Connect with us

Aktüatör

Elektrikli vana aktüatörleri

Yayın Tarihi:

on

Limitor şirkeri, Elektrikli Vana Aktüatörleri üretimini, kurulduğu 1986 yılından beri sürdürmektedir.

Üretmekte olduğumuz elektrikli aktüatörlerin tek başına bir GTİP numarasına sahip olmaması, ürünlerin ülke sanayisinde ve ekonomisindeki yerini belirlemekte eksik kalınmasına neden olmaktadır. Ürünün katkı payının belirsizliği, hem değerinin bilinmemesine hem de olası yatırım alternatiflerinin yaratılmamasına neden olmaktadır. 

Elektrikli aktüatörlerin başka bir ürün grubunun aksam ve parçası olarak görünmesi, yerli kullanımına gösterilmesi gereken önemi de azaltmakta, bu durum kamu alımlarında, ihalelerde göz ardı edilmektedir. 

848190 GTİP no.su ile musluklar, valfler vb. cihazların aksam ve parçaları adı altında yer alan elektrikli aktüatörlerin, Türkiye’de kendisine ait GTİP numarasına sahip olmaması en büyük eksikliklerden biridir. Bu durum, sektörel sorunların çözümünde ortak kullanılan diğer bileşenler; vanalar, pompalar, borular vb. kadar olmazsa olmaz bir ürün olan elektrikli aktüatörler hakkında bilgi eksikliğine neden olmaktadır. 

Yurtdışında 84819090 kodu kullanılmaktadır. Türkiye’de ise sadece 848190. Dolayısıyla bu üründen ne kadar ve hangi ülkeden ithal edilmekte, ne kadar üretilmekte, hangi ülkeye ve ne kadar ihraç edilmekte, ülke ekonomisine katkısı ne kadardır, ölçümü yapılamamaktadır. 

Ürünlerin birbirlerinden daha değerli ya da daha değersiz diye ayrımını yapmaksızın, 03 ile Gtip numarası başlayan listeyi incelerseniz, “Balıklar, kabuklu hayvanlar, yumuşakçalar, diğer omurgasızlar” başlığı altında, envai çeşit ithal balığın 8 haneli Gtip numarasına ulaşabilirsiniz. Örnk. 

030269410000 BAKALYARO balığı (taze – soğutulmuş) 
030194900000 PASİFİK MAVİ YÜZGEÇLİ ORKİNOSU 
030195000000 GÜNEY BÖLGESİ MAVİ YÜZGEÇLİ ORKİNOS

Olması gereken de aslında budur. Her ürünü tanımlamak, girdi çıktısını görmek. 

Buna karşın ülkemizde petrokimya, demir ve çelik, çimento, gıda, temiz ve pis su arıtma tesisleri, nükleer ve termik santraller ve barajlar dâhil her türlü akışkanın kontrolünde, vana ve kapakların uzaktan açılıp kapanmalarını sağlayan aktüatörlerin Gtip numaraları tanımlanmamıştır.  

Bilgi en önemli güçtür. Hangi ürünü üretmek, hangisinin üretimi ile ilgilenmemek gerektiğine istatistiki birtakım bilgiler ile karar verilirse gerçekçi olur. Ekonominin en temel kuralı. Talep varsa arz yaratırsınız. Talep yoksa yatırım yapmaya da gerek olmaz, ürünü üretmek için emek ve para harcamaya da.

Vana ve kapaklarda kullanılan elektrikli aktüatörlerin tek başına GTİP numarasının olmayıp, “valfler vb. cihazların aksam ve parçası” gibi görünmesinden dolayı, yerli veya ithal ürün olarak ayrımı yapılabilen ürünlerin alımında, elektrikli aktüatörlerin yerli ya da yabancı ürün mü olduğuna dikkat edilmemektedir. 

Yazının devamını okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Aktüatör

Valgen güvencesiyle aktüatör tamir ve bakımı

Yayın Tarihi:

on

VALGEN, vana onarımı alanında benzersiz hizmetleri ile fark yaratmaktadır. 20 yılı aşan sürede çok sayıda vana ve aktüatör tamir eden Valgen, ulaşılması zor bir tecrübeye sahiptir.

Pnömatik aktüatörlerde, belli bir çalışma süresinden sonra, piston sırtlarındaki o-ringler sertleşir, denge yataklama yastıkları aşınır. Bu sebeple, güç yönü tersine hava kaçırırlar. Bu, güç kaybına neden olur. %100 açmazlar ya da hiç çalışmazlar. Pistonları hareket ettiren dişli tahrik mili (shaft), her iki başlarındaki o-ringler ve yataklamalar da zamanla aşınır, dışa hava kaçırırlar, güç kaybına neden olurlar işlevlerini yerine getiremezler. Onarılmaları gerekir.

Bu onarımlarda önce açma kapama testleri, hava kaçak testlerini uygularız. Durum tespiti ile onarılacak ya da yenilenecek parça listesi Valgen tarafından raporlanır. Aktüatörler komple demonte edilip, tüm parçaları ve tamir takımları üzerinden sökülür. Komple iç ve dış temizlikten sonra piston sırtlarındaki o-ringler, yataklama yastıkları, shaft mili yataklama burçları ve tamir takımları komple yenilenir. 300°C’ye dayanıklı özel gres ile iç yağlama yapılır. Kapaklar kapatılıp, tekrar açma kapama ve hava kaçak testleri uygulanır.

Bu aktüatörler genel olarak 4/ 5,5 bar hava basıncı ile çalışırlar. Valgen, testlerini 8 bar hava basıncı ile gerçekleştirir. Testlerde %100 açma, kapama ve 5 bar hava basıncında da tork çevirme gücü ölçülür. Aktüatörün boyutuna uygun tork değeri ölçümleri ve diğer testleri de başarılı geçtikten sonra, onarım, parça tamir takımı yenileme ve tüm yapılan işlemleri detaylar halinde onarım test raporunda belirtilir. Bu raporda, aktüatör ilk durum tespit değerleri, yapılan işlemler, yenilenen parça listesi, son durum tespiti ile kaçak hava sızdırmazlık ve açma, kapama, tork test değerleri belirtilerek onarım test sertifikası düzenlenir ve teslim edilir. Pnömatik aktüatörlere tamir takımı üretmek, kusursuz montajlamak, test etmek, uzun süre gereken tork değerlerinde %100 açma kapama ile çalışmalarını sağlamak, Valgen’in bu alandaki tecrübeleri ile yıllardan beri yaptığımız bir iştir.

Devamını Oku

Aktüatör

Anahtar aktüatör serisi yeni nesil anahtarlama sağlıyor

Yayın Tarihi:

on

2019 yılında kompakt combi aktüatör serisinin başarıyla piyasaya sürülmesinin ardından ABB, piyasadaki en geniş ürün serisini sunmak için portföyünü yeni Standart ve Profesyonel sürümleriyle daha da genişletti. Hem konut hem de ticari uygulamalarda daha fazla konfor ve çok yönlülük için yeni nesil anahtarlama sunma vizyonuna dayanarak ABB, KNX Anahtar Aktüatör portföyünü Standart ve Profesyonel serilerinde yaptığı güncellemelerle geliştirdi.

ABB’nin Akıllı Binalar Genel Müdürü Oliver Iltisberger şöyle dedi: “Temel önceliğimiz teknoloji çözümlerimizin müşterilerimizin işini kolaylaştırmasını sağlamak. Kullanıcı dostu olmaları gerekiyor, ancak daha da önemlisi, Smart Cities’ Mission to Zero girişimimize devam ederken enerji kullanımını da optimize etmeleri gerekiyor. Bu nedenle ürün serimizi, kapladığı alanın önemli olduğu konut kurulumları için Combi’den, piyasadaki en kapsamlı seçeneği sunmak için en son Standart ve Profesyonel sürümlerimize kadar üç farklı seçenek sunacak şekilde genişlettik.”

Yeni ABB i-bus® KNX Standart Anahtar Aktüatör serisi, günümüzün ticari projelerinde tüm standart anahtarlama gereksinimlerini karşılamak için en büyük ve evrensel olarak en çok kullanılan bileşen seçeneklerini sunuyor.

Müşteriler 2 ile 12 farklı çıkışlara kadar sahip geniş bir cihaz serisi ile, artık dağıtım panosundaki maliyetlerden daha fazla tasarruf sağlayan ve uygulamaları için mükemmel bir anahtar aktüatörüne sahip.

Bu 12 cihaz, modern binalarda kullanım için ideal ve tüm çıktılar için şablon sayfalar ve merkezi işlevler ile düşük maliyetli ve zamandan tasarruf sağlayan devreye alma özelliği sunuyor. Vida başlı terminaller kurulumu kolaylaştırıyor ve DIN-Rail montajı ve demontajı için hiçbir alete gerek yok. 

ABB i-bus®KNX Profesyonel Anahtar Aktüatörleri, yüksek anahtarlama kapasitesine ve geliştirilmiş enerji yönetimi işlevselliğine sahip cihazlar sunuyor ve ileri teknoloji uygulamalarda kullanım için ideal. Büyük ticari projeler için uygun olan seri, 20 A C-Load’a kadar yüksek ve kapasitif yüklerin güvenilir bir şekilde anahtarlanması için tasarlanmış sekiz anahtar aktüatörü içeriyor. 

ABB’nin müşterilerin enerji kullanımını optimize etmesine yardımcı olma taahhüdünü güçlendiren Profesyonel ürün yelpazesi, ölçüm, izleme, sayaç ve yönetim için dört gelişmiş yük ve tüketim kontrol fonksiyonuna sahip. Bu, enerji tüketimi ve en düşük seviyede kullanılabilirlik konusunda tam şeffaflık sağlıyor, böylece akışlar kullanılabilirlik, işlev veya konforda herhangi bir kayıp olmadan kontrol edilebiliyor.

Profesyonel anahtar aktüatörleri parametrelendirildiğinde kullanıcılar enerjiyi en verimli şekilde kullandıklarından emin olmak için farklı ayarları veya düzenleri programlayabiliyor. Örneğin, ışıklar gereksiz enerji kullanımını azaltmak ve nihayetinde daha yüksek tarifelerden kaçınmak için cihazlar gerekmediğinde kapatılabilir. Alternatif olarak kullanıcılar, şebekeden çekilen enerji miktarını azaltmak için akü tabanlı güç kullanırken belirli yükleri kapatabilir.

“Sürekli olarak, son kullanıcı deneyiminden ödün vermeden müşterilerin konforu ve çok yönlülüğü artırmalarına yardımcı olacak yollar arıyoruz. Anahtar aktüatörleri serimize yapılan bu son eklemelerle, artık her tür bina için tasarlanmış bir çözüm ile piyasadaki en geniş portföyü sunuyoruz. Daha da önemlisi, müşterilere binaların yalnızca gereken zamanda ve yerde enerji kullanmasını sağlamak için ihtiyaç duydukları araçları sağlıyoruz” diye ekledi Oliver Iltisberger. 

Devamını Oku

Aktüatör

Çok yollu vanalar için yüksek hassasiyetli Auma aktüatör çözümü

Yayın Tarihi:

on

Alman elektrikli aktüatör üreticisi AUMA’nın yeni değişken devirli SAV(Ex) ürün serisi, çok yollu vana uygulamaları için yüksek hız ile yüksek hassasiyeti birleştirerek en zorlu şartlara uygun çözümler sağlamaktadır.

Çok yollu vanalar, petrol ve gaz endüstrisinde çok sayıda kuyu için numune alma sistemlerinde kullanılmakta, her bir kuyudan gelen akışkan, operatörün mevcut üretimi ayrıntılı olarak izleyebilmesine olanak sağlayan tek bir örnekleme sistemine kolayca yönlendirilebilmektedir. 

AUMA SAV(Ex) modeli, AC kontrol ünitesindeki dahili frekans konvertörü ile aktüatörün hızı ayarlanabilmekte, kısa çalışma süreleri ve yüksek konumlandırma hassasiyetiyle birlikte 16 port’a kadar çok yollu vanaları destekleyebilmektedir. 

Hızlı anahtarlama ve konumlandırma için, aktüatör motoru operasyonun çoğunda yüksek hızda çalışmaktadır. Operasyon esnasında vana tapası hedef port konumuna ulaşmadan hemen önce hızı azaltarak taşma neredeyse tamamen ortadan kaldırılmakta, son derece hassas konumlandırma sağlanmaktadır. 

İki farklı hareketin koordine edilmesi gereken uygulamalarda ise AUMA’nın akıllı ve basit çözümü ile, DCS’de iki aktüatör tek bir aktüatör olarak görünen bir master-slave konfigürasyonunda kullanılabilmektedir. Akıllı aktüatör kontrolleri ile tüm hareket sırasını ve güvenlik kilidini takip ederek güvenli ve uygun bir çözüm sağlanabilmektedir.

AUMA ayrıca sistemin ihtiyaçlarına uygun olarak birçok farklı iletişim protokollerini (Profibus DP, Profinet, Modbus RTU, Modbus TCP/IP, HART, Foundation Fieldbus …) desteklemektedir.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com