Connect with us

Pompalar

Tikinerlerde kritik ölçümler ve verimlilik takibi

Yayın Tarihi:

on

 

 

Madenlerde koyulaştırma, posadaki su oranının posanın hala akıcı ve pompalanabilir kalacağı kıvama kadar azaltılması işlemidir. Genel olarak ham çamur tikinere (koyulaştırıcı) merkezden beslenmektedir. Tanka flokülant dozajlanmasıyla belli bir çökelme hızında katı partiküller tank tabanına oturur. Tabanda yer alan sıyırıcı paletler ile posa tank merkezindeki çukura itilir ve buradan susuzlaştırma için emilir. Atık su tesislerinde olduğu gibi maden proseslerinde de sıkça kullanılan bu yöntem; atık yönetimi, suyun prosese geri kazanımı ve cevherin susuzlaştırılıp yoğunlaştırılması için önemli bir uygulamadır. Bu sebeple işletme performansı için önemli bir konuma sahiptir.

 Tikiner prosesindeki ölçüm noktaları

 

Tikiner prosesinde, prosesin nasıl çalıştığını gösteren, doğru ve güvenilir bir şekilde ölçülmesi gereken çok sayıda kritik parametre bulunmaktadır. Hidrolik basınç, çökmüş battaniye tabakasının yüksekliği, çökmüş battaniye tabakasının kütlesi, alt çıkış yoğunluğu, alt çıkış akış oranı, taşma bulanıklığı ve kuru katı besleme oranı bu kritik ölçüm noktalarından bazılarıdır. Verimli bir tikiner prosesi elde etmek için tüm bu verilerin izlenmesi ve kontrol edilmesi işletmeler için zorunluluk halini almıştır. Şekil 1’de de görüldüğü üzere en iyi sonucu elde edebilmek ve tikiner prosesini optimize edebilmek için Endress+Hauser olarak geniş ürün portföyümüz ile müşterilerimize entegre ve paket bir çözüm sunabilmekteyiz. Prosesteki her nokta için farklı gereksinimler ön plana çıkmakta ve dolayısıyla da farklı ölçüm prensiplerine ihtiyaç duyulmaktadır. Ölçüm noktaları ve burada kullanılan enstrümanlar hakkında uygulama detayları yazının bundan sonraki kısmında yer almaktadır.

Hidrolik basınç, hidrolik palet sürücülerde çıkış hattının tıkanması ya da yetersiz alt çıkış pompalama oranı gibi proses problemlerini izlemek için ölçülmektedir. Böyle durumlarda ya sistem kapatılır ya da daha düşük tork değeri için palet yükseltilir. Bu ölçüm Cerabar M/S basınç transmiteri ile gerçekleştirilmektedir. Battaniye yüksekliği çökmüş katı miktarını gösterdiği için öncelikli ve en değerli parametredir. Bu yükseklik bilgisi analiz edilerek flokülant dozajlama miktarını değiştirmek üzere gönderilir. Bu ölçüm için temizlik aparatlı Turbimax CUS71 dalgıç ultrasonik seviye sensörü kullanılmaktadır. Tikiner içindeki çökmüş katı miktarının raporlanması bu katının artışına duyarlı olan basınç transmiteri ile gerçekleştirilir. Sensör çökmüş katı miktarını sabit tutmak için pompanın hızını kontrol etmek üzere alt çıkış hattının konik bölgesine takılır. Doğrudan bu çamur medyasıyla temas halinde bulunan sensör yüzeyleri aşındırıcı partiküllere dirençli olmalı ve sensör üzerinde oluşan yapışkan birikmelerden düzenli olarak temizlenmelidir.

                                

Tikiner tankı

 

Flokülant dozajlaması genellikle Promag manyetik debimetreleri ile gerçekleştirilir.

 

Nihai katı madde yüzdesini kontrol etmek amacıyla alt çıkış hattının üzerine temassız radyometrik yoğunluk ölçer monte edilir. Dengeli operasyonun sürdürülmesi ve tikinerin çıkışında posa birikmelerinden kaçınmak için alt çıkış hattı yoğunluğunun ölçülmesi önem arz etmektedir. Tikinerden çıkan ve atığa gönderilen posanın toplam hacimdeki kuru katı madde kütlesi hacimsel ölçüm sağlayan elektromanyetik debimetre Promag 55S’in radyometrik yoğunluk ölçer Gammapilot ile haberleşmesini sağlayarak gerçekleştirilmektedir. Taşma hattından çıkan suyun kalitesinden ve netliğinden emin olmak için bulanıklık ölçer Turbimax CUS51 ile taşınan katı partikülleri takip edilmektedir. Ayrıca flokülant dozaj kontrol döngüsüne ileri besleme sinyali göndermek amacıyla tikiner besleme hattının üzerine Promag 55S ve CUS51 monte edilebilir. Alınan katı madde miktarıyla tanka girmesi planlanan bu miktara göre flokülant dozaj miktarı ayarlanabilir. Bu proses için en önemli parametrelerden biri flokülant dozaj miktarıdır dersek yanlış yapmış olmayız. Bu sebeple bu ölçüm yüksek hassasiyetli coriolis prensiple çalışan Promass 80H ya da Dosimass ile gerçekleştirilmektedir.

Yukarıda anlatılan tüm bu parametre takip ve kontrolleri sayesinde daha güvenli, daha verimli, öngörülebilir ve sürdürülebilir bir tikiner prosesi elde edilmiş olur. Bu prosesin maden işletmeleri için önemi düşünüldüğünde, bu konuda verimi yükseltecek yatırımların artarak devam edeceği beklenmektedir.

 

Cem Ozen

Endüstri Yöneticisi

Cem.ozen@tr.endress.com

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Pompalar

Lowara e-SVI Serisi ile kusursuz sistem çözümleri

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Uzun ömürlü, güvenilir bir sistem sunmak üzere tasarlanan Lowara e-SVI Serisi, daldırılabilir tip çok kademeli pompalardan oluşur. IEC yüksek verimli motoru ve optimize edilmiş hidrolik tasarımı sayesinde sistemlerdeki enerji tüketimi ve işletme maliyetleri azaltılır.

Uzun ömürlü endüstriyel tezgah pompası e-SVI, maksimum 120 m3/h debi, 250 mss basma yüksekliği ve geniş boyut özellikleriyle endüstriyel, OEM ve ticari bina sistemlerinde çok çeşitli uygulamaların taleplerini eksiksiz şekilde karşılar. 

Geniş mekanik salmastra opsiyonu ve önceden monte edilmiş kartuşlu salmastrası ile yüksek verim ve zaman tasarrufu sağlar. 

Lowara’nın mikro işlemcili frekans kontrol cihazı Hydrovar® ve IE5 enerji verimliliğine sahip e-SM sürücüsü ile kullanılarak, serinin performansı daha da artırılabilir. 

Uygulamaya göre değiştirilebilir daldırma derinlikleri ile geniş kullanım alanı sağlayan seri, ayrıca azaltılmış eksenel basınç sayesinde piyasada bulunabilen motorlarla çalışmaya uyumludur.

Yüksek enerji verimliliği, çevre dostu özellikleri, geniş uygulama alanı ile Lowara e-SVI Serisi Daldırılabilir Tip Çok Kademeli Pompalar, sistemlere güvenli ve eksiksiz çözümler sunar. 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

ECO Seri Monopump Pompalar ile düşük işletme bakımı ve fiyat avantajı

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

30 yıllık tecrübesi ile zorlu akışkan transferinde birçok sektörün çözüm ortağı olab HAS-ER Makina’nın uzun yıllardır üretimini yaptığı yerli üretim Monopump pompaların kullanımı her geçen gün çeşitli alanlar ve sektörlere ulaşıyor. HAS-ER Makina’nın yeni geliştirdiği ECO Seri Monopump Pompalar, düşük işletme bakımı ve fiyat avantajı sağlıyor.

30 yıllık tecrübesi ile zorlu akışkan transferinde birçok sektörün çözüm ortağı olab HAS-ER Makina’nın uzun yıllardır üretimini yaptığı yerli üretim Monopump pompaların kullanımı her geçen gün çeşitli alanlar ve sektörlere ulaşıyor. HAS-ER Makina’nın yeni geliştirdiği ECO Seri Monopump Pompalar, düşük işletme bakımı ve fiyat avantajı sağlıyor.

Üretim çeşitliliği 

  • ECO Seri; minimum 500 litre / saat 1 BAR ve maksimum 50.000 litre / saat 12 BAR kapasitelerine kadar üretiliyor.
  • ECO Seri Pompalar; flanş, açık hazne, rekor ve manşon bağlantılı olarak üretiliyor.

Verimlilik 

HAS-ER Makine, üretmiş olduğu pompa ve ekipmanların uzun yıllar kullanılması ve arızaların en kısa sürede giderilmesi için pompa parçaları geliştiriyor ve Ür-Ge çalışmaları yapıyor. Hijyen şartları ve gıda üretimine uygun materyaller kullanarak, üretim güvenliğini ön planda tutuyor. 

Enerji

Elektrik motoru fabrika ortamlarına uygun enerji beslemesi ile çalışıyor, pompaların motor enerji tüketimi optimum seviyelerde seçiliyor. Örneğin 220V / 380V / 460V gibi alternatif seçenekler ile de müşterilerin taleplerine cevap veriliyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Pompalar

Kazein transferi için diyafram pompalar

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Oluklu ambalaj üreticileri için diyaframlı pompalar, kazein tutkalının pompalanması için ilk tercih edilen çözümdür. Tapflo Diyaframlı Pompalar, dünyanın her yerinden çok sayıda müşterileri arasında saygın ve güvenilir bir marka olmuştur. Malzeme kalitesi ve çalışma esnasında güvenilirliği Tapflo pompalarını, oluklu ambalaj üretimi prosesinde ve karmaşık üretim sorunlarını çözmede en iyisi yapar.

Kazein tutkalı genellikle karton kutular, tüpler ve karton kılıfların üretiminde kullanılır. Oluklu ambalaj üretiminde tutkal büyük rol oynar. Nihai ürünün üretiminin tamamlanması için kazein yapıştırıcı en güvenilir ve uygun maliyetli şekilde teslim edilmelidir. Tutkal fabrikaya varillerde veya IBC tanklarında tedarik edilebilir. Tank boyutu ne olursa olsun, yapıştırıcı dışarı pompalanmalı ve proses banyosuna transfer edilmelidir.

Tutkalın viskozitesinin yüksek olduğu göz önüne alındığında (20 °C’lik bir sıcaklıkta viskozitesi 30 – 350 mPa*dır), bu da pompalama işlemini basit bir iş haline getirmez. Buna ilave olarak, kazein yapıştırıcısı yapı olarak, %30-45 kuru saf olamayan maddelerden oluşmaktadır. Bu yapıştırıcıyı verimli ve sorunsuz bir şekilde pompalamak için Tapflo, alüminyum gövdeli ve PTFE diyaframlı (politetrafloroetilen), diyafram pompalar sunar. Oluklu ambalaj için yapıştırıcıyı yalnızca diyafram pompalar verimli bir şekilde pompalayabilir. Pompanın yapısı, saf olmayan maddeler içeren viskoz sıvıları pompalamanıza ve kullanımdan sonra hızlı ve kolay bir şekilde bol su ile yıkanmasına olanak tanır.

Tapflo pompasının tüm malzemeleri, kullanışlı olması ve ekonomik özellikleri dikkate alınarak seçilmiştir. Alüminyum gövde pahalı değildir; ancak ürünle doğrudan temas halinde olan vana topları ve diyaframlar, parçaları aşınmaya karşı daha dayanıklı hale getiren bir PTFE tabakası ile kaplanmıştır. Tapflo felsefesine göre: “Basitik sanattır”. Üstün tasarımı sayesinde, pompanın hızlı bir şekilde ve özel aletler olmadan servis ve onarımı yapılır, bu da diğer üreticilerin pompalarına göre ek bir avantaj sağlar.

Kazein tutkalı yüksek viskozitesine rağmen Tapflo pompaları tarafından, uzun süredir dünyadaki birçok oluklu ambalaj üretim fabrikasında pompalamaktadır. Müşterilerimiz, Tapflo diyaframlı pompaların diğer avantajları olarak, pompanın tüm elemanlarının yüksek performansını, basit yapısını ve güvenilir olduğunu belirtmişlerdir.  

Havayla çalışan diyaframlı pompalar için tipik uygulamalar, metal serisi:

Baskı ve boya: Tutkal, katkı maddeleri, vernik, mürekkep, boya, lateks, asit, reçineler, pigmentler

İmalathane: Yağ, katı yağ, çözücüler, su, soğutma akışkanları, yağlayıcılar

Madencilik ve inşaat: Yapıştırıcılar, çamur, susuzlaştırma, kömür şlamı, macunlar

Seramik endüstrisi: Aşındırıcılar, sır, su, emayeler, kil

Kimya: Asitler, alkaliler, alkol, solventler, lateks, emülsiyonlar

Tapflo Group, bağımsız, İsveçli aile firması olup, havayla çalışan diyaframlı pompaların, santrifüj pompaların ve diğer endüstriyel proses ekipmanlarının üretici ve küresel tedarikçisidir.

Tapflo ürünleri ve hizmetleri 6 kıtada 75 ülkede mevcuttur. Tapflo olarak, müşterilerimizin rahatlığı için en yüksek Tapflo hizmet kalitesini garanti eden Tapflo Grup Şirketlerimiz ve özenle seçilmiş distribütörler tarafından dünya çapında temsil edilmekteyiz.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com