Connect with us

Etkinlikler

DÖNÜŞTÜR GİTSİN, kadınlara katkı sağlayacak projelere imza atmaya devam ediyor

Yayın Tarihi:

on

Toprağın yanlış yöntemlerle verimsizleştirildiği, hoyratça yok edildiği bir dünyada iken eski bir yerli sözü olan “toprak insana değil, insan toprağa aittir!” gerçeğini hatırlamaya ve hatırlatmaya ihtiyacımız var. Çünkü insan-doğa ilişkisinin en temel ilkesi toprağa saygı ile başlar.

Toprağın, kimyasallar kullanmadan verim alınamayan mevcut durumdan çıkabilmesi için doğru ve doğal yollarla beslenmesi gerekir. Bu noktada, ev içinde açığa çıkan gıda atıklarının kompostlaştırılması ile toprak için ihtiyaç duyulan besinler çok daha doğal yollardan sağlanmış olacaktır. Ev içi gıda atıklarını yöneten esas kişi, tahmin edeceğiniz gibi kadındır. Kadın, ev içindeki gıda atıklarının sorumluluğunu üstlenir ve de yöneticisi olursa atığa sahip çıkacaktır.

Buradan yola çıkarak, “Dönüştür Gitsin” olarak, şehir yaşantısındaki bireylerin ve özellikle kadınların gıda atıklarını azaltmalarına yönelik çalışmalarımızı genişleterek kırsal kesimlerde toprak ile uğraşan kadınlara da ulaşmak için kolları sıvadık. Şu an üzerinde yoğunlaştığımız “Dönüştür Gitsin Eğitim ve Uygulama Merkezi” projemizde, doğal permakültür yöntemlerini kırsal bölgelerdeki kadınlara ulaştırmak için bir uygulama modeli yaratmayı hedefliyoruz.

Anadolu’nun tam ortasında, sert ve kurak iklim şartları ile mücadele eden köylerden biri olan ve topraktaki organik madde oranı %1’in altından olan Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesi Sacayağı Köyü’nde mevcut şartlarla uyumlu üretim modellerinin gösterileceği “Eğitim ve Uygulama Merkezi”miz çalışmalarına son hız devam ediyor. (Bokashi kompost, solucan kompost uygulamaları, eş yükselti eğrileri, doğal hayvan gübresi kullanımı, wicking bed üzeri tarım uygulamaları, bahçe serası uygulaması vs.)

Ana hedefimiz, toprağın organik madde oranını artırmak ve su tutma kapasitesini geliştirerek verimli hale getirmek.

Sahadaki toprak analizlerinin yanı sıra arazi içi permakültür uygulamalarının yapılacağı bölgenin ölçülendirmelerini tamamladık. Eş yükselti eğrilerini oluşturduk ve bokashi kompost ve hayvan gübresi ile etkileşime geçmesi için temelleri attık.

Köyde yerleşik yaşayan hanelerdeki kadınlar, bu proje sayesinde kazanacakları yetkinliklerle kendi bahçelerinde üretim yapmaya başladıklarında erkeklere de öncüllük etmiş olacaklar.

Projemizin başlangıcından bu yana yanımızda olan proje destekçilerimizden ve aynı zamanda danışmanımız Prof. Dr. Volkan Dündar Hocama ve saha planlamada desteğini esirgemeyen Sayın Mimar Vedat Şahin’e buradan teşekkürü borç bilirim.

Çok heyecanlı olduğumuz bir konuyu da burada siz değerli takipçilerimizle paylaşmak istiyoruz, Dönüştür Gitsin Eğitim ve Uygulama Merkezi Projemiz ile dünyaca ünlü bir kozmetik firmasının her yıl düzenlediği “Toprağın Kadınları” yarışmasına katılmak üzere başvurumuzu yaptık

Dünyada 2001 yılından beri yürütülmekte olan, Türkiye’de ise 6. kez gerçekleştirilecek olan Toprağın Kadınları yarışması; çevre yararına bir bitki türü veya tabiat alanlarının koruma altına alınmasını sağlamayı, çevre yararına alınan bir aksiyon ile toplumun refahına sürdürülebilir katkıda bulunmayı ve bu kapsamda “kadın özgürlüğü ve cinsiyet eşitliğine destek” olmayı ve yine çevreyle ilgili bir konuda çocukların ve gençlerin bilinçlenmesini sağlamayı hedeflemektedir. Bu hedefler doğrultusunda da dünyanın dört bir yanından çevreci kadınların hayata geçirdiği projeleri ödüllendirmektedir.

Kasım ayı içinde başvuruların değerlendirileceği bu yarışmanın sonuçlarını dört gözle bekliyor olacağız.

Sevgiler

Dönüştür Gitsin

Etkinlikler

Maden Türkiye Fuarı yeni tarihinde katılımcı ve ziyaretçileriyle buluşacak

Yayın Tarihi:

on

Maden Türkiye, 9. Uluslararası Madencilik, Tünel İnşa, Makine Ekipmanları ve İş Makineleri Fuarı, katılımcılarımız ve sektör temsilcilikleri ile yapılan görüşmeler doğrultusunda, 18-21 Mart 2021 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi/İstanbul’da alıcı ve satıcıyı bir araya getirmek ve ticarete yön vermek için hazırlanıyor.

Fuarın, bundan önceki fuarlarda olduğu gibi yine sektörün tüm paydaşlarının bir araya geldiği önemli bir ticaret platformu olma özelliğini devam ettirmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Madencilik sektörünün yerli ve yabancı tüm paydaşlarının bir araya gelmesi ve ticaretlerini artıracak iş birliklerine imza atmaları için hem yurt içinde hem de yurt dışında pazarlama faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bu kapsamda Tüyap yurt dışı ofislerimiz ile hedef pazarlarımızdan alım heyetlerimizi fuarlarımızda ağırlamak üzere yaptığımız çalışmaların yanı sıra yurt dışından sektörün önemli firmalarını fuarımızda ağırlamak için ilgili ülke ticaret müşavirlikleri ve STK’ları ile iş birliğimize devam ediyoruz.

Maden Sektörü Hibrit Fuarı İle Yine Bir Adım Önde Olacak

Hibrit fuarlar kapsamında geleneksel ve dijital tüm mecraları, yöntemleri, uygulamaları birleştirmeyi ve en iyi fuar deneyimini katılımcılarımıza ve ziyaretçilerimize sunmayı hedefliyoruz. Dijital çağın bize sunduğu her türlü aracı, sektöre maksimum fayda sağlayacak şekilde kullanmak üzere çalışmalarımızı tamamladık. İçinde bulunulan süreç doğrultusunda fuar alanımızda fiziki olarak bulunamayacak ancak fuar katılımcılarımız ile bir araya gelmek isteyen ziyaretçilerimiz için B2B eşleşme programımızı en etkili şekilde kullanıma hazırladık. Online platformumuz üzerinde katılımcılarımızın ve ziyaretçilerimizin fuar süresince birebir görüşmeler yapabileceği sistemimiz üzerinde son düzenlemelerimizi tamamladık.

Yeni Dönem Fuarcılıkta Yine Öncü Tüyap Fuarcılık Grubu Olacak!

Önce sağlık anlayışı doğrultusunda fuar içerisindeki birçok işlemi dijitalleştirdik. Temassız fuarcılık ile tüm katılımcı ve ziyaretçilerimize güvenle iş yapmaları için oluşturduğumuz dijital alt yapımızın tüm imkânlarını sunmaya hazırız. Bunun yanı sıra fuar alanında fiziki olarak bulunacak herkesin gönül rahatlığıyla iş yapması için gerekli tüm düzenlemelerimizi yaptık ve bu düzenlemelerin karşılığında TSE Covid-19 Güvenli Hizmet Belgesi’ni alan ilk ve tek fuar şirketi olduk.

Detaylı bilgi için:

Pazarlama Ekibi Mail: info@madenturkiyefuari.com

Pazarlama Ekibi Telefon: 0 212 867 11 00 – 11 45

Devamını Oku

Etkinlikler

Hırdavat sektöründe dev iş birliği

Yayın Tarihi:

on

Önce Avrasya’nın, sonrasında da dünyanın en kapsamlı hırdavat endüstrisi etkinliklerinden biri olmayı hedefleyen Hardware Eurasia Fuarı, Reed Tüyap’ın uluslararası fuarcılık deneyimi ve Hırdavat Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (HISİAD) sektörel gücü ile 1-4 Nisan 2021 tarihleri arasında sektör profesyonellerini, konusunda uzman katılımcıları ile Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde buluşturacak.

Hırdavat sektörünün iddialı ihracat hedeflerinin karşılanmasına büyük katkıda bulunacak Hardware Eurasia, başta Avrasya bölgesi olmak üzere tüm dünyadan sektör profesyonellerini ağırlamayı hedefliyor.  8,2 Milyar $  büyüklüğünde ihracatı olan Hırdavat Sanayi Sektörünün en verimli şekilde gelişip, global ölçekte rekabetçi tüm pazarlarda söz sahibi olabileceği zemini oluşturmak için, Hardware Eurasia Fuarı, hırdavat pazarına üretim yapan ve hırdavat ürünlerini pazarlayan tüm paydaşların güçlerini birleştireceği yeni bir platformu olacak.

Hardware Eurasia Fuarı, Endüstriyel Hırdavat, El Aletleri & Genel Hırdavat ve Mobilya & Yapı Hırdavatı olarak üç ana başlık altında topladığı endüstrinin geniş ürün yelpazesinde yer alan tüm ürün ve hizmetleri kapsayacak.

Yüz yüzeden çok daha fazlasını sunan Yeni Nesil Fuarcılık uygulamalarının yer alacağı Hardware Eurasia Fuarı’nda, canlı fuarın gücü ile dijital uygulamaların yenilikçi yüzünün bir araya getirildiği hibrit fuar modeli sayesinde, katılımcılar ulaşmayı amaçladıkları tüm ziyaretçi profili ile temas edilebilecek. Yeni normal döneminin tüm gereksinimlerini kapsayan önlemleriyle, Hardware Eurasia Fuarı hem katılımcılarına hem de ziyaretçilerine güvenli bir fuar deneyimi sunacak. Gerek dijital kayıt ve kapı giriş süreçleriyle gerekse katılımcı portalında yapılan geliştirmeler ile fuar alanındaki tüm süreçler temassız olarak gerçekleşecek.

Hırdavat sektörümüzün gücünü dünyaya birlikte göstereceğimiz Hardware Eurasia Fuarı, Reed Tüyap ve HISİAD’ın iş birliğiyle 1-4 Nisan’da TSE Covid-19 Güvenli Hizmet Belgeli Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde tüm sektör paydaşlarıyla birlikte kapılarını açmaya hazırlanıyor.

Devamını Oku

Etkinlikler

Dünya Gıda Konferansı, bu yıl dijital olarak gerçekleştirildi

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Her yıl gerçekleştirilen Dünya Gıda Konferansı, dünya genelinde var olan açlığı ortadan kaldırmak ve kötü beslenme sorunlarına çözüm bulabilecek paydaşları bir araya getirmekte olup, dünya liderlerinin gıda sistemindeki sorunlara eğilmesi gerektiğini dile getiren önemli bir organizasyondur.

Çünkü açlık, dünya liderlerinin karşılaştığı en önemli sorundur.

1996 yılında gerçekleştirilen Dünya Gıda Zirvesi’nde kabul edilen “Dünya Gıda Zirvesi Eylem Planı” önemli bir dönüm noktası niteliğindedir. Böylece herkesin fiziksel ve ekonomik olarak her zaman yeterli ve güvenli gıdaya ulaşması, süründürülebilir tarımsal üretimin sağlanması konularında ülkelerin önlem alması için çeşitli eylem planları ortaya konmuştur.

Günümüze geldiğimizde, 26 Haziran 2020 tarihinde tamamen dijital olarak gerçekleştirilen Dünya Gıda konferansı da bu eylem planını desteklemekte ve bunun ötesinde, 2020 yılına damgasını vuran COVID-19 pandemi sürecinin gıda sistemine etkilerinin ve bu konuda alınabilecek önlemlerin konuşulduğu önemli bir ajandaya dikkat çekmiştir.

Araştırmacıları, politikacıları, iş dünyası ve sivil toplum örgütlerini bir araya getiren konferansta, COVID-19 sağlık krizinin dünyayı salladığı bu dönemde, özellikle gelişmekte olan ülkelerde durumun açlık ve fakirlik krizine dönüşmemesi için acilen herkes göreve çağrıldı.

Konferansta iki temel başlık üzerinde pek çok oturum ve podcast gerçekleştirildi,

1. Gıda Sistemi

COVID-19 boyunca ve sonrasında kendini hızlıca toparlayan gıda sistemine geçiş nasıl olmalıdır?

Pandemi boyunca tecrübe edilen sorunlar nelerdir ve nasıl aşılabilir?

Pandemide zarar gören gıda sisteminde toparlanma nasıl gerçekleştirilebilir?

(Çünkü yaşanan kriz, tek başına bağış ve yardım kuruluşlarının destekleri ile aşılamaz.)

İnsanların yemek yeme alışkanlıkları nasıl dönüştürülebilir?

Geleceğin tarım uygulamaları nelerdir?

Gıdanın geleceği!

Devletler tarafından alınması gereken önlemler gıdanın geleceğini kurtarabilir!

2. Avrupa Yeşil Anlaşması

Avrupa Yeşil Anlaşması, gelecekte dünya liderlerine, kural koyuculara ve topluma nasıl faydalar getirebilir?

İklim değişikliği ve biyolojik bozulma Avrupa’yı ve bütün dünyayı tehdit eden en temel sorunlardır. Bu sorunların üstesinden gelebilmek için, Avrupa’nın yeni bir büyüme stratejisine ihtiyacı olduğu aşikârdır.

Geliştirilecek strateji çerçevesinde;

  • 2050 yılına kadar sera gazı etkilerini minimize etmiş olması
  • Ekonomik büyümenin mevcut kaynakları yok etmeden gerçekleşmesi için politikalar geliştirmesi
  • Her bireye ve topluma ve ulaşabilir olması
  • Hedeflerine hizmet ediliyor olmalıdır.

 

Avrupa Yeşil Anlaşması, yukarıda sıralanan maddeleri hayata geçirecek sürdürülebilir bir ekonomi oluşturulması hedefini gütmektedir.

Uzmanlar, COVID-19 pandemisinin sebep olduğu büyük bir ekonomik buhran beklediklerini dile getiririnken, iklim değişikliğinin de olumsuz etkileri ile hali hazırda yoksullukla mücadele eden ülkeleri çok daha derin bir kriz beklemektedir.

Bu noktada Avrupa ülkelerinin iyileştirici ve koruyucu rol üstlenmesi elzemdir. Avrupa Yeşil Anlaşması da bunu desteklemektedir.

Görülüyor ki, dünya önlemez bir krize doğru hızla ilerlerken alınacak önlemlerle bu krizle mücadele yollarını bulabilir ve gelecek nesiller için sağlıklı ve sürdürülebilir yaşam koşullarını temin edebiliriz.

Çözüm ise bireylerin, toplumların, devletlerin kısacası dünyanın bu sorunları ciddiye alıp harekete geçmesi ile mümkün olacaktır.

Sevgiler,

Dönüştür Gitsin

 

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com