Connect with us

Aktüatör

Ava Proses Teknolojileri’nden otomasyon sistemleri için aktüatör çözümleri

Yayın Tarihi:

on

Akış ve proses ekipmanları tedarikinde 25 yıllık tecrübesiyle öne çıkan Ava Proses Teknolojileri, pnömatik ve elektrikli aktüatörler ile otomasyon alanında çözümler sunmaktadır.

Ava Proses Teknolojileri Genel Müdürü Ahmet Yemekpişiren’den firmalarıyla ilgili bilgiler aldık. AVA Proses’i ve ürün gruplarını kısaca anlatmasını rica ettiğimiz Ahmet Bey, şu bilgileri verdi: “Firmamız AVA Proses Teknolojileri, akış ve proses ekipmanları konusunda, özellikle de vanalar ve vana otomasyon grupları ile ilgili faaliyet gösteren bir firmadır.
Ürün gamımızda; kelebek vanalar, bıçaklı sürgülü vanalar, küresel vanalar, pinç vanalar, çekvalfler, patlaç valfler, pnomatik ve elektrik aktüatörler, sviç kutuları, oransal pozisyoner, pnomatik yön valfleri vs. bulunmaktadır.”

Firmalarının ağırlıklı olarak hangi sektörlere çözümler sunduğunu sorduğumuzda ise Ahmet Bey, şunları söyledi: “Ağırlıklı olarak; madencilik, kimya, petrokimya, otomotiv, gıda, demir çelik ve enerji santralleri sektörleri ile çalışmakta ve çözümler sunmaktayız.”

Otomasyon ürün grubu altında yer alan aktüatörlerle ilgili ayrıntılı bilgi vermesini rica ettiğimizde ise Ahmet Yemekpişiren, şunları söyledi: “Aktüatörler; bir vanayı açmak/kapatmak için kullanılan bir operatör mekanizmasıdır. Vanaların üzerine monte edilir. Elektrik, hava veya hidrolik yardımı ile vanayı kontrol etmemizi sağlar. Özellikle sanayide en çok kullanılan tipi pnömatik (basınçlı hava ile çalışan) aktüatörlerdir. Diyafram ve Piston-Silindir tip olmak üzere 2 ana çeşidi vardır. Uygulamaların çoğunda hafif ve dayanıklı yapılarından dolayı pnömatik aktüatörler tercih edilir. Maliyet açısından etkin ve güvenilir olmaları, patlayıcı ortamlarda kullanılabilmeleri ve acil durumda kapama aktüatörü (Fail-safe) olarak kullanılabilmeleri avantajlarıdır.”

Aktüatörler sanayide otomasyon ile üretim yapan tüm tesislerde sıklıkla kullanıldığını belirten AVA Proses Genel Müdürü Ahmet Yemekpişiren, aktüatör seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlara ilişkinse şunları söyledi: “Aktüatör seçiminde dikkat edilmesi gerekenler; aktüatörünüzün tipine (elektrik, pnömatik veya hidrolik) doğru karar verilmesi, kullanacağınız vananın tork değerine uygun aktüatör seçilmesi, eğer pnömatik bir aktüatör kullanılacak ise besleme havanızın 4 ile 8 bar arasında olması, kullanılacağı ortam sıcaklığına dikkat edilmesi, düşük hava tüketimine sahip olmasıdır.”

Son olarak aktüatörlerin sağlıklı ve uzun ömürlü bir şekilde kullanılması için nelere dikkat edilmesi gerektiğini sorduğumuz Ahmet Bey, bu konuda da şu değerlendirmeleri yaptı: “Pnömatik bir aktüatör daha uzun ve sağlıklı olarak kullanmak için; aktüatörün açma kapama yapmasını sağlayan basınçlı havanızın temiz ve neminin alınmış olması gerekir. Aksi takdirde aktüatörünüzün ömrü kısalacaktır.” 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Aktüatör

Hijyenik servo aktüatör Axenia Value ile mikrop ve bakteriye geçit yok

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

WITTENSTEIN alpha; mikrobiyolojik açıdan güvenli, kalıntı bulunmayan temizlik, korozyona karşı dayanıklı, açık makine mimarisine entegrasyon için ideal hijyenik sistem tasarımı gibi tüm gereksinimleri, Axenia Value Serisi’ndeki hijyenik servo aktüatörlerinde bir araya getirdi. Üretim ve paketleme makinelerinin steril ve ıslak alanlarında kullanılmak üzere geliştirilen bu motor/redüktör sistemleri, herhangi bir ek koruyucu önlem gerektirmeden açık ünitelere dahil edilebiliyor. Bu, entegrasyon için yalnızca zamandan ve paradan tasarruf sağlamakla kalmıyor; aynı zamanda kapalı veya kapsüllü servo aktüatör çözümleriyle ilişkili çoklu performans, süreç ve ürün risklerini de ortadan kaldırıyor.

Makine bileşenleri için hızlı, güvenilir ve kalıntısız temizlik

Tek kablo teknolojisine sahip Axenia Servo Aktüatörler, WITTENSTEIN alpha’nın hijyenik tasarım ve European Hygienic Engineering & Design Group (EHEDG) uyumlu planet redüktör olan HDV ve HDP portföyünü tamamlıyor. WITTENSTEIN alpha’nın kardeş şirketi olan WITTENSTEIN Cyber Motor; mikropların, bakterilerin, mikroorganizmaların ve kir ceplerinin ortadan kaldırılması gereken steril uygulamalara mekatronik tahrik çözümleri olarak 335 Watt’a kadar çıkış değerlerinde Cyber® Dinamik Serisi’ndeki kompakt servo aktüatörleri de sunuyor. Makine bileşenleri hızlı, güvenilir ve kalıntı bırakmadan temizlenebiliyor.

Sistem, ölçeklenebilir değişkenleri kapsıyor

Axenia Value Serisi’ndeki hijyenik servo aktüatörler, istenen görev ve performans gereksinimlerine bağlı olarak kullanılan sistem araç kiti ile maksimum 32 Nm, 80 Nm veya 200 Nm hızlanma torku ve i=10 ila i=25 dişli oranları ile 3 motor boyutunda yapılandırılabiliyor. Konum ve hız freni, sıcaklık sensörleri ve analog ile dijital kodlayıcı sistemleri, opsiyonel olarak entegre edilebiliyor. Kontrolörle ilgili olarak bu serideki servo aktüatörler, optimum bağlantı sağlamada farklı üreticilerden 20’den fazla olası tiple eşleşebiliyor.

Baştan sona hijyene göre tasarlanmış eksiksiz sistem

Axenia Value Serisi, tamamen hijyenik ilkelere göre tasarlanmış hassas aktüatörleri temsil ediyor. Dış gövde yüzeyleri ve kablo rakorları, ekstra dayanıklı 1.4404 / AISI 316L paslanmaz çelikten imal edildi. Haddelenmiş çelik yüzeyler, Ra 0,8 µm’den daha az bir değerle neredeyse pürüzsüzler. Bu, ürünün yapışma riskini en aza indiriyor ve temizlik malzemelerinin ve dezenfektanların herhangi bir kalıntı bırakmadan durulanmasına veya boşaltılmasına olanak tanıyor. Kasa, CIP veya SIP temizliği sırasında veya yüksek basınçlı temizleyici kullanırken nem girişini önlemek için IP69X (30 bar) korumasına sahip. Axenia Value kullanıcıları, tek tek motorlar ve redüktörler bir araya getirildiğinde mikroorganizmalar için sıklıkla bir üreme alanı sağlayan mekanik geçişlerin, ölü boşlukların, boşlukların, vida başlarının ve yuva köşelerinin yer almadığı, hijyen odaklı yeni bir sistemin avantajlarından faydalanıyorlar. Servo aktüatörlerde kullanılan sızdırmazlık malzemeleri de benzer şekilde hijyenik tasarım için EHEDG ve FDA gerekliliklerine uygun. Bu nedenle aktüatör açık bir ünite olarak, yani ek başlıklar veya kapaklar olmadan monte edilebiliyor ve çalıştırılabiliyor. Bu, kapalı veya kapsüllenmiş redüktör motorlarıyla ilişkili gizli kir cepleri, aşındırıcı noktalar veya sızıntı gibi başka türlü olası riskleri önlüyor.

Garantili tavizsiz performans

Axenia Value Serisi’ndeki servo aktüatörler, hacimden tasarruf etmek için doğrudan monte edilen, yani kaplinsiz hassas bir planet redüktöre sahip kompakt, yüksek performanslı bir motordan meydana geliyor. İki sistem bileşeni mükemmel şekilde eşleşen elektriksel özelliklere sahip. Bu, önemli bir avantaj anlamına geliyor: Farklı üreticilerin motor ve dişli kutusu kombinasyonlarında, servo ünitesinin gerçek performansını en azından makul bir seviye doğru bir şekilde tahmin etmek için sistemin yüzde 30 ila 50 oranında düşürülmesi gerekirken, Axenia değeri test edilenlerin güvenliğini sunuyor. Ayrıca, sistem tasarımı sayesinde bu performans verileri ölçeklendirilebiliyor. Örneğin, servo aktüatörün izin verilen maksimum yüzey sıcaklığını aşmaması sağlanabiliyor. Bu, yüzeye dokunulduğunda yanık yaralanmalarına karşı korumanın yanı sıra, maddelerin muhafaza üzerinde pişmesini veya pıhtılaşmasını da önlüyor.

Kullanımına dünya çapında onay

Kuzey Amerika için UL onayı (hazırlık aşamasında) ve Çin’deki etiketleme gerekliliklerini karşılamak için gerekli olan DFC sertifikası sayesinde, Axenia Value Servo Aktüatör, dünya çapında kullanıma uygun.

Kaynak: www.wittenstein.com.tr

Devamını Oku

Aktüatör

SAUTER’in BIM kütüphanesine yeni modeller eklendi

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Yapı Bilgi Modellemesi olan BIM’e dayalı dijital bina planlamaları artık bir standart haline geldi. BIM kütüphanesini 2017 yılında kullanıma sunan SAUTER, o tarihten bu yana başta HVAC sektörü olmak üzere tüm yapı döngüsünü kapsayan projelerde mimarları, mühendisleri ve bina planlayıcılarını destekliyor. SAUTER’in BIM kütüphanesi veri tabanına yakın zamanda akıllı aktüatör CAD ve Revit model verilerinin yanı sıra, basınçtan bağımsız ayarlama vanalarının yeni modelleri de eklendi.

Akıllı Aktüatör BIM modeline dayalı bir ısıtma grubunun görselleştirilmesi

Genellikle masraflı ve esnek olmayan inşaat projeleri, yoğun planlama gerektirir. Pazara çok fazla oyuncu dahil oluyor ve dolayısıyla karşılıklı bağımlılık oranları da yükseliyor. Ayrıca, farklı ekipman sistemlerinin planlama süreçlerinin birbiriyle bağlantısı, disiplinlerarası ya da bina sürecinin tümünü kapsayacak. Bu nedenle, öngörülemeyen olaylar ne kadar geç gerçekleşirse, son teslim tarihleri ​​ve maliyetler üzerindeki etkisi o kadar büyük oluyor. Bu soruna çözüm olarak geliştirilen Yapı Bilgi Modellemesi BIM, binaların ilgili her uzman tarafından erişilebilen dijital verilerle geliştirilmesini ve işletilmesini sağlıyor.

Bu amaçla tüm bina verileri yaşam döngüsü boyunca BIM ile kaydedilirken ilk adım, yeni bina projesini test etmek için bir model oluşturmakla başlıyor. Günümüzde standart haline gelen BIM’e dayalı dijital bina planlaması, tüm inşaat sahalarında küresel olarak mevcut ve bu çoğu zaman zorunlu bir işlem.

SAUTER’in BIM kitaplığı

Küresel vanalar (AKM 115SA), havalandırma damperleri ve VAV sistemleri (ASM 115SA), küresel vanalara uygun akıllı aktüatörlerin BIM modellerini ve bunlara uygun I/O modüllerini (SAIO​​100) içeren SAUTER’in BIM kitaplığı; yeni NRFC4 fan-bobin kontrolörü ve basınçtan bağımsız kontrol vanaları, UVC102MF065…100, UVC 106 ve VDL050…100 serileri ile hidronik dengelemede dijital çözümlerle tamamlanıyor. 2 noktalı kontrolörler ve kabinlere kadar vanalar, aktüatörler, sensörler ve oda birimlerinin verilerini içeren SAUTER’in BIM kitaplığı, sezgisel arama ve filtre seçenekleri ile doğru ürünleri bulmayı kolaylaştırıyor. SAUTER, tüm BIM modellerini Autodesk planlama ürünleriyle uyumlu Revit dosyaları ve CAD dosyaları olarak tedarik ediyor. SAUTER’in BIM kitaplığı aracılığıyla her yıl yaklaşık 6.000 BIM nesnesi indiriliyor. SAUTER bu şekilde, müşterileri ve ortakları için günlük işleri kolaylaştırıyor.

Yapı Bilgi Modellemesi

BIM’ın 2000’li yılların başında tanıtılması ve yaygınlaşması, mühendislik aşamasından çelik konstrüksiyon yapımına kadar inşaat sektörünün dijitalleşmesine önemli bir katkısı oldu. Merkezi bir veri tabanındaki tüm ilgili tarafların bütünsel bir görünümü ile karakterize edilen bir süreç olan BIM ile bina simülasyonları ve 3B görselleştirmeler, yalnızca tasarım kararlarına yardımcı olmakla kalmıyor; sanal modelde yapılan değişiklikler otomatik olarak tüm planlara aktarılıyor. Bu, ilgili herkesin her zaman güncel olduğu anlamına geliyor. Merkezi dokümantasyon deposu, ilgili verilerin anında ve sürekli olarak mevcudiyeti ve planlamaya dahil olanlar arasında geliştirilmiş bilgi alışverişi, planlama sürecinde artan üretkenliğe yol açar. BIM’in ve SAUTER gibi üreticilerin modellerinin yardımıyla mimarlar, mühendisler ve uzman planlamacılar arasındaki iş birliği, işlem maliyetleri, teslim tarihleri, kalite ve verimlilik açısından önemli ölçüde optimize edilebilir.

Devamını Oku

Aktüatör

AUMA CDT Yazılımı için yeni tasarım

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

AUMA, devreye alma ve arıza tespit aracının (CDT) tamamen yeniden tasarlanmış yeni bir sürümünü piyasaya sürdü. Yeni AUMA CDT 2020 sürümü, bir Windows dizüstü bilgisayar kullanarak AUMA aktüatörlerinin hızlı ve kolay kurulumuna, devreye alınmasına ve arıza tespitine kolaylıkla olanak sağlamaktadır.

Modern kullanıcı arayüzü ve kapsamlı işlevleri sayesinde, AUMA CDT devreye alma, bakım ve sorun giderme sırasında zaman ve maliyetten tasarruf etmeye yardımcı olur. Başlangıçta AUMA’nın kendi servis uzmanları için tasarlanmış olan yüksek performanslı yazılım aracı artık işlevlerinin çoğunu kayıtlı kullanıcılara sunmaktadır. Bu işlevler arasında, açma-kapama torklarının ve son konumların ayarlanması, aktüatör parametrelerinin değiştirilmesi ve uzaktan bluetooth bağlantısı ile aktüatör kontrolünü içermektedir. Yeni sürüm ayrıca, kullanıcıların servis talepleri oluşturmasına ve ayrıntılı analiz için aktüatör verileriyle anlık görüntü dosyalarını AUMA Cloud’a yüklemesine olanak tanımaktadır.

Ayrıca kontrol sistemi entegrasyonu içerisinde Profibus ve Modbus gibi master fonksiyonları da mevcuttur. Güçlü bir proses veri monitörü ile I/O arayüz simülatörü gibi kapsamlı teşhis fonksiyonları servis ve teşhis sürelerini oldukça kısaltmaktadır.

Yeni sürüm CDT, aktüatöre Bluetooth bağlantısı için tamamen optimize edilmiş bir iletişim protokolünden yararlanarak, önemli ölçüde daha hızlı veri aktarımı sağlamaktadır. Yeni bir merkezi AUMA kullanıcı yönetimi sistemi, yetkisiz erişime karşı korumayı geliştirmektedir.

AUMA CDT, AC 01.2 aktüatör kontrollerine sahip SA ve SQ serilerinin yanı sıra SGx ve SVx aktüatör serisi aktüatörleri de desteklemektedir. Ayrıca yeni PROFOX serisi aktüatörlerde bağlantı ve kontrol seçeneklerini de içermektedir. AUMA CDT yazılımının yeniden tasarımı, kullanıcılara AUMA aktüatörlerini çalıştırmak için mümkün olan en iyi destek araçlarını sağlama konusundaki sürekli taahhüdünü bir kez daha desteklemektedir. Akıllı telefonlar ve tabletler için AUMA Assistant Uygulamasının yeni bir sürümü de mevcuttur. Sürüm 4.0 hızlı Bluetooth iletişimi sağlamakta ve AUMA PROFOX aktüatörlerini desteklemektedir..

AUMA CDT, Yazılım indirme sayfasından ücretsiz olarak edinilebilmektedir. AUMA Assistant Uygulaması ise Google Play’de ve Apple App Store’da ücretsiz olarak indirilebilmektedir.

Devamını Oku

Trendler