Connect with us

Etkinlikler

Ulusal Hidrolik Pnömatik Kongreleri’nin yedincisi İstanbul’da düzenleniyor

Yayın Tarihi:

on

Hidrolik Pnömatik sektöründe “Milat” olarak kabul edilen Hidrolik Pnömatik Kongresi, Makina Mühendisleri Odası tarafından İstanbul ve İzmir Şubesi yürütücülüğünde bu yıl 22-25 Ekim tarihlerinde İstanbul Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi’nde gerçekleştirilecek. TMMOB Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Sekreteri ve HPKON Düzenleme Kurulu Başkanı Yunus Yener ile 7. Ulusal Hidrolik Pnömatik Kongresi hakkında görüştük.
HPKON 2014 LOGOHidrolik Pnömatik Kongresi’nin ilk oluşumu ve geçmişi hakkında bilgi verir misiniz?
Odamız, üyelerinin çoğunlukta olduğu meslek alanlarındaki sorunların çözümüne yönelik platform yaratma konusunda sürekli çalışmalar gerçekleştirmekte. Hidrolik Pnömatik sektörünün içinde var olan tarafları, o güne kadar bir araya getirecek bir platformun olmadığını tespit etmemizin ardından 1999 yılında ilk Hidrolik Pnömatik Konferansı ve Sergisi’ni gerçekleştirdik. Bugüne kadar altı kez düzenlenen kongrenin gördüğü ilgi ve bugün yedincisini düzenliyor olmamız ne kadar doğru karar verdiğimizin anlamlı bir göstergesidir diye düşünüyorum.
Efes Convention Center’da ilk kez düzenlenen kongrelerin ardından Kültürpark Fuar Alanı’nda ve en son kendi mekânımız olan MMO Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde düzenlenen kongremiz her geçen gün sektörde kendisinden daha fazla söz ettirmeyi başardı.
İstanbul ve İzmir Şubelerimizin birlikteliği ile bugüne kadar İzmir’de düzenlenen Hidrolik Pnömatik Kongrelerini, sektör temsilcilerinin önerileri de değerlendirilerek bu yıl 22-25 Ekim tarihlerinde İstanbul’da düzenleme kararı aldık. İstanbul’da Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi’nde gerçekleştirilecek kongre bizler için de çok önemli bir deneyim olacak. İzmir ile özdeşleşmiş olan Hidrolik Pnömatik Kongrelerini bu yıl İstanbul’da düzenleyerek, bugüne kadar oluşan deneyim ve birikimi Şubelerin birbirleriyle paylaşması ve etkinliği nitelik olarak daha da yukarılara taşınmasını amaçlıyoruz. Ayrıca sektör temsilcilerinin İstanbul’da düzenleme taleplerini de yerine getirmiş oluyoruz. Zaten geçmiş yıllarda hidrolik pnömatik alanında bilgilendirme platformlarımız sadece İzmir’deki kongre ile sınırlı kalmadı ve Gaziantep, Denizli, Bursa, Adana ve Konya’da yerel firma ve temsilcilerinin izleyici olarak katıldığı bölgesel toplantılar gerçekleştirildi.Sektörün durumu hakkında genel bir bilgi verir misiniz?
Akışkan gücü sektörü, kontrol ve otomasyon teknolojileri aracılığıyla pek çok üretim alanında yer alan, makina mühendisliğinin en nitelikli hizmeti üretebildiği önde gelen uygulama alanlarından birisi. Mekanik, elektronik, bilgi işlem, programlama gibi disiplinler arası niteliğiyle mekatronik anlamında, katma değeri yüksek özgün çözüm ve projeleri kolayca üretebilecek bir sektör.
Kongrenin ilk yıllarında sektörün emeklemesinden bahsederken bugün sektörün ihtiyacı olan ekipmanların önemli bir kısmı ülke içinde üretilir hale gelmiştir. 2000’li yılların başında çoğunlukla iç piyasaya yönelik üretim yapan sektör üreticileri, ülkemizde sık yaşanan krizler ve iletişim sektörünün gelişmesi ile birlikte ihracata yöneldi. Bugün sektörde ithalatçı firmaların yanında üretici ve ihracatçı firmaların sayısının arttığını, özellikle hidrolik pompa, silindir, valfler, hidrolik hortum ve bağlantı elemanları konusunda yerli üreticilerin önemli ölçüde söz sahibi olduğunu ve ihracat yaptıklarını görmek, özellikle ülke Hidrolik ve Pnömatik sektörü için sevindirici.
Sektörde bugünkü temel sorunların; AR-GE olanak ve desteklerinin yetersizliği, sektörle ilgili teknolojik ve endüstriyel birikim yetersizliği, sermaye ve finansman yetersizliği, istikrarlı ve güvenilir iç pazarın olmaması, maliyet girdilerinin (enerji fiyatları vb.) yüksek oluşu, standartlara uygun olmayan ithalat ve haksız rekabet olduğunu ifade edebilirim.
Buradan hareketle; hidrolik pnömatik sektörü kendi standartlarını, kalite kriterlerini ve etik kurallarını oluşturmalı ve güncelleştirmeli. Haksız rekabetin önlenmesi için standartların geçerliliği ve uygulanması sağlanmalı, bu konuda kullanıcıların ve makina imalatçılarının çok iyi bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi için sektöre çok büyük görev düşmektedir. Ayrıca ihtiyaç duyulan standartların oluşturulmasında sektöre de büyük görev düşmektedir.
Yerli üreticilerin sadece iç pazarda kendilerini büyütmeleri ve geliştirmeleri çok zor, bu nedenle yerli üreticiler dış satıma yönelmeli ve bunun için gerekli teknolojik ve finansal altyapı çalışmaları ise ilgili devlet birimleri tarafından mutlaka teşvik edilmeli.
Son yıllarda gelişmiş ülkelerin katma değeri daha yüksek ürünlerin üretimine yönelmeleri, üretim maliyetlerinin yüksekliği, AB ülkelerinin çevre gibi yasal düzenlemeler nedeniyle bazı ürünlerin üretilmesinden vazgeçmesi gibi sebepler, birçok sanayi üretiminin gelişmekte olan ülkelere kaymasına neden oldu. Bu nedenle ülkemizin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan ülkeler, gerek üretim ve gerekse yatırım anlamında ilgi çekmekte. Bu anlamda, sektörümüz de bu ilgiden payını almakta. Bu sürecin bir süre daha devam edeceği düşünülürse sektörün bu noktayı iyi değerlendirmesi gerekmekte.
Ülkemizde hidrolik pnömatik sektörünün büyüklüğünün rakamsal olarak hangi boyuta ulaştığı ve ürün grupları bazında dağılımın ne olduğu halen belirsiz. Bu konu, hem sektör firmalarının orta ve uzun vade stratejilerini oluşturmalarında, hem de sektörün genel olarak sorunlarının çözümünde bir engel olarak durmakta.

Geleceğe ilişkin hidrolik pnömatik alanında yapılması gerekenler nelerdir?
Hidrolik ve pnömatik sektöründe AR-GE çalışmaları ana sanayiden gelen geri bildirimler ile düzenli olarak sürdürülmekte. Burada önemli nokta ana sanayi ve yan sanayi arasındaki iletişim ve güven bağının korunması. Özellikle yurtdışında her yıl düzenli olarak organize edilen uluslararası kongreler ve yürütülen akademik çalışmalar sektörün rekabetçi kalması için büyük öneme sahip. Türkiye’de en önemli eksiklik olarak mevcut akademik çalışmaların yeterince desteklenmemesi ve akademik çalışma yapılabilecek fiziki şartların oluşturulmasındaki başarısızlıklar görülmektedir. Gerek uzak doğudan gelen ucuz ürünler, gerekse elektro-mekanik çözümler gibi alternatiflere karşı güçlü bir şekilde ayakta durulabilmesi için sektörün üniversitelerle işbirliği yaparak düzenli AR-GE çalışmaları yürütmesi gerekmekte. Bu çalışmaları yaparken organizasyonun güçlendirilmesi için teknolojik araştırmalarda üniversitelerle birlikte çalışılmalı.
Sektörün başarması gereken bir konu da üniversitelerin Makina Fakültelerinden birinde Akışkan Gücü Bölümü oluşturulması ve bu bölümün sektörle işbirliği yaparak araştırma geliştirmeye yönelik makina ve ekipmanlarla donatılmasıdır.
Avrupa`daki gelişmeler, ülkemiz sektörüne karşı maliyet avantajı taşıyan Uzakdoğu firmalarının Avrupa`ya karşı lojistik dezavantajı gibi nedenler yüzünden ülkemizde hidrolik-pnömatik makine imalat sanayine ve bu sanayilere komponent üreten firmalara önemli bir şans tanımakta. Ancak bu şansı kullanacak firmalarımızın çok kısa sürede etkin AR-GE çalışmalarını yürütmeleri, bugüne kadar pazarda üretilen ürünleri değil pazarın gelecekte ihtiyacı olacak ürünleri tasarlamaları ve müşterilerinin beklentilerinin üzerine çıkmayı başarmaları gerekmekte.13

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku

Etkinlikler

İklimlendirme sektörünün buluşma noktası ISK – SODEX için yeni dönem hazırlıkları başladı

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

İki yılda bir iklimlendirme sektörünü tek çatı altında buluşturan ISK – SODEX’de, yeni dönem için hazırlıklar başladı. 2021 yılında 95 ülkeden 86 bin ziyaretçi ve 27 ülkeden 812 katılımcı firmayı ağırlayan fuar, 2023 yılında da ivmesini yükselterek dünyanın ilgisini çekmeye devam edecek. Yerli ve yabancı 90 bin ziyaretçi ve 1.000’in üzerinde firmanın katılması beklenen 2023 ISK – SODEX’de, ikili iş görüşmelerinin de katkısıyla 500 milyon dolarlık ticaret hacminin yakalanması hedefleniyor.

26 yıldır düzenlenen ve iklimlendirme sektörünün en güçlü fuarlarından biri olan ISK-SODEX – Uluslararası HVAC&R, Yalıtım, Pompa, Vana, Tesisat, Su arıtma, Yangın, Havuz ve Güneş Enerjisi Sistemleri Fuarı, her fuar sonrası gerçekleştirilen 500 milyon dolarlık ticaret hacmi ile dünyanın ilgi odağı haline geldi. 2021 yılında 95 ülkeden 12 bini yabancı olmak üzere toplam 86 bin ziyaretçiyi ağırlayan fuar, 27 ülkeden 812 katılımcı firmaya ev sahipliği yaptı. 53 ülkeden 300 profesyonel satın almacının katıldığı ikili iş görüşmelerine imkan sağlayan ISK-SODEX Fuarı, 2023 yılında da yükselişini sürdürecek. 25 – 28 Ekim 2023 tarihleri arasında yerli ve yabancı 90 bin ziyaretçi ve 1.000’in üzerinde firmanın katılması beklenen fuarın, 500 milyon dolarlık ticaret hacmi yaratması hedefleniyor.

İlk olarak 1997 yılında düzenlenmeye başlayan, yıllar içerisinde geldiği nokta ile Türkiye ihracatına büyük katkılar sağlayan ve 2021 yılında gerçekleşen versiyonuyla 2023 yılına kadar gerçekleştirilmek üzere 500 milyon dolarlık ticaret hacmi yakalayan ISK-SODEX Fuarı, geçmişten bugüne iklimlendirme sektörüne sağladığı katkıyı sürdürdü. Bugüne kadar binlerce katılımcı ve yüz binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapan ISK-SODEX, 2021 yılında 36.000 metrekarelik alanında 95 ülkeden 12 bini yabancı ziyaretçi olmak üzere, 2019 yılına kıyasla yüzde 27’lik artışla 86 bin ziyaretçiyi ağırlarken, 27 ülkeden 812 katılımcıya ev sahipliği yaptı. 53 ülkeden 300 profesyonel satın almacının katılımıyla ikili iş görüşmelerinin gerçekleştiği ISK-SODEX, milyonlarca dolarlık ihracat potansiyeli elde etti.

2023 yılı pazarın büyümesi için bir fırsat

Son yıllarda iklim değişikliğine paralel olarak sıcaklıkların da mevsimsel bazda çok sık değişiklik göstermesi ve mevcutta hissettiğimiz iklim krizinin etkilerinin gelecekte daha çok yükselecek olması sağlıklı iklimlendirme çözümlerinin önemini daha da artırdı. Pandeminin de bu konuya ilgiyi artırmasıyla birlikte yaşam alanları ve altyapılarda uygulanacak çözüm yöntemleri ve bunların sergilendiği fuarları öne çıkardı. Geçtiğimiz yıl 36.000 metrekarelik alanda düzenlenen fuar, 2023 yılında 42.000 metrekarelik alanı olan yenilenmiş İstanbul Fuar Merkezi’nde 25-28 Ekim 2023 tarihleri arasında ziyaretçilere açılacak. ‘Sağlıklı İklimlendirme Çözümleri’ mottosuyla gerçekleşmesi planlanan Uluslararası ISK-SODEX 2023 Fuarı’nda alternatif enerjiyle çalışabilecek ürünler, temiz ve konforlu iç hava kalitesinin oluşturulması, akıllı HVAC-R otomasyon sistemleri, daha az enerji tüketen, daha yüksek performanslı ve çok fonksiyonlu ürünlerin ön plana çıkması bekleniyor. Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’dan binden fazla katılımcı, dünya genelinden 90 bin ziyaretçinin gelmesi beklenen fuarda ayrıca T.C. Ticaret Bakanlığı destekleri ile İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) tarafından organize edilecek olan Sektörel Nitelikli Alım Heyeti kapsamında gerçekleştirilecek olan B2B ikili iş görüşmeleri aracılığıyla da sektörün ticaret hacmine büyük katkı sağlanması amaçlanıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Etkinlikler

GF Hakan Plastik, Özbekistan ve Nijerya’daki konumunu güçlendirdi

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

İhracat pazarında hedef ülkelere yönelik çalışmalarına devam eden GF Hakan Plastik, Özbekistan ve Nijerya’da bir kez daha güçlü duruşunu sergiledi. The Big 5 Construct Nigeria ve Aquatherm Tashkent 2022 fuarlarına katılan GF Hakan Plastik, iş birliklerini güçlendirirken Özbekistan’dan bir de ödülle döndü.

Nijerya/Lagos’ta düzenlenen Batı Afrika bölgesindeki fırsatlara odaklanan en büyük ve en etkili bina teknolojileri fuarı​ The Big 5 Construct Nigeria, 8.000’den fazla ziyaretçisi ve 25 ülkeden fazla katılımcısı ile 27-29 Eylül tarihleri arasında gerçekleşti. Üstyapı atık su/ temiz su ağırlıklı güncel ürün grupları ile Nijerya’daki güçlü varoluşunu pekiştirerek gerek ülke içi gerekse çevre ülkelerdeki proje ve pazar potansiyellerini değerlendiren GF Hakan Plastik, ziyaretçilerin sorularını cevaplayarak ürün ve firma hakkında sunumlar gerçekleştirdi.

Katılımcı portföyü genel olarak, Nijerya’da özel konut işi yapan yerli ve yabancı müteahhitler; okul, otel ve hastane projelerinin yüklenici firmaları; toptan ve perakende satış ile ilgilenen tüccarlardan oluştu. Bu potansiyellerin değerlendirilmesi için yeni bağlantılar kurarak portföyünü genişletmeyi amaçlayan GF Hakan Plastik, fuar organizasyonunun önemli bir parçası oldu.

En Yenilikçi HVAC Teknolojisi Ödülü

Bölgenin en büyük sektör fuarı olarak anılan Aquatherm Tashkent Fuarı ise, farklı ülkelerden çok sayıda firmanın katılımı ile 28-30 Eylül tarihleri arasında Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te gerçekleşti. Çözüm kolaylığı sunan üst kalite ürünleri ile Özbekistan’ın en prestijli projelerinde kullanılan GF Hakan Plastik ürünleri, fuar süresince ilgi odağı oldu. HVAC endüstrisi profesyonellerini buluşturan fuarda GF Hakan Plastik, teknoloji odaklı ve yenilikçi bakış açısı ile oldukça dikkat çekti.

Aquatherm Tashkent Fuarı‘nın 29 Eylül gecesinde 10. yılına özel düzenlenen gala gecesinde farklı ülkelerden, rakip katılımcıların ve firmaların da bulunduğu bir ödül töreni düzenlendi. Sahipleriyle buluşan ödüller arasında Silenta Extreme,’Best Innovative HVAC Technologies Ödülü’ne layık görüldü.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Etkinlikler

Xylem, 6. Su Kayıp ve Kaçakları Türkiye Forumu’nun altın sponsorluğunu üstlendi

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Küresel su teknolojisi şirketi Xylem, 2- 3 Kasım 2022 tarihlerinde gerçekleşecek olan 6. Su Kayıp ve Kaçakları Türkiye Forumu & Sergisi’nin altın sponsorluğunu üstleniyor. Kendisini dünya genelindeki en zorlu su sorunlarını çözmeye adayan lider su teknolojisi şirketi Xylem, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşecek olan 6. Su Kayıp ve Kaçakları Türkiye Forumu & Sergisi’nde su yönetimi ve yenilikçi çözümlerini anlatacak.

Su ile ilgili en zorlu sorunlara karşı yenilikçi çözümler geliştiren küresel su teknolojisi şirketi Xylem, 2- 3 Kasım 2022 tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşecek olan 6. Su Kayıp ve Kaçakları Türkiye Forumu & Sergisi’nde su yönetimi ve yenilikçi çözümlerini anlatacak. Bu yıl etkinliğin altın sponsoru olan şirket, sergi alanında B5/B numaralı standında su ile ilgili son teknoloji ürün ve sistemlerini de tanıtacak.

Xylem Türkiye Genel Müdürü Altuğ Bilgiç, etkinliğin ilk gününde “Su Yönetimi ve Yenilikçi Çözümler” panelinde Xylem’in bu yöndeki çalışmaları üzerine konuşma yapacak. Su Kayıp ve Kaçakları Türkiye Forumu & Sergisi; su kaynaklarının en etkin biçimde kullanılması, içme suyu temininde gelir getirmeyen su kayıplarının azaltılması, verimlilik iyileştirmeleri, entegre su yönetimi, başarılı örnek uygulamaların tanıtılması ve yaygınlaştırılmasının tartışıldığı ve sunulduğu önemli bir platform olarak sektörde öne çıkıyor. Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Derneği tarafından Tarım ve Orman Bakanlığı’nın himayesinde düzenlenen Forum & Sergi, 2014 yılından bugüne kadar 6000 ziyaretçisi ile su yönetimi profesyonelleri, yerel yönetimleri, üniversiteleri, sulama birliklerini, finans sektörünü bir araya getirip sektör dinamiklerine yön veriyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com