Connect with us

Pompalar

Elektrikle çalışan çift diyaframlı pompalar, pompa endüstrisinin geleceği mi?

Yayın Tarihi:

on

Tapflo Group, hava ile çalışan diyafram pompaları, santrifüj pompaları ve diğer endüstriyel proses ekipmanlarının bağımsız, İsveçli, aile şirketi üreticisi ve küresel bir tedarikçisidir. Şirket, 1980 yılında İsveç’in Kungälv şehrinde kurulmuştur ve o zamandan beri hava ile çalışan çift diyaframlı pompalar, santrifüj pompalar ve endüstriyel ekipmanlar tasarlayıp üretmektedir. Tapflo Group, ürünlerini satan ve hizmetlerini sunan 75 ülkede dünya çapında bir şube ağına sahiptir.

Tapflo, bu kez elektrikle çalışa, geleneksel AODD pompasına yepyeni, daha çevre dostu bir yaklaşım ile tamamen yeni bir diyaframlı pompa serisi sunuyor. Tüketiciler çevreyi önemseyen şirketlerin hizmetlerini ve ürünlerini tercih ettikçe, şirketler, ürünlerin daha çevre dostu hale gelmesi için değişim mühendisliğine ihtiyaç duyulduğunun fark ettiler. Ekolojik üretimi, bugün teknoloji uzmanlarının, mühendislerin, son kullanıcıların ve modern fabrikaların hedef noktası oldu.  Bu trend böyle devam ettiği sürece pompa uygulamasının hijyenik veya endüstriyel olmasına bakılmaksızın, elektrikle çalışan pompalar sonunda mekanik pompaların yerini alacaktır.

Tapflo Group Pazarlama Ekibinden Katarzyna Szałkowska diyor ki: “Çevre üzerindeki etkimizin nasıl olumlu değişeceğini düşündükçe, EODD – Elektrikle Çalışan Çift Diyaframlı Pompaları sunmaktan gurur duyuyoruz. Yeni piyasaya sürülen ürünümüz ileriye dönük bir yaklaşım izliyor ancak teknolojisi hâlâ çok başarılı olduğunu kanıtlayan orijinal diyafram pompa teknolojisine dayanıyor. Geleneksel bir diyaframlı pompanın işlevlerini ve avantajlarını talep eden müşterilerimize danıştık ve bu özelliklere ek olarak daha düşük işletme maliyetleri avantajı da ekledik.”

Düşük enerji maliyeti ve temiz ve kolay bakımı nedeniyle, EODD pompa çevreye ağır bir yük getirmez. Pompa, yüksek verimli bir elektrikli sürücü ile (IE3 sınıfı) çalıştırılır ve hidrolik sıvı sızıntısı ihtimali yoktur çünkü pompanın buna ihtiyacı yoktur.

Yeni EODD pompası, standart Tapflo hava ile çalışan diyafram pompası ile neredeyse aynı ıslak parçaların tasarımına sahiptir, bu nedenle avantajlarının çoğunu miras olarak alır ve yedek parçaların çoğu aynıdır.

Tapflo Ürün Mühendisi Jakub Zduńczyk açıklıyor: “Ürünleri tasarladıktan, test ettikten ve denetledikten birkaç ay sonra, hazır olduğunu gördük ve nihayet onları piyasaya sürmeye hazırız! Yeni aile üyemizi büyük bir sevinç ve gururla sunarak ürün portföyümüzü genişletiyoruz.” 

EODD pompalar, 110°C’ye kadar sıcaklıklara ve 220 lt/dk’ya kadar akış hızlarına sahip sıvıları dağıtabilir. Tüm Tapflo pompaları yüksek kaliteli malzemelerden üretilmiştir ve kimyasallar, yüzey iyileştirme, kağıt hamuru ve kağıt endüstrileri, su arıtma ve çok çeşitli hijyenik uygulamalar için uygundur. EODD’ler, düşük titreşim gerektiren uygulamalar için veya hava ile çalışan diyaframlı pompalara enerji tasarrufu sağlayan bir alternatif olarak mükemmel bir seçenektir.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Pompalar

“LOWARA e-SH Serisi” Paslanmaz Pompalar Endüstriyel Uygulamalarda İdeal Çözümler Sunuyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Farklı uygulama alanlarına yönelik özel tasarımı, malzeme kalitesi, gövde çeşitliliği, sıcaklık dayanımı, geniş kapasite aralığı ile fark yaratan LOWARA e-SH serisi pompalar, endüstriyel tesislere yüksek verimli çözümler sunuyor.

Endüstriyel tesislerin soğutma kuleleri ve soğutucu cihaz hatları, gıda ve kimya proseslerinin CIP ve SIP hatları, ilaç ve tıbbi cihaz sektörü, HVAC uygulamaları, tarımsal sulama, ultrafiltrasyon ve yağ alma hatları, arıtma tesisleri, damacana dolum hatları, maden yıkama prosesleri, boyahanelerde kimyasal sirkülasyonu, biyodizel ve biyoetanol tesisleri, tekstil kimyasal hatları, çelik haddehanelerindeki su ve bor yağı hatları, deniz ve nehir suyu transferi ve su temini hatları gibi pek çok farklı endüstriyel uygulamada kullanılabilmektedir.

Sıvı ile temas eden tüm parçaları AISI 316L paslanmaz çelikten imal edilmiştir.

Monoblok modelleri dışında rijit ve esnek kaplinli modelleri de mevcuttur. Bu modeller elektrik motoru, dizel motor gibi farklı güç kaynakları ile çalıştırılmaya imkân sağlar. Ayrıca opsiyonel olarak motor ve gövde komple ex-proof olacak şekilde üretilebilmektedir. 

Standart olarak sıcaklık değeri -10°C ile +120°C aralığında olan sıvıların transferine imkân sağlar. Özel mekanik salmastra uygulamaları ile sıcaklığı -30 °C’ a kadar olan sıvıların transferi de mümkündür. 

Maksimum 240 m³/h debi, 110 mss basma yüksekliği ve 1450 devir seçeneği ile sistemlere geniş uygulama alanı sunar. 

LOWARA e-SH serisi, yüksek hidrolik verim, sağlam tasarım, kolay bakım ve işletim özellikleriyle endüstriyel sistemlerin ihtiyaçlarını eksiksiz olarak karşılıyor.

Devamını Oku

Pompalar

Korozif ve aşındırıcı kimyasalların transferinde Boyser hortum pompalar

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Boyser, İspanya’da AB standartlarındaki tesislerinde üretim yapmaktadır.

Peristaltik pompa olarak da bilinen hortum pompalar korozif ve aşındırıcı kimyasalların transferine uygun olduğu gibi katı partikül içeren sıvıların ve yüksek viskoziteli akışkanların da transferine uygundur. Sıvı ile temas eden malzemeler hortum ve hortum bağlantı elemanıdır. Akışkana göre seçilen hortum ile, uygun pompa belirlenir. Pompalar kuru çalışabilir ve dönüş yönü değiştirilebilir. Sıkıştırmadan sonra hortumun eski formuna ulaşması, hortum içerisindeki tüm vakumu çeken hemen hemen tam bir vakum özelliği ortaya çıkarır. Böylece çok viskoz sıvılar, Boyser hortum pompalar kullanılarak problemsiz olarak transfer edilebilir.

Pompa gövdesi, hortumun servis süresini uzatmak, pompayı soğutmak ve yağlamak için özel olarak imal edilmiş yağ ile yarıya kadar doldurulmuştur. Akışkan döner parçalarla değil sadece hortum ile temas ettiğinden hortum pompa, aşındırıcı ve korozif uygulamalar için çok uygundur.

Avantajları

 • Salmastrasız dizayn
 • Kuru çalışma özelliği
 • Yüksek emiş gücü
 • Çift yönlü çalışma özelliği
 • Düşük bakım maliyeti

Ürün modelleri

 • DSM Serisi
 • AMP Serisi
 • FMP Serisi
 • RBT Serisi
Devamını Oku

Pompalar

Has-Er Monopump’tan Shredder parçalama makineleri

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Pompa sektörünün önemli markası Has-Er Monopump tarafından üretilen Shredder parçalama makineleri, motor ve redüktörden aldığı tahriki orta hareketli mile iletir. Bu hareketli mil üzerinde bulunan parçalayıcı bıçaklar birbirine ters dönüş ile ana gövde içerisinde hareket eder, aralarına sıkışan ürünü eşit oranda parçalar ve büyük parçaları daha küçük parçacıklar haline getirir. 

Shredder parçalama makinelerinin genel özellikleri

Ürünlerde aktarım için güçlü redüktör ve yekpare ana hareketli mil kullanılmaktadır. Bıçaklar sertleştirilmiş özel çeliklerden veya uygulama alanlarına göre paslanmaz malzemelerden üretilmektedir. Bıçak aralarında bulunan yan duvarlar hem bıçakların daha rahat çalışması hem de bıçakların aralarına dolanabilecek ürünlerin engellenmesi için dizayn edilmiştir. Yan duvarlar merkezlenme saplamaları ile ana gövdeye bağlantılıdır. 

Materyal seçenekleri

Materyal seçimi parçalanmak istenilen ürünün özelliğine göre veya müşteri talepleri doğrultusunda üretilmektedir. Üretilen bazı materyal seçenekleri aşağıda belirtilmiştir:

 • Bıçak malzemeleri: Alaşımlı çelik, dökme çelik, paslanmaz veya alüminyum 
 • Yan duvar malzemeleri: Alaşımlı çelik, paslanmaz 
 • Hareket milleri: Alaşımlı çelik, paslanmaz 
 • Ana gövde: Alaşımlı çelik, paslanmaz 

Kullanım amacı ve modeller 

Has-Er Monopump tarafından üretilen Shredder parçalayıcılar endüstriyel alanlarda, organik ve inorganik materyallerin bertaraf edilmesi, taşınması ve aktarılması için kullanılmaktadır. Kütlesel olarak büyük hacim kaplayan materyallerin daha küçük parçalara ayırılması ve geri dönüştürülmesi için üretilmiştir. 

Kullanım alanları

 • Atık su ve geri dönüşüm tesisleri
 • Biyogaz ve gübre tesisleri
 • Katı atık tesisleri
 • Yiyecek, içecek sanayileri ve tarım
 • Kimya ve petrokimya sanayii
 • Gıda ve ilaç sanayii
 • Hayvancılık ve balıkçılık
 • Madencilik
Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com