan yolculuğumuza, bugün 9.000 m2’lik alana kurulu merkez ofisimize bağlı olarak çalışan ekibimiz, yetkili satıcılarımız ve servislerimiz ile birlikte Türkiye genelinde yaklaşık 1.000 kişilik geniş bir aile ile devam ediyoruz. Ancak bunun yakın gelecekte bize yetmeyeceğini ve büyüme planlarını hızlandırmamız gerektiğini hissediyor ve görüyoruz.  Hoş bir tesadüftür ki bu sene Türkiye’de 30. yılımızı kutlarken dünyada 150. yılımıza girmiş bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Öncelikli hedefimiz Türkiye’den global projelerde yer almak

30 yılı geri bıraktıkları Türkiye pazarı için öncelikli hedeflerini paylaşan Arkaya, “Bulunmadığımız yeni iş alanlarına girmek ve Türkiye’nin global organizasyondaki yerini sağlamlaştıracak yatırımlar yapmak, yenilikçi ürün ve hizmetleri pazara sunmak en önemli hedeflerimizdir” dedi.

“Yüksek verimli pompalar ile dünyadaki toplam elektrik tüketimi yüzde 4 azaltılabilir”

Türkiye için 2022 stratejileri içerisinde özellikle değişim pazarına odaklandıklarını dile getiren Arkaya, “Wilo olarak müşterilerimizin bir yandan kısıtlı enerji kaynaklarını daha verimli kullanarak sürdürülebilir gelişime katkıda bulunmalarını sağlarken, bir yandan da tasarruf edebilmeleri için Wilo Enerji Çözümleri hizmetini sunuyoruz. Çünkü pompalar tüm dünyada enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 10’luk kısmına sebep oluyor. Mevcut durumdaki pompaların yüksek verimli pompalar ile değişimi sayesinde dünyadaki toplam elektrik tüketimi yüzde 4 azaltılabilir; bu oranın yaklaşık 1 milyar insanın evinde tükettiği elektriğe eş değer olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu.

 “Wilo Türkiye’yi üretim merkezine dönüştürmek için yatırımlarımızı artırmayı planlıyoruz”

Geceye uzaktan bağlantı yoluyla katılan Wilo Grup Kıdemli Başkan Yardımcısı Jens Dallendoerfer de önemli bir konuşma gerçekleştirdi. Türkiye’nin, Wilo Gruba bağlı en önemli ülkelerden biri olduğunu dile getiren Jens Dallendoerfer, şu ifadeleri kullandı: “Wilo Türkiye, Wilo Grubu’nun en önemli iştiraklerinden biri. Wilo Türkiye, geçtiğimiz 30 yıl içinde sürekli olarak gelişti ve yükselişini aralıksız sürdürdü 30. yılımızda da yeniden Türkiye’de sektör lideri konumuna geldi. Bu gelişim bize gösterdi ki, Wilo Türkiye yalnızca Türkiye pazarına hitap etmenin çok daha fazlasını yapabilir. Bu potansiyeli değerlendirmek, Wilo Türkiye’yi sadece Türkiye değil çevre ülkelere de hizmet verebilecek bir üretim merkezine dönüştürmek için yatırımlarımızı artırmayı planlıyoruz. Konumu sayesinde Türkiye her zaman önemli bir rol oynayacak ve biz de bundan yararlanmak istiyoruz. Böylece hem Türkiye hem de dünyada Wilo’nun büyük potansiyele sahip Türkiye’deki başarı öyküsünü devam ettireceğiz. Geçtiğimiz 30 yıl boyunca bu yolculukta bize eşlik etmiş olan ve bugün geleceği inşa etmek üzere bizimle çalışan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederim.”

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com