Connect with us

Darbe Sönümleyici

Tesislerdeki basınç dalgalanmalarına hijyenik çözüm GEMÜ 652 Darbe Sönümleyici

Yayın Tarihi:

on

GEMÜ, denenmiş ve test edilmiş diyafram valf teknolojisine dayanarak, steril uygulamalarda da kullanıma uygun GEMÜ 652 Darbe Sönümleyici’yi geliştirdi. Bu özellik, ürünün belirtilen boşaltma açısı dikkate alındığında tamamen boşaltılabilir ve CIP/SIP standardına uyumlu olduğu anlamına geliyor.

Birçok üretim tesisinde; pompaların çalıştırılması, kapalı sıvılardaki sıcaklık değişimleri veya vanaların hızlı bir şekilde değiştirilmesi nedeniyle oluşan ve istenmeyen basınç dalgalanmaları ortaya çıkar. Ortam beslemesi yüksek seviyedeyse ve alt tesis bileşenlerine aktarılan akışkan kütlesi aniden hareket etmeye başlarsa, valflerin açılması da basınç dalgalanmalarına neden olabilir. Bu basınç dalgalanmaları, filtreler, sensörler, pompalar ve borular gibi tesis bileşenlerine zarar verebilir. Aynı şekilde, bu basınç dalgalanmaları kapatma vanalarının kısa süreliğine yanlışlıkla açılmasına neden olabilir. Bu da ortamda kontaminasyona neden olabilir. Daha kötü durumlarda, onarım çalışması veya ürün zayiatı ile birlikte süre kaybı ortaya çıkabilir.

GEMÜ bu soruna çözüm olarak, GEMÜ 652 Darbe Sönümleyici’yi piyasaya sürdü. Belirli bir çalışma aralığında mümkün olduğu kadar fazla hacim kazanmak ve böylece basınç dalgalanmasını emmek ve dengelemek için tasarlandı. Ürünün gövdesinde sızdırmazlık elemanının olmaması, ortamın kapatmaya uygun olmadığı anlamına geliyor. Gerçek genleşme hacmi hareketli diyaframın açılmasıyla sağlanıyor.

Farklı aktüatör boyutları ve yay setleri kullanılarak, çalışma aralığını ve telafi edilebilecek hacmi ayarlamak mümkün olan ürünün artırılmış genleşme hacmi, birden fazla titreşim sönümleyicinin seri olarak kurulmasıyla elde edilebiliyor. Kontrol havası konnektörü sadece montajda kullanılıyor. İşlevde yalnızca yay kuvveti kullanıldığı için çalıştırmada kontrol havası kullanımı gerektirmiyor.

DN 15 ila DN 80 (diyafram boyutu 25 ila 80) nominal boyutlarında mevcut olan GEMÜ 652 Darbe Sönümleyici, uygulamalarda yüksek esneklik sağlamak için valf gövdeleri, diyaframlar, çeşitli malzeme ve tasarımlarda mevcut. Kullanılan diyafram valf teknolojisi sayesinde ürün, BSE/TSE, FDA, USP Class VI ve (EC) 1935/2004 numaralı yönetmelik gibi gıda ve ilaç endüstrisindeki güncel standartlara da uygun bir yapıda.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin ve web portallarının editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Trendler